Vormen parachutisten gevaar? iistorie van een land dat voor zijn vrijheid heeft moeten vechten UYLENSPIEGHEL Gouden Echtvereeniging Alphen aan den Rijn te Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 Februari 1940 Derde Blad No. 24501 if 'ijSmr Finland Izaar Nicolaas II gaf zijn zegen aan de russificatie van Finland. Hij schond de u«eed van Borgaa en gaf daardoor aan de onafhankelijkheidsgedachte oedsel In den Finland zal het antwoord geven Zenuwpijnen AKKERTJE Het echtpaar van Varik-Rietkerk - IH sam 899 wekte het door den Russisehen Czaar Nicolaas II aan de Finnen gedaan onrecht eel verontwaardiging in de wereld, dat een delegatie naar Moskou vertrok om daarvan te De leden daarvan waren (op de foto van links naar rechts): de Noor Brögger, de Lrlandsche hooglceraar prof. mr. W. van der Vlugt, de Deen Norman Hansen,, de ichman Trarieux, de Italiaansche hoogleeraar Brussa en de Zweed Nordenskjöld. VI. [fan onzen specialen verslaggever). STOCKHOLM, 30 Januari. |Tie dicht bij het vuur zit, warmt zich het Geen wonder, dat de vonken van de isohe revolutie in 1917. eerst van de (sjiwlstische van Kerenski, toen van de ■wistlsohe van Lentn, Trotski en Stalin, Finland spatten en er heel wat harten gloeien voor de nieuwe maatsohap- [ke idealen, die in het nabije Rusland nwenteling begeleidden. Heel wat! Er |geen verhoudingscijfers beschikbaar en en ook niet veel terzake. Noodig is te weten, dat Finland's sociaal eraten van die dagen achter de revo- idenkbeelden aanliepen, en dat het er in srste helft van 1918 op leek, als zou pet-Rusland een Sovjet-Finland naast i krijgen. [et Finsche grondgebied had van 1809 af groot-hertogdom onder Russisch op stuur gevormd. De opeenvolgende Cza- waren ten aanzien van de Finsche Bmdsche zelfstandigheid van uiteen- jend inzicht geweest, milder I, die in 1809 in Borgaa, voor I en zijn opvolgers, zwoer op die zelf- iigheid. was in zooverre een man van [woord. Maar de laatste Czaar. Nicolaas pnder den invloed (meer nog dan zijn ■ganger i van Pobedonostseff en andere (-maniakken, was gaan knagen aan fcnd's rechten. En toen hij den berucht irden Bobrikoff als gouverneur-gene- I naar Helsinki stuurde, ging het hek den dam. De Finnen moesten begrij- dat het uur van hun vrijheidsverlies [gaan slaan, zoo zij zich niet verzetten de aanslagen, daarop door de „rus- nten" van het slag Pobedonostseff, rikoff, Kuropatkin. Stolypin en ande- samen met den onzelfstandigen Czaar, amd en gepleegd. En als dan het uari-manifest van Nicolaas verschijnt, irbij de bevoegdheid van de Finsche (den tot een raadgevende wordt terug- acht, en alle Finland en Rusland ra- Ide zaken aan de bevoegdheid van den ichen Landdag worden onttrokken, dan (t dat verzet inderdaad. Dan reizen tiers heel Finland af om in alle stilte dteekeningen te verzamelen voor een aan den Czaar, en in korten tijd i er 523.931 bij elkaar. Dan stellen ge lden uit alle windstreken een bezwaar- jtift op en in Juni 1899 trekken de Nc- landsche hoogleeraar prof mr. W. van Vlugt, de Franschman Trarieux, de Fji Hansen, de Zweed Nordenskjöld de Piaansche hoogleeraar Brussa en de Noor «Ser naar Moskou om Nicolaas II te ~i blijken van de verontrusting der we- i over het schromelijk onrecht, den dfn aangedaan. Zij worden niet in juentie ontvangen. De Czaar heeft zijn Itn aan de russificatie van Finland ge- wti: de eed van Borgaa is voor eens en T al geschonden. De Finnen begrijpen En in de hoofden van sommigen hun- t njpt de gedachte, dat er maar één op- 's: de unie met Zweden en de unie Husland, zij hebben het Finsche volk i duurzaam geluk gebracht. Heteenige. h baten kan, is de zelfstandigheid! Vlak !°r bet uitbarsten van den wereldoorlog lp 4 bekrachtigt Czaar Nicolaas een f"»' tussificatieprogram. Een der eersten F111 de oorlogsjaren naar Siberië wordt EJ™deti. is de latere President Per k liï'^ifhufvud. Talloozen volgen. Maar uitvüi duizenden vrijwillig uit, naar tT™an<', waar zij, na korte oefening, Oostelijk front gaan strijden tegen hun Russische onderdrukkers. Nog is de kans op zelfstandigheid klein en onzeker. Maai- dan begint in Rusland de groote omwenteling. De Czaar wordt verbannen en met de zijnen vermoord. Svinhufvud keert naar Finland terug. Daar zijn nog Russische troepen, die het revolutieparool overnemen. De Finsche arbeiders doen mee. Zij hebben bij de Landdagverkiezingen van October 1917 de meerderheid verloren (92 van de 200 zetels) maar In de woelingen van die dagen grijpen zij naar andere middelen om hun wil door te zetten. Als in Rusland op 7 November de bolsjewistische revolutie begint, neemt de Finsche Landdag de hoogste macht in Finland zelf in handen. Czaar Nicolaas II. die in 1899 den F innen schromelijk onrecht deed en die in dit jaar weigerde een speciale delegatie te Moskou te ontvangen. Op 13 November 's nachts om 12 uur be ginnen de arbeiders de algemeene staking. Op 4 December verklaart de Landdag Fin land onafhankelijk Maar de revolutiegoll is niet te keeren. Talrijke autoriteiten wor den gevangen gezet en vermoord. Wel er kende de Sovjetrcgeering nog in December de onafhankelijkheid van de Finsche Re- publick, maar dat geschiedde, zooals volks commissaris Pro chjaw zei, „in het ver trouwen. dat het niet lang zal duren, vóór Finland's proletariaat den revolutionnairen strijd begint en de teugels van het land zelf in handen neemt". Het baat niet, dat Svinhufvud op 25 Januari 1918 telegra fisch bij de Russische regeering protesteert tegen de militaire hulp, die Rusland aan de Finsche en Russische revolutionnairen in Finland zond. De Russische volkscom missaris van oorlog antwoord op 26 Januari prompt en ondubbelzinnig: ,,De sociale re volutie in Finland is begonnen. Rusland's regeering is volgens haar principes ver plicht het proletariaat in Finland te steu nen in zijn strijd tegen de Finsche bour geoisie. De Commissie voor Oorlogsdoelein den heeft den Finschen rooden gardisten hulp gezonden en zal dat blijven doen." Zoo werd Finland in de eerste helft van 918 tonncel van een bloedigen burger oorlog. Want tegenover de naar een bolsje wistische revolutie strevende arbeiders, die zich bij manifest van 24 Januari (den dag vóór Svinhufvud's protest-telegram) tot de „Russische kameraden" richtten, kwam Mannerheim, de ex-officier uit het czaris- tisohe leger, met zijn boeren en burgers te staan. En tegen de Russische hulp aan de „rooden" riep Svinhufvud Duitsche hulp voor de „witten" in. Tegen de regeering- Svinhufvud werd een arbeidersregeering gevormd: Haapalainen, Tokoi, Manner, Sirola en.... Kuusinen. Russische officie ren namen het opperbevel over de „rooden" op zich, en 28 Januari wordt in Viborg door de Russische troepen den oorlog aan Fin land verklaard. Maar Mannerheim behaalt bij Tammerfors een overwinning. In April landen de Dultsohers onder Von der GoJtz in Hangö en marcheeren op naar Helsinki, dat in handen van de „rooden" is. De strijd loopt op zijn einde: de bolsjewistisch georiënteerden hebben hun pleit verloren; maar het duurt nog tot 1920, vóór In Dor- pat de formeele vrede tot stand komt. In- tusschen is in Finland de stemming zéér pro-Duitsoh. Geen wonder: de Duitschers hadden den Finschen anti-bolsjewisten be langrijke diensten bewezen. Als op 8 Augustus 1918 de Landdag bijeen komt. be sluit die om van Finland een koninkrijk te maken. De beslissing werd met 58 tegen 44 stemmen genomen (men bedenke, dat de Landdag 200 leden telt, maar dat de 92 socialisten wegens deelneming aan de re volutie van hun mandaten vervallen wa ren verklaard). In October 1918 blijkt de pro-Duitsche stemming van de Finnen uit het met 75 tegen 25 stemmen genomen be sluit van den Landdag, om de Finsche kroon aan te bieden aan Prins Karl van Hessen i Keizer Wilhelm had voor zijn zoons de kroon van de hand gewezen). Op 4 Nov. 1918 komt het antwoord van Prins Karl: hij wil het aanbod in beraad houden. Zag hij Duitsohland's ineenstorting naderen? Die volgde nog in-dezelfde maand. In De cember 1918 weigert de prins officieel de aanvaarding van de Kroon. De geallieerden winnen den oorlog en aan een Duitschen Koning kan Finland nu niet meer denken. De Finsche regeering achtte zich gecom promitteerd en trad af. Mannerheim volg de Svinhufvud als regent op. Als dan in Maart 1919 Landdagverlciezingen worden gehouden, doen ook de socialisten weer mee. Zij hebben nu met de communisten gebroken en in de nieuwe volksvertegen woordiging. die in meerderheid republi- keinsch is, krijgen zij 80 zetels van de 100. Op 17 Juli 1919 komt de republikelnsche grondwet tot stand en 8 dagen later wordt de links-republikein prof. Stahlberg met 143 stemmen tegen 50 op den rechtsohen Mannerheim tot eersten President van de Republiek gekozen. Zoo ontliep Finland, door de Duitsche revolutie van 1918, de kans om onder Dultsohe curateele te gera ken, een in 1918 gesloten Finsch-Duitsch handelsverdrag wees ln die richting, na dat het zich met geweld aan een Russische voogdij had onttrokken. Maar de sporen van al die woeling en gisting bleven nog lang merkbaar en zichtbaar Tegen den achtergrond van deze korte, maar bloedige onafhankelijkheidsgeschie denis zie men de politiek van het vrij ge worden Finland. Daarom kwam het mij onvermijdelijk voor, de feiten in klein be stek vast te leggen. Zij geven de verklaring van den afkeer van de Finnen tegen de Russen, voor den communistenhaat van de Finnen, die later ik kom daarop nog wel eens terug leiden zal tot de „Lappo- beweging" en wat eraan vast zit. Anderzijds verklaren zij ook de angst van de Russen voor een aanval van Duitsche zijde vla Finland op de Sovjet-Unie Pas op het décor is sedert een maand of vier ver- schorven! Nu Dultsohland en Rusland van elkaar niets te vreezen hebben althans voor het oog van de wereld doen, alsof zij allebei gelooven, dat het zoo is nu zeggen de Russen, die jaren lang de Finnen van pro-Duitsch-zijn beschuldigden, dat Fin land het Engelsch-Fransche opmarschge- bied tegen de Sovjet-Unie is. „Wie een hond wil slaan, vindt altijd wel een stok". De Finnen zijn 'individualisten, ook in hun buitenlandsche politiek Nu zij zich verlost hebben uit eeuwen van Zweed- sche. Russische en Duitsche bemoeienis, vragen zij om niets dan onafhankelijkheid. Zij zochten in de achter ons liggende twin tig jaar geen nauwe aansluiting waar dan ook. Zij bleven bevreesd voor Rusland's plannen, maar zochten hun heil niet bij het Derde Rijk. Zij zaten op den uitkijk, zoowel naar Scandinavië als naar de Baltische sta ten en Polen. Eerst in de allerlaatste jaren kreeg de Scandinavische oriënteering de overhand, en vandaag aan den dag loopt men in Finland met dien vier-staten-speld, dien ik in een vorigen brief al beschreef, of met de Finsche Zweedsche, Noorsche en Deensche vlaggetjes aan een kettinkje op jas of blouse. Hand over hand groeit nu het Scandinavische solidariteitsbesef, al nemen de Denen, die van de Russen niets en van de Duitschers alles te vreezen hebben, daar in een andere plaats in dan de Zweden en de Noren, die stellig minder uit communis tenvrees dan uit beduchtheid voor het nieuw-Russische imperialisme aan Fin schen kant staan. Zoo heeft Stalin de vier Noordsche mogendheden op een hoop ge dreven. Maar dat lag natuurlijk niet in zijn bedoeling (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) De United Press-correspondent Forte schrij ft De Finsche oorlog heeft de buitenland sche militaire waarnemers ln staat ge steld een van de moderne wijzen van oorlog voering te beschouwen, namelijk het neer laten van parachutisten uit vliegtuigen. Langen tijd hadden ze moeten wachten op de practische demonstratie van een van de nieuwste toeren van het repertoire van Mars. Het schijnt dat het Russische com mando besloten heeft hun nieuwsgierigheid te bevredigen. De eerste keer, dat officieel aangekondigd werd. dat de Russen para chutisten hadden neergelaten, was op 2 Februari. Op den Isthmus hadden vij andelijke vliegtuigen den vooraf gaanden dag velen van hen neergelaten. Volgens het communiqué van Dinsdagavond waren parachutisten in het noorden van Finland neergelaten. Het eerste experiment op den Isthmus liep uit op een volledig echec. Deze „lucht-zelfmoord-patrouille" werd gedeelte lijk gevangen genomen, zoodra zij de sneeuw beroerde en gedeeltelijk gedood toen haar samenstellende deelen langzaam door de lucht zeilden. Het moet voor de Finsche ge specialiseerde schutters betrekkelijk gemak kelijk geweest zijn ze in de lucht „op den korrel te nemen". Met alle respect voor de capaciteiten van de Finsche gespecialiseerde troepen, moet echter gezegd worden, dat de vernietiging van de eerste groep Russische parachutisten ten zeerste vergemakkelijkt werd door de beperkte ruimte van den „Isthmus flesschenhals" en het groote aantal soldaten, waardoor deze beschermd wordt. Het zoeken naar de parachutisten in Noord- Finland wordt echter nog steeds voortgezet. De parachutisten op den Isthmus waren uitgerust met ski's, moderne automatische wapens, krachtige explosieven, radio-appa raten en sommigen droegen zelfs Finsche uniformen. Hun missies waren verschillend. Sommigen moesten bruggen en munitie bewaarplaatsen opblazen, anderen zich on der de soldaten mengen teneinde door hun propaganda de Finsche moreel een knak te geven. Anderen waren bestemd om rapport uit te brengen over militaire bewegingen. Deze „zelfmoord-patrouilles" zijn in Noord- Finland misschien moeilijker te pakken te krijgen. Alles wat het offlcieele communiqué zegt is, dat de plaatsen waar de parachutis ten neerkwamen bekend waren. De sneeuw vlakten in het Noorden zijn oneindig en het is zeer waarschijnlijk dat deze parachutisten ook ski's bij zich hadden. Men gelooft ook, dat sommige parachutisten, welke in deze streek neerkwamen, vrouwen waren. Klaar blijkelijk bestaat haar werk uit spionnage. in de hoop dat ze in Oostelijke richting naar de veiligheid kunnen ski'en met haar waar devolle inlichtingen. Er zij aan herinnerd dat Rusland het eerste land was, waar dui zenden jonge mannen en vrouwen getraind werden de laatste jaren, hoe zij uit vlieg tuigen op volle snelheid moesten springen. Dit springen ging in Rusland spoedig op de verbeelding werken en velen gingen het beoefenen als sport. Mogelijk zal de Finsche oorlog nu de vraag kunnen beantwoorden, welke militaire experts zich reeds eenige jaren gesteld hebben' „Vormen de para chute-patrouilles een werkelijk gevaar?" De Finsche regeering heeft aan de bevol king instructies gegeven, hoe te handelen Deze dagen was ik op bezoek bij een pril echtpaar en de vrouw des huizes duwde mij een schaal onder den neus als Ik mij wél herinner bestemd voor de herberging van aardappels die door ruwe hand be roofd was van bei heur ooren. Deze doove schaal, aldus vernam ik voorts, was er slechts een uit een complete serie ver minkten en de eigenaresse der ruwe hand, zijnde een juweel, welker schittering valsch was gebleken te zijn, was dies ontslag aan gezegd. „En nou zoek ik een ander meisje", kloeg de huisvrouw en ik knikte met oprecht medeleven, want men weet wél wat men wegdoet, maar niet wat men krijgt. Wij hebben eens een meisje gehad, dat op den dag van haar debuut een blad met 24 gla zen liet rollebollen van alle trappen. Zelfs het blad lag in diggels. Ik heb de huisvrouw voornoemd echter niet alleen medeleven, doch ook tróóst ge boden, door haar volgende zinrijke geschie denis te verhalen: Er was eens een jong echtpaar, dat zich verheugde in het bezit van een charmant ontbijtservies. Dit servies had dezelfde eigenaardigheid, die zoovele Nederlandsche ontbijtserviezen kenmerkt: het placht slechts gebruikt te worden voor den kof fiemaaltijd. Immers, het gezin, waarvan ik hier rep. at des morgens pap en de ont bijtserviezen hier te lande zijn niet uitge rust met de daartoe algemeen gebezigde „diepe borden". Eigenlijk was het ontbijt servies dus een koffiedrink-servies maar ook deze naam ging niet op, want de familie dronk bij de koffie geen koffie, maar mélk. Een melkdrink-servies alzoo maar de melk dronk men niet uit het servies, doch uit glazen weshalve ik zoo vrij zal zijn voor het gemak in het vervolg dezer op windende historie tóch maar te blijven spreken van een ontbijtservies Het o.b.s. om verder het lange woord te vermijden was nog geen wéék oud. of mevrouw ging op de broodschaal zitten. Vraagt U niet, hoe die broodschaal op een stoel kwam. Ach, laat ik het tóch maar uit de doeken doen: meneer zat op den grond den stofzuiger te repareeren en had dies voor het gemak de broodschaal op een stoel gezet, waarop mevrouw doch dat wéét U nu reeds. De broodschaal kreeg een eerlijke begra fenis in het vullisvat eenheldsmaat en een bekoorlijk broodmandje kwam er voor in de plaats. Toen geviel het. dat mevrouw de beide botervlootjes es wilde afwasschen in lekker heet water, „Ting", zong het eene vlootje, „Plong", het andere. Het was der boter vlootjes zwanenzang. Gelukkig zag meneer kan.s in een winkel twee snoepjes van aardewerk-met-glazen botervlootjes te koo- pen, die de tafel bepaald sierden. De zes bordjes, die bij het servies behoor den. werden voortaan gekoesterd met de voorzichtigheid, die niet alleen de moeder der porselein-, doch ook die der aardewerk- kast is. Toen verscheen gij raadt het reeds het juweel. Het juweel brak eiken dag een bordje, zooals U Uw kind dagelijks een lepel levertraan toedient. Wie eenigszins met Bartjes 'vertrouwd is, zal gemakkelijk kun nen berekenen, dat na één week alle bord jes de broodschaal en de botervlootjes ach terna waren gegaan. Het aanvallige toeval wilde echter, dat de winkelier zes béëldige glazen „kristallen", zei-die zelf ont bijtbordjes over had van een compleet stel, dat naar een of andere adellijke behuizing ten opzichte van parachutisten, die moge lijkerwijze vér achter de linies mochten dalen. In deze Instructies wordt een beroep op het publiek gedaan, om de militaire en politie-autoriteiten zoo spoedig mogelijk er van in kennis te stellen, onder opgave van zoo volledig mogelijke bijzonderheden en aanduiding van de plaats, waar zij neer kwamen. In geval het de landing van vliegtuigen betreft, wordt het publiek verzocht, om zoo van ontstellende deftigheid was verkocht nauwkeurig mogelijk vast te stellen waar dit en zoo bestond het o.b.s. tenslotte uit 1 is geschied en mocht zulks onmogelijk zijn. rieten broodmandje, 2 glas-met-aardewer- doordat de landing door bosschen of een ken botervlootjes. 6 glazen bordjes plus 2 anderen hinderpaal aan het oog onttrokken vleeschschaaltjes utt den oertijd der ver wordt, dan wordt men verzocht, toch zooveel gane o.b.s.-glorie mogelijk op de richting te letten, waarin En nu komt het. Een lieve gast zat aan zulks is geschied Bij gebrek aan een compas om zich te oriënteeren moet men de richting bepalen door aan te teekenen achter welk huis, boer derij, groep huizen of bosschen het dalen is den disch en aanschouwde deze twee vleeschschaaltjes met hun smaakvolle ver siering van bloemen des velds in teere kleuren. En zij sprak: „Waar hebben jullie toch die twee éénige geschied. vleeschschaaltjes bij dat origineele ontbijt- Verder waarschuwen de autoriteiten het servies van jullie gekocht? publiek om toch vooral niet te haastig te Hier glimlachte de prille huisvrouw. En zijn met het naderen van vijandelijke vlieg- ik eindigde het epos: tuigen of parachutisten aangezien deze bui- „Als U nou es een stelletje glazen dek- tengewoon goed bewapend zijn en de vijand schalen kocht om mee te beginnen?...." deze wapenen meedoogenloos tegen ieder gebruikt. Daarom zou het beter zijn. dat burgers niet trachten dicht in de nabijheid van den vijand te komen, maar zich bepalen met hun bewegingen te observeeren van verborgen schuilhoeken op eenigen afstand uit en te wachten tot een militaire patrouille te hulp komt". 7152 CIneez. Med.) Hierboven plaatsei wij een foto van het eohtpaar Andries van Varik en Neeitje Riet kerk, wonende Gnephoek te Alphen, dat 13 Februari a.s. zijn gouden echtvereeniging hoopt te vieren. Zoowel de 75-jarige bruid als de 75-jarige bruidegom te zamen dus precies IV2 eeuw tellende, zijn nog goed gezond. Dc bruidegom." een bekend koopman in kippen en ander pluimvee en gevogelte, gaat nog steeds „de brer" op. Hij '""hoort tot dc meest getrouwe marktbezoekers in de omgeving. Het. echtpaar heeft 11 kinde ren groot gebracht, die allen nog in leven zijn. De a.s. jubilarissen bezitten niet min der dan 33 kleinkinderen en 1 achter-kleinkind. Ongetwijfeld gaat het echtpaar drukke dagen tegemoet; wij wenschen hun een prettlgen tijd toe!

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9