E Binnenland Schepen in convooi Redevoeringen van twee Britsche ministers LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 22 Jant£ Hansje's L vandaagq KERK- EN SCHOf; De verbouw van korrelmais in 1940 Churchill Halifax Plezierig en veilig (IIN/T EN LIT FAILLISSEMI MEN OVERWEGE EEN PROEF. De oorlogstoestand ln een groot deel van Europa, waaronder ook ons land en met name de ln- en uitvoer van ons land te lijden heelt, maakt, dat de belangstelling van vele landbouwers uitgaat naar de mo gelijkheid, het vee te voederen met produc ten van eigen bodem. Door den landbouwvoorlichtingsdienst wordt het streven om ln dit opzicht tot zelf voorziening te geraken, aangemoedigd. Een van de voedermiddelen, waarvan de land bouw ln hooge mate van den import afhan kelijk Is, Is de mais. De laatste jaren bedroeg die invoer ge middeld 1 millloen ton per jaar. Weliswaar was niet alles voor veevoeder bestemd, maar het maakte daarvan toch hoofdbe standdeel uit. Het is nu zeer de vraag in welke mate de maisinvoer in 1940 en volgende jaren mogelijk zijn. De eerste oorlogsmaanden zijn ln dit opzicht niet bemoedigend, zooals onderstaand staatje bewijst: Invoer van mais. September 63.521 ton 49.506 ton October 69.852 ton 27.284 ton November 76.248 ton 72.588 ton 209.621 ton 149.378 ton Hieruit blijkt, dat over de maanden Sep tember-November ln 1939 ruim 60.000 ton mals minder is aangevoerd dan ln 1938. Het Is misschien mogelijk dat de totale invoer over 1940 niet veel zal verschillen met dien van 1939. doch reeds thans blijkt, dat aan de regelmaat, waarmede de aan voer plaats vindt, veel mankeert. Men staat toch altijd voor het risico, dat er ernstige stagnatie in komt. Het is daarom, dat nog weer eens met nadruk de aandacht wordt gevestigd op den verbouw van korrelmais. Dit Is een betrekkelijk nieuw gewas, dat echter de laatste jaren geleidelijk meer de belangstelling van de landbouwers getrok ken heeft. In 1936 werden 272 ha. ver bouwd, ln 1937 was deze oppervlakte 782 ha. en ln 1938 887 ha. Er zit dus een geleide lijke, regelmatige stijging ln. Dat is een gelukkig verschijnsel, omdat het onjuist zou zijn met een nieuw gewas, waarvan men de moeilijkheden niet kent, direct ln het groot te beginnen. Het meest treft men deze mals aan in Noord-Brabant, Noord Limburg en den achterhoek, maar ook elders ln Groningen ln Zeeland, op de Veluwe, ln Twente wordt zij verbouwd. Wie met den verbouw eenmaal vertrouwd ls, wil ze ook niet meer missen. De opbrengsten loopen nog al eens uiteen, maar men kan ze op zand grond, Indien men de voorschriften goed opvolgt, toch wel stellen op 4000 kg. per h.a. In ons land zijn naar schatting op grond van de landbouwtelling van 1930 pl.m. 180.000 landbouwers, die een zuiver bouw- of een gemengd bedrijf voeren. Wanneer elk van deze, groot en klein, eens een kwart ha. mals verbouwde, wat voldoende is om 2 a 2'/2 varken te mesten tot 100 kg., dan zou er reeds een oppervlakte van 45.000 ha. met mals worden gezaaid, wat een op brengst geeft van zeker 45.000 x 4 ton 180.000 ton. Dat ls nog wel geen millloen, maar het zou toch wel voldoende zijn, om de eventueele onregelmatigheden in den aanvoer van buitenlandsche mals op te vangen. Men zal dan natuurlijk de goede soorten moeten nemen, ln het Noorden wat vroeger rijpende dan in het Zuiden, maar aange zien de mogelijkheid van den verbouw van mals overal, waar een goede ontwatering plaats vindt, reeds meermalen ook door de practijk is aangetoond, mag er op worden aangedrongen, dat de practische landbou wers ernstig overwegen een dergelijke kleine proef te nemen. Groote kosten brengt dit niet met zich mede Voor ha. heeft men 12'/2 kg. zaaimais noodig. De bemesting kan gelijk zijn aan die van rogge of tarwe. De oogst ls een voudig en voor eigen gebruik is het niet noodig de mais te ontpitten. De kippen en varkens vreten de kolven geheel leeg of op. De Nederlandsche heidemaatschappij, Sickeszplein 1, Arnhem, zendt haar bro- 'chure over den verbouw van mals gratis toe aan belangstellende practici en wil hen ook verder zooveel mogelijk met raad en daad ter zijde staan. GARANTIEPRIJS SUIKERBIETEN OOGST 1940. De garantieprijs voor suikerbieten voor het oogstjaar 1940 is vastgesteld op f. 12.50 per 1000 kg. De garantieprijs bedroeg in 1939 aanvankelijk f. 10.25, later is deze bij de algemeene verhooging van de prijzen der akkerbouwproducten op f. 11,25 gebracht. De thans vastgestelde prijs beteekent dus een stijging van f. 1,25 per 1000 kg. Bij de vaststelling van dezen prijs heeft de wensch voorgezeten, den verbouw van sui kerbieten in 1940 aan te moedigen. Zooals reeds bekend is gemaakt, zal de gegaran deerde hoeveelheid verwerkte bieten voor 1940 met 25 worden vergroot, hetgeen ten doel heeft de suikervoorziening voor het volgende jaar zeker te stellen. MILITAIRE VLIEGERS KRIJGEN EEN NIEUWE UNIFORM. Naar wij vernemen zal binnenkort voor de vliegers en waarnemers van de militaire luchtmacht een nieuwe uniform worden Ingevoerd, die beter zal staan en prettiger zal zitten dan de bestaande. De thans in gebruik zijnde uniform veroorzaakt den piloten hinder tijdens het vliegen, vooral door de stijve kraag, die de bewegingen van het hoofd belemmert. De nieuwe uniform zal den vliegers meer bewegingsvrijheid geven. Zij is geheel zwart en bestaat uit zwarte rijlaarzen met een zwarten rijbroek, een zware open jas met een liggenden kraag, waaronder een wit overhemd met een zwarte das gedragen wordt. De tuniek wordt voltooid met een zwarte pet, zoodat onze vliegers, wanneer zij in de nieuwe uniform gestoken zijn. eenige overeenkomst zullen vertoonen met de officieren van de Koninklijke Marine. „Tel." De Britsche minister van Marine. Chur chill, heeft een rede gehouden, waarin hij zijn voldoening uitgesproken heeft over het verloop van den oorlog ter zee en de bestrijding van de duikbooten en mijnen. Maandenlang, zoo zeide ChurchiU. heb ben de nationaal-socialisten vreeselijke be dreigingen geuit over wat er met de Wes- tersche democratieën zou gebeuren, als zij eenmaal begonnen. Tot nu toe hebben dat slechts de neutralen ondervonden. Neu trale schepen zijn tot zinken gebracht, van de Nederlanders. Belgen, Zweden en vooral de Noren zijn schepen in volle zee vernield. Alleen de Britsche en Fransche konvooien zijn veilig. Elke week neemt onze handel toe. Wij houden de zeeën en oceanen open. Het is nagenoeg zeker, dat de helft der duikbooten, waarmede Duitschland den oorlog begon, tot zinken gebracht ls. De magnetische en andere mijnen vor men geen probleem meer, daar 600 Britsche mijnenvegers in actie zijn. Wij moeten altijd een nieuw slecht ding van Duitschland verwachten, aldus Chur chiU, doch wij wachten vol vertrouwen op elke variatie in de aanvallen. De „Deutschland" is aan onze kruisers ontsnapt, maar de „Graf Spee" ligt voor de haven van Montevideo op den bodem. Al zullen er in de toekomst nog verliezen en tegenslagen voor ons komen, ik kan toch zeggen, dat de zaken niet slecht gaan. De neutralen daarentegen zijn ter zee en te land slachtoffers van Hitier. Kijkt naai de kleine, oude. historische staten in het Noorden, Of kijkt naar de beangste volken van den Balkan, of het Donaubekken. waar de vastbesloten Turken achter hen staan. Ieder van hen vraagt zich af. wie het vol gende slachtoffer zal zijn. Een Duitsche majoor maakt een nood landing in België met plannen voor een inval in een land. welks neutraliteit Duitschland nog onlangs gezworen had te zullen eerbiedigen. In Roemenië vreest men voor een verdeeling tusschen Moskou en Berlijn. De Zwitsers bewapenen en be zetten hun bergpassen. De Nederlanders, wier diensten aan de Europeesche vrijheid men zich nog zal her inneren, als Hitler zal zijn verdwenen, staan langs hun dijken, zooals zij ook vroe ger tegen de tyrannen post gevat hebben. Geheel Scandinavië heeft zergen over de natlonaal-socialistische en bolsje wistische bedreigingen. Doch Finland toont schitterend wat vrije mannen kunnen doen. Zij hebben de onmacht van het roode leger en de roode lucht macht bewezen, vele illusies over Sov jet-Rusland zijn vernietigd. Wij kun nen niet zeggen, wat het lot van Fin land zal zijn. Wij kunnen ons echter niets droevigere vooretellen dan dat dit prachtige, Noordsche ras tot slavernij gebracht zou worden door het brute geweld en de overmacht. Wat zou er gebeuren, indien alle neu tralen, die ik genoemd heb, overeenkom stig het Volkenbondspact hun plicht deden en met de Britsche en Fransche rijken op trokken tegen dé agressie. Op het oogen- blik buigen zij nederig voor de Duitsche dreigementen, bevoordeelen Duitschland op vele wijzen en troosten zich ondertusschen met de gedachte, dat Engeland en Frank rijk wel zullen winnen, dat deze landen zich aan alle wetten zullen houden en dat men slechts van de Duitschers schendin gen kan verwachten. Ieder van hen hoopt, dat als hij de kro kodil maar voldoende voedt, de krokodil hem het laatst zal opeten. Allen hopen, dat de storm voorbij zal gaan, als zij aan de beurt zijn. Doch de storm zal niet voor bijgaan. Hij zal zich naar het Zuiden en naar het Noorden uitbreiden en niet spoe dig ophouden, tenzij door gemeenschappe lijke actie. Indien Engeland en Frankrijk PRINSES JULIANA WOONT VOORSTELLING VAN HET NEDERL. PADVINDSTERSGILDE BIJ. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag, vergezeld van een hofdame, een voorstel ling bijgewoond, welke gegeven werd dooi de Haagsche afdeeling van het Nederland sche Padvindstersgilde in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag, ten bate van het Finsche Roode Kruis. Zij arriveerde tegen halfdrie per hof-auto aan den zij-ingang van den schouwburg, waar een eerewacht van Jeugdige padvindsters stond opgesteld, die een luid „Hiep, hiep, hoera!" aanhie ven, toen de Prinses uit de auto stapte. Prinses Juliana was in padvindsters- costuum gekleed. Mevrouw E. van den BoschDe Jongh sprak m haar openingswoord haar vreugde en dankbaarheid er over uit, dat de Prinses, beschermvrouwe van het N.P.G., deze voor stelling bijwoonde. Nadat de leidster van het tooneelwerk, mej. C. Bungenberg de Jong. een korte uit eenzetting van het tooneelstuk „Het Pad- vindsterspad", dat zou worden opgevoerd, had gegeven, nam de voorstelling een aan vang. AARDAPPELEN WORDEN DUURDER. Tengevolge van de langdurige en strenge vorst en de daardoor ontstane transport moeilijkheden en hoogere kosten is de prijs der consumptie-aardappelen in de steden, die met ingang van Woensdag 17 Januari was verhoogd met 50 cent per 100 kg., in gaande heden wederom met 50 cent per 100 kg. verhoogd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Bolsward S. W. de Jong. ooit een eerloozen vrede moeten sluiten, zal er niets overblijven van de kleinere Europeesche staten, met hun scheepvaart en hun bezittingen, zij zullen verdeeld wor den door het nationaal-soclalisme en bols jewisme. Maar zoover zal het niet komen. Wanneer wij achter de nationaal-socia- listlsche fronten zien, waartoe wij op vele wijzen in staat zijn, dan zien wij vele op merkelijke teekenen van psychologisch en physisch verval. Wij constateeren tekorten aan grondstoffen, die zich reeds beginnen te doen gevoelen in hun nadeeligen invloed op de kwaliteit en den omvang van de Duitsche oorlogsindustrie. Wij bemerken de aarzeling, de verdeeldheid en twijfel van degenen die steunen op kracht en kracht alleen. Wij zijn besloten om in het huidige con flict ons door niets terug te laten houden en ons niet te laten afhouden van den dienst aan de gemeenschappelijke zaak. De groote steden Warschau, Praag. Weenen kunnen hopen, te midden van hun wan hoop, hun bevrijding is zeker. De dag zal komen waarop de vreugdeklokken zullen luiden over Europa en waarop de overwin nende naties, meester niet alleen van haar vijanden, maar ook van zich zelf, recht vaardigheid, traditie en vrijheid een huis zullen ontwerpen en bouwen waar plaats zal zijn voor allen. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft te Leeds een via de radio uitgezonden rede gehouden, waarin de minister opnieuw een uiteenzetting gaf van de Britsche vredesdoeleinden. Wij moeten streven naar het herstel van de vrijheid der kleine naties, waarvan Duitschland ze op wreede wijze heeft be roofd en, proflteerend, naar ik hoop, van de in het verleden opgedane ervaringen, zullen wij ons uiterste best doen, Europa te vrijwaren van een herhaling van deze ramp. Wij zoeken niets voor onszelf. Chamber lain heeft openlijk gezegd, dat. Indien wij maar eenmaal weer de zekerheid konden hebben, dat de Duitsche regeering haar verplichtingen zou nakomen en eerlijk zou samenwerken bij de poging een Europee- rchen vrede te vestigen, inplaats van hem te vernietigen, op den grondslag van „leven en laten leven" voor alle naties, wij geen wraakgierigen vrede zouden wen- schen. niet een, welke Duitschland zijn rechtvaardige plaats onder de naties zou ontzeggen. De eenige reden, waarom niet reeds morgen vrede kan worden gesloten, is, dat de Duitsche regeering tot nog toe, geen be wijs heeft geleverd van haar bereidheid, de schade te herstellen, welke zij haar na buren heeft toegebracht, of van haar be reidheid de wereld te overtuigen, dat, eenig verdrag, dat zij zou onderteekenen, meer waard is dan het papier, waarop het ge schreven is." „Wij onderschatten," aldus zeide Halifax verder nog, de kracht van den vijand niet, Wij zijn er ons van bewust, dat de worste ling heel onze energie en vastberadenheid eischt, maar de eenheid der moreele doel stelling van de democratieën, welke Hitier zoo laag aanslaat, zal de voornaamste oor zaak worden van zijn nederlaag. Na hierop het verloop der gebeurtenissen sinds de overeenkomst van Muenchen te hebben nagegaan plaatste Halifax de Duit sche ambities tegenover Groot-Brittannië als vredesmacht. Geen enkele kleine natie, aldus spreker, heeft ooit onze macht beschouwd als een bedreiging voor haar ordelijke en wettige ontwikkeling. Dit is echter niet het geval met Duitschland. De onafhankelijkheid van Finland wordt bedreigd, door een volkomen onuitgelokte agressie, waarvoor Duitschland een zeer zwaar deel van de schuld moet dragen. Het zou niet in bet algemeen belang zijn bekendheid te geven aan de maat regelen, die de regeering neemt, om bij stand te verleenen aan Finland. Onze belofte, om dit land te helpen, zal ech ter geen ijdele uitdrukking van aca demische of formeeie sympathie blij ven. Dultschlands eenige kans, om dezen oor log te winnen lag er in, den oorlog snel te winnen. Toch aarzelde het, niet om eenigerlei teedere gevoelens, maar om de zelfde reden, waarom een bulderaar aar zelt, om iemand te slaan, die wellicht een klap terug zal geven." „De geallieerden", aldus besloot Halifax zijn rede, „hebben de afgeloopen maanden besteed om hun productie te verhoogen, een steeds grooter wordend expeditieleger in Frankrijk te landen en, vooral, om onze oorlogsinspanning te coördineeren met die van Frankrijk. De economische samenwerking tusschen de twee landen ls iets zonder weerga." Dank xli S-MInutanVapoRu»"» II (Van onzen Londenschen correspondent). Iedereen, althans iedereen in Engeland, kent de beroemde definitie van nieuws, jaren geleden neergelegd door een groot Fleet Streetman. Als een hond een man bijt, zei hij, is dat geen nieuws. Maar wanneer een man een hond bijt, dan is het nieuws. Zoo is het ook met de torpedeering van koopvaardijschepen. Wanneer een onderzee boot een Engelsch vrachtschip in den grond boort, komt het met groote koppen in de kranten. Maar wanneer er op dienzelfden dag honderd andere vrachtschepen veilig en wel uit alle deelen der wereld in Enge land aankomen, dan valt daarover in de kranten met geen letter te lezen. Resultaat de krantenlezer die sinds het uitbreken van den oorlog geregeld, elke week over getor pedeerde schepen heeft gelezen, staat stom verbaasd wanneer hij eens naar zee gaat en daar ontdekt, dat het op die beruchte zee een waar gedrang is van schepen die klaar blijkelijk zonder eenige hindernis, hun dage lijks werk doen. Een mensch moet nu een maal zien om te gelooven. Chamberlain kan hem hondermaal vertellen dat er ondanks alle mijnen en torpedo's eiken dag duizen den Britsche schepen door de zeven zeeën ploegen, hij kan hem bezweren, dat Brit- tannië nog steeds meester van de zee is, maar de ongeloovige mensch zal dit alles eerst werkelijk volmondig kunnen aanvaar den wanneer hij het met eigen oogen gezien heeft. Welnu, ik heb het gezien. Ik heb onlangs drie dagen over de gevaarlijkste aller zeeën, de Noordzee, gevaren en ik heb nog nooit in mijn leven zooveel schepen gezien. Voor mij lijdt het geen twijfel meer. Chamberlain heeft de waarheid gesproken. Engeland beheerscht de zee. Hoe doet het dat? Hoe slaagt het er in haar koopvaardijvloot met zooveel succes tegen het mijnen- en duikbootengevaar te beschermen, dat meer dan 99 van deze vloot nog dagelijks en, naar het zich laat aanzien, voor onbepaalden tijd de zeeën kan bevaren? Het mijnengevaar bezweert zij met behulp van het dappere corps mij nenvegers, die dag en nacht de groote scheepvaartroutes schoon houden. Hoeden af voor deze stoere knapen. Het zijn voor een groot deel visschers, die bij het uit breken van den oorlog hun diensten heb ben aangeboden om in de tallooze, als mij nenvegers in dienst gestelde trawlers, het hardste en gevaarlijkste werk van den zee oorlog te doen. Ik heb mij op mijn reis over de Noordzee eenig idee kunnen vormen van de ontberingen die zij in hun dagelij kschen arbeid doormaken. Zij varen niet, zooals ik, bij mooi weer, in een comfortabel passa giersschip. door een schoon geveegde geul, beschermd door torpedobootjagers en lucht patrouilles; zij trekken in weer en wind in hun pieterige vaartuigjes de zee op. alleen onbeschermd, de mijnen tegemoet. Nog maals, hoeden af voor deze stoere knapen. Het tweede gevaar, de sluiks aanschieten de torpedo van de in de diepte loerende duikboot, is binnen vier maanden reeds grootendeels buiten werking gesteld door het convooistelsel. Dat duurde in den vorl- gen oorloe heel wat langer. Toen gingen er bijna drie jaar overheen, voor men de duik boot meester werd. Engeland moest aan den rand van den afgrond komen, met maande- lijksche verliezen van honderden kostbare schepen, voordat de voorstanders van het convooistelsel deze nieuwigheid eindelijk bij hun orthodoxe collega's ingang konden doen vinden. Lloyd George vertelt ln zijn memoi- m Om kinderverte of hoest vlug ai' b nj» innemen te be C doe als volgroei tijd: (1) «VI VicksVapoRtfe rv en borst (l Jf.r^ ook opdenk »/V> ff/ slotte een dïf de borst doc« warm flantlb Geen wachttijd—Werkt" Door deze massage begint VapoRc de huid te werken als een pappie^ ontstaan door de lichaamswarm^ dampen, die 18 x per minuut nai'i luchtwegen van neus, keel en bor geademd. Door de urenlang aan£ bele werking verzacht VapoRubo lost het slijm op, vermindert maakt het ademen gemakkelijk.i* zich prettig voelend, valt het kixj een verkwikkenden slaap, 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 cL 6404 PREDIKBEURT Boskoop Ons Lokaal iNi** dagnam. 7 uur, de heer J. A i Alphen. Waddinxveen Gebouv nam. 7 uur. ds. De Rover «ut NED. HERV. KR' Beroepen: Te Donkerbroei' laatstelijk Fvang. Luth. pred. i| Boxum, C. J. van Royen tc Llnschoten. J. van den Hein* Ds. J. VESSEIL res van den bitteren strijd, die er over de invoering van het stelsel gestreden werd. Tal van argumenten werden in het geding gebracht om te bewijzen dat het ten eenen male onpractisch was. De verzameling van de schepen in een convooi zou kostbaar op onthoud veroorzaken, alle schepen in een convooi zouden worden gedwongen met de snelheid van den zwaksten broeder te varen, de kapiteins zouden er in de Atlantische stormen niet ln slagen hun plaats in de dubbele colonne te houden, de samengroe- ping van een groot aantal schepen zou de taak van de onderzeeboot nog vergemak kelijken etc, etc. De practijk heeft anders anders geleerd. Het convooistelsel bleek van het begin af aan één triomfantelijk succes. Het verliescijfer viel van 25 °U van het aantal uitgevaren schepen, op het hoogte punt van Engeland's crisis ter zee, tot min der dan een half procent. Hoe doeltreffend het convooistelsel werkt, is ook weer gebleken bij het begin van den nieuwen oorlog. De organisatie voor het convoyeeren van koopvaardijschepen was toen geheel klaar. Tienduizend koopvaar dijkapiteins hadden in vredestijd reeds on derricht ontvangen in de speciale problemen die het varen in convooi meebrengt: de verzamelplaatsen voor uitvarende convooien waren vastgesteld en al het andere organi satorische werk, dat noodig is om Engeland's enorme koopvaardijvloot veilig en met een minimum van oponthoud over de zeven zeeën te leiden, was voltooid. Bij het uitbreken van den oorlog bevonden er zich echter meer dan 1500 Britsche sche pen op zee, die in vredestijd en dus van zelfsprekend zonder convooi, uit hun havens waren vertrokken. Zij moesten op eigen stoom een veilig heenkomen trachten te zoeken. De duikboot had vrij spel en het gevolg was dat Engeland in de eerste twee weken van den oorlog veel grooter verliezen ter zee leed. dan sindsdien ooit het geval is geweest. Meer dan 130.000 ton Britsche schepen gingen naar den bodem der zee. Een maand later, toen vrijwel de heele Britsche scheepvaart in convooien was ge organiseerd, waren de verliezen voor het twec-wekelljksch tijdvak niet meer dan 40.000 ton. Zoo doeltreffend werkt het stelsel dat de wekelijksche verliezen van gecon- voyeerde schepen, ook ondanks de intensi teit van den mijnenoorlog en de aanvallen uit de lucht, nog nooit het cijfer van 1 °/o hebben bereikt. Toen ik onlangs drie dagen met een Britsch convooi over de Noordzee reisde, heb ik me dan ook eigenlijk de geheele reis volkomen veilig gevoeld Men denke niet, dat dat gevoel van veiligheid ontleend ls aan het gezicht van een groot aantal be schermde oorlogsschepen. Onze lange, dub bele colonne van ongeveer vijfentwintig schepen moest het stellen met twee kleine maar grimmig uitziende torpedobootjagers. Een daarvan stoomde vooraan en de ander achteraan. Daarnaast hadden wij dan nog de protectie uit de lucht van de drie of vier R.A.F.-machines die den heelen dag in groote bogen om ons convooi cirkelden, terwijl wij voorts op den achtersteven een dubbelloopsch machinegeweer hadden om meeuwen mee te schieten. Voor gevaarlijker vogels zorgde ons vloot- en luchtescorte i namelijk wel. Dat heb ik tot mijn bevredi- ging persoonlijk kunnen vast stellen. Want al is ons convooi, zooals de overgroote meerderheid der convooien, zonder een1 schrammetje zijn haven van bestemming binnengeloopen. geheel zonder avontuur is de reis toch niet geweest. Den eersten mid dag dat wij op zee waren, kregen wij al In den ouderdom van niti Soest overleden ds. J. Vess kant der Geref. Kerken. Jan Vesseur werd 25 Mei II veen geboren en ontving zijt de Theol. Hoogeschool te Kil in 1898 candidaat werd. 210 jaar bevestigde zijn schoonn P. Kapteijn van Amstelveea gerak a. d. Lek in zijn ra waaraan de overledene zich; kende over Ef. 6 18. In 1 naar Elburg, welke kerk hij. om in 1916 naar Ouderkeri vertrekken. In 1918 werd d: kant te Stad aan 't Har. standplaats hij in 1928 mei: mansdorp verwisselde, in wijlen ds. F. E. v. Schaik, 1 hem als consulent bevestigd leende de classis Barendred emeritaat. Ds. Vesseur vestigde zicln nen a. d Vecht, waar hij 5 sten aan de Geref. Kerk t< leende. Na beëindiging vac vestigde hij zich metterwooi In zijn eerste gemeente overledene voorzitter van i en in Elburg lid van het 1* schooi en deputaat ad art. wel vanwege de classis Hard wege de Part Synode van hield hij hier eiken winter: gen. Ds. Vesseur heeft in d zijn ambtelijke loopbaan ni 5200 maal het Woord bedien de 7 jaar van zijn verblijf Numansdorp preekte hij elk maal. De teraardebestelling va overschot zal. naar wij ve vinden op Woensdag a.s. half een op de begraafplaat gemeente van Soest. KALENDERS. Van de DrukkerSenefel ontvingen wij een bijzonder gc? met zes gemakkelijk verwissel kleurendruk. In de week van 15 t/m. 20 Ji Nederland 42 faillissementen u dadelijk een schermutseling torpedobootjager en een D' te zien. Ze schoten er allebi maar het was toch wel op de vurige regen van machin waarmee een onafhankelijk1 ongeveer een mijl van on.' het laagvliegende verkennir groette en daarna de dreune onzen trouwen begeleider eii Hij was ons ongeveer een l uit, maar eiken keer dat hij z' kanon liet spreken, zag je.f den voor de doffe slag over een plotselinge, fel opvlam ring aan zijn vuurmond endi in de buurt van het vluchten' kleine donkere wolkje waar de lucht gebarsten was. Het mig gezicht. Blijkbaar ook scher die zich haasgewijs maakte Geen wonder dat i van deze schermutseling. nie voorstander van het convoo worden. Het is misschien Nederlandsche Spoorwegen, koop, maar het is pleizieng (Nadri

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10