Duitsche troepen in de residentie Nederland staakt den strijd 8Isle Jaargang WOENSDAG 15 MEI 1940 No. 245S0 en werkt 1 Berust Proclamatie van den opperbevelhebber De overmacht was te groot De Duitsche pers over de gebeurtenissen in Nederland Hoe het drama van Rotterdam zich voltrok LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per rejel voor advertentie! uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd sljn Voor alle andere advertenties 33 ets. per regel Voor eakenadvertentles belangrijk lager tarief Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden ven 30. - Incasso volgens poetrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer S ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd eUn.' per 3 maanden f.335 per treek f.0Jt Franco per post f. 235 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per S mndj In verbijsterend tempo dwingt Dultsch land de historie zich naar zijn wil te voe gen. Slechts vijf dagen nadat ons deee gnmeUJlce oorlog werd opgedrongen. Is het pleit reeds beslecht en ln diepe ver slagenheid zal het volk dezer lage Istnden straks aan de baar zitten van zijn zonen en andere verwanten, die het slachtoffer verden van heldhaftig verzet of van bom bardementen door het Dultache lucht- vapen. Hoe vreeeelUk wreed Is het lot voor ons cewoestl Sombere voorgevoelens beslopen on* al toen op den avond van den Tweeden Pink sterdag door de bultenlandsohe radio het bericht werd verepretd, dat de leden van ons Vorstenhuis en van onze regeering naar Ingeland waren uitgeweken, maar wie had kunnen vermoeden, dat reeds den volgen den dag de volledige overgave van onze weermacht een feit zou zijn! Verontwaar digd wezen noldaten en publiek de eerste berichten dienaangaande wan de hand, ze als valechc geruchten verwerpende, doch met tranen In de oogen en stampvoetende van bittere teleurstelling moest ook de meest hardnekkige dra erkennen, dat de slag definitief gevallen was. Practtsch al leen gelaten ln zijn poging tot weerstand, heeft ons kleine loger, spoediger nog dan *11 hebben kunnen gelooven moeten zwichten voor de Dultsohe overmacht aan mrnwihenmaterlagl en geperfectlonneerde oorlogstechniek, en het feit ligt nu voor ons. dat wij voortaan hebben te gehoor zamen aan het Duitsche gezag Hoe zich dit ten opzichte van ons Volk gedragen zal, Tfrmogcn ook wU niet te beoordeelen. WIJ kunnen op dit oogenbllk slechts de hoep en het vertrouwen uitspreken, dat de DuH- sche houding loyaal moge zijn! WIJ. van onzen kant treden onze nieuwe Overheid tn leder geval tegemoet met een rein geweten. Nederland deed wat Ieder eerbaar Volk zou doen ln een oorlog, welke het niet gewild heeft: het verzette zich legen den aanvaller, en geen andere fout kan men ons dan ook aanwrijven dan die onzer militaire onmacht. Strijdend voor tgn zelfstandigheid Is Nederland ten onder gegaan, maar dat behoeft niet te betee- kenen. dat het ook economisch voortaan geen rol meer zal spelen. Het Hollandsehe ns ls een sterk ras, dat stjn geestelijke energie niet spoedig overmeesteren laat. En omdat dunkt ons ook Dultschland or het hoogste belang bij heeft, dat hier Wnnen den kortst mogelijken tijd de nor male toestanden zooveel doenlijk worden hersteld, meenen wij te kunnen vertrouwen, dat leder landgenoot zich tot het uiterste zal Inspannen om daartoe bij te dragen, tot heil en het welzijn van land en Volk, dat door de slagen der voorbije vijf dagen zoo heeselljk getroffen ls. maar zloh, ondanks dies. weer oprichten moet. Moeilijke tijden breken ongetwijfeld voor ons aan, tijden van leed en zware beproe ving, tijden ook. waarin wij ons met veel 'uilen moeten verzoenen, dat wl) voorheen he toen afgewezen, maar het zou fout zijn en onverantwoordelijk zich niet bl) de fel- ten neer te leggon en voor zoover onze «er en geweten zulks gedoogen ons bij de nieuwe omstandigheden a<ui te passen. Berust en werkt, zij het parool voor de bekomst! Wat de militairen betreft, mogen wij ver der nog het vertrouwen uitspreken dat slj, I °°k in de eerstvolgende dagen, zorg zullen dragen (gelijk zU tot dusverre hebben ge daan) voor een volmaakte correctheid in houding en kleeding. Den goeden naam van Volk in het algemeen en van ons moe- I dlge leger ln het bijzonder, kan dat niet anders dan ten goede komen Aan de soldaleneer is ten volle voldaan De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, heeft gisteravond voor den Nederlandschen om roep de volgende toespraak tot het Nederlandsche Volk ge houden: Nederlanders, Ik heb er prijs op gesteld, u persoonlijk een toelichting te geven bij het hoogst ernstige besluit, dat u reeds in den loop van den avond hebt gehoord door de Nederlandsche radio. Wij hebben de wapens moeten neerleggen, omdat het niet an ders kon. Allen waren vastbesloten ons vaderland te verdedigen tot het uiterste. Welnu ik, die als opperbevelhebber van land en zeemacht alle berichten ontving, ik wist met volstrekte zeker heid. dat dit uiterste vandaag was bereikt. Onze soldaten heb ben gestreden met een moed. die onvergetelijk zal blijven. Maar de strijd was te ongelijk. Onze troepen stonden tegenover technische middelen, waartegen de grootste menschelijke moed niet is opgewassen Bij duizenden zijn zij gevallen voor de vrij heid van Nederland. De luchtstrijdkrachten, waarover wij thans nog beschikken, zijn zoo minimaal, dat zij onze troepen te land nagenoeg niet meer bi) de operation konden steunen. Tegenover de Duitsche over macht in de lucht hadden ook onze andere afweermiddelen, zooals de luchtdoelartillerie, slechts een beperkte uitwerking, hoe dapper en bekwaam de luchtdoelbatterijen haar taak ook vervulden. Zoo stonden onze troepen bloot aan de vernietigende bombardementen van het Duitsche luchtwapen. En niet alleen zij. Onder de burgerbevolking, onder vrouwen en kinderen, maakte de luchtoorlog tallooze slachtoffers. In ons dichtbevolkte land, met zijn vele steden, kan bij luchtbombar dementen moeilijk worden onderscheiden tusschen militaire en niet-militaire objecten. Rotterdam, dat vanmiddag door de Duitsche luchtmacht werd gebombardeerd, heeit het droevig lot van den totalen oorlog ondergaan. Utrecht en andere groote bevolkingscentra zouden binnen zeer korten tijd dit lot met Rotterdam moeten deelen. Vrijwel geheel aangewezen op eigen kracht, waren wij niet in staat ons land. onze burgerbevolking, voor dit geweld te be hoeden. Het waren deze harde feiten, die mij noopten, mijn hoogst ernstig besluit te nemen: wij hebben den strijd gestaakt. Ik kan mij ten volle indenken, dat dit besluit voor vele Neder landers schokkend is. Laten zij allen echter beseffen, dat ik op dit oogenblik de Nederlandsche regeering hier te lande ver tegenwoordig en dat ik derhalve niet alleen gerechtigd, doch ook verplicht was. te besluiten, zooals het belang van het Ne derlandsche volk in deze omstandigheden voorschrijft. Het staat voor mij onomstootelijk vast, dat dit belang mede brengt. dat de volstrekt ongelijke strijd moet worden gestaakt, opdat nog niet meer onschuldige slachoffers vallen. Wie miin verantwoordelijkheid kan peilen, beseft, hoe zwaar mij dit be sluit moet zijn gevallen. Het kon echter niet anders luiden. Nederlandersl Hebt ondanks dezen zwaren tegenslag, vertrou wen in de onverwoestbare krachtenen tradities van ons volk. Wij hebben deze beproeving van een korten, doch hevigen oorlog moeten doorstaan. Wij zullen het nieuwe lot. dat ons voorloopig beschoren is. met denzeliden moed en vastberaden heid dragen, als waarmee wij den strijd voor onze zelfstandig heid hebben gevoerd. Hebt daarom, ik herhaal het nogmaals, vertrouwen op de toekomst. Doch vooral: toont dit vertrouwen door de rust en de orde te bewaren, welke wil zoo dringend behoeven om ons geschokte land weder op te bouWen. Laten wij ons thans richten op dezen eersten plicht, welken het vaderland ons oplegt. Leve Hare Majesteit de Koningin I Leve het Vaderland! Aan een dagorder, gisteren door den opperbevelhebber van land- en zeemacht aan de troepencommandanten ge richt, wordt het volgende woord van hulde aan de troe pen ontleend: lk verzoek u aan de troepen en onderdeelen mede te dee len, dat ik vervuld ben van diepe bewondering en dank baarheid voor betgeen door u en door onze troepencomman danten en troepen is verricht. In hoofdzaak de wanverhou ding in het bezit van mate- rieele middelen is de oorzaak geweest, dat niet op alle plaatsen, waar zulks dezer zijds was gelast, stand is kun nen worden gehouden. Aan de soldateneer is door u ten volle voldaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De mededeellng van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de Nederlandsche opperbevelhebbci zich had overgegeven, wordt In de Duitsche per druk besproken. In hun commentaar wijzen de bladen er op. dat de bezetting van Nederland een groot, strategisch succes Is voor Dultsch land tegen Engeland De bedreiging uit de lucht tegen Engeland ls thans verviervou digd. De .Berliner Boersenzeltung" schrijft, dat vijf dagen :iada' Dultschland het zwaard had getrokken, Nederland zijn tegenstand heeft opgegeven. De Duitsche opmarsch kon niet worden opgehouden door pantser- werken. kanalen en inundaties. De provincie Zeeland, waar blijkbaar het opperbevel neen macht meer heeft, ls als laatst' deel van het Nederlandsche gebied nog in handen van den vijand. Toch kan men thans reeds zeggen, dat Nederland niet meer onder het zwaard, doch onder het schild van Dultschland staat. Thans ls een gunstige positie ontstaan, op de eerste plaats voor de luchtmacht. Na dat door de bezetting van de kustplaatsen ln het Westen van Noorwegen de afstand tusschen de bases van de Duitsche lucht macht en de strategische punten aan de kust tot de helft was verkort, is thans, door de bezetting van de Westkust van Neder land de vliegafstand tot de Zuidkust vv Engeland verkort tot tweehonderd a drie honderd kilometer. De Deutsche Allgemelne Zeltung" schrijft dat Nederland het offer van den Engel- vrhen oorlog ls geworden. In Belglé en Frankrijk stooten de Duitsche legers met succes door. De residentie ontwaakte hedenmorgen al zeer vroeg en vermoedelijk zoo vroeg tegen haar wil. doordat Dultache vliegtuigen laag over de stad vlogen. Het waxen er niet veel, slechts enkele, die na een „rondje" boven de stad weer terug keerden. Even later zag men in het centrum, op het Lange Voor hout. een vreemd schouwspel: Duitsche ge motoriseerde troepen (ln totaal ongeveer honderd man) reden deze beroemde allee op. In een auto kwam hierbij een hoogge plaatst Dultsch officier met een ordonnans mede. die op het Lange Voorhout ongeveer tegenover het A.NP.-kantoor stopte De ordonnans begaf zich naar hotel ..Des Indes" en meldde zich daar. Eenige oogen- blikken Later verscheen de Duitsche gezant, graaf Zech zu Burckensroda. die ln '„Des Indes" verblijf hield, ln civiele kleeder dracht en blootshoofds. Hl) begaf zich naar de plaats waar de generaal, die was aangekomen, stond en beiden brachten elkander den Duitschen groet. Na cenlge besprekingen, welke zich al wandelende afwikkelden (vermoedelijk om het gesprek zoo vertrouwelijk mogelijk te houden» stapten beiden ln de auto, die naar de binnenstad wegreed in de richting van de woning van den Duitschen gezant. On geveer tien minuten later verscheen de auto opnieuw. Thans bevatte deze. behalve ge noemd Duitsch opper-offlcier en den ge zant, nog twee marine-officieren van hoo- gen rang alsmede twee landmacht-officie ren. Zij wandelden langs de Duitsche troe pen. die opgesteld stonden en brachten het militair saluut De gezant beantwoordde het saluut met den Duitschen handgroet. Allen begaven zich toen naar hotel „Des Indes". Inmiddels waren nog Nederlandsche troe pen op het Lange Voorhout aanwezig. Met belangstelling bekeken zij van een afstand de Duitsche motorrijders, alsmede een Duitschen tankwagen Te ongeveer zes uur verzamelden zich op bevel van Nederlandsche officieren, ver schillende groepen Nederlandsche soldaten en klonk het bevel: wapens Inleveren Dit geschiedde op de grasperken van de laan. Enkele soldaten bleven met het geweer be wapend, vermoedelijk aangewezen als ver sterking van de plaatselijke politie voor orde-handhaving. Na zessen kwamen reeds nieuwsgierige burgers opdagen. Controle van legitimatie bewijzen was er niet meer. Al heel gauw werden met de Duitsche soldaten gesprekken aangeknoopt, die van een dergelijke afleiding allerminst afkcerig waren. Voor zoover wij konden waarnemen ging men. zonder eenige terughoudendheid op de gesprekken in. Wij hadden een ge sprek van ongeveer een kwartier met enke len van hen Zij vertelden ons dat zij zoowel de toch ten door Tsjecho-Slowakije als Polen had den meegemaakt en nu reeds wisten dat zij straks naar Belgie zouden gaan. Vooral in Polen, zoo vertelden zij ons hadden zij zware tochten uitgevoerd. Soms vijfhonderd kilometer op den motor op één dag. Een enkele maal hadden zij in veertien dagen niet anders geslapen dan zoo nu en dan af wisselend op zulk een tocht ln het „zijspan". Wat daarbij vooral trof was het frissche uiterlijk van deze soldaten. Zij waren wel iswaar bestoft cn berookt, maar de gezonde gelaatskleur viel duidelijk te herkennen. Ook de verzorging liet niets te wenschen over Dit zag men Juist aan de kleinighe den uitstekend geknipt haar, geschoren en frissche tanden. Aan niets was te merken dat zij een by na onafgebroken strijd, als waarvan zij verhaalden, achter den rug hadden. Zij vertelden ons. ook door Rotterdam te zijn gekomen. Het was met deze stad vrij bedroevend gesteld, zeiden zij ons. Een wijk van vrij grooten omvang (welke wijk konden zij ons niet nader aangeven i was gisteren na twee uur nog geheel plat geschoten. Dit was als volgt in zijn werk gegaan, zeiden zij ons. De „commandant van Rotterdam" had de stad te twee uur overgegeven, l it bedoelde wijk bleef men echter na dien tijd nog op Duitsche vliegtuigen en Duitsche troepen vuren. Daarop wa ren zestien tankwagens van het groot ste kaliber, ware rijdende forten, met kanon bewapend, naar die plaats ge stuurd en men had de geheele wijk platgeschoten. BIJ een verderen rondgang door de resi dentie konden ook op andere plaatsen dan het Voorhout. Duitsche troepen worden opgemerkt. Hier en daar stond een tank wagen. en reeds kort na achten hadden Duitsche soldaten verschillende wacht posten betrokken als bijvoorbeeld op het Tournoolveld en rondom het Binnenhof. De controle was vrij soepel. Het scherpst was zij rond het historische Binnenhof, of schoon geëmployeerden die uit hoofde van hun werkzaamheden daar moesten zijn, zonder veel omslag konden doorgaan. Het bleek al heel gauw dat het normale leven zooveel mogelijk was hervat. De trams reden see geregeld; de politie oefende haar functies uit als onder gewone omstandigheden en bijna alle winkelzaken waren geopend. Het verkeer in de stad, ook in de buitenwijken, kon men vrij druk noemen. Natuurlijk werden de gewijzigde omstandigheden druk besproken, doch men merkte niets van eenige agitatie en nervo siteit, Wel viel het op dat vele militaire auto's zoowel Nederlandsche als Duitsche, met vrij groote snelheid passeerden. Ofschoon het uiteraard zeer moeilijk is eci stemming uit een oppervlakkige aan schouwing te peilen, mag gezegd worden dat de Haagsche bevolking zich zooveel mogelijk moeite geeft zich aan den thans bestaanden toestand aan te passen. Omstreeks 12 uur naar ons uitgangspunt. Lange Voorhout terugkeerende. constateer den wij dat men in den tusschentijd op de langste zijde van deze laan op het zooge naamde grintpad Nederlandsche militaire wagens, zoowel personenauto's als vecht- wagens. in een rij had geschaard waar- I naast een korte dubbele rij motorrijwielen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1