LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws utH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 27 Januari 1940 Herv. Gemeente Binnenland BEURSOVERZICHT Uit Ned. Oost-Indië 'ing van het geestelijk leven en meerdere activiteit. N RAPPORT VERSCHENEN. wij indertijd hebben gemeld, heeft i aad der Ned. Herv. Gemeente aan v nissie opgedragen om een rapport J*i stellen, waarin zou worden na lat gedaan zou kunnen worden tot jjyg van het geestelijk leven en >k richtlijnen werden aangegeven, n kunnen leiden tot meerdere ac- ■—ommissie. bestaande uit de predi- UjjS. W. Th. Boissevain, ds. D. Kuil- hïjfr. J. Rlemens en de ouderlingen, dr. Van Ham, Bloot en Van Wijn- verder uit dr. G. Brouwer namens 'de en den heer W. Stigter namens ;nte-commissle, Is inmiddels met if; port gereed gekomen. '"iport wijst er op, dat van de der- 1 :1 leden tellende Ned. Herv. Ge- 1en zeer groot aantal leden zich ïarbeidtng onder het evangelie af bidt, zoowel uit de kringen van in- ^•'len als arbeiders. wordt er in dit rapport op ge it de gemeente als geheel te wel- "tiaar getuigenis'geeft inzake het de groote levensvragen en sociale 'tol,, oni'.porteurs vinden de nu gebruike- Wltgie te veel een zaak van persoon- en" it en willekeur der predikanten. ichten zij zich een betere werk- aMen kerkeraad, o.a. door de leiding i s,voorzitter op te dragen, die in iets ing met thans langer dan een en. f in functie is. ij, ikomen zij tot de conclusie, dat de in den vorm van huisbezoek en 'decatle enz. vaak afstuit op gebrek ns"noodlge krachten. Herziening en 7; tot dit werk is noodig en zeer djtjl. c;,jport spreekt als zijn meening uit, ilescollegc te weinig zelfstandig de vf beroeping en benoeming aanvat, tp,an het Avondmaalsbezoek sterker f 1 kan worden door althans de .[falstafel een vaste plaats te geven ior der kerken. Mil 1.1. gehouden, buitengewone verga- ■iin den kerkeraad is uitvoerig over n-'irt van gedachten gewisseld. Door a werd In deze vergadering de ijkheid uitgesproken om den itiist en den Kerstnachtdienst op te fender de officieel van den kerke- I. taande diensten. fcaadslezlngen over actueele vragen itevenschelljk geacht, terwijl de cate- ïureek meer tot haar recht kan Hoor slechts eens in de twee weken en lening te houden, eatideeld werd, dat de gemeente- e terstond met den kaartjesverkoop ,-rrkgebouwen zou ophouden, indien ito met de busjes voor plaatsengeld ekerk) betere resultaten had op- n verkondigden -de meening, dat ke krachten goed werk zouden ^verrichten t.o.v. allerlei wijkwerk Hit meer publiciteit aan de kerk- Hcgegeven te worden. it ïrd hervatting van het werk der iosngelisatle bepleit, terwijl vervul- negende predikantsplaats wen- vordt geacht. ten werd nog de voorstellen der - irs en de gemaakte opmerkingen rschlllende commissies te behan- ■M ÏTÏ.j escollege heeft gisteravond tot itgekozen den heer C. de Geus en '-nen benoemd de heeren D. Matzc :i 'Th. Dupon. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Hedenmorgen vond op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. Colpa. die j.l. Dinsdagavond door het ijs van de Oude Vest zakte en jammerlijk ver dronk. De overledene was werkzaam als nachtstoker bij de Leidsche-Zoutkeet alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: de heer Jhr. C. C. Röell, directeur der Leid- sche Zoutkeet en personeel dier instelling. Voordat de stoet naar Rhijnhof vertrok werd eerst langs de Zoutkeet gereden, al waar door een lid van het personeel een krans aan de rouwkoets werd gehangen. Toen de kist in de groeve was neergela ten. trad de directeur der Zoutkeet naar voren, die getuigde dat de overledene steeds met toewijding en plichtsgetrouw zijn werk verricht heeft. Zijn nagedachtenis zal in dankbare her innering blijven voortleven. Een zoon van den overledene schetste zijn vader als een goed vader en bracht hem hiervoor zijn dank. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de heer A, v. d. Luyt namens de familie dank zegde voor de be langstelling. Eenige kransen o.a. van de directie en het personeel dekten de baar. TOT BEVORDERING DER "EN VAN SLECHTHOORENDEN. 'Jjeerste bijeenkomst in 1940. bijeenkomst in 1940 is gehouden -■■al van „Oud-iHortuszicht". dSÖ aanvang, te ruim 3 uur, heette de 3, mevrouw T. Kranenburg-Sie- vele aanwezigen hartelijk welkom linihte allen het beste toe voor het In het bijzonder werd welkom ;ii de heer J. C. Burgersdijk, ama- dwhelaar uit Den Haag. die zich ?;i telen avond ter beschikking der Ni renden had gesteld Alvorens tot wielen over te gaan, deed de presi- c.'ïdedeeling dat er voor het eerst feigen groepstelefoon geluisterd zou b[r ïo.wam de beurt aan den heer Bur- e volgens zijn zeggen zou begonnen f"iet de gemakkelijke goochelkunst- bef hoe gemakkelijk ze dan misschien sah, de aanwezigen stonden perplex een de heer Burgersdijk te zien }g meer van hetgeen ze niet za- i rwerpen veranderden van plaats xrdnen geheel om van een onna- :e plaats weer op te doemen. Har- m d er gelachen, de duidelijke stem goochelaar en de prachtige wer- VfiCe nieuwe groepstelefoon maakten Uien tot een genot. Natuurlijk kan •nil hier vermeld worden, maar wel r t. dat er intens genoten is en. de rï^ersdijk een dankbaar werk heeft ^door voor de afd. Leiden op te *t liplezen werd weer een kwar- n.:ïoefend en bleek nogal moeilijk; r^n te meer voor de leden om dit j hulpmiddel met nog meer volhar- .jflflijven beoefenen, pauze heeft de heer Buflgersdijk nog jachtige goocheltoeren vertoond, alle aanwezigen vol bewondering .an het einde van den avond, te uur, werd den heer Burgersdijk presidente hartelijk dank gezegd welwillende medewerking. OP AANRIJDING. itiivond te omstreeks half zes is de S. V., wonende in de Coornhert- iet haar fiets in de sneeuw geslipt, d hiedde op den Haagweg voor de sschool. Zij werd op dat oogenblik len door een vrachtauto, bestuurd W. uit Gorcum en bekwam een en bekkenfractuur. H.D. heeft haar ter behandeling Academisch Ziekenhuis vervoerd. DE HEER J. BROEZE t Oud-schoolhoofd hier ter stede. Heden is alhier in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer J. Broeze, een in onderwijs-kringen hier ter stede zeer be kende figuur, destijds een uitstekend school hoofd, een sieraad van het Openbaar On derwijs. De heer J. Broeze werd 1 Nov. 1888 be noemd tot onderwijzer bij het O. L. O te Enschedé, waar hij 16 Mei 1901 als hoofd werd aangesteld. 1 Sept. 1908 kwam hij naar hier ais hoofd der school aan de Vrouwen- kerksteeg. 1 Mei 1919 ging hij als zoodanig over naar de school aan den Maresingel, die hij 1 Juli 1920 weer verwisselde voor de school aan de Haivers-traat. Na de splitsing van deze school in 1922 bleef hij daar aan de bovenschool. Op 27 Juni 1932 nam hij eervol ontslag uit een werkkring, die hem lief was en waarin hij zooveel nuttig werk heeft ver richt. Nog zij vermeld, dat hij leeraar is geweset aan de Gemeente«kweekschool voor Onder wijzers alhier van 22 Oct. 191416 Oct. 1923, directeur der Rijksnormaallessen te Voor schoten en lid van het Kerkbestuur der Doopsgezinde Gemeente. De begrafenis zal plaats vinden Dinsdag 30 dezer 2 uur op Rhijnhof. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Prudentius Hamartdgenla" de heer J. Stam. geb. te Wormer en wonende te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid op proefschrift: „Vrijheid van vak organisatie" de heer G. F. Ornstein, gebo ren te Utrecht "en 'wonendfe te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Ne- derlandsch recht de heeren W, Ellens (Al- mlo), J. v an Zaling e (Leidsohendam) en G. M. J W. van de Ven (Rotterdam). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, aid. Arbeidsbemiddeling, stonden Don derdag jl. als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenfabr.arb. 77. - Totaal 77. Boekdrukkers: Boekdrukkers 14, fotografen 6. letterzetters 29. steendrukkers 3. - Totaal 59. Bouwbedrijven: Baggerlieden 1. behangers 31, betonvlechters 16, betonwerkers 23, glazenmakers 3, glazenwasschers 10. granietwerkers 10. grond werkers 92. helers 1. metselaars 131. opperlieden 80, schilders 233. sloopers 8, steenhouwers 6. hulp-straatmakers 7. straatmakers 14. stucadoors 47, timmerlieden 182, uitvoerders 10, voegers 18. ong. bouwvakarb. 16 - Totaal 939. Chem. Nijverheid: Lab.bedienden 3. vuurwerk makers 1. zeepfabr.arb. 3. - Totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 58. kistenma kers 7, kuipers 3. lijstenmakers 4. meubelstof feerders 12. meubelmakers 25. politoerders 1. ong fabr.arb. 40. - Totaal 150. Kleeding: Beddenmakers 3, bleekers 7, kap pers 5. kleermakers 52. - Totaal 67. Leder, enz.: Schoenmakers 4. vellenblooters 1. - Totaal 5. Metaalnijverheid: Bankwerkers 52, blikbewer- kers 20. burgersmeden 18. electriclens 15, gas fitters 8, gasmetermakers 1. instrumentmakers 2. lsoleerders 3. kettingsmeden 10, klinkers 8. koperslagers 3, lasschers 5. loodgieters 35. ma chinisten 13. metaalboorders 4. metaalslijpers 1, monteurs 19. polijsters 2. ponsers 5. rijtuigschil ders 1. rijwielherstellers 17. scheepstimmerlieden 3. scheepsschilders 1. stokers 23. tegenhouders 9. verw. monteurs 1, hulp-verw .monteurs 3, voor- slaanders 6. vuurwerkers 5, wagenmakers 3, ijzer werkers 31, zand vormers 3. zilversmeden 2, ong. arbeiders 35 - Totaal 367. Papier, enz.: Boekbinders 13 - Totaal 13 Textielnijverheid: Hekelaars 13. katoendruk kers 15, kluwers 2. luikers 5. plaatsnijders 3. spinners 32. spoelers 5. staaldraaddraaiers 2. sterkers 2,strijkers 4. wevers 29. wolbewerkers 28, ong. textielarb. 53. plaatswerkers 7. - To taal 200. Voedings-genotmiddelenBakkers 59. sigaren makers 9. sig.strippers 3. slagers 31. suikerbe werkers 12. wijnkoopersknechten 10. zuivelbe- reiders 4. ong. fabr.arb. 25 - Totaal 153. Landbouwbedrijven: Bloemisten 44. landarbei ders 34. tuinlieden 30. warmoeziers 12. ong. land- arb. 8 - Totaal 128 Handel: Etaleurs 2. lompensorteerders 17. magaziinknechten 43. reizigers, colp. 24. winkel bedienden 21 - Totaal 107 Verkeerswezen: Emballeurs 2. chauffeurs 78. exp.knechten 15. koetsiers 7. kellners 42, koks 3. loopknechten 24. schippers 71 spoor- en trampers 21. transportarhpiders 40. wakers 2 - Totaal 305. Verz.- en Bankwezen: Incasseerders 9 - To- Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 3, kantoorbe dienden 32. musici 4. overheidspersoneel 2. tee kenaars 3. werkmeesters 8 - Totaal 52. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 340 - Totaal 340. Huiselijke diensten: Huispersoneel 9, verple gers 1 - Totaal 10. Pers. 'Geen handarb. zonder voorkeur van bevnon 32 - Totaal 32. A V O 6 - Totaal 6. Vrouwen: Analysten 2. naaisters 5. winkel juffrouwen 12. serveersters 1. kantoorbedienden 27, verpleegsters 1, bedrijfsleidsters 1, onderwij zeressen 1. ass. en huishoudsters 7. dienstboden 5 dagmeisjes 8, kinderjuffrouwen 4. werksters 22 fahr.arbeidsters 2, A.V.O, 3 - Totaal 101. Algemeen totaal 3120 27 Januari 1939 (w.o. 14 W.V.) 4418 28 Januari 1938 4997 Benevens 14 ged. werkloozen, 2 in werkver schaffing en 576 vorstwerktoozen. PREMIES VOOR VERBETERING VAN ARBEIDERSWONINGEN. Op 23 Juni 1938 heeft de minister van binnenlandsche zaken een circulaire doen uitgaan, waarin regelen werden gegeven betreffende de beschikbaarstelling van pre mies voor verbetering van arbeiderswonin gen. Aan deze circulaire lag de gedachte ten grondslag, dat het wenschelijk Is, bestaande arbeiderswoningen, die, hoewel niet voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komende, niet in trek zijn. zóó te verbete ren, dat zij met meer succes op de woning markt kunnen worden gebracht. In verband met de veranderde tijdsomstandigheden en met de daarmede gepaaid gaande niet on aanzienlijke stijging van de prijzen der bouwmaterialen heeft de minister thans bij een nieuwe circulaire in bovenvermelde circulaire wijzigingen gebracht om de rege ling zooveel mogelijk aan haar bedoeling te doen beantwoorden. De bijdrage a fonds perdu, verder aange duid als „premie", zal nu bedragen 1/3 van de kosten van verbetering, met een maxi mum van f. 320 per woning. Van deze pre mie zal door het rijk 3/4 deel. derhalve maximaal f. 240 en door de gemeente 1/4 deel of maximaal f. 80 worden gedragen. De rijkspremie wordt slechts verstrekt onder voorwaarde, dat de gemeente tegelijkertijd een bijdrage van een derde der rijkspremie uit de gemeentekas verstrekt Reeds toegezegde premies kunnen in een bepaald geval, op daartoe strekkend ver zoek, voor verhooging in aanmerking ko men, voor zoo ver het nieuwe maximum bedrag van f. 320 per woning niet wordt overschreden. Dit kan geschieden, als vast staat, dat op 17 Januari 1940, den datum van deze circulaire, nog niet met de verbe tering was aangevangen en indien voorts overtuigend kan worden aangetoond, dat de kosten, als gevolg van crisisverhoogingen, belangrijk zijn gestegen. Het beginsel, dat niet meer dan 1/3 deel van de kosten als premie wordt verstrekt, dient daarbij behou den te blijven, met dien verstande dat het door de gemeente in de totale premie bij te dragen aandeel in zulke gevallen niet meer dan f80 per woning zal behoeven te beloo- pen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ KOERANGE, Omtrent het spöorwegongeval bij Koe- kange, op het traject Meppel-Hoogeveen, welk ongeval gisteravond plaats vond. kan nog worden medegedeeld, dat hedenmor gen vroeg de werkzaamheden zoover ge vorderd waren, dat het verkeer langs het opgaande spoor, van Zwolle naar Gronin gen. kon worden hervat. Het spreekt van zelf, dat de treinen van en naar Gronin gen vertraging hebben, doch van groote beteekenis mocht dit niet worden ge noemd. De goederenwagen, die ontspoord was en binnen het profiel van de baan naar Groningen was gekomen, kon op de rails- worden gezet, zoodat het verkeer langs één lijn kon worden geleid. AMSTERDAM. 27 Januari. BRANDEN TE WADDINXVEEN. Gisteravond is bij den landbouwer G. Uitbeijerse te Waddinxyeen brand uitge broken in den vlak achter de stallen staan- den hooiberg, waarin naar schatting 60.000 K.G. hooi geborgen was. Deze brandde als een fakkel. De brandweer, die in een mi nimum van tijd ter plaatse was, zag zich voor een zware taak geplaatst. Nog temeer, daar de op 1 meter afstand jstaande Vee stal met riet is gedekt dus het brand gevaar hiervoor zeer jgroot was. Direct werd met de ontruiihmg van den stal, waarin zich een 30-tal koeien bevond, be gonnen. Toen men daarmee klaar was zag men dat het rieten dak van den stal even eens vlam had gevat. Na zeer krachtdadig blusschingswerk was het vuur gelukkig gedoofd. Een kranige prestatie! Het vee werd bij omwonenden onder ge bracht. De heer Uitbeijerse was verzekerd. Bij dezen brand is weer het groote nut gebleken van een z.g. brandbijt. Daar de heer U. daarvoor gezorgd had, kon men dadelijk volop water geven. Den geheelen nacht en ook vandaag is de brandweer afetief opgetreden, om den groofcen bran denden hooiberg uit-te halen. 's Middags te ongeveer 5 uur was er bij den landbouwer v. d. Slee-te Waddinxveen een begin van brand, eveneens in den vlak bij de woning staanden hooiberg. Geluk kig kon de brandweer dezen brand spoedig blusschen. HET LIDMAATSCHAP VAN MODERNE VAKORGANISATIES. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Er is een reso lutie aangenomen, waarin de hoofdbestu ren hun afkeuring uitspreken over den aanval van Rusland op Finland. Hierdoor aldus de resolutie is duidelijk geble ken. dat er tusschen de nationaal-socialis- tische en communistische methoden niet het minste verschil meer te constatee- ren valt. Uit het feit, dat de communisti sche partij in Nederland zelfs dit optreden van Rusland in elk opzicht verdedigt, blijkt opnieuw, dat er een onoverbrugbare kloof bestaat tusschen het doel en het stre ven der Communistische Partij Nederland en de beginselen der moderne vakbewe ging. De vergadering bevestigde de resolu tie. welke de hoofdbesturenvergadering van 3 November 1933 heeft aangenomen, waar in een klemmend beroep wordt gedaan op de aangesloten organisaties om het lid maatschap van fascistische organisaties, van de communistische partij Nederland en van haar nevenorganisaties onvereenig- baar te verklaren met dat der moderne vakbeweging. De vergadering was van oor deel, dat deze resolutie in dien zin moet worden uitgebreid, dat ook personen, van wie krachtens hun optreden moet worden aangenomen, dat zij zich geestelijk ver bonden voelen met een fascistische of TYPHOON TEISTERT DESA'S. De Effectenbeurs had op den laatsten dag van de week wederom te kampen met een groot gebrek aan orders. Het zakennieuws was te eenen male onbelangwekkend, zoodat daaruit geen Inspiratie kon worden geput. Het koers verloop van New-York was evenmin bemoedi gend geweest. Verscheidene aandeelen waren wederom iets lager komen te liggen en zooals bekend, werkt de inzinking te New-York, al heeft die ook weinig te beteekenen. den onder nemingslust op de Amsterdamsche Beui's niet in de hand. De Amerlkaansche fondsen hadden een gedrukt voorkomen, in het bijzonder de Staalaandeelen. De affaire was echter gering en de nadeellge verschillen waren, vergeleken met gisteren, niet groot, terwijl de koersen na de openingstape vrijwel stationnair bleven. De locale markt was zeer stil. Koninklijken openden iets lager, gaven daarna kleine teeke nen van herstel, maar bleven zich tenslotte bin nen zeer nauwe grenzen bewegen. De handel droeg een sterk beroepskarakter, want er waren maar weinig opdrachten. In Suikerfond sen was bijna niets te doen. Van H.V.A.'s wer den slechts enkele stukken verhandeld, waarbij de koers iets lager kwam te liggen. Gedurende de meeste tapes kwam geen noteering tot stand. De incourante soorten schenen geheel van het tooneel te zijn verdwenen. Scheepvaartpapieren trokken slechts geringe attentie. De stemming voor deze fondsen was overigens prijshoudend. Nederl. Scheepvaart Unies konden zich een klel- Gistermiddag om omstreeks vier uur is nigheld verbeteren. De affaire ln Rubberaan- het district Sidaredja. regentschap Tjilat- deelen was van minimale proporties. Amster- jap (Java), geteisterd door een typhoon, dam Rubbers werden iets hoog«a ingezet. Onder die trok in de richting WestZuid-Oost. De beurstijd was daarna van affaire in het hoofd- typhoon. -ging gepaard met zware regens f°nds niets meer te bespeuren. De incourante en bliksem en duurde drie kwartier. De hevige regens hielden twee uur aan. Na den typhoon werd duisternis waargeno men. De wedana van Sidaredja verleende on middellijk hulp, terwijl het overige perso neel van binnenlandsch bestuur uit de omstreken eveneens direct te hulp kwam. Ongeveer 100 desa-woningen zijn inge stort en veel boomen zijn omgewaaid, voornamelijk in de desa Sidamoelja. Een vrouw is bedolven, terwijl enkele andere personen lichtgewond zijn. De schade kan voorloopig niet worden geschat. Ongeveer 200 personen zijn dakloos ge worden. soorten warén uit het gezichtsveld geraakt. De Tabaksmarkt was zeer stil, weinig veranderd, maar prijshoudend voor de Sumatra-aandeelen In Industrieelen was vrijwel niets te doen. De Philips-aandeelen gedroegen zich op dezelfde wijze als gisteren en liepen, na iets lager te zijn ingezet, lichtelijk naar boven. Unilevers én Aku's waren licht veranderd; voor de certificaten en aandeelen Nederlandsche Bank bestond blijkbaar weer eenige vraag, doch dit gaf geen aanleiding tof openlijken handel. De Beleggingsmarkt was kalm en prijshoudend voor de Nederlandsche Staatspapieren. De koersen waren echter niet noemenswaardig veranderd. Buitenlandsche fondsen lagen bulten de attentie Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche ochtend-legerberlcht luidt: „niets te melden". Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldt: In het Westen bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie, alsmede controle- vluohten bij de Duitsch-Fransche grens. Door een voortdurend succesvolle Duit- sohe oorlogsvoering ter zee is alleen op 25 Januari meer dan 20.000 ton scheepsruimte tot zinken gebraoht. Bovendien heeft een Duitsche duikboot ter hoogte van Oporto twee stoomschepen, die in een Britsch con- vooi voeren, tot zinken gebracht. De door de Britsche pers verbreide bewering, volgens welke zich Duitsche troepen in Russisch Oost-Gallcië zouden bevinden, is onwaar. MATROZEN KUNNEN OFFICIER WORDEN De Britsche admiraliteit heeft bepaald, dat jongelieden, die als matroos onder de wapenen geroepen zijn, na drie maanden dienst op zee te hebben gedaan voor den duur van den oorlog tot officier kunnen worden bevorderd, Indien zij een goede op leiding hebben genoten. Deze buitengewone maatregel is noodig in verband met de uit breiding van de vlootoperaties en ae steeds dringender wordende behoefte aan officie ren. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn bijna 1000 man tijdelijk tot officier be vorderd. GETORPEDEERDE FRANSCHE SCHIP WAS DE „TOURNY". Het getorpedeerde Fransche schip was het 4000 ton groote vrachtschip „Tourny", dat op weg was van Senegal naar Bordeaux. Acht van de 35 opvarenden zijn om het leven gekomen. Het schip voer in convooi. ITALIË EN DE DEMOCRATIEËN. De „Relazioni Internazionali" schrijft, dat Londen en Parijs, hoewel zij het communis me buiten de wet geplaatst hebben, de bruggen met Moskou niet hebben verbro ken. Dit toont aldus het orgaan aan, dat de democratiëen ondanks alles nog de hoop koesteren zich eens te kunnen ver- De Roemeensche pers stelt zich momen teel op het standpunt van absolute neutra liteit en weigert berichten op te nemen dat Roemenië bedreigt zou worden. In neutrale diplomatieke kringen werd de huidige situatie aldus samengevat: Dultschland zegt tot Zuid-Oost Europa: geef ons meer ruwe grondstoffen, terwijl Engeland tot de zelfde staten zegt: jullie hebben al te veel gegeven en Italië zegt: organiseer je volgens mijn plannen dan zult ge niet meer gedwongen zij ook maar naar iemand te luisteren. BIJ MAARSCHALK MANNERHEIM. Uit Uleaborg wordt aan United Press ge meld: Gedurende de paar laatste dagen is het voorgekomen dat de Russen een klein Fïnsch stadje in het binnenland bombar deerden. In dit stadje had maarschalk Mannerheim tijdelijk zijn hoofdkwartier opgeslagen. Gedurende de lunch werd luchtalarm gegeven en slechts weinig oogenblikken daarna explodeerden de eerste bommen. Iedereen begaf zich snel naar de schuil plaatsen of naar den kelder behalve de maarschalk. Toen zijn officieren er bij hem op aandrongen zelde hij: „Indien Finland mij noodig heeft zal ik leven, indien niet, waarom dan naar de schuilkelders gaan" en hij zette zijn maaltijd verder voort. Nieuwe explosies deden het gebouw op zijn grondvesten trillen en sommige ruiten vielen aan stukken. Alle Lotta's, die als diensters werkzaam waren, waren eveneens naar de schuilkelders gegaan met één uit zondering: dit meisje stond er op den veld maarschalk te blijven bedienen. Toen de maaltijd en ook het bombardement voorbij waren, riep de maarschalk het meisje en spelde haar persoonlijk de medaille voor moed op haar uniform. Zij is het eerste Finsche meisje, dat in dezen oorlog voor moed gedecoreerd wordt. OM ROEMENIË'S PETROLEUM. Zooals men weet, is in Roemenië een ccm- die, indien hij zich zou laten overtuigen, opnieuw de eer zou genieten beschouwd te worden als een redder der Europeesche be schaving. DE ONDERGANG VAN DE „EXMOUTH". De Britsche admiraliteit publiceert een lijst met de namen van 15 officieren en 173 minderen, die bij den ondergang van de torpedobootjager ..Exmouth" zijn omge komen. BULGARIJE EN DE BALKAN-ENTENTE. United Press meldt: Turkije heeft nog niet de hoop verloren Bulgarije in de Bal kan-entente te krijgen, verluidde vandaag in goedingellehte Turksche diplomatieke kringen. De recente uitgewisselde gezichts punten tusschen Roemenië, Bulgarije en Turkije hebben Stamboels hoop nog meer moed gegeven. In Buigaarsche kringen echter kent men aan de conferentie van Belgrado minder belang toe. Men is van meening dat de Balkan-entente in haar pogingen te kort zal schieten. Men voor spelt zelfs, dat de komende conferentie de laatste zal zijn tijdens de huidige formatie communistische partij of een harer neven-van de Balkan-entente, welke men als te zoenen met den verloren Russischen zoon. missariaat ingesteld voor de petroleum organisaties, geen lid kunnen zijn van een bij het N.V.V. aangesloten organisatie. Ter voorziening in de vacature, welke is ontstaan door hel aan ir. G. J. Th. Bak ker verleende ontslag als directeur van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf te Den Haag, hebben B. en W. dier gemeente in overeenstemming met de commissie voor de lichtfabrieken den raad de volgende aanbeveling doen toekomen: 1. Ir. M. S. H, Trooster, adjunct-directeur van het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf aldaar: 2. ir. F. Stokhuyzen, adjunct-directeur der Ste delijke Fabrieken voor Gas en Electriclteit alhier. B. en W. stellen den raad tevens voor te bepalen, dat de benoeming zal in gaan. op een door hen te bepalen dag. klein beschouwt om haar neutraliteitspoli tiek tegen de belligerente mogendheden te verdedigen. Men gelooft, dat slechts een g rooter en machtiger blok hierin zal sla gen. Italië is hier ten volle van doordrongen en ook van dë mogelijkheid van een groo teren druk door de oorlogvoerende mo gendheden. Het delicate probleem de Hon- gaarsche en Buigaarsche territoriale Êischen ten opzichte van hun buren te regelen, houdt Italië mogelijk af van de vorming van een groot defensief blok in Zuid-Oost Europa, dat het getij van de huidige moeilijkheden zou kunnen doen omslaan. Dëze kwesties worden, naar men veron derstelt, gereserveerd door de niet-offici- eele besprekingen, welke in Belgrado bui ten het kader van de algemeene conferen tie om gehouden zullen worden. United Press meldt nog daarover Het Is een publiek geheim, dat Dultsoh- land enkele maanden geleden zwaren druk heeft uitgeoefend om de oliequota verhoogd te krijgen e-n dfijt niet zonder eeni^ succes Door (het scheppen van een controleerend commissariaat heeft de regeering, naar men aanneemt, een instantie willen scheppen, die als buffer moet dienen tegen Duitsch- land of el'k ander land, dat hevig op ver- hooging der quota aandringt, zonder dat dan de regeering aan dezen strijd te pas behoeft te komen. Aan het hoofd van deze controleerende instantie heeft de regeering een generaal geplaatst die voor alles en in de eerste plaats de behoeften ln het oog heeft te houden van het leger, de lucht macht en de binnenlandsche nijverheid. Dit bleek hard noodig te zijn. Een feit is dat de productie van ruwe olie sterk is ge daald in de laatste jaren. In 1936 bedroeg zij 8.000.704 ton, in 1937 7.153.00O ton. in 1938 6.000.600 en in 1939 iets beneden 6.000.000 ton. Onderwijl is het eigen gebruik gestegen van achttien procent tot dertig procent. Het is nog de vraag, of Duitschland meer zal krijgen. Indien dit wei het geval zou zijn, zou het in het voordeel van de geallieer den zijn hun bronnen geheel af te sluiten, daar zij nog -toegang hebben tot andere ge bieden. in het bijzonder in Amerika. De houding van de Roemeensche regeeriiiig is op dit oogenblik dat de Duitsche quota niet verhoogd zal worden. ZWEEDSCH SCHIP VERMIST. De reeders van het 2300 ton metende Zweedsche schip „Sylvia", dat op 9 Januari van Huil naar Gothenburg was vertrokken hebben sedertdien niets meer van het schip vernomen. Een onderzoek langs de Noorsche kust heeft geen resultaat opgele verd. Dc „Sylvia" had een bemanning van 20 koppen. Men vreest, dat zij schipbreuk heeft geleden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3