de Vrouw belang in stelt Tjarbeid, gezellig en practisch Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Januari 1940 Vierde Blad No. 24490 Bi U' 4 O 1 in Al Q eer een mooie reistasch voor gevorderden Een nieuw recept tegen hoest, verkoudheid en influenza „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS" voor alles Uw adres Wenken voor de zuinige huisvrouw Goedkoop en toch smakelijk Foei, wat een bui! Kapsel 1940 Lf Eventjes snoepen! Den Utrechtschen dames vige tasch met veel bergruimte is prettig bezit, zoowel voor bood- doen in de stad als wel voor op de oortjes VI met de randjes vastgeplakt, zoodat een soort hoesje ontstaat, waar we straks de einden van het koord in bergen Spleetjes voor omranding maken, gaatjes in de bocht. Nu omwerken met steek n, in de gaatjes twee steken maken. Het koord aan de einden schuin afsnij den en in de hoesjes stoppen als op de teekening Nu overhands met leerbles dicht rijgen. Het stuk I wordt gevoerd met artex en de olaats van de hengsels bepaald. Het vlecht sel wordt naar buiten gedraaid. We stippen met potlood door de omwerksteken van het oor en maken op deze plaatsen de gaatjes, zooals aangegeven op deel I. Met leergaren bevestigen we nu de ooren. Nu deze deelen voeren met schapenleer en omwerken. Op het leer van n wordt aan de achter zijde het triplex-plankje met gaatjes voor de pennen gelijmd. Deze gaatjes even dooi en door maken, pennen aanbrengen (wijst de weg vanzelf) en met schapenleer be plakken, goed om de randen van het plankje, daarna gelijk met bovenleer af snijden en omwerken. Deel III alleen met leer voeren, gleuf in snijden voor rits VU c.M. breed. De omtrek omw.erken met steek II en de gleuf met steek I. Daarna met leergaren of D.M.C. door de omwerkspleetjes van de gleuf de rits vastzetten. Deel IV van artex en voe ring voorzien, eenige gaatjes als op schets aanbrengen en omwerken. Nu maken we van voeringleer den zak met indeeling naar behoefte. Men vlecht deze om met steek I. U ziet nu ook waarvoor de geheimzinnige gaatjes op IV dienen. Met leergaren zetten we de zijnaden van den voeringzak er aan vast. We maken nu eerst de deelen I in den bodem aan elkaar, daarna zetten we aan de zijkanten van den bodem de soufflets met voeringzak er aan hangend, daarna de soufflets zoo ver mogelijk aan de zij kanten, Nu vanuit het midden het stuk met de rits er aan. Vooral het heele zaakje voor- looplg met touw hier en daar vast zetten, zoodat men zeker \freet, dat alles recht zit. Een opgerold stukje leer met een lusje er aan wordt ten slotte aan de rits beves tigd. MARGOT VAN CAPELLE- VAN BUUREN. U kunt het zelf klaar maken. Hier volgt een receptje, dat snel verlichting zal brengen. Haal bij UW apo theker of drogist 30 gram Vervu6 (dubbel geconcen treerd) en vermeng het thuis met een kwart liter heet water en een eet lepel suiker of stroop. Roer het goed door tot het geheel is opgelost. Dosisvolwassenen1 eet lepel;. kinderen van 812 jaar: een dessert lepel; kinderen van 38 jaar: een theelepel. Na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Dit recept is heel ge makkelijk te bereiden en zeer voordeelig. Vergeet niet een 30 grams-fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd) bij Uw apotheker of drogist te halen. Knip daarom dit recept uit en bewaar het zorgvuldig. 6534 (Ingez. Med.) odd heeft van binnen een aparten n Herverdeeld in vakken voor beurs, tez, varkensleer, rundleer of grof arlo ikt materiaal er voor. Het wordt -n nog verstevigd met artex of lln 'k tusschen voering en bovenleer ge- Ti.irdt. De voering is naturel schapen- 0 de hengsels is een dik katoenen '..riwerkt en de bodem is voorzien van ■lex-plaatje om doorzakken te voor in van kofferpennen, opdat we bij spatten den vlechtrand niet bescha- I 11 „branding is gemaakt door omwer- A-et steek II of enkele vlechtsteek. tien worden hiermede omgewerkt en as erhands samengeriemd. Dit -is ook ;a hengsel toegepast f teek II geef lk hierbij een duidelijke at «t - WARE GROOTTE. STEE.K H JHE.T BEGIN DE. HOEK 2. x IN te .SLUITSTEE-K U kunt deze bovendien in elk leer- vinden. Let u vooral op, dat u de •i iet te los maakt en oefen eerst ter- itt> een proeflapje (op hoeken maken ^e of drie steken in het hoekgaatje). ,-te schuine steek moet strak aange- 'ïvorden, de oversteek iets losser, an- e'ekt men met de tweede steek de ..-weg. steek: Beginriempje 1 steek uitha- Ifervoor in de plaats eindriempje in- en daarna met beginriempje volgens aam pijl eindigen. Achterzijde knoopen. ij .odighedenbovenleer 5 v.v. voe- uapenleer. 8 v.v.. artex of linnen n. I en IV, 40 M. leerbles, trekslulting 4 kofferpennen, plankje triplex 6'/2 3/4 M. koord, doorsnede 1 c.M. ""lijden: 2 maal I, 1 maal II, 1 maal III -i IV, 2 maal V, 4 maal VI, 2 maal zak teringleer, cwjjze. "fining op ware groot/te op leer over all en uitsnijden. De reepen voor de Bitten moeten even gecontroleerd i. die moeten n.l. een halve centl- - smaller zijn dan de omtrek van de ,,,-n. Deze halve centimeter wordt in- Kttf* t HELfT ZfkK imen door het vlechtsel, zoodat het d er strak in komt te zitten. ,s maken nu eerst de handvatten. Aan inden van de reep V worden nu eerst Haarlstr. 137 - hoek Donkerst. 2-4-6 MIDZA-BONS. 6563 (Ingez Med.) Over kinderverzorging, pap en nog veel meer! Vooral met koud weer Is het aan te raden, den kinderen voor het naar school gaan een bord pap te geven. Die kunt u zoo best koken van ondermelk. Er wordt wel eens gezegd, dat ondermelk zoo gauw- aanzet en aanbrandt. Maar dat behoeft niet, wanneer u vooraf de pan maar even omspoelt met schoon koud water of den bodem van de pan even invet, dan zult u zien, dat ar van aanbranden geen sprake meer is. Een smakelijke pap kunt u koken met oud brood; de sneden brood worden -wat fijn gebrokkeld en in de melk meegekookt totdat het brood geheel fijn is. Dan goed roeren, totdat de pap mooi gebonden is. een klein beetje suiker of stroop over de pap en de kinderen zullen de pap heerlijk vinden, Een echt winterkostje is wel de stamp pot en de voedzame soep. Vooral de stamp- I>ot zullen we met koud weer graag op tafel bréngen. Het 'is toch eigenlijk zoo jammer, dat er van de groente en aard appelen toch nog veel voeding verloren gaat, omdat de stamppot meestal te lang wordt gekookt en soms ook nog wordt af gegoten en omdat u de aardappelen wel allemaal zult schillen.... natuurlijk zegt u, dat spreekt vanzelf; nee, dat spreekt niet vanzelf, wanneer u de aardappelen niet schilt, krijgt u een veel voedzamere en smakelijker stamppot. Probeert u het eens! Die aardappelen worden goed afgeboend en gepit en ln niet te grove stukken ge sneden. Wanneer ook de groente ls schoonge maakt (wortelen, roode kool, boerenkool enz.) begint u met het koken van de stamppot. Onderin de pan legt u de aard appelen, met zooveel water dat ze halver wege onderstaan: daarop leggen we de groente en we laten alias in een goed ge sloten pan samen gaar koken (ongeveer een half uur tot drie kwartier). Er is meestal nog net zooveel water in de pan, dat u alles goed dooreen kunt stampen en u zult eens zien, wat een sma kelijke stamppot op deze wijze wordt ver kregen. Blikvleesch kunt u uitstekend in alle stamppotten verwerken, op het laatst moet het blikvleesch fijngesneden worden toe gevoegd. STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. Een praatje over mosselen. Mosselen moet men beschouwen als een uitstekend volksvoedingsmiddel. Ze worden in Nederland behalve in Zeeland en Bra bant weinig gegeten. Negentig percent van de hoeveelheid mosselen die gevangen wordt, werd tot voor korten tijd uitgevoerd. Mosselen moeten in zeer goeden staat in den handel komen. Tegenwoordig zorgt het Centrale Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom, dat de verkochte mosse len voldoen aan de eischen van deugdelijk heid. Mosselen worden „ruw" en „geknipt", d.w.z. schoongemaakt verkocht. Bij voor keur bestelle men de mosselen geknipt, daar dit dan gedaan wordt door vaklieden, vóór de verzending. Mosselen zijn voedzaam en goedkoop. Eén kilogram mosselen kost pl.m. vijftien cent; deze bevatten dan pLm. 35 gr. eiwit, 7 gr. vet en 7 gr. koolhydraten, verder ver schillende vitaminen, waarvan vitamine A de voornaamste is. Voor het koken worden de mosselen goed afgespoeld, de open staande schelpen worden verwijderd, even als de zoogenaamde slikmosselen, schelpen, gevuld met slik, die men kan herkennen doordat ze zwaar zijn. De mosselen worden met een klein beetje-water, een stukje ui en wat peterselie en selderij in een groote pan gedaan en opgezet. Zijn de schalen opengesprongen, dan zijn de mosselen klaar Ze worden opgedaan op een groote schaal, zoo heet mogelijk. Ieder maakt voor zich een sausje klaar van azijn, peper en mosterd, waarin de uit de schelp geprikte mossel gedoopt wordt. Nadat de mosselen uit de schelp geno men zijn, kan men ze ook stoven in een saus, die men maakt van gelijke deelen melk en kookwater, of enkel melk. boter en bloem. De mosselen worden hierin een kwartier zachtjes gestoofd. Naar smaak wat peper toevoegen Ook kan men de mosselen bakken. De gekookte mosselen worden hiervoor uit de schelp geprikt, in wat bloem gerold en in de koekepan in boter of in frituurvet bruin gebakken. RECEPTEN: Mosselen gestoofd met kaassaus. Benoodlgdhedentwee uien, 40 gr. boter, een liter koude, gekookte mosselen, drie lepels geraspte kaas. anderhalve deciliter melk, anderhalve lepel bloem, een lepel boter, paneermeel. Bereiding: De uien fijnsnlpperen en in de boter lichtgeel bakken De mosselen toe voegen en even mee bakken. Van boter, bloem en melk een saus maken, de geraspte kaas en de mosselen er doorroeren en alles overdoen in een vuurvasten schotel. Wat paneermeel er over strooien en het scho teltje in den oven bruin laten worden. Mosselen met rijst en kerry. Benoodigdheden200 gr. rijst, een halve liter water, een ui, een lepel boter, een theelepel kerïy, een liter gekookte mosse len, anderhalve deciliter melk. anderhalve lepel bloem, een lepel boter, peper. Bereiding: De ui fijnsnlpperen en in een lepel boter met de kerry lichtgeel bakken. De rijst toevoegen en het water er bij schenken. De rijst gaar laten koken. Dan vermengen met de mosselen en de saus, die men van boter, bloem en melk gemaakt heeft. Alles overdoen in een vuurvasten schotel, wat paneermeel er over strooien en ln den oven bruin laten worden. Maar moeder de vrouw weet raad voor de bedorven kleeren. Ondanks al onze regenvoorzorgen kan liet gebeuren, dat we door een hevige regenbul worden overvallen, zonder dat wij in staat zijn, direct te schuilen, een tram te nemen of iets dergelijks. Vooral kinderen en jonge, roekelooze menschenkinderen overkomt dit herhaal delijk. Doch geen nood: een degelijke huis moeder weet raad voor alle soorten van „bedorven" kleeren. Laten we samen eens nagaan hoe we de regenschade kunnen herstellen. Lichte zijden kousen of een dunne zijden jurk, die aan den zoom erg geleden heeft, worden dadelijk door koud water gehaald, waarin men een scheutje azijn heeft ge daan en heel voorzichtig gedroogd. Op deze manier gaan de watervlekken er met een uit. Zijn er erge modderspatten op, dan volgt een lauw sopje met zachte zeep vlokken, waarna men in helder lauw water naspoelt. Nat geworden hoeden en schoenen wor den voorzichtig doch stevig met kranten opgevuld, zoodat ze hun vorm behouden. Van natte regenmantels wascht men met een natte spons direct het vuil af en hangt ze netjes op een hanger te drogen (geen scherpe, kantige hangers, die geven on herstelbare moeten!). Natgeworden bont mag men nooit bij de kachel drogen, want dan hebt u kans dat het hard wordt en er onooglijk gaat uitzien. Als het bont nog vochtig is wordt het in de haarrichting opgeborsteld en daarna in een matig warme kamer gedroogd. Wollen kleeren, die erg nat en vuil ge worden zijn, verelschen extra zorg. U doet vooreerst geen poging om de modderspatten er uit te krijgen. U schudt de ergste nattig heid er af en hangt ze op hangers te dro gen. Door zorgvuldig trekken in den juisten vorm, kan het latere strijken of persen zeer worden vergemakkelijkt. Matige warmte is voor wollen kleeren het beste. Zijn ze volkomen droog, dan worden ze flink uitgeborsteldde modderspatten verdwijnen dan meestal spoorloos. Is dit echter niet het geval, dan neemt men azljn- of ammoniakwater (een eetlepel op oen groote kop water) en borstelt ze daarmee uit. Zware wollen rokken heeren-pantalons moeten worden geperst. Daartoe neemt men een vochtigen, goed uitgewrongen doek, legt hem op de stof en strijkt er met een heet ijzer overheen. De damp van de ge perste plek moet eerst goed afgekoeld zijn vóór men verder werkt. Dit geschiedt snel ler als men de plek met den achterkant van een kleerborstel beklopt. Een heeren- costuum in den vorm houden is niet ge makkelijk. Als u hierin niet zéér bekwaam bent. kunt u het beter aan vakmenschen overlaten. De heerenpantalon is nog het gemakke lijkst te persen. Als er „knieën" in de broek gekomen zijn, mag de vouw er niet direct worden Ingeperst. Eerst legt men den broek met den voorkant naar boven op do strijk plank en strijkt met een vochtigen doek de knieën weg. Eerst daarna worden de vouwen ingeperst. Wacht u vooral niet zóó lang met persen, tot er van de vouwen niets meer te zien ls! Na het persen komt gewoonlijk de oude vouw weer eenlgszlns naar boven en niet iedere man vindt het prettig, een pantalon met dubbele vouw te hebben Tot slot nog een kleine wenk: als de vouw nog vochtig ls, moet u ze met een gewone lineaal, die natuurlijk niet gebeitst of gevernist mag zijn, stijf aandrukken. Ze blijft er dan veel langer in! Mosselen kunnen ook op de volgende manier gegeten worden' Met rijst en tomatensaus. Met madeirasaus. Met rijst, gebakken uien en tomaten. Met peterselie- of mosterdsaus. Met champignons ln een witte saus, op gedaan in schelpen. Er ls dus keus genoeg. Eet u smakelijk! Welk kapsel zullen we dragen in de laat ste wintermaanden? Als we de voorspellin gen van deskundigen mogen gelooven, dan zal het kapsel 1940 er als volgt uitzien: Het vóórhaar licht gekruld met een luchtige ponny, daarna omhooggekamd, liefst glad. Boven op het hoofd overgaande in twee of drie groote krullen. Ook het haar va.n de slapen en den nek wordt omhooggekamd en hetzij bij de krul len op het hoofd gevoegd of in aparte groote krullen gelegd. Dit in geval het ge zicht te smal is om een zoo hypermodern oude-tante-kapsel te verdragen. Geen VETWOBMPJES OF PUISTJES meer. als ge met Radox Uw huid gaaf houdt. De Radox zuurstof reinigt de poriën door en door. de huid kan weer ademen en wordt weer jeugdig en gezond. BU apothekers en drogisten 40 ct. per pak - 15 ct. per klein pakje; óók ln handige en voordeellge stroolbussen h 90 ct. 6530 (Ingez. Med.) Deze week eenige minder bekende koekjes recepten. Stroopmoppen. Benoodigdheden: 100 gr. bruine suiker, 100 gr. stroop. 100 gr. boter, 2 eetlepels melk, 250 gr. bloem. 1 theelepel bakpoeder, 1 thee lepel gemberpoeder. Bereiding: De boter tot room roeren en vermengen met de stroop, de suiker, de melk, het gemberpoeder en het laatst met de bloem, die met het bakpoeder gezeefd ls. Het deeg dun uitstrijken op een beboterd bak blikken de koek in een matig warmen oven in 15 a 20 minuten lichtbruin bakken. Voor de ovendeur ln vierkante stukjes snijden en deze dadelijk van het blik nemén. Amandelnootjes. Benoodigdheden: 125 gr. amandelen, 125 gr. suiker. 70 gr. bloem, 2 eiwitten. Bereiding: De ongepelde amandelen was- schen, drogen en fijnhakken. Ze vermengen met de suiker, de bloem en het stljfgeslagen eiwit, er kleine balletjes van maken (plm. 1 c.M.) en deze op een beboterd bakblik in een matig warmen oven lichtbruin en gaar bakken (15 a 20 minuten). Zoute balletjes. Benoodigdheden: 130 gr. bloem, dl. melk. 10 gr. gist, 90 gr. boter. 10 gr. zout, 1/4 ei, 1 eidooier om te bestrijken. Bereiding: De bloem in een kom doen, een kuiltje erin maken, de melk en de gist er in doen. even doorroeren, zoodat ongeveer de helft van het meel er mee vermengd is en het deeg V* uur laten rijzen. Daarna de ge smolten boter, het geklopte ei en het zout toevoegen en het deeg kneden tot het van de hand loslaat. Het deeg nu 'U uur laten rusten. Platslaan en het in plm. 60 stukjes verdeelen. Hiervan balletjes maken, dezg op een beboterd bakblik leggen en met eidooier bestrijken. Weer uur laten rusten. Ze in een heeten oven in 15 a 20 minuten gaar en lichtbruin bakken (onderwarmte) van het blik nemen en laten bekoelen. onzen hartelijken dank voor de mededee- ling, dat uit hygiënisch oogpunt Jozo öf Nezo onontbeerlijk geacht wordt voor het zouten der spijzen. Er bestaat dan ook geen zuiverder zout. 6535 (Ingez. Med.) Dit keer een zeer goedkoop berekende maaltijd. Zondag: Macaroni met ham en kaas, kalfsrollade. Brusselsch lof, aardappelen, vruchten. Maandag: Koude rollade, schorseneeren, aardappelen, broodschotel. Dinsdag: Koolschotel met gehakt, aard appelpuree, griesmeelpudding met bessen sap. Woensdag: Hutspot met klapstuk, flensjes. Donderdag: Koude gekookte ham. witte boonen. zure saus, aardappelen, rijstebrij (voor 2 dagen). Vrijdag: Witte boonensoep met groente, rijstkoekjes. Zaterdag: Zuurkoolstamppot met spek, havermoutpap. Berekende maaltijd voor 4 personen, bestaande uit witte boonensoep met groente en rijstkoekjes. Benoodigdheden: 6 ons witte boonen 1.0.30 l'/« pond aardappelen0.04 'h pond winterwortels0.03 uien of prei 0.05 peterselie of selderie0.05 4 bouillonblokjes 0.05 3/4 ons margarine0.08 l'/i ons rijst 0.04 2 lepels suiker 0.02 kaneel, zout, melk0.04 40 gr. margarine0.04 'It ons bloem 0.01 f. 0.75 Bereiding: De boonen uitzoeken, wasschen en 24 uur weeken. Ze opzetten met het weekwater, dit aanvullen tot ruim 2 liter en ze gaar koken. De soepgroente in de boter even smoren, dan de fijngemaakte boonen, het kookwater, de in stukken gesneden aardappelen en de blokjes er bij doen en de soep laten koken tot alles gaar en de soep gebonden is a 3/4 uuri. Daarna de ge hakte peterselie of de selderie er doorroeren. Rijstkoekjes. Benoodigdheden: 150 gr. rauwe of 400 gr. gaargekookte rijst, 'It ons bloem of wat meer, 4 lepels suiker, wat kaneel. 1 ei of wat melk. Bereiding: De gewasschen rijst gaarkoken met 4 d.L. water en wat zout. Daarna ver mengen met de suiker, de bloem, de kaneel, het eidooier en het stijfgeklopte eiwit of de melk. De massa moet goed samenhangend zijn, wat men bereiken kan door wat meer bloem en melk te gebruiken. Hiervan in de koekepan koekjes bakken, vooral niet te vlug, daar de bloem gaar moet worden. Ze opdienen met wat suiker. Inplaats van koude, ln water gaargekookte rijst, kan men deze koekjes ook bakken van een rest rijstebrij. Hoeveel bloem men ne men moet hangt van de dikte van de rijste brij af, die gekookt kan zijn van 1 liter melk en 100 gr. rijst en 1 liter melk en 150 rijst. Men moet een stevig beslag maken, dat niet te veel in de pan uitloopt. Een'el door het beslag, geeft meer samenhang en maakt dus het bakken gemakkelijker. Galettes. Benoodigdheden: 100 gr. bloem, 50 gr. boter, 30 gr. suiker, 1 el, 1 blikje vruchten au jus, b.v. aardbeien of frambozen. Bereiding; De boter ln de bloemJdelnsnlj- den, de suiker en het geklopte el toevoegen en alles goed doormengen. Het deeg uitrollen op een met bloem bestoven tafel, ter dikte van 1/4 c.M. Zandtaartvormpjes beboteren en met het deeg bedekken. De bodem hier en daar inprikken om hol staan te voorkomen. De galettes in een matig warmen oven lichtbruin en gaar bakken. De vormpjes keeren en na bekoeling vullen met de vruchtjes. Het sap, dat met wat sago dun gebonden wordt, er over schenken. Naar verkiezing gameeren met wat geslagen room. Magdalena koekjes. Benoodigdheden: 125 gr boter, 125 gr. suiker, 150 gr. bloem, 50 gr. amandelen of sucade, 1 ei, 1 eidooier. Bereiding: De boter tot room roeren, het ei toevoegen en zoolang roeren tot het ei zich geheel met de boter vermengd heeft. Daarna de eidooier en de suiker toevoegen en roeren tot de suiker fijn gewreven ls. De bloem toevoegen en het deeg zoo dun moge lijk op een beboterde bakplaat uitsmeren. De bovenkant glad strijken en deze be strooien met gehakte, gepelde amandelen of gehakte sucade. De koek in een matig war men oven lichtbruin bakken Zoo warm mogelijk in ruiten snijden, deze van het blik nemen en vlak neerleggen onder het afkoelen. Kringelen Benoodigdheden: 250 gr. bloem, 175 gr. boter, 175 gr. suiker, 1 ei, fijne kaneel, zout. Bereiding: Alle ingrediënten zoolang kne den tot men een goed samenhangenden bal heeft. Hiervan dunne kleine rolletjes maken plm 10 c.M lang Deze met de uiteinden Legen elkaar aan gedrukt op een beboterd bakblik leggen, vooral niet te dicht bij el kaar. De koekjes in plm. 15 minuten gaar en bruin bakken en voorzichtig van de bak plaats nemen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13