Finnen houden stand ramp van de Biarritz jeuws uit de Filmwereld (ui UYLENSPIEGHElJ ïi Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Januari 1940 Derde Blad No. 24490 t filmpaar Cary Grant - Jean Arthur ,*Ook nachtelijke Russische aanvallen Óf Vermoedelijk 38 slachtoffers 'lBorgholm te IJmuiden ii,: binnengeloopen. In den Zoo'n zenuwsterkend, lekker bord H'O of Quaker is voor uw gezin het beste begin van den dag HARRY BAUR ALS BEETHOVEN ~».ed Press-correspondent Webb Mil- Steeds weer opnieuw hebben de '--evipe aanvallen op de Finsche 11- f: f O. van het Ladoga-meer geopend. 11 'Woensdag den geheelen dag en ook den nacht hebben de Russen dit i; aanval op de Finnen gedaan, m de eerste maal, dat de sovjet teers het gevecht gedurende den >ben voortgezet. Kollaanjoki lag in '•■■elpunt van den strijd. Honderden ggen over het met sneeuwbedekte /erspreid. :ertijd hebben de Russen de Fin- ingen in Lapland in midden-Fin- '^faerkaejaervi aangevallen, waar zij we zich 45 K.M. in defensie-posities üuaruggetrokken. terwijl zij, gebruik- 3( an de paar uur daglicht, tweemaal no een uitval hebben gedaan. 5 de eerste gevechten van beteeke- gebied sedert weken. Deze twee hadden blijkbaar ten doel om de I Troepen daar vast te houden en te I In, dat zij elders als versterkingen Mworden. militaire waarnemers betwijfelen de Russen een offensief in een tempo nog vele dagen zullen kun- puden. Zij zijn vol vertrouwen, dat I (sche offensief ineen zal storten, I Jt de vijand veel winsten van vitale li kunnen boeken, tojoki hebben de Russen versche raid den strijd geworpen. Hier vooral it aanvallen buitengewoon hevig en len de sovjets een ongekende vast- eid. larelische landengte zijn de Russen ~van met duizenden granaten af te maar zij onthielden zich van het aanvallen. dering van de Russische tactiek, ;e aanvallen ook des nachts voort wijst op nieuwe intensieve pogin- ïe Finnen door uitputting er onder ®n. iü) ;r voordeelen voor de Finnen in oesten sector is hun geoefendheid wiiartlezen. Ook zijn de Finnen in het bij nachtgevechten. Iedere patrouille mi of twaalf man heeft een sterke arn en richt deze op den vijand, AJe overigen in hun witte mantels in uw liggen en zorgvuldig hun doel itaarndrager heeft een gevaarlijke -int hij vormt een prachtig doelwit, Ikens, wanneer een lantaarndrager [Jimt een ander de lantaarn van hem i een afgesproken signaal wordt dan parn gedöofd, de patrouille verandert itle en begint een nieuwen aanval. Het bombardeeren van Vilpuri (Viborgl dat thans reeds vele weken duurt, geschiedt zonder eenig systeem en het leven in de stad is er dan ook nooit ernstig door be lemmerd. Berichten omtrent Russische troepenbe wegingen en vervoer van materiaal van Moermansk naar Petsamo via de zee worden bevestigd. De Russische posities zijn goed versterkt, vooral rond de basis, die de nikkelstad Kolochoki vormt, waar sleden en ander transportmateriaal geconcentreerd zijn. Echter wordt niet onmiddellijk een Russi sche aanval verwacht. De zware sneeuwval gedurende de laatste dagen heeft de wegen geblokkeerd Ook de Russen ondervinden groote moeilijkheden bij het oversteken van het ijs bij Petsamo door de gemotoriseerde eenheden tengevolge van den buitengewoon grooten sneeuwval. Thans zijn de Russen bezig om de wegen van sneeuw te zuiveren, hetgeen, volgers berekening, welke eenigen tijd in beslag zal nemen. De Finnen liggen nog steeds in hun posi ties te Hoyenjaervi. De linies strekken zich daar ver naar het Oosten uit, teneinde te verhinderen, dat de Russen een omtrekken de beweging zullen maken. Ondertusschen beginnen ook hier de da gen te lengen. Gedurende de laatste twee dagen heeft de zon zelfs geschenen. Olof Quist, een Deensch groothandelaar, heeft een plan voorgelegd aan de Finsche legatie, dat de vorming behelst van een neutraal corps van 100 vrijwilligers, n.l. De nen, Zweden en Noren. Het doel is, dat deze vrijwilligers de duizenden lijken der gesneu velden aan het Finsche front begraven voor de lente, om het uitbreken van een epidemie te voorkomen. Het corps zou werken onder de bescher ming van beide strijdende partijen, om hun veiligheid te waarborgen. Het Deensche rcode kruis heeft aan het plan zijn goedkeu ring gehecht en men hoopt, dat de hulp der Quakers te krijgen is. Het plan wordt thans aan de Finsche regeering voorgelegd, waar na men de goedkeuring van Moskou vragen zal. Naar wordt vernomen, zal het groote Zweedsch-Finsche evacuatieplan spoedig gereed zijn. Het eerste stadium ervan be treft de evacuatie van 20.000 Finnen, ouden van dagen, vrouwen en kinderen, die thans aan de Finsche zijde van de Torneaa-vallei vertoeven en die in aanmerking komen om naar Zweden te worden gezonden. De Finsche minister van sociale zaken, Fagerholm zal, naar men vermoedt, in ver band met dit plan, Stockholm bezoeken. ia tai P r er middag om kwart over een gelijk reeds is gemeld Siet che stoomschip Borg holm de mid- ^is van IJmuiden binnenvaren, lan boord 21 geredden en 3 lij- -an de opvarenden van het Noor- U schip Biarritz, dat, op weg van J:naar Antwerpen, in den nacht AWoensdag op Donderdag om twee W' op 36 mijl van IJmuiden is ver- N De Biarritz was 2388 ton groot, chip had 59 man aan boord, zoo- '5 dat waarschijnlijk 38 slachtoffers te betreuren zijn. Van den geredden stuunman Espedal, vernamen wij de volgende bijzonderheden over de ramp. Hij lag, evenals bijna alle andere pas sagiers, te kool, toen omstreeks 2 uur in den nacht een ontzettende explosie hem deed opschrikken. Tijd om over zijn pyama eenige kleedingstukken aan te schieten, gunde hij zich niet, want toen hij zijn hut opende, stroomde het water hem reeds tegemoet en toen hij aan dek kwam stond ook dit al vol water. Een sloep was reeds gestreken en er bleef hem niets anders over, dan in het ijskoude water te springen. Hij zwom naar de boot, waarin zich al meer geredden bevonden. Toen hij vlak bij de boot was, voelde hij iemand aan zijn beenen hangen. Met moeite kon men hem en den man, die zich aan hem had vastgeklampt, aan boord hijsohen. Spoedig daarop verdween de Biarritz in de diepte en nog eenige oogenblikken later sloot de zee zich over het schip, dat velen met zloh sleurde. Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine Bt, het edele element van gezonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H«0 en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phosphorus, voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en on vermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Qnaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte havpr ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedings- Klaar in een waarde en de heerlijke smaak voor U behouden paar minuien blijven. Niet elk pak havermout is echter H-O of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origi- neele pak geeft.Dan alléén kunt U er zeker van zijn,de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ont vangen. 't Lekkere H-O of Qnaker bespaart U tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk •er aan: Koop vandaag nog een ,pak bij uw kruidenier. GRATIS beschikbaar zootang de voorraad strekt Het Meesterboek der Tooverkunst" voor 2 Quaker of H-O mannetjes. Knip se uit de Quaker H-O of Ktdx pakken en zend ze ge frankeerdmet uw adresaan Quaker afd. 29 Postbus 905Rotterdam NEERLANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT 6689 (Ingez. Med.) De reddingboot bleef nog eenigen tijd rondvaren en heeft nog een aantal dren- kelingen opgepikt. Ook een reddingboot van de Borgholm, die men in haast ge streken had, kwam nog naar de plaats, waar de Biarritz was verdwenen, doöhdeze kon slechts een drietal slachtoffers op pikken, die al dood waren. Zoo goed mogelijk werden de schip breukelingen aan boord van de Borgholm verzorgd. En eenige verzorging hadden de menschen wel noodig, want velen hadden in het water gelegen. Twee der geredden hadden medische verzorging noodig. Zij werden zoo spoedig mogelijk naar het Roode Krulszlekerthuis in Beverwijk overgebracht. Een van hen is een stewardess, die door de emotie een shock had gekregen. De tweede, de tim merman, is aan een der beenen gewond. De geredden worden voorloopig in hotels te IJmuiden ondergebracht. Van de 24 passagiers werden er 14 ge red, van' de vermoedelijk 35 leden van de bemanning slechts 7. Een van de geredde passagiers verloor bij de ramp zijn vrouw. Twee en twintig passagiers waren voor Antwerpen, twee voor Rotterdam bestemd. De consul-generaal te Rotterdam heeft direct maatregelen genomen, om de fami lie der geredden, die hoofdzakelijk in Noórwegen woont, te kunnen telegrafeeren. Het is heusch een bééld van een glijbaan, wel twintig meter lang, een braaf heilinkje af. Zoetjes glijden de kinders, zwaaiend met hun korte armpjes om het evenwicht te bewaren, wat voor menschen van tien jaar al even moeilijk is als voor menschen van vijftig. Een beetje jaloersch staan wij te kijken, een heer van middelbaren leeftijd ln een lange, deftig-zwarte jas en met een bol hoed op en ik. Hij draagt een lorgnet en pen witten knevel; hij lijkt precies op een kolonel in ruste uit Punch of London Opi nion. Aan zijn arm hangt een gele stok, met een ijzeren punt. U wilt mij misschien ontslaan van den plicht ter completeering een zélfportret te teekenen; mijn rol in het drama is, als altijd, passief, die van den boekstaver der adembenemendheden, waarvan deze dwaze wereld overloopt voor wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren „U ook es. meneer?", vraagt een blozend knaapje mij. terwijl hij zijn linkerschoen vaster rijgt. „Ik durf niet", antwoord ik. U gelieve eens op te merken, hoe weinig men wordt gelóófd, wanneer men de waarheid spreekt. Misschien dat daarom de staatslieden doch daar niet van, heden. „Huh", blaast het knaapje, „U bent alléén maar te gróósch „Ik niet", komt de kolonel b.d. tusschen- beide „Wilt u glije?", verwondert zich ongeloo- vig het kereltje. Ik moet toegeven, dat ook ik iet of wat verbaasd ben. Eerder zou ik verwachten, dat de heer Hitier touwtje sprong, terwijl mr. Churchill en mr. Dala- dier het koord lieten cirkelen, dan dat deze heer, riekend naar maatwerk a hon derdveertig gulden en altijd nieuwe sokken als de oude stuk zijn plus eiken dag één glaasje en wat er zoo al meer aan deftigs te verwerven is boven een zekeren leeftijd en een nog zekerder inkomen, aan het baantje-sullen zou slaan ten aanschouwe eener op sensatie beluste, zoo niet bloed dorstige menigte. Want de vurige hoop, waarmee de lieve jeugd zich thans langs de glijbaan schaart, ls die op een bloed neus van den ouden heer. Zooiets voel Ik uit ervaring en ook, omdat ik zelf nog niet zóó lang geleden maar neen, ik wil hier buiten blijven. De kolonel plant zijn stok in de rulle sneeuw en begeeft zich zelfverzekerd naar de startlijn met het air van een alom gedoodverfden Derby-winnaar met een millioen pond sterling aan weddenschap pen in het zadel. Op glazen beenen, stijf, doch waardig, neemt hij een aanloopje en hij glijdt. Néén. Dit ls geen glijden meer. Dit is een schier lichaamloos voortzeilen, ijl, aethe- risch .statig. Recht als een kaars, als voort gestuwd door onzichtbare, liefderijke, zorg zame hand zweeft de kolonel b.d. mij voor bij, hij ziet recht vooruit als een Columbus, die elk oogenblik verwacht Amerika te zien opduiken uit de schuimende golven aan den horizon, als een reclame-plaat van een vakverbond, kortom, als een kolenel b.d, op een glijbaan. Zijn Jas hangt hem als gego ten om de stoere schouderen, kaarsrecht is zijn rug, de lorgnet schittert, de bolhoed- sche rand Ls volmaakt waterpas en in har monie met de gansche wereld. In diepe bewondering zie ik hem gaan, het heilinkje af, rechttoe-rechtaan, twin tig meters, die als millimeters zijn onder zijn welgepoetste bottines. En als hij bij het einde van de baan rus tig remt op zijn hakken en terug schrijdt, zuchten wij, de kinders en ik. Wij zuchten diep, zij van teleurstelling want stelt u voor: dit fiere fregat gestrand op de'klip pen der glijbaan, het is om nooit te ver geten en zich er aan tafel in te verslikken en ik van peillooze bewondering. „Knap werk!" welt uit den grond van mijn hart, terwijl hij zijn stok herneemt. „En al acht en zestig jaar!" zegt de ko lonel b.d. zelf, gentlemanlike gestreeld. Hij ls al honderd meter verder, als mijn geestesoor zijn gade hoort zeggen, toen hij het huis verliet: „En neem je Alpenstok mee, het is zoo glad op straat, je mocht eens uitglijden. Zoo zij n wij als wij acht-en-zestig zijn lieve en getrouwde lezeres „DE STEM VAN INDIE." Grant en Jean Arthur spelen deze week met Thomas Mitchell, Richard-'Bai less, Rita Hayworth en anderen ln de romantische film „Alleen engelen hebben ,els (Only'angels have wings), waarin o.a. aangetoond wordt, onder welke moei- amstandigheden een vlieger, tevens directeur van een luchtvaartmaatschappij moet werken. Hierboven een scène uit deze spannende film. Naar aanleiding van de film „De regen kwam". Hollywood is net een cameleon! Het is erop berekend, alle kleuren en gedaanten aan te nemen. Wie over de geweldige film terreinen wandelt, ziet hier een Zuid- Fransch dorpje, daar een stukje Theems omgeving, ginds een trouwe nabootsing van een gehucht in Texas, elders een Rus sische kerk. Dat staat daar dan een maand en dan komen de timmerlieden. Zij breken de boel niet af, zij verbouwen alleen maar. De Russische koepelkerk wordt een wol kenkrabber, het Fransche Alpendorpje wordt Chinatown, de Theems omgeving wordt getransformeerd in cén Spaansche achterbuurt en het gehucht in Texas wordt iets uit Voor-Indie. En het is niet eens zoo moeilijk als het lijkt! De techniek staat tegenwoordig voor niets! De illusie is volmaakt, het is een allerwonderlijkste sensatie, door zulke stra ten te dwalen, het is allemaal écht! Een buurtje uit Voor-Indië wordt dus verlangd? Allright, uit de onuitputtelijke voorraden worden een dikke honderd authentieke landschapfoto's van Voor- Indië genomen. Nu komen twee of drie rasechte Britsch-Indiërs met den filmar chitect samen en er wordt overlegd en ge kozen. Als alles opgebouwd ls, zijn deze Britsch-Indiërs er van onder den indruk gekomenzij zien op eenmaal hun vaderland herrezen Het zou gemakkelijk zijn, indien het daarmee klaar was. Maar film is nu een maal niet zoo eenvoudig, het beeld alléén is niet voldoende om een ware sfeer te ge ven. Om nog even bij dit voorbeeld van Britsch-Indië te blijven: het landschap moge nóg zoo echt en overtuigend zijn, het moge bevolkt zijn met echte Hindoes van alle bestaanbare kasten, de Zon van Indic moge schijnen.wat ontbreekt nog? Het geluid „De stem van Indië".alwie de oriënt heeft leeren kennen, weet, hóé apart en onvergelijkbaar het geluid in het land van den Indus opklinkt. Het is, of menschen en dieren andere kelen hebben, zij spreken anders, zingen anders, fluisteren anders. Wie eenmaal hier gereisd heeft, onthoudt het levenslang. Dit geluid kan niet maar zoo even wor den nagebootst, zooals een Indisch buur tje van triplex opgebouwd wordt. Er zit niet anders op, dan het te halen, waar het is: in Indië zelf. De groote 20th Century- Foxfilm ,X>e Regen kwam", naar den ge- lijknamigen roman van Louis Bromfield speelt zich, in Engelsch Indië af. Het is een beroemd boek en men heeft er een groote film aan gewijd; alle denkbare landschap pen heeft men ervoor opgebouwd. Maar het geluid Daarvoor heeft Darryl F. Zanuck, de productieleider der 20th Century-Fox een expeditie moeten uitrusten, die naar Baro- da in Britsch-Indië moest reizen Baroda ls een wonderlijk geheimzinnige kleine stad in Bengalen, een godsdienstig verblijf van Hindoe priesters, een mysterieuze tempel stad. Daar heeft deze expeditie ritueele muziek en een reeks van andere geluiden gefilmd en meegebracht naar Hollywood. Een enorme reis „De stem van Indië" móest ter plaatse gehaald worden en daardoor klinkt deze geheimzinnige stem in deze film. In het bijzonder lette men als men een typisch voorbeeld hebben wil op het bezoek aan de Hindoe-Muziekschool, waar men deze stem het zuiverst en allerschoonst kan be luisteren De bekende Myrna Loy, Tyrone Power en George Brent beelden de drie leidende ka rakters uit in de film „The Rains came" („De Regen Kwam"). Myrna speelt de zelfbewuste, aantrekke lijke Lady Esketh; Tyrone is de romanti sche Major Safti, terwijl George Brent den man de wereld, Tom Rsnsome. voor zijn rekening nam Bovendien zien wij als Fern Simon de nieuwste ontdekking van regisseur Darryl F. Zanuck, namelijk Brenda Joyce. Niets moeilijker dan een bekende kunste naarsfiguur uit te beelden, want een ieder heeft natuurlijk zijn eigen voorstelling omtrent zulk een figuur gevormd. Harry Baur heeft het aangedurfd de rol van nie mand minder dan Beethoven te vertolken en wel in de fiim „Beethoven's groote liefde" (Un grand amour de Beethoven), waarin hij een beeld geeft van de ontzet tende tragiek van dit kunstenaarsleven. Natuurlijk is hier de historie geromanti seerd, maar onder de regie van Avel Grance kwam toch een creatie tot strrd, die sterk de aandacht trekt. Men ziet hem hierboven in een der aangrijpende scènes, waarin hij deae week te bewonderen is.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9