Onze Wereldatlas folPSCH DAGBLAD - Tweede Blsd Maandag 15 Januari 1940 Wedstrijden op de schaats De Varsity naar Utrecht? Voor de vierde maal viel de dooi in Alie Stijl verbetert weer een record Maar de elfstedentocht werd afgelast De plannen worden bestudeerd Ijs-Zondag weer gedeeltelijk mislukt Toch stonden nog tienduizenden op de schaats Een 3 k.m.-baan op het nieuwe Merwede-kanaal Thans het Nederlandsch record 100 M. schoolslag De tweekamp Euwe-Keres Leidsche Schaakbond 1 De plotseling Invallende dooi heeft er toe geleid dat de op heden vastgestelde Elf- m stedentocht in den loop van den Zondag moest worden afgelast. Dit was te meer tc betreuren waar ditmaal alle records waren geslagen; immers er waren ongeveer 3400 inschrijvingen ontvangen, terwijl op het laatste moment nog honderden militairen, die vrij vervoer naar Leeuwarden hadden gekregen van den legercommandant, wer den afgewezen, omdat men ze geen logies U, kon verschaffen. Inmiddels zijn er gisteren nog verschillende L wedstrijden gehouden. K I L TE AMSTERDAM, g Te Amsterdam hield de Nederlandsche ver eniging tot bevordering van het hardrijden op r. Ie schaats, in samenwerking met de Amster- ciamsche IJsclub, wedstrijden, waarvoor de beste ijders van Nederland hadden ingeschreven. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 47,8 sec., 2. ^-Havekotte (Rotterdam) 49,4 sec., 3 de Jager (Rotterdam) 49.8 sec. m 1500 meter: 1 Buyen (Amsterdam) 2 min. 37.1 iec.. 2. Zwanenburg (Rotterdam) 2 min. 37,2 lijjec.. 3. Roos 2 min. 37,4 sec. 3000 meter: 1. Zwanenburg 5 min. 25 3 sec.. 2. ^iavekotte 5 min. 25.8 sec., 3. Buyen 5 min. 21 ec. Eindrangschikking: 1. Roos 155.132 punten. 2 lovekotte 156.333 punten. 3. Zwanenburg 156.416 Dunten. 4. Buyen 157 466 punten, 5. Kremer Diemen) 161.249 punten. r w Te Oudkarspcl. Te Qudkarspel waren de uitslagen: Ö-' 500 meter: 1. Buyen (Amsterdam) 52 sec., 2. (ueek (Oudkarspel) 54.2 sec., 3. Spanjaard (Oud- carspel) 54.2 sec. - 1000 meter: 1. Buyen 1 min. 44.8 sec.. 2. Scheer n'Twisk) 1 min. 58.6 sec., 3. Strijbis (Woudmeer) l min. 50.6 sec. 3000 meter: 1. Euyen 5. min. 40 sec.. 2. Strijbis fT|> mün. 40.2 sec. 3. Scheer 5 min. 44.8 sec. til Te Krommenie. t Te Krommenie waren de resultaten: 500 meter: 1. Roos 49.9 sec., 2. De Vries 50.6 iec., 3. Bosson 52 sec. 1500 meter: 1. Roos 2.41 min., 2. de Vries 1.45.6 min.. 3. Bosson 2.46 min. r, 3000 meter: 1. Van Es 5.51.2 min., 2. Bosson jj.51.3 min., 3. Roos 5.55.5 min. r, Totaal klascment: 1. J. A. Roos 162,799, 2. E. A. Bosson 165.883, 3.J. van Es 166.466,4. H. S. ie Vries 166 916. Te Nieuwe Niedorp. Te Nieuwe Niedorp werden nationale wed- .trijden in het schoonrijden voor dames en pa- •en gehouden. Mevr. SchoorlKeetman werd Ciïerste voor mevrouw LoggersBoontjes. Ook I. («gevierde zij in den wedstrijd voor paren te- ;amen met den heer Timmermans. De uitslagen luiden: e-' Dames: 1. mevr. Schoorl—Keetman (Barsin- cjerhoorn). 2. mevr. Loggers—Boontjes (Uithui len), 3. mevr. Schippers (Westzaan). p, Paren: 1, mevr. SchoorlKeetman en Tim- .mermans, 2. mevr. Loggers—Boontjes en Meeu- wig, 3. mevr. Ekster en Goedhart. WAT BEROEPSRIJDERS(STERS) VERDIENEN. 1 Met het invallen van den dooi aldus het Maandagochtendblad is ook voor de beroeps- rijderssters) op de korte baan die in het bijzonder-in het Noorden weer in touw zijn ge weest de gelegenheid geëindigd, van het ijs te profiteeren enin den kwaden wintertijd een extra-dagloon te verdienen. Hoewel het ons wil voorkomen, dat de ijsver- eenigingen wel eens actiever zijn geweest, waar net het houden van wedstrijden op de korte baan betrof en de prijzen door de actie van ,de ijsbonden ongetwijfeld aanmerkelijk zijn verlaagd, zijn tal van rijders en rijdsters toch gedurende een drietal weken vrijwel iedcren dag 'tusschen de touwen geweest. Vooral in de pro vincieplaatsen was de belangstelling voor hun ^verrichtingen vaak groot: in de grootere steden evenwel bleek de interesse voor den strijd om prijs en premie over de 160. resp. 140 meter baan "vaak danig geluwd. De grootste successen in deze wedstrijden be- thaalde ongetwijfeld een Friesch meisje. Antje Koopmans, van Oosterwolde. Toen reeds op een van de eerste dagen van dezen winter de be kende Sietske Pasveer ook al een Friezinnetje met het kampioenschap van Nederland ging .strijken scheen deze rijdster wel de ster van het seizoen te zijn. doch al spoedig werd zij een- en andermaal door Antje Koopmans geslagen en I ongetwijfeld is deze laatste rijdster dan ook de snelste der beroepsrijdsters gebleken. In wed strijden van de eerste grootte behaalde zi] niet minder dan vijf klinkende overwinningen en driemaal was daarbij een provinciaal kampioen schap, t.w. van Friesland. Drenthe en Gronin- gen. haar buit. Aan prijzen veroverde zij. be halve sporttrofeeën als gouden medailles e.d.. een bedrag van ongeveer f. 500. De winst van Sietske Pasveer, ongeveer f.200 groot, is beduidend geringer en duit er ook al op. dat zij het kam pioenschap van Nederland eerder behaalde als resultaat van een wedstrijddag, waarop zij in bijzonder goeden vorm verkeerde. Ging de leiding van Groningen, wier rijdster Henny Sietsema. Uithuizen, den natlonalen titel immers moest afstaan, op de banen der „vrou wen" dus verloren, ook in het. kamp van de „mannen" stonden de Frieschc rijders aan de spits. Vóóraan Sjoerd Zeldenthuis, de stoere Jouster rijder, die in Kampen kampioen van Nederland werd en totaal in deze drie weken aan prijzen een bedrag van ongeveer f. 300 in de wacht sleepte. De bekende athleet Hoven. Eclde. kwam tot hetzelfde bedrag aan prijzen, terwijl de Fries Barend van der Veen, oud-nationaal kampioen, het tot ongeveer f. 250 bracht. Naast Zeldenthuis en van der Veen hadden de Friezen in Hof. die kampioen werd van de provincie Friesland. Eisenga, Slof e.a. een groep van rijders, die. waar zfj ook startten, de Friesche meerderheid wisten aan te toonen. Groningen kon met oudere rijders als Piet Huisman en Chris Brouwer niet meer tot in de voorste gelederen doordringen en een in kleinere i wedstrijden succesvol rijder als Notcboomer zou in de groote rijderden waarvan hierboven alleen sprake was. naar alle waarschijnlijkheid lang niet zooveel prijzen hebben kunnen be halen. Omstreeks half December is de vorst ingevallen en het is wel een merkwaar dige speling der natuur dat sindsdien viermaal in successie de dooi het schaatsenrijden op Zondag tot een te leurstelling heeft gemaakt. O, zeker, er is gisteren door velen nog geprofiteerd van de gelegenheid, want de overal op de meren en kanalen uitgezette banen wa ren betrouwbaar genoeg, maar er hing een zware mist, welke het zicht belem merde, en er stond bijna overal water op het ijs, dat steeds meer insneed en menigeen in de golven ten val bracht. Hoe druk het was op de meren in Leiden's omgeving, waar ook het Prinselijk Paar op de schaats werd gezien, vindt men elders ln dit Blad vermeld. Wij mogen er hier op wijzen dat het in andere plaatsen zeer druk is geweest en dat vooral de Gouwzee weer enorme belangstelling heeft getrokken. Men schat het aantal bezoekers naar Marken en Monnikendam op ongeveer 40.000. Het ijs was aanvankelijk nog goed, in tegenstel ling met den vorigen Zondag, maar de mist was zeer onaangenaam en maakte het dik wijls onmogelijk op de uitgezette banen te blijven. Zij waren eenvoudig niet terug te vinden De politie had in verband met de weers omstandigheden den automobilisten verbo den met hun wagens op het ijs te rijden, terwijl de windstilte het voor de ijsschuiten onmogelijk maakte te zeilen. De bellen der arresleden klonken wel, maar dat was dan ook het eenige vroolijke geluid, want andere feestklanken ontbraken. Een groot deel der schaatsenrijders had Volendam als doel gekozen. Van Marken af naar hier was het ijs ech ter verre van best en eenmaal aangekomen was er een nieuwe teleurstelling. Velen had den dezen moeilijken tocht gemaakt om de aangekondigde Volendammer bruiloft mede te maken, doch deze bleek geen doorgang te vinden. Men trok daarop weer naar Monni kendam en Marken, waar groote drukte heerschte, Toen ln den namiddag steeds meer water op het ijs kwam en vele duizenden liever niet op de schaats terug wilden, kon men in de straten over de hoofden der menschen loopen. Zij worstelden om op de tram te komen; bij het achterbalkon begon men bij het opklimmen zoo op te zetten, dat de pas sagiers er aan den anderen kant werden afgedrukt, hetgeen natuurlijk de noodige ruzie opleverde. Tjokvol vertrokken de extra-trams. Tot overmaat van ramp had 's middags de tram een uur zonder stroom gezeten, omdat het net van de PJS.N. over belast was. Dit had den dienst nog meer in de war gestuurd, aldus „de Courant". Taxi's waren niet meer te krijgen, geen nood: vrachtauto's reden voor, twee kwar tjes naar de pont. zitten op een bokking kistje en elkaar goed vasthouden: bestel- autotjes werden volgepropt, zelfs in vee auto's vertrokken heele ploegen. Als een legertrein verliet de stoet onder vroolijk ge zang het druilende stadje met zijn diepe plassen in de nauwe straatjes. En zoo kwa men allenweernaarhuisenvoldaan.dat zij het er toch maar op hadden gewaagd, al was het triest en grauw. Het optimisme van den schaatsenrijder bleek er terdege tegen opge wassen: het Ijs had jong en oud toch nog vreugde gebracht. TWEE DOODEN. Omtrent de onbetrouwbaarheid van het ijs op het IJsselmeer zijn de laatste dagen voortdurend berichten verspreid. Niettemin wagen velen toch nog roekeloos hun leven (en dikwijls dat van anderen, die willen trachten hen te redden!). Zoo is Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op het IJsselmeer een ernstig ijsongeluk ge beurd, dat twee jonge slachtoffers heeft ge- eischt. Een drietal jongelieden, t.w. Jan Schilstra en Sybren Koen resp. negentien en achttien jaar. beiden afkomstig uit Hemelum en de zeventienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwerum getrokken om hier toeschouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij deze baan gekomen, kwamen zij tot andere gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun noodlottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wisten derhalve niet. dat zij, het IJsselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul StavofenHarllngen zouden zijn. Wel is waar is deze dichtgevroren, maar het ijs is hier niet betrouwbaar Het drietal was naar schatting 600 meter uit de kust en nog maar als stippen te zien. toen zij opeens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begrepen, dat een ongeluk was geschied en snelden toe. De 16-jarige Douwe Zeldenrust en Jisk Bijmin slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer berei ken. Zij verdronken jammerlijk. Later kwam men van der. wal per ijsvlet te hulp. De lijken der beide slachtoffers konden toen worden geborgen. Zij zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Jan de Jager bracht men binnen in de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal worden verpleegd. Hij had water binnengekregen en was door de koude bevangen. Zijn toestand is niet verontrus tend. Bij den vuurtoren bij Durgerdam zijn groote scheuren en wakken ontstaan ten gevolge van spuien der Oranjesluizen. Een vijftal rijders raakte daar te water, maar kon. met moeite, worden gered. Het „Utrechtsch Dagblad" meldt: Bij de vereenigingen. die deel uitmaken van den Nederlandschen Studenten Roeibond. en ook daarbuiten heeft steeds, en ook nu weer, sinds het Varsity terrein aan het Noordzeeka naal is verlaten, de wensch bestaan om zoo eenigszins mogelijk, de Studentenwedstrijden in hun. door Jarenlange gewoonte, traditie gewor den vorm. te herstellen. Zooals bekend, werd tot en met 1935 de Var sity op het Noordzee-kanaal verroeid. Deze wedstrijden staan alleen open voor de studen ten-roeivereenigingen en men weet. dat het nummer gestuurde vier het hoofdnummer is. Het Noordzee-kanaal had nadeelen. Ook al wordt de Varsity altijd op Hemelvaartsdag ge houden. toch had men meermalen hinder van het scheepvaartverkeer. Het water kan er zeer woelig zijn en ook de wind was soms van invloed op het wedstrijdverloop. zEr waren echter twee belangrijke factoren. Er waren echter twee belangrijke factoren, stemden, namelijk dat het hoofdnummer over 3 K.M. geroeid kon worden en dat er altijd een specifieke Varsity-sfecr heerschte. Toen op Donderdag 6 Mei 1937 de Amster- damsche Boschbaan met de Varsity werd inge wijd. waren de studenten er van overtuigd, dat zij wat de baan zelve betreft er enorm op voor uit waren gegaan. Boeien-voordeel was er prac tise!) niet en de outillage was super-modern. Een betere baan is in Europa niet te vinden, ook al hoorden we roeiers wel eens klagen over de talrijke muggen bij warm weer en de ve nijnige windvlagen. Maar ondanks de niet te overtreffen in lichting denkt men nog vaak aan het Noordzee-kanaal terug, omdat bleek, dat rond de Boschbaan de echte Varsity-sfecr uitbleef en dat is het belangrijkste er kon niet meer 3 K.M. worden geroeid, daar de Boschbaan 2 K.M. lang is. Men is begrijpelijk in de studenten wereld gehecht aan tradities en zoo werd ander - I half a twee jaar geleden het plan geopperd om I voor de Varsity weer terug te keeren naar de 3000 M. Verscheidene malen is deze kwestie in I den Nederlandschen Studenten Roei Bond be sproken en het was tenslotte Triton dat de woorden in daden omzette en thans krachtige pogingen doet de Varsity dit jaar op het nieuwe Amsterdam'—Rijnkanaal in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht te doen plaats vinden. Men heeft het oog op het Kanaalgedeelte, dat in de onmiddellijke nabijheid van Utrecht ligt. dus van de Rotterdamsche spoorbrug tot den Vaartschen Rijn. Dit Is een ideale roeibaan. want het kanaal vormt hier over een afstand van meer dan 3 K.M. een recht stuk. Daarbij is het breed genoeg om vijf. ja zelfs meer booten tegelijk te laten starten. Tevens ligt het water door de hooge dijken vrijwel beschut. Een niet onbelangrijke bijkomstigheid is het. dat er volop ruimte is voor het plaatsen van renten voor booten, klecdgelegenheid en recrea tie. Een bezwaar is dat er op het Amsterdam— Rijnkanaal veel scheepvaart is. ook op Hemel vaartsdag. zoodat de Varsity daar alleen op Zondag «niet op Hemelvaartsdag) zou kunnen worden gehouden. Door den voorzitter van den Ned. Stu- dentenbond is naar aanleiding van het vorenstaande verklaard dat de plannen om de Varsity naar Utrecht over te brengen, inderdaad bestaan. De consequenties en niet in het minst de financieele zullen echter zeer goed onder de oogen dienen gezien te wor den. Op het oogenblik zyn de werkzaam heden gericht op het onderzoek naar de mogelijkheid van verwezenlijking der plan nen in een vergevorderd stadium. Zoolang echter nog niet definitief vaststaat dat de plannen ten uitvoer gebracht kunnen wor den, zal van de zyde van het Bestuur van den Nederlandschen Studenten Roeibond niets hieromtrent officieel worden mede gedeeld". ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllilMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllg Hedenmiddag hebben wij den verkoop hervat. Wij 1 stellen thans verkrijgbaar de opbergmap, inhoudende de deelen I t/m VI, waarvan de prijs afgehaald aan ons Bureau, f 0.75 bedraagt (franco per post, na voor- uitbetaling, f 0.95). 1 Ook zijn voor hen, die de map met de deelen 1 t/m IV reeds bezitten, de deelen V en VI afzonderlijk 1 verkrijgbaar. Deze twee deelen kosten te zamen, af- 1 gehaald aan ons Bureau f 0.20 en bij vooruitbetaling franco huis per post f 0.26. I Voor degenen die tot nu toe alleen de map met de deelen I en II kochten, zijn tevens de deelen III en IV nog verkrijgbaar. De prijs van de deelen III en IV is 1 gelijk aan dien van de deelen V en VI. Zoolang wij den verkoop van volgende deelen nog niet hebben aangekondigd, worden geen bestellingen daarop aangenomen. DE DIRECTIE. SÏliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllIllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIffi Gisteravond heeft Alie Stijl, te Amster- tijdens wedstrijden van „Het IJ" het iS Nederlandsch record op de 100 meter school slag, dat met 1 min. 22,6 sec. op naam stond van Jo Waalberg (A.D.Z.), gevestigd op j 3 October 1937 te Gent, met een heele seconde verbeterd en gebracht op 1 min. J 21,6 mc. Het had in de bedoeling gelegen om Alie [Stijl, Doortje Heeselaars en Jo Waalbergh in één serie op de 100 meter schoolslag te laten {Starten. Doortje Heeselaars liet echter verstek gaan. zoodat de strijd beperkt bleef t-ot de twee oud-clubgenooten. Alie Stijl, die onlangs het wereldrecord 100 yards schoolslag op haar naam bracht en dezen afstand met den vlinderslag aflegde, zwom ook de 100 meter geheel op deze wijze. Zij startte direct in een hoog tempo. Na het eerste keerpunt lag zij al iets voor op Jo Waalberg. Voor de 50 meter noteerde zij 38 sec. Zij maakte op de 75 meter een tijd van 59 sec.. waarna het reeds duidelijk was. dat het re cord van Jo Waalberg wel verbeterd zou wor den. Zelfs was er een kans, dat Alie Stijl ook het wereldrecord dat met 1 min. 20,2 sec. in het bezit van de Duitsche zwemster Hanni Hoelzncr. is. nog scherper zou uitstellen. Helaas was het keeren van Alie Stijl niet bijzonder goed maar bovendien was er nog een andere oorzaak, waardoor haar tijd ongunstig beïn vloed werd. Zij raakte met haar hoofd den bassinwand aan, maar volgens het F.I.N.A.- reglement moet dit met de handen geschieden Zij moest de laatste beweging dus extra ma ken. Blijkbaar heeft zy op dit onderdeel nog niet voldoende geoefend en waarschijnlijk kostte dit verzuim haar een volle seconde. Hieruit mag men dus de conclusie trekken dat by meer oefening in het keeren en het aanslaan, het wereldrecord van Hanni Hoelzner ongetwijfeld in gevaar zal komen, Intusschen verbeterde Alie Stijl nu reeds het Nederlandsch record op fraaie wijze. Merkwaardig was het feit, dat de drie tijd opnemers allen 1 min. 21.6 sec. voor de nieuwe Nederlandsche recordhoudster noteerden. Alie Stijl zwemt nog niet lang op den school slag. Tijdens de wedstrijden op 17 December j.l. te Groningen, dus nog geen maand geleden, zwom zij mee op de 3 x 50 meter wisselslag estafette en nam den schoolslag voor haar rekening. Zij zwom dezen afstand met den vlinderslag en op een vraag van T.C. lid mevr. Suttorp—van den Berg. hoe haar dit beviel, antwoordde zij. dat de slag haar zeer goed lag en dat zij er mee wilde trainen. De Meeuwen- zwemster heeft gisteravond wel een succesvol debuut gemaakt. Immers de 100 meter was eigenlijk haar eerste schoolslagwedstrijd. Want de verbetering van het wereldrecord 100 yards schoolslag was een individueele poging. - Op het nummer 100 meter borstcrawl voor dames ging de strijd gisteravond tusschen Bep- pie van Schalk en Rie van Veen. De laatste moest met 0,1 sec. verschil het onderspit delven. Beppie van Schaik noteerde 1 min. 8.4 sec., een fraaien tijd voor de Meeuwenzwemster. Alie Stijl werd hier derde en haar tijd. 1 mïn. 9.9 sec. is fraai, zoo kort na haar prestatie op den 100 m. schoolslag. SCHAKEN. KERES WINT DE MATCH. De dertiende party van den tweekamp Euwe- Keres. welke Zaterdagavond te Hilversum werd gespeeld, eindigde na 23 zetten in remise. De stand werd daardoor: Keres 7punt, Euwe 5^ punt en aangezien er nog één partij te spelen was, had Keres dus toen reeds den tweekamp gewonnen. De laatste partij is gisteren afgebroken in een betere stelling voor Euwe. DE ALGEMEENE VERGADERING. Zaterdagmiddag werd in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering van den Leidschen Schaakbond gehouden, die ditmaal slecht bezocht was, zeker vanwege het prachtige weer voor ijsvermaak. Van de 26 clubs waren slechts 12 vertegenwoordigd door 19 af gevaardigden, benevens 6 van 7 bestuursleden. Te kwart over drie opende de heer Splinter de vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Daarna ging hij over tot het uitreiken der prijzen aan den len en 2en prijs winnaar van het kampioenschap 1939 van Lei den en Omstreken Ir. J. West-ra en I. Zitman, onder het aanbieden van gelukwenschen. Hij bracht daarbij dank aan de directies van het Leidsch Dagblad en De Leidsche Courant voor hun belangstelling in het schaakleven en het wederom beschikbaar stellen der fraaie prijzen. Vervolgens werden medailles uitgereikt aan de kampioenen der verschillende groepen van den competitiewedstrijd 1938-'39. De 2e secretaris de heer Modderman las ver volgens de notulen der vorige algemeene ver gadering, welke onveranderd werden goedge keurd. Ingekomen stukken gaven ook geen aan leiding tot discussie. Vervolgens bracht de le secretaris, de heer Bosscha, een uitvoerig jaar verslag uit. waarin de lotgevallen van den Bond over het jaar 1939 werden weergegeven. Onder applaus der vergadering dankte de heer Splinter den functionnaris voor diens verslag. De heer Hcrfkens penningmeester gaf een overzicht van den stand der financiën waaruit bleek, dat er nog op het nippertje een klein batig saldo was. De heeren Schüss en De Ruyter, vormende de kascommissie, onderzochten de rekening en verantwoording, die volmaakt in orde werd be vonden. zoodat de heer Herfkens voor zijn goed beheer onder dankzegging werd gedéchargeerd. Bij het nu volgende punt der agenda: bestuurs verkiezing bleek, dat tegenover de aftredenden, die zich wederom beschikbaar hadden gesteld, geen tegencandidaten waren gesteld, zoodat al len waren herkozen. In de pauze werden de functies als volgt ver deeld: Voorzitter: M. Splinter, tevens leider der kampioenswedstrijden; vice-voorz.: W. Hoog- zaad; secr.-comp.-leider en lid v/d. Bondsraad: G. Bosscha; 2de secr. en verzorger rubriek tijd schrift: A. E. J. Modderman; verzorger bandjes tijdschrift: A. H. Hooyer; alg. plaatsvervanger, ook voor den Bondsraad W. H. v. d. Nat. Punt 6 der agenda, het reglement op den wed strijd om het kampioenschap 1940 en de indee ling daarvoor leverde ook geen moeilijkheden op. Het reglement werd ongewijzigd aangenomen en de 21 liefhebbers, verdeeld in 3 groepen van 7. allen geplaatst. By de rondvraag werden nog enkele vragen beantwoord, waarna de vergadering, die slechts 2 uur had geduurd, door den heer Splinter werd gesloten. Hierna werden in een bestuursvergade ring de deelnemers aan den wedstrijd om het kampioenschap over de 3 groepen verdeeld, waarna geloot werd, zoodat de kleurverdeeling voor de verschillende ronden daardoor tevens vastgesteld is. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Het aantal deelnemers steeg tot 2L Tot eerglster liet het zich aanzien, dat de wedstrijd om het kampioenschap 1940 minder belangrijk zou worden dan vorige jaren, door dat een aantal der sterkste spelers niet had ingeschreven, doch juist in deze 2 dagen is daarin verandering gekomen. Behalve de 11 spe lers reeds door ons genoemd, gaven zich nog 10 anderen op, waaronder spelers als mr. De Blé- court. Pels. Brunt. Demmendal en Zitman. Daar door zal de wedstrijd niet minder interessant en spannend worden dan vorige jaren. Bij de indeeling heeft het bestuur van den Bond er rekenig mede gehouden, dat de spelers uit de zelfde club zooveel mogelijk over de 3 groepen zijn verdeeld, alleen voor L.S.G. met 9 lief hebbers was dat niet mogelijk, daarvan komen in elke groep 3. De verdeeling is de volgende: lste groep: 1. G. Pels; 2. H. H. Raaphorst; 3. W. H. v. d. Nat; 4. A. E. J. Modderman; 5. F. Teleng; 6. ir„ J. Westra en 7. J, Verduyn. 2de groep: 1. C. Brunt; 2. W. Demmendal; 3. Th. J. de Bruyn; 4. G. Marijt; 5. W. F. Schüss; 6. R. Kamper en J. G. Bosscha. 3de groep: 1. A. Barkema; 2. J. Koet: 3. mr. A. G. de Blécourt; 4. D. Hoegen; 5. A. Geyer; 6. C. B. v. d. Berg en 7. I. Zitman. Uit elke groep komen de 2 hoogstgeplaatsten in den eindstrijd, die dus 6 spelers zal tellen. De eerste ronde is vastgesteld op Vrijdag 26 Januari as. (op nader te bepalen plaats) des avonds om halfacht en uiterlijk om 8 uur. Ove rigens zullen voor dezen wedstrijd de regelen gelden, vastgesteld door den Kon. Ned. Schaak bond. In de 1ste ronde zijn de Nos. 1. dat zijn Pels. Brunt en Barkema vrij en komen verder tegen elkaar uit: lste groep: Raaphorst—Verduyn. Van der Nat Westra. ModdermanTeleng. 2de groep: DemmendalBosscha, De Bruyn Kamper en MarijtSchüss. 3de groep: KoetZitman. De BlécourtVan den Berg en Hoegen—Geyer. GYMNASTIEK. R.K. DAMES-TURNCLUB „ACTIEF". Een geslaagde uitvoering. Gisteravond gaf de RJC. dames-turnclub „Ac tief' een ceslaagde uitvoering in de Stadsge hoorzaal. De groote zaal was geheel door be langstellenden bezet, toen de turnclub met haar opmarsch het podium door medewerkende da mes. adspiranten en kleuters vulde, hetgeen in fraaie opstelling, geflankeerd door de veelkleu rige Graalvlaggen, een prettigen indruk maakte. De algemeen directeur van het vrouwelijk jeugdwerk en de sportbeweging, de heer A. M. A. Vollaerts sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de aanwezige geestelijken. Hij besprak vervolgens de noodzakelijkheid om in dezen tijd mede te doen aan sport en spelen. Het programma: vrije oefeningen, ruitsprin- gen. een lesje en dansje voor de kleuters: knots oefeningen en klapdans voor de adspiranten; hoepel-, bal- en stokoefeningen voor de dames en een nummer algemeene vrije oefeningen, werd hierna in vlot tempo en nagenoeg voor alle nummers met groot succes afgewerkt, Zy werden uitgevoerd onder leiding van de heeren A. J. J Duindam en H. J. J. de Klerk en met muzikale leiding door mej. F. Lindenhoff. Mot een zeer mooi afgewerkt nummer vcndel- zwaaien door de da mos-af deeling. waarvoor het applaus, dat voor elk nummer had geklonken nog werd verdubbeld werd het programma be sloten. „Actief" kan op een mooie sportieve uitvoering terugzien. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7