8Isle Jaargang DONDERDAG 20 JUNI 1940 No. 24611 Fransche gevolmachtigden onderweg De bezetting van Frankrijk vordert snel Voor bespreking over staking der'vijandelijkheden De kabinetsraad te Bordeaux Duitsch frontbericht Luneville, Toul en Straatsburg genomen Jong leven in den Leidschen Hout Bommen op Duitsche steden Uit Engeland EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar •genlschappen van ons Blad gevestigd zl)n Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets., porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindiplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, vaar agentschappen gerertlgd fijn: per 3 maanden (.2.15 per week (.0.15 Franco per post 2 35 per 3 maanden -t- portokosten. (roor binnenland (.0.(0 per 3 nm5> a De Fraiwche radio deelde hedenmorgen mede, dat de Fransche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden gisteren van een vliegveld in Zuid-Frankrijk *ijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede de gevolmachtigden reizen, wan wit geschilderd om het kenbaar te maken. Voorts deelde de F ransche radio mede, dat over den verderen gang van zaken volkomen stilzwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevolmachtigden noch plaats en tijd der bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de rijks regeering be kend gemaakt worden. Radio Bordeaux meldt, dat de Fran- sche minister van bulteniandsche zaken Baudoin, benoemd Is tot leider der ge volmachtigde delegatie, welke door de Franse he regeering is aangewezen om zien naar de vastgestelde plaats te be geven teneinde de Duitsche delegatie te ontmoeten, die haar de voorwaarden van Dultschland en Italië voor een wapenstilstand zal overhandigen. Als van zelf sprekend wordt in Rome het feit beschouwd, dat geen woord verluidt over den Inhoud der besprekingen. Ook dit is ln overeenstemming met den stijl der leiders, die meer waarde hechten aan daden dan aan lange communiqués, aldus wordt verzekerd. Hoe het antwoord van Frankrijk ook zal lulden, het lot der Fransche repu bliek ls reods beslist. De blik wordt reeds naar Engeland ge richt. Evennis de weermacht van het ver bonden Dultschland wacht ook de weer macht van het fascistische Italië met bran dend ongeduld op het oogenbllk om zich met den „Brltschen kolos" in den strijd te meten, een wensch, die door Churchill's aanmatigende recente woorden nog aan zienlijk opgevoerd ls. NOG EENIGE PERSSTEMMEN. Een eerste stap in de richting van den opbouw van een nieuw Europa, zoo schrijft de Glornale d'Italla, Ls Dinsdag te Mucn- chen gedaan door Hitler en Mussolini ln de besluiten, die de belde leiders hebben opgesteld ln verband met het door de Fransche regeering Ingediende verzoek om een wapenstilstand. Het lag ln de bedoe ling der belde spllmogendhedendat de wederopbouw van Europa zou geschieden op geleidelijke wijze langs wegen van vrede en samenwerking. Onbegrip, zelfzucht en uitdagende trots der belde Imperiale demo cratieën hebben lezen vorm van oplossing verhinderd, zoodat zij geschiedt door het bloedige werk van den oorlog. Over en kele uren staat Frankrijk voor de eerste vredesvoorwaarden, die geformuleerd zijn ten behoeve van den aangevraagden wa penstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Dultsch land en Oostenrijk tien mtllioen Duitschers ontnam en alle Duitsche koloniën, terwijl aan Italië territoriale gebieden werden ge weigerd. Een nieuwe Europeesche orde kan niet anders dan een herstel brengen van de na tionale eenheden en rechtvaardigheid ln de vcrdeellng van do overzeesche gebieden en de politieke posities. De definitieve op bouw van het nieuwe Europa heeft nieu wen arbeid en nieuw bloed noodlg. Enge land wil den oorlog voortzetten, maar Ita lië en Dultschland zljh gereed, voor de laatste phase der botsing tusschen de twee volken. To Muenchen zijn de overeenkom sten gedefinieerd voor de bevestiging der operaties tot aan de eindoverwinning. In verband met berichten in de Fransche pers, dat men de eer van Frankrijk niet zal laten aantasten, dat men zich voorbe houdt de voorwaarden aan te nemen of te verwerpen, en dat men in geen omstan digheden zal capltuleeren, doch den strijd voortzetten, totdat een overeenkomst ls bereikt, zegt de „Berl. Boersenztg „Wanneer men deze gezwollen woorden hoort, vraagt men zich af, waarom maar schalk Pétaln het oogenbllk dan eigenlijk reeds voor gekomen achtte om de wapens neer te leggen. Wie door wil vechten, moet het ook kunnen. Elk verstandig mensch in Frankrijk moet begrijpen, dat met eiken dag strijd de militaire, economische en volksche catastrophe van het land nog slechts onherstelbaarder kan worden. Wij weten niet. hoe de verhouding ls tusschen degenen, die verstandiger geworden zijn en de eeuwig onverbeterlyken in Frankrijk. WIJ weten wel, dat met de militaire neder laag van dit land alleen voor den vrede van Europa nog niets gewonnen ls, en dat ons continent nooit tot rust zou komen, wanneer thans niet voor altijd aan dezen eeuwigen onruststoker het zwijgen wordt opgelegd. Er zal voor gezorgd worden, dat het Frankrijk van Richelieu, Clemenceau en Reynaud niet zal herrijzen, want Europa wil den vrede: na eeuwen van onafgebro ken Fransche knoeierijen en daden van geweld, wil het eindelijk vrede, De vijand van allemaal, schrijft de Cor- rlere della Sera ln een redactioneel artikel, dat is Engeland Het lot van Frankrijk zou zelfs nog medelijden kunnen opwekken, Indien de Fransche onderdanigheid aan Engeland niet alle grenzen had overschre den. Tot den laatsten dag toe heeft Enge land de Franschen verlaten en verraden als regeering, als volk en als leger, en thans wil het Frankrijk alleen verantwoor delijk stellen voor de gemeenschappelijke fouten en nederlagen. De Fransche ramp, zoo vervolgt het blad, ls van oorsprong zuiver Britsch, zooals alle nederlagen welke verschillende Europeesche landen hebben geleden, bij wie de Brltsche propaganda de overhand had. Het was de Brltsche politiek, die een accoord verhinderde tusschen Frankrijk en Dultschland, die elke poging tot verzoening tusschen Italië en Frankrijk onmogelijk maakte, die Japan opzette tegen Rusland, daarna de Ver. Staten tegen Japan en onlangs nog Turkije tegen Italië. Overal waar zich een mogelijkheid voor deed tot een accoord tusschen de volkeren, kwam Engeland tusschenbeide met zijn diplomatie en zijn corruptie om roet in het eten te gooien Die vijand no. 1 van de menschheld, zoo besluit het blad, moet worden weggevaagd, en de oorlog, die thans gevoerd wordt, streeft dit doel na. Daarom zullen de vre desvoorwaarden, welke aan Frankrijk wor den opgelegd, noodzakelijkerwijze zoodanig zijn, dat zij Europa niet alleen bevrijden van het gevaar der Fransche militaire overheerschlng, doch ook dat de taak ver gemakkelijkt wordt om de wereld te zui veren van de kwade invloeden der Brltsche politiek. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Genève: In diplomatieke kringen te Genève zijn bij zonderheden bekend geworden over de dramatische beraadslagingen van het Fransche kabinet te Bordeaux en de te gelijkertijd gevoerde onderhandelingen met de Brltsche onderhandelaars. Volgens deze kringen Ls, nadat het Pétaln in den loop van den Zondag vooreerst ge lukt was na den val van Reynaud op den grondslag van het verzoek om wapenstil stand een zekere politieke eenheid te her stellen. reeds ln den nacht van Zondag op Maandag en den daaropvolgenden dag een weergaloos spel van Intrigues begonnen. Op bevel van Churchill was het bekende conservatieve Lagerhuis-lid, generaal Spears, te Bordeaux gebleven, waar het hem gelukt Ls met de hulp van Reynaud. den voorzitter van Kamers en Senaat, als mede met de ondersteuning van zekere generaals, oa. Weygand, de politiek van maarschalk Pétaln te sabotecren. In het kabinet zelf vond deze oppositie voerende groep Fransche politici en gene raals spoedig ondersteuning, voornamelijk bij Chautemps, den vice-voorzitter van den kabinetsraad, alsmede bij den minister van bulteniandsche zaken, Baudoin. den mi nister van binnenlandse he zaken, Pomaret en den minister van arbeid, Février. Deze groep wist toen te bereiken, dat aan de strijdende troepen nieuwe bevelen werden gegeven en dat de minister van bulten iandsche zaken Baudoin een radiorede hield die ln volledige tegenspraak was met de actie van maarschalk Pétain om een wa penstilstand te bereiken. Hierdoor werd te Bordeaux in het Fransche regeerlngskamp een onbeschrijfelijke verwarring aange richt. De ln Bordeaux vertoevende Engelschen en de partij Reynaud hadden in ieder ge val weer wat lucht gekregen, zoodat de toestand van maarschalk Pétaln en zijn politieke vrienden spoedig zoo moeilijk Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Met de inneming van Cherbourg en Ren- nes ls zoowel Normandië als het geheele Bretonsche gebied onttrokken aan Ingrij pen van Engeland. Cherbourg was in de eerste plaats als steunpunt voor de Fran sche marine van groote beteekenls. Het speelt echter ook als handelshaven ln zoo verre een belangrijke rol, dat een deel van den Engelschen steenkoleninvoer over Cherbourg werd geleld en ook verscheidene overzeesche lijnen der groote Europeesche scheepvaartmaatschappijen de haven aan liepen. Rennes is het snijpunt van ver scheidene spoorwegen en heeft voor West- Frankrijk als verkeersknooppunt groote beteekenis Het legerberlcht vermeldt, dat de stad le Mans reeds naar het Zuiden gepasseerd ls. Tusschen Rennes en le Mans rukken de opereerende deelen van het Duitsche Westelijke leger op de beneden-Lolre ln de richting van Tours en Nantes op. De twee de groote opmarschrichting loopt ln het gebied van Bourgondlè ln algemeene rich ting van Lyon In stormachtig tempo is hier een groep snelle troepen door het Seonedal naar het Zuiden getrokken. ZIJ zal bij Lyon de Rhone bereiken, door welks dal de belangrijkste verkeersverbindingen, die van Midden-Frankrijk naar het Zuiden lelden, loopen. Het voornaamste zwaartepunt der voor een deel nog felle gevechten ligt ln het groote gebied dat de Maglnotlinle en het front van den Boven-RIJn van de Zwitser- sche grens af naar het Westen omsluiten. De hechte ring die om de hier staande Fransche troepen is getrokken wordt steeds nauwer. Ook in de Vogezen is de aanval, die aan beide kanten van Colmar begonnen is, goed aan het vorderen, zooals blijkt uit het wegnemen van Munster. In de Maglnotlinle ten Noorden van Metz verweren de Fransche vestingforma ties zich weliswaar verbitterd, maar zonder eenige kans op ontzet. Binnen de groote ruimte, waaruit gisteren nog eens een wan hopige doorbraakpoging in het gebied van Vesoul werd ondernomen, welke door de Duitsche troepen met zware verliezen voor de Franschen kon worden afgeslagen, schij nen derhalve, evenals ln den slag in Vlaanderen, kleinere ringen gevormd te worden Daarin worden de op een verloren post staande Fransche groepen van de Maglnotlinle in het Bovenrijnsche front in gesloten. zy gaan haar vernietiging tege moet. Van de talrijke acties, die het Duitsche luchtwapen op 18 Juni ten uitvoer heeft gelegd, verdienen de groote aanvallen de aandacht, welke gericht werden op de En- gelsche vliegvelden en op de groote tank opslagplaatsen ln de monding -van de Theems Belde aanvallen hadden volledig succes. Dit ls vooral van toepassing op den aanval op het Engelsche benzinedepót, waar talrijke ontploffingen en branden de goede uitwerking der bommen bewezen. In verband met de moeilijkheden, waar mede de Engelsche benzine-verzorging re kening moet houden nadat de Middelland- sche Zee sedert de deelneming van Italië aan den oorlog als toevoerweg is afgesne den. en met het oog op de zeer groote be teekenis van de Theemsmonding als op slagplaats voor alle petroleumproducten, zal het groote succes van den Duitschen aanval juist in Engeland gevoelig bespeurd worden Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Luneville en de vesting Toul zijn geno men. De Duitsche vlag waait op de kathedraal van Straatsburg. Vooral aan dit laatste wordt door de Duitsche bladen een bijzondere plaats ver leend Sinds Straatsburg in het licht der geschiedenis trad, schrijft de Berliner Boersen Zeltung, was het een Duitsche stad, een hoeksteen van het rijk. nooit vergeten ln de eeuwen, waarin de stad uit het verband van het Duitsche rijk was ge rukt, tot zij in 1871 weer terugkeerde om ons in 1918 door de Franschen opnieuw ontnomen te worden. Met trots en dank bare vreugde verneemt het Duitsche volk thans het bericht, dat zijn soldaten deze parel onder de oude rijkssteden weer onder hun bescherming genomen hebben in een oorlog, welke de definitieve beveiliging van de geheele Duitsche vrijheid geldt VERNIELDE TUNNELS. Behalve de tunnel van de Mon d'or, die, door de Franschen is vernield, is thans ook de tunnel van Jougne door Fransche sol daten vernield. De belde thans vernielde tunnels vormden de voornaamste verbin ding tusschen Zwitserland en Frankrijk (D.N-B.) De heer en mevrouw HertebokRee geven met blijdschap kennis van de geboorte van een tweeling, welke gisteravond in den Leidschen Hout het levenslicht aan schouwde. De opzichter, de heer D.de Jongh treedt op als toeziend voogd. werd, dat Pétain Maandagavond Lebrun zijn ontslag aanbood. Alleen met het oog op de door hem ingeleide actie tot wapen stilstand kon men Pétaln bewegen van zijn aftreden af te zien, waarbij alle deelne- menden zich verplichtten het strengste stilzwijgen te bewaren Desondanks is deze gebeurtenis door Engelsche indiscreties te Bordeaux bekend geworden. Volgens Spaanse he lezing zou Reynaud, gesteund door Mandel, den zetel der Fran sche regeering hebben willen overbrengen naar Algiers, doch zou president Lebrun beslist geweigerd hebben Frankrijk te ver laten. Het D. N. B. meldt: Bij een nachtelijken Engelschen lucht aanval op de binnenstad van Dusseldorp ls de president van politie S.S.,-Obergrup- penfiihrer Weitzel. doodelijk getroffen. Weitzel reed tijdens den aanval naar de bedreigde zone. toen een bomsplinter hem trof. Engelsche vliegers hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag een ver buiten de stad Koblenz liggend hospitaal dat geheel vrij in het land stond, aangevallen. Het hospitaal is gekenmerkt met het van veraf zichtbare teeken van het Roode Kruis. De aanval werd gedaan in een nacht, waarin de maan en de sterren helder aan den he mel stonden. Voor het werpen der bommen werden door de vijandelijke vliegtuigen bo vendien lichtkogels afgeschoten, die minu tenlang den geheelen omtrek daghelder be lichtten. In totaal werden twee bommen op het hospitaal geworpen, waardoor aan het gebouw groote verwoestingen werden aan gericht. Slechts aan het feit, dat de vleu gel. die het zwaarst werd getroffen, als dienstgebouw werd gebruikt en daarin dus geen zieken lagen, is het te danken, dat geen menschenlevens verloren zijn gegaan. Drie zusters werden gwond. Voorts hebben Engelsche vliegtuigen in den nacht van Maandag op Dinsdag bom men geworpen op de open stad Reckling hausen, waarbij niet-militaire doelen wer den getroffen. Een bom viel voor den kel der van een woonhuis. Verscheidene per sonen werden gedood. REDE VAN DUFF COOPER. De Brltsche minister van voorlichting Duff Cooper heeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, het lot van Frank rijk te betreuren gezien het feit. dat En geland in het Fransche leger zijn sterkste actiefpost heeft verloren. Cooper meende voorts dat het probleem voor Engeland in de toekomst ernstig ls, doch eenvoudiger omdat het front aanzienlijk korter ls ge worden. Hij beschouwde in dit verband den Atlantisohen Oceaan als een krachtige rug dekking, welke Engeland in den strijd zou Dit Nummer bevat TWEE bladen Binnenland Nieuwe zomerpostzegels zijn op komst. 2e Blad) Naar een geheel nieuwe ordening van het vervoer. (Blnnenl., 2e Blad en le Blad) Overdracht van het Duitsche heldenkerk hof te Delft. (Binnenland, 2e Blad» Vergoeding van schade tengevolge van oorlogsgeweld. (2e Blad) Buitenland Fransche gevolmachtigden voor bespreking met de Duitschers vertrokken, (le Blad) Verdere snelle opmarsch der Duitschers in Frankrijk, (le Blad) Hacha in Tsjecho-Slowakije voor de radio (le Blad» ZIE VOORTS ^LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD. beschermen. Hij beweerde, dat aan de an dere zijde van dezen oceaan de Vereenigde Staten en alle landen van Midden- en Zuiji-Amerika hun hulpbronnen ter be schikking van Engeland zouden stellen. Ondanks het falen van den blokkade-oor log. stelde Cooper tenslotte zijn hoop op dit middel, waarbij hij verklaarde, dat En geland een langdurigen oorlog kan door staan. (D.N.B. EVACUATIE VAN KINDEREN. In verband met vele aanbiedingen uit de dominions is het Britache kabinet een rapport voorgelegd, op grond waarvan thans met toestemming der regeering be sloten ls, terstond 20.000 kinderen uit En geland te evacueeren er. wel 10.000 naar Candada, 5000 naar Australië en 5000 naar Zuid-Afrlka en Nieuw-Zeeiand. Uit de Vereenigde Staten zijn soortgelijke ianbie- dingen ontvangen, doch het ligt niet ln het voornemen, kinderen naar Amerika te zen den. Het betreft kinderen tusschen 5 en 16 jaar. De reis geschiedt kosteloos (Reuter).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1