STADSNIEUWS De toestand van Rijnland'» LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 12 Juni 1940 handel en industrie UIT DE BONTE WAERELD Mej. E. C. Knappert 80 jaar Overzicht door den heer D. ten Cate Brouwer SPORT Het afschermen van fietslantaarns rots naar Galway een tweeden onderzeeërvan onbekende nationaliteit ontmoet, doch werd hierdoor niet aangehouden De kapitein heeft over de gebeurtenissen radlotelegraflsch rapport uitgebracht aan de United States Lines te New York. Het schip heeft daarop order ontvangen de reis naar Galway voort te zetten. Op de „Washington" bevinden zich 1020 passagiers en 520 leden der bemanning. (D.N.B.). DE WAPENING OPNIEUW UITGEBREID. Het Amerlkaansche Huls van Afgevaar digden heeft twee reeds door den Senaat goedgekeurde wetsontwerpen aangenomen Deze ontwerpen vergrooten de Amerlkaan sche vloot met elf procent, machtigen tot den bouw van 22 oorlogsschepen en bepalen dat de luchtmacht der marine de beschik king over 10.000 vliegtuigen en 16 000 be stuurders zal hebben. Zij worden thans ter onderteekening aan Roosevelt voorgelegd De begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft het Huis aanbe volen, onieuw een bedrag van 1.700.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor wape ningsdoeleinden. Het bedrag, in dit jaar voor de bewapening gevoteerd, zou daar mede tot boven de vijf milliard stijgen Het voorstel in kwestie voorziet in versterking van het personeel van het geregelde leger met 95.000 man. in aanschaffing van 3000 vliegtuigen voor de luchtmacht en in mach tiging voor het op stapel zetten van 68 oorlogsschepen. In zijn motiveering verklaart de chef van den generalen staf. Marshall, dat het leger zich geen inval in de Vereenigde Staten kan indenken en dat een luchtaanval, hoewel mogelijk, op het oogenblik onwaarschijnlijk is. dat men echter rekening dien te houden met elke mogelijke ontwikkeling op het Amerlkaansche vasteland. Een post van 1.900.000 dollar voor den aanleg van een basis voor de marineluchtmacht op het eiland Canton is opgeschort, tot de goed keuring van het departement van bulten- landsche zaken zal zijn verkregen, daar de republikeinsche afgevaardigde Tinkham de opvatting verdedigde, dat een gemeen schappelijk bestuur van dit eiland door Engeland en de Vereenigde Staten op een geheim militair bondgenootschap zou lijken. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 396 tegen 6 stemmen het voorstel aange nomen om het defensieprogramma te fi nancieren door een nieuwe inkomstenbe lasting, welke 1004 millioen dollar' zou moeten opbrengen en door de verhooging van de wettelijk vastgestelde grens der staatsschuld van 45 tot 49 milliard dollar. Het totale aantal dergenen, die inkomsten belasting betalen, wordt met ruim twee millioen personen verhoogd. (D.N3.) ROOSEVELT VRAAGT 50 MILLIOEN VOOR DE VLUCHTELINGEN IN EUROPA. President Roosevelt heeft het congres ge vraagd. 50 millioen dollar ter beschikking van het Roode Kruis te stellen voor de leniging van de ellende der vluchtelingen in Europa. (D.N.B.). SENATOREN OVER ROOSEVELT'S REDE. De democratische senator Wheeler ver klaarde in Washington, dat hij het eens was met Roosevelt in zijn veroordeeling van Mussolini, maar dat hij liever een belofte van Roosevelt hadjgehoord, dat het volk der Vereenigde Staten bulten den oorlog zou worden gehouden. De democratische senator Mlnton legde er den nadruk op. dat de redevoering van Roosevelt een weerspiegeling vormde van de stemming der Amerlkaansche natie. De democratische senator Adams zeide, dat een verstandige tegenhanger van de Monroeleer zou zijn de leer der nlet-inmen- ging van Amerika in de Europeesche aan gelegenheden. De republikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde: „Mij klonk de rede van Roose velt als het voorspel tot de oorlogsver klaring". De democratische senator Hatch sprak als zijn meening uit, dat Roosevelt met zijn rede iederen schijn van neutraliteit had opgegeven. De democratische senator King daarentegen zeide het volledig eens te zijn met den inhoud der redevoering en ver klaarde. dat hij den Senaat zou voorstellen de wet-Johnson aldus te wijzigen, dat de oorlogvoerenden, met uitzondering van Italië, ondanks de onvereffende oorlogs schulden uit den wereldoorlog, in de Ver eenigde Staten weer leeningen zouden kun nen opnemen. De voorzitter van den Amerikaanschen bond van oud-strijders, American Legion. Kelly, heeft in een radiorede verklaard, dat het nutteloos zou zijn een inmenging te overwegen in den Europeeschen oorlog, zoo lang de Vereenigde Staten niet eens vol doende gewapend zijn om de Monroe-leer te verdedigen Amerika heeft twee tot drie jaar noodig om zijn kracht merkbaar te maken. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap Dewey, heeft de door Roo sevelt gehouden rede „uiterst verontrustend" genoemd Roosevelt heeft met den stem van een oorlogvoerende gesproken, zonder er acht op te slaan, dat de Vereenigde Staten militair niet voorbereid zijn Als Roosevelt werkelijk van plan is. de Vereenigde Staten in den oorlog in Europa te verwikkelen, moet hij dit zeggen", aldus Dewey. „Want, dit is een kwestie, waarover slechts het Amerl kaansche volk kan beslissen". (D.N.B OUD-DIRECTRICE VAN HET LFIDSCIIE VOLKSHUIS. Mej. t. C. Knappert. Aa. Zaterdag hoopt mej. E. C. Knappert oud-directrice van het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk haar tachtigsten verjaardag te vieren. Mej. Knappert, die in Schiedam is gebo ren, was de eerste directrice van het in 1899 opgerichte Leidsche Volkshuis en heeft deze functie met voorbeeldige toewijding vervuld tot 1914, in welk jaar zij werd benoemd tot directrice van de School voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam. In verband met den hierboven vermelden gedenkdag, verzoekt mej. M. P. Zaalberg alhier, die gedurende 25 jaar de ijverige secretaresse van het Bestuur was en in die kwaliteit als weinig anderen in de gelegen heid is geweest om de groote verdiensten van mej. Knappert op de juiste waarde te schatten, ons het volgende „woord van hulde" op te nemen. „Zou er iemand zijn onder de wat oudere Leidenaren van welken rang of stand ook die. bij het lezen van den naam van mej. Knappert, niet wordt doorstroomd door een gevoel van dankbaren eerbied en harte lijke genegenheid? Officieel was mej. Knappert dc eerste directrice van het Leidsche Volkshuls, waaraan zij Jaren lang haar beste krachten heeft gegeven, maar zij was meer dan dat. Zij beteekende voor ons allen, hare mede werkers en hare leerlingen, de verpersoon lijking van de hoogste levenswaarden, die er zijn. Ik weet zeker, dat ik uit naam van hon derden stadgenoolen spreek, wanneer ik zeg, dat wij betere menschen zijn gewor den, omdat wij een deel van ons leven mej. Knappert naast ons hebben gehad. Wat was het. dat haar dien invloed gaf? Het vele. dat zij ons, op allerlei gebied, leerde? Ja. natuurlijk, ook dat, maar méér nog dat gene. wat zij zelve was. Ik herinner mij, hoe zij eens vertelde, dat zü. als kind. bij de herstelling van een ge bouw. had gezien hoe de zullen, die er de versiering van uitmaakten, van binnen uit planken bestonden en hoe zij toen in ont zetting haar vader's hand had gegrepen: de binnenzijde anders dan wat dc buiten zijde toont! Altijd la dat haar meeat kenschetsende eigenschap gebleven: haar afschuw van alle onechtheid. Juist de omstandigheid, dat er nooit twijfel mogelijk is aan de waar achtigheid van haar gevoelens, geeft haar den grooten Invloed, die er te allen tijde van haar is uitgegaan. Wordt eigen klein heid niet het best gezien tegen een achter grond van geestelijke hoogte? Ik moge besluiten met een herinnering uit haar eigen geliefde Volkshuis. Het was op een clubjesavond, dat een van de fa brieksmeisjes peinzend voor zich uit zat te staren. Op onze vraag, waaraan zij dacht, kwam langzaam en met voor haar onge- wonen ernst het antwoord: „aan Juffrouw „Knappert en hoe zij zou zijn geweest, als „ze in onzen stand had geleefd. Ik zie haar „voor me: een flinke vrouw, den heelen dag „bezig en allen, die in haar omgeving zijn „even knap en fatsoenlijk." Toen wij dit later, lachend, aan mej. Knappert oververtelden, keek zij ook ern stig, zooals het meisje had gedaan en zei met stille stem: dat Is, geloof ik. het beste compliment, dat ik ooit in mijn 'leven heb gekregen. Juffrouw Knappert, op dezen dag willen wij U allen te zamen danken voor wat U voor ons. Leidenaren, heeft willen zijn." Wij zijn ervan overtuigd velen van dienst te zijn door te vermelden, dat het tegen woordige adres van mej. Knappert is: Hugo de Vrlespleln 8, Heemstede. In de hedenmiddag gehouden huishoude lijke vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland heeft de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer een overzicht gegeven van den toestand waarin de handel en industrie in het dis trict Rijnland zich als gevolg van de oor logsomstandigheden momenteel bevinden. Aan deze rede is het volgende ontleend: Als Voorzitter van de Kamer aaht llc het gcwenscht thans, nu de rust in ons land eenlgszlns is teruggekeerd en de gemoede ren zijn gekalmeerd en het economisch le ven zoo goed en zoo kwaad zulks gaat, we der zijn normalen gang tracht te hervat ten, U bijeen te roepen ten einde U onder meer op de hoogte te brengen van alles wat in de droeve dagen, welke achter ons liggen, door onze Kamer is gedaan. Alvorens daartoe over te gaan, verzoek ik U U van Uw zetels te verheffen om met onze gedachten een oogenblik in diepon eerbied te verwijlen bij de nagedachtenis van duizenden van onze landsaonen, die bij de verdediging van onzen vadcrland- schen bodem zijn gesneuveld. Tot ons genoegen kunnen wij oonstatee- ren, dat. t?r in het district der Kamer geen belangrijke oorlogsschade aan het bedrijfs leven ls aangericht. Alleen dc Katwljksche Kalkzandsteenfabriek en de sohelpkalkfa- brlek „Valkenburg", belde te Katwijk, heb ben eenlge schade van beteekenls gehad, doch ook deze bedrijven zijn Inmiddels al weer op gang. Groote droefheid vervult ons hart als wij denken aan degenen, die hun dierbaren, hun have en goed verloren hebben bij de ver woestingen die vooral in Valkenburg, Kou dekerk en Oegstgeest zijn aangericht In Koudekerk b.v zijn vele kleine middenstan ders gedupeerd. Uit een verslag, mij ver strekt door den burgemeester bleek dat niet minder dan 29 ln hoofdzaak kleine midden- standszaken schade leden, welke varieert van f. 27 tot f 7000 per geval. Over het ge- 1 heel genomen is ons district er echter goed afgekomen. Het zal U niet verwonderen wanneer ik U mededeel, dat de Kaam in de laatste weken talrijke verzoeken heeft ontvangen om voorlichting en steun. Moeilijkheden van allerlei aard vragen onze aandacht. De grootste moeilijkheid en de grootste zorg 1 v NIJMÏGCN 5004 KONINKLIJK GENOOTSCHAP M.S.G. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld van 3 tot en met 9 Juni zijn: Zaterdagcompetitie. Ie klasse: R.CL. 1—Ter Leede 1. 1—3. 2e klasse A Noordwijk 2—C.N.V. 1. 5—4; Quick B. 2—L.R.C 2. 9—0 2e klasse B Rijnsb. B. 2—Koudekerk 1, 30. 3e klasse Koudekerk 2—P.V V 1. 6—1. Adspiranten: Ter LeedeQuick B 60; Rijnsb. B Noordwijk (b) 41. Zondag competitie. Ie Klasse: Morsehkw 1Lugd 3. 05; Leid sche B 1—Sportman 2. 1—0: ZLC 1—LD.W S. 2 04; Sportman 2Morse hkw. 1, 1—2; Leid sche B 1—LD.WS 2. 1—6 2e klasse A: ZLC 2—ASC. 3. 1—3; ASC. 3 -ZLC. 2 14—3 2e kla.s^e B TONA 2—Lugd. 5. 8—3; ASC 4— ZLC 3. 3—2 Lugd 5—TONA 2. 2—2; LFC 6— ASC 4 24. 3e kiaLe A Leidsche B 2—ZLC 4. 2—2: LD- WS 4Sportman 3. 1—5; Alphla 3—ASC 5, 7—0. 3e klasse B Lugd. 6—Morschkw. 2. 5—2; Sportman 4TONA 3, 13; LFC 6Lugd. 6, 1—3. 4e klasse A: Roodenburg 4—Morschkw. 3, 4—1; port man 5Roodenburg 4. 2—1. Junioren: ASC (A)—Sportman (A) 0—2. Vijfjaarlijkschc prijsvraag. Overeenkomstig de bepalingen van het door oud-leerlingen van de school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Sclentl- arum Genltrlx" alhier in September 1885 gestichte fonds heeft het bestuur van dit genootschap een prijsvraag voor bouwkunde uitgeschreven namelijk het ontwerpen van een geheel vrijstaande woning c a. in een landelijke omgeving op een terrein, dat on middellijk aan een grooten plas is gelegen. Aan die prijsvraag mogen alleen deel nemen oud-leerlingen van dc school van „Mathesis Scientiarum Genltrlx", die na 1 Juni 1931 nog als leerling waren inge schreven. De antwoorden moeten uiterlijk op 1 Maart 1941 zijn ingeleverd. Er worden twee prijzen uitgeloofd: eer ste prijs, groot f. 150 met groote zilveren medaille Tweede prlj6. go rot f.76.— met kleine zilveren medaille. Indien naar het oordeel der Jury de in gekomen antwoorden voor de uitgeloofde prijzen niet in aanmerking komen, of geen uitspraak kan gedaan worden omtrent den voorrang van een of meer antwoorden, heeft de Jury het recht tot niet of gedeel telijke toekenning of tot verdeeling der uitgeloofde prijzen De ten volle bekroonde antwoorden wor den eigendom van het genootschap. Gedeeltelijk bekroonde antwoorden wor den alleen dan eigendom van het genoot schap wanneer de toegekende beloonlng wordt aanvaard. Niet bekroonde antwoorden worden te ruggezonden aan het correspondentie-adres Alle Ingezonden antwoorden worden ln het openbaar tentoongesteld. De jury bestaat uit de heeren: ir. P. Hoo- genboom en ir. J. J. G. van Hoek als be stuurders, A. v. d. Lee te Laren, H. Sutter- land te Overschie en B. Hoogstraten te Rijswijk als oud-leerlingen. HOE HET DIENT TE GESCHIEDEN. Er blijkt onder de vele fietsers, die ook na het Invallen der duisternis op straat rijden, nog altijd eenige onzekerheid te be staan omtrent de wijze, waarop het rijwiel verlicht dient te zijn. Daarom zij er op ge wezen, dat deze aan de volgende voorwaar den moet voldoen: le. Het geheele licht aan de voorzijde moet met donkerblauw papier worden af geschermd. Verven van het glas en het ge bruiken van blauwe lampjes is niet vol doende. In de afscherming mogen geen spleten of gaten voorkomen, die het witte licht doorlaten. 2e. De lantaamkop moet naar beneden zijn gericht. 3e. Het roode achterlicht moet branden. Bij de voorverlichting is het niet de be doeling den weg voor het rijwiel te beschij nen, doch alleen door een zeer zwak blauw licht het tegenliggend verkeer duidelijk te maken dat een fietser nadert. AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN1GING „NATUURGENOT". In de groote zaal van „de Doelen" hield .Natuurgenot" afd. Lelden van den Ned. N.V. HOLLANDSCHK CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN. In de gistermiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandsche Constructie Werk plaatsen alhier werden de balans en ver lies- en winstrekening en de jaarverslagen onveranderd goedgekeurd en het dividend bepaald op 25 onder aftrek van het reeds betaalde interim-dividend ad 10 */o. Mr. E. J. M. H. Bolsius, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten de dames N. J. Groenemeyer (Den Haagi en J. E. Eekhout (Den Haag) en voor het doctoraal examen Rechten, de heeren H. O. Thunnióóön (Den Haag). P. C R. Prangers (Breda) en R. van Maanen (Am sterdam). Bond van Aquarlumver. haar maandelljk- I schen clubavond. Bij de opening hield de waarnemend voorzitter, de heer C. W. Le gerstee. een welkomstrede. In verband met den terugkeer der gemobiliseerde leden en wel ln het bijzonder tot den heer Donk, den voorzitter van „Natuurgenot". Spr, me moreerde de moeilijke omstandigheden waaronder de vereenlging sinds Augustus 1938 had moeten werken en sprak er zijn vreugde over uit, de vereenlging te mogen overgeven met méér leden en een gezonde kas. Hierna dankte de heer Donk met een kort woord den heer Legerstee voor de be wezen diensten Na behandeling van enkele huishoude lijke zaken, hield de heer Donk een Interes sante lezing over „Waterplanten", welke ge volgd werd door een bespreking van een collectie verschillende waterplanten en een gratis verloting daarvan. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering. STED. GYMNASIUM. Van de tweede groep zijn geslaagd voor het eindexamen diploma A: Nora Huizer en J. G. de Jong, belden alhier, W. Bloemen- daal. Zoeterwoude, Clara Bijleveld. Oegst geest, Atti Dedert en Han Lentz, belden te Voorburg en W. Dekker te Warmond. Het examen wordt met één candidaat oortgezet. Van de eerste groep slaagden alsnog G. van Reenen alhier en H. Móller te Oegst geest. geeft momenteel de ranteoeneerlng van benzine Het la mij niet mogelijk U een volledig beeld te geven van de moeilijkheden, waar voor de Kamer zich geplaatst zag toen zij op verzoék van de burgemeesters van Lel den en Oegstgeest. op zich nam bij de toe wijzing van benzine van advies te dienen. Volkomen onvoorbereid stond de Kamer hier voor de moeilijkste beslissingen. De strenge normen, welke gesteld waren, dwongen de Kamer in meerdere gevallen tot een afwijzend advies, niettegenstaande het de Kamer bekend was, dat door een afwijzing de betreffende onderneming ern stig zou worden gedupeerd. De toewijzingen, welke de overige burge meesters in het district der Kamer ver strekken, behoeven, dank zij een met de Kamer ln het algemeen belang getroffen interne regeling, het flat der Kamer. Op deze wijze toch wordt de zoo dringend noo- dlge uniformiteit in de toewijzing verkre gen, waardoor onbillijkheden zooveel mo gelijk worden voorkomen. Helaas dwingen de aanwezige voorraden van benzine ons om op het verbruik scherp toe te zien. Goederen, die niet aan bederf onderhevig zijn of die te water of per paard en wagen of spoor vervoerd kunnen worden, zijn van het vervoer per auto uit gesloten Wij zullen ln de toekomst veel meer gebruik dienen te maken van het ver voer te water De Kamer zal elke poging om meer geregelde scheepvaartdiensten te or- canlseeren. met vreugde begroeten. Voor stellen tot oprichting van een vervoercen- trale zullen U straks worden voorgelegd, daar er groote aandacht besteed moet wor den aan de vraag op welke wijze het moge lijk ls te voorkomen, dat auto's met de be zorging van- goederen belast, ledig terug- keeren of dat de laadruimte van andere auto's niet voor de volle 100% wordt ge bruikt. Met de voorradige benzine moet zoo economisch mogelijk worden omgegaan. Ons ls door het Departement medegedeeld, dat de benzlne-voorraden ln ons land zeer beperkt zijn. Het is daarom ons aller plicht aan een regeling, die uiteindelijk het nuttigste ge bruik van benzine als doel heeft, onze mede werking te verleenen. Ieder die meent, dat ln zijn omgeving of ln zijn branche benzine wordt verbruikt voor het vervoer van goe deren. welke even goed en zonder schade op andere wijze kunnen worden vervoerd, doet goed zulks te melden aan onze Kamer. Dit ls niet alleen goed, maar ls Ieders plicht. Doch niet alleen de benzine, ook de brandstof voor de ruwe olie-motoren is 8chaarsch. Dit heeft ten gevolge, dat goe deren, welke voorheen mot motor booten of motortjalken vervoerd werden, thans hun bestemming per zeilschip moeten bereiken. Een dergelijk vervoer duurt vanzelfsprekend langer, maar wanneer het zakenleven zich hierop instelt, zullen de bezwaren moeilijk groot kunnen zijn. Het zal u duidelijk zijn, dat het voor den winkelstand en andere zaken ln Leiden van het grootste belang was, dat het contact met Lelden door de omliggende gemeenten kon worden gehandhaafd. De burgemeester van Leiden, dit besef fende. heeft na een persoonlijk onderhoud ln overleg met de Kamer maatregelen rc- trolfen, waardoor zoowel de autobusdlen- Stcn als do bodediensten, zij het dan ook soms met eenige beperking, regelmatig hun diensten op Lelden konden handhaven. Behalve de moeilijkheden met het vervoer, die op het zakenleven een sterk remmen de» Invloed uitoefenen, dreigt er bij meer dere fabrieken een tekort aan grondstoffen. Het ls op dit oogenblik nog niet na te gaan of en zoo Ja ln welke mate ln dit gebrek kan worden voorzien. Veel hangt af van de hou ding van dc Dultsche autoriteiten. Men doet echter goed zich or thans reeds reken schap van te geven, dat de aanvoer van sommige grondstoffen niet mogelijk ls, zoo dat voor die fabrieken, duurt de tegenwoor dige situatie lang voort, ernstige moeilijk heden zullen ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer al het mogelijke doet om hier de helpende hand te bieden en dat daarom zoo noodig contact zoowel met de Holland sche als met de Dultsche autoriteiten moet worden gezocht. In den tuinbouw ln hei district ls de toe stand in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd, de veilingen hebben haar leven dig karakter van weleer herkregen. De tuin ders zijn nlei ontevreden. Het doordraaien van tuinbouwproducten komt slechte weinig meer voor. Daarom was hei een groote te leurstelling dat Juist op een der laa/tete dagen van de 30.000 kg. peulen er wederom 21.000 kg. moest worden doorgedraaid. Men vraagt zich ln bevoegde kringen af, of de vastgestelde minimumprijs van 10 ct. per kg. niet te hoog ls. Direct na de bezetting heeft de Kamer zich op het standpunt gesteld, dat het haar eerste plicht was om ln oprechte samen werking, zoowel met de Hollandsche als met de Dultsche autoriteiten er naar te Streven, dat het economisch leven zoo goed mogelijk functionneert. De Kamer acht het het ln dit opzicht ook van belang» dat er een goede verstandhouding bestaat tus- schen haar en de Dultsche autoriteiten. Ik weet. dat het den Dultschen autoriteiten ernst ls, wanneer zij ons mededeelen, dat wij op haar steun zullen mogen rekenen en dat zij te allen tijde bereid zijn, indien haar daartoe de mogelijkheid gegeven ls. ons te helpen, opdat ook het economisch leven ln ons district zoo goed mogelijk zijn gang gaat WIJ leven ln een tUd, waarvan do ge schiedenis haars gelijke ln geweldigheid niet kent. Ons land en volk maken ernstige be drukte tijden door, maar hoe donker ook «hans het aspect ls, wU sullen ons als fiere Nederlanders niet laten ontmoedigen en onzen blik gerldht houden op de toekomst, die ons naar ik vurig hoop met Gods hulp weder brengen zal een vrij en onafhankelijk Nederland. Hierna ging de vergadering ln huishou delijke zitting over. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: B. KessclringIvens, Plantsoen 39, Lel den. Kleermakerij. Uittredende eigenaresse: E. J. Kesselring-Ivens, Lelden, dd. 1 Juni 1940. Nieuwe eigenaar: H. C. M Kessel- rlng, Leiden. Van Dijk Junior, N.V., Raadhuisstraat 14. Alphen a. d. Rijn. Fabrieken van en handel ln bouwmaterialen. Uittredend directeur: P. van Dijk, Alphen a. d. Rijn. Gisteravond hield de Nationaal-Socia- listische Nederlandsche Arbeiders Partij (N.S.N.A.P.) een openbare vergadering in een zaal aan de Nieuwe Beestenmarkt. Als sprekers traden op de rijksleider, majoor Kru<y en de heer de Mos. WELK LAND SCHRIJFT DE MEESTE BRIEVEN Te Parijs heeft een gepenslonneerd post beambte zich beijverd een statLvtdek op te stellen ln zake den schrijflust der verschil lende volken. Volgens zijn ervaring, die van tientallen jaren her dateert, zijn de Ame rikanen het schrljflustigste volk ter wereld. Daarentegen zijn het de Spanjaarden, die de minste lust tot schrijven aan den dag leggen. Wanneer de berekeningen van den Franse hen postambtenaar Juist zijn. schrijft iedere Amerikaan per Jaar gemiddeld zeven en-zestig brieven. Vlak hierna komt Groot- Brittan me met een productie van zes-en- zestig brieven per hoofd per Jaar. De Zwit ser, die als nummer drie op de ranglijst staat, schrijft negen-en-vijftlg brieven per Jaar. Daarna komen de Duitesehers en de Denen, met reap, vUf-en^vlJftlg en één-en- veertig brieven per hoofd per Jaar Op eenl- gen afstand volgen dan Oostenrijk en Ne derland; het eerste land met drie-en-derttg. terwijl wij, aldus nog steeds de Franschr statisticus, gemiddeld één-en-dertig brieven per Jaar schrijven Frankrijk staat op de laatste plaate, met drie-en-twlntig brieven. Stom als ik ben daar ga Ik op mijn taschje zitten als het spiegeltje nu maar niet kapot ls.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2