Roosevelt en Cordell Huil willen zich over Europa laten inlichten De strijd ter zee Bouw van drie slagkruisers bevestigd ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 No. 24503 Sumner Welles naar ons werelddeel De strijd in het Westen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nieuwe lucntaanvallen waaronder een officier Ook zijn er ver schillende gewonden. Vermoedelijk is het Twee Duitsche duikbooten vernietigd S. O. S. uit de vogelwereld Helpt de vogels Het gaat om him leven Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Van het Finsche strijdtooneel verwacht Wets voordracht verwachten te LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. fwm Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, vaar agentschappen gevestigd tftttf per 3 maanden (.3.33 per week .T?.V.'.'..'.'.'.'.V. t OM Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd>, PRESIDENT Roosevelt heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij onderstaatssecretaris Sumner W elles naar Europa zal zenden, om persoonlijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland gade te slaan. Hij voegde er aan toe. dat Suniner Welles opdracht heeft, geen voorstellen te doen. of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Staten. De verklaringen, welke hij zal ontvangen van de officieele personen van de Europeesche regeeringen, zullen alleen bestemd zijn voor den president en den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. President Roosevelt zeide, dat deze verklaringen als strikt vertrouwelijk zuilen worden beschouwd. Cordell Huil zeide in antwoord op desbe treffende vragen, dat Italië, Duitschland. Frankrijk en Engeland van de voorgenomen reis van Welles op de hoogte gesteld zijn en dat de voorbereidselen van Welles' ont vangst In elk land reeds geregeld zijn. Sum ner Welles zal vermoedelijk door een as sistent, waarschijnlijk een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, vergezeld zijn. Welles zal het eerst een bezoek aan Italië brengen om vandaar uit naar Duitschland en vervolgens naar Frankrijk en Engeland reizen. Senator Hiram Johnson (Californië) heelt p Welles' reis critiek uitgeoefend. Hij zeide „Wij moesten ons liever met onze eigen za- jten bemoeien." De democratische leden van de senaats- ommissie voor buitenlandkche aangelegen- teden echter hebben hun goedkeuring aan bovengenoemde reis gegeven. Zoo verwel komde bijv. Thomas het besluit en zeide: ,Dat elke regeling, die authentieke infor maties uit de eerste hand en langs dén snel- Iten weg mogelijk maakte, welkom was." Sumner Welles zal 17 Februari per s.s. ,,Rex" naar Italië vertrekken. Met hetzelfde schip zal Myron Taylor naar Rome vertrekken om zich naar het Vaticaan te begeven, waar hij als per soonlijk vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt bij den Paus zal optre den. De president waarschuwde de journa- isten nog, dat zij aan de offcieele verkla ring niet een te breeden uitleg moesten geven. Er wordt verwezen naar Roosevelt's Kerst brief aan den Paus, waarin het verlangen van de Ver. Staten om mede te werken aan het herstel van den vrede tot uitdrukking wordt gebraoht. Sumner Welles De autoriteiten te Washington, evenals de H. Stoel, hebben verklaard, dat zij momen teel niet veel vooruitzichten zagen voor het slagen van vredesvoorstellen. Tenslotte wees de president erop, dat hij omtrent Welles' missie geen overleg gepleegd NiavivKe. I fing, die verschillende slachtoffers maakte De Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt me degedeeld De admiraliteit meldt, dat twee Duit sche duikbooten vernield zijn door een van de torpedobootjagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de admiraliteit om het tot zinken brengen van duikbooten bekend te ma ken wanneer het voorkomt, maar een uitzondering wordt er bij deze gele genheid gemaakt met het oog op het feit, dat de twee duikbooten tot zinken werden gebracht door één torpedo- bootjager, toen zij een aanval deden op een convooi. Opnieuw hebben Duitsche vliegtuigen aanvallen gericht op schepen aan de En- Eeische kust. Van Duitsche zijde wordt daarover gemeld: Op 9 Februari zijn Duitsche vlieg- tuig-afdeelingen uitgezonden voor het verrichten van gewapende verkenning boven de Noordzee. Hierbij werden zes Britsche of in Britsch convooi varende schepen tot zinken gebracht, of zoo ernstig beschadigd, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Niettegenstaande het krachtige vuur van de luchtdoel-artillerie en van de vijandelijke jachtvliegtuigen wordt slechts één Duitsch vliegtuig vermist. Duitsche vliegtuig is nabij de Firth 2,1 Forth (Schotland» neergehaald. Van jngelsche zijde zegt men nog 2 andere V1,egtuigen ernstig te hebben beschadigd. over het verlies van schepen verneemt roen van Engelsche zijde slechts het vol- bSnae: Het te Glasgow thuis behoorende stoom- liiiü1*5 ChaSres (5406 ton) is door vijande- 'tït actie voor de N.-W. kust van Engeland lenf?1 u en gebracht. Twee der 64 leden tel- nae bemanning worden ver: list, de overi- L» ?yn in een haven aan de N.-W. kust «n land gebracht. Acht zijn naar zieken huis vervoerd. Itwpp5 z^n sos seinen uitgezondendoor Ban EnSelsche stoomschepen tijdens aan- It*m? Van Duitsche bommenwerpers bui- Icw Britsche Oostkust. Het zouden de BnS a 313100 ton en de Lord Dar" lv£,zlJn' Men weet nog niet of de schepen *schadlgd zijn. "UITSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. wSe' Dorische stoomschip Walkiria, op .8 naar Lissabon Is voor de Portugeesche 1 gezonken, na een heftige ontplof- schip op een mijn geloopen. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE KOOPVAARDIJ. De Britsche admiraliteit heeft een op gave gepubliceerd van de verliezen der Britsche koopvaardij, volgens welke het netto-verlies aan tonnage van het begin van den oorlog tot eind Januari 134.000 ton bedraagt. Dit cijfer, waarin alle verliezen en winsten voor de Britsche koopvaardij zijn verwerkt is nog geen tiende van het cijfer, genoemd in het Duitsche legerbe- richt van 8 Februari, volgens hetwelk En geland 409 schepen, in totaal 1.493.431 re- gisterton zou hebben verloren. De feiten zijn, dat in het genoemde tijd vak 110 Britsche koopvaardijschepen, to taal 498.000 ton alsmede 30 kleinere vaar tuigen, totaal 9000 ton door vijandelijke actie tot zinken gebracht zijn. De cijfers van het netto-verlies, zijnde 134.000 ton, aldus de verklaring, vormen nog geen hon derdvijf tigste deel van de totale Britsche tonnage. Na melding te hebben gemaakt van het Duitsche cijfer der neutrale verliezen, t.w. 339.000 ton, voegt de admiraliteit er nog aan toe: Men zal zien, dat, terwijl de Brit sche koopvaardij, welke met inbegrip van alle vaartuigen, 21 millioen bedraagt, geen noemenswaardige vermindering heeft on dergaan en de verliezen der Fransche koopvaardij zeer gering zijn. Wreede verliezen zijn toegebracht aan de neutralen, „in het bijzonder aan die neu trale schepen, welke zich niet hebben aan gesloten bij de convooien, waarvoor de ge allieerde marines verantwoordelijk zijn". Sir Arthur Salter, de parlementaire se cretaris van het ministerie van koopvaardij heeft nog medegedeeld, dat volgens de of ficieele gegevens, waarover het ministerie beschikte, sedert het uitbreken van den oorlog 431 zeelieden der koopvaardij door het optreden van den vijand gedood en 235 gewond zijn. had met de leiders van het congres, aange zien de reis uitsluitend bedoeld is om de regeering inlichtingen te verschaffen. Bovendien wordt erop gewezen, dat er zich geen ontwikkelingen hebben voorge daan inzake vredesvoorstellen, die het be sluit om Welles naar Europa te zenden heb ben verhaast. De informaties, die thans van de Amerikaansche ambassades uit Italië, Frankrijk, Duitschland en Engeland worden ontvangen, zijn bevredigend, maar aangezien deze uit zoo verschil lende bronnen komen, was men tot de overtuiging gekomen, dat het wensche- lijk was om één persoon naar Europa te zenden om de vier betreffende hoofd steden te bezoeken en dus een rapport te ontvangen dat van eenzelfde per soonlijk standpunt uit opgesteld is. Sumner Welles zal noch naar Finland, noch naar Rusland gaan. Zijn reis zal zoo lang duren als noodig is. en hij zal ook geen speciale boodschap bij zich hebben en geen medewerkers meenemen. De algemeene indruk te Washington is, dat Roosevelt en Huil een gedetailleerd en vergelijkend rapport van een frisschen geest wenschen. Tegelijkertijd heeft minister Cordell Huil een nevenactie ingeleid. Hij zeide dat informeele diplomatieke bespre kingen zijn geopend met de neutrale regeeringen, in verband met het ver langen van alle neutrale naties naar herstel van den wereldvrede. De nadruk moet gelegd worden op het feit ,dat deze besprekingen geen plan of plannen insluiten, maar dat zij van preli- minairen aard zijn en dat men daardoor inlichtingen betreffende het internationale economische systeem wil verkrijgen, terwijl tegelijkertijd een beperking van de bewa pening over de geheele wereld het doel van de besprekingen is. Kwesties, die de huidige oorlogscondities raken, zijn niet in deze preliminaire be sprekingen opgenomen. Natuurlijk zullen deze besprekingen ech ter uitgebreid kunnen worden tot de oor logvoerende naties, aangezien deze even eens in dezelfde problemen, in verband met den toekomstigen vrede, betrokken zijn. De besprekingen zijn begonnen met het ontbieden van de ambassadeurs en gezanten der verschillende regeeringen. Gisterochtend heeft Huil den Neder- landschen gezant ontvangen. Een vertegenwoordiger van het staatsdepartement heeft verklaard, dat de besprekingen niet er op gericht wa ren in Europa vrede tot stand te bren gen, doch dat het onderwerp er van was, welke soort wereld na den vrede georganiseerd diende te worden. Het staatsdepartement wijst er ten slotte op ,dat de besprekingen met de neutrale landen geen verband houden met het be zoek, dat Sumner Welles aan Europa zal brengen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Tusschen Moezel en Saar was aan beide zijden het vuur van de artillerie aanmer kelijk meer actief. Een overval van den vijand werd afgeslagen. Gisteren werd bij een verkenningstocht een onzer detache- EEN MEERKOET WANDEL DE ONS BUREAU BINNEN. De vogelwereld zond ons hedenmorgen een afgezant in de gedaante van een meerkoet, die halfbevroren onze tijdingzaal kwam bin- nenstrompelen en door de betreurenswaardige conditie waarin het arme dier ver keerde een droevig, maar welsprekend pleidooi lever de ten gunste van zijn lotge- nooten. Wij hebben het arme dier ontdooit, het van voedsel voorzien en, toen het weer opfleurde, de vrijheid herge ven. Het moet toch wel treurig met de vogels gesteld zijn, wanneer ze zich op klaar lichten dag tot in de huizen wagen! De opnieuw Inge vallen vorst heeft een einde gemaakt aan de ver- liohting, welke sedert eeni- ge dagen in hun moeilijk bestaan was ingetreden. Wij maken ons tot tolk van alle meerkoeten en hun ge vederde lotgenooten, wan neer wij hier onzen oproep herhalen menten in levendig gevecht met den vijand gewikkeld. Het detachement leed eenige verliezen, welke evenwel geringer waren dan die, welke den vjjand werden toege bracht. President Lebrun bracht een bezoek aan het Engelsche expeditieleger. United Press meldt over den strijd: Behalve de absolute ontkenning van de zijde van bevoegde kringen dat de Rus sische troepen ergens aan het front vor deringen van beteekenis gemaakt zouden hebben, zijn er ook nergens teekenen, die er op wijzen, dat de in het buitenland verspreide berichten als zou zulks wel het geval zijn, op waarheid berusten. Het offensief, dat de Russen aan het Summa-front hadden ontketend en dat, volgens het gepubliceerde communiqué den vijand op het verlies van 7 tanks en vele dooden kwam te staan, werd gisteren ge kenmerkt door gelijktijdige aanvallen die op de volgende plaatsen werden onderno men: 1) op Punnusjoki; de aanval werd door een zwaar artillerievuur voorbereid en luchtbombardementen ondersteunden de actie van de Russische troepen te land, 2) op Pasuri en ten 3) op een punt, in de nabijheid van Taipale; in dezen laatsten sector vooral hebben zich waarschijnlijk meer en hevigere gevechten afgespeeld dan op welk ander punt van het front ook. Taipala zou men als het anker, dat de Mannerheimlinie aan het Ladogameer vast- meert, kunnen bestempelen: er bevinden zich dezelfde zware stukken geschut als te Kaivlsto dat aan de Finsche golf gele gen is. Hier hebben de Russen wel de zwaarste nederlagen gedurende de eerste weken van den oorlog geleden. Het verlies van Taipale zou thans niet zoo belangrijk BINNENLAND. Rapport der commissie-Van 't Haaff over de veiligheid ter zee (3e Blad). Het ijs op de rivieren (2e Blad). Weinig gunstige vooruitzichten inzake de groentenvoorziening (Binnenl., 3e BI.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Prijshoudende markt - Geringe koersverschillen - Amerikanen vrijwel onveranderd - Be leggingen kalm. BUITENLAND. Roosevelt zendt Sumner Welles ais per soonlijk waarnemer naar Europa (le Blad). Huil opent besprekingen met de neutralen (le Blad). De verliezen ter zee (le Blad). De distributie in Italië (2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET DERDE BLAD. Voor het Noorden: Des nachts helder tot licht- bewolkt met strenge tot matige vorst. Overdag toenemende bewol king met kans op eenige sneeuw en matige tot lichte vorst. Meest zwakke veranderlijke wind. Voor het Zuiden: Helder tot halfbewolkt met strenge tot matige vorst des nachts en overdag matige tot lichte vorst. Matige tot zwakke Oostelijke tot Noordelijke wind. zijn als dit in het begin van de vijande lijkheden het geval zou zijn geweest, om dat de Mannerheimlinie thans door de versterkingslinies die de Finnen sedert het begin der vijandelijkheden hebben aange legd, aanzienlijk verbreed is. Het blijft ech ter een van de sleutelstellingen van het aefensiesysteem en dit verklaart, waarom In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van Nederlandsch-Indië laat de regeering zich als volgt uit over de kwestie der maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië. Ook de regeering kan geen waardering hebben voor de wijze waarop schrijvers, die terzake geenerlei verantwoordelijkheid dra gen, zich in couranten en tijdschriften no pens de voorgenomen vlootversterking heb ben uitgelaten. De regeering gaat echter in deze aangelegenheid doelbewust haar eigen weg, waarbij de verschillende ambte lijke adviezen, voor zoover noodig mon deling toegelicht door gezaghebbende marine-deskundigen, tot richtsnoer worden genomen. Te dezer zake kan thans worden medegedeeld, dat de re geering na rijp beraad haar gedrags lijn heeft bepaald. Zij heeft besloten den aanbouw te bevorderen van een drietal slagkruisers. Een wetsvoor- dracht ter zake zal te zijner tijd, na dat de Volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement wor den onderworpen. In afwachting daarvan meent de regee ring zich te mogen onthouden van be schouwingen over de uitbreiding van dt maritieme weermiddelen in Indië.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1