STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 31 Mei 1940 Brandstoffen alléén voor wie geen gasaansluiting heeft BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De heer G. J. Flim met pensioen VISSCHERIJ-BERKHTEN tot 21 personen ziek meldden, waarbij in hoofdzaak sprake was van koortsachtige ziekten. Het was met alle begrippen van menscheHJkheid !n strijd, dat bijvoorbeeld, toen voor een kind, dat 40 graden koorts had. dringend een dokter geroepen werd. deze eerst den volgenden middag te drie uur verscheen. Pas na dagen slaagde men er in verlof er voor te krijgen, dat althans de vrouwen en kinderen zich tweemaal per dag gedurende een kwartier op het station mochten bewegen, terwijl het den man nen elf dagen lang. tot op den laatsten dag. toen hun een kwartier werd toege staan, verboden was den trein te verlaten. In strijd met alle regelen van het Vol kenrecht heeft de Fransche regeering mij de eerste vijf dagen belet, mij in verbinding te stellen met hèt ZXveedsche gezantschap, dat de Duitsche belangen in Frankrijk be hartigt- Ik moet doen uitkomen, dat de vertegenwoordiger van het Belgische mi nisterie van buitenlandsche zaken op de meest loyale wijze getracht heeft dit con tact tot stand te brengen en dat het hem tenslotte gelukt is te bewerken, dat de Zweedsche zaakgelastigde te Bern den trein opzocht. Het verblijf te Pontarlier bood de eenige mogelijkheid, onzen onge- lukkigen gearresteerden kameraden, indien dat nog mogelijk was. adding te brengen. De Franschen wisten dat en trachtten door chicanes ons verblijf onmogelijk te mftken. Ik ben er in geslaagd de gear resteerden. op drie na. vrij te krijgen. Toen het op den dertienden dag duidelijk werd, dat de Fransche regeering niet in staat was de gearresteerden te voorschijn te brengen en anderszijds bij mijn vertrek drie Franschen te Lindau uit den Belgi schen trein gehouden zouden worden, ter wijl de gezondheidstoestand bij vrouwen en kinderen zooveel slechter werd, dat ik de verantwoordelijkheid niet langer kon dra gen, besloot ik te vertrekken. Bij het ver laten van den Franschen bodem heb Ik een schrijven aan het Zweedsche gezantschap le Parijs gericht en verzocht, bij de Fran sche regeering op de scherpste wijze te protesteeren naar aanleiding van haar woordbreuk bij de arrestaties Ik heb er mijn verontwaardiging over uitgesproken dat men een ambassadeur van het Duit sche rijk en zijn medewerkers tien dagen lang slechter heeft beahndeld dan in be schaafde landen tegenover gewone straf- gevangenen pleegt te geschieden ..Dat is Fransche hoffelijkheid!", riep de ambassadeur uit. Later meldde het D.N.B- nog: Bij de bestorming van de Fransche ka naalhaven Boulogne door de Duitsche troe pen op Zaterdag j.1. zijn drie Duitschers. die in de gevangenis van Boulogne waren opgesloten bevrijd. Het waren de vertegen woordiger van het DJ43. in Brussel, Keer- ber én twee leden van de Duitsche ambas sade aldaar. Theo Hagen en mej. Gertrud Bcckmann. Zij zijn terstond door de Duit sche legerautoriteiten teruggezonden en Zondagavond in hun vaderland aangeko men. Tijdens hun gevangenschap waren zij ernstig mishandeld. De Duitsche Rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop. heeft de Fransche regeering door bemiddeling der Zweedsche regeering de volgende mededee- ling doen geworden: ..In den iaatsten fcljd stapelen zich bij de Rijksregeering binnenkomende berichten op, volgens welke ln Fransche gevangen schap geraakte leden der Duitsche lucht strijdkrachten en valschermtroepen een be handeling ondergaan, die zoowel met de regelen van het volkenrecht en de gelden de verdragsbepalingen als met de elemen tairste wetten van menschelijkheid in flagranten strijd is. Een bijzonder teekenend voorbeeld van een dergelijk ongehoorde behandeling is het geval van den kolonel der luchtmacht Lackner, die tijdelijk ii^ Fransche gevan gen geweest is. Uit zijn dienstrapport, dat hij na zijn be vrijding heeft uitgebracht en dat intus- schen in de pers gepubliceerd is. blijkt, dat deze officier, toen hij, nadat zijn jacht vliegtuig in brand geraakt was. met zijn parachute omlaag sprong, door krachtig geweervuur der Fransche troepen bescho ten is, dat hij na zijn landing door Ma- rokkaansche soldaten op de meest brute wijze mishandeld en met beschieting be dreigd Is en dat hij tenslotte met ketenen geboeid werd. Het rapport toont verder aan. dat ver scheidene andere gevangen genomen Duit sche vliegers, ondanks hun zware verwon dingen. eenlangen weg moesten afleggen om verhoord te worden, zonder dat men hun geneeskundige behandeling had toe gestaan. Bij deze behandeling van gewonde Duitsche soldaten is er niet sprake van en kele gevallen, die op rekening van de wil lekeur en wreedheid van lagere Fransche graden geschreven zouden kunnen worden. De Fransche gendarmes, die den Dultschen officier de boeien aandeden, hebben met nadruk verklaard, dat zij dat deden op uit drukkelijke instructies van hun superi euren. In overeenstemming daarmede bewijst een in handen der Duitsche troepen geval len geheim bevel vah den generalen staf. tweede bureau van het 9de leger, no. 1801/2 van 13 April, dat de meedoogenlooze behan deling van gevangen genomen, gewonde soldaten van de Duitsche luchtmacht en der valscherm troepen, volkomen overeen komt met de bedoelingen der verantwoor delijke hoogere commandoposten van het Fransche leger en dat zij den Franschen troepen die behandeling aanbevolen heb ben. Uit dit geheime bevel blijkt, dat der gelijke gewonden Duitschen soldaten in principe vooreerst geen geneeskundige hulp moet worden verleend, maar dat in de eer ste plaats gebruik moet wofden gemaakt van alle mogelijkheden om hun militaire verklaringen af te persen. Vele andere berichten, waarover de rijks regeering beschikt, getuigen op gelijke wijze van de wreedheid en bruutheid, waarmede de Duitsche vingers en "alschenn laders na hun gevangenneming door de Fransche troepen behandeld worden. Het opperbevel der Duitsche weer macht ls niet bereid stilzwijgend langs deze feiten heen te gaan en de tot dusverre toegepaste grootmoedige be handeling der in Duitsche gevangen schap geraakte Fransche vliegers in weerwil van de tegengestelde Fransche methode nog voort te zetten. Daarom kondigt de Rijksrcgcering hiermede de Fransche regeering aan. dat zij in het vervolg de in Duitsche handen vallende leden der Fransche luchtmacht precies naar het Fransche voorbeeld zal behandelen en dat zij voor ieder bekend geworden geval van beschieting van een in nood verkeeren den en met zijn parachute omlaag- springenden Duitschen vlieger en voor ieder geval van moord op Duitsche vlie gers. tot de scherpste vergelding zal overgaan, zooals dat reeds door den opperbevelhebber der Duitsche lucht macht is medegedeeld." In verband met hetgeen in de practljk ervaren werd, verklaart men van bevoegde Duitsche zijde, dat het bericht, dat door Reuter op 29 Mei werd gepubliceerd en volgens hetwelk de Brltsche regeering nog steeds vasthield aan haar door het depar tement van Buitenlandsche Zaken bekend gemaakte politiek en niet het voornemen had om niet-militaire doelen te bombar deeren, slechts ijdele woorden behelsde. Men wijst van Duitsche zijde op de vol gende recente gebeurtenissen: Bij het bombardeeren van Neuss door vijandelijke vliegtuigen 'in den nacht van 28 op 29 Mei vielen drie bommen op een hospitaal. Een ziekenverpleegster werd zwaar, een andere licht gewond. Twee bommen vernielden een huis en nog tien bommen werden geworpen op een aan- plantingsterrein aan den rand van de stad. Op het reserve-hospitaal Rlchrath ten Noorden van Opladen is eveneens een bom geworpen, waardoor een barak zwaar be schadigd werd. Juist de laatste dagen zijn weer vele burgers ten offer gevallen aan Brltsche bomaanvallen. Naar de bladen melden hebben vijande lijke vliegers in den nacht van 27 op 28 Mei bommen op Dusseldorf geworpen. Be halve dat geringe materieele schade werd aangericht, ?Jjn twee slachtoffers te be treuren. Het waren wederom burgers. Ver scheidene andere burgers werden gewond. De laatste dagen komen, aldus het D.N.B. voorts steeds meer berichten binnen, van verschillende kanten aan het groote ge vechtsfront, over Duitsche soldaten, die na hardnekkig verzet in Engelsche gevangen schap waren geraakt, maar na korten tijd I ontsnapten of bevrijd werden. Deze solda- I ten zijn door de Engelsche officieren en soldaten slecht behandeld; zij werden uit gescholden en geslagen, beroofd zelfs van hun persoonlijke bezittingen en met den dood bedreigd Geboeid werden zh ergens in een hoek of op straat geworpen, waar zij bleven liggen, ook wanneer de plaats door het Duitsche geschut werd bestookt. Om medische verzorging der gewonden bekommeren de Engelsen en zich ln het geheel niet Engelsche officieren sloegen met knuppels op de gevangenen los. Duitschland zal, zoo besluit hot D.N.B de kwellingen van zijn soldaten door de Engelschen niet vergeten en een dergelijk optreden niet ongestraft, aanvaarden. De Bcrljjnsche binden keeren zich voorts zeer scherp tegen het optreden van de Fransche koloniale troepen tegen Duitsche krijgsgevangenen en spreken van „Ncger- sadismus". Geheel Duitschland. zoo schrijft de „Ber liner Bocrsenzeitung" zegt; Blijkbaar Ls de „vcrhegerlng" van Frank rijk reeds zoover gevorderd, dat de „grande nation'' het optreden van boschnegers heeft aangenomen Wij moeten den heeren thans nogmaals zeer duidelijk zeggen: het nationaal-socla- listlsche Duitschland heeft zenuwen ge noeg om ook dezen „oorlog" te winnen. Onze afrekening met het Fransche wolk en zijn misdadige leiders zal grondig, hard en j onverbiddelijk zijn. Wij zullen ons door j den sadistischen „bloedroes" van het ont- aarde Fransche volk niet laten verhinde ren, eindelijk ln Europa rust to maken. Het Fransche volk heeft zooveel schuld op zich geladen, dat zijn harde lot slechts verdiend l^al zijn. De „Voelklscher Beobachter" schrijft: wij hebben niets vergeten. In grcnzelooze ver blinding hebben de Franschen zich in dezen oorlog gestort Als lichtvaardige brand stichters hebben zij naar de afrekening gesnakt, welke thans op de Fransche slag velden voltrokken wordt, zij het dan op geheel andere wijze. als men zich dat in Parijs had voorgesteld. Voor een kwijnend en terugloopend volk eischten zij den voorrang van de Duit schers op en om hun volkszwakte te ver bergen. deden zif een greep in het ge- Een H.L. per week. PETROLEUM VERKOOP TIJDELIJK VRIJ. Brandstoffen voor particulier gebruik zi)n thans nog niet in distributie, Ko- lenhandclarcn mogen aan particulieren echter geen brandstoffen verkoopen, tenzij de kooper in het bezit ls van een bewijs, hem verleend door een distributiekantoor. Deze bewijzen wor den verleend aan hen, die geen gas aansluiting hebben en dus genoodzaakt zijn op een fornuis of kachel te koken. Zij, die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel een haard, wel ke niet voor het koken van eten is ingericht, kunnen thans geen kolen krijgen. De verstrekte bewijzen geven reoht op een halven hectoliter brandstoffen per week. De industrie valt niet onder deze re geling en kan de normale hoeveelheid kolen vrij krijgen. De verkoop van petroleum Ls thans weer vrij, doch binnen enkele dagen zal hiervoor een regeling in werking tre den, welke er op neer komt, dat al leen zij, die geen andere kookgelegen heid hebben dan petroleumtocstellen, petroleum kunnen krijgen. kleurde menschenreservoir van Afrika. Hun officieren zweepten de donkere instincten van de zwarten tegen het hartevolk van Europa op. Zij bedreven daarmede het schandelijkste verraad Jegens de oude wereld en haar beschaving. 4662 ilngo» Mcd.) TROUW MEDEWERKER AAN DEN ROEM VAN HET KAMERLING H ONNES - LABORATORIUM. De heer G. J. Film verlaat heden, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, den staatsdienst, na sinds 1 Juli 1897 ln verschillende functies, laatstelijk sedert een groot aantal jaren als bedrijfs- chef aan het Kamerllngh On nes-Laborato rium te dezer stede te zijn verbonden ge weest. De heer G. J. Flim. De heer Flim kan op een hoogst ver dienstelijk leven terugzien. Lange Jaren was hij als technische medewerker de rechterhand van nu wijlen prof. dr. H. Kamerlingh Onnes. Als zoodanig had hij de technische uitvoering van alles wat betrek king had op het verkrijgen van lage tem peraturen en het vloeibaar maken van de benoodigde gassen, waarbij in het bijzonder naar voren komt het vloeibaar maken van helium, dat voor het eerst alhier plaats vond in 1908. Het scherpe inzicht en de langdurige er varing gepaard aan steeds bereidstaande hulpvaardigheid maakten den heer Flim, ook toen de hoogleeraren dr. W. H. Keesom en dr. W. J. de Haas de leiding van het laboratorium hadden overgenomen, tot de vraagbaak en raadgever van de wetenschap pelijke werkers in het laboratorium. Dit gold evenzeer wat betreft de buitenlandsche geleerden, die gedurende korteren of lan- geren tijd in het Kamerlingh Onnes-Labo- ratorlum kwamen werken, als voor de eigen meergevorderde of jongere gespecialiseerde studeerenden. De naam Flim is daardoor over de geheele aan de ontwikkeling der natuurkunde der lage temperaturen medewerkende wereld met pere bekend ge worden. Ook een groot aantal jongere technici, leerlingen van de Leidsche Instru- montmakersschool, heeft hem tot hun hooggeschatten leermeester gehad. Zijn verdiensten werden openlijk erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ds. W. J. V. LOKHORST f In den ouderdom van ruim 50 jaar is [gisteren in het Diaconessenhuis te Hilver- sum overleden ds. W. J. v. Lokhorst, predi- kant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar. De overledene werd 24 October 1889 te .Alphen a. d. Rijn geboren. Hij studeerde zoowel aan de Leidsche als aan de Utrecht- (sche Universiteit theologie en werd ln 1916 eandldaat in Zuid-Holland. 23 Juli 1916 aanvaardde hij het predikambt in zijn eerste gemeente te Noorden <Z.-H.>. Uit tal van beroepen nam hij ln 1919 dat naar I Bennekom aan, wélke standplaats hij in 1925 met Delfshaven verwisselde. Sedert 13 Mei 1928 diende hij de gemeente van Hil versum, wier nestor hij was en waar ds. N. P E. G. v. Uchelen. thans emeritus predikant dezer gemeente, hem tot zijn dienstwerk inleidde. Ds. v. Lokhorst, die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoorde, was alom in den lande een bekende persoonlijkheid, niet het minst door zijn talrijke Bijbel lezingen voor de microfoon der Ned. Chr. Radio-Vereenlglng, van welke vereenlging hij ook hoofdbestuurslid was. De Geref. Zendlngsbond had ook een groote plaats ln zijn hart en leven. De overledene was voorzitter van de man- nenvereeniging „Calvijn" en eere-voorzitter van de Geref. Schoolvereenlging ..Reho- both" in zijn woonplaats. Sinds tal van jaren was hij leider van de Goolsche Zen- dingsdagen van den Geref. Zendlngsbond. Zijn verscheiden heeft ln Hilversum diepe verslagenheid gewekt. EEN ZELDZAAM. HUWELIJKSFEEST. Diamanten cchtvereeniging. As. Zondag hopen onze stadgenooten W van Putten en mej. J. van PuttenDuikers den dag te herdenken, waarop zij niet minder dan zestig jaar geleden in den echt werden verbonden. W. van Putten, wonende aan de Borneo- straat 13 hier ter stede, heeft een tiental jaren geleden, toen hij reeds den leeftijd van 72 Jaar bereikt had, zijn werk neerge legd, dat hij op den zeer jeugdigen leeftijd van 8 jaar had opgevat. Gedurende deze 64 jaren was hij als ruwer werkzaam in dekenfabrieken te Lelden, voornamelijk bij de firma Zaalberg. Steeds werkte hij tot groote voldoening van zijn werkgevers met grooten ijver, totdat hij uiteindelijk zijn arbeid moest neerleggen met het oog op zijn hoogen leeftijd. Tcch is zijn gezond heid thans, tien jaar later, nog uitstekend, terwijl zijn echtgenoote. die 81 jaren telt, zich eveneens in een goede gezondheid verheugen mag. Het huwelijk werd gezegend met zeven kinderen, die thans allen getrouwd zijn. De verdere nakomelingschap bestaat uit tien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Twee van de kleinkinderen zijn tijdens de oorlogsdagen in dienst geweest, een van hen behoorde tot de bij Katwijk gelegerde militairen, die het zwaar te verduren had den. Dat beiden ongedeerd teruggekeerd zijn, maakt den dag van morgen tot een nog grootcr feest. Een aardige bijzonderheid ls verder nog, dat sinds hun huwelijk, dus nu reeds zestig jaar lang, het echtpaar trouwe lezers is van ons Blad. Ongetwijfeld zullen velen hen komen be zoeken, om dit zeldzame feit te vieren op een zoodanig feestelijke wijze als de tijds omstandigheden het slechts toelaten. DE 70STE VERJAARDAG VAN DS. DE MEYERE. Ds. C. de Meyere verzoekt ons te melden, dat het hem aangenaam zal zijn, wanneer geen aandacht wordt geschonken aan de omstandigheid, dat hij morgen 70 Jaar wordt. OPHALEN VAN HUISVUIL. Voortaan tweemaal iuplaats van driemaal per week. Blijkens een ofücleele kennisgeving in dit Blad geschiedt het ophalen van huls- vuil ter besparing van benzine voortaan inplaats van driemaal slechts tweemaal per week. In verband met enkele gewijzigde bepa lingen betreffende de inlevering van zoo genaamd „grof vuil" wordt een beroep ge daan op de medewerking van het publiek om hiervan goede nota te nemen en zich dienovereenkomstig te gedragen. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Bovengenoemde dienst heeft ln de afge- loopen maand f. 11.291 aan den Rijksont vanger afgedragen, benevens f. 796.42 aan den gemeente-ontvanger. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Bij drage tot de kennis van de Curagao-aloe en van hare opsporing" de heer C. L. Har ders, geboren en wonende te 's Gravenhage. Geslaagd voor, economisch doctoraal examen Indologie: de heer F. A. de Groot, Den Haag en voor het artsexamen le ge deelte: mej. C A. L. de Klerk, Rotterdam en de heeren H. A. A. Sekhuis, Delft en G J. Idema, Den Haag. Bevorderd tot arts: mej. J. S. van der Horst, Rotterdam en de heeren Han Jan Hie, Den Haag en L. O. Meyers, Den Haag. GEBOREN: Greta Lena. dr. van C. van der Wal en A. Vermeer Eduardus Jacobus Johannes z. van J. J, E. de Keunlng en W C. Rozler wil- holmina Adrlana, dr. van W BodrU en M. H. Wans ink wilhelm Jacobus Waltherus zn, vari C. W Hebei en C. H Döll Johnn Plctcr. zn. van H. C, P. Seller en A J. Vermeulen Andró Johan zn. van P. de Wolf en J. Oostveen Johannes zn. van C. Baart en M. C. Fakkel ElLsabeth Johanna dr. vail W. F. de la Rlr en H. Molenaar Grietjo dr. von J. Verboon en ,s E. M. Hancveld Johannes zn. van J. atokkei en E. J. Fasseui' Lena Antjo Johanna, dr. van A. van Eijk en L. Duiker. Annetln Johanna Mnrla, d. van P. O. A de Kier en O. E. Hazes Nlcolaas, z. van J. Zlrk- zec en 8. M. Massaar. ONDERTROUWD. Jonkheer J. W. Röell Jm. 24 Jr. en J. C. San ders Jd. 21 jr. T..O. P. Tetteroo Jm 25 Jr. on G. E. NU6.se 11 jd. 24 Jr. L, J.dcn Holder, J.m. 29 Jaar en O, Kroonon- burg, J.d 27 Jaar W. P. Rnnsclnar. J.m28 Jaar en J. C. v. d. Voort J.d. 21 Jaar A. Wol vers. J.m. 23 Jaar en C. Dubbeldeman J.d, 27 Jaar - W. F. Lotte. J.m. 20 Jaar en C. M. Belt, j.d. 20 Jaar L. v. d. Veldc J.m. 28 Jaar en W. A. J. Wolff J.d. 24 Jaar. H. W. J. Bosch Jm. en S. E, van Hoik, Jd. B P. Brakel Jm. en G. Tuinhout Jd. j. j. Gordijn Jm. en H. J. Oolthuls Jd. -HA. van Ingen Schenau wed. en P. van der Meer Jd P. Langezaal Jm. en M. H. J. Oolthuls. Jd. D. Leugerfng wedn. en M. M. Zekveld wed. s. Oudshoorn Jm. en M. E. O. Jansen Jd. N. J. A. Overdevest Jm. en M. G. van Brussel Jd. P. J Veen Jm. en J. Kanls Jd. P. van der Velden Jm. en P. Schouten Id. HO. J. Swaa- nenburg Jm. en J. Onvlee jd. J. J. Llndhout Jm. en D. SmltshuiJsen Jd. B. Burger Jm en J. C. SnH, Jd. OVERLEDEN: M. W Plu hs.vr. van W. Dusoswa 55 Jr. A. Pcllls. wedn., 69 Jaar E Russcnenbcrg, hsvr. van M. v. d. Wlllik, 19 Jaar. IJMUIDER VISSCHERS NAAR DE WADDENZEE. Vla dc binnenwateren, niet over zee. De kleine vlsscherU ie iJmulden krijgt, na langen tijd te hebben stilgelegen, weer ren kans Iets te verdienen. De Ort.ikommandant daar ter plaatse heeft het volgende bekend gemaakt. De WaddcnvlsschcrlJ ton Oosten en ten Westen van Den Helder ls tot wederopzegging op eigen risico geoorloofd voor houten vls- schersvuartuigen. hetzij zonder motor, hetzij met motor, tot ten hoogste 60 pk. Deze vaartuigen, komend uit IJmuidrn, moeten de route door het Noordzeekanaal volgen en verder over Amsterdam of Den Helder. Naar zee uilvaren over IJmuldcn is ten strengste verboden en zal zoo noodlg met alle middelen krachtdadig worden belet. Alle vl&sehorsvaartulgen gelegen ln de haven van IJmulden tot huh don Velscrspoorweg, waarvoor de rechthebbenden gebruik wen- sehen te maken van deze regeling, moeten een se heepsverklaring halen, die ten aanzien van de Duitsche overheidsinstanties zal gelden als legitimatie en doorlatingsbewUs. De Rijkshavenmeester zal zorg dragen, dat alleen die vaartuigen de sluizen Oostwaarts zullen passeeren, waarvoor een dergelijke scheepsverklarlng is afgegeven. BESOMMING IJMUIDEN. Geconsigneerde mclvlsch 3431 ct. per k.g. Textielnijverheid: Hekelaars 19. katoendruk- Ts 16, kluwera 8, luikers 9, plaatsnijders 4, spinners 53, spoolers 6, staaidraaddraaiers 19. DE WERKLOOSHEID. BU den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven; Aardewerk; Stccnfabr.arb. 139. - Totaal 139. Boekdrukkerij; Boekdrukkers 27, fotografen 5. hulpvakarbeiders 19, letterzetters 55, Steen drukkers 3. - Totaal 109. Bouwbedrijven; Baggerlleden 5, behangers 17, betonvlechters 34. betonwerkers 55, glazen- wasschers 10. granietwerkers 14. grondwerkers 14. grondwerkers 100. helers 1, metselaars 103. opperlieden 80. schilders 96. sloopers 8, steen- bikkers 1. steenhouwers 6. straatmakers-hulp 7, straatmakers 4, stucadoors 46, timmerlieden 211. uitvoerders 16. voegers 13. ong. bouwvakarb 11. - Totaal 838. Chem. nijverheid; Lab.bedlenden 2, vuur- werkmakers 7. zeepfabr.arb 3 - Totaal 12 Houtbewerkers: Houtbewerkers 70, kistenma kers 7, kuipers 3, lijstenmakers 5, mandenma kers 2, meubelstoffeerders 11. meubelmakers 44 politoerders 4. ong. fabr.arb. 41. - ToUol 187 Kleeding: Beddenmakers 2, blockers 12, kap pers 3. kleermakers 42. - Totaal 59 Leder, enz.: Schoenmakers 8, vellenblooters 7 - Totaal 15. Metaalnijverheid Bankwerkers 103 blikbe- werkers 18, burgersmeden 24. crasseurs 4, elec- triclens 31 gasfitters 7. gasmetermakers 1, in strumentmakers 16. lsoleerdcrs 8. kettingsmeden 14, galvanlseurs 1, gereedschapmakers 1, klin kers 10. koperslagers 3. lasschers 16. loodgieters 46. machinisten 9. metaalboorders 7. metaal draaiers 14, metaalslUpers 18 monteurs 36. po lijsters 3. ponsers 4. rijtuigschilders 1. rijwiel herstellers 21. schecpstlmmerl. 5. scheepsschil- ders 2. stokers 22. tegenhouders 7. verw -mon teurs 3. hulp-verw -monteurs 7. voorslaanders 6 vuurwerkers 9 wagenmakers 3. ijzerwerkers 36. zandvormers 10. zilversmeden 10. ong arbeiders 36. - Totaal 572 Papier, enz.: Boekbinders 72. - Totaal 72. 40, ong. textielarb. 90, plaatswerkers 7. -Totaal 365. Voedlngs- en genotmiddelen: Bakkers 82, si garenmakers 73, sig.strlppcrs 6, slagers 44, sui kerwerkers 24, wijnkoopersknechten 11, zuivel- bereldcrs 6. ong. fabr arb. 26. - Totaal 272. Landbouwbedrijven: Bloemisten 33, landar beiders 28, tuinlieden 27, warmoezlers 8, ong. landarb. 8. - Totaal 104. Handel: Etaleurs 2, lompensorteerders 22, mag azijn knechten 59. reizigers, oolp. 36, win kelbedienden 14. - Totaal 133. Verkeerswezen: Emballeurs 3, chauffeurs 147, ex'p.knechtcn 20, koetsiers 11, kellners 37. koks 3, loopknechten 27, schippers 76, spoor- en trampers. 3. transportarbeiders 53, wakers 2 - Totaal 382. Verz.- en Bankwezen: Incasseerders 14 - Totaal 14. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 5, kantoorbe dienden 65. musici 5, overheidspersoneel 5. tee- kenaafs 4, werkmeesters 14 - Totaal 98. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 371 - Totaal 371. Huiselijke diensten: Huispersoneel 8, verple gers 2, - Totaal 10. Pers (Geen handarb. zonder voorkeur v. ber.i 36. - Totaal 36. A VO 6 - Totaal 6. Vrouwen: Analyafcen 1, kapsters 4, kleer maaksters 2, naaisters 22. mangelsters 2, strijk sters 3, metaalbewerksters 6. boekblndsters 7. rartonnagewerksters 2. breisters 3, winkeljuf frouwen 26. lnpaksters 14, kantoorbedienden 78, verpleegsters 8, bedrhfleldsters 1, onderwijze ressen 1. ass. en hulshoudsters 17, dienstboden 67, kinderjuffrouwen 1. werksters 90. fabrieks arbeidsters 57. A.V.O. 4, - Totaal 416. Algemeen totaal 4210 1 Juni 1939 (ben. 826 in W.V.) 2460 2 Juni 1938 3882 Benevens 30 ged. werkloozen en 54 in werk verschaffing. Naar wij vernemen zal onze oud-stad genoot de heer P L. Hessing, destijds com mies der Ned. Spoorwegen alhier, die ver leden Jaar wegens zijn benoeming tot hoofdambtenaar op het hoofdbureau der Ned. Vereenlging voor Spoor- en Tramweg personeel tc Utrecht, als lid van den ge meenteraad en als voorzitter der Ned. Ver eenlging voor Spoor- en Tramwegpersoneel afd. Leid'm bedankte, morgen weer tot den dienst der Ned. Spoorwegen berugkeeren en als commies aan het bureau reizigero- reclame van dr Hoofdgebouwen te Utrecht ln dienst treden Aan den heer Hessing was door de directie der Ned. Spoorwegen een jaar ver lof verleend. De heer A. Boender, assistent der Di recte Belastingen alhier wordt met ingang van morgen overgeplaatst naar Tilburg en belast met de tijdelijke vervulling van het ambt van hoofdcommies der directe belas tingen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2