De oorlog ter zee blijft neutrale slachtoffers eischen asteel „De Hooge Vuursche T( in vlammen VRIJDAG 26 JANUARI 1940 No. 24490 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt et werd als hotel geëxploiteerd Weer een reeks verliezen Morgen intocht van V.V.S.L.-feunisten Weer een rede van Goebbels Je laargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De controle op post en pakketten De schade bedraagt meer dan een millioen gulden De reederij van het Zweedsche stoom schip Patria (1188 ton) heeft bericht ont vangen, dat dit schip, dat van Rotterdam op weg naar Gothenburg Zaterdag JJ. op de Noordzee op een mijn is geloopen en ge zonken. Een Finsch schip is in een Zweedsche haven aangekomen met aan boord 4 gered de opvarenden van de Patria. De bemanning van de Patria bestond uit 21 koppen. Het Zweedsche s.s. Gothia, 1640 br. ton, is in de, Noordzee getorpedeerd. 11 opva renden zijn op Stornoway (Shetlandsche Eil.i geland, drie anderen zijn gedood en een reddingboot met 10 opvarenden wordt nog vermist. Achttien leden van de bemanning van het Finsche stoomschip „Onto" (1333 ton), dat Dinsdagavond in de Noordzee op een mijn is geloopen. zijn in een Engelsche ha ven aan land gebracht. De bemanning had zich in twee reddingsbooten kunnen red den en was door een Grieksch schip op gepikt. Een van de opvarenden heeft het leven van zes anderen op het nippertje kunnen redden. Hij zag n.l. dat de tweede reddings boot niet los wilde en in dc davits bleef hangen. In alle haast klom hij weer aan EN DUS: DE VLAGGEN UIT! Honderden oud-leden van de Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden zullen morgenochtend om 11 uur te zamen met de tegenwoordige leden door de stad trekken om vervolgens ge meenschappelijk op feestelijke wijze het achtste lustrum harer vereeniging te herdenken. Wij wekken onze stadgenooten op om allen een feestelijk wel kom te bereiden door de vlag uit te steken. Dit beroep geldt bijzonder hen, die langs de route wonen, welke de stoet zal volgen, n.l. Stationsweg, Steenstraat, Prin- sessekade, Kort Rapenburg, Ra penburg. Steenschuur en Bree- straat. boord terug, nep naar de keukep, pakte een paar messen en, terwijl de „Onto" reeds op het punt van zinken stond, sneed hij de touwen door. „Ik ga nu naar Finland terug", zoo ver telde de eerste stuurman van de „Onto", „om in plaats van door mijnen opgeblazen te worden, te zien of ik niet een paar Rus sen kan doodschieten". Volgens het Fransche legerberlcht is een Duitsche onderzeeër door een patrouille vaartuig vernietigd. Twee reddingbooten van het Estlandsche stoomschip Nautic, dat Zaterdag op de Noordzee is gezonken, zijn op de Noordsche kust aangekomen. De booten hadden bijna zes dagen op zee rondgezwalkt. Aan boord van een der booten bevonden zich elf man nen en een vrouw; aan boord van de an dere boot tien mannen en een vrouw. Alle opvarenden zijn gered. Een te Rome uit Madrid ontvangen tele gram meldt, dat het Deensche s.s. Kina te Las Palmas is aangekomen met acht over levenden van op mijnen geloopen en ge torpedeerde schepen. Hieronder bevindt zich ook de kapitein van het Noorsche s.s. Enid, dat op 18 Januari in de Noordzee is getorpedeerd. De blokkade van de Fransche marine in de week van 13 tot 20 Januari heeft de vol gende resultaten opgeleverd: Negen schepen werden aangehouden, 15,600 ton goederen werden in beslag ge- ponjen, Sedert- het uitbreken van 4en oorlog zijn door de Fransche marine'254 schepen aan gehouden en 480,500 ton goederen in beslag genomen. Rijksminister dr. Goebbels heeft te Rheydt een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat thans de laatste levensbelangen der volkeren in de waagschaal geworpen worden van groote historische beslissingen In dit uur vormen binnenland en front een enkele eenheid. Weermacht en politieke leiding zijn slechts leelen van één volksch levend lichaam, dat om zijn bestaan vecht. Nadat het Duitsche volk in 1918 de over winning door bedrog afhandig was ge maakt, begint het thans een laatsten be slissingswedstrijd, die onder eel gunstiger voorwaarden wordt gevoerd. De Fuehrer is uitvoerder van een groote, slechts eenmaal voorkomende historische taak. Wanneer men bedenkt, velke kansen de tegenwoor dige tijd den Duitschers biedt om een wereldvolk te worden, moet men toegeven, dat nog nooit de intelligentie en bekwaam heden der >olitieke zoowel als militaire leiding en de aaneengeslotenheid van den nationalen wil tot overwinnen de superiori- EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )Ii PRIJS DER ADVERTENTIES: €i ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar M^entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere *a; vertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk j jer tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling t,oensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden n 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordehndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fl|a; per 3 maanden f. 2.15 per week f. 0.15 Franco per post f 2.35 per 3 maanden A prortokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndLA BINNENLAND. De ramp van de „Biarritz"; er zijn 38 slachtoffers. (3e Blad). De tweede kindervlucht van de K.LJVf. be gint 16 Februari te Napels. (Binnen land, 3e Blad). Moordaanslag te Groningen. (Gemengd, 3e Blad). De K.LJVI. heeft thans vliegtuigen bij Fokker besteld. (Laatste Berichten, le Blad) Dronkemanstwist met doodelijk gevolg te Rotterdam. (Laatste Berichten, le BI.). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer geringe affaire - Lustelooze markt - Weinig veranderde koersen - Amerikanen iets luier - Beleggingen kalm. BUITENLAND. Nog houden de Finnen stand. (3e Blad). Vele neutrale schepen weer slachtoffers van den oorlog ter zee. (Te Blad). Engeland beantwoordt Japansche nota. (le Ölad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Des nachts strenge tot matige vorst. Overdag lichte vorst tot om het vriespunt. Nevelig tot helder of half bewolkt, tijdelijk betrok ken. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke tot Oostelijke richtingen. teit van het Duitsche volk zoo ondubbel zinnig hebben bewezen al- thans. Wanneer Adolf Hitler twintig jaar ge leden is uitgetrokken en met zeven man een rijk veroverd heeft, een neerliggend land heeft opgeheven uit een verlammende onmacht en zijn natie geplaatst heeft on der de eerste volkeren der wereld, wanneer Hitier dan zijn hand opheft voor de laat ste bevrijding van zijn volk dan is het de plicht der Duitschers te vertrouwen op zijn genius. Er verluidt, dat de Vereenigde Staten zich er bij zullen neerleggen, dat dc Engel- schen de Amerikaansche pakketpost door zoeken, doch dat zij den Engelschen het recht zullen ontzeggen censuur uit te oefe nen op briefcorrespondentie. Het Britsche ministerie van den econo- mischen oorlog verklaart, dat sedert het begin van den oorlog tot 12 Januari 1940 6000 brieven en 50.000 pakketten als con trabande in beslag werden genomen. De meeste brieven bevatten chèques, wissels, credietbrieven en een nieuw soort mark, de ..giftenmark". De tot dusverre verbeurd verklaarde marken hebben eet. waarde van 5.279.750 Rijksrr ark De in beslag genomen chèques en wissels in Amerikaansche dol lars beliepen 426.355 dollars, voorts 900 dol lars in bankpapier en 17.800 pond sterling in Engelsch geld. De afzender der marken naar Duitsch- land uit Amerika koopt deze marken bij een Duitsche bank of -en agentschap en een bon voor deze marken wordt dan per post naar Duitschland gezonden, waar de ontvanger het bedrag bij de bank incas seert. Op die wijze ontvangen de Duitsche bankagentschappen in Ameril groote hoe veelheden buitenlandsche deviezen. De woordvoerder van het Britsche ministerie vertelde, dat een in beslag genomen pakket van den vorigen bewoner, den heer J. A. L. van den Bosch. Op 20 December was het kasteel als hotel in gebruik ge nomen. Weliswaar had de inboedel toen een zekere wijziging ondergaan, -naar het voornaamste deel was toch nog van vroeger afkomstig. Kostbare betimme ringen, tapijten, schilderijen en meubi lair, dat bij de inrichting uit Frankrijk werd ingevoerd en door Fransche kun stenaars werd ontworpen, zijn verloren gegaan. Het kasteel dateert uit het jaar 1910, toen het oude gebouw geheel werd afgebroken en het nieuwe kasteel werd opgetrokken onder architectuur van Ed. Cuypers. Het werd ongeveer acht jaar als kasteel be woond. Toen vertrok de eigenaar naar het buitenland. Sedertdien was het slechts en kele maanden van het jaar bewoond en de laatste jaren in het geheel niet meer. Sinds 20 December, gelijk gezegd, werd het kas teel ais hotel geëxploiteerd door een com binatie. welke ook hotel Beekhuizen te Velp. hotel Staameren te Maarn, zoomede hotel De Silven te Loenen op de Veluwe exploi teert. De schade aan den inboedel wordt ge raamd op anderhalve ton. De totale sc-hade zal waarschijnlijk een millioen gulden te boven gaan. Voor zoover den heer Tolhui- sen bekend is, is het gebouw verzekerd. De inrichting moet echter slechts gedeeltelijk verzekerd zijn. Het kasteel „De Hooge Vuursche", met op den voorgrond den tuin met vijver en fonteinen. 8.0 ui lf. T0 er R4*; x| V ve? ad: AGt ISSI aV en door het monumentale hek. lijk in nachtgewaad naar beneden vluchten en kon van zijn bezittingen niets mee nemen. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in het droge hout van de eiken betimmeringen, welke in het geheele gebouw waren aangebracht. Toen de brandweer van Baarn verscheen, sloegen de vlammen reeds naar alle kanten uit. Daar de slooten in de omgeving be vroren waren, duurde het eenigen tijd voordat water gegeven kon worden. Het vuur kon intusschen zijn vernielend werk voortzetten. De brandweer tastte het aan met een groote motorspuit, onder leiding van den commandant, den heer Diekman. doch wel dra bleek, dat er meer materiaal noodig was. De tweede motorspuit uit Baarn werd gerequireerd en ook de Hilversumsche brandweer werd verzocht assistentie te verleenen. Beide waren in den kortst moge- lijken tijd aanwezig, zoodat toen rondom het kasteel water gegeven kon worden. Het vuur woedde het hevigst in het lin ker gedeelte, onder den toren en vandaar breidde het zich uit over de geheele eerste verdieping en tastte ook de tweede verdie ping aanHet gelijkvloersche gedeelte werd evenmin gespaard. Het was een fantastisch schouwspel, den hellen gloed en den vonkenregen in de ochtendschemering te zien. Met alle macht werd het vuur aangeval len. doch den eersten tijd was geen ver mindering merkbaar. Men had ongeveer drie kwartier water gegeven, voor men aan de achterzijde van het kasteel kon zien, dat daar de brand minder werd. Om half negen ongeveer was men het vuur meester. De geheele eerste verdieping is uitge brand. evenals de daarboven gelegen verdieping en de toren. Van het gelijk vloersche gedeelte zijn een kamer en de keuken, die uitgebouwd waren, gespaard gebleven. Dc inrichting van het kasteel was zeer kostbaar en gedeeltelijk afkomstig Het kasteel van voren gezi t kasteel „De Hooge Vuursche", nabij ■n, dat tegenwoordig als hotel werd ploiteerd, is hedenmorgen een prooi vlammen geworden. De brand is ont- i op de slaapkamer van den directeur, heer J. P. Tolhuisen, die vannacht om- iks één uur ook reeds een begin van |d had gehad. ,ar hij zeer verkouden was, wilde hij, at hij ging slapen, inhaleeren. Daar- gebruikte hij een electrisch keteltje, ij op zijn bed zette. Het schijnt dat eer T. in slaap is gevallen, waardoor 'electrisch keteltje, dat onder stroom srtfj brand in zijn bed veroorzaakte. Door £}oegin van brand werd hij wakker. heer Tolhuisen heeft daarop met veel v r het vuur gedoofd en toen hij er y-: van meende te zijn. dat er geen ver- ;evaar bestond aldus deelde hij ons mede begaf hij zich in een aast gelegen kamer om daar te gaan "nmorgen om tien minuten voor zes eö' I hij wakker door een brandlucht. Hij ,de de deur van de kamer, waar hij in os1' begin van den nacht had gelegen en i^JjJ v:as, ondanks het feit dat hij alles met water had nat gemaakt, toch —-'id uitgebroken. Toen hij de deur opende ?en de vlammen hem tegemoet, zoodat 'an een blusschen ter plaatse geen ke kon zijn. f^De heer Tolhuisen wekte onmiddellijk •t personeel, bestaande uit vijftien ij^rsonen, die op dezelfde verdieping brand was op de bovenste verdieping tgebroken sliepen. Ook de zes gas- n, die zich in het hotel bevonden en in slaapkamers op de benedenverdie- ng hadden, werden onmiddellijk ge- aarschuwd. De heer T. waarschuwde lf onmiddellijk ook de brandweer van "aarn. i Zoowel de gasten als het personeel "f pnden ongedeerd het gebouw verlaten. 2 erstgenoemden hadden nog tijd zich Illflft kleed en en hun bezittingen bijeen te akken het personeel moest gedeelte- ST 1 £»a

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1