Wederom Duitsche vlieger aanvallen op Engeland's kust Jaargang WOENSDAG 31 JANUARI 1940 No. 24494 heer W. A. Couzy wordt rijks- jpecteur der Luchtbescherming in relderland, Utrecht en Overijssel HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ben twee jaar! yan het Finsche strijdtooneel De Russische bomaanvallen Finsche aanval in het Noorden i ernstig verlies voor de Leidsche Brandweer De Friesche 1 Elfstedentocht I Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Eenige schepen getroffen DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: i. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar schappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere tentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling sdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 0. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven s. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fUn: per 3 maanden t. 3.35 per weelc t. 0.15 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mndj ,idaag is het precies twee geleden, dat heel Nedei- d de geboorte van Prinses trix vierde. van deze feestvreugde dt men in het geheele land kg in de bevlagde straten, armede stad en dorp zich pben getooid, ge de toekomst van onze 'gdige Prinses even zonnig j als Haar gezichtje op de De commandant der Finsche passieve verdediging .generaal Aame Sihvo, heeft de pers een rapport overhandigd. Hij zegt daarin, dat de Russen hebben getracht, met schending van alle wetten van mensche- lijkheid, alle levende wezens te vernietigen en zelfs kerken en ziekenhuizen hebben aangevallen. In het departement Nyland, waarvan Helsinki de hoofdplaats is, zijn bij 167 bombardementen op 46 plaatsen 3541 bommen geworpen, in de departementen Abo en Bjorborg bij 417 aanvallen op 31 plaatsen 3174 bommen, in Viipuri bij 156 aanvallen op 46 plaatsen 3754 bommen, in I Haeme bij 47 aanvallen op 16 plaatsen 1 2159 bommen, in St. Michel bij 7 aanvallen op 4 plaatsen 951 bommen, in Kuopio bij 23 aanvallen op 11 plaatsen 656 bommen, in Uleaborg en Lapland bij 116 aanvallen op 38 plaatsen 4963 bommen, op de Aalands eilanden bij 8 bombardementen op 4 plaat sen 172 bommen. Voor het geheele land bij 643 aanvallen op 207 plaatsen 20.337 bom men. Het rapport geeft vervolgens bijzon derheden over aanvallen op kerken, zieken huizen enz. Tot 29 Januari zijn ten gevolge van de luchtaanvallen 373 menschen omge komen, 323 ernstig en 585 licht gewond. Over het algemeen kan worden gezegd, dat het aantal slachtoffers in verhou ding tot het getal geworpen bommen niet groot is. Het beste middel tot het vermijden van het verlies van menschenlevens is de ver spreiding van de stadsbevolking over veraf gelegen gebied gebleken. Het Stockholmsche blad „Ekstrabladet" meldt, dat de straten van Abo nog duidelijk de bloedsporen vertoonen van den vreese- lijken luchtaanval, welken de sovjets hier ondernamen. Een groot aantal gebombar deerde huizen getuigt van de hevigheid van het bombardement. Een bom trof een tram, die juist door de passagiers werd verlaten. De conducteur en zes passagiers werden gedood. De tram vatte vlam. Twee vrouwelijke telefonisten, die de straat overstaken, om zich in veiligheid te stellen in een naastbijzijnden schuilkelder, werden getroffen en gedood. Het dagblad van Abo „Underrettelser" is slechts met twee bladzijden verschenen, omdat het papierpakhuis van de courant getroffen is. De courant was in den schuil kelder gedrukt. De haven van Abo is niet beschadigd, evenmin de kerk en het kasteel. De brand weer is nog steeds bezig met het blusschen van de branden in de getrpffen huizen. FINSCHE LUCHTAANVAL. Intusschen komen opnieuw berichten over Finsche luchtaanvallen. In doorgaans goed ingelichte krin gen werd verklaard, aldus United Press, dat Kronstadt het doel van de Finsche bombardementen is geweest. Naar ge meld werd. hebben ook thans weer Ita- liaansche piloten met Italiaansche vliegtuigen aan dezen luchtaanval deel genomen. Naar verluidt heeft men verscheidene directe treffers op Russische oorlogsschepen in de haven van Kronstadt geboekt, terwijl eveneens schade toegebracht werd aan ge bouwen op de scheepswerf en aan hangars. Er zij aan herinnerd, dat Kronstadt, het Russische „Malta", reeds eerder door de Finsche luchtmacht bezocht werd. Alge meen werd toen toegegeven, dat aan dien aanval Italiaansche vrijwilligers hebben deelgenomen. Aanleiding tot den aanval van gisteren waren de meedoogenlooze bombardementen, welke de Russen op de weerlooze Finsche burgerbevolking onder nomen hebben. United Press meldt: De streek van Kohnio is, blijkens berich ten, die in Stockholm en Kopenhagen uit Lapland binnenkomen, op dit oogenblik het tooneel van een verbitterden strijd, die van groote be teekenis kan zijn voor het verdere verloop der vijandelijkheden. Niet minder dan twintigduizend Russen wor den hier door de Finnen bevochten. Het is zeer waarschijnlijk, dat de strijd daar van invloed is op de vijandelijkheden om het Ladogameer. Het middelpunt is Raestsi, waar na een maand van betrekkelijke rust de Finnen plotseling een verwoeden aan val hebben geopend. Nog is het te iar wij vernemen is binnenkort de be aming te verwachten van den heer A. Couzy, inspeeteur der Leidsche ►litiebrandweer tot rijks-inspecteur ior de bescherming van de bevolking gen luchtaanvallen voor de provin - -es Gelderland, Utrecht en Overijssel, ■'rwijl hij tevens zal optreden als andweerdeskundige voor dit rayon. I>c heer Couzy zal zijn nieuwe functie i 15 Februari aanvaarden. heengaan van den heer Couzy be lt voor de Leidsche politie-brandweer wijfeld een ernstig verlies, voortreffelijke reputatie, welke deze zich sedert de groote reorganisatie 935 heeft verworven, is voor een goed hede aan hem te danken, welke ver te jdoor de omstandigheid, dat het Iweermateriaal, als gevolg van dat anisatieplan, belangrijke uitbreiding •ging, allerminst wordt verkleind. •n de heer Couzy die zijn opleiding ng bij de Amsterdamsche beroeps- iweer, waar hij de functie van brand- ter bekleedde op 28-jarigen leeftijd ingang van 1 Mei 1935 door den bur- ester werd benoemd tot inspecteur politie le klasse, speciaal voor den dweerdienst, vormden twee autospui- het voornaamste bluschmateriaal, over de Leidsche brandweer beschikte. 't groote voortvarendheid nam hij r de opperste leiding van den com- dant, den commissaris van politie, den Meyer, de opleiding van het politie- >neel ter hand. dat, na de afschaffing het vroegere systeem vrijwilligers een beroepskern geheel in zijn ive taak moest worden ingewerkt, i 1 December 1936 werd de nieuwe dweerkazerne aan de Langebrug offi- in gebruik genomen en intusschen I hard aan de uitbreiding en moderni- ng van het materiaal gewerkt, i de heer Couzy zijn werkkring in schen gemeentedienst beëindigt, be- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIlH Inspecteur W. A. Couzy. staat het rijdend materiaal uit drie motor spuiten, een auto met draailadder, een auto met babymotorspuit en een chassis, waarop de ladder van een der beide oude autospuiten is gemonteerd. Bovendien werd aanzienlijke uitbreiding gegeven aan het slangenmateriaal, terwijl een groot aantal brandkranen in de stad de zoo hoog noodige vernieuwing onderging. Het zou onjuist zijn en onbillijk tegen over zijn medewerkers, in de eerste plaats zijn onmiddellijke chefs, om de verdiensten van dit alles uitsluitend op zijn naam te schrijven, doch wel staat vast, dat de heer Couzy in zeer belangrijke mate heeft bij gedragen tot de perfecte scholing en den 1 De vijfde Friesche Elfsteden- E E tocht is door een kopgroep van E vijf rijders, te weten Keyzer, E Adema, Jongert, v. d. Duim en E Westra gewonnen. E Voor het uitvoerig verloop van §j den tocht en de enorme moei- E lijk heden, waarmede de rijders ij E te kampen hadden, verwijzen E E wij naar het Derde Blad. •%IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ uitnemenden geest, welke momenteel onder het brandweerscorps heerscht en tot den hoogen graad van paraatheid, waarvan wij in de laatste jaren herhaaldelijk hebben kunnen gewagen. Juist deze laatste eigenschap is voor een brandweer zoo uitermate belangrijk, zooals in de laatste maanden bij felle uit slaande branden meermalen is gebleken. Ook bij de organisatie van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst, voor zoo ver deze de brandweer-aangelegenheden betrof, heeft hij uitnemend werk verricht, hetgeen uit deze hoogst eervolle benoeming ook wel duidelijk blijkt. Het is ons bekend, dat het den heer Couzy eenige moeite heeft gekost om zijn Leidschen werkkring, dien hij lief gekregen heeft en waar hij zoo vruchtbaren arbeid heeft mogen verrichten, vaarwel te zeggen. Anderzijds is deze benoeming een zóó eervolle onderscheiding, dat hij ze niet mocht weigeren. Leiden, niet het minst zijn dagelijksche medewerkers, zien hem met leede oogen vertrekken, hoezeer zij hem deze promotie van ganscher harte gunnen. Het ga hem in zijn nieuwe standplaats, Arnhem, wèl. Naar wij verder vernemen ligt het in de bedoeling van de Kroon om bin nenkort eveneens over te gaan tot de benoeming van een luciitbeschermings- inspecteur voor de Noordelijke en één voor de Zuidelijke provincies. Voor het Westen des lands zal vermoedelijk geen afzonderlijke inspecteur worden benoemd. vroeg om met eenige zekerheid vast le stellen, wat de resultaten zijn, die tot nu toe behaald zijn, doch reeds hoort men van honderden dooden aan de zijde der Russen en van het buit ma ken van een aantal pantserwagens, ka nonnen en ander materiaal. De overwinning van Suomussalmi heeft verscheidene Finsche afdeelingen vrijge maakt, zoodat die ter versterking konden worden gebruikt, tezamen met afdeelin- gen Zweedsohe vrijwilligers. Een strijd macht van zes a acht duizend Finnen heeft zich van twee zijden op de Russen geworpen, die zich sedert het begin van den oorlog in loopgraven verschanst had den, en daar tot nu toe vrijwel ononder broken rust genoten hadden. De aanval werd bij verrassing Maandag j.l. geopend, toen verkenningspatrouilles het bericht brachten, dat de voedselvoor raden der Russen afnamen, en de troepen teekenen van verzwakking toonden tenge volge van de barre koude en de weinige activiteit. Met den aanval gingen gepaard verstoringsacties, gericht op de verbindin gen der Russen, terwijl de artillerie de flanken onder vuur nam. Terwijl de Finsche soldaten in den La doga-sector voortgaan, den Russisohen in valler te bestoken en hem geen oogenbilk met rust laten, verdedigt het kleine garni zoen van fort Mantsi zich op heroïsche wijze Het fort ligt op een van de kleine eilandjes aan den Noord-Oostelijken oever van La doga. De Russen hebben in de afgeloopen dagen herhaaldelijk getracht, het fort stormenderhand te nemen, maar de Finsche geweren en mitrailleurs hebben tot nu toe de traditie van het Finsche scherpschut ters-meesterschap weten te handhaven. Alle Russische aanvallen werden afgeslagen en de bezetting vam fort Mantsi schrijft een nieuwe pagina in het boek der held haftige oorlogsfeiten, welke doet denken aan die van het Alcazar in Spanje. Het is van het grootste belang, dat de Finnen in het bezit blijven van het fort, omdat het strategisch een uitnemende po sitie inneemt bij het onder vuur nemen van de Russische spoorlijnen te Kitaale. De United Press-correspondent bij het Finsche leger op de Karelische landengte seint: De Finnen hebben gisteren hun artil lerievuur en aanvallen geconcentreerd op maroheerende colonnes der Russen. Zij heb ben naar schatting twaalf a veertienhon derd Russen gedood. De Finsche artillerie heeft in samenwer king met de luchtmacht een geheele mar- cheerende compagnie jan naar schatting achthonderd man sterk weggevaagd, een andere maroheerende colonne, welke een mijl. lang was, ernstige verliezen toege bracht en haar verstrooid. Hierdoor werd aan de Russische activiteit voor dezen dag een einde gemaakt. De Finsche artillerie concentreerde ook plotseling haar vuur op vijf Russisohe veld keukens. terwijl de manschappen aan het eten waren. Een groot aantal Russen werd gedood. Aan dit front werden een Russisch ge vechtsvliegtuig en een Russisch bombarde mentevliegtuig neergehaald. BINNENLAND. Het twee-jarig bestaan van het Prinses Beatrixfonds; rede van den voorzitter. (2de Blad). Onbegaanbare wegen tengevolge van sneeuwval; verkeer op vele plaatsen be lemmerd (Gemengd, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Nauwelijks prijshoudende markt Stille handel Scheepvaartfondsen iets lager Cultuurfondsen vrijwel onveranderd Nederlandsche beleg gingen gunstig gedisponeerd. BUITENLAND. Hitler's rede (3de Blad). Na 2 maanden oorlog in Finland (3de en lste Blad). De gevoelens van Noorwegen (3de Blad). Nieuwe Duitsche vlieger-aanvallen op En- gelsche kust (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Meest matige, in het Noorden wellicht tijdelijk nog krachtige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waar schijnlijk eenige regen of sneeuw. In het Noorden matige tot lichte vorst, later wellicht temperatuur om het vriespunt. In het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt vernomen, dat gisteren wederom twintig Duitsche bommenwerpers hebben deelgeno men aan de aanvallen op de Britsche kust van Aberdeen tot Kent. De Duitschers heb ben één toestel verloren en een ander werd buiten gevecht gesteld. De bommenwerpers hebben nog vier sche pen aangevallen. Voorts hebben Duitsche vliegtuigen bij een aanval op de Shetlandseilanden twaalf bommeh laten vallen, doch deze kwamen alle in zee terecht. Van de uit 28 leden bestaande bemanning van het Britsche sa. Stanburg, dat gisteren door Duitsche vliegtuigen is tot zinken ge bracht, hebben er slechts twee het leven afgebracht. Naar uit berichten in de Engelsche bla den blijkt, zijn verscheidene schepen, die Maandag voor de Britsche kust door Duit sche bommenwerpers werden aangevallen en volgens Duitsche mededeelingen vernietigd zouden zijn, intusschen reeds in Britsche havens aangekomen. Het s.s. „Gripfast" o a. is, zij het beschadigd, een haven aan de Noord-Oostkust binnengeloopen. Voorts werden, zooals gemeld, door Duit sche vliegtuigen aanvallen gedaan op de schepen ..Miriam", „British Officer", „Athel- monarch", „Otterpool" „Knitsley". „Llan- wern" en „Wellpark". Geen dezer schepen werd echter ernstig beschadigd. Zelfs het Letsche schip „Tautmilja", dat reeds door de bemanning verlaten was. is niet gezonken. Het schip is gisteren in den loop van den dag aan de Engelsche kust op het strand geioopen Er bevond zich toen nog één man aan boord, die tijdens den aanval door de Duitsche vliegtuigen gewond was en het bewustzijn had verloren, doch later weer was bijgekomen. Maandag is ook nog het lichtschip „East Dudgeon" voor de Oostkust van Engeland door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De aanval geschiedde omstreeks halftien in den ochtend. Een bombardementsvlieg tuig begon het lichtschip met mitrailleur- vuur te bestoken, vervolgens werden negen bommen geworpen, waarvan de laatste het schip trof. De acht opvarenden van het lichtschip gingen in een kleine boot en roeiden naar de kust. In den nacht om streeks halfdrie waren nog slechts twee van hen in staat om te roeien. Men hoorde toen de branding op de kust. Toen de mannen meer het land naderden, sloeg de boot om; zeven van hen kwamen om en slechts een der opvarenden. John Sanders, wist zwem mend de kust te bereiken Hij heeft nog gepoogd den kapitein van het lichtschip te redden, doch deze spoelde weg. Sanders strompelde over de duinen en is in een schuur uitgeput ineengezonken. Van den treiler Rigoletto (212 ton) wer den schipper en stuurman gedood. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Groepen Duitsche vliegers hebben ook in den loop van 30 Januari verkenningsvluch ten gemaakt boven de Noordzee en de Engelsche kust van de Orkaden tot aan de monding van de Theems. Daarbij wer den wederom zeven gewapende koopvaar dijschepen tot zinken gebracht, een aoht- ste zwaar en verscheidene andere licht beschadigd Bovendien werden twee Brit sche voorpostenschepen tot zinken ge bracht. Ondanks zeer krachtig luchtaf- weervuur van alle aangevallen schepen en ondanks het optreden van talrijke vijan- lijke jaChttoestellen wordt slechts één eigen vliegtuig vermist.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1