STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 19 Januari nuariy Overzicht YISSCHERIJ-BERICHTEN De actie in de lucht De Duce over koloniën Uit het Belgische parlement Verspreide berichten Geruchten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Ambtsaanvaarding van prof. dr. V. E. Korn Emser-Pastilles Groenteboer ontstal zijn collega f. 500.- Fraude ten kantore van den gemeente-ontvanger Minder Wf Verkoudheden!^ Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat de dagelijksehe verkenningspatrouilles in de lucht aan de kust een aantal Duits-lie aanvallers hebben vernietigd. Voorts wordt van Deensche zijde opnieuw gesproken over zwaar geschutvuur en het waarnemen van vliegtuigen b;j Sylt. doch officieel is van Britsche zijde verklaard, dat geen enkel Britsch vliegtuig boven Svlt heeft gevlogen. Of het dus loos alaim is geweest? Gistermiddag heeft Mussolini de eerste vergadering gepresideerd van den algemee- nen raad der consultatieve organen van Italiaansch Afrika, in tegenwoordigheid van alle leden der regeering en 260 leden dier organen. Na een rede van den minister voor Ita liaansch Afrika, Terruzzi, sprak Mussolini een korte rede uit. waarin hij zeide: ,,De geschiedenis der volken, die in staat zijn leven te geven aan een imperium, leert ons, dat in den eersten tijd het imperium een geestelijke, politieke en militaire schepp.ng is van het moederland. In het tweede tijd vak leeft en ontwikkelt het imperium zich dank zij de middelen, die voor het grootste deel geleverd moeten worden door het moederland. In het derde tijdvak bevredigt het imperium zichzelf geheel, d.w.z bereikt het zijn volledige economische en militaire zelfgenoegzaamheid. In het vierde tijdperk is het imperium in staat, grondstoffen te leveren en in zijn landen steeds talrijker massa's menschen uit het moederland op te nemen. Om imperia zeker te behouden, moet men ze bevolken. Van deze vier tijdperken kunnen wij het eerste als voltooid beschouwen. Thans is de taak van de nieuwe consultatieve organen, die vanaf heden hun werk beginnen, met zoo min mogelijk papier en inkt de nieuwe tijden te bespoedigen. Ik ben er zeker van, dat ieder uwer voor het bereiken van dit groote doel zijn krach ten. zijn talenten en zijn wil in het werk zal stellen". RUMOERIGE ZITTING VAN DEN SENAAT Met honderd stemmen tegen zestien en één stem blanco heeft de Belgische Se naat een urgent interpellatleverzoek van senator Van Dieren verworpen. De inter pellatie zou betrekking hebben op de reor ganisatie der regeering, die slechts vier Vlaamsche ministers omvat op de veertien zetels, zoodat geen enkel Vlaamsch katho liek-democraat meer zitting heeft in de regeering, en op de versterking van de voorzorgsmaatregelen aan slechts één der landsgrenzen, benevens op de beteekenis van de instelling van het groote hoofd kwartier en de volmachten, die aan dit hoofdkwartier zullen worden gegeven. Vervolgens hield senator Borginon een interpellatie over het verbod van het Vlaamsch-nationalistische blad ,.Volk en Staat", over de soortgelijke verbodsmaat regelen tegen de weekbladen „Strijd" en „Vos" en over „de systematisch op de onder de wapenen zijnde Vlaamsche soldaten ge worpen verdenking". De minister van binnenlandsche zaken. Van der Porten, verklaarde dat de verboden tegen de genoemde bladen eveneens zouden worden uitgevaardigd tegen welke publica tie ook, welke de soldaten zou kunnen de- moraliseeren en de eenheid van het Bel gische leger zou kunnen verbreken. Generaal Denis, de minister van lands verdediging, sprak in gelijken zin. De Vlaamsch-nationalistische senatoren be gonnen echter zoo zeer te interrumpeeren, dat de zitting moest worden geschorst. Na hervatting der zitting verklaarde generaal Denis, dat alle Belgen, Walen zoo wel als Vlamingen, vastbesloten zijn hun plicht te doen, begrijpend, dat hun eenige devies thans is: salus patriae suprema lex (het heil des vaderlands is de hoogste wet). In de Kamer, bij de behandeling van de begrooting van justitie, heeft minister Jan- son het optreden der communisten ge brandmerkt, zeggende: „Op het huidige oogenblik zijn verscheidene honderddui zenden mannen gemobiliseerd aan onze grenzen. Zij dragen ontberingen en wij hebben sympathie voor hen. Stellig, er kunnen vergissingen worden begaan. Op het huidige oogenblik verbittert gij die mannen, wanneer gij beweert, dat zij het slachtoffer zijn van ik weet niet welk im perialisme. Dat zullen wij nooit toestaan. Wij zullen er zorg voor dragen, dat het moreel van het leger beschermd wordt", (applaus). SENATOR BORAH ERNSTIG ZIEK. Senator Borah, de gewezen voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, heeft ten gevolge van een val in zijn woning een hersen bloeding opgeloopen. Zijn toestand is uiterst kritiek. Hij was gisteravond volkomen buiten be wustzijn. De patiënt had hooge koorts. De hem behandelende geneesheer heeft ge zegd, dat binnen 24 uur de crisis kon wor den verwacht. President Roosevelt heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met het huis van den senator van Idaho om uiting te geven aan zijn medeleven. NATIONAAL-SOCIALIST IN BELGIË GEARRESTEERD. Gisteren is in België een jongeman ge arresteerd. die zich op verdachte wijze op hield bij de plaats, waar eenige dagen ge leden het verdwaalde Dultsche vliegtuig was gedaald, aan boord waarvan men zekere documenten had gevonden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de jongeman lid is van een Duitsche nationaal-socialis- tische organisatie. SPECIALE VOLMACHTEN VOOR TURKSCHE REGEERING. De Turksche nationale vergadering heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de Turksche re- Waar er feitelijk niets gebeurt, noch op het strijdtooneel noch in de diplomatie, waaraan vér-gaande conclusies kunnen worden vastgeknoopt, zijn we weer eens beland in de periode van geruchten. Uiter aard zal men goed doen, deze te nemen voor wat zl) waard zijn: voor bevestiging is ont vangen. zal men ze niet voor waar mogen aanvaarden. De „Popoio di Roma" meldt van bevoegde loringen uit Parijs te hebben vernomen, dat een geheim exped'itieleger, van 100.000 man sterk, volledig uitgerust met de meest mo derne wapenen, naar Finland vertrokken is. Aan het bericht wordt nog met beslist heid toegevoegd, dat geen Franscfhe solda ten hiervan deel uitmaken. Zouden dat dan Engelschen moeten zijn En hoe zullen deze Finland moeten berei ken? Vragen en nog eens vragen, die het onwaarschijnlijke reeds toelichten. En dan is er nog het volgende: De cor respondent van de „Times" te Belgrado be richt, dat men in den Balkan en Donau- landen eenigszins ongerust is over geruch ten. volgens welke de sovjet-unie en Duitschland een overeenkomst zouden heb ben gesloten, waarbij de sovjet-unde het petroleumgebied ten Zuidoosten van Lwow, nabij de Roemeensche grens, zou hebben afgestaan aan Duitschland. Als tegenpres tatie zou Duitschland dan Rusland helpen tegen Finland, hetzij door een raad van des- I kundigen, hetzij door op meer doeltreffende wijze tegengaan, dat Finland van oorlogs- materieel wordt voorzien De correspondent voegt hieraan toe, dat deze geruchten ge loofd worden in welingelichte Roemeensohe en Hongaarsche kringen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de sovjet-unie de petro- leumbronnen van Stanlslawof en Ko'lomeya op zijn minst aan Duitschland heeft „ge leend". Verder wordt vernomen, dat de laatsite tien dagen Duitsche troepen in dit gebied zijn aangekomen. Volgens vluchtelingen uit Dwow ziet men daar talrijke Duitsche sol daten en ambtenaren, die, naar men zegt, gekomen zijn om een onderzoek in te stel len naar het Poolsöhe oorlogsmateriaal en het repatrleeren van de DultBchers uit Gaticië te bewaken. De bronnen van Stanlslawof en Kolomeya zijn door de Polen bij hun terugtocht ern stig beschadigd en zonder twijfel zullen de Duitsöhers. die dit gebied bezet hebben, voor alles werken om de bronnen weer in bedrijf te .stellen en tot de hoogst mogelijke capa citeit op te voeren. Geruchten Daarbij kan men nog het volgende voegen: In diplomatieke kringen, te Rome wordt veel commentaar gehecht aan een uit Mos kou ontvangen bericht, volgens hetwelk het orgaan van de Komintern Roemenië voor stelt, met de U.R.RE. een pact tot weder- zijdschen bijstand te sluiten. Dit bericht, zoo merkt men in deze krin gen op, verdient de aandacht. Men moet zich herinneren, dat het optreden van het Kremlin, eerst jegens de regeeringen der Baltische landen en vervolgens jegens de regeering van Helsinki, telkenmale vooraf gegaan werd door soortgelijke artikelen en voorstellen in de sovjetpers. Het feit, dat het orgaan van de commu nistische internationale thans de bedoeling van het Kremlin iaat doorschemeren, om met Roemenie te onderhandelen, is vol beteekenis in dezen zin, dat het wellicht een eerste toespeling zou kunnen vormen op het gevaar, dat misschien binnenkort aan den dag zou kunnen treden. Op den grondslag van de recente erva ring is men in dezelfde kringen van mee ning, dat de bedoelingen van Moskou jegens Roemenië van gelijke orde moeten zijn als die, welke de accoorden met de Baltische landen ingaven en de agressie tegen Fin land. Men denkt dan ook, dat Rusland het voornemen heeft, zich Bessarabië te doen afstaan, of op zijn minst zich in dezen sector en in de Zwarte Zee sterke strate gische posities te verzekeren in ruil voor een pact tot wederzijdschen bijstand met Roe menië. Een dergelijke ruil, zoo doet men ln Rome opmerken, zou een bedreiging te gen Hongarije vormen. Hoe het ook met de sovjet-bedoelingen gesteld is, er ligt hier een element, waarmede rekening gehouden moet worden op een oogenblik waarop sprake is in de pers der betrokken landen van een mogelijke en spoedige verbetering in de betrekkingen tusschen Boedapest en Boekarest. IJMUIDEN. 19 Januari. VISCHPRIJZEN. Middelschol f.22 per 50 KG.; Zetschol f26— 23 Idem; Kleinschol f.22,50—7.60 idem; Schar f. 7.50—4.40 idem. Besomming IJmuiden: Deensche kotters: E. 115 f.440; E. 350 f.460; S. 93 f.700. GEBOREN: Adriana Maria. dr. van M. J. Dieben en E. M. Sluis Helena Elisabeth Maria. dr. van J. J. S. Reizevoort en M. J. H. v. d. Reijden. ONDERTROUWD: J. A. M. Smoolenaars, jm., 30 j. en H. M. Rila. jd„ 27 j. OVERLEDEN: M. C. Braggaar, hsvr. van P. Neuteboom, 67 j. ALS BUITENGEWOON HOOGLEERAAR IN HET ADATRECHT. Dr. V. E. Kom, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in het Adatrecht, heeft hedenmiddag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele oratie, getiteld: „De wetgeving der Indonesische volks gemeenschappen". Het volgende is er aan ontleend: Is ln de laatste twaalf jaar van regee- ringswege, aldus spr., aan bestuur en rechtspraak der Indonesische volksgemeen schappen de noodlge aandacht geschonken, aan haar wetgeving liet men zich weinig gelegen liggen. Er was trouwens ln die be sloten en levensvaste maatschappijen aan wetgeving ln Westerschen zin geen be hoefte. De bevolking heeft haar eigen, van die der Westersche schrijvers afwijkende inzichten aangaande het ontstaan van haar adatbestel. Weliswaar ontbreekt de ge dachte aan de adat als groeiproduct niet, doch voornamelijk ziet de bevolking haar toch, als een van de voorvaderen geërfd gereed bestel, ontstaan bijvoorbeeld door goddelijke inspiratie, of verkregen als uit spraken der vereerde voorouders, als wet geving door z.g, legendarische wetgevers, als wetgeving door middel van bezworen overeenkomsten, als wetgeving door ge schreven regeling en tenslotte als wet geving, voortvloeiend uit rechtspraak. Voor beelden uit Bali, Palembang, Mlnangkabau, Nias, Bataklanden en Djambi lichtten deze vormen toe en deden het religieuze ka rakter der wetgeving uitkomen. Ook wanneer het regelmatig in schrift- brengen dezer verordeningen al in gebruik ls geraakt, blijft dat religieuze karakter nog lang behouden. Daarna wijdt spr. een enkel woord aan de vorstelijke wetgeving ln pracasti's, pia- gems en dorpscharters, die boven de kleine gemeenschappen het eerste geschreven recht doen ontstaan. Ter sprake kwam vervolgens hetgeen ln de gouvernemen teele wetgeving over dorps regeling te vinden ls, waaruit niets dan onzekerheid blijkt t.a.v. de bevoegdheid dier gemeenschappen, terwijl ook bestuur en rechter weinig waardeering toonen voor die wetgevende functie. Niettemin blijken de dorpen heel wat zelf geregeld te hebben als gevolg van de moderniseering, die ln verschilende deelen van Indië op het platteland is ingetreden door de inwerking van bestuursmaatrege len, onderwijs, zending, pers, snelverkeer en voorlichting op het gebied van land bouw, nijverheid en handel. Spr. gaf een tweetal voorbeelden van de wetgeving der dorpen als noodzakelijke aanvulling op die van het gouvernement. De moderne regelingen zijn niet meer religieus getint, doch zij zijn zuiver juri disch geworden. Wegens het groote belang van dit mo derne legifereeren der volksgemeenschap pen, pleitte spr. tot slot ten eerste: voor wetsverduidelijking inzake deze materie; ten tweede: voor milder toetsing door rechter en bestuur; ten derde: voor vol ledige publicatie en ten vierde: voor regel matige controle op de naleving der ver ordeningen dier volksgemeenschappen. Hierna volgden de gebruikelijke toe spraken. geering speciale volmachten worden ver leend ter verzekering van de landsverdedi ging en bescherming van het nationale bedrijfsleven ln geval van buitengewone omstandigheden. Het wetsontwerp staat de regeering bo vendien een bedrag toe van vijf millioen pond sterling voor buitengewone behoeften voor het ministerie van landsverdediging. De Echte Let op zijn en blijven van ouds het beste dit middel bij HmerkS" Ho«st en Verkoudheid 62B1 Llngez. Med.) EEN BEDRAG VAN f. 200.— ACHTERHAALD. Op 29 December jJ. deed de groenteboer van 't Z. bij de politie aangifte van de ver missing van een lederen portefeuille, inhou dende een bedrag van ruim f.500.—. Aan gezien van 't Z. dien avond bezoek had ge had van zijn 33-jarigen collega G. van Z. en dit bedrag tijdens dit bezoek in een Jasje over een keukenstoel onbeheerd was ge weest, arresteerde de politie den bezoeker en verrichtte een huiszoeking, welke evenwel geen resultaat opleverde. Daar de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat van 't Z, de portefeuille op straat verloren had, werd van Z. weer vrijgelaten. De recherche bleef echter zijn gangen nagaan en toen bleek, dat van Z. verschil lende groote betalingen deed. wend hij gis teravond opnieuw gearresteerd. Ditmaal bekende hij de portefeuille met inhoud inderdaad te hebben ge stolen. Een bedrag van f. 219.is terug gevonden. Na verhoor is van Z. andermaal op vrije voeten gesteld. DE VERBETERING VAN DE DA COSTA- STRAAT. DE KASSIER IN ZIJN FUNCTIE GESCHORST. Naar wij vernemen heeft zich ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier een geval van fraude voorgedaan tot een bedrag van ongeveer f. 1700. De onregelmatigheden hebben betrek king op de couponverantwoording. De kassier de K. is door B. en W. in zijn functie geschorst. De zaak is in handen van de justitie gesteld. De gemeente is tegen fraude verzekerd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Voorstel Snel ingediend. Het raadslid de heer C. Snel stelt voor de verbetering van de rioleering en de be strating van de Da Costastraat te doen uit voeren als normaal werk en dus niet in werkverschaffing, gelijk het college van B. en W. in minderheid voorstaat. Onze stadgenoote, mej. Rita Collin, be haalde te Amsterdam een diploma schoon heidsspecialiste en manicure. De jaarlijksche verkiezingen. De gisteren reeds door ons weergegeven Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer D. ten Cate Brouwer, werd beantwoord door het oudste lid der Kamer, den heer J. van der Steen, die den voorzitter en de overige leden van het bureau dank zegde voor hun werkzaamheden ten bate der Kamer en hun wederkeerig Gods rijken zegen in hun huisgezin en zaken toewenschte. Dc verkiezingen. Het verdere deel der agenda was groo- tendeels gewijd aan de jaarlijksche ver- Idezingen. Deze hadden het volgende re sultaat: Als algemeen voorzitter werd met op één na algemeene stemmen herkozen de heer D. ten Cate Brouwer; als voorzitter en waarnemend voorzitter grootbedrijf werden herkozen de heeren N. Parlevliet Jr. en ir. F. H. E Guljé; idem van kleinbedrijf de heeren H. M. Simonis en J. van der Steen. De periodiek-aftredende leden der on derschelden commissies werden bij accla matie herkozen. In de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer J. F. X. Sanders werd voorzien door de verkiezing van den heer W. Schrandt als lid der com missie van toezicht op de scholen voor mid delbaar onderwijs te Leiden en eveneens van den heer Schrandt in de commissie voor vervoer, post en telegrafie. In laatstgenoemde commissie werd in de plaats van den heer Alkemade, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer W. van der Meer. In de commissie voor het verslag zal de plaats van wijlen den heer Sanders wor den ingenomen door den heer P. A. de Gooyer en in de commissie betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkel bedrijf door den heer J. H. A. Schoonder- gang. Aan dc vereeniglng tot het stichten en in stand houden van Holland-hulzen in het buitenland werd een subsidie verleend van f. 25. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd besloten, dat voor het depo- neeren van leverlngs- en andere voor waarden ter secretarie der Kamer leges verschuldigd zullen zijn ten bedrage van f. 5 per aanvrage. De voorzitter vestigde er de aandacht op. op, dat Inschrijving ln het register der Kamer geen enkelen keur inhoudt. De spoorbrug te Oude-Wetcring. Op verzoek van den heer A. O. Rijsdijk. directeur van de N.V. Nederl. Kracht' voederfabrlek „Muskator" te Oude-Wetering werd besloten een bijdrage van f. 50 be schikbaar te stellen aan den Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder ten einde de exploitatie van de voormalige spoorbrug over de Ringvaart te Oude-Wetering voor de naaste toekomst te verzekeren. Na de rondvraag, welke niets opleverde ging de Kamer over ln huishoudelijke ver gadering. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Maandelijksche vergadering. In de gisteravond gehouden maandelijk sche vergadering van het Oostersch Ge nootschap in Nederland heeft de voorzit ter, prof dr. Ph. S. van Ronkel, in zijn openingswoord er aan herinnerd, dat de secretaris van het Genootschap, dr. J. H Kramers tot hoogleeraar in het Arabisch aan de Leidsche Universiteit is benoemd. Hierna hield prof. dr. J. L. Palache van Amsterdam een voordracht over het on derwerp „Wie of wat is de Moloch?" Prof. Palache gaf een interpretatie van hetgeen onder den Moloch moet worden verstaan, welke interpretatie belangrijk afweek van die, welke tot heden veelal aan dit woord gegeven werd. Op het met groote scherpzinnigheid opgebouwde en met groote aandacht gevolgde betoog, volg de een uitgebreide discussie. Prof. van Ronkel sprak een slotwoord. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natui.- scherming in den neus, waar de mrcv, heden ontstaan, versterken. Zoodra doe vlug een paar druppels in DE LEIDSCHE IJSBAAN VRIJWEL SNEEUWVRIJ. Het ijs is zeer goed. Voor de schaatsenrijders schijnt opnieuw een goede tijd te zijn aangebroken. Het vroor bijna 12 graden hedennacht en de stralende zon maakte het heden vrijwel ideaal weer om van de ijssport te genieten. Intusschen zal die ijsvreugde, in verband met den zwaren sneeuwval, zich heden wel bijna uitsluitend moeten beperken tot de ijsbanen, waar men over het noodige per soneel en materiaal beschikt om de sneeuw laag, die al aardig ls vastgevroren, te ver wijderen. Gelukkig ls het bestuur van onze Leidsche IJsclub ook ditmaal weer dade lijk actief opgetreden. Reeds gisteravond kon er op de binnenbaan behoorlijk wor den gereden en in den loop van den dag is men heden zoover gevorderd met den moeilijken arbeid dat de „oude" baan izoo- als die dus was vóór de uitbreiding) met een mooie ijsvlakte weer volop g>. biedt tot beoefening der schaats^, IJsclubbestuur heeft daarbij weer eenige extra-nummers op gramma staan. J Zoo zullen morgenmiddag fe f: Studentenkampioenschappen op baan 1160 M. i worden verrede Maandagvoormiddag (aanvang k,Y wedstrijden om de garnlzoensq, schappen zullen plaats vinden. 3. Behalve op de Leidsche IJsbaij natuurlijk ook gereden worden Ito nispark „De Krogt" en het Lel4e nispark aan den Hoogen Morschi5i X VER. VAN R.-K. GEMEENTERAAD In den Statenkring Leide.' In een der bovenzalen van ciü, rant ,,'t Schuttershof" vergadert avond de vereeniglng van R.-K, v teraadsleden ln den Statenklesk:" den." f De voorzitter der vereeniglng' A. J. M. van Moorse], opende <üu ring met den chrlstelljken gr» kort woord van welkom. Het verheugde spreker, dat e:ï de slechte weersomstandigheden,:* blijk van hun belangstelling ht geven, temeer waar dit de laa- het een en ander te wenschen Het belangrijkste punt van was de verkiezing van een best.;] zijn geheel aftrad en waarvan t Van Llerop uit Hillegom en A uit Noordwljkerhout zich niet r® kiesbaar stelden. In deze vaca:j< voorzien door het bij acclamatii van de heeren van Relse uit Val Mens uit Voorschoten. t De voorzitter, de heer Van MtcJ eveneens bij acclamatie onder ap® de vergadering herbenoemd. I Na deze huishoudelijke vergaei het woord aan mr. C. van Ham'' senaar, die een causerie hielt" onderwerp „De gemeente ln tik! log." b In den aanvang van zijn be," spr. er op, dat de wetgeving berif toestand van oorlogsgevaar, xi stand wij van 1914 tot 1918 hebt' gemaakt, begrijpelijker wijze f een rechtstoestand. Op dezen la- oorlogsgevaar volgt de staat zooals deze op 1 September JJ. Ij ls afgekondigd. Het militaire c dus momenteel de regelen vas,", burgers hebben na te leven. Haf „staat van beleg" een nog vert komt het burgerlijk gezag te re het militair gezag, zoodat de rt^ der overleg met het burgerlijk n nen worden getroffen. Het ml- kan in een dergelijken toestar,:, een geheimen politiedienst lnsa verlaten hier dus de paden der '.s om een uitweg te zoeken bij dty dictatuur. Het. militair gezag, t' eischen van alle te drukken e. spreiden werken, kan schoui: café's sluiten, kan burgers te voor den dienst oproepen, het: alle mogelijke volmachten. Spr. zou gaarne zien, dat in i slandigheden, in ons land de dienstplicht wettelijk zou worde b.v. groepen zouden moeten woti roepen voor voedselvoorziening e verstrekking, groepen ter voorzit: opengekomen plaatsen van ge:' de landbouwers erj veeboeren :'j de instelling van een z:gvn. dijt', de herstelling van doorbraken j# zou aldus spr., groote aanbevelt" nen. Uitvoerig besprak de heer V verder den luchtbeschermingsdis® deze momenteel hier te lande -I Spr. heeft waardeering voor here actie, voor het verkrijgei eigen gemeentelijk afweergesct.' ls dit volgens de Grondwet f rijkstaak. Over de distributieregeling niet veel zeggen daar de gemftj ren in tegenstelling met den ver log slechts een uitvoerende tal De verantwoording hiervoor den burgemeester; evenzoo ls d! val bij de prysopdrijvlngs- en ii Ten aanzien van de oorlogskost deze moeten worden gedekt. tin op, dat indien de oorlog slecht zou duren onze regeering een M aflossing van 62 millioen guld"; jaren zal moeten storten. De nootschapbelasting juichte spB| immers Nederland was met Lus^ Leichtenstein. het eenige land schaafde wereld waar dit soort 1 nog niet bestond. J Na een korte pauze werd de 8^ tot het stellen van vragen gw welke gelegenheid een veelvulo'i werd gemaakt. VERGADERING VAN De sportvereeniging, afd. konW gaderde in het café van den Meizen. De voorzitter opende d( ring met den gebrulkelljken n:' wensch en deelde mede dat de vt. van 1 Januari 1940 af aangesl» den raad van beheer. Daarna volgde een lezing va» v. d. Bent. keurmeester te Kaft, die over het fokken en verzorgd, nijnen, in het bijzonder het ver*) jonge konijnen sprak. De lezing volle aandacht door de leden gf'j De penningmeester gaf nog van de tweede lustrum-tentoon-; Deventer. Om half elf sloot df de vergadering met een woord aan den keurmeester. Men zie voor verder Stadsnie»" van het Derde Blad.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2