ijn de Russen iets gevorderd in de richting Viborg? jte Jaargang DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 No. 24501 De strijd ter zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN og geen direct gevaar voor de Finsche linie Engeland en de Ieren Als de vrijwillige leening niet slaagt Verspreide berichten Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 CU. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fijn: per 3 maanden (.2.35 per week ..tl. f.0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mndj Prinses Beatrix laat hartelijk bedanken voor alle gelukwenschen op 31 Januari 1.1. ontvangen. Nadat den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Manner- heim-linie verwoed is gestreden, gelooft men, dat de Russen een inham in de Finsche frontlinie hebben gemaakt, waardoor zij tot op ongeveer 32 K»M. van Viborg zijn gekomen. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat de Russen de uitgebreide verdedi gingswerken der Mannerheim-linie diep zullen kunnen binnendringen. Voorloo- pig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoe veelheid munitie en vele menschen- levens, nog slechts genaderd tot de eer ste verdedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt an Pitkaranta hier en daar gevechten ge werd tusschen Finsche troepen en over- lijfselen van de achttiende Russische ïvisie. .De berichten wijzen er op, dat het Rus- -sche opperbevel een Offensief aan het eheele oostelijke front tracht te ontketenen ^getwijfeld om de Finnen bezig te houden. nrijl de hoofdaanval op de Mannerheim- •nie voortduurt. Het Finsche legerbericht zegt o.a.: °P 6 Februari heeft de vijand op de land- ngte van Karelië in het district van het atjaiahti-meer en Summa de aanvallen ukftgeZet' d°C^ al Z^n pogingen ziJn mis" In de richting van Summa heeft de vijand ier aanvallen gedaan, gesteund door tqnks. .ie invallen werden met groote verliezen Irfu? vUahd afgeslagen. L u°k de poging van de Russen om bij deze ^vallen de infanterie te vervoeren met gepantserde sleden, zijn mislukt. Twintig jandelijke tanks werden vernield of buiten e£echt gesteld. ^ooals men ziet, is dit communiqué van en aag vroeger. ta.°,te„scha.t"l«en van Finsche deskun- !»en hebben de Russen sedert den aanvang «L 1 oorlog 600 tanks verloren. Het nl f tesen Summa heeft den sovjet- .™Pen meer dan 5000 man gekost; bij de ™en sneuvelden ongeveer 500 soldaten. v.?\aantal Estlandsche vrijwilligers heeft •r,iw J'hsohe golf de kust van Finland er®. Russische vliegers hadden hen on- met machinegeweren bestookt. f55 mserve-officier der Amerikaansche e heeft zich ingescheept op het Noor- sehe passagiersschip ..Bergensfjord". Hij verklaarde de leiding over de proefvluchten met de uit Amerika gezonden vliegtuigen in Finland op zich te gaan nemen. Op een vraag van het conservatieve La gerhuislid, Sir Alfred Knox, of Chamberlain „de mogelijkheid wilde overwegen bommen werpers en gevechtstoestellen met beman ningen tot hulpverleening naar Finland in zijn strijd voor de beschaving te zenden", heeft de Britsche staatssecretaris Butler geantwoord: „Zooals reeds verklaard, zijn maatregelen genomen om de Finsche regeering van oor logsmateriaal te voorzien, met inbegrip van vliegtuigen. Ik verneem, dat in Finland bemanningen beschikbaar zijn. die bevoegd zijn iedere machine, welke door de Finsche regeering wordt verkregen, te vliegen". In antwoord op een verdere vraag heeft Butler aan Knox de verzekering gegeven, dat de regeering de urgentie van deze aan gelegenheid ten volle erkent. IERSCH SCHIP GEZONKEN. Het te Dublin thuisbehoorende stoom schip Munster (4.305 ton) is gistermor gen na een ontploffing in de Iersche Zee gezonken. Alle passagiers. 180 in getal, zouden zijn gered, evenais de volledige bemanning De meeste geredden zijn door een stoomschip van de wilde vaart, dat zich op het oogen- bli'k van de on>tploffing op acht mijl af stand bevond, aan land gebracht Twintig personen werden met spoed naar een zie kenhuis overgebracht, dooh slechts één be hoefde te worden opgenomen. De politie houdt rekening met de moge lijkheid van een aanslag door Iersche ter roristen wegens de ter dood brenging van de beide terroristen te Birmingham. Een aantal leden van de bemanning van de Munster heeft eöhter de meening uitge sproken, d-at het sohip door een mijn tot zinken is gebracht. De Munster deed dienst voor de overvaar ten op de Iersohe zee en was Dinsdagavond uit Belfast naar Liverpool vertrokken Het sohip was in 1937 te water gelaten. Het was het grootste motorschip ter wereld voor dergelijke overvaarten. Er was aan boord accomodate voor 425 passagiesr 1ste klasse. Schepelingen van de Munster hebben ver teld, dat toen de ontploffing geschiedde, de voorsteven van het schip uit het water werd opgeheven. Alle lichten aan boord gingen uit en wrakstukken vlogen over het dek De brug bleek, toen men weer licht had gemaakt, zeer gehavend. Er was tijd genoeg om in de booten te gaan. De passagiers hielden zich zeer rustig, ook de vrouwen en kinderen onder hen. Het schip is na ander half uur gezonken. De inzittenden van een van de reddingbooten kwamen bij de te water lating in zee terecht, doch werden allen opgepikt. BRITSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Spaansche ms. Motebaril heeft Dinsdag te Las Palmas de 52 leden van de bemanning van het Britsche vrachtschip Armanistan (6805 ton) aan land gezet. De Armanistan is op 3 Februari op 30 m|jl afstand van Lissabon zonder waarschuwing door een Duitsche duik boot getorpedeerd. Alle opvarenden wer den gered. UIT BELG IE. Spaak, de Belgische minister van bulten- landsche zaken heeft in een uiteenzetting gesproken over de plichten der bevolking onder de huidige omstandigheden. Hij wees er op, dat iedere dag, die op den oorlog is gewonnen, de militaire positie heeft ver sterkt, zoodat het doortrekken door België uiterst moeilijk is geworden. Op het oogen- blik is de diplomatieke taak bijna teneinde en is de militaire taak van de eerste orde geworden. Deze taak moet gesteund worden door de versterking van de binnenlandsche positie, hetgeen de krachtsinspanning van allen noodlg maakt. Het eerste contingent der recruten van de lichting 1940, benevens de reserveofficieren, noodig voor hun opleiding, zullen op 15 Fe bruari onder de wapenen worden geroepen. De minister van landsverdediging heeft verklaard, dat het aantal vrijwilligers in de territoriale burgerluchtwacht tot hon derdduizend is gestegen. Een miliioen gas- makers is gratis aan de gemeenten uitge reikt. De nationale industrie heeft zich een aanzienlijke inspanning getroost om het land te voorzien van het noodige luchtaf- weermateriaal. Wat het vliegen van bultenlandsche toe stellen over Belgisch gebied betreft, ver klaarde de minister, dat het onmogelijk is systematisch elk geval te verhinderen, maar wat gedaan moet worden, is te vermijden dat dit overvliegen nadeelige gevolgen kan hebbe. Telkenmale, wanneer buitenland- sche vliegtuigen boven Belgisch gebied heb ben gevlogen, is de Belgische defensie in actie gekomen. Voorgaande wees de minister er op, dat alles wat den opmarsch van een vijande lijk leger op het Belgisch gebied zou kun nen vertragen ten uitvoer is gelegd, met name de voorbereiding van de vernielingen inundaties in zekere streken. Tenslotte zeide de minister in antwoord op een hem gestelde vraag, dat terwijl de regels der huidige Belgische politiek zijn geëerbiedigd, geen enkele factor verwaar loosd is, die den garandeerenden mogend heden in staat zou kunnen stellen, eventu eel haar verplichtingen na te komen. De minister van verkeer heeft aangekon digd, dat met voortvarendheid een belang rijk program van aanbouw van koopvaar dijschepen zal worden uitgevoerd. In de mijnen in Henegouwen zijn stakin gen uitgebroken, welke in sommige onder nemingen de helft van het personeel om vatten. Het socialistische orgaan „Le Peuple" veroordeeld onomwonden het drijven van de agenten van Stalin. Minister Spaak heeft eraan herinnerd, dat de eBlgische indu strie en dus de onafhankelijkheid van het land, van de steenkool afhangt. Eire was gisteren in rouw in verband met de terechtstelling van de beide Iersche terroristen Barnes en Richards. Sportwed strijden zijn afgelast, de bioscopen en schouwburgen bleven gesloten en in de haven van Cork wapperden de vlaggen halfstok. Te Dublin en Cork zijn rustige betoogin gen gehouden. Te Cork zette Tom Barry aan tot gematigdheid. De bewaking door politie en rechercheurs is verschept als extra voorzorgsmaatregel tegen nieuwe aanslagen door Iersche repu blikeinen. Daar voortdurend strenge controle wordt uitgeoefend in de Britsche havens op de uit Eire komende personen, gelooft men, dat geen terreur op groöte schaal te ver wachten is, maar dat enkele in Engeland wonende personen bereid zijn, de campag ne van de I.R.A., waar zij maar kunnen, voort te zetten. Chamberlain en zijn echtgenoote zouden ook een speciale bewaking genieten. Het gerechtshof te Liverpool, heeft een zestienjarigen Ier, Brendam Betham, tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij was op 1 December gearresteerd, toen hij uit Dublin naar Liverpool was gezonden om deel te nemen aan de 2terroristische campagne van het Iersche republikeinsche leger. Men had in z|jn bezit een zekere hoeveelheid ontploffingsmiddelen gevonden en materiaal, dat dient tot vervaardiging van helsche machines. Van Duitsche zijde tracht men de Iersch- Engelsche controverse natuurlijk aan te wakkeren en hetzelfde doet men in het geval Roos, den in Frankrijk gearresteer den leider uit den Elzas. PLANNEN INZAKE EEN GEDWONGEN LEENING. Naar wij vernemen, zal het dezer dagen in te dienen leeningsontwerp, op het voetspoor van wat tijdens den we reldoorlog geschied is, bevatten een vrijwillige leening, welke, indien zij niet slaagt, zal gevolgd worden door een gedwongen leening tegen lager rente. Het bedrag, waartoe men in deze laatste zal moeten deelnemen, wordt reeds thans in de wet bepaald, zoodat ieder nauwkeu rig kan nagaan, tot welke som hij op de vrijwillige leening zal moeten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deel name straks aan een leening, die een lager rente zal opbrengen en door inkoop bene den pari kan worden geamortiseerd. Aan de obligaties van de vrijwillige lee ning zal, evenals vroeger, een „bewijs van storting" worden toegevoegd, hetwelk tot het daarop vermeld bedrag zal ontheffen van de gedwongen leening. Evenals in het ontwerp-Treub van 1914 zullen ook nu de naamlooze ven nootschappen moeten inschrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de laatstelijk gedane belast bare uitdeelingen. Alleen voor de zoo genaamde institutioneele beleggers, bij wie de uitdeelingen vaak een groote rol spelen, is een andere regeling ge troffen. Ook nu heeft de Nederlandsche Bank zich bereid verklaard wegens het buiten gewoon karakter der emissie bepaalde be- leeningsfaclliteiten toe te staan. FRANKRIJK EN HET COMMUNISME. Het sovjet-Russische telegraaf agentschap meldt in een officieele mededeeling. dat bij de handelsvertegenwoordiging der sovjet unie in Parijs door de Fransche politie een huiszoeking is gehouden. In dit commu niqué wordt gezegd: Op 5 Februari, des ochtends om 9 uur 30, drongen ongeveer 100 man in burger- kleedij het gebouw binnen van de sovjet- Russische handelsvertegenwoordiging in Parijs. De Indringers verklaarden door den prefect van politie gemachtigd te zijn een huiszoeking te ondernemen, zij sneden terstond alle telefoonleidingen door en drongen de dienstlokalen en de woning van den plaatsvervangenden handelsvertegen woordiger, Estratow, binnen, welke even eens, ondanks alle protesten, doorzocht werd. Tijdens de huiszoeking werd een reeks documenten in beslag genomen, ter wijl kasten en safes opengebroken werden. De ambtenaren der handelsvertegenwoor diging, die voor hun dienst verschenen wa ren, werden vastgehouden en onder poli tiebewaking naar hun particuliere wonin gen geleid, welke eveneens doorzocht wer den. Tezelfdertijd werden in de lokalen der intoerist-vertegenwoordiging en in het gebouw van de vroegere sovjetschool in Parijs huiszoekingen gehouden. Daarna werden de aangehouden ambtenaren der handelsvertegenwoordiging in vrijheid ge steld. Onmiddellijk, nadat hij van deze gebeur tenissen kennis had gekregen, heeft de ambassadeur der sovjet-unie in Parijs, Soe- rizt, twee ambtenaren der ambassade naar de handelsvertegenwoordiging gezonden met den eisch, dat het gebouw terstond moest worden vrijgegeven en de geconfis- keerde documenten teruggegeven moesten worden. Nadat de politie dezen eisch van de hand gewezen had, diende ambassadeur Soeritz denzelfden dag om 17 uur een pro test in bij de Fransche regeering tegen het optreden der politietautoriteiten. waarbij hij vasthield _aan stopzetten der huiszoe king en teruggeven van alle daarbij ge- confLskeerde documenten. De desbetreffende commissie heeft beslo ten de Kamer voor te stellen, alle com munistische afgevaardigden, waarop de wet van 20 Januari jï. doelt, van hun mandaat vervallen te verklaren, met uit zondering van zes hunner: Declerq, Dewez. Fouchard. Jardon. Raux en Fernand Va- lat. Zij heeft, in afwachting van andere gegevens, haar beslissing uitgesteld ten aanzien van de drie communistische afge vaardigden Pillot, Touchard en Daul AMERIKA EN DE SOVJETS. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft met eer meerderheid '.-an slechts drie stemmen 108 tegen 105 een motie verworpen, waarin voorgesteld werd den post salaris voor den Amerikaan- sohen ambassadeur te Moskou op de be grooting te schra/ppen Een der afgevaardigden verklaarde hierin een aanwijzing te zien. dat een groot aan tal afgevaardigden voor verbreking der diplomatieke betrekkingen met de sovjet unie was John Mc. Cormack. die de verworpen motie had voorgesteld, heeft medegedeeld, dat hij een andere motie zou indienen, waarin wordt voorgesteld, geen der voor het BINNENLAND. De 365ste Dies Natalis der Leidsche Univer siteit (Stadsnieuws, le Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). Slagkruisers voor Indië. Onderhoud met vice-admiraal Quant (Binnenland, 3e Blad) Indische luchtpostbrief (3e Blad). Het kruien van het ijs (3e en le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalm marktverloop Weinig veran derde koersen Amerikanen iets vas ter Beleggingen weifelend. BUITENLAND. De Russen zouden kleine vorderingen in de richting Viborg hebben gemaakt (le Blad). Uit Finland's historie (3e Blad). Weer eenige schepen oorlogsslachtoffer (le Blad). Het gebruik der Russische parachutisten (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Voor het Noorden: Weer invallende of toenemende vorst. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt. Plaatselijk eenige neerslag. Meest matige Noord oostelijke wind. Voor het Zuiden: Daling van temperatuur tot om het vriespunt. Mistig of nevelig tot betrokken. Nn en dan eenige neer slag. Zwakke tot matige wind; aanvankelijk veranderlijk, later nit Oostelijke richtingen. staatsdepartement uitgetrokken fondsen t» bestemmen voor het handhaven van de ambassade te Moskou of voor betaling van salarissen voor deze ambassade SMUTS BLIJFT IN DE MEERDERHEID. Bij de stemming over een door Malan ingediende motie tot verdaging van het debat over het wetsontwerp nopens nood maatregelen is in Zuid-Afrika de regeering- Smuts met bwinitig stemmen in de meer derheid gebleven. De motie werd met 76 tegen 56 stemmen verworpen. Smuts verklaarde dat het een ernstige fout zou zijn te denken dat de Unie van Zuid-Afrika zich te land en in de lucht zelf zou kunnen verdedigen, indien de Britsche gebieden ten Noorden van de Zambesi wer den veroverd. Hij deed ook mededeelingen over den omvang der activiteit van de nationaal- socialisten in Zuid- en Zuid-West-Afrika. Duitschers of personen van Duitsche af komst werden gedwongen zich bij hun organisatie aan te sluiten of werden anders aan een socialen en economischen boycot onderworpen. De nog in Duitschland wo nende betrekkingen der onwilligen werden bedreigd met verbeurd-verklaring van hun bezittingen bf gevangenisstraf. Smuts deelde mede dat de regeering over een volledige lijst der leden van de nazi organisatie in Zuid-Afrika beschikte en dat ieder lid geïnterneerd zou worden of dit reeds was. De democraat Izac uit Californië zeide, dat dit voorstel Rusland geen enkel na deel zou berokkenen, dat het wenschelljker was Rusland tegen te houden, waar het tegengehouden moest worden, n.I op de landengte van Karelie Daar aldus Izac ligt de grens T-ac verklaarde verder, dat de Vereenigde Staten kanonnen, tor pedoboot jagers, duikbooten en vliegtuigen moeten zenden om den Finnen onverwijld en openlijk te helpen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1