STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 Juli 1940 Welke bon is geldig! I Verspreide berichten RECHTZAKEN De muurinstorting Rotterdam te De Nieuw Guinea-expeditie 1939 Aan de Weggebruikers Binnenland Bijeenkomst van den raad van voorlichting der Nederlandsche Pers I I Bon nr. 69 i Bon nr. 75 Bon nr. 80 Broodbon nr. 31 t.m. 40 i j Broodbon nr. 41 t.m. 50j Petroleumbon nr. 2 Radiouitzendingen naar Indië worden morgen hervat maatregelen worden getroffen om met den huldigen toestand rekening te houden. Het leger heeft besloten een ferme houding aan te nemen In Japansche politieke kringen wordt aan de stappen van den leider van het leger bij Arita en Yonai groote betee- kenis toegekend en men is benieuwd welke houding het kabinet tegenover de eischen van het leger zal aannemen. EEN COMMUNIQUÉ. In een gemeenschappelijk communiqué van het leger en het departement van bui- tenlandsche zaken wordt echter vastgesteld, dat met betrekking tot de radiorede van den minister van buitenlandsche zaken over de autonomie in Oost-Azié tusschen het leger en het ministerie van buitenland sche zaken geen ineeningsverschlllen heb ben bestaan. (D.NB.) TWAALF KINDEREN TE HAMBURG GEDOOD. Gistermiddag zijn eenige vliegers er in geslaagd, op zeer groote hoogte tot Ham burg door te dringen en boven de voor stad Barmbeek, een dicht bevolkte omge ving zonder eenige militair object, be schermd door wolken, dynamietbommen neer te gooien. Hierbij werden vreedzame voorbijgangers en spelende kinderen ge troffen. Twaalf kinderen, drie vrouwen en een man werden gedood. Ongeveer 15 personqn, voor het grootste deelkinderen, werden zwaar gewond. Als gevolg van de zeer groote hoogte en het dichte wolkendek moest men zich van Duitsohe zijde beper ken tot het opstijgen van jachttoestellen voor de achtervolging. ID-NJBJ. GERECHTERLUKE VERVOLGING VAN BELGISCHE REGEERING GEËISCHT. De generale raad van de rexistische partij heeft in een memorandum een ge rechtelijk onderzoek tegen de gevluchte ambtenaren en leden van de vroegere Bel gische regeering geëischt. BENOEMING VAN KNOX GOEDGEKEURD De marinecommissie ran den Amerikaan- sohen Senaat heeft met 9 tegen 5 stem men de benoeming van Knox tot minister van marine goedgekeurd. (D.N.B.). EEN SLOWAAKSCHE UNIVERSITEIT. Het Slowaaksche parlement heeft een wetsontwerp inzake de oprichting van een Slowaaksche universiteit aangenomen. In de debatten gaven de afgevaardigden uiting aan hun voldoening over het feit, dat het Slowaaksche volk in zelfstandigen staat thans ook zijn eigen nationale universiteit bezit, waarnaar eeuwen lang gestreefd is. (DN3.). EISCH TOT SCHADEVERGOEDING ONTZEGD. 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig ongeval aan de Valkensteeg te Rotterdam, waar een losstaande muur instortte, waarbij 7 per sonen om het leven kwamen, oa de 18- jarige expeditieknecht L. P. van der Walle, wiens vader, A. v. d. Walle, tegen de ge meente een civiele vordering instelde, waarin werd geëischt een vergoeding van f. 4 per week, gedurende 5 jaar en f. 500 vergoeding voor immaterieele schade of een bedrag van totaal f. 1350. Mr. De Bakker trad voor eisoher op; mr. Koert voor de gemeente Rotterdam. Gisteren heeft de Rotterdamsehe recht bank onder presidium van mr. Marx uit spraak gedaan. Zij overwoog, dat er geen sprake was van behoeftigheid. Onstoffe lijke schade kan slechts worden toegewe zen bij blijvende invaliditeit van den ge troffene en niet aan zijn nabestaanden. Eischer werd zijn vordering ontzegd en veroordeeld in de kosten van het geding. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De loopjongen op den loop. Een winkelier te Leiden had aan zijn loopjongen opdracht gegeven eenige kwi tanties te innen en hem nog wat wissel- ge) meegegeven ook. In totaal had de jon gen f. 41.02 ontvangen, doch hij bracht dat geld niet naar zijn patroon. Nu stond hij terecht wegens verduistering in dienstbe trekking. De Officier vond het een heel on behoorlijke handelwijze van den Jongeman en meende dat een flinke straf noodig is. Spr. vorderde een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De Politierechter veroor deelde conform dezen elsch. Het lichte gordijn. Een inwoner van Leimuiden had des avonds niet voldoende zijn woning verduis terd, en nu hij voor dat feit terecht stond moest hij toegeven dat het gordijn dat ge bruikt was wel wat te licht was. „Dan had U een zwaarder moeten nemen", luidde de conclusie van den Politierechter en ook de Officier vond dat verdachte wel beter maat regelen had kunnen treffen. Juist in dezen tijd is het opvolgen van de voorschriften hard noodig, zoodat spr. f. 10.boete subs. 10 dagen hechtenis vorderde. De Politie rechter wilde het voor dit keer er bij laten, en hij veroordeelde conform dezen eisch. Wat hij niet noodig vond. Een jongeman uit Ter Aar vond het niet noodig dat de radio-luisterpost werd bezet. Bovendien kwam het voor hem slecht uit om dienst te doen, en dus was hij niet ver schenen, toen hij een oproeping had ge kregen. Maar als gevolg hiervan stond hij nu terecht. Verdachte ontkende een oproe ping te hebben ontvangen, en hij begreep er bovendien niets van hoe het moest. Want hij was bij den technischen dienst inge deeld. en moest nu naar de radio-luister post. De Officier verdiepte zich niet in deze kwestie, doch vond dat in elk geval ver dachte had moeten verschijnen. En daar om vorderde hij twee weken gevangenis straf. De Politierechter meende ook dat streng moet worden opgetreden, en ver oordeelde conform den eisch tot twee weken OVERDRACHT DER VERZAMELING ETHNOGRAFICA. Zooals reeds eerder vermeld, is een dezer dagen in het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier het bestuur van het Aardrijks kundig Genootschap met genoodigden bij een gekomen om aan den directeur van het Museum voor Volkenkunde, dr. W. H. Ras- sers, de verzameling ethnograflca over te dragen, die bijeengebracht werd op de Nieuw Guinea Expeditie 1939. Aanwezig waren; mr. D. Fock als voor zitter van de Mij. tot bevordering van het Natuurkundig Onderzoek der Nederland-' sche Koloniën; de president curator van de Leidsche Universiteit mr. A. van de Sande Bakhuyzen; als vertegenwoordiger van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. K. van der Haa- gen. Verder de bestuursleden van de Mij. ter bevordering van het Natuurkundig On derzoek der Nederlandsche Koloniën; de directeuren van de Musea van Volkenknude te Rotterdam en Tilburg; prof. dr. A. W. Nieuwenhuis een der oudste meest be kende Nederlandsche ontdekkingsreizigers en eerelid van het Genootschap; de deel nemers aan de expeditie, die in Nederland vertoeven, te weten de leider C. C. F. M. Le Roux, prof. dr. H. Boschma. dr. R. IJzer man en de luit. ter Zee H. J. H. Hagdom. Het algemeen bestuur van het Genootschap was door vele leden vertegenwoordigd. De voorzitter van het Aardrijkskundig Genootschap prof. dr. ir. F. A. Vening Mel- nesz heette de aanwezigen welkom en wel in het bijzonder den vertegenwoordiger van O. K. en W. Het zal een ieder spijten, zelde de voorzitter, dat wij op dit oogenbllk dr. E. Heldring hier missen, daar hij de voor zitter van de speciale Nieuw Guinea Com missie van het Genootschap is de Com missie die deze expeditie heeft voorbereid. Een feestrede zal ik onder de huidige om standigheden niet houden, doch nu wij op het punt staan de verzamelde voorwerpen over te dragen, is het noodig te wijzen op deze belangrijke expeditie in Nieuw Guinea een nieuw bewijs hoe Nederland zijn ver antwoordelijkheid voor het RDk over Zee ernstig heeft gevoeld, ook op wetenschap pelijk gebied. Hier is alles gedaan voor diep gaand onderzoek en de resultaten van deze laatste expeditie kunnen wij hier aanschou wen. Nogmaals wil ik den leider van deze expeditie gelukwenschen met hetgeen hij bijeen heeft gebracht met medewerking van zijn tochtgenooten. Ook aan dr. Rassers zijn wij dank verschuldigd, dat hij den heer le Roux zulk een tijd heeft willen afstaan en bovenal moeten wij de Regeering dank zeggen die het mogelijke maakte om deze heeren uit te zenden. Het Curatorium van de Leidsche Universiteit gaf toestemming dat prof. Boschma medeging; ook daarvoor onzen dank. Gaarne draag ik hier uit naam van het bestuur yan het Aardrijkskundig Genootschap de verzameling over aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde en spreek de hoop uit. dat de verzamelingen een aan winst zullen blijken voor dat Museum. Dr. Rassers aanvaardde met toestemming van de regeering de verzameling en zelde dat het bij het aanvaarden van een ge schenk steeds moeilijk is om de mate van dank onder woorden te brengen. Immers de mate van dank is afhankelijk van de waar de van het geschenk zelve, en dit geschenk is zóó waardevol en zóó groot, dat de woor denkeuze ontoereikend is. Als wij onder leiding van den heer Le Roux de voorwer pen zullen gaan bezichtigen, dan zult gij al len zien wat een schat van gegevens u daar bijeen hebt. Gegevens, die ons aanschouwe lijk doen kennis maken met het leven van de bewoners van het oostelijke deel van ons Nederlandsch Indië. Dank is het l^useum voor Volkenkunde aan het Genootschap verschuldigd omdat de heer Le Roux uitverkoren werd mede te gaan. Want door deze expeditie heeft de heer Le Roux niet alleen door persoonlijk aanschouwen vele gegevens medegebracht, maar ook heeft hij persoonlijk vele con necties aangebracht of weder vernieuwd en heeft hij ook van andere deelen randden Archipel collecties medegenomen, o.a. uit Ambon. Nogmaals het Rijksmuseum is het Genootschap ten zeerste dankbaar voor dit geschenk, en spreekt de hoop uit, dat velen, deze verzameling zullen komen bewonderen. Prof. Vening Meinesz dankte dr. Rassers voor zijn woorden. Hij hoopte dat de verkre gen samenwerking met het Museum het be gin zal zijn van inniger samenwerking. Alvorens den heer Le Roux te verzoeken de rondleiding te beginnen, sprak prof. Vening Meinesz den luit. ter zee Hagdorn toe, het eenige lid van de expeditie dat niet aanwezig was bij de huldiging in het Am- stel-hotel op 6 April 1940. Hij dankte den heer Hagdorn voor hetgeen hij deed; de astronomisch vastgelegde punten zijn van groote beteekenis geweest voor het welsla gen der expeditie op topografisch gebied, terwijl ook zijn tochten mooi resultaat op leverden. De heer Le Roux leidde het gezelschap vervolgens langs de smaakvol opgestelde voorwerpen; na hetgeen wij daarover gis teren schreven, heeft het geen zin dien aangaande thans opnieuw uit te weiden. IEDER WERKE MEE AAN EEN VEILIGER VERKEER. Nu mede tengevolge ran een streng be perkt benzineverbruik vele weggebruikers zioh weder van het rijwiel zijn gaan be dienen, wordt (het volgende onder de aan dacht van het publiek gebracht: Voetgangers op de voetpaden Voetgangers dienen evenals voorheen zooveel mogelijk gebruik te maken ran de voetpaden. De rijweg blijft bestemd voor het rijver- keer! Men vertoeve dus niet langer op den rijweg dan strikt noodzakelijk i6. Het versperren ran voetpaden door op- een-hooping van publiek, waardoor voet gangers gedwongen worden, zich op den rij-weg te begeven, moet derhalve worden vermeden. Voorts make men waar mogelijk gebruik ran de bekende oversteekplaatsen voor voetgangers. Wielrijders zijn gehouden do voor hen geldende verkeersvoorschriften stipt In acht te nemen. Dit is vooraf nu van zoo groot belang, omdat, zooals boven reeds werd ge zegd, tengevolge ran de overheidsmaatrege len velen zich genoodzaakt zien thans per rijwiel aan het verkeer deel te nemen. Ten einde een ordelijk eai veilig verkeer te waar borgen, is het derhalve noodzakelijk, dat ook de wielrijders zich aan de verkeers- voorschriften onderwerpen. Wenken voor wielrijders. Deze komen voor den wielrijder in het kort hierop neer: 1. Geef vooral tijdig met gestrekten arm een teek en bij richtingverandering 2. Geef met Uw linkerarm door dezen op en neer te bewegen bijtijds het teeken, dat U gaat stoppen of vaart verminderen. 3. Geef op kruispunten en op pun-ten van vereeniging van wegen aan den weggebrui ker, die U aan Uw rechterhand hebt, en bij nadering van een voorrangsweg ook aan het verkeer ran links voorrang. 4. Geef alleen een belsignaal, wanneer de veiligheid van het verkeer dit vordert. 6. Rijd op den weg zooveel mogelijk aan de uiterste rechterzijde en niet mei meer dan twee naast elkaar, 6. Haal links ln en rijd geleidelijk weer naar rechts. 7. Maak gebruik van rijwielpaden. 8. Sta alleen stil aan den kant van den weg. doch nooit zoo, dat ge het verkeer belemmert. 9. Bevorder Uw eigen» veiligheid door U stipt te houden aan' de verkeersregels. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap van Cranen- burgh en Heringa's Sajetfabrlek. Vliet 15, Lelden. De procuratie van J. W. Heringa is dd. 19 Juni 1940 Vervallen. Nieuwe Direc teur: J. W. Heringa, Leiden. Koelhuis Katwijk N. V. b. d. Vegtstraat, Katwijk aan Zee. Overleden lid van den Raad van Bestuur: E. A. van Daalen, Kat wijk aan Zee, dd. 24 Juni 1940. Uittr. lid van den Raad ran Bestuur: H. Admiraal, Katwijk aan Zee, dd. 27 Juni 1940. Nieuwe CommissarissenC, den Duik Azn., en J. C. Admriaal, Katwijk aan Zee. VLsscherijmaatschapplj Na lijden verblij den. in liquidatie. Tramstraat 63. Kat wijk aan Zee. Het liquidatlebesluit is inge trokken. De vereffenaar J. van Deventer is dientengevolge van zijn functie onthe ven. Uitteredend commissaris: Ir. A. G. Bosman en W. Hoos. Overleden commis saris: Ir. W. B. Slotboom, Den Haag. Nieu we Dir.: D. Ouwehand Azn.. Katwijk aan Zee. Nieuwe Commissaris: A. Ouwehand Dzn., Katwijk aan Zee. DE PLAQUETTE VOOR WIJLEN DS, JOH. GROOT ENZERINK. Naar wij vernemen zal de onthulling van de bronzen plaquette van wijlen ds. Joh. Groot Enzerink Dinsdag 16 Juli a.s. des avonds te kwart over acht in de Koolkapel plaats hebben. LUCHTBESCHERMING. De commissaris van politie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst dringt nog maals aan op spoedige inlevering van arm banden aan de Wijkposten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat niet van een stempel voorziene banden niet geldig zijn en den drager hiervan ln ern stige moeilijkheden kunnen brengen. Dr. T. Goedewaagen over doel cn taak van den raad. IN ENKELE WEKEN TIJDS REEDS ZEER BELANGRIJKE RESULTATEN BEREIKT. Te 's-Gravenhage heeft op uitnoodlglng van den raad van toelichting der Neder landsche Pers een koffietafel plaats ge vonden in de Oude Dóelen. Aanwezig wa ren de leden van den raad van voorlich ting: dr. T. Goedewaagen, A. Meijer Schwencke, drs. W. Goedhuys, P. J. van Megchelen, dr. Alb. van de Poel en mr. M. Rost van Tonningen, en oen 50-tal figuren uit de landelijke en provinciale pers. Van Dultsche zijde gaven van hun belangstelling blijk de heeren Oberregle- rungsrat Hushahn, Pressedezernent W. Janko en H. J. Sperling. Tijdens den maaltijd, die een eenvoudig karakter droeg, werd een inleiding gehou den door den voorzitter van den raad van voorlichting, dr. T. Goedewaagen (hoofd redacteur van De Waag) uit Haarlem, waarin hij doel cn werkwijze van den raad uiteenzette. In do zaal, die met groen was versierd, waren Dletsche vlaggen aangebracht. Spreker begon met eraan te herinneren, dal in de eerste weken na de capitulatie de situatie der pers vrij moeilijk was, zoo wel uiterlijk als innerlijk. Men zocht naar een houding, een perspectief. Jaren lang had men zich ln Nederland eenzijdig ingesteld en men wLst niet welke wereldhistorische gebeurtenissen aanstaan de waren. Men bekeek alles door den bril der Westersche machten en was, toen de werkelijke situatie zich manifesteerde, zijn houvast, zijn houding kwijt. Juist ln die dager* vond het initiatief plaats, waarvan dc raad van voorlichting het gevolg was. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat dit initiatief door de Dultsche autoriteiten met zooveel begrip cn waardeering is ont vangen en dat de raad haar moeilijken ar beid in het bezit dier volle sympathie kon aanvangen. Als taak van der» raad noemde dr. Goede waagen drieërlei: voorlichting onzer pers, bemiddeling tusschen haar en de overheid, mobiliseering van de werkers der pers. En ^llllllllilllllimill!lllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| (t.m. 5 Juli) 1 Yi ons thee of Y* pond koffie i 5 (t.m. 12 Juli) em 1 i 2Vi ons bloem of bakmeel, e GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juni 1940 zijn gevonden: Armbandje, autoped, armbandhorloges, armband, armbandje met blauw steentje, boom, bandje, babymanteltje, bankbiljet, ceintuurs, coupon stof, damestasschen, da meshoeden, damesjasje, damesparapluie, glassnijder, gewicht, gymnastiekschoen, heerenhoed. hengel en leef net, handschoen, hondenhalsband, haak van zijklap van vrachtauto, jumper, kist, kinder tasch Je, kinderschoentjes, kinderhoepel, kleurdoos, Prot. kerkboekje, rose wollen kinderschoen tje, leesboek, medaillon met kettinkje, nummerbord, portemonnaies, padvinders petje, pak watten, pakje inh. handdoek, riem met gesp, riempje met knoopjes, rij - wielbelastingmerk, rozenkrans, sleutels, schrljfétul, vulpenhouder, ralpotlood, werk- tasch, zaklantaarn, zakboekje, zakmes, zak- schaartje, zadeldekje. In de oorlogsdagen 114 Mei 1940 zijn door burgers eenige kijkers ter hand ge steld aan militairen, welke bij de politie zijn gedeponeerd. Gevonden in de Tram (stadslijn) Muts, handschoenen, sjaal, heerenpara- plule, damesparapluie, een ronde broche met steenen. Terug te bekomen en Inlichtingen te ver krijgen lederen werkdag van 1—3 uur namiddag, behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. JAARVERSLAG OUDERRAAD. In bovengenoemd jaarverslag lezen wij, dat er gedurende 1939 22 ouderavonden ge houden werden. Op 21 Juli installeerde de wethouder van onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe den nieuwen Ouderraad. De belangstelling voor het instituut der schoolfondsen is groeiende. Het verslag van den secretaris den heer A. Verlint eindigt met een opwekking om mede te werken aan den uitbouw der open bare school. i (t.m. 25 Juli) I 1 kilogram suiker. 5 e ee (t.m. 4 Juli) 2000 gram brood. (t.m. 11 Juli) 2000 gram brood. (t.m. 14 Juli) 2 liter petroleum. ImiiitmiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiflfflHiiHiiiiiiü ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten de dames A. E. E. Meyer (Den Haag) en C. C. W. Ebbink (Den Haag) en de heeren C. Luiten (Den Haag) en C. Th. de BIJ 11 Nachenius (Rotterdam). omdat wij van meening zijn. aldus spreker, dat de oude organisaties, zooals zij gewor den zijn, in den smeltkroes moeten, riepen wij do werkers der pors tot medewerking en samenwerking op. En ziet: sneller cn In tensiever, dan wij verwachten konden, is ons die medewerking en samenwerking ge worden. Het verheugde spreker, dat hij de aanwezigen mcdedeeling kon doen van het feit, dat twee leidende vereenlglngen van uitgevers van nieuwsbladen en periodieken, oil. de Nederlandsche Periodieke Pers en de Vereeniging „De Provinciale Pers", over op heffing dier belde vereenlglngen tot volle dige overeenstemming zijn gekomen. Daar voor ln de plaats komt dc ..Vakgroep De Provinciale en Periodieke Pers <P. P. p.i, welke, als later de Nederlandsche Perska mer tot stand ls gekomen, de belangen van alle niet dagelijks verschijnende kranten cn alle vaktijdschriften en overige perio dieken zo, 1 behartigen. Deze vakgroep is corporatief gedacht. Als leldor zal optre den de heer H. J. Kerkmeester, als plaats vervangend leider de heer B. Th. Roosen boom uit Cuyk, terwijl .lgemeen secretaris wordt mr. M. J. C. Vry uit Amsterdam. De vakgroep Provinciale en Periodieke Pers wordt onderverdeeld ln drie ondergroepen, nl. die der nieuwsbladen, die der vaktijd schriften en die der overige periodieken. - Dr. Goedewaagen voegde hier nog aan toe, dat ook van de zijde- van uitgevers van dagbladen reeds plannen bestaan om tot stichting van de vakgroep „Dagbladen" te geraken. Deze plannen hadden den bijval van den raad van voorlichting, doch daar dc reeds bestaande organisatie ,,De Neder landsche Dagbladper." tal van Jaren nut tig werk heeft verricht, meende spreker, dat men deze vereeniging eerst ln de gele genheid diende te stellen zich zelf om te vormen en als vakgroep „Dagbladen" bij den raad aan te sluiten. Dit moet dan ech ter spoedig geschieden aldus spreker daar wij nu eenmaal ln een tijd leven, waarin het dynamische ovcrhccrscht. Als derde punt deelde de voorzitter mede, dat het Initiatief was genomen voor de op richting van een „Verbond van Nederland sche Journalisten", dat alle Nederlandsch© Journalisten van goeden naam als „Vak groep Journalisten" zal vereenigen. Binnen zeer korten tijd zullen nadere mededecllngen hierover worden gedaan cn ojn. worden vermeid, uit welke personen de leiding van deze groep bestaat. Het verbond heeft o.m. de taak een rege ling te treffen tot verbetering van de sociale positie van den Journalist, zoo zette dr. Goedewaagen uiteen. Het uitvoerigst stond dr. Goedewaagen stil bij wat hij het einddoel van de voorbe reidende werkzaamheden van den raad van voorlichting noemde: den opbouw eencr Nederlandsche Perskamer. Werkelijke ordening der pers zelde hU is alleen mogelijk als boven alle parti culiere belangen het welzijn van het ge heelevolk overweegt, wanneer oon lichaam met publiekrechtelijke bevoegdheid op den duur daadwerkelijk de geheele pers omvat. Zulk een lichaam zal, met het volksche be ginsel als uitgangspunt, de pers kunnen ordenen op een wijze, die tot nu toe al* onmogelijk werd beschouwd. Deze ordening der pers zoo merkte spr. op is reeds vanzelf aan den gang. Ten slotte kan niets worden opgelegd, maar moet alles uit ons zelf komen. De perska mer zal streng in haar oordeel omtrent bc- oegdheld en betrouwbaarheid zijn een strengheid, die zij ontleent aan haar volk- sche instelling. Maar in die gebondenheid zal de man van de pers zich Juist in zijn ware vrijheid voelen: zijn verantwoordelijkheidsgevoel zal hem sterker en vrijer maken, Juist ln de binding aan het geheel. Spr. eindigde met een beroep te doen op de werkkracht van leder, die van goeden en vaderlandschen wille is. Na de rede van den voorzitter, sprak dr. Alb. van de Poel nog enkele woorden over het volksche beginsel. De heer M. M. Rost van Tonningen, lid van den raad van voorlichting, constateer de, dat de basis der samenwerking tusschen de Nederlandsche persorganen bestaat ln de volksche verbondenheid, waarna de Presse-Dezernent, de heer W. Janke, zelde dat hU reeds vele jaren in Nederland woont en met vele journalisten goede relaties heeft mogen onderhouden. Spreker wees op de moeilijkheden, waarmede de Neder landsche pers thans tc kampen heeft, en verklaarde ook van zijn kant met de mees te intensiteit te zullen medewerken aan de oplossing dezer problemen, waarbij hij zich echter niet wilde mengen in zaken, welke uitsluitend behooren tot het gebied der Ne derlandsche pers zelf. Spr. besloot met de hoop ujt te spreken, dat de taak, die de raad op zich genomen heeft, vervuld moge worden ln een gezonde en harmonisch mogelijko organisatie der Nederlandsche pers, waarin alle onderdce- len deel zullen hebben ook de uitgevers daarin begrepen cn tevens dat de raad moge bijdragen tot de goede verstandhou ding tusschen het Dultsche en het stam verwante Nederlandsche volk. Na afloop van den maaltijd volgde nog een uur van samenzijn, waarbij vragen werden gesteld en van gedachten werd ge wisseld. GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op den heer T. Dorresteyn, candidaat te Rotterdam. GLstermiddog omstreeks 4 uur is het mes van den 18-Jarigen slagersknecht, M. v. d. K., die in een slagerij aan den Lage Rijndijk bezig was met het ultbeenen van vleesch, doordat het op een bot stuitte, uit geschoten en in zijn rechterlies gedrongen. Nadat de Eerste Hulpdienst den Jongeman voorlooplg had verbonden, is hij ter verdere behandeling naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Onze stadgenoot J. J. Lub slaagde te Venlo voor het eindexamen Gymnasium diploma A. Wij vernemen van bevoegde zijde dat binnenkort, vermoedelijk reeds morgen, de radiouitzendingen naar Nederlandsch-Indië hervat zullen worden. Tot de verzorging van deze uitzendingen is, na gepleegd over leg met de bevoegde Dultsche autoriteiten, door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binncn- landsche zaken, een gemeenschappelijke machtiging verleend aan de A.V.R.O., den K.R.O., de N.C.R.V., de V.A.R.A. en den V.P.R.O. Bij toerbeurt zullen deze omroep organisaties dagelijks van 15.00—16.00 uur ul wenden. ->!* i f 1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2