Hevige zeegevechten aan de Noorsche kust DONDERDAG 11 APRIL 1940 No. 24553 Verliezen der Duitschers Noorwegen zal doorvechten HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 81sfe Jaargang Overzicht Kleine kern waarheid ini berichten-chaos De Bilt verwacht Geen onderwerping De proclamatie van Nygaarsvold Hambro te Stockholm Di! nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES; 30 ct». per regel voor advertenties uil Lelden en plaatsen waar •gentschappen van ons Blad gevestigd lijn Voor alle andere advertenties 35 ets per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Noordemdaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd slln: per 3 maanden t. JU per week f.O.H Franco per post t. 2 35 per 1 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0 80 per 3 mndJ De lijnen en pijlen geven aan, hoe de Duitschers hun actie hebben ingezet. Ter zee wordt zeer scherp gevochten, vooral ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten Noorden van Gothen burg en aan de monding van de Oslo fjord. Doch ook elders hebben botsin gen plaats gehad. Het resultaat is offi cieel nog met vastgesteld, doch alle berichten stemmen daarin overeen, dat de Duitschers zware verliezen geleden zouden hebben. Volgende berichten bereikten ons o.m. daaromtrent. WIJ hebben getracht zooveel mogelijk een geheel te vormen uit de lawine van berichten. In Marstrand ten Noorden van Gothen burg neemt men aan. dat de Duitsche vloot bestond uit drie en twintig schepen, waar van elf transportschepen en twaalf bewa pende trawlers. In het begin van den strijd werden vijf Duitsche transportschepen tot zin ken gebracht. De bewonen van Mars trand verklaren dat de strijd begon tusschen de Duitsche trawlen en En- gelsche onderzeeërs. Later kwamen Engeische vliegtuigen aan den strijd deelnemen. Een vlsscher van het eiland Hlpplen ver klaarde dat hij twaalf groote oorlogsschepen waaronder torpedobootjagers en kruisers heeft gezien die alle aan den strijd deelna men. Omstreeks vijf uur bereikte volgens dezen zegsman de strijd zijn hoogtepunt. De strijd had plaats enkele mijlen ten West Noordwesten van het eiland Hipplen. De explosies waren zoo hevig dat de huizen op het eiland schudden op hun grondvesten. Ruiten braken onder den luchtdruk; inwoners van het eiland verklaren, dat zij twee schepen In de lucht zagen vliegen, zij gelooven dat het Duitsche transportschepen waren. Zij verdwenen met verrassende snelheid onder water en de viszchers deden alle mogelijke moeite zooveel mogelijk menschen te redden, toen het vuren wat was bedaard. Booten van het eiland Roeroe keerden terug met vele dooden en gewonden. Zweedsche autoriteiten van de marine langs de Westkust hebben strikte orders uitgevaardigd dat ooggetuigen de grootste geheimhouding moeten betrachten in ver band met de gevechten. De Skagerrakslag werd om acht uur geëindigd. Om tien uur werd de strijd weer hervat en tot kort na middernacht werd kanonvuur gehoord. De bewoners van de kleine Zweedsche kust steden en van de eilanden aanschouwden een grootsch schouwspel van kleurige stre pen licht over de donkere wateren. De Zweden hebben het daglicht met de groot ste bezorgdheid tegemoet gezien, want vele lijken zullen langs de stranden aanspoelen. Lichte patiënten werden uit het zieken huis in Gothenburg verwijderd om plaats te maken voor de slachtoffers van den slag bij het Skagerrak. De bemanning van een schip van de Zweedsche kustwacht, dat ge patrouilleerd had. verklaarde dat zij tien a twaalf torpedobootjagers en kruisers zoowel Engeische als Duitsche had gezien. De Duitschers lieten dieptebommen vallen om de Engeische onderzeeërs te vernietigen. Of daarmee succes werd bereikt kon men niet zeggen. Een maalstroom van berichten wordt over de wereld uitgestort en het is bijkans ondoenlijk in dien doolhof den weg te vin den. De juiste berichten gaan schuil onder zooveel geruchten, overdreven voorstellin gen als anderszins, dat het zeer moeilijk Ls dez« uit te pikken. Wanneer wij de situatie aldus schetsen, meenen wij de plank niet ver mis te slaan: de Noren zijn bezig om hun leger te orga- niseeren onbegrijpelijk dat dit al niet ge schied was! vastbesloten om tegenstand te blijven bieden. Het gaat uiterst lang zaam. daar de bezetting der Duitschers groote moeilijkheden daarbij oplevert. Van Duitsche zijde wordt getracht, nieuwe ver sterkingen aan te voeren en daartegen schijnt de Britsche vloot zeer krachtig op te treden en niet zonder succes. Maar een groote actie der geallieerden schijnt toch nog niet te zijn ingezet, al ligt deze wel in de bedoeling Hoe. waar, wanneer, op deze vragen zal men natuurlijk geen antwoord ontvangen. Hoe eerder of het echter ge schiedt des te beter voor Noorwegen, maar ook voor de geallieerden zelf, daar iedere dag respijt Duitschland gelegenheid biedt om zijn posities te consolideeren. Elders zal men een samenvatting vinden van den chaos van berichten, dien wij ge tracht hebben zoo overzichtelijk mogelijk te groepeeren. Van een Engeische bezetting van Bergen. Trondjem of Narvik ls nog geen sprake en dat Engeische troepen geland zouden zUn bij het zeer Noordelijke Tromsoe is even eens twijfelachtig. Eerlijk gezegd, bljjft van al het nieuws slechts een zwakke kern over. in hoofd zaak betrekking hebbend op de actie ter zee, waar den Duitschers gevoelige verlie zen zjjn toegebracht, al neme men ook die opsomming met het bekende korreltje zout. Dat het den Geallieerden ernst is met de oorlogvoering, bleek gisteren in het Brit sche Lagerhuis. „Neen, neen, nooit!" zoo klonken aan allen kant de kreten, toen Kirkwood iLa bour» in het vragenuur de vraag stelde: „Wordt het geen tijd. dat wij gaan praten over een vrede door onderhandeling?" Het formeele antwoord van den onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. But ler, luidde, dat hij niet bereid was iets toe te voegen aan zijn reeds eerder afgelegde verklaring omtrent de oorlogs- en vredes doeleinden. Butler legde voorts een verklaring af om trent de handelsbesprekingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannlë. Volgens Butler had de Sovjet-ambassadeur. Maisky, dit onderwerp tijdens een gesprek met lord Hallfax aangesneden en de mogelijkheid van het openen van dergelijke besprekin gen geopperd. Een belangrijke zijde van een eventueele bespreking, zoo zelde Butler, was het ont houden van Russische grondstoffen aan Duitschland Voor den terugkeer van 8lr William Seeds, den vroegeren ambassadeur naar Moskou, ls nog geen datum vastge steld In dit laatste ligt een vingerwijzing, hoe Engeland zich toenadering tot de sovjets denkt Volgens door de Zweedsche bladen ont vangen berichten, zouden Russische leiden de kringen ontdaan zijn over de bezetting van Narvik door de Duitschers Duitsch land zou gemeend hebben. Mo6kou niet te moeten verwittigen Moskou evenwel be schouwt het Noorden van Noorwegen als een Russische belangenzone. Overigens zouden Duitsche kringen van meening zijn, dat Rusland ln Finland vol doende voordeelen heeft verkregen, om op dat gebied geen aanspraken meer te heb ben. Volgens ..Aftonbladet" zouden in Noord- Rusland. ondanks het besluit der sovjet unie, neutraal te blijven, aanzienlijke troe penconcentraties plaats vinden De Russi sche vloot voor het Poolgebied zou onder stoom liggen. Petsamo is echter door de Russen aan de Finnen teruggegeven! Kans op nachtvorst. Overdag eenige stijging van temperatuur. Geen neerslag van beteeken is. Meest matige naar West of Zuid- West krimpende wind. Tijdens den zeeslag voor Gothenburg voer een Zweedsche visschersboot uit om soldaten en zeelieden te redden. De boot slaagde daarin, maar keerde terug, met belde masten over boord geschoten Nog laat hedennacht woei van het fort Bllear- na aan de fjord nog steeds de Noorsche Het Noorsah Telegraaf-Agentschap be richt uit Elverum ,dat koning Haakon gis teren den Duitschen gezant, Braeur. heeft ontvangen, die de meening van Duitschland ten aanzien van de toekomst ln Noorwegen uiteenzette. Hij zeide oa. dat de Noorsche regeering moest worden gepresideerd door Quisling. De ministerraad vergaderde en spoorde den koning aan te verklaren, dat Quisling niet het vertrouwen van het \olk had. Voorts dat het kabinet van Quisling ongrondwettig is. De koning deelde vervolgens Braeur mede dat hij weigerde een kabinet Quisling te benoemen en dat hij wenschte dat het ka binet Nygaarsvold aan de regeering bleef. Deze koninklijke boodschap werd telefo nisch door den minister van buitenland sche zaken. Koht. overgebracht. Radio Stockholm deelt mede. dat de po litic-commandant van Elverum aan den politie-commandant van Oslo heeft getele foneerd om op bevel van den koning over te gaan tot de onmiddellijke gevangen neming van Quisling en zijn kabinet Kroonprinses Martha is met haar drie kinderen bU Saelnes de Zweedsche grens genasseerd. Het Noorsche Telegraaf-Agentschap meldt uit Elverum dat minister-president Nygaarsvold de volgende proclamatie tot het Noorsche volk heeft gericht: De Duitsche regeering heeft aan den koning verzocht een Noorsche regeering te benoemen, die het vertrouwen van Duitsch land geniet en door den Führer is aange wezen. De koning heeft geen gevolg ge geven aan dit verzoek, waarvan de aan vaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou hebben gemaakt. In Noor wegen moet geen andere regeering aan de macht zijn, dan de regeering, die het ver trouwen van het Noorsche volk geniet. De regeering Nygaarsvold. die sedert vijf jaar ln samenwerking met het Storting het land bestuurt, is nog steeds de wettige regeering. zij heeft bij den Duitschen inval in Noor wegen haar ontslag aangeboden, doch het Storting was eenstemmig van oordeel, dat het kabinet aan het bewind moest blijven. ZIJ richt zich thans tot het geheele Noor sche volk en verzoekt het haar te steunen in haar pogingen het wettig bestuur te handhaven en de grondwettige rechten, de vrijheid en de onafhankelijkheid van Noor wegen te behouden. Duitschland heeft tegenover Noor wegen een gewelddaad gepleegd, zooals de geschiedenis er maar al te veel kent. De puitschers hebben het land over weldigd met bommen en andere ver- metigmgsmiddeicn en zij hebben de rechten van een klein volk, dat in vrede wenscht te leven, ernstig ge schonden. De Noorsche regeering is er van overtuigd, dat de geheele beschaaf de wereld deze gewelddaad veroordeelt en bovenal, dat het Noorsche volk be reid is, al zijn pogingen te richten op herstel van de vrijheid en onafhanke lijkheid, welke door een vreemde mo gendheid onderdrukt zijn. De toekomst 1 van Noorwegen ziet er voor het oogen- blik misschien somber uit en de inval lers kunnen stellig groote verwoestin gen aanrichten, doch dc regeering is ervan overtuigd, dat voor het land een nieuwe en vrije toekomst zal dagen. Zij spoort derhalve het geheele Noorsche volk aan het erfdeel van de vrijheid des lands te bewaren en den strijd voor de vrijheid voort te zetten, getrouw aan de groote denkbeelden, die sedert eeuwen den grondslag hebben gevormd voor den vooruitgang van ons land. Leve het vaderland, leve het vrije Noorwegen. De proclamatie wordt gevolgd door de volgende verklaring van den koning: „Ik onderschrijf ten volle den door de regeering gepubliceerde oproep en ik ben ervan overtuigd, dat het geheele volk zich in de genomen besluiten aan mijn zijde bevindt." De voorzitter van liet Noorsche Storting Hambro. ls gisteravond te Stockholm aan gekomen Hij verklaarde tegenover verte genwoordigers van de pers. dat het Stor ting hem ter beschikking van de Noorsche regeering had gesteld voor werkzaamheden buiten de Noorsche grenzen, zoolang dit noodig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de gebeurtenissen in Noorwegen der laatste dagen Hij vertelde o.a. dat de spe ciale trein die den koning met den kroon prins en de leden van regeering en parle ment van Oslo naar Hartiar vervoerde, te Lillestroem aankwam. Juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld KJeller gebom bardeerd werd Dc reizigers zochten een toevlucht in het station en na afloop van het bombardement zetten zij de reis voort. Van dc honderdvijftig leden van het Storting hebben er honderd vijf en veertig de vergadering te Hamar bijgewoond. Daar uit de binnenkomende berichten bleek, dat de Duitschers van plan waren, zich van de regeering en het Storting te Hamar mees ter te maken, werd besloten, den zetel der regeering naar Elverum over te brengen Er werd order gegeven troepen te con- centreeren om de wegen tusschen Hamar en Elverum te blokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen doch slechts een kleine post van vijftien man, die den strijd aanbon den met de honderd man sterke Duitsche voorhoede en dezen den weg versperden tot de meesten der moedige Noren gedood wa ren. Hambro voegde hier nog aan toe. dat de goudvoorraad der Noorsche nationale bank uit Oslo ls overgebracht naar plaat sen. welke men veilig acht. Ten aanzien van de militaire operaties deelde Hambro mede. dat de Duitsche oor logsschepen er niet in geslaagd zijn. tot Oslo door te dringen. De Duitschers zetten daarop troepen aan land te Moss en te Hoelen. alsmede zestien pantserauto's De Duitsche troepen rukten van Moss uit op en bezetten het spoorwegstation Skiën, van waaruit zij Oslo binnendrongen ZIJ ver voerden eveneens tweeduizend man naar het vliegveld Fornebu met behulp van ver keersvliegtuigen Dit aantal is vervolgens nog vergroot, doch het is onmogelijk, een Juist cijfer te geven. Te Bergen zetten de Duitschers vijfdui zend man aan land. De Duitsche opmarsch van Bergen uit werd een weinig ten Oosten der stad tot staan gebracht. Twee Duitsche oorlogsschepen drongen de Harangerfjord binnen, ten einde hulptroepen aan land te zetten en te trachten het schiereiland van Bergen af te snijden. Deze poging schijnt niet geslaagd te zijn. Rond Elverum ls verwoed gevochten en de Duitschers zouden zich naar het Wes ten terug getrokken hebben. Hambro deelde voorts mede. dat het Noorsche oorlogsschip „Olav Trygvason" ter hoogte van Horten een groot Duitsch oorlogsschip waarschijnlijk de ..Gneisenau en twee kleine schepen tot zinken heeft gebracht. Twee Noorsche duikbooten zijn gezonken De ..Olav Trygvason" heeft na een ver woed gevecht vit nderd man aan land gezet, die naar Oslo zijn opgemarcheerd Ten slotte verklaarde Hambro nog. dat de Westelijke mogendheden alle hulp hebben aangeboden, zonder dat Noorwegen een desbetreffend verzoek heeft gedaan Hij ge loofde niet, dat Noorwegen overwoog, het buitenland om hulp te vragen. i BINNENLAND. De beperkte treinenloop voorioopig gehand haafd. BinneniLand, 4e Blad). Ons parlementair overzicht. <3e Blad). De „Adelante" werd toch beschoten. (Ge mengd, 3e Blad). Indische luchtpostbrief. (4e Blad). De moeilijkheden in den tuinbouw (2e Blad) De inwerkingstelling der eerste dninbe- vloeiing op de terreinen der Leidsche Duinwater Maatschappij: naar een ver betering van de drinkwatervoorziening (2e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pagina's 2 en 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Rustig marktverloop Flink herstel Onregelmatige koersbeweging Amerik a iets hooger Xederland- sche Beleggingen kalm. BUITENLAND. Noorwegen zal vechten voor zijn onafhan kelijkheid. (Ie Blad). Hevige zee-gevechten aan de Noorsche kus ten met groote Duitsche verliezen. (Ie Blad). De situatie in Denemarken. <3e Blad). Hambro. de voorzitter van het Noorsche Storting, te Stockholm. (Ie Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1