SCH DAGBI1D - Tweede Bled Zaterdag 27 Januari 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN inÈÊ f" Binnenland Uit Ned. Oost-lndië Buitenland tD^s in staat te troosten. Hij moge de ^^ieden sterken en dragen op de vleu- u ij her liefde. Hier is neergelaten het D k overschot van een jongen man. iw wat in zijn werk. een voorbeeldige ■tt. mgen Hier staat zijn oude grootva- hem van jongsaf heeft opgeleid, clo sprak tot slot een stichtelijk woord inleiding van het slot van Prediker 'i- et begin van Prediker 12. Men 'li te Buurman sprak namens den mi- t. /an defensie en de officieren, ser ie i korporaals en manschappen van het it. Kort, krachtig en met diep mede- herinnerde spr, aan het noodlottig b'-z;Spr. hoefde niet veel te zeggen in waar zooveel rampen zijn voorge loop daar herinnert het gedenkteeken bij e Kerk aan. Spr. zal niet spreken ÏTV a weg naar troost en bewaring, maar t den trouwen wapenmakker van I"*! ruste in vrede toe. 'CU!' «Cu .rediker Spliethof herinnerde aan de "■orden, die reeds gesproken waren. j,-S gaat voorbij, maar Gods woord vir 'tlijft. Namens de familie dankte spr. 1 Buurman, die namens den minister SLfensie gesproken heeft. Een trouwe, ooi ^wapenbroeder is gevallen, hij heeft ijlden gegeven. Ook bracht spr dank oorï .nmandant, officieren en manschap- r de eerbewijzen aan den overledene, 'niü ongeluk heeft spr. een bezoek ge- lan den jongen man, die toen naast al: md en deze vroeg: waarom hij en ik :cjt rooteren dan hij zijn door die vraag n. Om met die vraag in het reine te moeten we het heilzaam middel van ;elt van leven en dood verstaan. Zijn anz»id zei: ik was niet bereid om te Nu. aldus spr., hebt ge nog de keus. LV is een woord voor allen. Werkelijk Mo, dat wij onzen plicht vervullen in n. k, dat ons geroepen heeft. Het zal t dragen, die reikt tot in eeuwigheid, litoiindigde met het „Onze Vader". Ge werd nog Ps. 89 19. i* upenmakkers van den overledene, die ebmste maanden lief en leed met hem hadden, trokken langzaam langs or wende groeve en brachten hem het •ere militaire saluut. laï onder den Indruk van deze droeve Pragheid verlieten de vele belangstel- t. de begraafplaats. neelvoorstelling voor de burgers. ®':lederljkerskamer „Tot Nut en Ge- uit Alphen gaf in de zaal Gesink tel een tooneelvoorstelling voor bur- 1 luitenant J. van Kessel herinnerde er e cat dit gezelschap ongeveer een maand ft: i op een avond van O. en O. voor .tairen was opgetreden, waar slechts au burgers konden genoodigd worden. zeischap heeft zich bereid getoond ico eens een stuk op te voeren. De op- ■*1 is voor een buitengewoon nuttig .1. voor O en O. Het Leidsche salon- fL onder leiding van den heer J, Plu f'iljn medewerking willen verleenen. H'kest begon met eenige populaire te spelen en verzorgde op verdien- wijze den geheelen avond de pauzen afwisseling der bedrijven. het gezelschap werd wederom op- J'ii het succesvolle stuk „De familie ijn vrouw" De aanwezigen hebben van dit komische stuk in drie be- J1® maat van Kessel dankte aan het en, die medewerkt hadden aan het van dezen avond. begeleiding van het orkest werd door aanwezigen staande het Wilhelmus Ml en een Leve de Koningin en een }':t hoera uitgebracht. <Uiet aantal Ingeschrevenen bij de ge- fsl"'Ujke arbeidsbeurs bedroeg op Vrij- ïtl Januari 1586; vorig Jaar 858. J M LISSE. .arvergadering J.V. „Zacharia". '-r presidium van den heer J. van der tederste voorz, der vereenlging, werd e jaarvergadering gehouden van de r Geref. Gemeente „Zacharia". Bij w(nvang liet de voorzitter zingen Ps. li. en las hl] voor Jeremia 1. m,t door den secretaris een uitnemend ..Mncerd jaarverslag was uitgebracht, hij een goed beeld gaf van het gingsleven en mededeelde dat de id.! ■ën er best voor stonden, werd door er v. d Spek. wegens ziekte van den '...ken inleider voor dezen avond een .erp ingeleid over „Jeremia", waarop •s„';preking volgde. Verschillende afge- 'J'.'den brachten hun gelukwenschen ""nama door den heer A. Slootweg een erp werd geleverd getiteld „Een '"'ie fakkel" Dit uitvoerige onder handelende over Farel, werd op dui- icf' wijze uiteengezet. Ook hier volgde Nd.ing op. ?er G. H. Mijnders zette in zijn on- fibj over den godgeleerde Voetius ult- n i werk en beteekenis voor de kerk en. Als laatste onderwerp werd door idfer P. L den Hollander ingeleid een jdeilandsche geschiedenis handelen- „Vernederd en Verjaagd", waarin 'in van Wllhelmina van Pruisen werd C:*;even en dat van haar gemaal Wil- |nl lil t rondvraag was gehouden werd een ca van dank gebracht aan allen die op kri wijze hadden medegewerkt tot het n ?en van dezen avond, waarna ouder- sser in dankzegging voorging en -goldaan huiswaarts keerden I ^sll ijd I Burgerlijke Stand. uren: Nlcolaaa Gijsbertus, Z. van J. A. ^en A. C. Baars Maria. D. van M. van c!_E-.J' .van Veen Cornelia Hendrika, P. A. de Haas en C. van den Burg s Wilem Johannes. Z. v. A H Lefeber van der Vlugt. radenHendrik Snijders, echtgenoot van oeven 83 j Johanna Maria de Kooker m EUzabeth Bentvelzen echtgenoote van der Vlugt 81 j, trouwd: A. Barten en J. van der Leede. ,vd: H. F. van Hees en J. H. M. Visser Verdel en H. van de Weerd ït Loop der Bevolking. -i.tigdP. A. Straathof Kapelstraat 2 Bouma. Prins Hendrikstraat 25 PA sk Heerewec 427 G. H. Smit 3de Poel- T. de Vilei. Kanaalstraat 3, okken: A A M. C. Rietveld, naar Dor- J. van 'tOever, n. Haarlemmermeer kolker, n. Voorschoten M. Turenhout. hout. MEER GOEDKOOPE MARGARINE EN GOEDKOOP VET VOOR ONDERSTEUNDEN De ministers van economische en van sociale zaken hebben met het oog op den lang aanhoudenden winter besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezinnen gedurende drie weken boven de vastgestelde kwanta één pakje heffingsvrije margarine en één pa-kje heffingsvrlj bak en braad'vet per week extra worden verstrekt. DE OVERLEVENDEN VAN DE „SLIEDRECHT". De directie van de n.v. Phs. van Omme- rens scheepvaartbedrijf te Rotterdam be richt, dat zij uit Londen de mededeeling heeft ontvangen, dat het vertrek van de vijf overlevenden van Da Bliedredht" uit Lon den naar Nederland is uitgesteld wezens nog te vervullen formaliteiten. DE VLIEGRAMP IN INDIË. De commissie van onderzoek inzake de ramp van de PK-AFO bij Bali keerde naar Bandoeng terug. De oorzaak van het on geval kon niet aanstonds worden gevon den. Het is noodzakelijk dat de motoren van het verongelukte toestel worden on derzocht. Deze moeten worden gelicht, waartoe de marine hulp verleent. Even tueel zal hierbij van duikers moeten wor den gebruik gemaakt. Uit alles blijkt, dat van een in het oog springende oorzaak geen sprake is, dat een moeilijk onderzoek te wachten is, en dat dit eventueel nog zender resultaat zal blijven. DE „OTTOLAND" VLOT. De directie van de reederij Scheepvaart en Steenkool-maatschappij te Rotterdam heeft berioht ontvangen, dat het S/S. „Otto- land", dat op weg van Sluiskil naar Sunder land nabij deze laatste haven was gestrand, vlot is gekomen en vanocihtend reeds in Sunderland is aangekomen. PRINS BERNHARD IN HET SCHEEPVAARTMUSEUM. Z.K.H. prins Bernhard heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De Hollanders in Oost-Azië", welke is in gericht in het scheepvaartmuseum te Am sterdam. Het bezoek van den prins duurde ruim een uur. DE „BRABANT' VERLOOR EEN SLOEP. Het feit dat het vanmorgen te IJmuiden binnengeloopen Nederlandsche motorschip „Tilly" op de Noordzee een reddingsboot heeft opgepikt van het Nederlandsche mo torschip „Brabant" heeft heden eenige ongerustheid verwekt. Men vreesde reeds dat de „Brabant" was vergaan, doch wel dra kiwam gelukkig bericht van kapitein Van der Velde van de „Brabant" dat hij op weg van Antwerpen naar Londen een sloep verspeeld heeft. Het schip bevindt zich in de buurt van de Engeisdhe kust en alles is wel. BESLUITEN VAN DEN SPAANSCHEN MINISTERRAAD. De Spaansche ministerraad is gisteren onder voorzitterschap van Franco bijeen gekomen. Volgens het officieele communiqué werd een wetsontwerp tot kwijtschelding van straf voor politieke delinquenten, die tot hoogstens 12 jaar veroordeeld zijn. aange nomen. Deze kwijtschelding geldt voor hen. die zich tegen de nationale beweging verzet hebben. Verder is een ontwerp over het brengen van eenheid in de vakorganisaties goedgekeurd. Tenslotte zijn de voorloopige begrootingen van landbouw, onderwijs en openbare werken aangenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Cornelia. D. van M. G van Zoen en J. Goddljn Paul. Z. van L. Slik kerveer en M. Evers Gerardus, Z. van A Waasdorp en M. Kollaart Henrietta Lucretia. D. van H. L. Boter en G. Duthler. Overleden: C. J. van Haaster 61 J„ echtgenoote van P. Wefjers H. Opdam 79 J„ weduwnaar van M. van Nobelen. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. A. van Dorp. Teylingerlaan 59. Vertrokken: H. E Balkenende, naar Zaandijk, Lage Dijk 12 F. van Rossum en gezin. n. Dordrecht. J. Vethkade 27 P. W. A. Rem merswaal, n. Norwalk I Calif orniè] M. A. van der Voet. n. Noordwükerhout. Nieuwe Duinstraat 24. LUCHTVERBINDING MET FRANKRIJK WEER MOGELIJK? De plannen, welke de K.L.M. nog steeds koestert om haas luchtnet eer uit te brei den tot Frankrijk, beginnen een aanmerke lijk vasteren vorm aan te nemen. Uit de besprekingen, welke de heer D. J. de Vries, hoofd der afdeeling handel der K.L.M. dezer dagen te Parijs met de Fran- sche autoriteiten voerde, bleek duidelijk, da. aan Fransche zijde de oprechte wensch bestaat, dat de luchtverbinding met het buitenland zoo spoedig mogelijk weer wordt hersteld. Het spreekt vanzelf, dat de K.L.- M. hierbij dan weer een taak te vervullen zal krijgen. Zoo bleek men tegenover het verzoek, een op de Indic-lijn aansluitende verbin ding NapelsMarseille te mogen vestigen, niet afwijzend te staan. Een dergelijke uit breiding der Indië-route welke den reisduur zoowel voor Nederlandsche als voor En- gelsche passagiers naar en van het Oosten met een dag zal bekorten, wordt op het oogenblik bestudeerd, en een definitieve be slissing zal binnen niet al te langen tijd hierover worden genomen. Vanzelfsprekend werd ook de mogelijk heid van een luchtverbinding met Parijs aangeroerd. Ook hierbij bleken tal van vroegere bezwaren te zijn overwonnen, al hoewel het nog niet direct mogelijk zal zijn, met vliegtuigen het traject Amsterdam Parijs rechtstreeks af te leggen. Maar de zaak is in studie. De plannen tot vestiging van een lucht verbinding tusschen Nederland en Portugal zullen eveneens slechts voortgang kunnen vinden, indien de Fransche autoriteiten haar medewerking verleenen. Ook te dien aanzien werden reeds toezeggingen verkre gen van positieven aard. BYRD ONTDEKT BERGTOPPEN. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat admiraal Byrd bij een vlucht in de nabijheid van het eiland Mary Byrd in het Zuidpoolgebied tot dus verre niet bekende bergtoppen heeft ont dekt. JAPANSCHE REGEERING BESLUIT TOT DEFLATIEPOLITIEK. In zijn bijeenkomst van gisteren heeft het Japansohe kabinet besloten tot een politiek van lage prijzen en deflatie. DE AMERIKAANSCHE PROTESTANTSCHE KERKEN EN DE BENOEMING VAN MYRON TAYLOR. Het federale comité der Christelijke kerken ln de Vereenigde Staten heelt een manifest gepubliceerd, waarin de leden worden uttgenoodigd het streven van alle kerken en godsdiensten naar een blijven- den vrede te steunen. Het manifest behandelt voorts de benoe ming van Myron Taylor bij het Vaticaan. Het zegt: „Indien deze benoeming een eerste stap naar vestiging van blijvende diplomatieke betrekkingen zou blijken te zijn. zullen wij genoopt zijn ons daartegen te verzetten, omdat'dit een schending van het beginsel van scheiding tussohen kerk en staat, den grondslag der Aimerikaan- sohe politiek, zou beteekenen." SCHAATSENRIJDEN. DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Het centraal bestuur van de Friesche Elf- steden-Vereeniging heeft op ztfn telegrafisch verzoek van de meeste burgemeesters bericht ontvangen, dat het Elfstedentraject bij blijven de vorst Dinsdag betrouwbaar en berijdbaar zal zijn. In alle gemeenten is men begonnen met het in orde brengen van de banen. Toch zijn er nog enkele zwakke schakels en hier zal de vorst te beslissen hebben. Deze zwakke schakels bevinden zich voornamelijk in de gemeenten Leeuwarden, het Bilt, Barradeel en Wonsera- deel. Mocht omtrent laatstgenoemde trajecten alsnog een ongunstig bericht binnenkomen men had eigenlijk op strenge vorst gerekend na de laatste weerberichten dan zal eventueel uitstel zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. De burgemeester van Gaasterland deelde nog mede. dat de Lutz berijdbaar Is. zoodat de route niet over de Fluessen en het Hegermeer be hoeft te gaan. Voorts is de dijkvaart tusschen Hindeloopen en Stavoren niet te berijden, om dat hier meer dan 1 meter sneeuw ligt. Men heeft thans een route gekozen over de Morra en Warns naar Stavoren. NOORDWIJK. Gevonden: een lederen handschoen, een dameshandschoen, een paar dames handschoenen, een paar kinderwantjes, een sleutel, een rijwielpompje, een foto standaard (driepoot), een oud heerenrij wiel, eer. padvindersriem. een zakmes, eenige autopapieren Inlichtingen ten po- litiebureele te Noordwijk-Binnen. NOORDWIJK BINNEN. Feestavond Noordwijksche Reddingsbrigade. Deze Brigade hield in de geheel bezette groote zaal van hotel ..Royal" haar jaarlijk- schen feestavond uitsluitend voor haar le den. Opgevoerd werd de revue „Geen zorgen voor morgen". De Voorzitter dr. Hermanides opende en heette speciaal het Gemeente Bestuur wel kom. Was vorige jaren de inhoud der revue gebaseerd op het Noordwijksche leven, dit maal paste zij zich geheel aan bij de tijds omstandigheden. In de meeste tafereelen had de mobilisatie de overhand. Nadat het Brigade-lied was gezongen, zongen de N.R.B.-girls in fraai gekleurde costuums aardige coupletten. Flip en Flap zorgden voor grappen, waarover hartelijk gelachen werd. Een keurig ballet wisselde de tafereelen af. De toiletten en dansen waren onberispe lijk. Zij waren ingestudeerd door de heer P. Moenen dansleeraar te Leiden. Ook de décors van den heer Luschen vielen in den smaak. Als laatste tableau vóór de pauze bewonderden wij „Nederland Paraat" „Voor hen die vielen"; in stilte en vol eerbied werd de zang beluisterd. De N. R. B.-girls zongen o.a. het bekende soldatenlied „Prikkeldraad". Als slot werd ten tooneele gebracht „Np- derland Neutraal". Alle medespelenden waren in een keurig tableau opgesteld met de Ned Maagd in het midden, omgeven door en gekleed in de kleuren der Neder landsche vlag. waarbij Flip en Flap eenige passende coupletten zongen. Dr. Hermanides dankte allen voor hun keurig spel. speciaal den auteur, den heer v. d. Wilk en diens echtgenoote. De heer B. de Groot bood namens de Reddingsbrigade Mevr. v. d. Wilk een fruit mand aan voor het vele werk dat zij zich getroostte tijdens de instudeering der revue. Het was dan ook een avond, waarop de Brigade met trots terug kan zien. De grime van den heer Verweij en de muziek van Bemelman and his Boys hebben zeer zeker tot het succes bijgedragen. Een gezellig bal besloot deze eerste opvoe ring. RIJNSBURG. De omzet van „Flora". Vorige week bedroeg de omzet aan „Flora" f. 13.000 tegen 1. 35.000 ln dezelfde week van het vorig jaar. Wel een bewijs welk een ongunstigen invloed de vorstperiode heeft gehad Vanwege de Ned. Herv. Diakonie heeft reeds driemaal een extra ultdeeling van brandstof plaats gehad. SASSENHEIM. Tulpen- en Narclsscntentoonstclling. Nauwelijks is een tentoonstelling ln „Bioemlust' gesloten of de zaal wordt weer geopend voor een nieuwe expositie. A.s Dinsdagmiddag wordt door burgemees ter Gouverneur de Tulpen- en Narcissen- tentoonstelling geopend. Voor deze tentoon stelling zijn zeer belangrijke Inzendingen toegezegd. VALKENBURG. GEMEENTERAAD. Vaststelling der Gemeentebegrooting. De gemeenteraad vergaderde onder lei ding van burgemeester de Wilde. De voorzitter sprak een korte nieuwjaars rede uit, waarin hij den raad Gods besten zegen toewenschte en het lid de Vries een spoedig h/rstel. De heer J F. G. Sierat had bedankt als lid der commissie tot wering van schoolver zuim. In diens plaats werd benoemd de heer A. v. d. Berg, hoofd der Chr. School. Inge- komen was een schrijven van den heer Noort, scriba der Ger. Kerk, om de ge meentezaal aan deze instelling te verhuren 's Donderdagavonds, tot het houden van ca techisaties enz. en een begrooting van de ]Ned. Heide Mij. in verband met het diep- spitten in werkverruiming, welke goedge keurd werd. Hierop werd de gemeentebegrooting be handeld. De heer Schoneveld zeide den uitslag der wethoudersverkiezing te betreuren en nam het wethouder Bol kwalijk, dat hij zijn heil bij de Chr. Arbeiderspartij heeft gezocht, omdat de Chr. Hist, en A.R. op grond van hun beginselen het nauwst met elkaar ver bonden zijn. Spr. stelde vast dat bij zijn fractie het beginsel boven de belangen staat en becrltiseerde een zinsnede uit een strooi biljet der Chr. Arbeiderspartij waarin stond dat arbeiders alléén arbeidersbelangen kun nen behartigd Hij vond dit een valsche en onchristelijke stelling, want zoo gaat men den weg op van den klassenstrijd. Noch- thans wil hij wel met de arbeiders samen werken en van weth. Zwaan afwachten, wat hij in het belang der gemeente zal doen. De heer van Dijk maakte enkele opmer kingen en betwistte de zinsnede uit het strooibiljet. Wel vond deze dat de belangen der arbeiders door de Chr. Hist, en A.R. vroeger verwaarloosd zijn en het eigenbe lang naar voren werd gebracht. Dat er nu een andere tijd is gekomen, is wel een be wijs, dat le meerderheid nu aan de arbei derspartij is. De voorz. bestreed den heer van Dijk en vindt zijn argumenten onchristelijk en maande aan tot voorzichtigheid, daar de vroegere tekortkomingen niet op dezen raad kunnen worden verhaald. De heer van Dijk betoogde voorts, dat de A.R, bij de Weth.-keuze hun partij hadden moeten steunen en niet afbreken. Daar de arbeiderspartij 3/7 deel van den raad uit maakt. meende spr. recht te hebben op een weth.-zetel. De heer Schoneveld merkte op, dat dit 3/deel uit belangenmenschen bestaat. Daarom konden zij hun stem niet geven bij de weth.-verkiezing, omdat zij is een partij zonder beginselen. Hierop werd de begrooting behandeld en vastgesteld. De gewone dienst sloot aan in komsten en uitgaven op f. 47611.41, totaal batige en nadeelige sloten f. 17008,98, Kapi- taaldienst: inkomsten f. 66776,55, uitgaven f. 68209,49, nadeelig slot f. 1432,94. Na rondvraag volgde sluiting met gebed. Vergadering Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. De Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders vergaderde ten huize van den voorzitter den heer P. Visscher. Na opening en vaststelling der notulen bracht de secretaris zijn jaarverslag. Het ledental bedraagt thans 15. Het financieel verslag vermeldde aan ontvangsten f478.04, uitga ven f,461.92, saldo f. 16.12. In de trekkings periode 19331939 werd door de afdeeling J uitgekeerd f. 84. De heer A. v.d. Zwart bracht verslag uit namens de controle-commissie en verklaar de de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde, waarna de rekening vastgesteld werd. Na bestuursverkiezing bestaat het bestuur thans uit de heeren P Visscher voorzitter, R Kerkman secretaris en A. de Roode penningmeester. Na rondvraag volgde sluiting door den voorzitter. Burgerlijke Stand. Geboren: Abram z. van A. de Roode en Joh. Oosterlee. VOORHOUT. Hengelclub „Sport en Vriendschap". In café „De Bonte Koe" van den heer J. v Steyn. vergaderde de Voorhoutsche Hen gelclub „Sport en Vriendschap". Bijna alle leden, een 36-tal waren aanwezig De voorzitter, de heer C. v. Werkhoven Czn. opende, waarna de notulen van den 2en secretaris, den heer H. N. M. Roozen werden vastgesteld. Deze bracht ook een jaarverslag uit. De penningmeester de heer P. v. Werk hoven gaf een overzicht over zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat op 15 Januari nog een batig saldo )n kas was van f6.47. In de controle-commissie werden gekozen de heeren J. P. Schulte en H. G. Warmenhoven. Hierna bood de voorzitter een mooie club- vlag aan. welke een geschenk was van een lid der vereeniging «den heer K. v. Schaik. De vlag is ln de kleuren rood-wit, voorzien van den naam der club, met opgelegd wapen van Voorhout en Is geborduurd door de echtgenoote van den 2en secretaris. Onder stormachtig applaus werd deze vlag In ont vangst genomen. Na rondvraag en een verloting met 45 prijzen volgde sluiting Burgerlijke Stand. Geboren' Jacoba Ida Maria. D, van G. M. Th. v. d. Klaauw en M. J. Hilgersom Cornelia Alida, D. van C. Schrama en Th. M. Duijven- voordc Cunera Maria Mathilda. D. van L. F. Zonneveld en A P, de Klerk. Geslaagd jaarfeest der Chr. Jeugd- vereenigingen, In het gebouw der Chr. school had een gecombineerd jaarfeest plaats der Chr ïongemarnen-Ver „Bid en Werk". Chr. Meisiesver. „Irene" en de Chr. Knapen"er. „Het Jonge Leven". De zaai was geheel be zet. Ds. J. J. H. Klomp opende als eerste voor zitter der C.J.M.V met gebed en een kort welkomstwoord Hierop werden de drie jaarverslagen uitgebracht, resp. door G. den Haan als secr. der C.J.M.V., mej. D. den Haan, als secretaresse der Meisjesver. en P. v. d. Bent als secr. der Knapen vereen. Het weJ en wee der vereenigingen in het afgeloopen jaar werd zeer goed weergege ven. Ds. Klomp gaf dan de leiding over aan den tweeden voorzitter der C J.M.V., den heer H. v. d. Tane Gzn., waarna deze een Bijbelinleiding hield over het Evangelie van Mattheus. hoofdstuk 24 113. In het meer feestelijke gedeelte van den avond, voldeden alle medewerkers zonder uitzondering voortreffelijk. Na een tractatie op chocolademelk brach ten verschillende afgevaardigden hun ge lukwenschen aan de vereeniging over, waarna het programma werd afgewerkt en sluiting volgde. Een ieder ging voldaan huiswaarts. Bijeenkomst Land- en Tuinbouwbond. In café „De Bonte Koe" hield de heer C. P. Vergouwen, leeraar der L.W.S. alhier en technisch adviseur van den L.T.B.. een causerie voor de afd. Boeren. De voorzitter, de heer Godfr. van Leeu wen opende, waarna de heer Vergouwen sprak over „Bemesting en gebruik van wei land, om meer voer in eigen bedrijf te win nen". Na een inleiding over den voer-voorraad voor het vee concludeerde spr., dat het vee in een niet te benijden positie is, want er is voor 20 voldoende voorraad. Deze winter zal het nog wel gaan. maar blijft de toestand zoo. dan wordt de volgende win ter catastrophaal en zal tot afslachting op groote scnaal moeten worden overgegaan, wegens voedselgebrek. Daarom: win zelf zoo veel mogelijk het voeder voor uw die ren! Dit is trouwens ook het voordeeligste. Onwillekeurig vraagt men, of het dan wel mogelijk is om nóg meer van de weilanden te halen als voorheen. Een onomwonden ja. is hierop het antwoord. Ons grasland kan met 1020% vooruit gaan, aldus spr., maar dan moet gij overgaan tot een moderne bedrijfswijze. Uitvoerig gaf spr. daarvan voorbeelden, waarna hij duidelijke wenken gaf over het bewaren van mest en een doelmatige bemesting met kunstmest. Even eens werd het „kuilen" van gras besproken, dat hier in de omgeving nog slecht ge beurt. Na het stellen van vragen gaf spr. een zeer overzichtelijk schema van een proef bedrijf te Zoeterwoude, dat al jaren is in gericht volgens de hier verkondigde theorie. Deze beschouwing trok aller belangstelling. VOORSCHOTEN. Vergadering „Bellamy". In „Ons Eigen Huis" aan den Leidsche- weg is een openbare propaganda-vergade- ring gehouden, georganiseerd door de af deeling Voorschoten der internationale vereeniging „Bellamy". De heer J. Horsmeier Jr. sprak over „Christendom en Bellamy". Spr. besprak het verschil tusschen het „Christen zijn" en „Doen als Christen" Van dit laatste is er in onzen verschrikkelijken tijd, alaus spr., heel weinig te zien. Met tal van voorbeelden belichtte spr. nog eens de verkeerde, ellendige toestanden van heden. Er worden wel maatregelen ge nomen om dit te bestrijden, maar vaak ver keerde. Men moet één zijn. Er worden nu daden geëischt. Heeft onze Koningin zelf niet in een van Haar redevoeringen gespro ken over daden van vertrouwen, zelfopoffe ring? Met behulp van Bellamy's economie leven moeten wij een werkelijk Christen worden aldus spr. Na gedachtenwisseling volgde sluiting. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep hield een vergadering, die werd geopend met ge- j meenschappelijk zingen van Gez. 3 1 en gebed. Hierna sprak de voorzitter een welkomst woord tot allen, speciaal tot de nieuwe le den en mej. G. Dekker uit Dordrecht, waar na hij een korte uiteenzetting gaf over de binnen -en buitenlandsche politiek. Mej G Dekker hield een causerie over de Bellamy-beweging, Op grond van zijn beide boeken „In het jaar 2000" en „Gelijk heid voor Allen" zette zij het stelsel duide lijk uiteen. Bellamy's uiteindelijke utopie, de wereld te veranderen ln een federatie van bevriende staten door een economi- schen ommekeer, denkt hij te bereiken door de vernietiging van het groot-kapitaal; geen geld. doch in plaats daarvan een credietkaart; daardoor is ook sparen on- noodig De gedachte komt bij ons op, aldus spr., dat, zou dit alles eens waarheid kun nen worden, de mensch toch eerst zelf ge heel en al veranderd zal moeten zijn. Laten wij bij ons zelf beginnen. Iedereen moet zijn beginselen uitdragen. Een levendige discussie volgde op deze lezing. Ten slotte droeg mej. J. (Vztergo het gedicht „Illusie" voor, waarna met ge meenschappelijk zingen van Ps. 25 5 en dankgebed door den heer H. Oudshoorn de vergadering werd gesloten. De Zondagsdienst voor doktoren wordt waargenomen van hedenmiddag al tot Maandagmorgen door dr. H. J. Keegstra, Tel. 120 en dr. M v. d. Stoel, Telef. 56. „Nu moet je heel Uef zijn. Jantje en dien aardigen meneer niet ln het gezicht slaan, anders koopt mama die mooie schoentjes niet hoor." 32

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7