4 TSTE BERICHTEN IJsbrekers hebben ingevroren schepen bereikt Het laatste oorlogsnieuws I)SCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 19 Januari 1940 Binnenland. Bemanning seinde „Alles O.K." BEURSOVERZICHT te&eri uvaxtxsUlg vat ontlost""»""6" DrlBMEENK 4Óchpdoosje vort 4Op. hjyjt ■CicSiaasn. win Buitenland Rede van Noorschen koning Stadsnieuivs iOVEREENKOMST IN HET iEREN-MAATKLEEDINGBEDRIJF. Ri 5 pet. duurtebijslag. S!schen de commissie voor arbeidsaan- ^nheden uit het hoofdbestuur van den 'van maatkleedingbedrijven en de iwerkende bonden in de kleedlng- trie is overeenstemming verkregen <n verlenging van de arbeidsovereen- die 15 Februari a.s. zou eindigen en ■bidt voor een aantal leden van voor den werkgeversbond. de arbeidsovereenkomst wordt een i-clausule toegevoegd, waarin wordt ken, dat partijen twee keer tijdens 'bijeen kunnen komen voor overleg of iierhooging of een verlaging van den ktebijslag redleijkerwijze noodlg is. meer de stijging der kosten van onderhoud na de laatste vaststelling -Hen duurtebijslag. doch ten minste 1 i voor het vaste tijdstip, dat overleg 'trden gepleegd. 7 punten of meer be- H|, kunnen partijen ook tusschentijds «rt komen voor het plegen van overleg. C verschil van meening tusschen de yn zal een onpartijdige scheidsman rak doen. .1 pet. duurtebijslag. welke een aantal niseerde maatpatroons betaalde, met ingang van den eersten betaal- a 29 Januari a.s. op 5 pet. gebracht .schillende maatpatroons betaalden op k der vakbonden reeds 5 pet. H tt' HET IJS IN DE OMGEVING. 0 Het heeft door den sneeuwval véél geleden. ,e informaties wijzen er op. dat ten- ,";e van den hevlgen sneeuw veil het de omgeving vanzelfsprekend veel ge- heeft. de voortdurende strenge vorst is het .rrlijk ruim voldoende sterk, dodh lief- 'rs van het maken van tochten, kun- 'rlaartoe toch thans onmogelijk gead- ■d worden. Er ligt nu te veel sneeuw ït ijs, dat daarop bovendien is vast- ■j'ren, zoodat het rijden géén genoe- ;m buitengewoon vermoeiend is. is men bij het dorp de Kaag reeds .bezig banen over korte afstanden aan *;gen en waar het ijs sneeuwvrij ge- H is, kan men natuurlijk weer goed de toegangen naar het Kagermeer 1 zoo spoedig mogelijk sneeuwvrij ge- !'t worden, doch vooralsnog blijft de len sneeuw een buitengewoon groote tcap, t uit andere plaatsen wordt ons ge- dat de sneeuw het ijs volkomen on tbaar heeft gemaakt. Dat is bijv. het te Bodegraven in alle richtingen. Wel ar de IJsclub begonnen, zoowel op de 'sche Vaart als op den Rijn met het n van een baan. maar men is nog over korten afstand gevorderd. In ■er geen nieuwe sneeuw valt. zal het worden voortgezet. De ijsbaan van sclub en de grachten van de Wierl- f!hans zijn weer geschikt om te rijden. Men meldt ons uit Ter Aar, dat het ijs, zoowel op de Langeraarsche Plassen als op vaarten en weteringen absoluut onbe rijdbaar geworden is. De ijsbaan van de Ter Aarsche LJsclub wordt zoo goed mo gelijk in orde gebracht, doch het maken van trekbanen door de gemeente, zal met het oog op het ruwe onderijs wel achter wege moeten blijven. Alle verbindingen met andere gemeenten zijn onbruikbaar geworden. De Rijnsburgsche IJsclub heeft op het Noordwijkerkanaal een baan vrij gemaakt en deze wordt 's avonds verlicht. Ook in Hillegom heeft mén op de ver lichte ijsbaan, die door militairen van sneeuw was ontdaan, gisteravond weer ge reden. De Haven was eveneens gedeeltelijk geveegd. In het algemeen kan gezegd worden, dat in verschillende plaatsen banen vrijge maakt zijn of worden, doch daar blijft het dan ook bij, zoodat den schaatsenliefheb ber beslist ontraden moet worden, vér van huis te gaan. Drie auto's onderling aan elkaar verbon den hebben met behulp van een sneeuw ploeg een baan gemaakt over de Woud- Webering onder Woutbrugge. Twee paarden, eveneens met een sneeuw ploeg, veegden een baan van de Veensche Sluis Roelofarendsveen) over hef. Paddega t en de Wijde Aa, naar Hoogmade. In beide gevallen is dit gebeurd op parti culier initiatief. Hedenmiddag is door een sneeuwploeg begonnen om over een breedte van 3 M. sneeuwvrij te maken het traject: laatste ge deelte Meerburgerwetering onder Zoeter- woude waar veel wakken zijn en vervolgens den Rijn af tot den Hooge Rijndijk. CRITIEK OP STAATSGARANTIE AAN DE SPOORWEGEN. Het is gisteren niet gelukt per vliegtuig in contact te komen met de in het IJssel- meer vastgeraakte schepen. Per K. L. M- vliegtuig trok een lid van de directie der reederij Koppe er gistermiddag op uit om levensmiddelen te brengen, doch piloot Tepas slaagde er bij het slechte zicht niet in de schepen te ontdekken zoodat men onverrichterzake terug moest keeren. Even voordat men weer op Schiphol landde, ar riveerde daar Parmentier met de „Xema". Hij was naar Urk geweest en had de sche pen wél gezien. De ijsbrekers waren toen tot op ongeveer drie K.M. het convooi ge naderd. Vandaag zijn de pogingen om met de bemanning der drie schepen in contact te komen, voortgezet. Om kwart voor tien is Parmentier na melijk met een Fokker F. 7 naar Urk ver trokken voor het overbrengen van de post. Hij had tevens de levensmiddelen aan boord, welke hij zou trachten uit te wer pen. Tevens had hij opdracht de positie van de twee ijsbrekers vast te stellen. Op Urk bestond eenige ongerustheid over de ijsvlet van de reddingsvereeniging ..Hulp en steun", welke gisterochtend van het eiland was vertrokken en sindsdien niet is teruggekeerd. Het is echter zeer waar schijnlijk. dat deze ijsvlet zich gisteren nog bij de schepen bevond, aangezien er door middel van letters op het ijs voedsel voor 35 man was gevraagd, uit welk aantal men opmaakt, dat ook de tien Urkers, die met de ijsvlet waren uitgezonden, zich nog aan boord bevonden. Uit Elburg is vanochtend een ijsvlet vertrokken met eenige verzeke- rings-experts, die de .situatie, waarin de schepen verkeeren, zullen opnemen. Deze heeren hadden reeds gistermiddag getracht zonder ijsvlet wandelend over het ijs naar de schepen te gaan. doch zij moesten toen onverrichter zake terugkeeren, omdat een scheur van ongeveer tien meter breedte was ontstaan. De ijsvlet, welke glsteroch- De Alg, Ned, Beroepsautovervoerders Bond opgericht onder de leden van den A.N.W.B., ITwin Hz. o Mooiino- KovAAncfroruncv v» r> RmiH i tend met levensmiddelen naar de booten de af deeling beroepsvervoer van den Bond van Bedrijfsauto verkeer in Nederland, de Bond van Exipeditetors en Transportonder nemers en de Centrale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg, heb ben een adres aan den minister van water staat doen toekomen, waarin zij verklaren, dat de uitzonderlijk bevoorrechte positie der Ned. Spoorwegen, vergeleken bij het par ticuliere vervoerbedrijf, culmineert in de financieele bedrijfsvoorwaarde. doordat de Staat zich garant stelt voor de exploitatie uitkomsten van het spoorwegbedrijf, en in de economische 'bedrijfsvoorwaarde, doordat de Ned. Spoorwegen, naast het goederenver voer ook het personenvervoer over geheel Nederland monopolistisch uitoefenen over alle eenigszrns langere afstanden. Er wordt op gewezen, dat het o verheids- spoorwegbedrijf, werkend met staatsgaran tie. zelfs bij vervoer beneden kostprijs, zich te allen tijde verzekerd weet van de noo- dige fondsen tot instandhouding, vernieu wing en ombouw. Een adres van overeenkomstige strekking is vanwege den bond Schuttevaer ten aan zien van het goederenvervoer te water aan den minister toegezonden. B "PENBERG SPREEKT TE OXFORD. I namen steeds toe. Ir. September werden 58 000 barrel gekocht, in October 318.000, in November 417.000, voor December zijn de aankoopen nog niet bekend. DE ONTPLOFFING IN DE LONDENSCHE MUNITIEFABRIEK. De Engelsche bladen berichten nog. dat Finsche gezant te Londen, Georg -enberg heeft te Oxford een rede ge in. waarin hij de vraag stelde, waar- .tolln Finland heeft aangevallen en b()n uiteindelijk doel is. Hij beant- de deze vraag met te zeggen, dat op het oogenblik niet minder poogt, rich een weg te banen naar het Wes- m de beschaving te vernielen. Stalin "ritte zelfs Lenln en hij vertegenwoor- liet het bolsjewistische idee: hij ver- woordigt slechts den verachtelijken wil vernielen en te strijden. Een land nland, dat niets vraagt en niemand igt, en dat op het oogenblik nog niets s verlangt dan tot een vriendschap- s oplossing te komen, heeft geen an- keus, dan tot het uiterste van zijn ït te strijden. AMERIKAANSCHE REPUBLIEKEN 1 EN DE RUSSISCHE INVAL. .-egeerlng van Uruguay heeft gisteren Teering van Chili ervan in kennis ge- dat het voornemen om een gemeen- pelijk protest van de 21 Amerikaan- epublieken te laten hooren tegen den 'ichen inval in Finland is opgegeven, zien het niet mogelijk blijkt te zijn, nstemmige medewerking hiervoor te '«ken. i en. Mexico hadden n.l. geweigerd Ie protestactie deel te nemen. TIKAANSCHE INGENIEURS TERUG j UIT RUSLAND EN JAPAN. Amerikaansche petroleummaatschap- i hebben een tiental van haar inge- s teruggeroepen, die leiding gaven len bouw van installaties in Rusland pan. In officieele kringen wijst men dat de terugroeping niet is uitgegaan iet Amerikaansche departement van Uandsche zaken, doch dat de maat- pijen zich wenschen te houden aan .moreele embargo" op machines en ische installaties van benzine voor ulgen, om welks toepassing het de nent verzocht heeft tegen landen die rbevolkingen bombardeeren. RUSLAND KOOPT BENZINE. was vertrokken, heeft naar alle waarschijn lijkheid haar doel bereikt, aangezien Par mentier gisteren rapporteerde, dat deze vlet zich op slechts enkele kilometers van het convooi bevond. Omstreeks halftwaalf keerde Parmentier terug met de mededeeling, dat de twee ijs brekers het convooi hebben bereikt. Zij hebben het ijs aan alle kanten stuk ge maakt, zoodat de „Holland" en de „IJsel" in open water lagen. Op het oogenblik, dat het vliegtuig pas seerde, was men bezig, alles in gereedheid te brengen voor het vertrek. Parmentier wierp een tweetal brieven uit, bestemd voor de opvarenden van de schepen der reederij Koppe en voor de bemanningen der sleepbooten van de firma Goedkoop. Hierin werd gevraagd of de opvarenden nog speciale wenschen hadden. Parmentier vloog daarop door naar Urk om er 39 zak ken post af te geven. Voor de terugreis hadden drie passagiers geboekt, terwijl te vens een hoeveelheid post van het eiland werd meegenomen. Parmentier vloog toen voor de tweede maal boven de schepen, waar bleek, dat men inmiddels had geant woord op de schriftelijke gestelde vraag. Op het ijs stond thans geschreven: „Alles O. K voedsel tot Zaterdag". Hoewel deze mededeeling van optimlstischen aard was, achtte Parmentier het toch gewenscht de tien zakken levensmiddelen, welke hij aan boord had, uit te werpen. Voorts stond op het ijs geschreven „Varen naar Amster dam." Men neemt aan dat de terugreis zoo spoedig mogelijk BMV waarbij de twee ijsbrekers voorop zullen varen om zoo noodig opnieuw een breede vaargeul te maken. Het staat niet vast. of de sleepbooten de „Holland" en de „LJssel" op sleeptouw zullen nemen. Weliswaar zijn laatstgenoemde twee schepen lek geslagen, doch het schijnt, dat er weinig gevaar voor zinken bestaat In leder geval zijn de belde machinekamers intact gebleven, zoodat zij op eigen kracht zullen kunnen varen. De „Friesland" welke zich in deplorabelen toe stand bevindt, en eigenlijk nog maar op het ijs hangt, zal worden achtergelaten. Het water is ter plaatse zeer ondiep, zoo dat bij zinken het schip waarschijnlijk nog voor een deel boven de oppervlakte zal blijven uitsteken. Wellicht zal het later nog mogelijk zijn het vaartuig te bergen. Het valt bij benadering niet te zeggen, wanneer de schepen te Amsterdam zullen aankomen. Indien de geul, welke de ijs brekers op de heenreis hebben gemaakt, nog open is, zouden de booten reeds in den loop van Zaterdag de Oranjesluizen kunnen bereiken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal deze nieuwe tocht ongetwij- ield nog vele moeilijkheden opleveren, zoo dat de schepen, naar verwacht wordt, wel eenige dagen onderweg zullen blijven. Vanmiddag om half een zou Parmentier Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte: de heeren O. H. Frank (Den Haag), J. J. Spierenburg (Overschiet, Tj. Kuipers (Den Haag), H. Flu (Leiden) en H. de Groot (Oegstgeesti. Bevorderd zijn tot arts: de heeren J. H. Jaarsma (Rotterdam), W. Dijk (Den Haag) en C. W. H. van Raalten, (Den Haag'. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij K. B van 18 Januari is met ingang van 1 Februari aa. benoemd tot burge meester der gemeente Klundert: mr. G. Draijer. De heer Drayer werd 12 Mei 1891 in Sua- woude (Fr.) geboren. Hij is thans volontair ter gemeentesecretarie van Hazerswoude en woont hier ter stede. Men zie pag. voor Nagekomen Berichten 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 18 Januari. Hoewel de handel op de Amsterdamsche Ef fectenbeurs heden van zeer bescheiden omvang was. maakte de markt toch niet bepaald een doodschen indruk. In enkele rubrieken toch ontwikkelde zien eenige affaire, en hoewel de zal worden begonnen, omzetten niet groot waren, werd daardoor toch eenige beweging veroorzaakt. De stemming was gedrukt. Dit hield klaarblijkelijk verband met de zwak ke tendenz voor de Amerikaansche fondsen. Een direct aanwijsbare oorzaak was niet voor handen. Het gebeurt echter meer dan eens. dat indien de Amerikaansche afdeeling van de Am sterdamsche Beurs geruimen tijd weerstand heeft geboden aan kleine reacties in Wallstreet. de geaccumuleerde verliezen tenslotte tot uit drukking komen in een vrij scherpe inzinking en klaarblijkelijk was dit heden het geval. De Amerikaansche waarden werden over de geheele linie lager afgedaan en daarbij hadden vooral de Staalaandeelen. waarin tamelijk druk handel werd gedreven, een zwak voorkomen. Na vrij belangrijk lagere opening werden onder beurs tijd overigens slechts kleine schommelingen meegemaakt. Ook de Koperaandeelen verkeer den in reactie, zij het op bescheiden wijze. Ook de Spoorwegshar es werden beneden de vorige prijzen verhandeld. Op de locale markt ondervond men van een en ander klaarblijkelijk den nadeeligen weer omslag. De stemming was gedeprimeerd. Ko ninklijke. waarin geregeld op kleine voet zaken werden gedaan, openden onmiddellijk beneden het vorige slotniveau en zakten na enkele inter mediaire schommelingen geleidelijk aan nog wat in. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rub bers kwamen eenige punten lager te liggen. Ook diverse minder courante soorten moesten zich een kleine opoffering getroosten. Voor TT TT.. Sulkeraandeelen bestond vrijwel geen belang- opnieuw post naar Urk brengen. Hij zal <ian stelling en onder beurstijd was het vrijwel niet wederom de situatie van het convóoi op nemen. De heer Van Munnik van de ree derij Goedkoop zal dezen tocht meemaken om als deskundige poolshoogte te nemen. Het eiland Urk vertoont een Siberischen aanblik. Alles ligt bedolven onder de sneeuw en rondom het eiland zijn huizenhooge ijs bergen opgestapeld. Het weer is goed en het zicht helder. MILITAIREN VAN URK NAAR LEMMER VERTROKKEN. Vanochtend om half tien zijn van Urk vijftig militaire verlofgangers, die sedert begin Januari op Urk vertoefden en door den ijstoestand niet meer weg konden, langs den dijk naar Lemmer vertrokken om naar hun garnizoenen terug te keeren. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. De heer H. C. Nijkamp te Enschede, die benoemd is tot lid van de Eerste Kamer Ln de vacature Van Voorst tot Voorst, heeft deze benoeming aangenomen: VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldt: Gisteravond zijn op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het Noordoostelijk deel van ons land gevlogen. Zij zijn van den gromd af beschoten. Daar enkele aanwij- ■PP zingen deden vermoeden, dat het Britsche meer dan een week geleden politie-officieren vliegtuigen waren, is te Londen om ophel- een bezoek hebben gebracht aan de munitie- dering gevraagd, fabriek Waltham Abbey met een drieledig 0 m doel, n.l. een onderzoek in te stellen naar de bestaande organisatie tot het voorkomen van het uitlekken van fabrieksgeheimen, het voorstellen van nieuwe veiligheidsmaat regelen en te ontdekken of er eenige waar- held schuilde in de anoniem ontvangen nX mededeeling. dat „ongelukken zouden kun- Eerlijke vijandelijke vliegtuigen naar Noord nen gebeuren". 'da Bloedzuiverende II cIc stoelgang g/T vehfruMcAja/i. mogelijk om een transactie te sluiten. De incourante soorten waren volkomen ver waarloosd. Op de Scheepvaartmarkt ging Iets om in Nederlandsche Scheepvaartunies, die een klei nigheid inzakten. Ook Koninklijke Booten moes ten een kleine veer laten. De Industrleafdeellng was stil en nauwelijks veranderd voor de bekende toonaangevende aandeelen. De affaire in Ta bakken was van kleine afmeting. De koersen wa ren weinig veranderd en slechts een kleinigheid lager voor Senembah's. De Beleggingsafdeling had een rustig verloop. De Nederlandsche Staatspapieren waren onge veer prijshoudend, waarbij slechts geringe mu taties vielen op te merken. Voor buitenlandsche beleggingen bestond geen animo. De 3 3/4 obligatien Frankrijk waren lichtelijk aangeboden. WISSELKOERSEN. Londen 7.453/i <7.45»/.); Beriijn 75.45 <75.40); Parijs 4.22'/; Brussel 31.60»/* (31.64) Zwitserland 42.17 (42.18); Kopenhagen 36.32'/s (36.32'/.); Stockholm 44.77'/. (44.82*) Oslo 42.75 (42.75); New York 1.88 (1.88 1/16) Lire bankpapier 5.90 (5.95) Prolongatie 21/.; Part. disc. 17/6; Dag- geid i meraadschap ons zal helpen ons doel, een Registermarken 15 7/8; Handels Sperr- vrij en onafhankelijk Noorwegen, te berei- marken 5 7/8; Reismarken 39; Bankpapier 6286 (Ingez. Med.; In het Duiteche legenbericht van heden wordt gemeld: „Op den avond van den achttienden Ja nuari vonden vluchten plaats van afzon- De politie heeft de afgeloopen weken een aantal fabrieken bezocht om een onderzoek ln te stellen naar de mogelijkheid van ongelukken. Gisteren heeft de recherche een langdurig bezoek gebracht aan Waltham Abbey, waar zij het tooneel van de ontploffing in oogen- schouw nam en besprekingen hield met de autoriteiten. In verband met de nasporingen omtrent sabotage, doen de politie- en brandweer- autoriteiten thans ook onderzoekingen naar de oorzaken van een mysterieuzen brand, welke gisteravond in een electro-technische machinefabriek in Enfield is uitgebroken. De brand werd binnen het uur bedwongen, de schade is slechts gering. United Press. LUCHTAANVALLEN BIJ GOLVEN. In Finsche kringen gelooft men, dat de Rus sische luchtaanvallen bij golven komen, om dat er bij de bases 'n periodieke schaarsch- te aan benzine en bommen is, daar het moeilijk is de capaciteit van het trans port uit Rusland gelijken tred te doen| houden met de verkwisting van de Russen in de lucht. Men schat dat de Russische vliegtuigen ten tijde dat de bombardemen ten op volle kracht geschieden, ruw geschat een half millioen liter brandstof per dag gebruiken. (United Press) West-Duitsohland. Hierbij werd op don heen- en terugtocht veelvuldig over Neder- landsch territoriaal gebied, gevlogen. ken Ook de voorzitter van de Storting. Hambro. heeft gewezen op de solidariteit van het Noorsche volk en zeide: „Overal wanneer de mannen en vrouwen van Noor wegen bijeen zijn, gaan hun gedachten en wenschen uit naar Finland. Zij verlangen een spoedigen en eervollen vrede voor dit i dappere buurvolk. Onze wil ons land te verdedigen kan geen betere uitdrukking van zijn eensgezindheid vinden dan in den naam van onzen koning en den kroon prins." NIEMAND GERED! „National Tidende" meldt, dat het niet mogelijk geweest is de bemanning te redden van den schoener, die in de Oostzee ln het ijs bekneld is geraakt en vergaan. Vis- schers hebben van de kust af twee man- inen gezien, die van ijsschots op ijsschots sprongen en tenslotte verdronken. De na tionaliteit van den schoener is niet be kend. 17; Duitsdh zilver IA Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. DE HEER TAGE BULL BENOEMD TOT DEENSOH GEZANTSCHAPSRAAD TE ROME. Naar wij vernemen is de heer Tage Blill. gezantsohapsraad bij de Deensche legatie te 's-Gravenihage. in .gelijke functie benoemd te Rome, waarheen hij Woensdag as. per trein zal vertrekken. Hedenochtend heeft de heer Buil een af scheidsbezoek gebracht, aan den minister van buitenlandsche zaken. GRIEKSCH- DUITSCH HANDELSACCOORD Het Grieksch-Dultsch handelsaccoord hetwelk thans theoretisch effectief is, staat .correspondent van de New York Timesden export naar Dultschland toe van 58.000 ishington bericht, dat de sovjet-unie het. uitbreken van den oorlog in a 1.300.000 barrels benzine heeft ge in de Vereenigde Staten. In welin- te kringen veronderstelt men, dat het ;te deel van deze benzine is gebruikt Jen oorlog ln Finland. De aankoopen Press). ton Grieksche tabak, hetwelk 80% van den totalen oogst is, benevens kleine verzendin gen van ertsen, zooals 2200 ton bauxiet, 900 ton magnesium. 1500 ton minerale chroom. 7000 ton ijzer. 200 ton mangaan, lino tón nikkel en 1200 ton kiezelaarde. (United Gisteravond is op het koninklijk palels te Oslo een diner aangeboden ter eere van de leden van het parlement. De koning heeft een tafelrede gehouden, waarin hij zeide: „Wij kunnen slechts met afschuw den ken aan de toekomst, wanneer de oorlog werkelijk zal losbreken. De oorlog tusschen Finland en de sovjet-unie is een nieuwe factor van gevaar en wij hopen, dat beide landen spoedig vrede zullen sluiten. Geluk kig is Noorwegen tot nu toe buiten den oorlog gebleven, doch de moeilijkheden blijven vele. Er is evenwel één lichtpunt en dat is de kameraadschap van het Noor sche volk. Ik ben overtuigd, dat deze ka- TURSCH-BULG AARSCHE BESPREKINGEN. In de slotvergadering van het parlement heeft de Turksche minister-president, Sy- cam, verklaard, dat de besprekingen tus schen Kiosseiwanof en Menemenciogloe de vriendschap tusschen Bulgarije en Turkije hebben bevestigd, en de eensgezindheid hadden vastgesteld der pogingen voor vrede en veiligheid voor de Balkanlanden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Damp- spanningen en vloeistof- en dampdichthe- den van Krypton", de heer J. J. Meihuizen geboren en wonende te Arnhem. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: De Motoriek als persoonlijkheidskenmerk van het Kind", Mej. W. J. de Bouvé geboren te Utrecht en wonende te Katwijk-aan-Zee. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde: de heeren P. S. Blom, (Den Haag), P. Crezee (Rotterdam), A. A. F. Asjes (Den Haag) en M. G. Bon (Oegst- geest). Bevorderd zijn tot apotheker: de dames M. Franzen (Dordrecht), C. L. v. d. Handel (Rotterdam), A. W. J. E. Waltheer (Den Haag) en de heeren J. C. Mertens (Voor burg), J. Polderman (Den Haag». P. Pols (Rotterdam) A. Ringeling (Den Haag) en H. A. Weber (Den Haag). LEIDEN, 19 Jan. Veemarkt. 2 stieren; 95 kalf- en melkkoeien 180310, t. vL; varekoeien e.a. 120—210, t. vl.; 76 vette koeien 200350, 6088 ct. per kg. (schoon gew.), t. vl.; graskalveren 30 —65. r. m.; 18 vette kaiveren 80—145, 100—135 ct., tam; 168 nuchtere slachtkalveren 512, tam 400 vette schapen 17-28. m.; 1132 vette lammeren 10—17, m.: 8 zeugen 40—75. tam; 121 mestvar- kens 20—35. tam; 107 biggen 8—12, tam; 3 bokken en geiten. Kaasmarkt. Goudsche kaas le srt. f.31—33'2, 2e srt. f.29'.:30V4. 8 partijen. Handel matig. BODEGRAVEN, 18 Januari. B.PiC.V. Aanvoer 6925 stuks kipeieren; prijs wit f.4,104,40; ge mengd f. 4.304,50; kuikeneieren f. 3,904,40; eendeieren f. 3,90. HOOFDDORP, 18 Januari. - Rogge f. 8,75 9,25; Chevalier gerst f. 9.159,65; wintergerst f8,759,25; haver f. 7,758,25; duiveboonen f. 11,7512.25; paardeboonen f.10—10,50; groene erwten f. 9.95—10.95; vale erwten f. 16—17; gele mosterd f.3035; Kanariezaad f. 11—12; kar- wijzaad f.35—36; blaumaanzaad f. 36.50—37,50; koolzaad f. 13—15. Alles per 100 KG. LEEUWARDEN. 19 Januari. Zuivel: Sleutel kaas 1216; Nagelkaas 1014; Goudakaas 25; Edammerkaas 2144; aanvoer 1232; veilingboter f. 1,56 per KG. Aanvoer 1/3 0/6 0/12 vaten; commissie 82. - V ere enig in g van Zuivelmaat- schappijen - Edammer kaas 20 plus f. 14.50 15,00, 40 plus f.2424,50; Goudsche kaas 20 plus f. 14,5015.00, idem 40 plus f.2424,50; volvette kaas 40 plus f.2029,50; broodkaas 40 plus f.24 24.50: Leidsche kaas 20 plus f. 14,5015; ales per 100 KG. Stemming kalm. F.N.Z.-noteering voor Friesche kaasoorten De F.N.Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld (in centen per KG): Goudsche 20 plus 29—30: id. 40 plus 48—49; idem volvet 58—59; Edammer 20 plus 29—30. idem 40 plus 48—49; broodkaas 40 plus 4849; Leidsche 20 plus 29—30 Stem ming kalm. LEIDSCHENDAM, 18 Januari. Het Blesse Paard". Kipeieren f. 4.354.75; heneieren f.3.90 4,15 per 100. NIEUWKOOP. 18 Januari. Aangevoerd 3500 eieren. Prijs f. 2,75—4,30 per 100. VOORHOUT, 18 Januari. Slachtkonijnen 45 180 ct.; kippen 45—65 ct.; hanen 75 ct.; duiven 12 ct.; eenden 40 ct.; alles per stuk. WOUBRUGGE, 18 Januari. - Pr(js kipeieren f. 4.104,70 per 100. ZOETERMEER, 18 Januari. Aangevoerd 13.006 stuks. Pr(js kipeieren f.4—6; kleine kipeier«a f. 3,503,90 per 100.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3