Distributiezorgen in Italië Stilte voor den storm op de rivieren? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 10 Februari 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS iA Rein m witten dan ivit Werking van het ijs bij Spijk AGENDA RECHTZAKEN Een half ons koffie en één pond suiker per maand is een karig rantsoen. Olie, vet, zeep en grutterswaren staan op de nominatie. Het resultaat? Hamsterent (Van onzen correspondent te Rome). Rome 6 Februari Indien u tot een Italiaan de vraag zoudt richten, welke ge beurtenis hem in de tweede helft van Januari wel het meest belangrijk schijnt te zijn geweest, dan is het antwoord niet twij felachtig: de invoering van de distributie. Inderdaad heeft de invoering van de rant soeneering voor diverse levensmiddelen in deze dagen een diepen indruk gemaakt op het Italiaansche volk De in Zuidelijke stre ken levende mensch heeft over het algemeen een gelukkig temperament: hij neemt de dingen niet al te tragisch op en blijft gaarne optimist. Wij herinneren ons nog levendig hoe in die dagen van spanning, toen heel Europa den adem inhield in bange afwach ting van den orkaan, die elk oogenblik moest losbarsten hoe tosn in dit land een ge accentueerde kalmte en oogenschijnlijke onverschilligheid heerschte. hoe in tegen stelling met alle andere landen niemand aan verduisteringsoefeningen of andere zichtbare oorlogsvoorbereidingen deed en allerlei feesten, congressen en reisplannen gewoon voortgang hadden alsof er geen vuiltje aan de lucht was Slechts een onbeperkt vertrouwen in de leiding van den Duce of anders een onbegrij pelijk fatalisme kunnen eeen verklaring bieden voor deze volstrekte en volmaakte rust, die niet eens kon worden geschokt door de gedachte aan de „stalen as" en het „sta len verbond" (Patto d'acciaio), waarvan men toen toch niet beter wist, dan dat zij Italië tot militaire hulp aan den spilgenoot verplichtten Sindsdien is de dankbaarheid jegens den Duce voor het behoud van den vrede onder WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 766. Hedenmiddag 2 uur: 770. BUITENLANDSCB WEEEOVERZICHT. Medegedeeld door het Eon, Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern met een barometerstand van omstreeks 1035 mbar over Noord-Scandinavlë ligt, strekt zich thans Zuidwaarts tot over de Britsche eilan den en onze omgeving uit. Onder Invloed van dit hoogedrukgebied worden voortdurend koude luchtmassa's uit het Noordoosten in de richting van ons land aangevoerd, waardoor de tempera turen hier belangrijk gedaald zijn. Te Eelde vroor het hedenmorgen 14 graden. Dit was mede het gevolg van het afnemen der bewolking. In de Randstaten is de vorst nog strenger geworden. Hier komen temperaturen onder —30 graden voor. De vorstgrens heeft zich naar het Zuiden verplaatst tot in Frankrijk, het Alpengebied en Hongarije. Ten Westen van Zuid-Noorwegen kwam een zwakke storing tot ontwikkeling die op de kust aldaar plaatselijk zwaren sneeuwval veroorzaakt. De depressie, welke gisteren over Zuid-Frank rijk lag. verplaatste zich naar Italië, waar de kern thans een luchtdrukwaarde van omstreeks 997 mb vertoont. Onder haar invloed nam in onze omgeving de windkracht tijdelijk tot krach tig toe. Op de Dalmatische kust bracht zrj hier en daar veel regen. Achter het wegtrekkende minimum zijn de barometers in Zuld-Spanje weer tot 1022 mb gestegen. Over den Oceaan ligt een depressie, die zich slechts zeer langzaam verplaatst. Haar storings front passeerde gisteren de Azoren met eenigen regen. Op IJsland voeren Zuidelijke winden be trekkelijk warme luchtmassa's aan, zoodat daar zacht weer heerscht. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 a 20 voorm.) Den Helder: zwaarbewolkt, matig. O. wind. temp. —8 gr. C., min. 8 gr. C. Missingen: helder, matig. O. wind. temp. 7 gr. C.. min. —7 gr. C. De Bilt: helder, matig. O. wind, temp. —10 gr. C., min. —10 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwak. ON.O. wind. temp. —12 gr. C.. min. 13 gr. C. Maastricht: llchtbewolkt. matig, N.O. wind, temp. 8 gr. C., min. 8 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temperatuur 8 gr. C (17 gr. F.i. 9 uur voormiddag: —7 gr. C. 19 gr. F.i 12 uur 's middags: —5 gr. C. (23 gr. F.). Voor Zondag. Voorm. te 4.40 uur; nam. te 5.04 uur. Voor Maandag. Voorm. te 5.10 uur; nam. te 5.34 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: van 5.31 uur nam. tot 6.56 uur v.m. Zondag: van 5.33 uur n.m. tot 6.54 uur v.m. het Italiaansche volk zonder twijfel nog grooter dan de vreugde over de vroeger door Mussolini succesvol gevoerde oorlogen en ondanks alle officieele verklaringen over een gewapende en steeds vrijblijvende afzijdig heid hoorde men overal het rotsvaste ver trouwen dat de Italiaansche leider zijn volk alle verschrikkingen en offers van den oorlog zou weten te besparen. Handel en nijverheid bloeiden meer dan ooit, zelfs het voor dit land zoo belangrijke toeristenver keer is niet tot stilstand gekomen en de buitenlandsche deviezen stroomen toe Het is bijna geen wonder, dat het volk zich ondanks alles overgeeft aan een schijnbaar onbekommerde viering van Carnaval. Onder de verrukkelijke Romeinsche voorjaarszon wisselen weelderige bal-masqué's af met kleurige optochten, alsof niet elders geheele volkeren in den ijzigen greep van een on barmhartig kouden winter zich de grootste ontberingen moeten getroosten en dagelijks bloedige menschenoffers worden gebracht. Maar nu is over de vastenavondvreugde en over de onbekommerdheid een donkere schaduw gevallen en de Italiaansche regee ring heefl haar volk nogal onzacht tot een rauwe werkelijkheid geroepen door de geheel onverwachte invoering van de distributie. Het was meteen raak, want de rantsoenen zijn dermate karig, dat het vooral voor met kleine kinderen gezegende gezinnen een heele toer zal zijn ermede rond te komen. De hoeveelheid koffie, waarmede men het gedurende een heele maand moet stellen, bedraagt een half ons. Maar dit is ten slotte een. genotmiddel; veel erger is dat men voor een heele maand niet meer krijgt aan één pond suiker. Het is daarom niet goed te begrijpen, hoe de „Tribuna" van 26 Januari kon schrijven, dat de rantsoeneering der levensmiddelen in Italië volstrekt geen beperking van het verbruik beoogt maar enkel een betere verdeeling wil waarborgen. Nog tal van andere levensmiddelen staan op de nominatie, zooals olie en vetten, zeep en grutterswaren. Vooral huishoudzeep is bijna geheel uit den handel verdwenen. Het hamsteren tiert welig en het is verwonder lijk, dat de fascistische autoriteiten, die anders heusch wel weten door te tasten, wanneer het belangrijke inbreuken tegen de nationale discipline betreft, zich ten op zichte van dit onsociale kwaad zoo lank moedig betoonen. In elk geval is het Itali aansche volk zich eenklaps met meedoogen- looze duidelijkheid bewust geworden, dat de oorlog geen enkel land spaart en dat het evenmin met zekerheid kan rekenen op een onbeperkt voortduren van den toestand van vrede, waarin het zich tot dusverre dank zij het beleid van zijn regeerders mocht ver heugen. Terwijl dit voor de bevolking geldt in al haar geledingen, houden zich de intellec- tueele kringen uiteraard bezig met de ont wikkeling van de oorlogskansen en met de mogelijke uitwerking voor het Apennijnsche schiereiland en het fascistische imperium. Tot welke conclusie zij hierbij komen? Wij worden Uw tanden indien U poetst met Tn tuben van 60. 40 en 25 ct. en dooeeiyvn.20 ct 7264. 'S. (Ineez. Med.) zijn ons wel bewust dat er naar het oordeel van den onbevooroordeelden buitenstaander zeer vele en zeer gewichtige redenen zijn aan te voeren, die het land van den Duce ondanks alle werkelijke en vermeende te leurstellingen in het verleden naar het kamp der Westelijke mogendheden zouden drin gen. maar toch kunnen wij na kennis neming van den inhoud der geheele Ita liaansche pers niet anders verklaren, dan dat 99 o der bladen beslist aan de zijde van Duitschland staan en hiervan sinds het be gin van den oorlog nog niet één oogenblik zijn afgeweken. De resteerende één percent zijn de organen der R.K. pers, die in dit geheel katholieke land van allen invloed en van alle beteekenis zijn gespeend. Er zijn slechts drie werkelijk „katholieke" dag bladen de „Avvenire" te Rome, de ..Avve- nire dTtalia" te Bologna en de „Italia" te Milaan, en het moet gezegd, dat zij met opmerkelijken moed tegen den stroom in roeien. Aan hun zijde staat ook het blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", dat zich echter volgens het oordeel van de fascistische bladen ten onrechte tooit met den naam van een „Romeinschen Opmerker" en zich eigenlijk zou moeten herdoopen in „Osservatore Vaticano". De „Osservatore" is temidden van de strak georganiseerde fascistische pers de stem van den roepende in de woestijn: zij toont den volke de feilen van den Spilgenoot, zij wijst schier dagelijks op de toestanden in het bezette Polen; zij verdedigt in haar nummer van 24 Januari de befaamde rede van Churchill en bewijst den volgenden dag. dat België wel degelijk door een rechtstreekschen Duitschen inval werd bedreigd zij vormt in één woord in het hedendaagsche Italië op het gebied der buitenlandsche politiek een latente en vaak ook acute oppositie. Het ontbreekt niet aan pogingen van den kant der Italiaansche autoriteiten, om dit soms zeer ongewenschte oppositieblad tegen te werken; arrestatie en beïnvloeding van Italiaansche leden der redactie, telkens zich voordoende „vertra gingen" in de bestelling en verzending van het blad, belemmering van een vroegtijdigen verkoop in de hoofdstad enz. Maar een werkelijk doeltreffende bestrijding acht men blijkbaar niet opportuun. Deze zou moeten bestaan in een verbod van invoer in het koninkrijk en past dus niet in het kader van de officieele goede betrekkingen tus- schen de fascistische regeering en den Heiligen Stoel Ook uit deze strubbelingen blijkt echter duidelijk dat de Italiaansche overheid nog steeds de voorkeur eraan geeft, slechts het goede over Duitschland te vermelden en het minder goede van de Westelijke democra tieën. Deze opvatting ontmoet men niet slechts in de fascistische pers, maar even zeer in de departementen en regeerings- bureaux en vooral in de kringen der partij. Het is dus goed, ermede rekening te houden. (Nadruk verboden). MAANS OP- EN ONDERGANG. 10 Febr.: op 755 uur: onder 19.41 uur. 11 Febr.: op 8.15 uur; onder 20.44 uur. Polder bij Pannerden geïsoleerd. Gistermiddag om één uur is er korten tijd wei king gekur.en in de enorme ijs massa, die den Rijn bil Spijk bedekt. Men kan echter niet van kruien spreken, aan gezien er slechts een opschuiving van ijs- schotsen plaats vond. Het ijsveld, dat zich uitstrekte van Em merik tot Spijk, is thans verdwenen en moet onder het voor Spijk liggende ijs ge schoven zijn. Hierdoor is het gedeelte van den Rijn van Spijk tot Dusseldorp thans ijsvrij. De opschuiving deed zich voorna melijk aan de overzijde van de rivier, op Duitsch gebied, voor. Te Emmerik zijn een brughoofd van een pioniersbrug en een klein vaartuig door het ijs meegesleurd en deze werden bij Spijk door het ijs bedol ven. Te Lobith blijft de toestand gespan nen. De woningen, gelegen in "de on middellijke nabijheid van de rivier, zijn ontruimd, evenals enkele buiten den dijk liggende woningen, welke behoo- ren bij de zich daar bevindende steen fabrieken. In verband met de groote was van het water te Trier en Keulen, verwacht men ook in Lobith een toenemende stijging van den waterstand. De Spljksche overlaat werkt thans reeds met een diepte van 75 centimeter. De huizen loopen groot gevaar, als de ijsmassa in beweging komt. Ook de schippers van de ongeveer twee honderd vaartuigen, welke in de vluchthaven liggen, maken zich over den hoogen waterstand bezorgd, omdat het gevaar groot is, dat het ijs deze haven zal binnendringen over de slechts lage kade, welke voor de haven ligt. Indien het ijs gaat kruien en via den overlaat zich voortbeweegt In de richting van den ouden Rijnmond, kunnen de hui zen te Lobith aan de achterzijde door de ijsmassa's worden getroffen. Volgt het ijs den gewonen loop van de rivier, dan be staat er bij de hoogte, welke het water be reikt heeft, kans, dat de woningen aan den Boterdijk tusschen Tolkamer en Lobith en aan den dorpsdijk te Lobith ernstige scha de zullen bploopen of zullen worden ver nield. De onder Herwen gelegen Gciten- waardsche polder, welke reeds Don derdag voor een deel ondergeloopen is, ligt eveneens in de gevaarzone. Het vee staat er reeds in het water. Met angstige spanning zien de bewoners van deze streken de verdere gebeurte nissen tegemoet. De Waal te Nijmegen vertoonde om half acht gisteravond een was van ongeveer een centimeter per uur. Men verwachtte daardoor tegen middernacht een stand van 11.75 meter N.A.P. Er was op genoemd tijdstip echter geen beweging in het ijs. Het gevaar voor kruien blijft echter on verzwakt bestaan, ondanks de vorst, als gevolg van den hoogen waterstand. Den bewoners van de Waalkade Is derhalve van officieele zijde medegedeeld, dat zij hun huizen moeten ontruimen. Bij de oude aan legplaats van de pont staat het water thans ongeveer één meter van de huizen af. Er wordt dan ook -dag en nacht vanwege den rijkswaterstaat gewaakt. De schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoomvaartschappij, welke voor de kade in het ijs bekneld zit ten, zijn zoo hoog opgeschoven, dat zij boven de kade uitsteken. Gisteravond om ongeveer zes uur kwam een schol van ruim honderd vierkante me ter de rivier afdrijven. Hij schoof met veel lawaai tegen den dam, doch veroorzaakte geen breuk. Er kwam ook geen beweging in het ijs. Tusschen Nijmegen en het fort Sprokke- lenburg is een wak van een kilometer leng te ontstaan. Gisteren is de buiten den dijk bij Pannerden gelegen polder, waarin zich het gehucht Kijfwaard bevindt, onder water geloopen. De twee steenfabrie ken en de twintig woningen waaruit deze plaats bestaat, zijn hierdoor van de buitenwereld afgesloten. De ijs schotsen liggen tegen de huizen aan. Eenige gezinnen hebben nog kans ge zien met een bootje weg te trekken, doch thans is het onmogelijk op deze vlakte van ijs en water te varen. Een boerderij, waarop dertig koeien wor den gehouden, ligt als een eiland te midden van de ondergeloopen omge ving. In geval de polder zou volstroomen zul len de bewoners zich op de steenovens in veiligheid moeten stellen. Het vee zal ech ter niet te redden zijn. Het Berghoofsche veer is Donderdag stopgezet, terwijl het Aardsche veer heden uit de vaart wordt genomen. De verbin ding met Pannerden zal dan alleen moge lijk zijn via de nieuwe brug over den Ouden Rijn, doch deze brug is niet berljd- PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 11 FEBRUARI. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur 9): Voorm. 10 uur en nam. 5 uur leesdienst. Doopsgezinde Gem.: Voorm. 10*4 uur, prof. dr. F. W. A. Korff. Eglise Wallonne: pas de service. Evang. Luth. Gem voorm. 10*4 uur ds Mak- kink; nam. 5*4 uur ds, Bieger. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium): nam. 5 uur, ds. K. H. Kroon. Rem. Geref. Gem.: voorm. 10*4 uur, ds. Mis pelblom Eeijer. Rozekrulsersgenootschap (Z.W. Singel 106) voorm. 10'i- uur dc heer E. J. Brandenburg. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): v.m. ^0'j uur. ds. J. P. C. Poldervaart van Naarden, Vrije Kath. Kerk Vree wijkstraat 19): voorm. 10*2 uur, Gez. Mis. Hooglandsche Kerk: voórm. 10*4 uur (jeugd dienst). dr. J. Riemcns. Geref Kerk (Zuidcrkerk)voorm. 10 uur ds. Weggemans; nam. 5 uur de. G. J. Sybesma van Palembang. Geref. Kerk (Heerengracht): voorm. 10 uur ds. G. J. Sybesma; nam. 5 uur ds. Weggemans. Geref. Kerk (Oude Vest»: voorm. 10 uur ds. Harder: nam, 5 uur (Bed. H. D.) dr. Westerink. Geref Kerk (Morschweg, Evangelisatiegeb.), voorm. 9.30 uur dr. Westerinknam. 5 uur ds. Harder. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk. Dorp: Voorm. 10 uur, ds. Y. Alkema; nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Oostërkerk: Voorm. 10 uur, ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 cn nam. 5 uur. de heer Jac. Overduln, theol. stud, Apeldoorn. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Julia- nastraat) voorm. halftien ds. Stehouwer; nam. halfzeven dr. Scheers. Hulpgebouw (Gouwsluis) nam. halfzeven de heer Lekkerkerker. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) voorm. 10 uur dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat) voorm. halftien en nam. halfzeven de heer K. Asrr.us van Dor drecht. Geref. Kerk (Hooftstraat) voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Mulder. Geref. Kerk (Raadhuisstraat) voorm. 10 uur ds. Mulder: nam. 6 uur ds. Bosch. Martha-Stlchting v.m. 10 uur (Bed. H. Doop) en nam. 7 uur ds. Meijer (Bed. H. A.). Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat) voorm. halftien cn nam. 6 uur preeklezen. Lokaal van Mandersloostraat: vporm. half tien en nam. 6 uur ds heer Zwoferlnk van Eder- veen. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven ds. van Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven ds. Moolhuizen. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Sybrandi van Dokkum. Geref. Gem. (Remisestraat): voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Leimuidcn Ned. Herv. Kerk: voorm. 9*4 uur, candldaat Brunt van Delfshaven. Geref. Kerk: voorm. 9*4 en nam. 2Vi uur, ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Dijkstra van Amsterdam;- jjam, 5 uur- ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: voorm. 9.30 uur ds. J. "jVristers, reserve veldprediker; nam. 4 uur ds. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: voorm. 9.30 en naijnl 4 u. lees dienst. - Oud Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 2.30 u. leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: nam. half 7, ds. C. A. van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en namiddag half 7 ds. Speelman. Evangelisatie: voorm. half 10 u. de heer A. van Scherpenzeel. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: vjn. 10 uur en nam. 5.30 uur. ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam 5.30 uur da. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. N. J. Cupédo; nam 5 uur (Jeugd dienst) ds. v. d. Windt van de Kaag. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H. V.)voorm. 10 uur ds. Kroon. Oegstgeest Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5^4 uur, ds. Eringa. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: voorm. 9*4 uur, ds. Geer ling. Geref. Kerk: voorm. 9% en nam. 2*4 uur ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: voorm. 10 u. ds. C. B, Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 u. ds. A. D. Meeter van Watergraafsmeer; nam. 5 uur ds. van Niftruk. Kerkzaal: voorm. 9.30 ds. van Niftrik; nam, 5 uur de heer P. de Hoop. Ger. Kerk (Rapenburg) voorm. 9.30 uur ds. Post; nam. 6 uur prof. K. Schilder van Kampen. Geref. Kerk (Voorhouterweg) voorm. 9.30 uur prof. Schilder; nam. 6 uur ds. Post. Rijnzatcrwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: voorm. 9^4 en nam. 6 uur leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 (H. D.) ds. Treffers van Woerden; nam. geen dienst. Geref. Kerk: nam. half 10 en nam half zeven ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: v.m. tien uur dr. H. Honders van Wassenaar; nam. vyf uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. tien uur en nam. Ttjf uur ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (verbeterde opgave)Geb. Chr. Bel. (Schoolstr)voorm. 10.05 uur ds. H. P. Fortgens van Voorschoten: nam. 5*4 uur, ds. ten Kate. Kievietkerk: voorm. 10.05 uur, prof. dr. Thierry van Leiden. Geref. Kerk (Hulpkerk Prlncehaven)voorm. 10 uur ds. Feringa; nam, 5 uur cand. v. Berge. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)voorm. 10 u. cand. van Berge; nam. 5 uur ds. Feringa. baar voor auto's of vrachtwagens. De toe stand van het ijs bij Pannerden levert, volgens de deskundigen van den rijkswa terstaat, op het oogenblik geen onmiddel lijk gevaar op. Toch is men op zijn hoede in verband met mogelijke overstrooming of doorbraak van den dijk van het vrij nauwe Pannerdensche Kanaal. In den loop van gistermiddag heeft de ijsbreker „Wllhelmina Goedkoop" via Mer- wedekanaal en Keulsche Vaart Vreeswijk bereikt, waardoor het openbreken van den waterweg Amsterdam-Rotterdam voltooid is. Het vroor gisteravond echter weer be hoorlijk en men vreest, dat hierdoor het werk van de ijsbreker voor niets zal zijn geweest, omdat de schot-sen weer aan el kaar zullen Vriezen HEDEN. Hoogewoerd 87: Mulo-tooneelver. „Paf", J uur nam. Schuttershof: Selskip FryslAn. 8 uur nam. I Stadszaal: Eere-avond van „Brunhllde, uur nam. Zondag' Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10b voorm. en 6*4 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. 6 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 voorm. en 8 uur nam. DIVERSEN: s Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvo Bureau. 9 Va—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde 1^ dag der maand consultatiebureau voor onvS waardlgen 7—8 uur nam. 's Donderdags WUkgebouw „Bethesda" (B straat 4446): Consultatiebureau voor Usten. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inent, tegen dlphterie. 3V4 uur 's middags precies/ 's Vrijdags: Inst. voor Praeventieve Gent kimde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nas „Belami". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Z% dag 2—7 en 8—11 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nas „De straatjongens van Parijs". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 na; Zondag doorL voorstelling van 27 en 8.15 m Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nu „De avonturierster". Woensdag eD Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorL voorstelling van 2—7 en 8 u; Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 uur nas „In den greep der wildernis". Zondag te 4 eo 8 uur nam- Woensdag i Zaterdag ook 2.30 uur. Rex-Theater, HaarUtraat: lederen werkd 2 en 8 uur nam.: „Onteerd". Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling ea uur nam. Nova-Theater (Katwijk a. Zee): „May-tlmi De avond-, nacht- en Zondagsdienst apptheken te Leiden wordt van Zaterdag 1011 Vrijdag 16 Februari a.s. waargenomen door l apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigrad 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat S tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, helminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leü wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandij morgen 8 uur waargenomen door de doctor! P. van Es. v. d. Hoeven, Lahr en Teeuwen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waa genomen door dr. F. W. N. Hugenholtz, 20390. NED. HERV. KERK. Drietal te Goes - Wil helm in adorpJ. E. Dn te 's-Heer Abtskerke, G. W, Korevaar te Zau slag, en dr. G. J. Streeder te Leiderdorp. Aangenomen naar Drachster-Compap Rottevalle, P. P. Miedema, -cand. en hulppn te Joure. GEREF. KERKEN. Benoemd als hulpprediker te TJugchro Meedhuizen. J. J. Ritsema, student te Ten B OUD-GEREF. GEM. Beroepen te Colijnsplaat, F. Kraayenveld Sliedrecht. HAAGSCHE POLITIERECHTER Melk met slootml Op den Hooge Rijndijk te Zoeterw, had de keurmeester Hoefnagel een me rijder aangehouden, die melk vervoer Maar die voldeed niet aan de elschen t de wet, zoodat de vervoerder nu tere: moest staan. Hij beriep zich op de omsu dlgheid, dat niet hij daarvoor verantw» delijik was, maar zijn werkgever. De officier deelde die meening niet waar gebleken was dat slootwater bi] mejik was gevoegd, werd het een eitó geval geoordeeld, waarom een week I vangenisstraf werd geëischt. De politierechter veroordeelde verdat conform dezen elsch. HAARLEMSCHE POLITIERECHTE!! Vrij aardappel"* De 32-jarige grondwerker N. V. te Hal lemmermeer ging op 10 October naar i stukje grond aan de Iepenlaan (Zwang bergi en bemerkte tot zijn schrik dat vrijwel al zijn aardappels waren gerco De politie spoorde al heel gauw den lw- dader op, den 48-jarigen veenarbeider fj die zich verontschuldigde met de m«f deeling, dat zijn zoon, een jongen van geveer 15 jaren hem had verteld, dat j daar aardappelen mocht rooien en nier' had hij maar wat meegebracht. Vader had daarop een schop en eens meegenomen, den schop om zijn zoon J leeren hoe hij rooien moest en op beurt nam hij al vast een vrachtje mee.'1 andere jongens deden hun best aardap.' len mee te nemen, zoodat de eigenaail verdwenen hoeveelheid op ruim 400 'A schatte. Van J. had hij aldus deelde den Politierechter te Haarlem Vrijdasr de, want J. P. J. was daar ter veranW ding geroepen 35 kilo teruggehad. Als getuige werden behalve de bestol» gehoord drie leuke jongens van 12, 13Jfl die eerlijk weg vertelden wat zij ba»T gedaan omdat J. een paar malen heenl weer was geweest, De verdachte was naar den bestolen'fl gaan om zijn excuses aan te bieden enj volgenden dag had hij aardappelen tejj gebracht, doch over schadevergoeding" hij niet gerept. De Officier van Justitie keurde de» ding van J. ten zeerste af, omdat deze het minste leedwezen over het gef" toonde. Daar de man geen boete talen en van schadevergoeding geen-',,, ke is, elschte hij 1 week gevangenlsstdj Ook de Politierechter liet zich yU waardigd uit over het gemis aan of betuiging van spijt en daar de mw't in staat is boete of vergoeding te strafte hij met 1 week gevangenisst"1 I

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6