Waar de Vrouw belang in stelt 0 r Valkenburg en zijn kerk LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 22 Juni 1940 Degelijk verduisteren! Verfrisschende dranken Dagbladreclame is niet te vervangen Goedkoop en toch smakelijk VERDUISTERINGSPAPIER KARTON v. verduistering BLAUWE PLAKKAATVERF VERDUIST. KAPJES L. Demmenie Zn. Kleine wenken voor de huisvrouw BIJ MOEILIJKHEDEN KUNNEN DEZE WENKEN U ALLICHT TE PAS KOMEN. j UT. Het spreekt vanzelf, dat Iedere huisvrouw haar uiterste best moet doen om de voor schriften omtrent verduistering stipt op te volgen, zoodat er niet elk oogenblik een agent komt aanbellen om haar opmerkzaam te maken op „uitstralend licht". De volgende wenken kunnen u misschien helpen Als we in de huiskamer overgordijnen hebben, die nog licht doorlaten, kunnen we dit euvel gemakkelijk verhelpen, door ln een stuk stevig zwart papier van onder en van boven een houten roe te plakken, die aan beide kanten een eindje uitsteekt. Nu draaien we vier schroefoogen in het kozijn neembaar en doordat het strak getrokken zit. sluit het goed af. Bij gebrek aan zwart papier kan men ook 6 of 7 lagen kranten nemen, op de machine op elkaar gestikt. Dit is heel sterk. Moet het zwarte gordijntje tevens als overgor dijn dienen, dan kunnen we al die zwarte vlakken wat opvroolijken door er uit wit en gekleurd papier een eenvoudig motiefje op te plakken (zie teekening 1). Hebben we slechts kleine ramen te ver duisteren. dan is een vel karton ook heel practisch en sterk (zie teekening 2). We snijden op regelmatige afstanden in het karton knoopsgaten, waarin een schroefoog precies past en w e schroeven deze vier of zes schroefoogen in het kozijn. Nu leggen we het karton op het kozijn met de knoops gaten over de oogen en draaien ieder schroefoog een hal ven slag om. Het karton zit dan stevig vast en sluit goed aan. Om de lamp netjes af te schermen kun nen we het volgende toepassen: In den bodem van een leeg groenteblik maken we een rond gat, waar de fitting van de lamp door kan. We schuiven deze er eerst aan en schuiven dan een rond stuk karton met een kleiner gaatje en een snee naar den rand toe er overheen. Dit dient om uit straling naar boven te gaan. Zie teeke ning 3). In gangen en trappenhuizen hebben we niet veel licht noodig. Hier kunnen we vol staan met de peertjes te bespuiten met blauwe plakkaatverf of te bestrijken met zwarte splrituslak. In het laatste geval laten we van onderen een gedeelte onbedekt. (Zie teekening 4). Tenslotte een valletje, gemaakt van kar ton. om het licht, dat langs de gordijnen uitstraalt, weg te krijgen. De strook heeft de lengte van het venster en is op vier plaatsen ingeknipt. De bo venste stippellijn vouwen we naar binnen, de onderste naar buiten. Nu gaan we a op a en b op b lijmen. De strook c wordt boven het gordijn tegen het kozijn gespijkerd en er komt geen straaltje licht meer door! INPLAATS VAN THEE TE GEBRUIKEN. Als de kinderen warm en moe uit school komen, moeten ze iets te drinken hebben. Maai- limonade is beslist te duur, thee schaars en bovendien onvoordeelig van wege de suiker. Wat moet Moeder doen? Wel, ze koop* wat stelen zoethout en een citroen, die ze in schijfjes snijdt en laat dit alles een tijd lang in lauw water weeken. Als het niet vlug genoeg gaat kan men het ook op een zacht pitje laten sudderen. Hierdoor ontstaat een uitstekend extract voor een goedkoope limonade, die de kin deren heerlijk zullen vinden. Water naar smaak toevoegen. Een tweede zseer verfrisschende en ge zonde drank wordt op de volgende manier bereid: in een bierfleschje voor 7/8 deel ge vuld met schoon water, doet men een eet lepel poedersuiker, een halve eetlepel oranjebloesem-extract bij den drogist verkrijgbaar 5 gram wijnsteenzuur in poedervorm en 5 gram dubbelkoolzure soda. Slu-it de flesch vlug en schud flink! In den zomer verdient het aanbeveling al de poedertjes, die hiervoor noodig zijn ran tevoren te mengen. Men maakt dan in minder dan geen tijd een verfrisschende mousseerende drank. Vruehtenmelk. De glazen voor 2/3 met koude, gekookte, gezeefde melk vullen Hierbij onder voort durend roeren, roode of zwarte bessensap schenken, en op smaak met wat suiker af maken. Inplaats van vruchtensap met suiker kan men ook gewone imonadesiroop gebruiken. Wanneer deze drank flink koud gegeven wordt, zullen de meeste kinderen dit een tractatie vinden. Zomerdrank. Benoodigdheden1/4 blikje gesuikerde ge condenseerde melk, limonade of sap van versche vruchten, spuitwater. De melk met de limonade of het vruch tensap goed kloppen en zoo koud mogelijk maken. De glazen voor 1^4 met dit mengsel vullen en verder aanvullen met spuitwater. Als vruchtensap kan men nemen citroen sap, bessensap, frambozensap, bramensap. De hoeveelheid is moeilijk op te geven, daar de eene soort vruchten flauwer Is dan de andere. Men moet door proeven de goede verhouding krijgen. Eenvoudige gelatincpuddingen. Nu de zomer in het land is. besteden we weer wat meer aandacht aan frisse he na gerechten. Hierbij bekoren zeer zeker de gelatinepuddingen, want juist hierbij gaan we vaak uit van een eenlgsolne zure vloei stof. Voorheelden van zulke puddingen zijn: sinaasappel pudding, appelpudding In de meer luxueuze puddingen wordt ook room gebruikt, doch dit zullen we thans natuurlijk achter u-eg e laten. Hetzelfde dat gold bij de puddingen met zetmeel gebonden geldt ook hier weer. ni. dat dunne en zure vloeistoffen meer bind middel noodig hébben dan dikke vloei stoffen. Gemiddeld kunnen we rekenen: Per d.l. melk en water gr. gelatine; per d.l. vruohitensap 3 gr. gelatine; per dJ. alcohol houdende vloeistof 4 gr. gelatine; voor 1 stijfgeklopt ciwrit 2 gr. gelatine. Aan de hand van deze algemeene verhou dingen kunnen we eigenlijk lederen pudding maken. Deze hoeveelheden gelatine zijn zoo berekend, dat we ruimschoots den tijd héb ben om den pudding te laten bekoelen. De puddingvormen, waarin deze puddin gen gemaakt worden, kunnen zijn van steen of van metaal Metalen vormen moe ten van goede kwaliteit zijn. omdat ze an ders een verkleuring van den pudding kun nen veroorzaken en ook de smaak nadeelig Dcïnvloed kan worden. Het aardigste resul taat verkrijgen we ook nu weer met pud dingvormen. die scherpe figuren hebben. Als de pudding met room of vruchten ge garneerd wordt, moeten de figuren strak van lijn zijn. Maken we een gladden gelatinepudding. dan kan de vorm gewoon met koud water gevuld worden, totdat de puddingmassa er ln komt. Wordt de pudding schuimig door b.v. stijf geslagen room of eiwit, dan is de kans, dot de pudding aan den vorm blijft hangen grooter. We vetten dan den pud dingvorm met slaolie in of spoelen hem net on geklopt eiwit om. Beide manleren zijn goed, wanneer we tenminste er aan denken een uitstekende kwaliteit slaolie te nemen (anders smaakt de pudding er naar) en den vorm omgekeerd neer te zebten om de overtollige sflaolle er uit te laten drui pen of om te zorgen dat het eiwit, waar we mee omspoelen niet opdroogt. Deden we de zetmeelpuddtngen na koken direct in den vorm gelatine puddingen moeten altijd eerst, ecnlgszins gelel-achtlg zijn voor ze in dear vorm mogen. Zouden we hier niet aan denken, dan bestaat er groote kans dat het vulsel (b.v. stukjes vruchten» naar den bodem zakt en niet gelijkmatig door de geheele pudding verspreid blijft. Ook bij puddingen zonder vulsel kan zich het onaangename verschijnsel voordoen, dat na storten, de bovenkant van de pudding# veel stijver is dan de rest. Zondag: Kaüslappen, peulen en worte len, aardappelen, griesmeelpudding met kruisbessen moes Maandag: Stamppot, van rauwe, gele andijvie, gebakken spek/beschuit met aard beien. DinMlag: Rollade, bloemkool, aardappe len, rijstebrij met gestoofde pruimen. Woensdag: Bloemkoolsoep, koud vleesch, stoofsla, aardappelen. Donderdag: Rijst met gestoofde tomaten en geraspte kaas, drie ln de pan. Vrijdag: Gekookte eieren, komkommer en tomaten, rauw gebakken aardappelen, havermout. Zaterdag: Dikke groentesoep, he vermout- koekjes. ENKELE EENVOUDIGE REC EPTEN EN „SCHOTELTJES ZONDER VUUR". Stamppot van rauwe andijvie met gebakken spek. Benoodigdheden voor 4 personen: 3/4 k g. gele andijvie, D/2 k.g. aardappelen. 4 dl. melk, zout, nootmuskaat, 2V2 ons rookspek, 40 gr. margarine. Bereiding: De gaargekookte aardappelen opkoken met de melk, en op de gewone manier aardappelpuree maken. Op -smaak afmaken met noot, boter en zout. De andijvie heel goed wasschen, nadat de groene punten verwijderd zijn, daarna heel fijn snipperen en tusschen een schoone doek drogen. De groente door de puree roe ren, en deze 5 min. Roed door laten koken. Het spek in plakjes snijden en in de koeke pan langzaam bruin en knappend bakken. Het spekvet over de stamppot schenken, en het spek er op leggen. Griesmeelpudding met gestoofde kruisbessen. Benoodigdheden: 1 1. melk, 100 gr. gries- meel, 50 gr. suiker, V» pond onrijpe kruis Het «torten van gelatdnepuddingen ge schiedt op vrijwel dezelfde manier als dat van zebmeelpuddingen. Dus ook weer eenst den pudding van den rand losmaken, storten op een nat gemaakte glazen of kristallen schotel. Hebben we een metaden pudding vorm gebruikt en wil de pudding niet uit den vorm, dan kunnen we den vorm even in warm water onderdompelen, er „smelt" dan iets van den pudding, waardoor hij heel gemakkelijk uit den vorm glijdt. MEVROUW Z. OUT erkent de voor dee len van Jooo en Ne®o, het hygiënisch verpalkte keukenzout. 53-11 (Ingoz. Mod.) bessen, suiker, of saccharine, 1 lepel sago. Bereiding: De melk aan de kook brengen. Griesmeel en suiker droog door elkaar roe ren en ln de melk strooien. De pudding door laten koken tot men bij het roeren den bodem van de pan ziet, dan van het vuur. met de garde kloppen tot de pudding luchtig is, en overdoen ln den vorm. De kruisbessen wasschen, opzetten met 1V2 kopje water en 1 min. laten koken. Door een haren zeef wrijven en daarna binden met de aangemengde sago. Op smaak met tabletjes saccharine en wat suiker afmaken. Na het keeren van de saus om de pud ding heen schenken. Koude koffleschoteltjes. Nu iedereen zuinig moet zijn met het gebruiken van gas, wordt het wel eens moeilijk een warm .schoteltje of warm hapje voor de koffie klaar te maken. Toch heeft men restjes van den vorlgen dag en wil die graag 7.00 goed mogelijk gebruiken. Eenlge recepten voor koude restverwer- kingen van groente, vleesch en aardappe len volgen hieronder. Overgebleven aardappelen, 8 a 10 stuks worden ln niet te dunne plakjes gesneden. In den slabak maakt men een sausje van 1 zacht gekookt el (3 min. koken), 2 lepels slaolie, 3 lepels azijn, wat peper, zout en maggle. Hierdoor mengt men de aardap pelen voorzichtig plm. !/2 uur voor het eten. Een tomaat wordt geschild, ln vieren ge sneden en als garneering er op gelegd. Resten groente b.v. worteltjes, bloemkool, doperwten, of spercieboontjes worden in kleine stukjes verdeeld, soms nog vermengd met wat plakjes aardappel en daarna voor zichtig aangemengd met 2 lepels olie, 2 lepels azijn, wat zout, peper, noot en mag gle. Een halve komkommer wordt geschild, ln dunne plakjes gesneden, met wat zout weggezet en even voor het gebruik er door geroerd. Koud vleesch kan gesneden worden in nette plakken, die op een schotel gelegd worden en gegarneerd met augurkjes en uitjes, een paar tomaten of een randje platte komkommer, aangemengd met olie en azijn. Heeft men nog wat jus over, dan warmt men deze, en lost hierin per dl. verdunde Jus l'/2 a 2 blad gelatine op. Hierdoor roert men het gemalen of gehakte vleesch, wat gehakte uitjes, en maakt alles op smaak af met wat peper, maggle en zout. In een kom of puddingvorm laat men alles koud en stijf wordëri. Daarna wordt de vleeschpud- ding gekeerd, ln dunne plakjes gesneden en garneert men het schaaltje met een paar plakjes tomaat en een ln schijfjes gesneden el. Voor 1 ons koud vleesch heeft men plm. 2 dl. bouillon of bruin van Jus noodig, dus 3 a 4 blaadjes gelatine. Bovenstaande artikelen, zooals: zijn tegen billijke prijzen verkrijgbaar bij HAARLEMMERSTRAAT 169 5307 (Ingez. Med.) Roestig gereedschap, zooals spijkers, haakjes, schroefoogen, enz. kunt u heel gemakkelijk reinigen. Van tijd tot tijd moeten ze worden afgewreven met een lap, gedrenkt in slaolie en daarna met een kurkdroge lap nagewreven. Zijn ze nög vuiler, dan wrijft u ze met olie en zand. Altijd op een droge plaats bewaren! Satijnen blouses, die haar glans in de wasch verloren heb ben. kunt u weer mooi glimmend krijgen door ze te wrijven met een spons, gedoopt in water met 6 pCt. azijn. Laat het klee- tiingstuk dan droog worden en strijk het als het nog iets vochtig is aan den achter kant op met een dun sitspapiertje of een stukje dun katoen ertusschen. Hang de blouse op een hanger tot ze geheel droog Is- Gordijnringen van echt koper, die zwart geworden zijn. kunt u heel gemakkelijk en vlug reinigen door een zeepsopje te maken met een scheut ammoniak en ze hierin een poosje te laten liggen. Daarna droogt u de ringen etevig af en ze zijn als nieuw. 3£e/*i-/{u tv Ta l/ku j 7 n. De toestand, dat Valkenburg in de parochie van Katwijk opging, bleef niet bestendigd. Het godsdienstig leven nam in het begin der 15de eeuw weer toe ten gevolge van allerlei geestelijke stroomingen. Doch het was vooral Burggraaf Hendrik van Wasse naar, die zich voor Valkenburg interes seerde. Hij sloot op 1 Januari 1424 een ver drag met Hendrik van Keppel, den Land commandeur der Duitsche Orde te Utrecht voor de verheffing der kapel tot Parochiekerk, waarbij voor zekerheid den pastoor zekere inkomsten werden gewaar borgd. Drie weken later, op 21 Januari gaf de vicaris-generaal van het bisdom van Utrecht zijn goedkeuring. Het is waarschijn lijk dat het gebouw zelf toen ook is hersteld. Er scheen een tijd van bloei te zullen aanbreken, vooral toen het volgend jaar 1425 Fillps van Boürgondië de kerk onder zijn bijzondere bescherming nam. In dien tijd kreeg Valkenburg zelfs één of meer kapelaans. Sinds lang was reeds in de kerk een kapel van het H. Kruis benevens enkele andere kapellen met altaren, waaraan bljzondére inkomsten verbonden waren. En verder had men voor het kerkelijk leven een Broeder schap van St. Mauritius. Deze Broederschap beantwoordde evenwel op zeer bedenkelijke wijze aan haar ideaal, zoodat de brave Val kenburgers reden tot klagen gaven. Daarom besloot de heer van Valkenburg. Johan van Wassenaar, krachtig in te grijpen. In een besluit van hem van plm. 1470 maakt hij ln de eerste plaats melding van vele wonderen, die dagelijks in de H. Kruls- kapel zouden plaats hebben. Hij wilde nu het St. Maurltiusgllde omdoopen tot H. Krulsbroederschap en meteen orde op za ken stellen, „want wij in der waerheyt ver nomen hebben van quaden regimenten ende quade ghewoonten, die daer Lot desen daghe toe gheweest syn ende ghesciet syn, als van veel biers te laten comen ende dat onnuttelycken te ghebrulken, al so dat et een dronckenghilde ghehieten is: waeromme wij u allen ende elc bysonder met ernste laten weten, dat wij deze lelycke, sondlghe, auade ghewoonten af willen hebben, ende deugdelic ende goddellc gheregiert hebben willen ter eerèn Goods almachtllch ende tot weerdlcheljt des ghebenedlden cruces." Het nieuwe gilde, nu geheeten het H. Kruis en St. Mauritius schijnt zich ge heel ter deugd te hebben gedragen. Het geld werd voor andere doeleinden dan bier drinken besteed en weldra bezat de broe derschap uitgestrekte landerijen en vele renten. Toch ging niet alles even voorspoedig in de 15de eeuw. De laatste opvlamming der Hoeksche en Kabelj auwsche twisten bracht nogmaals verwoesting over Holland en ook Valkenburgs kerkgebouw moest het ont gelden. Gelukkig kwam in 1492 aan dit slag van burgertwisten voorgoed een einde. In 1493 en '94 werd de kerk geheel ver nieuwd en voorzien van een nieuw koor. Ze was toen, behoudens wat oud muur werk uit de 13de eeuw, een kruiskerk in laat-Gothlschen stijl. Voor de beschrijving hiervan zijn wij aangewezen op enkele oude teekeningen uit de 18de eeuw, die den ouden toestand vrij goed laten recon- strueeren. Wij komen daarop terug. De toren, waarvan de romp op de teekening nog een vroeg-Gothlsch karakter draagt, werd toen tyoog opgetrokken en voorzien van een hooge puntige spits, in den volks mond „Lange Maal" genoemd. Ik breng in herinnering, dat Maal een verkorting is van Maaike of Marije, het Friesche woord voor Maria, Friesche taalresten vinden we rondom Rijnsburg nog laat in de 18de eeuw In de betiteling van „Lange Maai" voor den toren van een Mariakerk behoeft men in de Middeleeuwen niets profanee- rends te zien. Het volk sprong nu eenmaal huiselijk met zijn heiligen om, wat men ln het Zuiden trouwens nög kan opmerken. Een 80-tal jaren ging het nu weer goed, tot in 1573 of '74 hetzij door Spaansche, hetzij door Staatsche benden, opnieuw ver woestingen plaats vonden, die zich even wel meer tot het inwendige en de glasra men bepaalden. „Lange Maal" bleef even wel gespaard. Op 22 Maart 1592 werd in een hersteld gedeelte der kerk van de preekstoel afge lezen, dat men er een Gereformeerde ge meente wilde stichten en een kerkeraad verkiezen. Daarop sloot een Jaar later de laatste pastoor van Valkenburg en com mandeur van Katwijk, zekere Francois Worms een verdrag met de kerkmeesters over kerk en pastorie. Over de wettigheid dier overdracht is veel te doen geweest. De eerste hervormde predikant was sinds 1599 David Jacob Reverset, die aanvanke lijk de combinatie Valkenburg—Katwijk bediende. In 1619 werd Valkenburg weer een afzon derlljke gemeente. De kerk was weer ln haar geheel gereed gemaakt voor de nieuwe bes Lemming Docb een nieuwe ramp trof het complex, toen de bliksem in den avond van 5 September 1665 ln den toren «loeg en de spits en al het houtwerk verbran id® De torenromp werd nu afgedekt met een tentdak en een open koepeltje, zooals onze teekening, die den toestand van 1783 weergeeft, aantoont. Het Angelustorentje op de viering, dat we op de teekeningen van 1725 nog aanwezig zien, was vóór 1783 reeds verdwenen. Ook ont dekken we. dat verschillende hooge Gothische vensters in 1783 reeds geheel of gedeeltelijk waren dichtgemetseld, wat we ook al als een bewijs van achteruitgang moeten beschouwen. Duidelijk herkenbaar is, dat het koor en het dwarspand met de vele zandsteen ver sieringen dagteekenen uit het laatst der 15de eeuw. Dat de torenromp een vroeg-Gothisch karakter droeg, hebben we reeds opge merkt. Verder kunnen we aan de teekening zien, dat de toren aangebouwd was en dat het schip der kerk, dagteekenend uit een vroegere periode dan 1493, veel lager was, dan koor en dwarspand. Waarschijnlijk hebben we ln de lage kapel rechts op de teekening, die ook van vroeger tijd dan de herbouw van 1493 schijnt te dateeren, de H. Krulskapel te zien, die voor de Valkenburgers van zooveel beteekenis was. Deze kerk begon ln de 18de en 19de eeuw steeds meer te vervallen. Valkenburg was een arme, kleine gemeente. Eindelijk werd de toestand onhoudbaar en werd het grootste gedeelte afgebroken. Een nieuwe zaalkerk werd gebouwd waarbij van oud muurwerk aan de Oostzijde nog eenlg ge bruik werd gemaakt. Dit geschiedde in 1844 en toen vond men het heel mooi, want er werd gebruik gemaakt van klasslcistlsche principes, zU het dan op bescheiden schaal. Het zadeldak met den stompen hoek, het Ingangsportiek en eenlg ander ornament deden klassicistlsch aan. De toren werd nu Ingebouwd en kreeg een koepeltje. Doch bouwkunstig was het complex van geen beteekenis. Ruim 20 jaar geleden is de toren weer wat hooger opge trokken en voorzien van een spits. Al was de kerk uit een oogpunt van bouwkunst van weinig belang meer, wij kunnen oils voorstellen, dat de dorpelingen er ten zeerste aan waren gehecht en het verlies er van ernstig betreuren te meer nu het blijkt dat er vrijwel niets meer van te redden Ls Toen ln 1844 de kerk werd herbouwd, werd uit publieke kassen f. 4500 verstrekt om den bouw te helpen bekostigen. Het ls te wenschen en het zal trouwens wel nood zakelijk zijn, dat ook thans uit openbare fondsen subsidies worden verstrekt- voor den herbouw. En moge Valkenburg dan op de oude historische plaats een kerkgebouw zien verrijzen dat uit bouwkunstig oogpunt een sieraad voor het dorp wordt en als zoodanig tevens een bevestiging van Schillers woord: „Und neues Leben blüht aus den Ruinen". N. J. S. 2—4

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 14