LAATSTE BERICHTEN Gfclrijke schepen getorpedeerd an of op mijnen geloopen Het laatste oorlogsnieuws Maandag 22 Januari 1940 afi )S(H DAGBLAD - Eerste Blad Sl Engelsche torpedobootjager vergaan !sj4 strijd De ondergang van de Orazio Binnenland Wijlen commodore Schott als piloot Stadsnieuws in Finland BEURSOVERZICHT 'toterj De Brileche torpedojager „Grenville" cris® 0I> Noordzee gezonken door een :ens>,orpedo of een mijn. te op l 1 art offtcieele communique van de Bnt- admiraliteit luidt: bort admiraliteit betreurt het, te moeten vtrrjdeelen, dat Zr. Ms. torpedojager ge j. nville" (commandant Creasy) door een of een torpedo in de Noordzee tot zin- T DJs gebracht. Honderdachttien officie- en manschappen zijn aan land gezet, 't® acht man is bekend, dat zij gedood 73 worden er vermist en zijn, naar t het worden aangenomen, omgekomen. 5" geredde bemanning is in een haven ™de Oostkust van Engeland aan land ncn,in. Dokters en ziekenauto's stonden te uws"r-.ten. De gewonden, o.w. verscheidene, schlfr erg aan toe waren, zijn naar het zie- :ht"uis gebracht en ter verpleging opge ien 3 t schip is een flottieljeleider en be- n, otj tot hetzelfde type de G-klasse hfe .Glpsy", die in November j.l. bij de rard cust is gezonken. De ..Grenville" mat ■tten ton en werd in Augustus 1935 te -water reenien. adn flottieljeleider had, onder normale keertandigheden, een bemanning van 175 ze ;en en was bewapend met vijf 4,7 inch imb.nnen, acht 2,1 inch torpedo-lanceer- :n en zes kleinere kanonnen. De kost- Sc heeft 336.000 pond sterling bedragen, eni „Grenville" Is de vierde torpedojager, loluai Engeland in dezen oorlog verloren u" s.;. De andere zijn „Blanche", „Duchess" DL^iPsy"- z(; „Gipsy" liep op 22 November op een .and! bij de Oostkust, 30 menschen kwamen i sa->U om; de „Blanche" liep, eveneens in atfmber, bij de Oostkust op een mijn, m leden der bemanning werden gedood is 6 gewond. De „Jerseywerd door een nar-ëdo beschadigd (tien dooden en twaalf ■nden) en de .Duchess" ging in Decem- ioor een botsing verloren Honderdder- l!: (nannen verloren hierbij het leven. ïrittti nlssi VERDERE VERLIEZEN. inl(un duikboot heeft zich een prooi zien ap«aan en is waarschijnlijk zelf gezonken, writ Noorsche schip „Notos", aldus meldt :eeiijed Press, is, na door een duikboot bij heiland St. Hilda (ten Westen van de ipeciden) te zijn aangevallen, een Noorde- nbin haven binnengevaren. De bemanning gurelde, dat zij een torpedo langs de boeg «het schip zag passeeren. Zij ging in de ooiingsboot. waarna zij een explosie op de ird< boot hoorde en een dikke rookkolom m opstijgen. De duikboot verdween en me - niet meer gezien. Men neemt aan, dat rrezonken is. De Noren gingen toen weer g k; boord van de „Notos". ien.-t Deensche s.s. ..Tekla'' (1215 toni is lapj le N. O. kust van Schotland gezonken. n A:it het, naar men aanneemt, op een !erJ was geloopen. De bemanning is door u'rNoorsch schip opgepikt, dat thans ,jeBergen onderweg is. Een reddingboot uitgezonden, maar haar diensten wa- 1, .liet noodig. de Britsche Z.-W. kust is de Engelsche boot „Caroni River" (7807 ton) na een >sie gezonken. Verschillenden leden de bemanning zijn gewond. Sommigen - Tren door de kracht van de explosie in Licht geslingerd en smakten terug op I Jlek. Een der officieren heeft beide bee- gebroken. De geheele bemanning is ^5 een visschersboot gered. Ongeveer 15 nen moesten in het ziekenhuis wor- .opgenomen. "uigenomen wordt, dat het schip op een is geloopen, die door den vloed naar ust is gedreven. Het ongeluk gebeurde 'Js,. tig minuten nadat het schip de haven ''aten had. 1 „Ferryhill". een stoomboot van 1086 „uit Aberdeen, is eveneens op een mijn open en gezonken. Dit gebeurde bij de 'an kust. De ontploffing was op den wal ooren. Gevreesd wordt, dat twaalf le- van de bemanning omgekomen zijn. overlevenden zijn aan land gebracht. R t, n kustwachter verklaarde: „het schip w onmiddellijk na de ontploffing te bre- Het zonk zoo vlug, dat de bemanning tijd had in de booten te gaan", ermede is de lijst van vergane schepen niet uitgeput. Reuter meldt, dat de qtic", een Estlandsch schip Zaterdag ren. ;hta dill tni'vi ngelis bij de Shetland-eilanden gezonken is en dat de bemanning door een onbekend stoomschip is opgepikt. In de buurt van een Britsche haven aan de Westkust is, naar United Press bericht, de „Protesilaus", van de Blue Funnel-lijn, gisterochtend vroeg vergaan, naar men aanneemt, doordat zij op een mijn is ge loopen. Er zijn geen slachtoffers. Van de Protesilaus zijn 13 gewonden in een ziekenhuis in een haven aan de West kust opgenomen. Slechts twee hunner, bel den Chineezen, moesten èr blijven. Eenige leden der bemanning zijn tweemaal, nadat zij het schip verlaten hadden, na de ver schrikkelijke explosie, die zich had voor gedaan. naar het schip teruggekeerd, de eerste maal om persoonlijke bezittingen van boord te halen en de tweede maal om een kanarievogel te redden, die levend in zijn kooi was achtergebleven tusschen de brokstukken. Ten slotte is de „Llandaff Castle" (10786 ton) van de Union Castle Line bij een aanvaring aan den voorsteven beschadigd. Het schip had 170 passagiers aan boord en was op weg naar Zuid-Afrika. Zaterdag avond is het schip een haven aan de Zuid kust binnengevaren. Men verwacht, dat de schade spoedig hersteld zal zijn en dat het schip binnen een week de reis zal hervat ten. De Llandaff Castle had twee dagen ge leden de haven verlaten. Zij is in botsing gekomen met een schip van hetzelfde kon vooi. De passagiers zijn naar huis terugge gaan. Het s.s. Mileend 900 ton is na een aan varing in de Noordzee gezoniken. Men vreest dat verso-heiden leden van de bemanning vermist worden. De overlevenden zijn in een haven aan de Noordkust aan lajid ge zet; zij allen hadden ten gevolge van den hevigen schok min of meer geleden. Een Spaansohe tredler heeft in La Coruna 26 opvarenden aan land gezet van het Ca- nadeesche vrachtschip Refeer, die opgepikt werden ter hoogte van kaap Finisterre. Volgens de verklaringen der schipbreukelin gen krwam de Refeer van Haifa. Het schip was op weg naar Glasgow. In den Atlantd- sdhen Oceaan werd het aangehouden door een Duitsch.cn onderzeeër en werd de lading onderzocht. De bemanning en de passagiers kregen bevel het schip te verlaten, dat on middellijk daarna tot zinken werd gebracht door de duikboot. Alle schipbreukelingen zijn Denen, behalve een Braziliaan en een Engelöchman. Overlevenden van het Zweedsohe stoom schip Pajaia, dat Vrijdag ji. ter hoogte van Hetorld'en door een duikboot zonder waar schuwing tot zinken is gebracht, verklaren, dat een Britsch oorlogsschip twee granaten op de duikboot heeft afgeschoten en zeg gen er van overtuigd te zijn. dat de tweede granaat den onderzeeër getroffen heeft. De kapitein en de uit 35 koppen bestaande bemanning van de Pajaia zijn in een Schot- sohe haven aan land gebracht. Zij waren gered door een Britsch oorlogsschip na bijna twee uren in de reddingbooten te hebben doorgebracht. De kapitein vertelde, dat zijn schip zich aan de Noordwest-kust van Schotland bevond, toen een duikboot aan de oppervlakte der zee verscheen. De onder zeeër bevond zich op eenigen afstand, maar de Zweedsohe vlag, welike aan den zijkant was geschilderd was verlicht en duidelijk zichtbaar. De onderzeeër dook onder en zonder eenige waarschuwing werd de Pajaia eenige minuten later door een torpedo ge troffen. Het schip zonk in 36 minuten. De duikboot verscheen weer aan de opper vlakte. maar gaf zich in het geheel geen moeite de bemanning te hulp te komen, die echter in staat was zich in de reddingbooten in veiligheid te brengen. Eén lid der beman ning werd bij het verlaten van het schip ge kwetst, De kapitein zeide nog, dat het oor logsschip de duikboot reeds eerder op den dag had waargenomen en aangevallen. Een van Haugesund komend Noorsch stoomschip heeft een opvarende van het Zweedsohe schip „Foxen" (1804 ton), dat op de Noordzee is gezonken, aan boord geno men. De kapitein van het Noorsche schip heeft geseind, dat hem niet bekend is, waar de „Foxen" is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is. MEDEDEELING VAN DE REEDERIJ. Naar de reederij Italia, de eigena resse van de „Orazio" mededeelt, is dit 11.600 ton metende schip, dat op de terugreis was van Zuid-Amerika naar Genua, tusschen Barcelona en Genua ten offer gevallen aan een zwaren brand. Het schip Ls verloren. Direct na het uitbreken van den brand had het schip noodseinen uitgezonden. De 700 passagiers kontien door Ue Italiaansche stoomschepen Bianca Mano en Sella i voor het overgroote deel worden gered. Volgens het D. N. B. schijnen evenwel eenige reddingsbooten bij de buitengewoon woelige zee te zijn gekapseisd, zoodat 109 personen, passagiërs en leden der beman ning worden vermist. Havas deelt echi «11e mede. dat buiten het personeel, dat zich op het oog en- blik van de explcsn m machinekamer be vond, er geen slachtoffers te betreuren zijn. Behalve de „Valle Ajaccio" waren nog ver scheiden andere schepen in de nabijheid ge komen. die de geredden uit de ^sloepen aan boord namen. Havas meldt nog. dat bij aankomst te Marseille van de „Ville Ajaccio", alles in gereedheid was. om 47 overlevenden van de .Orazio" te ontvangen. De officieele perso nen werden aan boord ontvangen door den commandant Carli, die de omstandigheden verhaalde, waaronder de hulpverleening aan de „Orazio" is geschied. Op de noodseinen had hij zijn schip naar de aangewezen plek gestuurd, welke zich bevond op ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Marseille en 160 mijl van Barcelona. Een der officieren van de „Orazio" vertelde, dat gistermorgen tegen 7 uur een hevige ontploffing het schip deed schudden. In korten tijd stond het vaar tuig in vlammen. Er ontstond geen paniek en de passagiers namen ordelijk in de sloe pen plaats. OOK NEDERLANDERS AAN BOORD Lissone-Lindeman, agenten der scheep- vaartmaaschappi.i „ïtalia". deelen ons mede, dat meerdere Nederlanders met dit schip onderweg waren, o.a. naar Bo gota, Arica, La Guaira en Valparaiso. Dadelijk na het bekend worden der ramp is telegrafisch om inlichtingen betreffende de getroffen Nederlanders verzocht, zoodat men hoopt de namen der geredden spoedig te vernemen. „SARIE MARAIS" OVERLEDEN IN BLOEMFONTEIN. Mevrouw J. P. Toerien, die zooals beweerd wordt, de oorspronkelijke „Sarie Marais" is is te Bloemfontein na een ziekbed van drie maanden overleden. Het te Johannesburg verschijnende dag blad „Vaderland" publiceert hierover de volgende bijzonderheden: Mevrouw Toerien Ls in' 1866 te Heidel- bergberg (Zuid-Afrika) geboren, waar haar vader, J. F. Maré, een vooraanstaande boer en ook lid van den Volksraad was. In 1885 is zij met den heer J. P. Toerien gehuwd. Het echtpaar vestigde zich in Potchef- stroom. Kort voor den driejarigen oorlog, toen de heer Toerien in de kolonie was, heeft hij „Sarie Maré" op haar gedicht. Toen het versje gedrukt was, is de spelling per ongeluk veranderd in „Sarie Marais" De heer Toerien is in 1920 op Middelburg (Transvaal) aan malariakoorts overleden, waarna mevr. Toerien naar Bloemfontein gekomen is. 150 MENSCHEN DOOR KOUDE OMGEKOMEN. Het aantal menschen, dat in Amerika tijdens de koudegolf van de vorige week om het leven is gekomen, bedraagt volgens de jongste berichten 150. De ongewoon scherpe vorst heeft aan de boomgaarden In de Zuidelijke Staten groote schade berok kend. Piloot J. J. Schott. De heer J. J. Schott. de gezagvoerder van het vliegtuig dat nabij Bali verongelukt is, stond overal als een uitnemend piloot be kend. Meermalen heeft hij zulks bewezen, ctoch het meest kenmerkende staaltje van zijn bekwaamheid als vlieger was wel een noodlanding in het oerwoud van mid den-Sumatra in 1929. Op een Zaterdag was Schott vertrokken uit Batavia als gezagvoerder van het Knilm- vliegtuig voor de verbinding Batavia—Me- dan. Boven Sumatra's onmetelijke oenbos- schen kreeg de machine motorstoring en Schott liet de passagiers mededeelen dat hij genoodzaakt was een noodlanding te maken. Een dergelijke landing in de uitgestrekte oer-wou den is wel een van de moeilijkste opgaven waarvoor een piloot kan worden gesteld. Schott wist echter een plekje te ontdekken, een kaal stukje grond naast een rivier, waar maar juist voldoende ruimte zou zijn om zijn machine „neer te zetten". Door zijn bekwaamheid gelukte dit hem zoo goed. dat de passagiers, die zich al op een hevigen schok hadden voorbereid, na de landing uitriepen: „Is dat nu alles!" Vliegers, die daarna de situatie bij het terrein van die noodlanding opnamen, ver klaarden volmondig, dat deze landing een waar meesterstukje was geweest DE HEER HERMANUS HAASNOOT t. Na een korte ongesteldheid is gistermor gen te Katwijk aan Zee in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer H Haasnoot. De overledene was een bekend landbou wer te Katwijk. Van de oprichting in 1911 af was hij voorzitter van den raad van toe- ziêht der Coöp. Boerenleenbank. Bovendien was hij jarenlang lid van het college van notabelen en diaken bij de Herv. Gem. Unitel Press-correspondent Webb Mil- neldt: strijd om Taipale is met vernieuwde tERI'le en bijna ongekende hevigheid op- w ontbrand. De Russische artillerie eein t een regen van projectielen op de ;de:che linies, honderden granaten per mi nnes; slaan in en de linkervleugel van de ip iknerheim-linie staat daar, waar hij ,ikk( nt op het Ladoga-meer, onder vollen 'lid?3*. vee weken lang hebben de voorbereidin- voor dit offensief geduurd, twee en, waarin de Russen de voorraden ogstuig hebben opgestapeld, noodig voor L,. groote offensief op een plaats, waar re aanval tot nu toe is ineengezakt "jjjjr het nauwkeurige vuur van de Fin- kanonnen en mitrailleurs, een plaats die heftiger aanvallen en bitterder Vd gezien heeft dan welk deel van iW.and ook lat op Zondagavond onderging Ulea- M*; aan de Botnische golf twee lucht- bardementen. die blijkbaar ten doel rajtden de spoorwegverbinding te verstoren ci luchtbases in Estland zijn de Russen 18'hun „luchtterreur" in hooge mate bc- izaam. Van daar naar Finland's zuiden „^ien de Russen slechts vijftig a vijfen- ntig mijl te vliegen, zoodat de bommen- „npers op een dag verscheidene reizen maken kunnen. Van reizigers die uit Estland komen, dan duizend vrachtauto's gebruiken om verneem ik. dat de Russen niet minder bommen en benzine te vervoeren naar de Estlandsche bases Rapla en Kuusikko. Rapla biedt trouwens den Russen nauwelijks eenige accomodatie, een luchthaven is er niet en de Russen moeten dan ook de motoren van hun vliegtuigen door laten draaien, om ze voor de koude te behoeden. Men deelt mij voorts het merkwaardige feit mede. dat de benzine, die voor Dultsch- I land bestemd was, naar de luchtbases in Estland vervoerd wordt. 1 Vierhonderd Russische vliegtuigen hebben Bisteren deelgenomen aan de luchtaanvallen op verschillende Flnsche steden. Gedurende den nacht woedden nog felle branden, vooral j in het Zuiden en het Zuidwesten van het land. Men heeft opgemerkt, dat de Russen meer en meer gebruik maken van bommen van 500 kilogram. Gevangen genomen Rus sische vliegers vertelden, dat het sovjet- Russische leger steeds meer gebrek aan benzine krijgt. I Volgens de laatste berichten der Reuter- I correspondenten dringen de Finnen in den grooten slag bij Salia de Russische troepen gestadig naar de grens terug. Er bestaat in clit gebird geen bepaald front, behalve op één plaats waar verschansingen zijn aan gelegd Elders opereeren Finsche patrouilles en Russische detachementen in dichte wou den en, wanneer zij elkander ontmoeten l komt het tot verbitterde gevechten. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldt: Zaterdagmorgen te ongeveer kwart voor elf is op groote hoogte bij Nijmegen een vliegtuig van Duitsche nationaliteit onze grens gepasseerd. Dit vliegtuig werd ver volgens boven Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland waargenomen. Te ongeveer kwart over 11 bevond het zich boven Den Haag. Eenige patrouilles jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Bij de Duitsche regeering is tegen deze schending van óns rechtsgebied geprotes teerd. Verder meldt de regeeringspersdienst: Hedenmiddag hebben zich op groote hoogte vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit van Oost naar West over ons land bewogen en zijn het laatst tusschen Rotterdam en Den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft onder vuur genomen, terwijl Nederlandsche vliegtuig patrouilles zijn opgestegen. OVERDRACHT VAN GALICIË. Dé correspondent van de „Times" te Boe karest meldt, dat vijftig Amerikanen, die gisteravond bij de PoolschRoemeensche grens zijn aangekomen, bevestigden, dat Duitsche troepen het Zuidelijke gedeelte van het aanvankelijk door de Russen bezette gebied van Polen zijn binnengedrongen. De correspondent van de „News Chronicle" te Boedapest schrijft, dat Duitsche troepen de spoorlijn, welke door het aanvankelijk j door de Russen gecontroleerde gedeelte van Polen naar Roemenië leidt, bezet hebben en dat de Duitsche geheime politie In het ge heele Zuidoosten van Galicié de Gpoe ver vangen heeft. De correspondent had den indruk, dat een corridor van 40 kilometer breedte aan Dultschland wordt overge- dragen. VORMING VAN WIT-RUSSISCH LEGER VOORGESTELD. De beroemde vlieger uit den vorigen oor log. Boris Sergeviesky, heeft de vorming van een Wlt-Russisch leger voorgesteld om de sovjets in Finland te bestrijden. Serge viesky deed het voorstel tijdens een anti communistische betoog'ng, en wekte, de in de Vereenigde Staten wonende Wit-Russen wier aantal geraamd wordt op 60.000, op, de sinds 22 jaren verbeide gelegenheid aan te grijpen om het bolsjewisme te bestrijden. LEIDSCHE IJSBAAN GEOPEND. Hedenmiddag was de Leidsche Ijsbaan, welke gisteren met het oog op de aanhou dende sneeuwbuien gesloten moest blijven, wederom geopend. Dit was mogelijk, mede door de hulp, die een groot aantal militai ren bood bij het ontdoen van de baan van sneeuw Ook vanavond zullen zoowel de Leidsche Ijsbaan als „De Krogt" geopend zijn. De uitgeschreven militaire kampioen schappen zijn uitgesteld, de studenten kampioenschappen echter vinden morgen middag doorgang. Men zie voor Nagekomen Berichten en Gemeenteraad pagina 4 van het Tweede Blad. PRINS BERNHARD NAAR HET WESTFRONT VAN DE VESTING HOLLAND Prins Bemfcard heeft heden namens H.M. de Koningin, een t:roek gebracht aan een gedeelte van het Wcs&front van de vesting Holland. BALLON IN HAARLEMMERMEER. Zondagmorgen omstreeks 8 uur is door den slager S. aan den Spaamwouderweg in Haarlemmermeer in de nabijheid van zijn woning een ballon gevonden. S. waarschuwde de politie, die vervolgens op haar beurt de militaire overheid hiermee in kennis stelde, omdat bij nader onderzoek bleek.dat de ballon met toebehooren voor militaire doeleinden bestemd was. De ballon ls vermoedelijk afkomstig uit Duitschland en is door de militaire autori teiten voor onderzoek in beslag genomen. HOOGE RAAD VAN ARBEID. In een onder voorzitterschap van prof. mr. Aalberse gehouden vergadering van den Hocgen Raad van Arbeid1 heeft minister van de Tempel het 20-jarig bestaan van dezen Raad herdacht, daarbij wijzende cp het be langrijke wenk, dat door den Raad is en wordt verricht. Vervolgens heeft de raad zijn advies vast gesteld met betrekking tot een voorontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919, in houdende een arbeidsverbod voor 14- en 15- jarige meisjes. De raad heeft zich daarbij met groote meerderheid 297 stemmen i uitgesproken vóór een arbeidsverbod van 14-jarige meis jes. Wat de 15-jarige meisjes betreft, ver klaarde zich een meerderheid tegen een arbeidsverbod. In de onderstelling echter, dat er een verplichting tot het volgen van onderwijs, resp. opleiding zou bestaan, sprak zich de raad ten aanzien van beide catego rieën meisjes vóór een arbeidsverbod uit. De raad heeft zich verder, wat betreft een eventueel arbeidsverbod van 14-jarige meis jes, in overeenstemming met het vooront werp, uitgesproken tegen het toestaan van uitzonderingen, behalve voor wat betreft degenen, die onder een leerovereenkomst werken, als bedoeld in titel ii der nijver heidsonderwijswet. De raad heeft voorts uitgesproken, dat bij eventueele invoering van een dergelijk ar beidsverbod rekening zou dienen te worden gehouden met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden. VORMING VAN EEN IJSDIJK Langs de kust te Katwijk aan Zee begint zich een ijsdljk te vormen, die op enkele plaatsen reeds ruim een meter hoog is Buitenland MINISTER ROÈSTAM HAIDAR OVERLEDEN, De minister van financiën van Irak, Roestam Haidar, op wien de vorige week een moordaanslag is gepleegd, ls aan rijn verwondingen overleden. AMSTERDAM, 22 Januari. Tijdens het weekend hadden zich geen om standigheden voorgedaan, welke nieuwe pers pectieven ten opzichte van de effectenmarkt openden Aan het Damrak was dan ook niets veranderd. De markt kenmerkte zich wederom eens door een algeheel gebrek aaa orders en de affaire was van zeer geringe afmetingen. Van een bepaalde stemming kon eigenlijk niet ge sproken worden, maar de markt had een lus teloos voorkomen en wegens afwezigheid van handel legden de koersen een neiging tot ach teruitgang aan den dag. In verschillende ru brieken kon onder beurstija een kleine afbrok keling worden waargenomen: maar de dalende tendenz was toch weinig geprononceerd en groote koersverschillen kwamen niet voor De Amerikaansche waarden-lagen gedrukt in de markt. Het koersverloop van Wallstreet is niet bepaald bemoedigend, en de kooplust ontbreekt ten eenenmale. zoodat er maar weinig liquida tie voor noodig is. om een inzinking te voor schijn te roepen. De omzetten waren zeer klein. De Staalaandeelen gaven nog kleine teekenen van aanwezigheid evenals Anaconda's De koersen kwamen algemeen iets lager te liggen. Op de Petroleumafdeeling openden Koninklij ken op het peil van den vorigen slotkoers. waar na tijdens de middaguren geleidelijk aan een kleine verzwakking kon worden opgemerkt. De Scheepvaartmarkt was stil en gedrukt voor Nederlandsche Scheepvaartunies. Het feit dat dag aan dag gewag wordt gemaakt van het verloren gaan van schepen, maakt geen aan- genamen indruk en komt aan het sentiment voor de scheepvaartpapieren onwillekeurig niet ten goede De goede factoren, welke ten aanzien van de Scheepvaartwaarden naar voren kunnen wor den gebracht, worden hierdoor meer dan eens overschaduwd. In Suikerwaarden was zoo goed als niets te doen en H.V.A.'s openden iets lager en zakten reeds spoedig nog een paar punten in. De incourante soorten waren verwaarloosd. Rubberfondsen waren geheel op den achter grond geraakt. In Amsterdam Rubbers gingen slechts enkele stukken om. Van de incourante soorten was niets te bespeuren Voor Tabakken bestond nauwelijks belangstelling. De koersen waren weinig veranderd. Oude Deli's neigden tot terugloopen De industrieele papieren trokken geen attentie. De koersen van de toonaangeven de aandeelen kwamen iets lager te liggen. De Beleggingsmarkt had een kalm verloop. De koersen van de Nederlandsche Schuldbrieven waren vrijwel onveranderd Van de buitenland- sche fondsen waren de 3 3/4 obligatlen Frank rijk 1939 wat beter gedisponeerd. De Young lee ning was lusteloos. Voor Braziliaansche waar den bestond een goed prijshoudende stemming. WISSELKOERSEN. Londen 7.46 7/8: Berlijn 75.60: Parijs 4.23Brussel 31,67; Zwitserland 42.21; Ko penhagen 36,35; Stockholm 44.87 1/2; Oslo 42,77 1 2; New-York 1,88 1/4; Ure bankpa pier 6. Prolongatie 2V«; Part. disc. 1 7/82; dag geld 1. Registermarken 15 3/4; Handels Sperr- marken 6 18; Reismarken 39; Bankpapier 17 1/4; Duitsch zilver 18 1/4. MARKT V., (i 8HltHT»^7[ AMSTERDAM. 22 Januari. Ter veemarkt aan gevoerd 388 vette koeien, waarvan de prijzen: lste kwal. 7890. 2de kwal. 6876. 3de kwal. 54 —64 ct. per KG. slachtgewicht95 melk- en kalfkoeien, prijs f. 180—260 per stuk; 13 vette kalveren; 56 nuchtere kalveren, f. 7—12 per stuk. 175 schapen en lammeren f.1227 per stuk; 301 varkens; vleeschvarkens, wegende van 90—110 KG. 7276 ct.. zware varkens 72—76 ct., vette varkens 72—76 ct. per KG. slachtgewicht: enkele hooger. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM. 22 Januari. - Totale aanvoer 2516. waarvan 663 vette runderen. 144 vette kal veren. 18 nuchtere kalveren. 1209 schapen en lammeren. 482 varkens. Prijzen per KG.: vette koeien lste kwal. 84. 2de kwal. 70. 3de kwal. 48 —58 ct.: vette ossen resp. 80, 70. 48—58 ct.; vette kalveren resp. 145, 125. 95105; varkens 'levend gewicht) resp. 69. 66, 64 ct.; schapen resp. 47. 42. 37 ct.; lammeren resp. 50. 45. 40 ct. Prijzen per stuk: schapen lste kwal. f. 28. 2de kwal. f. 20. 3de kwal f.15; lammeren lste kwal. f.19, 2de kwal. f.15, 3de kwal. f.10.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3