STADSNIEUWS Leidsche Politie muziek- vereeniging De ramp van de „Orazin LEfDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 23 Januari Overzicht VISSCHERIJ-BERiCHTEN Wat gebeurt er in Galicië? Verspreide berichten Stof om Churchill's rede Relaas van de twee geredde Nederland Herdenking van het 20-jarig bestaan Een stroom van bezoekers en geschenken. Tan den senaat en een andere van lelietjes en witte rozen en viooltjes, gezonden door Amerikanen van Duitsche afkomst uit Chicago. Twee politieagenten van het Caoitool vormden de eerewacht. Volgens berichten uit Cernauti zijn in een naoht van 14 op 15 Januari de eerste Duitsche detachementen in Lwaw aange komen, nadat de sovjet-Russische radio- omroep den veertienden Januari ln een kort bericht in het Poolsch en Oekrainsch de burgerbevolking had uitgenoodigd niet zenuwachtig te worden over de aanwezig heid der Duitsche troepen en kalm te blijven. Een deel der Duitsche troepen is sinds dien dag in de Galicische hoofdstad ge bleven. Andere detachementen werden op 15 Januari met treinen in Oostelijk» rich ting gezonden. Een ander bericht meldt, dat in Oost- Galicië honderden Duitsche technici zijn aangekomen, belast met de regeling der repatrieering der Duitsche re uit Oost-Polen en met de bewaking van de doorreis door sovjetgebied van de uit Roemenië komende goederentreinen. Dit bericht is van geen enkelen kamt ^ingesproken en schijnt op goede grond slagen te berusten. Naar Reuter uit Boekarest meldt, wordt verwacht, dat weldra nieuwe onderhande lingen zullen beginnen over den uitvoer van petroleum naar Duitsohland. Neubaoher. de voorzitter van het Weensche bureau voor de uitbreiding van den Duitschen handel met Zuid-Oost-Europa, is te Boekarest aangekomen en zijn bezoek wordt in ver band gebracht met den terugkeer van Clodius AngeLscu. de Roemeensohe minister van oeconomische zaken, heeft gedurende het weekeinde met de leidende figuren van de groote Roemeensche petroleummaatschap- pijen besprekingen geroerd naar aanleiding van het decreet tot Instelling van staats controle op den verkoop van petroleum- producten. Hij verzekerde hun. dat de regeering niet uit nervositeit gehandeld had: hoewel het decreet in het buitenland werd voorgesteld als een overwinning van Duitschland op de petroleummaatscha.pr pijen. die onder geallieerde controle staan. Is de officieuze verklaring, (fat het de regee ring er voornamelijk om te doen is om zeker te zijn van de bevoorrading van het eigen leger en luchtmacht. Intussohen heeft Duitsohland, eveneens volgens Reuter, krachtige belangen ver worven in twee van de grootste Roemeen- sche wapenindustrieën, door een half mil- lioen aandeelen, welke te Londen als eigendom van den vijand onder beheer ge steld zijn overeenkomstig een Onlangs aan genomen wet. De eigenaars kunnen in dat geval de uitgifte van duplicaten tot de zelfde nominale waarde vragen. Duitsch land heeft daarvan gebruik gemaakt door duplicaten te vragen voor 177.600 aandeelen in Resita, een groot staal- en ijzercombi- naat. en van 328.255 aandeelen in een concern, dat kleine wapenen vervaardigt, de Oopsa Mioa Cugir. DE GEALLIEERDE VLIEGTUIGEN- AANKOOPEN IN DE VER. STATEN. Morgenthau. Amerika's minister van fi nanciën. heeft te kennen gegeven, dat hij op verzoek van Roosevelt bezig is met het coördineeren van de geallieerde en Ameri- kaansche vliegtuigbestellingen in de Ver. Staten Voor de senaatscommissie ver klaarde hij, dat hij de aankoopen der Fransche militaire missie van vóór den oorlog vergemakkelijkte. Hij weigerde ech ter bijzonderheden mede te deelen, slechts verklarende, dat zijn taak was „zorg te dragen voor eigen belangen". Men legt dit uit als te beteekenen, dat Morgenthau een regeling treft tusschen de Amerikaansche en de geallieerde vliegtuigopdrachten om te voorkomen, dat conflicten ontstaan, waardoor de prijzen zouden kunnen worden opgejaagd en moeilijkheden in de afleve ring zouden kunnen ontstaan. DE OPLEIDING VAN PILOTEN IN CANADA In verband met het plan tot opleiding van piloten in Canada zijn, vólgens een mededeeling van den Canadeeschen minis ter voor het transportwezen, ruim vierdui zend vliegtuigen besteld. WIJN VOOR HET FRONT. De Fransche wijnbouw heeft 35 millioen liter wijn ter beschikking van den minister van oorlog gesteld ten einde onder de troe pen in het gebied van de krijgsverrichtin gen verdeeld te worden. TSJOENGKING ZAL DOORVECHTEN. Een officieele woordvoerder van de Chi- neesche regeering te Tsjoengking heeft den correspondent van Reuter medegedeeld, dat de mogelijkheid voor vredesonderhandelin gen tusschen Japan en de wettige regee ring van China thans geheel is verdwenen. De Chineesche regeering is vast besloten den oorlog voort te zetten en deze vast beradenheid kan slechts worden aangewak kerd door de Japansche voorwaarden, welke door Wang Tsjing Wei zijn aangenomen. Deze voorwaarden beteekenen een volledige overgave Zooals te verwachten was. heeft Chur chill's rede veel stof doen opwaaien en in alle neutrale landen wordt hij gevoelig op zijn vingers getikt. Ieder land eischt vol ledig het recht op, over eigen lot te beschik ken en verzekert, dat niemand invloed zal kunnen oefenen! In Duitschland wordt-dit met genoegen gezien. In Engeland zelf voelt men ook dat Chur chill wat te loslippig is geweest. En van daar volgend bericht: In antwoord op tal van vragen van neu trale waarnemers over de beteekenis van de opmerkingen van Churchill met betrekking tot de neutralen, wordt in gezaghebbende kringen te Londen verklaard, dat de rede voering er één was van een reeks, waarin de ministers hun persoonlijke commenta ren geven op den loop van den oorlog. Het was in feite een „praatje bij den haard", een toespraak voor de microfoon en niet een verklaring, welke beschouwd moet worden als een mededeeling over de regee- ringspolitiek. welke in het Lagerhuis zou moeten worden gedaan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoering ln het juiste licht zien. Men ziet dat de rede geheel voor rekening van Churchill persoonlijk wordt gelaten. Toch wordt daarnevens belicht, dat vol gens Engelsche opvatting er toch wel een kern van juistheid in de rede was. Zoo zegt het Engelsche Reuterbureau: Churchill heeft uiteengezet, wat thans voor allen duidelijk is: dat de geheele neu trale wereld begunstigd zou worden door een overwinning der geallieerden. De neutralen hebben ln de afgeloopen jaren groote bedragen moeten uitgeven om zichzelf, te beschermen tegen bedreigingen van Duitsche agressie. De geallieerden vechten tot het einde van die agressie en indien zij zouden ge wonnen hebben zouden de -neutralen profi- teeren van een vrede gewonnen ten koste van geallieerd bloed en geld in dezelfde mate als de geallieerden zelve. Van Fransche zijde wordt dit natuurlijk volledig ondersteund! In dit verband vraagt het volgend bericht van United Press de volle aandacht: Dr. Nicholas Murray Butler heeft uittrek sels uit de vertrouwelijke vredesrapporten van de Europeesche agenten van de Carne- gie-stichting voor den vrede voor publicatie vrij gegeven. Hij verklaarde „dat Finland het zonder hulp niet langer meer dan we ken zal kunnen uithouden". Bovendien blijkt uit de rapporten, dat de Scandinavi sche landen een voor een voor de agressie zullen bezwijken, tenzij de Ver. Staten Finland helpen. Indien Finland mocht be zwijken. dan zal „Zweden bijna zeker onder Duitsche controle vallen." Engeland, zoo gaan de genoemde rapporten verder, is niet in staat Finland zeer veel hulp te bie- QI 6453 uugez Mca i en, aangezien het ongeveer alle munitie, die het fabriceert, zelf noodig heeft, maar wat nog belangrijker in deze is, is dat, in dien Engeland mocht intervenieeren en Finland helpen, het bijna zeker is dat daar door directe interventie van Duitschland ln alle Scandinavische landen zal worden Verhaast." Voor Duitschland zou het veel voordeel opleveren, indien het daar tot het oorlogs- tooneel toegang zou krijgen, want dat land zou dan van die gelegenheid gebruik ma ken om de Zweedsche ijzermijnen te con troleeren. Bovendien, zoo vermelden de rap porten, zou een Engelsche interventie in Scandinavië een gezamenlijke actie van Duitschers en Russen mogelijk verhaasten in dat deel van Europa". Met het oog op de ligging van de Ver. Staten en het feit dat dit land niet direct betrokken is bij het Engelsch-Fransch- Duitsch conflict, is men in Europa van meening aldus genoemde rapporten dat Amerika meer effectieven hulp aan Fin land kan geven dan welke natie ook. „Mocht Amerika echter besluiten om niets te doen, dan verwacht men dat de Scandinavische landen een voor een ten onder zullen gaan". Verder wijzen de rapporten erop, dat de geest onder het Amerikaansche volk ten gunste van het Finsche volk is, hetgeen een belangrijke factor beteekent." Het is echter zeker, dat indien de Finnen zich moeten blijven verzetten tegen de superioriteit wat het aantal manschappen en de hulpbron nen der Sowjets betreft, zij meer noodig hebben dan moed. zij moeten actieven steun van andere landen krijgen. Zonder die hulp kan Finland het niet langer meer dan 10 weken uithouden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 23 Januari. •Tarbot f. 1.20 per KG Tong f. 1.70—1,22 per KG.; Heilbot f. 1.08—1.02 per KG.; Zetschol f. 24.50 per 50 KG.; Kleinschol f. 24—12,50 idem; Bot f.9 idem; Schar f.7 idem; Poontjes f.7 id.; Groote schelvisch f.24 idem; Middel schelvisch i'. 26—22 idemKleinmiddel schelvisch f22,50— 13 idem; Kleine schelvisch f. 13,50—8.50 idem; Groote gul f. 11,50 idem; Wijting f. 6.604,60 idem; Versche haring f. 8.60 idem; Kabeljauw f.50—33 per 125 KG.; Vleet f. 1.20 per stuk; Leng f. 0.95—0.25 per stuk; Rog f.11 per koop. Kleine gul f. 11—6,30 per 50 KG. Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan kwam de Leidsche Politie Mu ziekvereniging gisteravond in een feeste lijke receptie bijeen in den foyer der Stadsgehoorzaal. Bij het 15-jarig bestaan werd in den foyer van „Den Burcht" ge recipieerd, doch de overstelpende drukte op dien avond had het bestuur aanleiding gegeven op een grootere zaal beslag tè leggen. Dus was de foyer van de Stads- zaal een uitstekende gelegenheid en deze was voor dit vierde lustrum keurig in het groen gezet. Al spoedig kwamen daar tal van bloemstukken luister bijzetten, zoo dat het geheel een feestelijken Indruk maakte. Het jubileerende bestuur met den di recteur der vereeniging, den heer M. Bol- derdijk, had in het midden der zaal plaats genomen De leden van het muziekkorps met hun familieleden zaten daarachter, terwijl degenen, die het bestuur kwamen complimenteeren, een plaats kregen te genover het bestuur. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Dragt heette omstreeks half acht de aanwezigen welkom en herinnerde er aan, dat de opzet van deze herdenking aan vankelijk grootscher was geweest. Gezien cis tijdsomstandigheden heeft het bestuur de feestviering moeten beperken, doch van een laten vervallen der receptie kon geen sprake zijn, omdat reeds vóórdat de mo bilisatie-toestand intrad, plannen voor de feestviering gemaakt waren Zonder af zonderlijke receptie zou men het ook niet kunnen, omdat dan de uitvoeringsavond te veel belast zou worden. Spr dankte hierna voor de talrijke op komst en sprak de hoop uit. dat allen nog vele lustra zullen mogen meemaken. De Politie-Muziekvereeniging is thans sterker dan ooit. Zij ondervindt niet de moeilijk- heden, waarmede andere vereenigingen te kampen hebben. Geen harer leden is werkloos, geen enkel is er onder de wa- 1 penen. Zoo kan de vereeniging een goede Hedenmorgen is de „Comte Viancha- Mano" met een groot aantal van de passa giers en opvarenden aan boord, gered van de „Orazio" te Genua aangekomen. Een speciale verslaggever van het A.N.P. heeft zich aan boord van de „Comte Vian- cha Mano", welk schip van Bombay kwam en zijn koers heeft moeten wijzigen om in de Golf van Lyon aan de redding deel te nemen, begeven waar de geredde landge- nooten. de heeren J W. Garschagen en G. Witmondt, belden uit Amsterdam, onmid dellijk bereid waren bijzonderheden over de ramp mede te deelen. Onze beide landgenooten hadden slechts een bundeltje over. een droevig overschot van de groote bagage, welke geheel verlo ren is gegaan. Gelukkig verkeerden zij in goeden welstand, dank zij ook de voortref felijke zorgen, welke zij aan boord van de „Comte Viancha Mano" kregen De lieer Garschagen, die in dienst is van de K.L.M. en naar Trinidad terugkeerde, vertelde, dat hij Zondagmorgen omstreeks vier uur door passagiers werd gewekt. Het licht ging uit, doch gelukkig had hij een zaklantaarn bij zich. Toen hij zijn hut ver liet bemerkte de heer Garschagen door rook. dat er brand aan boord was. Hij keer de direct naar zijn hut terug en met eenige moeite kreeg onze landgenoot zjjn reddings gordel te pakken. Hij vond nog gelegenheid andere passagiers attent te maken op de reddingsgordels. Voorts waarschuwde hij verschillende opvarenden, die nog rustig in bed lagen, zich van geen gevaar bewust. Gekleed in pyama en badmantel spoedde de heer Garschagen zich aan dek. Gelukkig was er van paniek geen sprake De rook was echter buitengewoon hinderlijk en natuur lijk was er ook gedrang onder de talrijke passagiers, van wie menigeen niet wist, wat hij moest doen. Een paar booten werden uitgezet, doch de zee was zoo onstuimig door den sterken wind, dat enkele inzitten de door verkeerde manipulaties te water geraakt zijn. Toch waren het maar weini gen, die getracht hadden het schip met sloepen te verlaten. Het grootste deel bleef aan boord en zocht op de dek.* mogelijk bescherming tegen de^ en den scherpen rook. Om twaalf uur kwam het een,® over en dit deed de hoop op J ding uit den benarden toesta-,®1 Des middags vonden de heeren en Witmondt, die elkaar toevalt,'*! vertrek uit Genua bij de douii? leeren kennen, elkaar terug, grijpen, dat dit weerzien vreaJJ Gezamenlijk wachtte men de ,Jt' beurtenissen af. 11 Prettig was de toestand evtf spijzen en dranken waren niet-* gen. Gelukkig kon wel water ve-x den. Sigaretten raakten op en'; moed in te houden deed men nj de beurt een trekje. Velen vaa glers waren zeeziek. s Tegen vier uur in den midda; een Fransch oorlogsschip optbp.t middellijk werden er sloepen ire baarde eenige verwondering, dee meer hulp uit Toulon was gekorfj slotte daagden de „Comte ViarJ en enkele andere Itallaansche sjj zoodat de redding kon beginnen',] streeks middernacht zaten de be nooten in een sloep. De heer Vé l zich tevoren van zijn zwemgordJ ontdoen, daar deze half verbrand vonken had hij ook een brandM j voorhoofd gekregen, doch deze bjj 1 van geen beteekenis. Zooals reeds gezegd, was de o:B de verzorging op de „Comte ViüS uitstekend. Hartroerende toons! den zich bij het weerzien van Tel vrienden af. Ook vanmorgen, tg lombo" geredden aan boord var.; Viancha Mano" bracht, speek; tooneelen af, die diepen indruis De heer Witmondt zeide nog 1 vreeselijk wat wij hebben maar Garschagen en ik zijn zond en al is dan al onze baga? gegaan, wij zullen niet bij de ps£ zitten". n BESOMMING IJMUIDEN. Trawlers: Caroline. IJm. 26, 1130 manden, l. 6830. Logger: IJm. 204 f.590. toekomst tegemoet gaan Hierna bestond gelegenheid het bestuur te complimenteeren. De eerste die het bestuur gelukwenschte was de heer W. G. Weijers, hoofdinspec teur, die bestuur en vereeniging de beste wenschen toedacht voor de toekomst Namens luit kol. Trapman sprak diens adjudant, waarna het woord was aan me vrouw VerkerkKruik, die namens het dames-comité begon met de beste wen schen voor de vereeniging en een fraaie mand bloemen met daarnaast de volgende muziekinstrumentenalt-saxophoon in etui, piston in étui, althoorn met zak, trombone met etui, bariton met zak, twee bugels met zak, een kleine trom met zak en een saxophone-etui. Mevr, Verkerk zeide, dat nu de veree niging 'twintig jaar bestaat, verschillende Instrumenten wel zoo ongeveer versleten zullen zijn, terwijl ook aanvulling wel ge- wenscht is. Spreekster voegde daaraan de beste wenschen voor de vereeniging toe. Namens het huldigings-comité uit de burgerij werd het woord gevoerd door den heer Binnenkamp, die erop wees hoe de burgerij steeds met de politie en vooral met de politle-muzlekvereenlging meeleeft* Haar trouw en gehechtheid bleek reeds bij meer dan één gelegenheid en ook nu. Het verheugde spr., dat de oproep van het huldigingscomité zooveel succes had ge had. want de burgemeester, de commis saris van politie, de garnizoens-comman- dant, de studenten-corporaties, de ver schillende vak- en sportorganisaties in het Politiecorps en vele burgers hebben het comité rijkelijk gesteund bij zijn plan om eveneens een aantal muzlek-instrumenten te kunnen aanbieden. Deze kwamen daarna te voorschijn: een helicon, een bugel, een trombone, een piston, alle met etui en een groote trom met bekkens. De politie-vakorganisaties boden bij monde van den heer Bruyns nog een en veloppe met inhoud aan. De heer Gijsbertl Hodenpijl sprak ver volgens namens de sportorganisaties in het corps. Daarna volgden de 3 Octobervereeniging, de muziekver. Athalia en Nieuw Leven, de Accordeon-vereeniging D.V.V., wier woord voerders onder aanbieding van geschen ken de beste wenschen uitspraken. De commissaris van politie, de heer P. J. Meyer, zeide niet in de eerste plaats als eere-voorzitter der vereeniging hier te zijn gekomen, maar meer als corps-chef. Een der eerste plichten van een corpschef noemt spr. te zorgen, dat er een goede geest in het corps heerscht en al zou spr. niet durven zeggen, dat het in het Leidsch Politiecorps altijd pais en vrêe is, hij mocht toch wel zeggen, dat de verstand houding evengoed is als ln andere corp sen. Daartoe werkt de Politie-muzlekver- eeniging niet weinig mee. Een tweede plicht van den corps-chef noemt spr. een juiste verdeeling van den arbeid. Ook daarbij werkt het muziekge zelschap altijd ten zeerste mee. Daarvoor zegt spr. hartelijk dank en onder aanbie ding van de beste wenschen voor de toe komst uit spr. de hoop, dat de verstand houding steeds beter moge worden. De heer Dragt dankte den heer Meijer voor zijn sympathieke woorden en zeide meermalen te hebben kunnen constatee- ren, dat de muziekvereeniging den commis saris na aan het hart ligt. Daarvoor zegde spr. bijzonder hartelijk dank en hij uitte de verwachting, dat zulks ook ln de toe komt zoo moge blijven. Namens het Leidsche Studentencorps sprak de praeses collegli, de heer P. R. Beelaerts van Blokland, die erop wees dat de verstandhouding tusschen politie en studenten vroeger al niet altijd even goed geweest moge zijn, er tegenwoordig todh van een prettige samenwerking kan ge sproken worden. Spr. hoopte, dat zulks nog vele jaren het geval zal zijn. Ook de V.V S.L.-quaestrlx. mej. C. C. van Alphen, uitte de beste wenschen voor het gezelschap en wees erop, dat het een gelukkige omstandigheid was. dat de V. V.S.L. thans zelf aan haar achtste lustrum is, zoodat de nieuwe muziekinstrumenten bij den intocht der V.V.S.L.-leden gebruikt zullen kunnen worden. Achtereenvolgens verschenen nog afge vaardigden van de navolgende vereenigin gen: „Pulchri Studio", „P. C. en L." Nieuw Tooneel, Kunst en Arbeid, Tooneelver. T. I. G., Werkmans Wilskracht, N.Z.H.-Mu ziekver., de Post, St. Cecilia uit Voorhout. Trou moet blijken uit Lisse, het Utrechtsch Politlemuziekgezelschap, de Leidsche Chr. Harmonie en de suppoosten. Verschillende afgevaardigden lieten hun wenschen vergezeld gaan van bloemstuk ken of muzieknummers. Tenslotte sprak de oud-voorzitter van het Politie Muziekgezelschap, de heer W. Post, eenige hartelijke woorden en hij sprak den wensch uit, dat hij ook het zilveren leest der vereeniging zou mogen mede vieren. De voorzitter der jubileerende vereeni ging, de heer J. Dragt, vroeg in zijn dank woord eenige clementie indien hij iemand ln zijn dank mocht vergeten. Hij liet daar na een dankwoord hooren tot alle spre kers en de vereenigingen, welke zij verte genwoordigden. Aan de leden van het da mescomité, en de leden van het huldigings comité uit de burgerij overhandigde de voorz. als dank der vereeniging een stof felijk bewijs. Er waren voorts tal van schriftelijke ge- lukwenschen, waarvan de voorz. mededee ling deed. ZIJ kwamen van: „T. en D.", Bond van Fanfare en Harmonie-gezel schappen. de Delftsche en Hilversumsche Politie-Muziek en Warmondt's Fanfare. Tenslotte richtte hij enkele welgemeen de woorden tot den directeur den heer M. Bolderdijk en zijn echtgenoote. Deze over handigde hij een bouquet bloemen, ter wijl de heer Bolderdijk een gouden pot lood als aandenken mocht ontvangen. Het damescomité bood tenslotte den heer en mevr. Bolderdijk een fraaie mand fruit aan. DE LEIDSCHE IJSB,11» De wedstrijden op de LeldsJ om de studentenikampioeiischajL hedenmiddag weer niet doorg;™ den dooi was heit ijs reeds me: en bovendien bleken onbevoegde aan den Maredijk te hebben X waardoor er zooveel water op :-s geloopen, voordat men de wared dekte, dat men genoopt was de ait te Jasten. Hedenavond is de baan gtsl< 40-JARIG JUBILEOll Vandaag herdacht de heer ï1 zijn 40-jarig jubileum als druil? bij de drukkerij H. Buurman straat. Hedenmorgen werd dé jc tegenwoordigheid van zijn ecg liartellj'ke wijze toegesproken j Buurman, die aan zijn vrouw: aan den jubilaris een geldtó: couvert aambood. Namens het personeel votréj Leuering het woord, die een fra I meter en een bloemstuk oflrra De verdere dag werd dn feesa ming thuis doorgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHAffl WijzigingAmsterdamsche i Rapenburg 37/41, Lelden. Hooldi sterdam. Benoemd tot directe:, bijkantoor Leiden: J. A. W. Zoeterwoude en E. H. Moens, 11 noemd tot procuratiehouder Leiden: H. Martijn, Oegstgeest. VRIJZ. CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN De afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging hield gisteren haar algenteene ledenvergadering. De aftredende bestuurs leden mej D. C Meerburg en mej. A. Hey- nis werden herkozen. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de secretaresse, ontleenen wij het volgende: Er werden naar de kolonie-huizen te Lunteren en Oostvoorne 21 kinderen uit gezonden Dat een verblijf in bosch of aan zee de gezondheid der kinderen zeer ton goede komt, bleek wel weer uit de belang rijke gewichtstoenamen. Het bestuur ziet zich voor grootere moei lijkheden geplaatst dan vorige jaren. De vereeniging telt maar 72 leden. Een toename van het ledental zal het bestuur, vooral met het oog op de moeilijke tijds omstandigheden, zeer welkom zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde mej M. L de Best (Oegst- geestl en de heer H. Wijsenbeek (Rotter dam) en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, mej. G. A. Leffers (Leiden). MIVA-FEESTAVONE Rector Drost spreekt over: „Wi beoogt". In de goedbezette Stadsgi. gisteren, nadat de kinderen in het eerste bedrijf van de Miva-t kunnen bewonderen, een Miv; gehouden. Kapelaan Leenders I avond met een hartelijk welk vele belangstellenden en een aan allen, die deze missie-af willen steunen. Spr. deed verdf extra-beroep om steun voor d? dat voor hen. die ln de verre nJ den werken, die steun hoog :'f' Volop hebben de aanwezige» noten van het bekende Haagse' koor, dat onder de bekwame I zijn directeur, den heer Theo n een aantal liederen deed hoon: het koor en zijn leider een wat in ontvangst hadden te nemen De film „Het heldhaftige leis sionarissen in sneeuw en ijs" tt moeilijk en zwaar vaak het leven kan zijn, hoevele gevat»; verbonden zijn en hoezeer W» keersmiddelen noodzakelijk f' uitbreiding van Gods rijk opa» Rector H A. J Drost hield een rede over het onderwerp beoogt". Na tweedhizend' jaren Christen ten de Christenen, zoo ving sp' aan, nog sterker overtuigd zijn,1 wereld, waai nog dulzend-mi'J> schen leven, die de leer van C" kennen, enorm veel moet worde om Christus leer te verkondig® offers moeten daarvoor worde» en spr vraagt zich af: wordt» wel offers genoeg gebracht? toch is wereldverovering voor 0? nen daarvoor ooit offers te vee- groot zijn? De kerk heeft voldaa bevel van Christus: er moet eo steun komen om het grootse!' vele helden in den arbeid voet werken in Zijn wijngaard in mogelijk te maken. Uitvoerig over het belangrijk werk in dm gebieden om ten slotte de Leid® Heken aan te sporen tot daa» steun aan de Miva, om daarde» ken dat Christus regeere en '1' overwinnen. Na een dankwoord van kap»? ders tot rector Drost werd een. father Buys, die ln de missie «j; aangeboden aan diens vader, o* geroerd dankte.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2