BINNENLAÈ Slagkruisers voor Indië LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bled Maandag IS Januari GEMENGD NIEUWS Twee soldaten gedood Twee trams in volle vaart op elkaar Botsing tusschen taxi en kleine personenauto Kolendampvergiftiging te Warffum Influenza Ketel van centrale verwarming ontploft Geen Nederlandsch vliegtuig boven Duitschland 150.000 voor het Finsche roode kruis Carnavalsviering in Brabant en Limburg Groote brand w aan Soerabaja's ha* Dagblad ree la is niet te vervau?^ y Bij een oefening: met springstoffen. VIER GEWONDEN. Bij een oefening met springmiddelen in het Oosten der provincie Groningen is Zaterdag een ernstig ongeluk ge beurd waarbij twee soldaten zijn ge dood terwijl een onderofficier en drie soldaten werden gewond. Twee passagiers gekwetst. Als gevolg van den mist. ERNSTIGE MATERIEELE SCHADE. Te Broek in Waterland, zijn gisterochtend om elf uur twee motorwagens van de Noord- en Zuidhollandsche tramweg maat schappij op enkel spoor in volle vaart te gen elkaar gereden. Een motorwagen met twee bijwagens komende van Monnikendam, was het dubbele wisselspoor 150 meter gepas seerd en stond op het punt de Broeker- meer in te rijden, toen tot groote ver bazing van den bestuurder en conduc teur plotseling op korten afstand op hetzelfde spoor een motorwagen met bijwagen uit Amsterdam naderde. Met groote snelheid botsten de beide mo torwagens op elkaar. De wagen uit Monnikendam werd slechts licht be schadigd, doch het voorbalcon van den wagen, welke uit Amsterdam kwam, werd geheel ngedrukt, terwijl de vloer door de botsing omhoog was gewipt. De passagiers van dit rijtuig waren erg geschrokken. Van hen liep mevrouw S. Halderman uit Zandvoort een blessure aan den schouder op. Bovendien was haar arm uit het lid ges.hoten. De geneesheer Eltzbacher uit Den Haag, die met zijn auto juist passeer de, verleende medische hulp, waarna het slachtoffer naar haar woning werd ver voerd. Mej. C. Nieboer uit Amsterdam-Noord kreeg een lichte hersenschudding en kon op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Van de andere passagiers werden er eenige door glasscherven aan gelaat en ledema ten verwond, terwijl er ook eenigen met den schrik vrijkwamen. Met een koevoet moest een gat in het ingedrukte balcon worden gemaakt, ten einde den bestuurder te bevrijden. Hij kreeg evenals zijn collega van den anderen wagen slechts verwondingen aan de han den. In de tram uit Monnikendam werd geen der passagiers geblesseerd. De bestuurders hebben beiden verklaard, dat de seinlich ten op veilig stonden, hetgeen bij een de fect mogelijk zou kunnen zijn. De directie der N.Z.H.T.M. deelde evenwel mede. dat de installatie goed functionneerde Gedurende een uur had het tramverkeer j oponthoud. De schaatsenrijders moesten in andere wagens overstappen. VIER PERSONEN GEWOND. In Katwoude (gem. Monnikendam) is gisterochtend op den weg naar Volendam een botsing ontstaan tusschen een Haagsche taxi en een kleine personenauto uit Am sterdam. De bestuurders der beide auto's merkten elkander tengevolge van den mist te laat op. Met een vaart van vijftig k.m. botsten de wagens tegen elkaar, waar bij de taxi de kleine auto van voren geheel vernielde. In deze auto bevonden zich behalve den bestuurder den heer R. uit Amsterdam diens echtgenoote, twee zoontjes en een dochter tje van acht jaar en een zuster van me vrouw R.. de ongeveer veertigjarige me vrouw S. uit Amstelveen. De heer R. kreeg een lichte hersenschud ding en een wonde aan het oog, mevrouw R. liep een zware hersenschudding op. ter wijl haar dochtertje een lichte hersen schudding bekwam en aan een der beide beenen werd gewond. Mevr. S bleef onge deerd. De vier gewonden zijn per auto naar hun woningen vervoerd. De inzittenden van de Haagsche taxi kwamen met den schrik vrij. Toen ook na herhaald bellen en kloppen geen antwoord werd gegeven, werd een ruit ingeslagen en begaf een van de buren zich naar binnen. Hij opende eerst de deur en vergezeld van twee andere omstanders ging hij het huis doorzoeken. In de slaapkamer, waar zoowel de oude dame als het dienstmeisje lagen, vonden de mannen de belde vrouwen dood op haal bedden De dokter kon slechts bij beide vrouwen den dood als gevolg van kolendampvergif tiging vaststellen. Het schijnt, dat het ongeluk reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft plaats gehad, want de beide vrouwen moe ten reeds langer dan 24 uur overleden zijn De kachel, die op de slaapkamer stond, was intusschen uitgegaan. Gewoonlijk krijgt de oude dame op Zondag bezoek van familie, doch juist gisteren was dit niet het geval geweest. OUDE VROUW EN EEN DIENSTMEISJE GESTIKT. Hedenmorgen heeft men in haar woning te Warffum (Gr.) de ruim zeventigjarige mevrouw Mulder-Perdok en haar vijf en twintigjarig dienstmeisje. Tine Riepma. dood in bed gevonden. Zeer waarschijnlijk zijn beiden door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen vanmorgen, zooals gewoonlijk, de melkboer aan de woning belde, kreeg hij geen gehoor. Hü vond dit zeer vreemd, daar de oude dame altijd thuis is. De man waar schuwde de buren, die met den man naar de woning gingen. BRUTALE INBREKER OP IIEETERDAAD BETRAPT. Hij had voor een waarde van f. 30 a f. 40.000 gestolen. Toevalligerwijze is gisteravond te Amster dam een inbreker die zeer brutaal te werk ging. door rechercheurs op heeterdaad be trapt en ingerekend. Om halfnegen surveilleerden de recher- oheurs in de Oranje Nassauiaan. Hun aan dacht werd getrokken door een man. die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zidh op verdaöhte wijze bij een der huizen ophield. De recherche liet licm rus tig begaan, daarbij er wel zorg voor dra gend, dat hij niet kon ontsnappen. De man verschafte zich boegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich en italeef geruimen tijd binnen. Toen hij naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de recher cheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag ge slagen, want men vond op hem een groot aantal gouden sieraden cn zilver, tot een waarde van naar schatting 30.000 of 40.000 gulden. Vanzelfsprekend werd de ongeveer 49-ja- rlge man aangehouden. SCHUUR UITGEBRAND TE LEERBROEK. Goederen van militairen verloren gegaan. Zaterdagmiddag omstreeks een uur brak brand uit in de groote landbouwschuur den heer Van der Kley, te Leerbroek. In deze schuur was een 25-tal militairen gelegerd. Daar zij met eigen middelen den brand niet konden blusschen riepen zij de hulp van de brandweer in. Hoewel de mo torspuit spoedig ter plaatse was en ter stond water gegeven werd, kon men niet voorkomen, dat de schuur totaal uitbrand de. Het aangrenzende woonhuis bleef ge spaard. Tal van goederen, welke den mili tairen toebehoorden, zijn verloren gegaan De oorzaak wordt gezocht in de centrale verwarming, welke de militairen zelf, doch niet op deskundige wijze, hadden aange legd. BEVROREN AFSLUITER VAN WATER LEIDING GESPRONGEN. Veelal het gevolg van verwaarloosde l. Maak een eind aan gevatte kou door keel, h- en rug in te wrijven met deze krachtige Verwijdert congestie, vergemak}. de ademhaling en helpt spoedt 6109 Uagez.i GROOTE VERWOESTING AANGERICHT Zaterdagmorgen heeft zich in de villa van dr. J. Brinkman, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Tiel, te Drumpt een ernstige ontploffing voorge daan. De familie Brinkman was naar Franeker en zou des middags weer naar huis terug- keeren. Het dienstmeisje besloot daarom des morgens de centrale verwarming te ontsteken Zij vulde de buizen gedeeltelijk met water, doch vergat daarbij, dat dit water door de strenge koude vrijwel onmid dellijk bevroor, zoodat, toen zij den ketel opstookte, het water niet kon cireuleeren. De gevolgen waren zeer ernstig. Met een hevigen knal sprong de ketel uit elkaar, waardoor in de keuken, waar hij stond op gesteld, een ware verwoesting en een be gin van brand ontstond. Het dienstmeisje snelde toe, doch schrok zoo. dat zij bewus teloos ineenzakte. Gelukkig had een aan de overzijde van de straat wonende me vrouw het ongeluk door het raam zien ge beuren. Zij snelde te hulp en kon, geassi steerd door een groenteboer het begin van brand blusschen en het meisje, wier haren reeds geschroeid waren, in veiligheid bren gen. De schade in de keuken is aanzienlijk. Alle ruiten zijn vernield, terwijl ook het plafond gedeeltelijk is ingestort. DRIE ARRESTATIES IN DEN HAAG. Onlangs hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een filiaal van een groote Haagsche banketbakkerszaak in de Bad huisstraat te Scheveningen. De buit was 160 gulden. Thans is de Haagsche recherche er in geslaagd deze in braak tot oplossing te brengen. Zij arres teerde een 18-jarigen loopjongen van de fir ma. die heeft bekend den inbraak te zamen met een 16-jarig vriendje te hebben ge pleegd. Het geld hadden zij in een week op gemaakt. Zij hadden in een café in de Hem- sterhulsstraat goeden sier gemaakt. De 40- jarige caféhoudster was in vertrouwen ge nomen. Zij hadden haar ieder f. 10.— gegeven. Vrienden, bekenden en ook andere bezoekers van bet café. hadden eveneens dnnkbaar van hun vrijgevigheid geprofi teerd. De beide jongemannen, alsmede de cafe- houdster zitten thans achter slot en grendel. (Van onze maritiemen medewerker). In het voorjaar van 1939 kondigde de Regeering het voornemen aan over te gaan tot versterking van de maritieme defensie in Nederlandsch-Indié. In Juli 1939 werd door den toenmaligen Minister van Defen sie een technische commissie benoemd, wel ke tot taak zou hebben gehad van advies te dienen op welke wijze de maritieme verde diging van ons eilandenrijk in het Verre Oosten aanzienlijk zou kunnen worden ver sterkt. Het rapport der commissie is uitgebracht; sindsdien is nog steeds geen nadere be slissing genomen. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal echter het tijdstip thans weldra zijn gekomen, dat de volksvertegen woordiging over de plannen zal worden ingelicht. Naar aanleldng hiervan zijn in den lande stemmen opgegaan, welke zich kantten te gen elke maritieme uitbreiding der defen sie, of wel, dat uitbreiding der vloot met groote schepen, zooals men meende, dat de technische commissie heeft geadviseerd, ondoelmatig is. Een dergelijke bestrijding, vaak van niet deskundige zijde vertroebelt voor den leek de kern van het vraagstuk. Door de evolutie der internationale verhou dingen heeft het Nederlandsche volk inge zien. dat versterking van zijn weermacht noodzakelijk is. Zoo is men dan ook reeds geruimen tijd bezig de zeemacht te ver sterken. Echter de vloot, zooals deze thans in aanbouw is, is gebaseerd op het ont vangen van den eersten stoot, totdat een bondgenoot zijn strijdkrachten te hulp zal hebben gezonden. In den huidigen tijd kan men niet zoo spoedig een bondgenoot ver wachten. Nederland moet een vloot hebben, die zelfstandig een aanval op Indië zal kunnen afslaan Ons groote eilandenrijk met een uitge breid watergebied moet in de eerste plaats door een zeemacht worden verdedigd. Im mers wanneer de vijand daar de waterwe gen beheerscht staat er de hongersnood voor de deur. Terecht heeft dan ook de Regeering de versterking van de maritieme defensie aangekondigd. Waar het dus thans om gaat is, op welke wijze de bestaande vloot kan worden ver sterkt. De Nederlandsche oorlogsvloot is harmo nisch van opzet, d.w z. alle wapens zijn in de vloot vertegenwoordigd omdat men er alleen dan van verzekerd kan zijn, dat elk wapen tot de volle honderd procent kan worden uitgebuit. Ter illustreering wijs ik op de nuttelooze luchtaanvallen op de goed be schermde Engelsche convooien. Hoe geheel anders zal een luchtaanval op een dergelijk convooi verloopen, wanneer eerst het be schermend cordon wordt verbroken door een krachtigen aanval van bovenwater schepen. Niet het wapen op zichzelf, doch de samenwerking van het harmonisch ge heel brengt de overwinning. De kern van de vloot moet in staat zijn om een vijandelijke scheepsmacht met de wapens te vernietigen. Dit houdt niet alleen in, dat zij sterk moet zijn, doch ook zoo snel, dat de vijand tot een gevecht kan worden gedwongen. Daarenboven moet de zwakkere voldoende snelheid bezitten om de overmachtige vijandelijke hoofdmacht te kunnen omzeilen, teneinde haar op haar verbindingen aan te tasten. De Nederlandsche vloot is snel, doch bezit met haar kern van 3 kruisers met 15 cm. geschut niet het vermogen om een scheeps macht van eenige beteekenis te vernieti gen. Die eischen worden slechts ver- eenigd in het slagschip of de slagkruiser. Wil men dus een wezenlijke versterking der vloot, dan is de eenige weg: Verster king van de kern met slagschepen of slag kruisers. Een dergelijke uitbouw beteekent een harmonische versterking, dus niet anders dan een voortzetting van een reeds jaren lang gevolgd aanbouwsysteem. De versterking der vloot in Indië met slagschepen of slagkruisers dwingt een vijand zijn slagvloot of een deel daar van in te zetten. Dit is voor ons van groote beteekenis- want nu komt de geografische ligging van ons Indië in geding. De mogendheden, welke slag- vloten bezitten, liggen op grooten af stand van den Indischen Archipel. Een actie met een slagvloot zoo ver van huis brengt voor den agressor groote risico's met zich mede, hij laat immers zijn huis onbeschermd achter. Daarom zal ook nimmer de gehcele slagvloot worden ingezet, doch slechts een ge deelte daarvan. Zoodat ook wij geen equivalente slagvloot behoeven te bou wen. Nederland zal dus kunnen volstaan met een kleine slagvloot, doch daarbij moet de factor snelheid primair zijn, teneinde een eventueele vijandelijke overmacht te kun nen ontwijken. Hiermede wordt het vraag stuk van de versterking der maritieme de fensie teruggebracht tot de vraag, of wij weinig groote, dus slagkruisers of een iets grooter aantal kleinere, doch krachtige schepen, z.g. vestzakslagschepen, moeten bouwen. Daartoe moge ik Uw aandacht vragen voor het volgende: Het zware schip, dat de kern van onze vloot zal moeten vormen, moet uitgerust zijn met zwaar geschut. Het lichtste kali ber. dat nog in staat is op de gemiddelde gevechtsafstanden gelijkwaardige slagkrui sers of zware kruisers te vernietigen, is 28 c m. De snelheid, die het schip moet behou den zal tenminste 33' bedragen. Behalve geschut en snelheid is er nog een derde voorname eisch nl de bescherming: het pantser. De bescherming moet zoodanig zijn. dat ook op kleinere afstanden zware kruisers (geen slagkruisers!) geen noemenswaar dige schade kunnen toebrengen. Men bedenke, dat het verlies van één schip voor een kleine vloot veel meer be teekent dan voor een groote vloot. Het zwaartepunt van onze kernschepen moet liggen in een zoo zwaar mogelijk uitgevoer de pantsering. Wanneer men, om de gedachten te be palen. een slagkruiser van 26.000 ton en een vestzakslagschip van 15000 ton met elkaar vergelijkt, dan heeft men voor ge schut en pantser voor het groote schip 48°/o of 12.480 ton beschikbaar, daarentegen 41"/o of 6.150 ton voor het 15.000-ton schip. Het verschil in percentage tusschen het groote en het kleinere schip is gelegen in het feit. dat hoe grooter het schip is, hoe grooter ook het percentage is, dat beschikbaar komt voor geschut en pantser. Het geschut weegt ruim 3.000 ton, voor beide schepen hetzelfde. Dan kan de slag kruiser beschermd worden met 9000 ton pantser en het vestzakslagschip dat nog niet de helft kleiner is, met 3.000 ton. Dit beteekent. dat het verticale pantser van de slagkruiser 2 x zoo dik kan zijn als van het vestzakslagschip. Een vestzakslagschip is niet voldoende te beschermen. Na het voorgaande is het vraagstuk van de versterking der maritieme de fensie uit krijgskundig oogpunt geen vraagstuk meer het antwoord werd reeds gegevenNederland bouwe slag kruisers voor Indië. (Nadruk verboden). Groote overstrooming in de „Harmonie'' te Groningen. Gistermiddag omstreeks halfvijf is in een cabine boven de groote concertzaal van de ..Harmonie" te Groningen een binncnafslui- ter van de brandleiding gesprongen. Deze afsluiter was rechtstreeks gekoppeld aan de waterleiding, zoodat een aanvanke lijk niet te stuiten stroom water het gebouw binnenliep. De afsluiter was bevroren geweest, doch door het stijgen van de temperatuur thans ontdooid en gesprongen. Het water stroomde uit de cabine naar de achterzijde van de concertzaal en vandaar naar de vestibule en de keuken. Alles kwam blank te staan. Het water vond tenslotte een uitweg naar den kelder van de centrale verwarming en het steeg tot de vuurhaarden der verwax- ■mingsinstallatie. Spoedig was de brandweer gearriveerd, die de waterleidingafsluiters buiten het ge bouw afsloot, waardoor de toevoer van water tot staan kiwam. Met behulp van elec- trisehe nortonpompen, welke in de verwar mingskelder stonden opgesteld, kon het water worden weggepompt, waarmede men om ongeveer zeven uur gereed was. Het gebouw had vrij ernstige water schade opgeloopen. Het concert van het orkest van de Groningsche orkest-vereenl- ging. dat om acht uur aanving, kon echter normaal doorgang vinden. AANVARING OP DE WESTERSCHtj HET ENGELSCHE MOTORSt® „HULLGATE" GEZONKEN Het in den nacht van Zaterdag op J binnengekomen Engelsche motor, „Hullgate" (409 registerton) is nabr'Sj selen in aanvaring geweest met Terneuzen komende Engelsche s.s. metende 1761 registerton, waarbij c-iï gate" is gezonken. De 8 leden der |r nlng zijn op de „Moyle" overgegi >e schip ter reede van Vltssingen is komen. Een der schipbreukelingen moer"1 een ziekenhuis worden gebracht :v BUITENLANDSCH GEMEtcv TWINTIG ERNSTIG GEWOND!31 BIJ SPOORWEGONGELUK. Hbvas meldt uit Brussel, dat een P rentrein te La Louvlère nabij Char) -botsing gekomen is met een trein, zloh verscheiden mijnwerkers bevond»™ twintigtal reizigers werd ernstig ge?g ai DE „STALIN" HEEFT DE „SEDcJ BEREIKT. Zaterdagmiddag heeft de Ijsbrcke:® Stalin" den IJsbreker „Sedof" Groenland en Spitsbergen bereii® „Sedof" heeft meer dan 26 maande Pooizee vertoefd. ZOON VAN DUITSCH STAALMAC! GESNEUVELD. Reuter meldt uit Kopenhagen da:| Vögler, de zoon van den Dultscher magnaat Albert Vögler omgekonu: was officier bij de Duitsche luchtmi ONJUISTHEID IN HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Naar aanleiding van een mededeeling in het Duitsche legerbericht van gistermorgen als zou een Nederlandsch militair vliegtuig op 13 Januari j.l. Duitsch grondgebied bij Nordhorn hebben overvlogen, meldt de regeeringspersdienst. dat bij een terzake onverwijld ingesteld onderzoek onomstoo- telijk de onjuistheid van deze mededeelirg is gebleken. Wij vernemen dat de geldinzameling uitgaande van de Finsch-Nederland sche vereeniging in samenwerking met het Nederlandsche Roode Kruis, ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans tot een totaal bedrag van f. 150.000 is gestegen. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat de actie nog maar enkele weken cud is zoo vertelde de secretaris van de Finsch—Nederlandsche vereeniging. mr. Schmal. aan een verslaggever van het A N P. dan zijn er redenen tot groote tevredenheid. lederen dag opnieuw wordt ervaren, dat ook in ons land de sympathie voor het zwaar beproefde Finsche volk, dat op zoo'n moedige wijze voor zijn vrijheid vecht, groot is. GEEN MASKERADE EN OPTOCHTEN. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den commandant van het 3e legerkorps, een verordening uit te vaardigen, waarin wordt bepaald, dat ter gelegenheid van de a.s. carnavals viering geen openbare vermakelijkheden als maskerade en optochten mogen plaats vinden. De openbare gelegenheden zullen, na het volgens plaatselijke verordening geldende, gewone sluitingsuur, niet ge opend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor het tot het gezagsgebied van genoemden commandant behoorend© gedeelte van Brabant en Limburg. COMPROMIS BEREIKT BIJ DE „ALKMAAR PACKET". Zaterdag is het ultimatum van den cen- tralen bond van transportarbeiders, inzake het scheepvaartbedrijf van de „Alkmaar Packet" afgeloopen. Er zijn in den loop van de laatste dagen besprekingen met de werkgevers gehouden, met het resultaat, dat een compromis is getroffen op basis van de landelijke regeling welke door de werkgevers op een kleine uitzondering na wordt toegepast. Deze uit zondering wordt door de werkgevers gemo tiveerd op grond van het feit. dat de over eenkomst op een drietal punten gunstiger is dan de landelijke regeling. C. W. H. BAARD ZEVENTIG Jlfr Ter gelegenheid van den zeventig;;6, boortedag van den heer C. W. H oud-directeur van het stedelijk mus! de hoofdstad is Zaterdagmiddag museum een door vrienden en i, y1 raars van den jarige druk bezochte-1® tie gehouden. P. A. ARRIËNS OVERLEDEN.'!), ln Oud-directeur Hollandsche Stoomboot Mij. In den ouderdom van 66 jaar i.5 versum overleden de heer P. A. .tigjj oud-directeur van de Hollandsch. Hg boot Maatschappn De heer Arriënsifc ren November 1873, ontving zijn u:<h< bij het Kon. Instituut der Marin rd lemsoord. Hierna maakte hij een reij de Kaap en Atjeh, waarop hi) den eg verliet en bij de Hollandsche Snels dienst trad. die later In fusie k- rt de Staatssspoorwegen. In 1919 volg» aanstelling tot chef van de exploits1' Hollandsche Stoomboot Maatschappi. hij in 1920 werd benoemd tot directe: 30 April 1939 trad hij als zoodasj waarna hij benoemd werd tot lid raad van commissarissen. Behalr-j functie bij de Hollandsche StoL, Maatschappij heeft de heer Arnëv"' Hollandsch beheer van de Holland-! Afrikaiijn gevoerd, die In een gezujjV ken raad van beheer voor de helt* d< gevoerd door de vereeniging va landsche scheepvaartmaatschappij;:™; voor de helft door de Hollandsch \J boot Maatschappij. In de ontwikkelde, deze lijn heeft de heer Arriëns eet-, aandeel gehad en hierin pionier richt. In 1936 werd de heer Ar. noemd tot lid van den Spoorweg;^, heer Arriëns was Ridder in de Oit den Nederlandschen Leeuw. D< lei (g« n Uit Ned. Oost-be( Hedenmorgen in de vroegte is een 'W brand uitgebroken aan de haven-en^'' 5 menten van Soerabaja, in de have Tandjong-Perak. De gebouwen van het Soerabaj3- 1 vormden een vuurzee; ook de loods# j het Nanyo-veem (een Japansch cos werden aangetast. De melasse-tanfc de United Molasses Coy worden bedr^J1' Eenige schepen, welke aan de kad< .n] zijn reeds uit de gevaarlijke omgevin?lrL gestoomd. :C De brandweer van Soerabaja, door particuliere diensten, heeft hc'.lie aangepakt en bestrijdt dit met alle txi (de geweldige tanks van de Unite: 'l. j ses Coy, de eenige groote exporten:.nc vloeibare melasse, vormen een 5°e complex in de onmiddellijke nabij'pPj de haven. Klaarblijkelijk zijn bn erl brand ook de brandweer-installali' er- verschillende stoomvaart-maatschaPHe in het geweer geroepen). raI De 2^-on tl)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10