STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN lE'DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 Mei 1940 Rantsoeneering in Engeland Verspreide berichten SPORT Uitslaande brand in traanfabriek te Zaandam TOONEli NIKJW/ 3062 (IngvE. Ifed.) Het aanbod der Britsche regeering den torpedojager te vervangen door een, die thans op een Britsche werf in aanbouw is, is door de Poolsche autoriteiten in dank aanvaard. TWEE SCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN. Uit Gotenborg wordt gemeld Een Zweedsch visschersvaartuig is nabij Vinga op een mijn geloopen en gezonken; de vier opvarenden zijn om het leven ge komen. Ook een Duitsch schip is nabij Vinga op een mijn geloopen. De vijf en dertig opva renden hebben het schip verlaten en zijn aan de Zwcedsche kust aan land gegaan. Het zou de 4240 ton groote „Vogesen" uit Hamburg zijn. De minister voor de voedsel-voorziening, lord Wool ton. heeft in een verklaring aan de pers gezegd dat de bevolking zich er op moet voorbereiden, dat binnenkort de dis tributie van boter zal worden beperkt tot de hoeveelheid welke bij het begin van den oorlog werd verstrekt, aangezien thans geen boter uit Denemarken meer wordt inge voerd. De minister verklaarde tevens, dat de dis tributie van suiker moet worden beperkt, wanneer hij niet de absolute zekerheid heeft, dat later in het jaar voldoende voor raden aanwezig zullen zijn. Op het oogenblik bedraagt de hoeveel heid boter welke men per week per persoon kan krijgen, een half Engelsch pond (ruim twee en een kwart ons Ned.). Bij het be gin van den oorlog kreeg ieder een kwart Engelsch pond per week. De hoeveelheid suiker, welke men per week per persoon krijgt toegewezen, be draagt op het oogenblik drie kwart En gelsch pond. Minister Woolton zelde verder, dat de koelhuisruimte niet voldoende is Daarom is men op acht verschillende plaatsen in het land begonnen met het bouwen van koelhuizen. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. i muziek gezet en ingestudeerd door den heer De CommlMMls Tan Politie alhier ver- Schippers We weten niet wat het meest zoekt ons ln herinnering te brengen het K B 1 te bewonderen de van kunstzin «'tuigende van 1« Augustus 1918 Stbl.No. 521. regelende scheppingen zelt of de kleine .vrtlslen. die het toezicht op de ln Nederland vertoevende mrt «ri»te rust en ernst hun lang niet vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemellng nachtverblijf ver schaft binnen 24 uur verplicht la daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu de Commissaris van Politie ibureau Vreemdelingendienst, Zon neveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en 7—9 uur). Door aangifte van het bureau van de be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechte nis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hooRste f.500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's. enz. KARDINAAL HLOND OVER DE TOE STANDEN IN POLEN. Reuter meldt uit Rome: Kardinaal Hlond de primaat van Polen, heeft den Paus zijn tweede rapport over handigd over de behandeling van de Roomsch-Katholieken in Polen. O.a wordt hierin verklaard, dat honderden katholieke priesters doodgeschoten en eveneens honr derden ln de gevangenis geworpen zijn. De bevolking van Gdynia is van 120.000 inwo ners gedaald tot 15.000. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharma- cie' de heeren Tjoa Sie Yong, (Lelden), A Riet (den Haag) en P. J. Kuitert (den Haag); voor het doctoraal examen genees kunde. de heer H. A. v. d. Flier (den Haag). HERSTELLINGSOORD „DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL". gemakkelijke opgave vervulden! Het warme applaus was in elk geval ruimschoots ver diend. Nog even hadden de ouders gelegenheid het werk der kinderen in te zien en zich in verbinding met de leiders en leidsters te stellen, voor ze zich weer voldaan naar hun woonplaats begaven. WANDELSPORT. DE JULIANA-WANDELTOCHT. Bu den Zaterdag gehouden wandeltocht werd ln de afdeellng Politie geen tweede prijs toege kend. Voor de militairen, die wy in de huidige tiidsomstandigheden natuurlijk niet nader kun-i r- x ncn aanduiden, was een aparte groep ingesteld neelstukjes ten beste gaven, gemaakt, op Oudermiddag. Begunstigd door mooi weer, waren velen per fiets en tram gekomen om de voorjaars bijeenkomst der Buitenschool mee te ma ken. zoodat de directrice der school voor een geheel bezette eetzaal haar openings woord kon uitspreken. Ze sprak er haar voldoening over uit, dat het werk haar in staat stelde voor één middag zooveel men- schen uit de dagelfjksche beslommeringen, uit de wereld daarbuiten, die vervuld ls van de bange dreiging der tijden, over te brengen in de blijde frLssche natuur van deze vroege voorjaarsdagen Kan er mooier achtergrond zijn voor het bespreken der klnderbelangen, waar alles spreekt van ver- Jonging en vernieuwing en beloften inhoudt voor de toekomst? Nooit heeft wellicht dit woord zoo'n on- zekeren klank gehad als nu. Velen zien het leven niet anders meer dan één groote zee van ellende waarin al het goede verdron ken ligt! Recht, waarheid, waar zijn ze. waar is al het goede en mooie, dat het leven zijn waarde geeft? Maar niet door dezen geest bezield mogen we de opvoeding der kinderen ter hand nemen. Naast den afkeer van het heden moet daar leven in ons een geloof aan een betere toekomst. En we hopen dat de kin deren var nu daarvan de dragers zullen mogen zijn Uitvoerig werd stilgestaan bij de richting, waarin de opvoeding dan ge leid moet worden, een opvoeding, die niet alleen tot het gezin beperkt blijft. maar waarin ook de school een groote rol vervult, die ln haar wijze van onderwijs geven cn door den geest die dit bezielt, van zoo grooten invloed op dc ontwikkelende per soonlijkheid van het kind kan zijn. Na het gebruik van een kopje thee. werd het terrein bezichtigd, waarna de kinderen van de hoogste drie leerjaren twee too HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen. N V Leidsche Koffiebranderij ert Thee handel voorheen Firma H. M. Bleslot. Haarlemmerstraat 164/166 Lelden Ned Staatscourant: 29 April 1940. nr. 83/455. Directeuren: G J Bots en A P. G. Timp, Leiden. Maatsch. kap.: f 5000, waarvan ge plaatst en gestort fr2000. Gebroeders Colijn. (Hoogmade) Wijk B. 201 Woubrugge. Timmerbedrijf. Vennooten: A C. Colijn, C. J. Colijn en P. J. Colijn, Woubrugge (Beperkende Bepalingen). Opheffing: B. Paauw. Roelof arendsveen B. 423, Al kemade. Boekhandel. Wijzigingen: Pltmanschool, Plantsoen 65, Lelden. On derwijs. verkoop studieboeken en schrijf machines Uittredend eigenaresse: Mej. D. Smitshuysen, dd 1 Mei 1940 De Groot. Donkersteeg 1, Lelden. Kleer makers- en naaistersfournlturenhandel. Uittredend eigenaar J H M de Groot, Heemstede, dd. 1 Febr. 1940. Nieuwe eige naar: C. A. Veils, Leiden. Procuratie ver leend aan: J. M Veilsde Groot. Lelden. Naamlooze Vennootschap G. F. W. Hern- green's Fijnhouthandel Steekterweg 39. Alphen a. d. Rijn Uittredend commissaris: A. van Dam. Alphen a. d. Rijn. Vnanacht om half twee werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een uitslaan de» brand ln de traanfabriek „Het Prut huls" van de firma Best en Dekker te Zaan dam. De fabriek, die ln het Oostzijderveld staat, ongeveer een kilometer van den ver keersweg verwijderd, is slechts bereikbaar langs een smal voetpad en zoodoende was het voor de brandweer niet gemakkelijk om op het terrein van den.brand te komen. In dc fabriek bevond zich een partij van 35 ton traan en een hoeveelheid waterstof peroxide. Hieraan is het mede te wijten, dat. toen de brandweer versoheen, het vuur zoo snel om zich heen had gegrepen, dat aan be houd van de fabriek niet meer te denken viel. Gebouw en goederen gingen zoo goed als verloren Als oorzaak van den brand wordt zelf ontbranding van de goederen aangenomen. De fabriek was slechts laag verzekerd. Daar er geen andere gebouwen ln de onmiddel lijke omgeving stonden, was er geen gevaar voor uitbreiding. 10-JARIGE KNAAP DOOR GOEDEREN TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Omstreeks tien uur vanmorgen ls de 10-Jarlge J. van der Net. wonende Fregat- straat 10 te Dordrecht nabij de Zeehaven- laan op de spoorlijn naar de stikstofbln- dingslndustrte „Nederland" door een pas- seerenden goederentrein aangereden en gedood. Binnenland Vrije verkoop van boonen, capucijners en grauwe erwten GEVONDEN VOORWERPEN. Leidsche Schouwburg. N. V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Molicre's „L'Ecole des Femmes" Reeds vaker wezen wij er op. dat het klassieke tooneel den Nederlanders niet bepaald „ligt", wij zijn er niet voor opge voed in doorsnee. En toch is dat te be- treuren, in algemeenen zin gesproken De de actrlce bracht Zij gaf vol relief aan opgebouwd. De minnaar Horace moge wat te veel nog in tegenstelling met den wei nig gecompllceerden Amolphe ietwat op zettelijk aandoen Terentius' Invloed doet zich nog eens gelden, al stuent het stuk op zich zelf meer op de Spaansch-Ita- liaansche school toch draagt ook zijn figuur een menschelljk karakter. Dank zij de uitmuntend verzorgde op voering heeft Molière gisteravond nog eens na zooveel Jaren de menschenziel gepakt ih zijn vaste greep en voor een aangename ontspanning gezorgd. Het décor was fijn tjes en de costumeering was eveneens keu rig. Daarbij leverde Ank van der Moer een \ertolklng van Agnes. die ongetwijfeld be hoort tot het beste, wat deze veel beloven - BAZAR TEN BATE VAN HET DIEREN- ASYL. waarheid daarvan is gisteravond nog eens bewezen, toen Molière's School voor vrou wen werd opgevoerd. Dit uit 1622 datee rend blijspel, als het ware een vervolg op zijn een Jaar tevoren verschenen L'Ecole des Maris, het moge dan meer de humor vinden ln karakterteekening dan in han deling. bevat zooveel algemeen mensche- Üjke eigenschappen, dat het ook nu nog weet te boeien Het gegeven leent zich feitelijk prachtig voor een tragedie, doch Molière hanteert het wapen van zijn blij spel-pen uitmuntend en. al voelt men on deze jonge vrouw, die ontluikt onder Amors pijl. Anton Roemer speelde den Arnolphc 'misschien Ietwat te zwaar, maar hij tee- kende dezen tragedie-rol toch scherp en met veel gevoel. Ook Eduard Palmers als Horace dient geprezen. De rest, het on misbare opvulsel, paste zich goed aan. Louis van Gasteren leverde goed spel. doch was niet bepaald tekst vast. Hierna volgde nog de critiek op het blij spel, een bijzonder voor het schouwburg bezoek licht aanslaand gegeven, dat blijft van alle tijden. Misschien zal dit nog wel der zijn vroolljkheid soms even fel het tra- ;neer hebben gesproken tot onze heden- gLsche. Inch domineert het blijspel-genre daagsche schouwburg-menschen dan de overtuigend Hoe knap geteekend is de figuur der vrouwelijke hoofdrol, het in domheid en onderworpenheid opgevoede meisje ter meerdere eere van den man, dat. in aan raking komend met de ware liefde, zich ontpopt als een geboren Intrigante en weet te overwinnen, al bevorderen de omstan digheden haar optreden. En met hoeveel verve staat daarnaast de man, die Agnes geheel dienstbaar wilde maken aan zijn eigen levensopvattingen en zich bedrogen ziet in alles, wat hij meende te hebben school voor vrouwen zelf. Ook hier was de vertolking weer uitnemend; speciaal Piet Rienks als de markies en Mies Elout als Climene waren kostelijk op dreef. Het slot van het seizoen met deze voorstelling, georganiseerd door de afdee llng Leiden van het Tooneelverbond. die daarmede handelde volgens de spreuk: noblesse oblige, ls toch de voorstellingen - reeks besloten was gelukkig. Jammer, dat de schouwburg niet beter bezet was Het applaus was echter gul er. hartelijk. In de maand April. Gevonden zijn: Een armband, armband horloges. boeken, broches, sleutels, bank biljetten. band van rijwiel, bril ln etui. bril zonder etui, breikous, ceinturen, contact sleuteltjes aan ring, een damestasch, da- mestasschen met inhoud, paar dameskou sen, dames-potlood (zilver', dividendboek je doos Inhoudende 20 pakjes vet. doos inhoudende pakjes maïzena, duimstok, étui met inhoud, fazant, gouden ringen, geld stukken. koperen gewichten, gymschoenen, handschoenen, handbeschermer, Jongens petje, passen, kindersportkousen, kinder- taschjes met Inhoud, klndertaschje zonder inhoud, koolschaaf. kettinkje met kruis, kerkboekje R.-K., klapstoeltje, kinder laarsje. kindergymschoentje, kindermuts. kano. mutsen, sjaal, nummerborden, noti tieboekje. oorhangers, pak gesmolten rund- vet, portemonnales met Inhoud, portemon- naies zonder Inhoud, pak Inhoudende rol len closetpapier, portefeuille met inhoud, paraplules, passer, rijwielsleutels, rozen kransen, rijwlelbelastlngmerken. studie boekje, schooltasch met schriften, vulpen houders. zadeldekjes, zilveren speldje, zak mes. Gevonden in de stadstram: handschoe nen, actetasch met muziekboekjes, para- pluies, ceinturen, actetasch zonder inhoud, mutsen, een portemonnale zonder Inhoud, d amespolshorloge Omtrent bovenstaande gevonden voor werpen zijn lederen werkdag, met uitzon dering van Donderdags en Vrijdags, des namiddags tusschen 1 en 3 uur Inlichtin gen te bekomen aan het Bureau van Poli tie alhier. HOOFDAKTE-EXAMENS. De mondelinge hoofdakte-examens voor de inspectie Leiden Dinsdag 16 Juli a.s. te 's-Gravenhage aanvangen De minister van O., K en W. heeft be noemd tot lid en voorzitter dezer examen commissie, den heer J. J. 't Hart, inspecteur van de onderwijzersopleiding te Utrecht;1 tot lid en ondervoorzitter E. H Bos, school opziener van het lager onderwijs in de in spectie 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage; tot leden: A. F. Beek. 's-Gravenhage; L. Dronkers, 's-Gravenhage; P. Fillus, 's-Gra venhage; mej. H. J. Glasz, Leiden; dr. J. v. Ham, Leiden; M. de Heer. 's-Gravenhage; N. C. J Jansen, 's-Gravenhage; B Kuyven- hoven, 's-Gravenhage; P M van Leeuwen, Dordrecht; J M. C. Vorrink. 's-Graven hage; R Wijmenga, 's-Gravenhage. Tot plaatsvervangende leden W H. Bal- kenstein, 's-Gravenhage; J. Bosma, 's-Gra venhage: J. Dek, Lelden; J. B. Dlngboom. 's-Gravenhage; J. Dijkstra, 's-Gravenhage; M. Hoebergen, 's-Gravenhage; H. J. Jacobs. 's-Gravenhage; J. A. Kouwenhoven, Rot terdam; T. van der Lee, Breukelen; R. L. J. Warnars Haarlem; R. IJzer, Haarlem. Hedenmiddag geopend. In den foyer van de Stadsgehoorzaal vond vanmiddag de opening plaats van een ba zar ten bate van het Leidsche Dierenasyl. Gedurende heden en de drie komende da gen stelt deze bazar de bezoekers in staat, daadwerkelijk het streven van het Dieren asyl te bevorderen. Allerlei nuttige ge bruiksvoorwerpen, meerendeels geschonken door particulieren, alsmede alle mogelijke andere artikelen, zooals vaasjes, poppen, taschjes etc. stellen hiertoe de bezoekers in staat. Ook verschillende firma's hebben hun medewerking getoond door belangeloos ver schillende voorwerpen af te staan Ook voor gezelligheid en amusement ls ruimschoots gezorgd. Zoo zuilen de komende dagen op treden een damesdansgroep, een zangkoor tje en de bekende goocheloor prof. Rebus, terwijl morgenmiddag een poppenkast-ver- toonlng zaï worden gegeven. De bazar werd hedenmiddag om ruim twee uur geopend door den heer W. Koops Azn lid van het afdeelingsbestuur van den Nederlandschen Bond tot Bescherming van Dieren Deze heette in de eerste plaats alle aan wezigen welkom, waarna hij vooral dank uitsprak voor het onvermoeide werk van de dames, die de zaal inrichtten voor een aangename ontvangst. Buitengewoon stelde spreker het ook op prijs, dat de Politiehond voor Dierenbe scherming vertegenwoordigd was door den heer Ultendaal. Steeds werd van dezen bond een aangename en vlotte medewer king ondervonden. Spreker ging vervolgens over tot het be spreken van de noodzaak, dat de vereenl- glng aller steun aal genieten. Hoe meer steun, hoe meer het doel van het Dieren asyl nagekomen kan worden. Al is reeds veel gedaan, er is nog veel werk aan den winkel. Het asyl wil zijn een toevluchtsoord voor zwervers, daklooeen en bannelingen onder de dieren. Bovendien kan het een ver blijfplaats zijn voor tijdelijk dakloozen, wier verzorgers met vacantie zijn. Een veilige 'en warme woning voor tijde lijk onbehuisde dieren, zoo stelde wijlen mevrouw Van Poelgeest, die haar geheele leven gewerkt heeft voor het belang, dat ook onze vereenlging nastreeft, zich het asyl voor Mogen wij geprikkeld worden tot barmhartigheid door de gedachte aan het leven en werken van deze nobele vrouw. Het asyl heeft veler steun noodli? Het prozaïsche eeld kan slechts dit lof waardige doel nastreven Het bestuur dankt dc winkeliers voor de verleende medewer king Met den wensch, dat de organisatoren gevers en kooppers na de komende dagen kunnen terugzien op een geheel geslaagde onderneming, verklaarde de heer Koops den bazaar voor geopend. INGAANDE 10 MEI. Van offlcicelc zijde vernemen wij, dat na afloop van de thans loopende distributieperiode, welke Donderdag as. eindigt, de dlstrlbutieregelinjr voor boo nen, capucijners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. is de verkoop van dete artikelen aan het publiek vrij en behoeft derhalve bij aflevering door den winkelier geen bon van de rijksdistributiekaart te worden ingeleverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoemden datum af boonen, capu cijners en grauwe erwten weder vallen on der het hamsterverbod, krachtens hetwelk men zich van de daaronder vallende goede ren binnen een week niet meer mag ver schaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te verbruiken. De verkoop en aflevering door grootgros- slers aan grossiers en door grossiers aan detaillisten valt met Ingang van Vrijdag as. evenais vóór den aanvang der distri butie het geval was, onder de bepalingen der landbouwcrlslswet. Dit brengt o.a. mede dat het vervoer van grootgrossier naar grossier en van grossier naar detaillist, evenals thans reeds bij groene erwten en spllterwten het geval ls, gedekt behoort te zUn door vanwege de Nederlandsche ukkerbouwcentrale door de vereenlging Rot- terdamsche korenbeurs ter beschikking van den handel te stellen vervoerbewijzen. Het ligt ln de bedoeling, dat de akker- bouwcentrale alsnog een nader vast te stel len hoeveelheid boonen. capucijners en grauwe erwten ter beschikking van den handel zal stellen. OUD-RESIDENT OVERLEDEN. Hedennacht ls ln den ouderdom van 64 jaar te Den Haag overleden de heer G. D. P A. Renardel ae Lavalette, oud resident van Ned. Indlé. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. OVERSTE VAN VOORST EVEK1NG VERLAAT BRUSSEL. De Belgische koning heeft aan luitenant kolonel D. van Voorst Eveklnk, militair attaché bij de Nederlandsche legatie te Brussel ter gelegenheid van diens vertrek audiëntie verleend. Onze stadgenoot, de heer A. Jongepier, is geslaagd voor het examen voor zwem meester, afgenomen door een commissie uit den Kon. Ned. Zwembond. Onze stadgenoot ,de heer H. A. Vriend ls benoemd tot rllksgecommitteerde bh de examens voor de Mulo-diploma's in 1940 Dr S Hoogerwerf alhier ls benoemd tot lid dei examencommissie lichamelijke oefening MO. voor leerlingen der academie voor lichamelijke opvoeding. AUTO TE WASSENAAR TEGEN BOOM GEREDEN. Gisteravond ls op den Papenweg te Was senaar een militaire auto, bestuurd door van H tengevolge van verblinding door een tegenligger tegen een boom gereden, v. H. bekwam verwondingen aan hoofd en han den, terwijl de naast hem zittende 20-Jarige mej. F. uit Wassenaar verwondingen aan hoofd en knie opliep. Dr. H. verleende eerste hulp. waarna mej. F. naar het Sint Elisa beth ziekenhuis te Leiden werd overge bracht. Buitenland RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN TEGEN DE FINNEN. In een artikel, onder het opschrift,.Hoc verplichtingen worden ln acht genomen", schrijft de Prawda hoe in het Ftnsche ge bied, dat aan sewjet-Rusland is overgegaan, opbouwend werk wordt verricht. De bui zen in steden en dorpen worden hersteld en de straten gemaaM. Met miskenning van de bepalingen van het vredesverdrag hebben de Finnen geen pogingen nagelaten om fabrieken te ver nietigen. welke ln het thans Russische ge bied zijn gelegen. Het artikel van de Prawda geeft een op somming van de aangerichte schade LANSBURY STERVENDE. Vandaag wordt gemeld dat George Lans- bury's ziekte zijn krachten sterk heeft doen afnemen en dat. hij zeer zwak is CONCORDAAT TUSSCHEN PORTUGAL EN DEN HEILIGEN STOEL. Vanmiddag is op het Vaticaan het con cordaat onderteekend tusschen Portugal den Heiligen Stoel. 2-1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2