Nederlandsche onderzeeboot door sleepboot geramd WOENSDAG 6 MAART 1940 No. 24524 Acht Italiaansche schepen naar Duins gebracht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Verwoed blijven de Finnen tegenstand bieden jlsie Jaargang Aanvaring tijdens filmopnamen Vermoedelijk twee slachtoffers Een regeling op komst? EERSTE BLAD "n Dif nummer bestaat uil DRIE bladen De Bilt verwacht Viborg nog altijd niet bezet LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cti. per regel voor advertentie» uit Lelden en plaatsen waar iientiehappen van ons Blad gevestigd t|)n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties ultalultend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden tsn 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd slllll per 3 maanden t. IJS per week (.til Franco per post t. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland 0.10 per 3 mndj Hr. Mi. ONDERZEEBOOT „O. 11". Vanmorgen om twaalf minuten over ti<-n werd de Nederlandsche onderzee boot O. 11, die de haven van Den Helder uitvoer, midden voor de haven aan den kant van het fort Harssens door de sltepboot „Amsterdam" van de marine (tramd. Or aanvaring geschiedde op het oogen- blik, dat een filmoperateur van de maatschappij Cinetone op den com mandotoren van de O. 11 bezig was met het maken van opnamen van het uit varen van een aantal onderzeebooten (waaronder de O. 9) voor de film „Kr- fens in Nederland". De O. 9 was reeds de haven uit. De filmoperateur sprong na de aanvaring over boord en wist zwemmende den kant te bereiken. Enkele films zijn ver loren gegaan. Veertien manschappen, die zich aan dek bevonden, sprongen evenals de film-operateur te water en werden spoedig door te hulp gesnelde sloepen aan boord genomen. De onderzeeëer was inmiddels binnen twee minuten gezonken, doch om half- elf zag men de periscoop weer boven water komen. Door de tanks leeg te blazen ver moedelijk ook de olietanks, want spoedig dreef een zwarte oliemassa op de golven was de bemanning er in geslaagd den onderzeeër naar de oppervlakte te brengen, zij het dan slechts ten deelc, want het voorschip bleef onder water. Tevergeefs trachtte men van den kant »f met een tros den onderzeeër naar den kant te sleepen. Terwijl nu de boot dwars voor den haveningang lag, met den boeg in den bodem en den achter steven omhoog, zoodat de conimando- toren nog boven het water uitstak, werd de bemanning, die zich nog in het bin nenste van de boot bevond, via den toren van boord gehaald en met sloepen naar den wal vervoerd, waar zieken auto's gereed stonden om de geredden "aar het marinehospitaal te vervoeren. Zij werden door familieleden en vrien- met hun behoud geluk gewcnscht. De commandant der marine, schout bij nacht H. Jolles en kapitein ter zee G. van den Berg, chef van den staf •fcr zeemacht in de stelling van Den folder, begaven zich in een van de sloe- Pon om het reddingswerk van nabij gade le slaan en de leiding daarvan op zich nemen. Enkele manschappen, die zwemmende het fort Harssens hadden weten te bereiken, zijn later, in dekens gewikkeld, per motorboot naar het hos pitaal gebracht. Toen alle manschappen, voor zoover zij bereikbaar waren, van den onderzeeër waren gered, werd de O. 11 door een marinesleepboot omge trokken, zoodat het vaartuig niet meer dwars doch recht voor de haven lag. Met alle hulp. die aanwezig was de sleepbooten „Amsterdam" en de „Hec tor", de reddingboot „Dorus Rijkers" en enkele marinesleepbooten probeerde men vervolgens de O. 11 naar ondiep water te sleepen, teneinde den voorste ven boven water te krijgen en zich ze kerheid te verschaffen, omtrent het lot van twee opvarenden, die zich nog steeds In een der boegcompartimenten bevonden. Het zag er echter niet naar uit, dat men hierin zou slagen. Het scheen namelijk, dat de O. 11 dieper in de modder wegzakte. Intusschen bevonden zich tien sche pen voor den haveningang, welke niet naar bulten mochten varen. Ook de Tezelsche boot, die voor het vertrek gereed lag, kon niet uitvaren. De O-ll werd in 1922 te Rotterdam op stapel gezet bij de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Feyenoord" en werd 19 Januari 1926 voor het eerst in dienst gesteld. De lengte is 54.7 meter, de breedte 5.7 meter en de diepgang in zeewa ter 35 d.m. De bodem heeft twee schroeven en heeft een snelheid van 12 zeemijlen, aan de oppervlakte varende, en van 8 zeemijlen, onder water. De bemannig bestaat uit 29 koppen, terwijl het geschut bestaat uit een kanon van 8.8 c.M. No. 2 en een mi trailleur No. 3. De boot heeft vijf lanceerbuizen voor torpedo's. (Men zie voor nadere bijzonderheden onder „Laatste Berichten"). In totaal liggen thans acht Italiaan sche kolenschepen met kolen te Duins.. De namen der eerste zeven aangehoudene zijn: „Integritas", ..Semien". „San Luigi", „Ischla„Orata". „Loassa" en .Ernesto". Te Rome heeft dit opbrengen toch nog verbazing gewekt. Van bevoegde zfjde werd medegedeeld, dat zes schepen reeds voor den eersten Maart waren geladen, maar dat zij door de slechte weersomstandigheden niet konden uitvaren, zoodat men aannam, dat zij niet zouden worden aangehouden. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft Inzake het Italiaansche protest aan Engeland In verband met het onderscheppen van Duitschland's steen kolen export, dat er drie weken geleden nog alle hoop bestond op een overeenkomst tus- schen Italië en Engeland ln het kader van de handelsbesprekingen, volgens welke Ita lië meer steenkool van Engeland zou af nemen. De moeilijkheden rezen echter over den voorraad producten van de Italiaan sche zware Industrie, waarvoor inderdaad deze steenkolen bestemd zouden zijn. Om trent deze overeenkomst draalde men nog, toen op 1 Maart de beslissing, om de Duit- sche steenkoolexporten te stoppen, in wer king trad. De Engelschen wenschen echter in geen geval de Italiaansche Industrie ln eenig op zicht gehandicapt te zien Men mag echter niet uit het oog verLie zen. dat Britsche credieten gedurende eenl- gen tijd open hebben gestaan voor den ex port van steenkool naar Italië. Dergelijke faciliteiten bestaan nog. Daarom is ln theo rie ln elk geval de vraag, wat Italië ln ruil voor de steenkool zou kunnen zenden, op het oogenblik niet van dringend karakter. Engeland wenscht een eerlijk aandeel ln de producten der zware industrie, die ln oor logstijd zoo nuttig zijn. Italiaansche offi cials verklaarden gisteren te Londen, dat, aangezien Groot-Brittannië had voorgesteld Italië's normalen toevoer van Duitsche steenkool af te snijden, dit land zich ten minste bereid moest verklaren ln de eerste plaats die producten ln ruil voor de steen kool te aanvaarden, waarmee Italië Duitsch- land placht te betalen en dat zijn in hoofd zaak landbouwproducten. Daar staat tegen over. dat aangezien eenige producten van de Italiaansche zware industrie vermoede lijk voor den export beschikbaar zijn, Enge land ze graag zou aanvaarden, aangezien de Britsche aankoopen van landbouwproduc ten ln andere landen reeds zeer groot zijn geweest. Van EngeLsche zijde verwacht men een spoedige regeling. Van Italiaansche zijde wordt nog geen commentaar geleverd van beteekenis Gezegd wordt: De kwestie der verantwoordelijkheid ten aanzien van de verdere ontwikkeling der crisis in de betrekkingen tusschen de bei de landen doet zich thans in nog ernstiger vorm voor dan tot uiting kwam in de Ita- llaansche protest-nota. Men moet wel con- dusver geen bewijs gegeven neelt van be grip voor een minnelijke regeling, waar over de Britsche bladen zoo vaak gesproken hebben. Men heeft in Londen geen reke ning willen houden met het feit. dat alleen de buitengewoon strenge winter de Itali aansche schepen verhinderd heeft te ver trekken voor 1 Maart, dus vóór de toepas sing van het embargo. NOG MEER CONTRABANDEZORGEN. Cross, de Engelsche minister voor den economischen oorlog, heeft ln het Lagerhuis moeten antwoorden op een vraag van mej. Wilkinson, een der leden van de arbeiders partij, die wilde weten, of er, gezien den voortdurenden druk welken Duitschland op de neutralen oefende, wel vertrouwd kon worden op door de neutralen gegeven waar borgen. Cross zelde, dat hij geen reden had om te veronderstellen, dat neutrale regeeringen uit vrees voor Duitschen druk of bedreiging haar woord zouden schenden. Cross heeft ln antwoord op een andere vraag of de regeering stappen had geno men. ten einde te voorkomen, dat door Bel gische en Nederlandsche vlsschersschcpen buiten hun territoriale wateren gevangen vlsch Duitschland zou bereiken, gezegd, dat deze kwestie natuurlijk aan de orde Ls ge weest bij de besprekingen met de regeerin gen van Noorwegen. België en Nederland. Op 20 Februari had Cross reeds gezegd, dat de neutrale regeeringen het om duide lijke redenen van zeer groot belang achter, dat de bepalingen der overeenkomst ver trouwelijk blijven. De komst van Ash ton Gwatkin, Charles Rist en Henry Self, den Engelschen onder secretaris voor de luchtvaart, wordt in som mige Amerikaansohe kringen in verband gebracht met recente berichten, volgens welke waarschijnlijk een krachtige Britsche actie zal komen om de openingen te dich ten. waar doorheen Amerlkaansche expor ten nog naar Duitschland komen, aldus de correspondent van Reutlr. Terwijl officleele inlichtingen ontbreken, wijzen diplomatieke kringen er op, dat alle Amerlkaansche exporten naar de Buropee- sche neutralen toegenomen zijn en dat. al Ls het natuurlijk, dat de meeste neutralen er naar streven reserves op te bouwen voor eventueele gebeurlijkheden, de Amerlkaan sche exporten een omvang bereiken, die ge lijk staat aan de normale verschepingen naar de neutralen en Duitschland. Een ander verdacht lek wordt gevormd door Siberië, vooral voor vliegtuigbenzine, waarvan de exporten naar Wladiwostok eenige maanden lang aanzienlijk zijn ge weest. Welingelichte kringen voorspellen, dat de geallieerden binnenkort stappen zullen doen in Washington met het doel een ver mindering te bewerkstelligen van de ex porten uit Amerika, wanneer de oorlog niet onbepaaJden tijd wil voortduren, omdat wanneer de enorme handel met de neutra len toegelaten wordt voort te gaan. dit ge deeltelijk de geallieerde voordeelen uit de Amerlkaansche neutraliteits-wetgeving te niet zal doen, vooral daar de voorwaarden, waarop de geallieerden oorlogsmateriaal, met inbegrip van vliegtuigen, koopen, ab normaal zwaar zijn. Deze voorwaarden be- teekenen practisch het leveren der midde len voor de uitbreiding der fabrieken, welke noodig is voor een groote vliegtulgenpro- ductie, terwijl de prijs der aldus vervaar digde vliegtuigen toch exhorbltant blijft. BINNENLAND. De samenstelling van onze ambulance naar Finland (2e Blad). De Indische begrooting in de Tweede Kamer (2e Blad). Mijnontploffing veroorzaakte groote schade te Callantsoog (Gemengd, 2e Blad). Oefenwedstrijd van het Nederlandsch voet balelftal te Haarlem (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Verdeelde markt - Weinig veranderingen - Beleggings mark t prijshoudend - Amerikanen meerendeels iets hoog er. BUITENLAND. Russen doen een vergeefschen aanval over het Ijs der Finsche Golf (le Blad) Acht Italiaansche schepen in de Duins (le Blad). Incident in de Belgische Kamer (le Blad). De Rassen erkennen thans op Pajala, in Zweden, bommen te hebben geworpen en bieden excuses aan. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Meest matige, Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. Gedeelte lijk bewolkt. Overwegend droog. Weinig verandering in tempera tuur. Voor het binnenland: Des nachts lichte vorst. Overdag iets zachter. Plaatselijk ochtend mist. Wisselende bewolking. Over wegend droog. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind. De krijgsverrichtingen van gisteren wer den vooral gekenmerkt door de pogingen der Russen, zich aan de Westkust van de golf van Viipuri (Viborg) te nestelen. De Russen hebben verder, gesteund door een krachtig geschutvuur en hier en daar door vliegtuigen, vele aanvallen op de door de Finnen bezet gehouden eilanden en op de versterkte punten aan de kust gedaan. Deze aanvalsmethode brengt veel gevaren met zich, doordat geschutvuur en vliegtuigbom men scheuren in het ijs veroorzaken. Een groot aantal aanvallers is dan ook ver dronken of door het Finsche vuur gedood. Niettemin blijft de toestand ernstig. Aan de rest van het front op de Kareli- sche landengte werd nog steeds hevig ge vochten. Tenslotte hebben de Finnen alle aanvallen van de golf van Viipuri tot Vuoksl afgeslagen. Het sensationeele nieuws van don dag was de aankomst van een Russisch ski-ba taljon op het ijs van de Finsche golf. Op het eiland Hogland hadden de Russen een sterke troepenmacht samengetrokken en vandaar rukten de ski-af deelingen op Zij werden door de Finsche luchtmacht ge bombardeerd. Hierover meldt United Press nog: De meest gedurfde Russische aanvallen van den geheelen oorlog waren die over hefc ijs van de Finsche Golf, die gericht waren tegen de Haapassari- en Virolahti-eilan- den en dit weratn uiL&evot-. k.a lichte tanks en gemotoriseerde troepen De aanvallen werden afgeslagen door het moordend vuur van de Finsche kustbatte- rijen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1