BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 2 Juli 1940 Officieele Kennisgevingen De heer H. F. Tïllema zeventig jaar Gep. vice-admiraal T. L. Kruys overleden Burgemeester van Hilversum gaat heen WEERBERICHT. Er zijn weer kolen verkrijgbaar Mededingsters AGENDA Het Haagsche huisvuil weer naar Drente De Nederlandsche vluchtelingen in Frankrijk OUD-COMMANDANT DER MARINE TE WILLEMSOORD. In 55-jarigen ouderdom Ls gisteren te 's-Gravennage overleden gep. vire-admi- raal T. L. Kruys. Theodoor Louis Kruys werd 7 September 1884 tc Amsterdam geboren en in Septem ber 1905 aangesteld tot adelborst eerste klasse. Na verscheiden jaren in Indië te hebben gediend, was hij van 1915 tot 1919 werkzaam bij den torpcdodienst te Helle- voetsluis. Na opnieuw een vijftal jaren in Indië te hebben gewerkt, volgde zijn benoeming tot commandant van de mijnenleggers te Vlls- singen. In 1929 ging hij weer naar Indië als commandant van de Krakatau. Daar was hij gedurende een jaar divisiecommandant van de torpedoboot jagers en voorts een jaar lang commandant van het station voor onderzeebooten te Soerabaja. Van 1932 tot 1934 was hij commandant van den onderzeedienst te Den Helder. In laatstgenoemd jaar. bij Kon. Besluit van 15 Aug. 1936, werd hij bevorderd tot schout bij-nacht en benoemd tot commandant van de marine te Willemsoord. In 1936 volgde zijn bevordering tot vice-admiraal en in 1938 verliet hij den zeedienst met pensioen. Vice-admiraal Kruys was ridder in de orde van de Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Oranje-Nassau orde. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. te half drie op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag geschieden. De burgemeester van Hilversum, mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn heeft ontslag gevraagd uit zijn lunctie. De heer De Weerdesteyn was sedert 1 Februari van dit jaar burgemeester van Hilversum. De aanleiding tot het gevraagde ontslag is. volgens De Tijd, gelegen in het feit, dat de heer De Weerdesteyn in enkele redevoe ringen voor de Gemeentelijke Radiocentrale bepaalde politieke denkbeelden heeft ont- wikeld, die in verschillende kringen van de burgerij misnoegen hebben gewekt. SLACHTOFFERS VAN DEN BOMAANVAL OP HAARLEM BEGRAVEN. Gistermiddag zijn onder zeer groote be langstelling de vier slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem naar hun laatste rustplaats gebracht. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 772. Hedenmiddag 2 uur: 767. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 17 gr. C. (63 gr. F.). 12 uur 'slmmd.: 20 gr. C. (68 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE Vooi Woensdag Voorm. te 1 u. 40 min.; nam. te 2 il 04 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .Poelmeer", 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 10.35 nam. tot 4.53 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 2 Juli: op 3 u. 16; onder 18 u. 53. GEDURENDE JULI. AUGUSTUS EN SEPTEMBER 20 VAN HET LAATSTE JAARVERBRUIK. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van handel nijverheid en scheepvaart, maakt be kend, dat met ingang van gisteren tot weder opzegging weer vaste brandstof fen (dit zijn steenkolen, steenkoolbri ketten, cokes, bruinkolen, bruinkool briketten, en petroleumcokes) verkocht mogen worden door brandstoffenhan- delaren aan hun klanten. In de zomermaanden (van 1 Juli lot 1 October) mogen zij maximum 20 aan iederen klant leveren, van wat deze in het tijdvak van April 1939 tot en met Maart 1940 afnam. Daar gaat dan nog af het eventueel reeds sedert 1 Mei j.l. geleverde kwantum. Voor alle andere vaste brandstoffen geldt voorloopig een algemeene dispensatie van het verkoopverbod. De voorwaarden, waarop aan handelaren alsmede aan slijters en depothouders dis pensatie van het verkoopverbod wordt ver leend, zijn neergelegd in een circulaire, welke bij de kantoren van de plaatselijke distributiediensten gratis verkrijgbaar is. Handelaren wordt in hun eigen belang aangeraden, zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van bedoelde condities, aangezien niet nakoming daarvan intrek king van hun dispensatie tengevolge kan hebben. Slijters en depothouders zullen omtrent de geldende bepalingen worden Ingelicht door de handelaren van wie zij hun brandstoffen betrekken. Voor binnenlandsche industrieele ver bruikers wordt een andere regeling toege past; Voor zoover hun jaarverbruik meer dan 240 ton bedraagt, krijgen zij brandstoffen op een toewijzing van het Rljkskolenbureau. Bedraagt hun jaarverbruik minder dan 240 ton, dan kunnen zij in genoemde zomer maanden per maand maximaal een twaalf de ontvangen van hun afname in het Jaar April 1939 tot April 1940. Voor instellingen als ziekenhuizen, ge stichten, rijks-, provinciale- en gemeente lijke instellingen geldt de eerstgenoemde re geling (gedurende de 3 zomermaanden 20% van het jaarverbruik). Nieuwe industrieele verbruikers ontvan gen per maand een twaalfde van het ge schatte normale Jaarverbruik, nieuwe par ticuliere afnemers krijgen 20 procent van hun geschatte nol-male jaarverbruik. Aflevering van brandstof geschiedt tegen een geteekend ontvangbewijs. De verbrui ker zelf moet dit ontvangbewijs teekenen, dus niet inkoopcombinaties etc. Overtreding van de voorschriften kan worden gestraft met vier jaar gevangenis straf of ten hoogste 10.000 gulden. CONTINGENTEERINGEN NIET VERLENGD. De contingenteeringen van kunstmest stoffen, papier en papierwaren, rijst en rijstvoedermeel, schroefbouten en isolator- steunen en weefsels van wol en halfwol, waarvan de geldigheidsduur op 30 Juni afliep, zijn niet voor een nieuwe periode verlengd. Invoer van de betreffende goede ren zal derhalve na genoemden datum zon der vergunning ingevolge de crisis invoer- wet 1937 zijn toegestaan. DE GROOTE PROPAGANDIST VOOR VOLKSGEZONDHEID IN 1NDIE. Aanstaanden Vrijdag. 5 Juli, zal het zeventig jaar geleden zijn dat de heer H. F. Tillema tc Echten (Fr.) geboren werd. De heer Tillema is een dier Nederlanders, die in dc laatste 40 Jaren belangrijk heb ben bijgedragen tot den modernen op gang van Ned.-Indie en die daarin de functie van wegwijzer, van wegbereider en van baanbreker op sociaal hygiënisch ter rein vervuld hebben. Na een opleiding aan dc universiteit to Lelden en te Groningen vestigde hij zich in 1896 als apotheker te Semarang, welke stad in die dagen evenals de andere steden aan Java's Noordkust niet den roep had van bijzonder gezond tc zijn. Dc heer Til lema zette er eerst zijn bedrijf op vasten basis, mede door de stichting van een fabriek van mineraal water, met het fa brieksmerk „Hygieia", hetgeen goed ge zien was in een stad, waar het bad- wasch- en drinkwater als een der oorzaken van infectieziekten beschouwd werd. Vervol gens koos hij diezelfde godin der gezond heid tot zijn schutspatrones, toen hij in 1910 tot lid van den Gemeenteraad verko zen werd cn zich dadelijk de zaak der volksgezondheid aantrok. Dr. W. Th. de Vogel, de eerste hygiënist in Indië, was hier eerste stadsgeneesheer. Deze adviseerde op hygiënische gronden de verplaatsing van oen deel der bevolking naar het naburige heuvcltorreln, zoodat in de oude stad ruimte beschikbaar zou komen voor verbeteringen. Het kwam er nu op aan de bewoners van Semarang en vooral den Gemeenteraad te overtuigen van de noodzakelijkheid van deze plannen en het was de heer Tillema, die dit vraagstuk ter hand nam en met buitengewoon talent en vasthoudendheid tot oplossing bracht. Met foto's van de ellendige woontoestanden, met de In kaart gebrachte sterftestatlstleken van Dr. de Vogel, waarvan ook de bewoners der betere woonbuurten schrikten omdat ze zoo hoog waren, met tal van artikelen in het groote dagblad voor Midden Java: de „Locomo tief" en met behulp van moderne propa gandamiddelen gelukte het hem de bur gerij te overtuigen van dc noodzaak van deze plannen. Zijn werk „Van Wonen cn Bewonen" in 1913 verschenen, geeft ook nu nog een volledig inzicht in den uitne- menden pioniersarbeid, dien de heer Tille ma te Semarang verricht heeft. Begin 1914 kwam de waterleiding tot stand en Tillema werd benoemd tot officier in dc Orde van Oranje-Nassau voor zijn aandeel in de totstandkoming ervan. En Sema- rangs nieuwe woonwijk werd gevestigd in het heuvelterrein van Nleuw-TJandi, waar een Tlllema-pleln en sedert kort een bank herinneren aan dezen nuttigen arbeid van de drie pioniers: Dr. W. De Vogel, R. M. Soenarjo en H. F. Tillema. In 1914 gerepatrieerd begon de onver moeide strijder den berg gegevens, welke hij in Indië verzameld had, te verwerken, teneinde geheel Indië te doen proflteeren van den te Semarang begonnen, en met zooveel succes bekroonden arbeid. Hij zette een groot boekwerk „Kromo- blanda" op stapel, dat in zeven declen een beeld gaf van de slechte woontoestanden in Insulinde. Het boek werd niet in den handel gebracht, maar ten geschenke ge zonden aan allen in Nederland en Indië, die invloed op de volksgezondheidstoestand konden uitoefenen. Om ook de uitgestrekte Buitengewesten persoonlijk te leeren kennen trok Tillema opnieuw naar Indië, bezocht Sumatra en omliggende eilanden, West- en Oost-Java, de kleine Soenda-eilanden, de Molukken, de Zuid- en Noordkust van Nieuw-Guinea en Celebes, terwijl een tweede en derde reis de binnenlanden van het zoo gewel dige en ontoegankelijke Borneo ten doel had. Op die twee reizen, waarvan de tweede naar Centraal-Borneo op 62-Jarigen leef tijd ondernomen uiterst zwaar was, werd o.a. de bekende film „Apo Kajan" opge- EXTRA BROODRANTSOEN. Hier volgen ecnlge nadere gegevens voor hen, die mcenen voor extra broodrantsoe nen in aanmerking te komen: Smeden. Uitsluitend smeden „aan het vuur". ZIJ, die licht „koud" smeedwerk ver richten hebben geen aanspraak op een extra rantsoen. Schilders. Alleen zij, die voortdurend zwaar schilderwerk verrichten aan scheeps rompen. Uzerconstructies (overkappingen e. d.) Dekenindustrie, tapijtfabricken. Uitsluitend de „ruwers" hebben recht op een extra rantsoen van 50%. Arbeiders op zandzuigers komen in aan merking voor een extra rantsoen van 50%, Indien zij voortdurend zwaren arbeid ver richten. Vlosindustrlc. „Zwingelen" geeft rechtop een extra rantsoen van 50%. Monteurs. Uitsluitend zij, die voor hun werkzaamheden regelmatig zwaar sjouw werk verrichten. Sjouwarbeid. In de bedrijven, waarin ar beiders geen recht op een extra broodrant soen hebben, kunnen zij, die voortdurend zwaar sjouwwerk verrichten aanspraak ma ken op een extra rantsoen van 50%. Leiden, 2 Juli 1940. 5640 De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN UITZENDING KINDEREN NAAR BOVEN-DONAU. (Boven-Oostenrijk). De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat, Ingevolge uitnoodl- glng van den gouwleider van Boven-Donau (Boven-Oostenrijk), gelegenheid bestaat een aantal kinderen van 814 jaar uit deze gemeente, voor wie voor herstel van gezondheid uitzending naar buiten noodza kelijk of wenschelijk is voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderherstellingsoor den en welgestelde gezinnen in Boven- Donau (Boven-Oostenrijk) onder te brengen. Ouders of verzorgers, die een of meer kinderen voor uitzending in aanmerking wenschen te brengen kunnen daarvan aan gifte doen aan den Geneeskundigen Dienst, alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrij gen des voormiddags tusschen 9 en 10'/» uur. De aangifte moot uiterlijk hebben plaats gehad op Donderdag 4 Juli as. De uitzending geschiedt zonder eenige kosten voor betrokkenen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 2 Juli 1940. 5641 nomen, die Tillema ln Nederland op tal van plaatsen vertoonde, terwijl bovendien materiaal verzameld werd voor het ln 1039 verschenen prachtwerk over datzelfde, af gelegen gebied der Apo Kajan. Tillema toonde zich een uitmuntend pro pagandist, die op alle mogelijke manieren de zaak der hygiëne in Indië onder de oogen van het publiek cn van belangheb benden bracht. Een merkwaardige trek in deze stoere figuur is bovendien, dat zijn arbeid niet alleen geheel belangloos wordt verricht, maar dat hij daaraan naast zijn arbeids kracht groote sommen gelds uit eigen zak ten koste legt. Dit maakt dezen arbeid ln het Rijksbelang nog heel wat waardevoller. Het stempelt Tillema tot een staatsburger éérste klasse, die op zeer weinig geëvenaar de wijze zijn burgerplichten nakomt. Geen wonder dat hij daarvoor ln 1939 geadeld werd met het ridderkruis van den Neder landschen Leeuw. Want zoo iemand is inderdaad „eere-burger" van Nederland en van Ncderlandsch-Indië! AFSLUITING ACHTERWEG VAN WASSENAAR NAAR KATWIJK. De A. N. W. B. heeft van de Prov. Water staat bericht ontvangen, dat de Achterweg van Wassenaar naar Katwijk tusschen de afsplitsing naar den Wassenaarsche Slag en Katwijk voor alle verkeer ls gesloten. door J. P. BAUE. Als de wind suist Frank van Houten's wa gen over den weg. Van benzinebesparing in benzine-arme tijden schijnt hij nooit ge hoord te hebben. Trillend gaat de naald van den snelheidsmeter omhoog: 90, 95, 100.... Naast hem zit Ida. Haar donkere, bijna zwarte oogen, schitteren, als ze naar hem kijkt. Even werpt hij een blik op haar en lacht. „Naar je zin?" vraagt hij kort. „Heerlijk!" zegt ze opgewonden. Frank heeft opgemerkt, dat de blos op haar wan gen haar uitstekend staat. Zoo frisch als nu. ziet ze er zelden uit. Maar als de op winding haar te pakken heeft, als ze den invloed van een sensatie ondergaat, schijnt Ida op te leven. Even matigt Frank zijn vaart. Snel zakt de meter: 80. 70, 60, 50, 45. Het lijkt een slakkengangetje na de vaart van zooeven. Op zijn gemakje draait Frank zich half om. Achterin, een beetje in elkaar gedoken, kleintjes, zit Annie. Als Frank naar haar kijkt, lacht ze witjes en ze knikt hem toe. ..Leuk!" zegt ze dan, maar het klinkt wat benepen. Ze voelt zich kennelijk meer op haar gemak, nu de auto „voortsukkelt". Ze is geen sportief type, ze is aan den voor- zichtigen kant, heeft één keer een gilletje geslaakt, toen Frank een auto passeerde en op hetzelfde moment maar net een tegen ligger kon ontwijken. Ze had het vlug ge smoord, maar Frank was het niet ontgaan. „Er is veel meer uit dezen wagen te ha len," zegt hij lachend en een beetje plagend, „bij 120 K.M. ligt het ding nog heel vast op den weg. En Öc ben van plan. dat tempo nu te halen. Maarremisschien willen de dames liever uitstappen. Hier ls een uitstekend restaurant met een gezellig zitje op het terras. Over een half uurtje kom ik jullie dan afhalen. Afgesproken?" Ida kijkt hem verontwaardigd aan. „Uit stappen? Terwijl je eindelijk eens een bee tje hard gaat rijden? Waar denk je aan? Je hebt ons uitgenoodigd om met je te gaan autorijden en ik blijf." Annie is een tikje bleeker geworden. Even schijnt ze te aarzelen. Het is haar duide lijk, dat Ida den strijd gaat winnen. Al lang schijnt Frank tusschen haar beiden te aarzelen. Dit schijnt de beslissende „match" te zijn. Ze houdt heel veel van Frank, en ze gunt Ida het succes niet. Maar ze weet, dat ze onpasselijk zou worden van angst, als hij met zoon'n krankzinnige vaart langs de wegen zal razen. „Ikehik wacht dan wel op Jul lie". Er is bijna geen klank meer in haar stem. Frank bemerkt een nerveuze trilling om haar mond. Een klein, angstig vogeltje lijkt ze zoo. Het tegendeel van de sterke, voor niets terugdeinzende Ida. Hij laat den wagen voor het restaurant stoppen. „Daar is het terras", wijst hij, „op zij van het restaurant. Een stil, mooi zitje. Anneke. Over een half uurtje zijn we terug" „Veel plezier!" wenscht Annie hun, en ze ziet het trlomfeerende licht in Ida's oogen. „Verloren", denkt ze, als de wagen in een flits wegsulst. Honderdtien wijst de snelheidsmeter al. Frank besteedt alle aandacht aan het stuur Toch fluit hij tusschen de tanden een me lodie. Ida herkent dc ..Marchc funèbre". Ze lacht. Misschien wil hij haar angstig ma ken, maar dat zal hem niet lukken. Als tegenprestatie begint zij de ..Danse ma cabre" te neurieën. Zonder haar aan te kijken, knikt Frank, en er ls een beetje bewondering in zijn stem, als hij boven het snorren van den motor uit zegt: „Angst schijnt jou vreemd te zijn, Ida!" Nog meer gas geeft hij, trillend, bijna onwillig stijgt de snelheidsmeter opnieuw: 115.... 120..., In de verte gilt een trein. Door de snelle vaart ziet Frank niet het bordje, dat een onbewaakten overweg aankondigt Wild stei gerend als een paard passeert de auto de treinrails en onmiddellijk achter hen don dert de trein voorbij. „Een dubbeltje op zijn kant", merkt Ida droogjes op. „Heb Je hem prachtig geleverd, Frank". Frank voelt, die kalmte van Ida is echt. Dat is moed, zooals hij dien tot nu toe al leen bij een man verondersteld had. Ida is geen week, neurasthenisch popje, ze heeft geen last van zenuwen! Vla een zijweg, wat kalmer nu, rijdt Frank terug naar het restaurant, waar zij Annie achterlieten. Als de wagen stilstaat en Frank het portier voor Ida open houdt, blijft Ida nog even zitten. „Ik kom zoo", zegt ze, „ga maar vast." Snel haalt ze lippenstift en poederdons te voorschijn. Ze voelt, dat ze het voordeel, dat ze behaald heeft, niet weer mag laten verloren gaan door een slordige make-up Annie heeft immers allen tijd gehad zich te herstellen en zal natuurlijk fleurig als een bloem op het terras zitten. Met groote stappen loopt Frank het ter ras op. Een beetje triest ziet Annie hem op haar toekomen. Ze heeft geen gelegenheid een begroetingswoord te zeggen. Want bruusk grijpt Frank haar beide handen ..Anneke", zegt hij overdonderend, „An neke, jij wordt mijn vrouw!" Bijna verschrikt kijkt ze hem aan. Ze maakt geen enkele beweging, zoo overdon dert het haar. „Tenminste, als je wiltvoegt Frank er aan toe, een beetje bescheidener. „Zie je, ik hou van Je. Ook van Ida. misschien, maar Ida is meer een flinke, sportieve ka meraad, en jijJU bent vrouw! En.. om te trouwen wil ik nu eenmaal een vrouw Anneke!" Hij trekt haar in zijn armen, maar ze went zenuwachtig haar gezicht af. „Alweer te veel tempo?" lacht hij „Hè Anneke?" Dan komt er een blos op haar wangen en ze kijkt hem recht ln de oogen. Haar oogen vertellen hem alles. En als haar mond ook wat wil zeggen gaat dat niet ook nu ls Frank haar weer een tempo voor! (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden) HEDEN. Jeruël: BUbolbcspreklng to 8 uur nam. Zaterdag. In den Vergulden Turk: Alg. verg. N.V. v.h. E. J. Brill, 11 uur voorm. BI08COPEN: t 18 Jaar; 14 Jaar; R alle leeftijden. Luxor-Thcator, Stationsweg; Nam. 2 uur (be halve Vrijdags) cn 7M> uur,' 's Zondags te 2. 4% en 7t4» uur. „Het privé-leven van Elisabeth on Essex" t Lldo-Theatcr, Steenstraat 39: Vh uur nam. „Kameraden van de straat" Zondag doorl voorstelling van 2 t/m. 7 1/4 uur. Trlanon-Theatcr, Breestraat 31: 7% uur nam. „Dc groote vraag??" Woensdag en Zaterdag ook om 2.15 uur. Zondag doorL voorstelling van 27 uur en 7'A uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 7!4 uur nam. „De Oceaan-cycloon" Zondag te 4 en 7(4 uur nam. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 uur. Rex-Theatcr, Haarljtraat. lederen werkdag on VA uur nam. „Vrouwengevangenis" t Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en V6 uur. Nova-Theater (KatwiJk-aan-Zeo)„Alarm" t, Do avond-, nacht- en Zondagsdionst dor apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 29 Juni 20 uur tot Zaterdag C Juli 8 uur waarge nomen door de apotheken: Hordlngh en Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 cn Reyst, Steon- straat 35, tol. 20136. To Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door do Oegstgeestsche Apotheek, Wllhclmlnapark 8, tel. 26274. MET INGANG VAN A.S. WOENSDAG. Gisteren is bij den Haagsohen Gemeente lijken Reinigingsdienst bericht ontvangen, dat met ingang van morgen het huiswil weer naar Drente kan worden afgevoerd. De eerste trein naar Wijster vertrekt in den nacht v»an Woensdag op Donderdag. Voor den Reinigingsdienst ls dit een groote opluchting, want met het warme weer werd de bestrijding van vliegen en ander dierlijik kwaad hoe langer hoe moeilijker. Het ligt in het voornemen, het Haag sche stadsvuil, dat aan den Frultweg al daar is opgehoopt, geleidelijk ook naar Drente over tc brengen. Met lederen trein, die naar Drente vertrekt zal een deel van het vuil aan den Frultweg worden meege voerd. Het vuil, dat in de Westduinen ls verzameld, gaat niet weg. Dat blijft daar achter voor bemesting. Dit vuil ls geheel ondergegraven, zoodat men hier geen vlie genplaag behoeft te vreezen. Men was dezer dagen Juist doende over een derde vuilstortplaats, nl. aan de Laak- kade, waar een stuk grond van driekwart 3i.a. omgezet moet worden in tuingrond, doch vermoedelijk zal hier nu niets van komen, aldus het „Vad.". HUN TERUGKOMST ZAL NOG WEL EVEN DUREN. De heer A. van Nljnatten, die de vorige week met een Dultsch-Nederlandsche mis sie naar Frankrijk was vertrokken, om daar de hulpverleening aan de Nederlandsche vluchtelingen te organiseeren, ls enkele dagen geleden te Breda teruggekeerd, zoo zegt de N. R. Crt. In Frankrijk zijn op het oogenblik 150 hulpposten ingericht, waar den Nederlandschen vluchtelingen de raad gegeven wordt zich naar Parijs te begeven, vanwaar zij dan met autobussen naar Ne derland zullen worden vervoerd. De hulp verleening wordt ten zeerste bemoeilijkt door het feit. dat dc Fransche wegen over vol zijn van vluchtelingen. Naar schatting vijf millioen Fran- schcn en ecu millioen Belgen zijn tij dens dc krijgsverrichtingen naar het Zuiden van Frankrijk uitgeweken en deze vluchtelingenstroom is thans op den terugweg. Tusschen dezen stroom vluchtelingen bevinden zich ook de vele Nederlanders. Tot overmaat van ramp hccrscht er in midden-Frankrijk een ernstig voedselgebrek, zoodat de vluch telingen een hongersnood nabij zijn. Hoewel de Duitsche autoriteiten alles doen wat in hun vermogen is, zijn zij, wat dc voedselvoorziening betreft, be grijpelijkerwijze tegen eenige millioencn vluchtelingen niet aanstonds opge- De heer v. Nijnatten heeft thans te Breda een aulokaravaan van 15 autobussen sa- mengosteld, waarmee hij, zoodra de ver- eischte papieren gereed zijn, hetgeen waar schijnlijk heden het geval ls, opnieuw naar Frankrijk vertrekt. De autobussen zijn ge laden met evacuatiepakketten, ten einde de Nederlandsche vluchtelingen zooveel mo gelijk van voedsel te kunnen voorzien. In verband met dit alles zal de terug komst van dc vluchtelingen nog wel eenlgen tijd op zich laten wachten. Met alle mid delen wordt getracht lijsten met de namen van de vluchtelingen te verkrijgen. De re- glstratiecomitó's te Breda en Ginneken zul len, zoodra deze lijsten in hun bezit zijn, den verwanten van de nog vermisten be richt zenden. Aan de talrijke verzoeken om een onderzoek ln te stellen naar in Frank rijk wonende verwanten of kennissen kan onder de huidige omstandigheden niet wor den voldaan. Ten eerste is men daar, gelijk de bevolking van midden- en Noord-Frank rijk zelf nog niet teruggekeerd— Parijs ls een uitgestorven stad en ten tweede is thans het eerste werk de leniging van den nood der vluchtelingen. Zij, die dergelijke inlichtingen wenschen, wordt aangeraden bij iet Nederlandsche Roode Kruis te den Faag de daarvoor ingestelde formulieren aan te vragen. Ook is het niet mogelijk op dit oogenblik een speciaal onderzoek ln te stellen naar bepaalde personen. Alles wat mogelijk is wordt echter gedaan en de Duit sche autoriteiten verleenen daarbij alle mogelijke medewerking. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6