u VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 No. 24496 HooJbr een Russisch offensief [ele,fen de Mannerheim-linie De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt ïari «Tsoviefc tactiek der De economische politiek der Engelsche regeering Seyss Inquart over Polen Dif nummer beslaat uif VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Verspreide berichten er T (10», aï* 9 ia 1 l»«e ij ia» EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 1 Sch=..~ 6J9| km - per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar - rhappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere aïSmtles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk -arlef. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling lags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tijm per 3 maanden f. 2.35 per week 7.'...V.T'r.fjï Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mno Mcorrespondent van de „Stockholm ngen" aan het front in Karelië dat het Russische offensief !lk men verwachtte, aan dit deel liet front is ingezet. lilde zes uur bereidde de Russische^ den aanval voor. Daarna golfden eriemassa's naar de Finsche linies Stern, de Russische bevelhebber laarbij van een geheel nieuwe rode gebruik. Sleden, die drie me- 1 en twee meter breed waren en tanks waren getrokken, werden 'en gezonden. De Russen waren - imen tegen het Finsche machine! ui beschermd, dat slechts de en het tankafweergeschut den welke met een onverwachte snel-J ondernomen, konden beant htj Tegelijkertijd vielen 170 bombar-^ Pr: vliegtuigen en jagers de Finsche n. Er werden bommen geworpen.j e jagers de opstelling der Finsche] |n moesten ontdekken en de eigen en bombardementsvliegtuigen! op de hoogte moesten stellen, dl .et begin van den aanval af corTH - den de Russen hun geschutvuur op «jfjving van Summa. Hierheen zonden «tien dan ook in allerijl de onont-| fë? versterkingen. Jjljl ondervonden de Finnen groote i'iieden bij het concentreeren van] üjfc doordat de Russische tanks ach-! rookgordijn naar voren kwamen offensief is zeker het hevigste, J" dusverre op het front in Karelië jij; oer is gelegd. Urenlang duurde de f'e strijd. Doordat de Russen op dit h.onzienlijke strijdkrachten hadden W-nceerd, zagen de Finnen zich ge- steeds meer afdeelingen in den JUJn1 werpen. Zelfs gedurende den nacht] tfi de gevechten voort. Het Russische staakte zijn vuur niet, om de aan- 'an Finsche versterkingen te ver- .1, terwijl wel nieuwe Russische; in het vuur werden gebracht. ndanks de groote krachtsinspan- r der Russen mislukte het offensief yFinnen, die op een gegeven oogen-j in moeilijken toestand verkeerden, '.vierden tenslotte over de nieuwe sische tactiek. De Russen bereikten i. ^insche linies niet en de strijd werd iet „Niemandsland" gevoerd. Mlnsche artillerie kon een Russische V' met 70 paarden en vijf stukken jhut vernietigen. Zeven tanks en dene auto's werden onbruikbaar] t. Het Finsche geschut heeft vijf- issische batterijen gebombardeerd. I wordt nog gemeld: In het begin *1 oorlog zond het Russische opper- DÓr de aanvallende infanterie tanks vuur. Toen deze methode mislukte, e infanterie naar voren gestuurd, d door gevechtewagens. Gisteren reusachtige gepantserde sleden, be- j soldaten en voorzien van machine- In het vuur gebracht. In de twee- dus anders dan aanvankelijk »meid volgden de tanks. Zoo wer- infanterie-massa's door een muur ,al beschermd. >ggetuigen zijn het er over eens, dat troepen nog nooit een zoo groote ispanning hadden ontplooid. Vol-] n Zweedsch correspondent was het dsland" letterlijk met sleden en an verschillende soort overdekt, e United Press-correspondent Webb! meldt nog: J het eerst is een nieuw Russisch wa- het gevecht gebracht. Het is de ge-j ,'rde slede, die voortgeduwd wordt] Jen tank en achter zijn zware stalen] mannen en mitrailleurs verbergt.] *'are golven kwamen de aanvallen, el-1 J nel opvolgend, onophoudelijk, in het lie offensief, dat op de landengte gehad heeft voor weken, k* groote verbittering en hardnekkig- de Finnen weerstand aan den] Aanval. doch telkens en telkens weer] ijouwden de Russen den strijd, lange uren duurde de voorbereiding ie artillerie en in die uren werden lizenden granaten op de Finsche li- eworpen, terwijl het donderen en bul- der vuurmonden geen seconde onder- J «n werd. s zoo ver van het eigenlijke strijd- fifcl verwijderd als in Viipuri (Wiborg) k hef dreunen van het geschut hoo- 'let was, of men de ontploffingen voe- jbn en de vogels, mijlen achter het ■j, fladderden verontrust en opgeschrikt. Finsche artillerie was den geheelen actie. Een Russisch vliegtuig, dat het artillerievuur leidde, werd door de Finnen neergeschoten. De aanvallen der Russen werden gedekt door dikke rookgor dijnen. Het totaal aantal bommenwerpers, honderddertig, was een grootere concen tratie van het luchtwapen dan de aanval lers tot nu toe ooit hebben gebruikt. De pantsersleden, die de Russen ge bruiken, zijn een als het ware Arctische toepassing van het paard van Troje. De sleden zijn ongeveer twaalf voet lang en rondom geheel gepantserd. De bewapening bestaat uit lichte mitrail leurs. De opzet is, dat de inzittenden bij den opmarsch beschermd blijven tegen de kogels uit geweren en mitrail leurs, tot zij de vijandelijke linies dicht genaderd zijn, waarop zij den gewonen infanterie-aanval openen. De tanks rukken dan eveneens verder op. Het voornaamste krijgsbedrijf speelt zich echter nog steeds af in den Rasti- sector, ten Noorden van Kuhmo, waar de Maandag j.l. begonnen veldslag nog steeds voortduurt. Over een lange, moeilijk nauwkeu rig te definieeren frontlijn dringen de Finnen langzaam voorwaarts, de 54ste divisie der Russen voor zich uit drij vend. Dit gevechtsgebied is zóó uitgestrekt dat het wel dagen moet duren, voor van be slissende resultaten sprake kan zijn. Op verscheiden punten van dit front is over en weer de artillerie aan het woord en deze artillerie-duels zijn vaak van een uiterste hevigheid. Voorts wordt vernomen, dat driehonderd manschappen van de Siberische ski-pa trouilles, welke de Russen eenige dagen ge leden naar het centrale front hebben ge dirigeerd, gesneuveld zijn op 50 na, die ge vangen zijn genomen. De correspondent van ..Svenska Dag- bladet" aan net front bij Kuhmo meldt, dat de Finnen gedurende de gevechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldgeschut op de Russen hebben buit ge maakt en vier tanks vernield hebben ONDERZOEK GEVRAAGD. Het Zweedsche Roode Kruis heeft beslo ten het internationale Roode-Kruis-comité te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar het optreden van militaire vliegtuigen tegen de Finsche burgerbevolking en naar de schendingen van het Roode-Kruis-tee- ken en de conventie van Genève, waaraan de Russen zich zouden hebben schuldig gemaakt Ook heeft het Zweedsche Roode Kruis besloten, de mogelijkheid te overwegen, dat naar de Finsche en Russische krijgs gevangenkampen Roode Kruis-gedelegeer- den worden gezonden, teneinde het lot dei- gevangenen te verzachten. Voorts heeft het besloten, mede te werken aan het vervoer naar Zweden van oorlogsinvaliden en zwaar gewonden. Brazilië's president Vargas heeft aan het Finsche Roode Kruis de levering van 10.000 balen koffie aangeboden. DE FINSCHE KAMER BIJEEN. Gisteren is te Helsinki in tegenwoordig heid van den president der republiek op plechtige wijze de zitting van de Kamer geopend. Een der leden, die tevens predi kant is, heeft in het Zweedsch en Finsch gepreekt, waarna een liturgische dienst werd gehouden. Vervolgens begroette de voorzitter van de Kamer, Hakkila, den prs- sident der republiek. Hierna sprak de minister-president een rede uit. Na de plechtigheid riepen de afgevaardigden: „Leve het vrije en onafhankelijke Fin land". President Kallio verklaarde dat de Rus sische inval een barbaarsche er zinnelooze aanval was. die de Finnen dwong men- schen te vernietigen die onschuldig zijn aan den oorlog. Om deze reden zijn wij, aldus de president, nog altijd bereid te onderhandelen over een eervollen vrede. Kallio bracht dank aan den Volkenbond en aan alle naties „die ons op vele wijzen geholpen hebben." In het bijzonder bracht hij dank aan Zweden. Hij deed een beroep op meer materieele hulp. De president betreurde de Russische aan vallen op de burgerbevolking en prees de nationale eenheid en den moed der Finnen, maar. zoo liet hij er op volgen, wij hebben dringend hulp noodig daar wij de gansche militaire macht van de Sovjet-Unie tegen over ons hebben. Totdusver heeft Rusland verscheiden divisies van zijn beste men- schenmateriaal verloren. Gewagend van de Zweedsche vrijwilli gers, die goed-uitgerust naar Finland kwa men, zeide Kallio dat dit een voorbeeld was dat zekere andere landen blijken te volgen. Als een van de belangrijkste categorieën waarbij het buitenland kan helpen noem de Kallio de luchtbescherming en middelen om de burgers te beschermen tegen den agressor, „die zijn luchtmacht op een zeer onmenschelljke wijze gebruikt". De humanitaire hulp dient volgens Kallio gemeenschappelijke maatregelen te omvat ten tegen het brute optreden waaraan al les in Finland zonder uitzondering, zelfs hospitalen voorzien van het Internationale Roode Kruis-embleem, thans is blootgesteld In deze grootste worsteling voor haar le ven die onze natie heeft gekend, zoo ein digde Kallio, is het onze voortdurende troost geweest cat de geheele natie volko men bewust achter de regeering en het parlement heeft gestaan. Zij heeft alle kleine zaken vergeten en haar eigen groot heid, zelfverloochening en zelfopoffering getoond bij de verdediging van onze rech ten en onze vrijheden waarvan de vijand ons zou willen berooven. BIDDIENST TE LONDEN. In de St. Paul's cathedral te Londen is een nationale biddienst voor Finlsnd ge houden. De aartsbisschop van Canterbury dr. Lang. zeide, het zeer waarschijnlijk te achten, dat de strijd tusschen recht en onrecht in Mei a.s. beslist zal worden. Hij deed een beroep op de Britsche regeering, haast te maken bij de hulpverleening aan Finland. De dienst werd per radio uitge zonden naar Finland en de Scandinavische landen. EENIGE SUCCESSEN VAN FRANSCHE PATROUILLES. Het Fransche Havas-bureau meldt in zijn commentaar op den militairen toe stand aan het Westelijk front, dat Fran sche patrouilles op drie verschillende pun ten er in geslaagd zijn tot diep in Duitsch gebied door te dringen. Gebruik makend van den mist drongen zij door tot drie a vier kilometer achter de Duitsche voor posten, waar zij kostbare gegevens verza melden. Twee van deze expedities hebben plaats gevonden in het gebied tusschen de Saar en het bosch van Warndt. De derde expeditie vond plaats in de^-Vogezen, waar het terrein heel gunstig is voor dergelijke ondernemingen. In hetzelfde gebied heeft een vierde Fransche patrouille een Duitsche patrouille overvallen en een aantal ge vangenen gemaakt. BRITSCHE BATAILLONS VOOR DIENSTEN OVERZEE. Het Britsche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat zekere bataillons voor de verdediging overzee spoedig naar het buitenland zullen gaan. Deze batail lons bestaan uit mannen van 35 tot 60 jaar. voor het meerendeel oud-strijders, die zich hebben opgegeven als vrijwilligers voor den dienst overzee. Hun taak zal zijn de bewaking van spoorbruggen, electrische centrales, fabrieken enz. Op deze wijze zullen zij jongere troepen vrijmaken voor de frontlinies. WRAK VAN EEN VLIEGTUIG GEVONDEN. Een schaapherder heeft bij Cuchendall (Antrim, Ierland) het wrak ontdekt van een vliegtuig, waarin zich vier lijken be vonden. Het vliegtuig was eergisteren ver ongelukt. Het was een Britsche bommen werper. DE DAGELIJKSCHE LIJST. Bij het op een mijn loopen en zinken van het Deensche s.s. „Vidar" zijn 5 man gered, doch 15 worden vermist. Het Noorsche s.s. „Fingal" (460 ton) is ter hoogte van Schotland gezonken na een ontploffing in het ruim. Het schip was van Noorwegen op weg naar Ierland. De geheele bemanning kon worden gered. Twintig overlevenden van het Grieksche schip Eleni Statafchos, dat door een Duit- schen onderzeeër op den Atlantischen Oceaan verscheidene dagen geleden tot zinken was gebracht, zijn aan de Iersche kust aangekomen. Zes hunner, onder wie de kapitein, moesten in uiterst verzwak ten toestand in het ziekenhuis worden op genomen. Het schip was Zondag getorpedeerd. De 32 leden der bemanning hadden zich in de reddingbooten begeven, welke met touwen aan elkander waren vastgebonden. Het was zoo koud, dat dertien man om kwamen. Men moest hun lijken in zee werpen. „Wij waren zoo uitgeput", ver telde een der geredden, „dat zelfs toen wij de Iersche kust zagen, wij niet vol doende kracht hadden om de riemen te bewegen." DE ASAMA MARU. Het Japansche antwoord op de Britsche nota van 27 Januari, in verband met het incident met de „Asama Maru". is door den Japansdien onderminister van buiten- landsche zaken Tani aan den Britechen ambassadeur overhandigd. De beide nota's zullen gelijktijdig wor den gepubliceerd, zoodra de Britsche re geering gelegenheid zal hebben gehad de Japansche nota te bestudeeren. Craigie had heden een nieuw onderhoud met Arita. In het Britsche Lagerhuis heeft Herbert Morrison (Labour) een debat over de eco nomische politiek der regeering ingeleid door het indienen van een motie, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid, in het „oorlogskabinet'' een minister op te ne men, belast met ae behandeling van alle economische kwesties. Vervolgens wees ook Sir Archibald Sin clair (liberale oppositie) op de noodzake lijkheid van een specialen minister voor de coördinatie. In zijn antwoord verklaarde Chamberlain niet in te kunnen zien, hoe de minister, wiens benoeming wordt aanbevolen, op eenigerlei wijze de snelheid zou kunnen ver- grooten, waarmede eiken dag besluiten wor den genomen. „Indien ik, aldus de minis terpresident, zou meenen, dat de voorge stelde benoeming van een minister ons zou kunnen helpen bij het winnen van den oor log, of dezen maar één dag zou kunnen verkorten, zou ik de zaak met een ander oog bezien. Niets van hetgeen gezegd is, toont echter aan, dat dit voorstel een ver betering zou zijn, en ik ben dan ook tot de slotsom gekomen, dat het niet het juiste oogenblik is voor een verandering van dezen aard". Het Labour-lid Georges Mac Donald meende, dat Engeland een krachtiger hou ding moest aannemen tegenover de neu tralen, die zich met onwil onderwerpen aan de contrabande-controle, terwijl zij de Duitschers niet durven mishagen. Nadat nog vele sprekers het woord had den gevoerd en Attlee een laatste uiteen zetting had gegeven van het Labour-stand- punt beëindigde Sir John Simon namens de regeering het debat, Hij besloot als volgt: „in een oorlog als den huidige veroorlooft de democratie ons openbare debatten van dezen aard te hou den, ons goede humeur te bewaren en daar bij geen onderlinge critiek uit te oefenen. Niemand zal in een concentratiekamp op gesloten worden voor hetgeen hij vandaag heeft gezegd. Dat is het ware verschil tus schen de democratische regeering, die wij verdedigen en het systeem, dat wij trachten omver te werpen. Dit debat heeft getoond, dat wij een ingewikkeld probleem van con stitutioneel structuur kunnen bespreken in een geest van bijdrage tot de gemeene zaak". Een motie der oppositie over de economi sche politiek is door het Lagerhuis verwor pen met 185 tegen 90 stemmen. Met 178 tegen 87 stemmen werd een conservatief amendement op de Labourmotie vervolgens goedgekeurd. BINNENLAND. Marinefilm in Den Haag vertoond. (3e Blad). De barre winter. (3e en le Blad). Goederentrein nabij Utrecht ontspoord. (Ie Blad). Botsing tusschen trein en auto op de lijn Boxtel-Den Bosch. (Gemengd, 3e Blad) Ongewenscht buitenlandsch toezicht op Nederlandsche ondernemingen. (3e Bi.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzet Verdeelde markt Geringe koersverschillen Amerika nen onzeker Beleggingen kalm. BUITENLAND. Zweden staat geheel achter Finland. (3e Blad). Nieuwe aanval der Russen op de Kareli- sche landengte. Gebruik van sleden. (Ie Blad). De Balkan-entente te Belgrado bijeen, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Rijksminister Seyss-Inquart heeft over de toestanden in Polen en het Duitsche op bouwwerk aldaar, verklaard, dat het niet waar is. dat 16.000 Polen zijn doodgescho ten. Evenmin is juist, dat 13.000 Poolsche studenten zijn terechtgesteld. In totaal telt Polen slechte 9000 studenten Ten aanzien van de kerkelijke toestan den zeide hij, dat geen enkele kerk geslo ten is, noch wordt eenige priester belem merd in het uitoefenen van zijn ambt. Het kerkelijk leven wordt niet gestoord. Te Tsjenstochau wordt vereering van de „Zwarte Madonna" voortgezet en in de kroningskapel in de Burcht van Krakau wordt ieder en dag een H. Mis gelezen. Verder merkte de minister op. dat den internationalen hulporganisaties niets in den weg wordt gelegd. In bepaalde Poolsche kringen pogen Britsche agenten nog aan te sporen tot daden van geweld, waarbij rekening moet worden gehouden met een vijandige hou ding van een deel der bevolking, vooral van de intellectueelen. Duitschland kan zich niet laten storen in zijn opbouwend werk. Op de eerste plaats moet worden gezorgd voor veiligheid en orde en op de tweede plaats moeten alle krachten tot ontwikke ling worden gebracht, niet alleen in ver band met de behoeften, welke voortvloeien uit de Britsche blokkade, doch ook tot het welzijn van het geheele Poolsche volk, dat onder de vroegere leiders een ellendig en armoedig bestaan had. Hoewel de oorlog in Polen kort heeft geduurd, is toch groote verwoesting aangericht; de Polen zelf heb ben talrijke bruggen en waterwerken, tele foonleidingen en electrische centralen ver nield. Talrijke voorraadschuren met graan zijn in brand gestoken en de veestapel is tot de helft teruggebracht. De Polen zelf werken hard mede aan het opbouwend werk; 200.000 arbeiders hebben werk gevonden. Ook bestaat een Poolsche spoorwegpolitie en verder zijn maatregelen genomen tegen het opdrijven van prijzen en de salarissen en pensioenen van de Poolsche ambtenaren worden doorbetaald. In enkele uitzonderingsgevallen moest worden opgetreden tegen priesters, die op hitsende redevoeringen hielden. Li geen geval hebben terechtstellingen plaats ge had zonder vonnis. Het onderwijs is wederom geregeld. Op de lagere scholen wordt wederom op de ge bruikelijke wijze onderwijs gegeven, terwijl vakscholen worden opgericht. Tenslotte behandelde de minister in het kort het Joodsche vraagstuk. Men kan niet toelaten, zoo zeide hij, dat de ghetto's op den duur blijven bestaan, want zij zijn een gevaar voor de cultuur van het avondland. Een oplossing zou zijn de Joden in de om geving van Lublin bijeen te brengen onder een soort zelfbestuur. Reeds nu bestaat in In het Noorden en Midden Matige tot zwakke Oostelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met kans op eenige lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. In het Zuiden: Zwakke uiteenloo- pende wind. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, met nu en dan lichte regen of sneeuw. Lichte tot matige vorst. de ghetto's een zelfbestuur in den vorm van de zoogenaamde „Jodenraden". Ook is een eigen Joodsch hulpwerk in het leven geroepen. NIEUWE BELASTINGEN IN DUITSCHLAND. United Press meldt uit Berlijn, dat de regeering van plan is over te gaan tot vast stelling van nieuwe decreten, welke ten doel hebben nog tien a twaalf millioen mark te verkrijgen. Volgens goed ingelichte kringen bevat een van de voornaamste punten het vormen van een „oorlogs-financiering- fonds", hetwelk gevuld moet worden door betalingen van zaken-concerns in verhou ding tot hun j aarlij kschen financieelen om zet. Verklaard werd tevens, dat ook een „na tionale Duitsche spaardag" uitgevaardigd zal worden. Volgens financieele kringen zul len de nieuwe belastingen op luxe-artike len ten eerste champagne en likeuren tref fen en mogelijk ook tabak. Onder het loon- certificaat-systeem zouden salarissen ge deeltelijk in munt en gedeeltelijk in certi ficaten. die alleen voor den aankoop van zekere vastgestelde artikelen dienst kunnen doen. uitbetaald worden. Mogelijk zou ook een deel van de salarissen uitbetaald worden in den vorm van niet voor inkoopen be stemde spaarcertificaten. Volgens goed in gelichte kringen werken zoowel officieele als privaat-industrieele bureaux op topsnelheid om het program in een uitvoernden vorm te gieten. ZUID-ArRIKA EN DE OORLOG. De Zuid-Afrikaansche Senaat heeft met 21 tegen 13 stemmen een door de regeering ingediende motie aangenomen, waarin de politiek ten aanzien van den oorlog wordt goedgekeurd. Met een gelijke stemmenverhouding werd een door Fourie, gewezen minister in de re geering-Hertzog. ingediend amendement, waarin het sluiten van vrede met Duitsch land werd geëischt, verworpen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1