STADSNIEUWS Stichting Noord-Nederland— Vlaanderen Zweedsch s.s. „Flandria" twee mijnen geloopen op DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 Januari 1940 Ruwe, pijnlijke lippen PUROL A 4de algemeene ledenvergadering te Leiden Vier leden van de bemanning door de opgepikt Zij zijn te Amsterdam aangekomen. ,Balzac" V 1 R.-K, BOW ARBEIDERSBOND lBl» „ST. JOSEPH". 'aarfeestviering der Leidsche afdeeling. Je bloelende Leidsche afdeeling van den •K. Bouwvakarbeidersbond heeft giste- haar 23ste Jaarfeest op feestelijke wijze Vierd. In de hoogmis, die in de kapel het St. Lidwmahuis voor de leden en ïrleden leden der afdeeling wérd opge- I: jigen, waren nagenoeg alle leden aan- zig. De geestelijk adviseur, pater De !suw, die het misoffer opdroeg, hield een •spraak, waarin hulde werd gebracht Sn den prachtigen organisatie-geest van t. Joseph", die met zoovele andere or ganisaties een steun vormen voor kerk en "'latschappij. 1 "Tijdens de hoogmis zong een koor, uit Jen der afdeeling samengesteld, onder Sing van den heer Jan Gordijn, zeer ver- „instelijk de 3-stemmig mis van Perosi. vDVan het gemeenschappelijk ontbijt in der zalen van het St. Lidwinahuis en ongeveer 150 leden aan De voorzlt- ,J de heer J. Kriek betreurde het op dezen irukwekkenden morgen de gemobiliseer- leden te moeten missen. Alles was, al- s de secretaris, de heer J. de Haas, in Kble. Alle militaire leden hadden voor de- i dag door onze zorgen verlof gekregen, tjjdat wij Vrijdag j.l. van het ministerie irtih Defensie bericht ontvingen, dat ook >r deze leden het verlof was ingetrokken, i^och worden de militaire leden niet ver aten en al moeten ze dan „ergens in derland" verblijven, wij zullen onze P-zenden daar in onze feestvreugde doen i. elen. fiHet hoofdbestuurslid, de heer Werkho- ü-n hechtte aan zijn propagandistisch k"iord een woord van waardeering voor de jze waarop de Leidsche afdeeling haar .'stdagen weet in te deelen. Het is zoo fcjttlg om na een jaar met elkaar in de rkplaatsen te hebben verkeerd, af en toe rak in geestelijken zin met elkaar ver- nd te zijn. Hier toch. zoo zeide spr., beten wij weer kracht en vertrouwen put- n om met, elkaar door te strijden voor ""ze geestelijke en stoffelijke belangen. Een der leden bracht aan het einde van —n socialen morgen, welke door den voor- ter werd aangekondigd, het bestuur jlHde en dank voor de schitterende orga- (llsatie van dezen mooien ochtend. _Des avond vond een feestviering plaats den foyer van de Stadsgehoorzaal, waar K en plaatsje onbezet bleef. De voorzitter, de heer Kriek, heette allen T zijn openingswoord welkom, in het bij - .Tider pater De Leeuw, den geestelijk ad viseur en de hoofdbestuursleden, de heeren i ;erkhoven en Gommers. Met het gezelschap „Emiel" hebben de t .nwezigen daarna een prettigen avond •'porgebracht. De stemming zat er buiten- woon in. hetgeen bij de refreinzangen ed tot uiting kwam, doch nog beter bij ■t gezellig bal, dat na afloop onder lei- ng van den heer Martin nog enkele zeer •zellige uren in beslag nam. „LEIDSCHE DEBATTEERCLUB". j De jaarvergadering. Deze vergadering, die een eenigszins fees- lijk karakter droeg in verband met den rjaardag van de vereeniging en ten doel ld meer bekendheid te geven aan het nut i het streven van deze club, n.i. het vlot, ij en voor de vuist weg leeeren sprekpn het openbaar, mocht zich verheugen in n zeer groote belangstelling. 'De voorzitter, de heer 3a"ends, opende de iTrgadering met een hart ihjk welkomst- bord tot de aanwezigen en memoreerde rvolgens de oprichting, den grcei en de itwikkeling van de club, die, gezien de mstige resultaten in een noodzakelijke vensbehoefte voorziet en alle recht van ■staan heeft. JjHierna werd overgegaan tot het afwerken in het uitgebreid en gevarieerd program- a. :t: Alle voordrachten oogstten veel bijval M werden afgewisseld door pianospel van ejA. Mosseveld. De prijzen, welke beschikbaar waren ge- ;eld voor de mooiste declamatie en de ;ste lezing werden, volgens uitspraak der ry toegekend, voor declamatie aar. mei. it Aukes en den heer W. v. d. Tang en oor redekunst aan mevr. I. Hoogeveen- ,-e Vries en den heer W. van Altena. Bij monde van den voorzitter werd dank ie»racht aan allen, die tot het welslagen n den avond hadden bijgedragen; hij rhtte in het bijzonder een woo-d van dank ,n mevr. Steyger-Asperslagh voor de iede lessen Haar werd, evenals aan de musici een schenk aangeboden. JHet bestuur kan met voldoening op dezen ond terugzier. JAARFEEST HARMONIE-KAPEL „WERKMAN S WILSKRACHT". Een geslaagde avond. r Met genoegen hebben wij wederom ken- s genomen van de uitstekende prestaties r Harmonie-Kapel „Werkman's Wils- acht", welke Zaterdagavond in de Stads- noorzaal haar jaarlijksche uitvoering ■i. onder de als steeds voortvarende di ctie van den heer Gerardus Dik. Ondanks het feit dat niet minder dan rrtien leden gemobiliseerd zijn. waaronder tstekende krachten, heeft dit ensemble in roem hoog gehouden en een program- a aangeboden, welks resultaten ons ver ast en verblijd hebben. Nadat de frissche marsch „Prinz Eltel r.-iedrich" was gespeeld, sprak de voorzit- r, de heer J. Bey, een openingswoord, aarin hij allen welkom heette op dit arfeest en in het bijzonder dank bracht rtn de donateurs, zonder wier steun het imogelijk zou zijn, dezen avond te orga- iseeren. Spr. wees er op, dat het gemobiliseerd jn van verschillende leden ook financieel in verlies, beteekent en deed dus een be- )ep op voortdurenden geldelijken steun. Hij bracht voorts een eere-saluut aan alle i-moblllseerden in ons land en hoopte op ni vrede, niet in den trant van Versailles. iaar op een. die gebaseerd zal zijn op nderling vertrouwen, gemeenschapszin en ichtvaardigheid. Spr. begroette voorts de afgevaardigden der zustervereenigingen, w.o. wij ook op merkten, die der 3 October-Vereenigtng. n.l. de heeren Wichers Rollandet en Van Spal). De beurt was hierop weer aan de har monie; zij speelde op uitstekende wijze de ouverture „Maritana" van Wallace, waarin de soloklarinettist reeds een voorproefje gaf, van wat hij later op den avond als solist in Weber's Concertino aan voortreffe lijke muziek zou ten gehoore brengen Het tempo in Léhar's wals „Gold und Sllber" was uitnemend getroffen, terwijl ook hier de klank beschaafd sonoor en fraai was, eigenschappen, waardoor „Werkman's Wils kracht" steeds weer opvalt. De heer G. Stlk- kelorum had zich achter het podium opge steld voor zijn pistonsolo in Schaffer's „Die Post im Walde". Hij is een kundig instru mentalist, die over een beheerschten toon beschikt en zeer goed het verband wist te bewaren met het ensemble, waarvan hij op zoo verren afstand stond Jammer, dat de zuiverheid hier niet steeds bewaard bleef. Wagner's „Fantasie over de opera „Tann- haüser" was wederom een staaltje van mooi spel. waarbij ook de moeilijke, snelle passages, loffelijk slaagden. Slechts af en toe was er in de overgangen der onder scheidene deelen eenige onzekerheid, doch overigens niets dan hulde. Het hoogtepunt was zonder twijfel het spel van den klarinettist, deiv heer I. van der Reyden, die een enthousiast en wel verdiend langdurig applaus behaalde met zijn vertolking van Weber's Concertino voor klarinet. Wij vergaten haast, dat hier een dilettant aan het werk was, zóó beheerscht van fraai genuanceerden klank heeft hij dit concert voorgedragen, daarbij buiten gewoon muzikaal en zelfs geheel uit het hoofd. Een kranige prestatie, die onze grootste aandacht heeft getrokken, temeer omdat hij fijnzinnig en accuraat gesecun- deerd werd door het ensemble, dat hiermee een opmerkelijk bewijs van muzikaal kun nen leverde. Den dirigent komt eveneens groote lot toe voor de serieuze voorberei ding. „Werkman's Wilkracht" mag zich verheugen over het feit. dat zulk een kracht als de heer Van der Reyden tot zijn leden behoort. Nadat nog Ciere's „Voorwaarts marsch!" was gespeeld, waarbij de toehoor ders verschillende liedjes meezongen en tenslotte de finale had geklonken, was het muziekgedeelte beëindigd. Nog even willen wij opmerken, hoe juist het is, dat ook de jeugd bij „Werkman's Wilskracht" in eere is; een eerst 14-jarige pistonist heeft in derdaad keurig zijn partijen meegeblazen. Na de pauze was het woord aan Bouw- meester's Cabaretgezelschap, dat met de revue „Zeg het met kuch", de talrijke aan wezigen tot over middernacht heeft bezig gehouden. De talrijke aardige scènes, verlevendigd door de conferenciers Goudsmit en Groente man. zorgden voor veel grappen en grollen en hielden de aandacht bij voortduring bezig. Een gezellig bal. onder leiding van den heer W F. van Wijk en op de muziek van „Hofenk's Melody Makers", heeft allen, nog tot diep in den nacht in vroolijk samenzijn vereenigd. In korten tijd weer zacht en soepel door 6399 hngez Med.) NED. CHR. HANDELSREIZIGERS-VEREEN. Ledenvergadering der afd. Leiden. Onder presidium van den heer H. de Graaf hield de Ned. Chr. Handelsreizigers- Vereeniging N.C.H.V., afd. Leiden, haar 46e ledenvergadering in café-restaurant „De Harmonie" alhier. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en heette allen har telijk welkom op deze eerste vergadering van het nieuwe jaar; hij sprak den wensch uit. dat alle leden in 1940 mede zouden helpen aan de propaganda om de afd. Lei den tot nog grooteren bloei te brengen. Inzonderheid heette hij den oud-voor zitter van de afd. Leiden, den heer A. Graafland uit Apeldoorn, welkom en dankte hem, dat hij aan de uitnoodiging gehoor had gegeven om op dezen avond een propagandistisch woord tot zijn oud- makkers te richten. Na voorlezing der notulen werden de voorstellen voor de algemeene jaarverga dering, welke in April alhier zal worden gehouden, behandeld, terwijl voor de hoofdbestuursverkiezing door de afd. Lei den drie tegencandidaten werden gesteld. Hierna hield de heer Graafland zijn referaat „Werkzaam en Waakzaam", waar in spr. verschillende sociale verbeteringen voor de handelsreizigers sinds de regeling der rechtspositie van 1936 uiteenzette, ter wijl hij daarbij tevens wees op de nood zakelijkheid van organisatie, waardoor deze verbeteringen tot stand werden ge bracht. De voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijk en uitvoerig betoog, waarna gelegenheid werd geboden over dit onder werp vragen te stellen, waarvan gretig ge bruik werd gemaakt. Na vaststelling van de jaarvergadering der afd Leiden, werd deze leerzame en wel geslaagde vergadering door den heer Graaf land met dankzegging gesloten. VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Ver. „Het Nederlandsche Roode Kruis" organiseert In samenwerking met de Finsch-Nederlandsche Vereeniging de vol gende week Maandag een avond in den Schouwburg, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het Finsche Roode Kruis. Mr. F. K. Reysenbach de Haan en de heer A J. Th. van der Vlugt zullen met lantaarnplaatjes toegelichte voordrachten over Finland houden, terwijl het Haagsche Strijkkwartet Finsche muziek ten gehoore zal brengen Tal van vooraanstaande stad- stadgenooten, o.w. het voltallige college van B. en W. hebben zitting genomen in het comité van aanbeveling. Zaterdag is in restaurant Savoy" alhier de 4de algemeene ledenvergadering gehou den van de Stichting „Noord-Nedeiiand- Vlaanderen", die een groot aantal leden had bijeengebracht. De voorzitter van de afdeeling Leiden, de heer dr. F. C. Bursch, opende met een welkomstwoord. Vervolgens voerde de heer K. Waternaux, algemeen voorzitter, het woord. Spreker verheugde zich over den groei van deze afdeeling. die zich aanvankelijk als een der zwakste voor deed. maar door het werk van den heer W. Putters, secretaris van het afdeelings- bestuur, thans op weg is. een waardige plaats onder de andere afdeelingen in te nemen. Spreker gaf daarna een uitvoerig over zicht van de gebeurtenissen, waarin de stichting was betrokken geweest sinds de vorige ledenvergadering. Sinds September j.l. is het ledenaantal met 48 gestegen. Het hoofdbestuur werd met drie nieuwe leden uitgebreid, te weten mej. van Arkel uit Utrecht, de heer dr. Bursch uit Leiden en de heer Goedewagen uit Haarlem, zoo dat thans alle afdeelingen in het hoofd bestuur zijn vertegenwoordigd. Utrecht is thans de jongste der afdee lingen, hopelijk zal dit echter niet lang meer duren, aangezien pogingen in het werk worden gesteld, ook in Groningen een afdeeling op te richten. Spreker verheugde zich over de samen werking van de stichting met het Dietsch Studenten Verbond; Het maandblad „Diet- sche Tijdingen" heeft met vele moeilijkhe den te kampen, maar binnenkort hoopt spreker deze overwonnen te hebben. Na een kort woord gewijd te hebben aan de financiën van de stichting, besloot spreker zijn toespraak met den wensch, dat nog grooter actie, ter verwezenlijking van de doelstelling der stichting betoond moge worden. In het kort maakte de algemeen voor zitter eenige opmerkingen over de indienst stelling van de radio-omroepvereenigingen ter verspreiding van de stichtingsbelangen De kwestie werd zonder stemming aan het beleid van het hoofdbestuur overgedragen. Na een korte pauze was de beurt aan de referaten over filmproblemen in Noord- Nederland en in Vlaanderen, respectievelijk te houden door de heeren P. Verberne en F. van den Wijngaert. De heer Verberne schetste in den breede het ontstaan van het bewegend beeld als kunstvorm. Bij het uitvinden van de fotografie werd het vor men van een bewegend beeld een natuur kundig probleem. Mede dientengevolge werd in den beginne de film een zuivere industrie, die niets met kunst uitstaande had. Truc-opnamen bleven aanvankelijk het eenlg specifiek filmische, alle andere ele menten waren reeds veel eerder en veel beter door andere vormen van uitbeelding gebracht. De jaren van '14 tot '18 gaven, door de isolatie van de centra van film industrie, gelegenheid met beperkte mid delen veel te bereiken en zoodoende tot het ontdekken van voor de film belangrijke attributen, zooals bewegend en levend decor Regisseur Griffit paste in Amerika in dezen tijd voor het eerst de achtervolging met de camera toe, de bewegende camera dus. De ontwikkeling van het Duitsche expres sionisme. te zamen met de reeds genoemde nieuwe elementen, maakte langzamerhand de film ook belangwekkend voor den intel lectueel. Langzaam, maar zeker werd het doel van de film. het zichtbaar maken van een rhythmische bewegings-compositie. bereikt. Het ontstaan van de toonfilm bracht weer een nieuw probleem, dat tot op den huidi- gen dag nog niet opgelost is. Vele van de hedendaagsche problemen vinden hun oorsprong in de controle, die door den staat wordt uitgeoefend. De film is een middel tot publiciteit en daardoor ontstaan de lastige controle en de funeste bemoeiingen van ondeskundige zijde. Vervolgens wijdde spreker aandacht aan de Nederlandsche film in het bijzonder. Als bouwers van dezen jongen kunstvorm, noemde hij o.a. Simon Koster, Menno ter Braak en Hendrik Schoon. In Mei 1928 kwam de eerste Nederlandsche film op het witte doek, namelijk „De Brug" van den regisseur Ives, eenigen tijd later gevolgd door „Kentering" van Hint. Deze laatste film is het mooiste product, dat de Neder landsche film heeft voortgebracht. Momen teel is de toestand bedroevend. Dit is hoofd zakelijk te wijten aan de actie van de ge- emigreerde Duitsche regisseurs, die in an dere landen, waar de film reeds verder was, door hun ondeskundigheid geen werk vin den konden. Spreker besloot met den wensch, dat hierin verbetering komt, on danks het door de huidige omstandigheden gerechtvaardigde vermoeden, dat dit nog zeer lang zal duren. De heer van den Wijngaert schetste uit voerig de loopbaan, die hij in de Vlaamsche filmindustrie heeft doorgemaakt. In 1927 werd hij voorzitter van de vereeniging de Cirkel te Antwerpen, welke vereeniging zich ten doel stelde, films met een groote kunstwaarde te brengen voor het Belgische publiek. Er werd zeer weinig medewerking ondervonden, mede door het feit, dat de publieke opinie de film zekere eischen op legde. die met de kunstwaarde niets uit staande hadden. Politiek vooral speelde een groote rol bij het falen van de pogingen, de Russische film, die toen ter tijd hoogtij vierde, in België in te voeren. Men beoor deelde niet de kunstwaarde, men zag slechts een product van een staat, dien men niet waardeerde. In 1931, na een periode van op medische gronden gedwongen rust, werd spreker voorzitter van de Antwerpsche Cinemaclub die al spoedig veranderde in een hernieuw den vorm van de vroegere Cirkel. De wei nige medewerking van de noodige autori teiten en filmmenschen werd oorzaak van de ook deze maal mislukte poging, het Belgische publiek zienswaardlge films voor te zetten De daarna gestichte Federatie van Bel gische Filmclubs, mocht evenmin slagen. De enkele pogingen, een inheemsche pro ductie op touw te zetten, liepen op catastro fes uit. Van al deze mislukkingen was de Vlaamsche halfheid, gepaard aan de poli tieke bemoeizucht, oorzaak. Wil er ooit een goede nationale filmkunst ontstaan, dan moet de Vlaming eerst tot volledig cultu reel bewustzijn komen, terwijl het klein zielig provincialisme en het armzalige amateurisme moeten verdwijnen. Spreker besloot met de mededeeling. dat hij zich uit het practische werk op film gebied voorgoed heeft teruggetrokken, om dat de hopeloosheid van zijn vroegere stre ven in de huidige omstandigheden hem duidelijk is geworden. De heer Waternaux dankte de beide spre kers. De rondvraag leverde een kwestie aan gaande in het Fransch gestelde menu's. Een en ander lokte een debat uit met den heer dr. Wicherink. Hierna volgde sluiting van de middag bijeenkomst. Na een genoeglijken gemeenschappelijken maaltijd werd de bijeenkomst des avonds om ongeveer half negen wederom geopend Dr. J. van Ham bracht eenige gedachten over Tijl Uilenspiegel ten gehoore. Hij be lichtte Tijl als nar en als held. Aanvankelijk mag het eenige verwonde ring wekken, dat de figuur van Tijl Uilen spiegel, een zoo onvolmaakte figuur is. met alle menschelijke gebreken en fouten. Toch is juist dit een teeken van zijn goddelijk voorkomen. Het goddelijke in hem, den geest van Vlaanderen, wordt juist gekenmerkt door de niet aan menschelijke wetten gebonden houding. Na enkele verhalen en gedichten sloot spreker met den wensch, dat Tijl herleven zal als geest van Vlaanderen. Een welge meend applaus beloonde de goede en geest driftige voordracht van spreker. Als tweede nummer zong mej. Tilly Leening enkele volksliederen. Ook haar viel een welgemeend applaus ten deel, evenals na de hierna volgende pauze, toen zij wederom enkele volksliederen ten ge hoore bracht. In de pauze werd een zoogenaamde Ame- rikaansche verkooping gehouden voor de kas van de stichting, die door dezen span- nenden wedstrijd danig gespekt werd. Daarna volgde, na het reeds vermelde optreden van mej. Leening. een reeks voor drachten van den heer Adr van Hees. be kend door zijn optreden voor de Avro- microfoon. Zeer goed droeg hij allereerst twee hoofdstukken voor uit Coster's Uilen spiegel. Het eerste belichtte Tijl als nar, het tweede als held. Hierna volgden twee gedichten, het eerste, genaamd Noord en Zuid, van Wies Moens, het tweede van J. van Kersbergen. Een langdurig applaus beloonde de voor treffelijke voordracht van de ten gehoore gebrachte stukken, die geheel in de sfeer van den avond pasten. De heer Bursch sloot daarna met een zeer kort woord dezen geslaagden dag. VOOR DINSDAG 23 JANUARI. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uit- zending 8.00 Berichten ANP 8.10 Gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.- muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 En semble Rentmeester 11.00 Voor de vrouw 11.30 Ensemble Rentmeester 12.15 Gevarieerd concert (opn.) 12.45 Berichten ANP., gram.- muziek 1.00 De Romancers en soliste 2.0t Voor de vrouw 2.10 Omroeporkest en solist <opn.) 2.45 Knip- en naaicursus 3.45 Lyra- trio 4.30 Kinderkoor 5 00 Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest, soliste en gr am.muziek 6 40 Gram.muziek 7.00 Voor de kinderen 7.05 Tipica-orkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP mededeelingen 8.15 Inter nationaal overzicht 8.35 Omroeporkest en so liste 9.15 Gram.muziek 9 45 Bonte Mobili- satietrein 10.45 AVRO-Dansorkest 11.00 Berichten ANP 11.10 AVRO-Dansorkest 11.3512.00 Ensemble Pali. Hilversum II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP 8.059.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-Melodisten en so list <12.45—1.10 Berichten ANP. en gram.mu ziek) - 2.00 Vrouwenuur 3.00 Modecursus 4 00 KRO-orkest 4.45 Gram.muziek 5.00 KRO-orkest en solist 5.45 Felicitaties 6.05 Musiquette 6.35 Sportpraatje 7.00 Berich ten 7.50 Reportages 8.00 Berichten ANP.. mededeelingen 8.15 KRO-Symphonie-orkest cn soliste <9 00—9 20 Voor de jeugd) 10.00 Gram.muziek 10.05 Rococo-octet 10.30 Be richten ANP 10.40 Gram.muziek 10.50 Bertus van Dinteren's orkest 11.1512.00 Gram.muziek. Engeland, 391 en 449 M. (Na 6.20 nam. ook 342 M.) 12 20 Dansorkeet 12.50 Orgelcon cert 1.20 Berichten 1.30 Orgelspel 1.50 2.20 BBC-Theaterorkest 3.20 BBC-Northeni orkest 3.50 Gram.-muziek met conférence 4 20 Berichten 4.35 Causerie ..What I'm rea ding now" 4.50 Phil Cardew en zyn Band 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Uit Turkije: Lichte muziek 6.20 Berichten 6.35 Test voor R A F.-Piloten 6.50 Kampconcert 7.20 Radiotooncel 7.50 Revue-programma 8.20 Uit Rome: 1ste Acte van de opera ..La Bo hème" 8.55 Orgelspel 9.20 Berichten 9.35 ..The voice of the Nazi", causerie 9.50 Radiotooneel met muziek 10.35 Avondwijding 10.50 Bob Crosby's orkest (opn.) 11.20 BBC-Schotsch orkest 12.00 Frank Biffo's koperkwintet. 12.2012.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht 12.35 Vloolvooröracht 1.05 en 1.35 Vocaal concert 2.00 Gram.muziek 2.05 Pianovoor dracht 2.30 Hobo-voordracht 3.20 en 3.50 Radiotooneel 4.50 Zang 5.35 Kamermu ziek. Hierna: Zang 6.35 Cello-voordracht 7.20 Orkestconcert 7.50 Symphonieconcert 9.05 ..La damnation de Faust", opera 10.20 Radiotooneel 10.35 Altviool voordracht 11.05 Raymond Legrand's Jazz-orkest 12.0512.20 Gram.muziek Keulen. 456 M. 5.50 Gram.muziek 7.40 8.50 Leo Eysoldt's orkest en solist 10.50 Gra- mofoonmuziek 11.20 Omroepkleinorkest 12.20 Het Kleine Omroep-amusementsorkest 1 15 Muzikaal tusschenspel 1.35 Populair con cert 2.45 Gram.muziek 3.50 Programma gewijd aan dc Noordzee 4.30 Viool en piano 4.50 Folkloristisch programma 5.20 en 6.50 Gram.muziek 7.35 Zie Deutschlandsender 8.45 Omroeporkest 9.5011.20 Zie Deutsch- landsender. Brussel. 322 en 434 M. 322 M.: 12.20, 1.30— 2.20, 5.206.05. 6.50 en 7.20 Gram.muziek 8.20 Voor soldaten 8.50 en 9.35 Omroeporkest, so liste en het gemengde Omroepkoor 10.30 11.20 Gram.muziek. 484 M 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.50—2.20 en 6.35 Gram.muziek 6.45 Orgelconcert met toelichting 7.15 Grammuziek 7.35 Litterair-muzikaal pro gramma 8.20 Voor soldaten 8.50 en 10.00 Omroepsymphonie-orkest en solist 10.30— 11.20 Gram.muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 23 Januari. Ie programma: lederen dag van 824 uur Avro. Vara enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur Kro, Ncrv enz. 3e programma: 8 00 Keulen 8.50 Engeland 9.35 Keulen 9.50 Deutschlandsender 10.10 Diversen 11.20—11.50 Keulen 12.00 Keulen 12.20 Brussel VI. (1.20 Berichten) 2.20 Deutschlandsender 4.20 Diversen 4.30 Deutschlandsender 5.20 Brussel VI. 6 50 Beromünster (Berichten) 7.35 Brussel VI. (7.50 Berichten) 8.20—9.00 Boedapest 9.05 Parijs Radio 10.05 Brussel Fr. <10.20 Berich ten) 11.15 Parijs Radio 11.30 Deutschland sender. 4c programma: 8.00—9.20 Brussel VI. (8.45 Berichten) 9.35—11.05 Engeland 11.20 R. Danmark 12.20 Brussel Fr. (1.20 Berichten) 1.50 R. Danmark 3.504.20 Engeland 4.30 Keulen 4.50 Engeland —5.00—5.09 Schevenin- gen Haven (Berichten) 5.20 Boedapest 6.35 6.45 Brussel Fr. 6.50 Oslo of diversen 7.50 Engeland 9.20 Beromünster (Berichten) 9.50 Brussel VI. (10.20 Berichten» 11.20 Engeland. Het Zweedsche stoomschip „Flandria", groot 1179 ton. toebehoorend aan Förnyade Angfart Aktienbund Göta, op weg van Gothenburg naar Amsterdam, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag op de Noordzee, 150 mijl van IJmui- den, gezonken. Waarschijnlijk is het schip op twee mijnen geloopen. Er deden zich twee explosies voor, waardoor de „Flandria" in drie deelen brak. Van de 21 leden der bemanning zijn er vier Zaterdagavond in de nabijheid van de Nederlandsche kust door het Noorsche s.s. „Balzac" opgepikt en naar Amsterdam, het reisdoel van de Noor, gebracht. De vier geredden deelden mede, dat de 17 andere leden van de „Flan dria" moeten zijn omgekomen. De vier overlevenden zijn de lichtmatro zen W. Johansson en B. Wallman, de .Rus sische stoker I. P. Wlason en de timmer man O. Berntson. Precies 48 uur hebben deze vier mannen op een vlot rond gedre ven. De Balzac ls gistermiddag te Amster dam aangekomen. Een der geredden, de timmerman Bernt son, gaf een relaas van de ramp en de daarop volgende dagen van spanning. Het was tegen twaalf uur Donderdag avond, we waren naar schatting 150 mijl van IJmuiden. Ik zou, zoo vertelde de tim merman. juist naar de brug gaan. om gedu rende de honden-wacht als roerganger dienst te doen. Net was ik weer boven toen een vree- selijke ontploffing plaats had. Ik kan onmogelijk precies beschrijven wat er toen gebeurde. De heele brug, het dek huis, de schoorsteen, alles was verdwe nen. Een paar seconden later daverde een tweede ontploffing. De lichten waren uit, het schip zonk zeer snel. Ik werd in het water geslingerd. Of dat nu bij de eerste of bij de tweede ontploffing gebeurde zou ik niet kunnen zeggen. Ik zwom even en belandde toen bij een van de twee reddingvlotten. We hadden er twee aan boord, een op het achter schip en een op het voorschip. Het vlot van het voordek was door de twee de ontploffing aan de achterzijde van het schip terechtgekomen. Ik wist op een van de twee vlotten te klimmen en met mij nog de drie andere mannen. Gelukkig waren onze reddingvlotten goed uitgerust, voorzien van eetwaren, oliegoed en electrische lantaarns. Ik kan u niet beschrijven, wat we uitge staan hebben. We waren in een betrekke lijk drukke scheepvaartroute en we meen den ieder oogenblik de lichten van een schip te zullen zien, maar de nacht ging voorbij en we hadden geen enkel „vuurtje" gezien. Het werd dag. In de verte zagen we driemaal een schip. We riepen, we zwaai den met kleerenhet hielp niet, ze zagen ons niet. Hoog over onze hoofden kruiste een vlieg machine. Weer deden we wat we konden, weer hielp het niet. de machine was te hoog. Weer viel de duisternis in. Een enke len keer zagen we een licht, dat ons ver weg passeerde. Toen kwamen de vuren van de Balzac in zicht. We zwaaiden met de lantaarn. Bijna moesten we de hoop weer laten aren, het schip was ons al bijna gepasseerd op een flinken afstand toen het plotseling van koers veranderde. We waren gezien! Aan boord van de Balzac zijn wij uitste kend verzorgd, door de goede zorgen van kapitein Wilhelmsen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7