No. 24489 xpan's houding tegenover Engeland en Amerika ni,e Jaargang DONDERDAG 25 JANUARI 1940 1 De Bilt De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN ft jansche verbolgenheid verwacht Vragen in het Britsche Lagerhuis pil bosidst uit 9IME Msécii EERSTE BLAD ,M. O i of T| :?i u[ I frS 1 V ioflMi EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f™i PRIJS DER ADVERTENTIES: Ij» et», per regel toot adrertentles uit Lelden en plaatsen waar am" entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere v vertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk iKger tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■"rt'oensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden n 30. - Incasso volgens postzecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. BarflM NaordenxJipkin - Telefoonnummer» voor Directie en AcfanmUtratie 25041 42 lijnen) Redactie 21507 Pottcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voer Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjn: per 3 maanden LUS per week .\T. tOM Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten: (voor btoiueiflaud 10 80 per I amój, pan blijft het geschil met Engeland het weghalen der 21 Duitschers van Asama Maroe" zeer zwaar opnemen, sterochtend ls de gemeenteraad van "o bijeen geweest en heeft een motie ;enomen, waarin het optreden van Britsche oorlogsschip piraterij wordt emd. De Japansche regeering wordt espoord in China tegenmaatregelen emen. Een afschrift is overhandigd den Britschen ambassadeur, stermiddag heeft de Japansche minis- van buitenlandsehe zaken, Arita, in gemeenschappelijke vergadering van kabinet en een honderdtal leden van parlement een uiteenzetting gegeven de Japansche stappen ten aanzien het aanhouden van de Asama Maroe. voegde hieraan toe. dat de Japansche volkomen bereid is op te treden in- dit noodig zou zijn. woordvoerder van Japansche minis- /an marine heeft opnieuw verklaard, het incident met de „Asama Maroe" schending van het internationale it beteekent. ,,In ieder geval" aldus hij. „is het Japansche nationale ge in belangrijker dan rechtsvragen". Hij eurde het zeer, dat de Britsche vloot overgegaan tot een daad. die het aan- van de Japansche marine moest .den, en dat nog wel bij den ingang de doorvaart naar de Japansche dstad. sjisaba watase. gezagvoerder van de ima Maroe", die zich verantwoordelijk voor het feit heeft den dienst der ree- j verlaten. officieele kringen te Londen wordt :laard. dat met veel zorg het Japan- protest inzake het aanhouden van de ima Maroe" wordt bestudeerd. Het isterie van buitenlandsehe zaken zal, r men verneemt, er vooral op wijzen het optreden van de Britsche officie van den Britschen kruiser in overeen- nming is geweest met de gewoonte van vorigen oorlog; toen hebben de geal- rden, waarbij toen ook Japan hoorde, schepen een dergelijke behandeling a ondergaan en 350 onderdanen van centrale mogendheden van boord ge ld. I Bovendien wijst men erop. dat Duitsch land onlangs Britsche zeelieden en Polen van neutrale schepen heeft gehaald. De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe. heeft gisterochtend een be zoek gebracht aan het ministerie van bui tenlandsehe Zaken, waar hij een onder houd van veertig minuten had met Lord Halifax, over het incident met de „Asama Maroe". In Japansche kringen te Londen ver klaart men, dat het onderhoud hartelijk is verloopen, en dat de nadruk is gelegd op den wensch naar een vriendschappe lijke regeling. Halifax zou de verklaring gegeven heb ben, dat Duitschland thans systematisch technisch geschoold personeel uit het Verre Oosten terugroept en dat Engeland zich verplicht acht den terugkeer dier lieden te verhinderen. De Asahi Sjimboen verklaarde naar aanleiding van het afloopen van het Ja- pansch-Amerikaansche handelsverdrag, dat de handelsbetrekkingen op het oogen- blik niet belemmerd worden, maar het Pittman-embargo zal spoedig in discussie gebracht worden en bij den huidigen stand van zaken zal het voorstel zeker worden aangenomen. Het blad verklaart verder dat de Ja pansche diplomatie de loef af is gestoken en dat de Vereenigde Staten thans de waakhond van Engeland in het Verre Oosten zijn en „in de geheele wereld po litiediensten verrichten." Het geval met de Asama heeft zich waarschijnlijk alleen voorgedaan, omdat Engeland zeker was van den Amerikaanschen steun. Indien de Engelsche en Amerikaansche propaganda er echter op gericht is Japan te tergen en economisch uit te putten, zullen zij zich weldra realiseeren, dat zij een fout begaan hebben. Het afloopen van het Japansch-Ameri- kaansche handelsverdrag sluit een tijdperk van commercieele ontwikkeling af hetwelk in 1911 begon. In dien tijd heeft deze han del zich ontwikkeld tot een van vele milli- arden. Japan is de derde buitenlandsehe klant van de Vereenigde Staten bij den verkoop van twee hoofdproducten, zijde en katoen. De Japansche aankoopen beliepen ln 1938 naar schatting 240 millioen dollar, eenigde Staten een waarde van 132 millioen Verder toenemende bewolking met tijdelijke stijging van tem peratuur en kans op regen of sneeuw. Meest matige verander lijke wind. Later uit Oostelijke richtingen, met weer invallende of toenemende vorst. vertegenwoordigde. Tegenstanders van Roosevelt's politiek beweren, dat hij hoog spel speelt, door in een handel van zoo groote afmetingen in te grijpen, doch aan hangers van zijn politiek verklaren, dat de grondslagen van den handel tusschen Amerika en Japan niet in gevaar behoeven te komen en dat Roosevelt slechts een eco nomisch wapen gebruikt ten einde tot een politiek doel bescherming van de rechten van de Vereenigde Staten in China te geraken. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat koopvaardijschepen voortaan in de basis op Hawaii geen steen kolen meer kunnen krijgen. Hoewel geen motieven zijn aangewezen, is men van meening, dat de maatregel beoogt een reserve voor de Amerikaansche vloot te vormen, buitenlandsehe schepen van de de zone van Hawaii' verwijderd te houden en te voorkomen, dat de schepen van oor logvoerende staten voorraad innemen. AANVAL OP DE SHETLAND-EILANDEN Opnieuw voor de dertiende maal hebben Duitsche vliegtuigen boven de Shetland-eilanden bommen geworpen. Déze aanval richtte, volgens Havas. even wéinig schade aan als de voorafgaande. Naar vernomen wordt hebben de vlieg tuigen vier bommen laten vallen op een weinig bevolkt gebied, waar geen militaire objecten liggen, twee andere bommen moe ten zijn neergekomen op plaatsen, welke men nog niet gevonden heeft. Men veron derstelt, dat de vijand zijn toestellen lich ter wilde ipaken en daarom de bommen omlaag heeft gewozpeu. VERMISTE SCHEPEN. Het Engelsche s.s. „Parkhill" (500 br. tons) moet met de 9 opvarenden als verlo ren worden beschouwd. Officieel verneemt Belga. dat aan den oever van de Theems bij Gravesend een vlot is gevonden, afkomstig van het Bel gische schip Meuse, dat sedert enkele da gen wordt vermist. Op het vlot lag het stoffelijk overschot van vier opvarenden van de Meuse, waaronder dat van den kapitein van Dijck. De zeelieden zijn niet omgekomen van honger of dorst, want op het vlot waren nog levensmiddelen. Men veronderstelt.dat de schipbreukelingen tengevolge van koude om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk is het schip met de geheele bemanning van 12 koppen verloren. Veertien leden der bemanning van het Noo.-sche s.s. Miranda (1.328 ton) worden volgens een mededeeling der reederij ver mist. Drie anderen zijn gered en naar Kirkwall op de Orkaden-eilanden gebracht In het Britsche Lagerhuis heeft gene- raal-majoor Sir Alfred Knox gevraagd, of de regeering met het oog op den onuitge- lokten Russischen aanval tegen Finland de betrekkingen met Moskou zou verbreken. Chamberlain antwoordde: ..Een beslis sing van dezen aard zou op alle punten nauwkeurig overwogen moeten worden. In een vraag en een antwoord kan deze kwestie niet bevredigend behandeld wor den." Toen Knox vroeg: „Zou de door mij aan gegeven koers niet moreel en logisch juist zijn en den weifelenden neutralen moed geven?", antwoordde de minister-presi dent niet. Naar aanleiding van een andere vraag, verklaarde Chamberlain tot zijn spijt nog geen definitieven datum voor de publica tie der documenten over de Britsch-Rus- sische onderhandelingen te kunnen noe men. „Wij doen. wat wij kunnen", zeide hij, „om de publicatie te vergemakkelij ken." Henderson Stewart heeft den premier gevraagd, of de verklaring van generaal Gort, volgens welke de Fransch-Britsche garanties bliksemsnel in werking zouden treden bij een aanval op België, de wel overwogen opvatting der regeering weer geeft. Chamberlain antwoordde, dat de regee ring haar volle aandacht wijdt aan de vraag, door welke middelen Engeland zijn garantietoezeggingen van welken aard ook zal nakomen. De premier herinnerde aan het verdrag van Locamo van 1925, beves- BINNENLAND. Uitslaande brand in een wassoherij te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De vorst en het Leidsche waterleidingbe drijf. (Stadsnieuws, le Blad). Onze buitenlandsehe politiek; vergadering der Eerste Kamer. (3e en le Blad). Een leeningfonds wordt ingesteld. (3e Blad). Spoorwegongeluk hij Weert; één doode. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel Onbelangwekkende markt Onregelmatige koers beweging Amerikanen beter Beleggingen kalm. BUITENLAND. De Russische aanvallen door de Finnen afgeslagen. (3e Blad). Japan's houding tegenover Engeland en Amerika, (le Blad). Vragen in het Britsche Lagerhuis, (le ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. tigd in 1936, aan de Britsch-Fransche ver klaring, die daarop volgde en aan die, door den ambassadeur te Brussel op 27 Augustus 1939 tegenover den koning der Belgen afgelegd. Stewart stelde daarop de vraag: „Wat is het criterium voor een aanval? Zou een bedreiging met aanval er onder vallen en wie zou daarover beslissen?" Hierop antwoordde Chamberlain: „De regeering moet zich het recht voorbehou den daarover te beslissen." ef, V I t ls de laatste weken weer duidelijk gebleken, dat de Koninklijke Familie een groote belangstelling voor de wintersport -ïft. Verschillende malen reeds heeft men het Prinselijke Gezin op de banen van de Haagsche IJsclub kunnen zien schaat- irijden. terwijl ook in Leiden's omgeving werd gereden. De vorige week maakte de Koningin per auto een tocht door het agsche Bosch, dat door de sneeuw een zoo sprookjesachtig aanzien had gekregen. Met Haar teekenstift heeft Hare Majesteit -,cele pittoreske hoekjes op papier vastgelegd. De dooi van eergisteren heeft aan het Bosch veel van zijn winterschen luis- ontnomen en de wintersportbeoefenaars zijn niet meer zoo talrijk als in voorgaande dagen. De enkelen, die er gistermid- hebben vertoefd, hebben echter een alleraardigst tafereeltje kunnen aanschouwen. Tegen twee uur n.l. reden van het Huis P°1 Bosch af, H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Prinsesje Beatrix per arreslede. In draf ging het door de ..besneeuwde lanen. Ons kleine Prinsesje (gekleed in het met bont afgezette blauwe cape'je met dito kapje), dat eenigen J geleden al onder Moeder's hoede op het ijs had sleedje gereden, genoot van dit alles in hooge mate. In zoo'n mooie ►ote arrestee, twee paarden met pluimen op ervoor, rinkelende bellen aan de hoofdstellen, hoe prachtig was dat alles voor Prinsesje Beatrix! Foto Van Vliet. Dë" leden der V.V.S.L. hebben zich beijverd om binnen het kader der eenvoudige herden king vag het achtste lustrum de burgerij zooveel mogelijk te betrekken. Nadat gisteren een groot aantal kinderen een prettigen middag was bezorgd en een 200- tal levensmiddelen-pakketten was uitgereikt, trokken bestuur, lustrum- en burgerijcommissie er hedenmorgen op uit om de ouden van dagen en weezen met een smakelijke feestgave te verrassen. De bewoonsters van het Meermanshofje laten zich de heerlijke taart goed smakenl

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1