De pogingen den vrede te krengen tusschen Finland en de sovjets ZATERDAG 9 MAART 1940 No. 24527 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Von Ribbentrop naar Rome 81ste Jaargang Direct contact tot stand gekomen Hoe zal Finland reageeren Duitschland en Italië De Fransche houding Van het Finsche front De strijd ter zee Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 etl. per re|el voor advertentie, uit Lelden en plaatsen «aar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertenties 39 ets. per regel Voor rakenadvertentlea belangrijk lagei tartet. Kleine advertentie, uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO ets. btj maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgena postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer S ets. Bureau Noordeindapletn Telefoonnummers toot Directie en Afiministratie 2S041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tljn: per 3 maanden per week Franco per post f 2.33 per 3 maanden -fr portokosten. (voor binnenland l. 0.00 per I mndj Langzamerhand komt er eenlgc klaar heid over hetgeen zich afspeelt hoewel nog niet gezegd kan worden dat alles volledig duidelijk ls. In officleele Zweedsche kringen wordt ten stelligste ontkend, dat Zweden ook maar den gerlngsten polltleken of dl- plomatieken druk op de regeering van Finland zou uitoefenen. Zweden heeft zich geenszins als bemiddelaar opge worpen. doch zich beperkt tot het over brengen van de Russische voorwaarden ain Helsinki. Men verklaart tevens, dat niet Zwe den het initiatief tot onderhandelen heeft genomen. Dat Initiatief berustte uitsluitend bU de Russische regeering, die Stockholm verzocht de Finsche re- gcerlng in te lichten over de grond slagen van een mogelijk accoord. Zoo werden ln het begin dezer week de medi deelingen van het sovjet-commissari aat van bultenlandsche zaken door bemid deling van de Zweedsche legatie te Moskou doorgegeven aan het Zweedsche ministerie van bultenlandsche zaken en vandaar naar Erkko den Finschen gezant te Stockholm, die ze doorgaf aan Helsinki. Te Moskou ls geen enkele officleele in lichting over de berichten, welke van be middelingspogingen spreken, te krijgen. Alleen schrijft de voorzitter van de onder Ruslsche contróle staande ..Finsche volks- regeering". Kuusinen, ln het orgaan der communistische Jeugd, de „Komsomolskaya Prawda": „Thans moeten de Finnen beslissen, of het de moeite waard is, dat voor de hand having van Mannerheim bloed vergoten wordt". De berichten over de voorwaarden der 8ovjets schijnen niet geheel Juist te zijn ge weest. Zoo zouden de Russen benoorden het Ladogamcer alleen het gebied tot aan Sor- tavala elschen. Op de Kareltsche landengte zou de door de Sovjet-unie geëlschte grens ln hoofdzaak het front van thans volgen. Ten aanzien van Hangoe zouden de Russen onbuigzaam blijven: zij verlangen hier een vlootbasls aan te leggen. Daarentegen zou den zij de beteekenls van Petsamo niet overdrijven: daar zouden zij zich tevreden itellen met den afstand van het schierei land ln het uiterste Noorden, waartoe de Finnen zich reeds ln het najaar bereid ver klaarden. In leder geval zijn de Russische voorwaarden harder dan tevoren. Men kan onmogelijk zeggen, of de Finsche onderhandelaars, die zich reeds te Moskou bevinden, wijziging der voor waarden kunnen verkrijgen. Wel kan verklaard worden, dat de Russen het Finsche voorbehoud, dat door Zweden ter kennis van Moskou gebracht is, reeds verworpen hebben, hetgeen wei nig hoop op verzachting der voorwaar den laat. Ken nader bericht uit Kopenhagen spreekt un de mogelijkheid van onderhandelen te Tallinn of Riga. doch schijnt na boven wande als onjuist te kunnen worden be- «chouwd. Een politieke persoonlijkheid te Helsinki heeft verklaard, dat eerst Maandag a.s. de bUna angstige afwachting der openbare tteening een begin van voldoening zou kun- n*n krijgen. Het antwoord op de Zweedsche bemidde- "ng ls langdurig bestudeerd. Het schijnt, dat het gestelde probleem vooral van tac- Uschen aard ls; moest men de Russische ouvertures afslaan, die waarschijnlijk zou- don neerkomen op voorstellen, welke verder louden gaan dan die van den vorlgen herfst, terwijl het Russische echec duidelijk is? Men heeft het diepe gevoelen, dat men de Jovjet-Russlsche plannen verijdeld heeft floor den onverwachten. doeltreffenden Veerstand De Russen hebben dit nog de laatste dagen geconstateerd in de baal van "Ipuri, vooral aan het Karelische front en °P het Ijs van de Finsche golf. Men verklaart, dat de Finsche gede legeerden niet zijn vertrokken om be velen in ontvangst te nemen, maar om zich op de hoogte te stellen, alvorens werkelijke onderhandelingen aan te gaan. Zij weten reeds, dat de Zweedsche hulp evolueeren kan en dat, wanneer zij geheel verdween, daardoor een diepe wijziging zou ontstaan in de gegevens van het Russisch-Finsche probleem. Men geeft er zich rekenschap van, dat de ommekeer in de Zweedsche houding alleen door Duitschen druk kan zijn ontstaan. Men hecht geen enkel belang aan een onderhoud tusschen oud-president Svlnhuf- vud en Von Rlbbentrop. Svlnhufvud, die 79 Jaar is. is reeds verscheidene Jaren uit het politieke leven van zijn land getreden HIJ heeft meer hoogachting dan prestige behouden. Men herinnert er aan. dat hij zich gedurende de onderhandelingen ln den herfst vergeefs heeft aangeboden om den steun van Berlijn ten gunste van Finland te gaan vragen. Zijn aanwezigheid ln Ber lijn, zoo verklaart men, houdt geen enkel verband met de houding der regeering te Helsinki ten aanzien van Moskou. Volgens het Italiaansche agentschap Ste- fani verklaart men in Berlljnsche politieke kringen, dat ln strüd met bultenland sche persberichten Duitschland geens zins zijn standpunt heeft bepaald ten aan zien van een verzoening ln het Flnsch— Russisch conflict. Duitschland blijft, aldus Stefanl, een houding van strikte neutrali teit en nlet-deelneming ln het conflict innemen In Rome worden de pogingen tot bemiddeling ln de Russisch—Finsche vijan delijkheden, naar Reuter meldt, althans ln de pers toegejuicht. Ben vrede in Finland zou de opheffing van een gevaar voor Euro pa in zijn geheel beteekenen, meent de Ita liaansche pers Het omroepstatlon van Rome heeft in zijn nieuwsuitzending de volgende com mentaren gegeven op den huldigen toe stand ln Finland: „Wanneer het dat noo- dig acht, kan Finland den strijd voor de onafhankelijkheid voortzetten Het moet echter voor alles oppassen niet het spel te spelen van vreemde mogendheden. Een vrede tusschen de U.R.S.8 en Finland zal er niet ln slagen het verfoeilijke te ver zachten van den aanval, die de U.R.S.S. ge pleegd heeft, noch de ellende, die het Fin sche volk heeft ondergaan door het roode leger". LONDEN OP DE HOOGTE? United Press verneemt te Londen, dat volgens Scandinavische kringen de Russi sche gezant te Londen. Malsky, het Brltsche ministerie van bultenlandsche zaken eenlge dagen geleden van de Russische voorstel len op de hoogte heeft gebracht. Daarbij zou Malsky eveneens hebben herhaald, dat Rusland geenerlei oogmerken heeft Jegens Zweden en Noorwegen en dat er ook géén geheime militaire overeenkomst tusschen Rusland en Duitschland zou bestaan. De Brltsche ambtenaar, die Malsky ontving, zou de boodschap hebben aangenomen, zonder eenlge commentaar te leveren In officleele kringen te Londen weigert men zich nader uit te laten. In welingelichte kringen echter ls men van meening, dat de kansen nog overwegen, dat Finland de Russische voor waarden zal verwerpen. Het Fransche Havas-bureau geeft den volgenden vermoedelijk geinsplreerden com mentaar op de besprekingen te Stockholm: Finland heeft thans te kiezen wat het lot van het land zal zijn. Het kan tre den in de Zweedsche poging tot bemid deling en het kan zich tot de geallieer den wenden met het verzoek om meer hulp. Frankrijk en Engeland, die de Volkenbondsresolutie mede hebben goed gekeurd zijn gereed hun pogingen om de Finsche onafhankelijkheid te redden uit te breiden. Men moet vaststellen dat Zweden ln het grootste geheim gewerkt heeft. Na de con ferentie te Kopenhagen ls de Zweedsche openbare mecnlng onkundig gebleven van de besprekingen die aan den gang waren. De verantwoordelijkheid van de Zweedsche regeering ls bijzonder groot. De druk welke Stockholm op Helsinki uit kan oefenen wordt bepaald door de geografische ligging, in zooverre, dat Zweden doortocht moet verleenen aan de hulp die Finland zou kun nen krijgen. De Fransche avondbladen schrijven de huidige bemiddeling aan Duitschland toe. welk land volgens hen een formldabelen druk op Stockholm zou uitoefenen om te bereiken, dat de Russische bondgenoot de handen vrij krijgt voor een meer doeltref fende steunverleenlng aan Duitschland ..Le Journal de Debats' hoopt dat het bericht, dat Finland de Russische elschen zal ver werpen, juist ls. Het blad is voorts van meening, dat wanneer de geallieerden niet een duidelijke positie innemen tegenover Rusland en zij Inderdaad niet allen steun geven aan Finland waarover zij kunnen be schikken. zij dan, gelijk de „Times" heeft opgemerkt opnieuw een gelegenheid voor bij hebben laten gaan. Zweden heeft toegegeven aan bedreigin gen. De Finnen bevinden zich thans ln een bijzonder moeilijke positie. ZIJ zijn omgeven door buren die trillen van vrees en zij kun nen zich gaan afvragen of hun eigen hou ding wel de juiste was. Een feit is dat zij nog geen officieel en formeel beroep hebben gedaan op Frankrijk en Engeland. De voor waarden waaraan zij zich thans mogelijk moeten onderwerpen zijn harder dan die van eenlge maanden geleden. Het is be grijpelijk dat Zweden vrees koestert om slagveld te worden. Maar aangenomen dat Finland toegeeft, dat bevindt Zweden zich nog in de positie, die het hoopt te voor komen. Het ls dan toch een prooi van de Sovjets of slagveld. In de Fransche Kamer hebben Leon Blum. Frossard en Fernand Laurent interpellaties aangevraagd over Finland. Men dringt op spoedige hulp aan op groote schaal. Het legerberlcht luidt: op 8 Maart heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. In de golf van Vilpuri hebben de sov jettroepen het eiland Esisaari met de stad Esjsaarl, het eiland Kltilansaarl met de stad Rahkasaaro, het eiland Tervasaari. het eiland Mustasaarl, het eiland Hietasaari en de gelijknamige stad bezet; de sovjettroe pen maakten twaalf stukken geschut buit, 57 machinegeweren en 2 mlllioen patronen De sovjetluchtmacht haalde twee vijande lijke vliegtuigen neer. Het Finsche legerberlcht zegt: Op de landengte van Karelië bleef de vijand druk uitoefenen op de stellingen ten Noordwesten van de baal van Vilpuri. De gevechten op de schiereilanden aan den in gang van de baal zijn gisteravond geëin digd zonder dat de vijand verder kon op rukken. De aanvallen op de Finsche stellin gen op de eilanden werden afgeslagen. De Finsche artillerie heeft een aantal tanks vernield, minstens acht vijandelijke stuk ken geschut, welke op het ijs waren door gedrongen. zUn eveneens vernield. Tusschen de baal van Vlipurl en de Vuoksl werden plaatselijke aanvallen afgeslagen. Twee pantserwagens en zeven tanks werden ver nield. In de richting van Paakola heeft de vijand meer dan vierhonderd dooden op het slagveld achtergelaten na de aanvallen op de Finsche stellingen van de laatste dagen. Ten Zuiden van Vuosalml heeft de vijand gepoogd over het ijs van de Vuoksi te trek ken, de aanval werd evenwel afgeslagen. Ten Noordoosten van het Ladogameer werd een aanval van den vijand op Kollan- Jokl afgeslagen. De Russen lieten meer dan tweeduizend dooden op het slagveld achter. Volgens bevestigde mededeelingen zijn zes vijandelijke vlietulgen neergeschoten, ter wijl twee vermoedelijk zijn vernield DE DUIT8CHE LUCHTAANVALLEN OP SCHEPEN. Trellers welke gisterochtend vroeg ln een haven aan de Engclsche Oostkust zijn aan gekomen. hebben medegedeeld, dat zij Donderdagavond door vijandelijke vlieg tuigen zijn aangevallen. Twee trellers werden gebombardeerd en uit machinegeweren beschoten, doch niet getroffen. ZIJ ontsnapten, doordat zij de lichten doofden. Een andere treller werd door kogels getroffen. Er werd evenwel nie mand gekwetst. Havas meldt uit Oostende, dat de Belgi sche treller H. 65 ten Noorden van Zee- brugge door een niet geïdentificeerd vlieg tuig met machinegeweervuur is bestookt. Verscheidene kogels sloegen door het dek, doch de bemanning bleef ongedeerd Twee vaartuigen, de Z. 4 en de H 13, die eveneens op de Noordzee door machinege weren beschoten zijn, zijn nog niet terug gekeerd. Het Noorsche Telegraaf-agentschap be vestigt uit Oslo, dat zeven opvarenden van het s.s. „Brost", zijn omgekomen, toen het schip door Duitsche vliegtuigen in de Noordzee werd beschoten. De reddingboot waarin deze zeven mannen zaten is omge slagen. De rest van de bemanning is gered. BINNENLAND. De minister van defensie aan het woord (2e Blad). Vergadering der Liberale Staatspartij 'Bin nenland, 3e Blad). De aanvallen op Nederlandsche schepen (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte affaire Verdeelde markt Weinig variaties Amerikanen lichtelijk gedrukt Nederlandsche be leggingen kalm. BUITENLAND. Rechtstreeksch contact tusschen Finland en de Sovjets tot stand gebracht (le Blad). Von Ribbentrop naar Rome 'le Blad). Morgen spreekt Hitier tot het Duitsche volk (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. ENGELSCH SCHIP GEZONKEN. Het Eng. s. „Counsellor" (5068 br. tons» ls gisteren aan de N.W. kust van Engeland door vijandelijke strijdkrachten tot zinken gebracht. Alle opvarenden zijn geland. Hedenochtend om 9.15 uur is de Duit sche minister van buitcnlandsche zaken von Ribbentrop, naar Rome vertrokken voor een kort bezoek. Volgens de Duitsche radio aldüs Reu ter zal von Ribbentrop bij zijn bezoek aan Rome met Mussolini en Ciano bespre kingen voeren over hangende vraagstukken „Londen en Parijs zullen thans minder dan ooit kunnen ontkennen, dat Europa voor het laatste bedrijf eener historische episode staat" schrijft de „Nationalzeitung" in haar commentaar op de reis van minis ter von Ribbentrop naar Rome. Het blad weet, volgens United Press, te melden, dat von Ribbentrop Zondagavond a s. per specialen trein te Rome zal aan komen om met Mussolini en Ciano te over leggen. „Duitschland noch Italië zullen den reac- tionnalren mogendheden toestaan, te ver hinderen dat er een nieuwe orde in Europa komt", schrijft het blad verder. En het be toogt dan. dat de Duitsche minister van Bultenlandsche Zaken zich naar Rome be geeft op een tijdstip, dat het, o.a. als ge volg van het ItaliaanschEngelsch geschil over de in beslag genomen steenkool, meer dan ooit noodzakelijk ls de nauwe samen werking der Duitsche en Italiaansche be langen naar voren te brengen. Italiaansche autoriteiten bevestigen overigens dat er onderhandeld wordt over een compromis met Engeland, waardoor veertien ladingen Duitsche kolen aan boord van Italiaansche sche pen zullen worden vrijgegeven. Naar verluidt zal Italië verklaren, dat de weersomstandigheden een tijdig ver trek uit Nederland en België verhinder den. waarna Engeland de kolen vrij zal geven. De nadruk wordt er eehter op gelegd, dat in de toekomst ten strengste zal worden opgetreden inzake Duitsche ko len, die over zee naar Italië zouden worden vervoerd. De „Evening Standard" meldt, dat twee Italiaansche schepen, die aanvankelijk op weg waren naar Rotterdam, bevel hebben ontvangen om koers te zetten naar een haven aan de Noord-Oostkust van Enge land, om ladingen Brltsche steenkool in te nemen. De aankondiging dat von Ribbentrop morgen ln Rome aankomt, schijnt aan te dulden, aldus United Press, dat een critiek moment in den diplomatieken strijd om de vriendschap van de neutralen tusschen de geallieerden en Duitschland op handen is. Deze aankondiging alsmede dc reis die naar verluidt de Finsche expresident Svln hufvud naar Italië zal maken en de aan kondiging van Balbo's blad Corriere Padano dat Hitler's vertrouwelijke boodschapper Hess zich in Rome bevindt, worden in goed- ingelichte kringen als de belangrijkste eve nementen beschouwd en dat belangrijke maatregelen op handen zijn. In verscheidene doorgaans goed inge lichte kringen was men van meening dat het doel van von Ribbentrop's komst naar Rome is een Italiaansch Russische toena dering te bewerkstelligen. Men legde er in deze kringen nadruk op, dat Duitschland reeds langen tijd verlangend is een toena dering tusschen haar twee nauwste vrien den teweeg te brengen, terwijl de spanning ln de Engelsch-Italiaansche relaties ten gevolge van het steenkoolconflict ontstaan, het huidige oogenbllk voor een dergelijk streven bijzonder gunstig maakt. De diplomatieke ontwikkelingen in Sep tember maakten het reeds duidelijk, dat in verband met de Dultsch-Russische vriend schap Italië tenslotte de Italiaansch-Rus- sische betrekkingen zou moeten herzien. In goedingelichte kringen houdt men er rekening mede dat deze toenadering een al- gemeene regeling in geheel Oost-Europa zou insluiten waarbij Rusland den Balkan als uitsluitend Italiaansche invloedssfeer zou erkennen en Rusland de volledige er kenning van zijn invloedssfeer bij de Oost zee zou verkrijgen. Deze scheiding in in vloedssferen zou echter op geen enkele manier inbreuk maken met de Duitsche ecor.Dmlsche exploitatie van de grondstof fen van den Balkan. Algemeen gelooft men. dat von Ribben trop met Mussolini en Ciano zal conferee- ren over het bezoek van Sumner Welles aan de Europeesche hoofdsteden en de respec tieve besprekingen met Welles met hen zal vergelijken. Men verwacht dat Welles tegen het einde van de volgende week in Rome zal terugkeeren en nog een onderhoud met Mussolini zal hebben. Voor het Noorden: Half bewolkt tot betrokken. Later kans op eenigen regen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid westelijke wind. Voor het Zuiden: Nevelig tot licht of half bewolkt. Droog en vrij zacht weer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. ENGELSCHEN BOMBARDEEREN DUITSCHE PATROUILLE-VAARTUIGEN De Brltsche luchtmacht heeft gisteren nabij Borkum drie Duitsche patrouille vaartuigen gebombardeerd. Voorts werd gisteravond nabij Sylt een hulpvaartuig der marine gebombardeerd. DUITSCH SCHIP DOOR BEMANNING TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Duitsche schip Uruguay is door de bemanning tot zinken gebracht Het was, naar van Engelsche zijde wordt gemeld, begin Februari uit de Braziliaansche haven Recife ontsnapt en pas aan de Noordkust van Noorwegen door Engelsche vliegtuigen ontdekt, die dadelijk het dichtst bijzijnde oorlogsschip van hun vondst in kennis stel den. Het schip was nog ver buiten de Noor sche territoriale wateren toen het door een Engelschen jager opgevangen werd met bevel tot stoppen. De Uruguay is het 33ste Duitsche schip, dat door de eigen beman ning tot zinken is*gebracht. Een totale ton nage van 177,228 ton hebben thans de Duitschers zelf vernietigd. Bovendien zijn 26 andere Duitsche schepen van ruim 100.000 ton bruto door de geallieerden buit gemaakt. De bemanning bestond uit 4 officieren en 40 schepelingen, die allen gered zijn. NOüDVLOTTEN VERPLICHT VOOR SCHEPEN IN BRITSCHE WATEREN. Alle schepen, varende in de wateren rond Engeland, zullen voortaan nood vlot ten of soortgelijke hulpmiddelen welke alle opvarenden kunnen dragen aan boord moeten hebben. Elk vlot moet van een zelf- ontbrandend licht voorzien zijn In de of ficleele mededeeling wordt gezegd, dat deze bepalingen gelden voor alle zeeschepen, varende tusschen de kusten van het Ver- eenigd Koninkrijk, de Kanaal-eilanden, het eiland Man, Eire en het vasteland van Europa.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1