Strijd om Hore Belisha... Tering moet naar de nering worden gezet LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 13 Januari j In het belang der natie Zenuwpijnen ^"'n AKKERTJE kKlN/T EN LETUREN. FINANCIEN M /CUEEP/ TJIINCtNl Geruchten (Van onzen financieelen medewerker». Aan alle kanten viert een aan Intensi teit en omvang nog steeds verder groeiende oorlogs-economie hoogtij. Een ware mobi lisatie van alle economische kracthen vindt plaats en goedschiks of kwaadschiks moeten het geheele bedrijfsleven, het par ticuliere leven er. de algemeene welvaart aan dit streven ondergeschikt worden ge maakt. Het is noodig, zulks bij elke be schouwing wèl in het oog te houden, om dat men anders gevaar loopt, den draad geheel te verliezen. Wanneer men slechts bij het waarnemen van de tallooze para doxen, die het economisch en financieel leven ons thans biedt, den blik strak ge richt houdt op den rooden draad der eco nomische mobiliseering, die kris-kras door alles heenloopt, dan vervangen die para doxen meer en meer en zien wij alle ver schijnselen in duidelijker proporties. Dan begrijpen wij ook terdege de groote terug houdendheid, die er op elk gebied van goederen- en geldwezen heerscht: men be seft immers bewust of onbewust, dat alle theorieën van vraag en aanbod, van kos ten en ondernémingswinst, van prijsvor ming en loonregeling thans worden door kruist door allerhande regeeringsmaatre- gelen. waardoor elke zekerheid verdwijnt, doch tevens de speculatie bedrijvigheid wordt gesmoord. Zoo heeft men in Duitschland, waar men volgens veler meening het nee plus ultra van economische concentratie had bereikt, een nog verdere schrede gezet op den weg naar economische en financieele dictatuur: een oorlogsraad onder Göring's leiding zal zich belasten met de algeheele coördinatie van Duitschland's industrie, handel, finan ciën en gedeeltelijk ook van het particu lier leven ten behoeve der oorlogsvoering. Zonder pardon zullen productie, invoer en distributie aan den noodtoestand wor den aangepast, zal alles wat maar zweemt naar luxe de kop worden ingedrukt, zal het gebruik dus tot het allernoodzakelijk ste worden beperkt en zal daarnaast de belastingdruk worden verzwaard en spaar- plicht worden opgelegd. Reeds wordt ge meld, dat een deel van het loon niet langer in geld. .'.och in bons zal worden uitge keerd. die gedeeltelijk recht geven op den aankoop van bepaalde goederen, gedeelte lijk als spaarbons zullen fungeeren. Uit dit alles blijkt, dat eenerzijds Duitschland duidelijk den wil tot doorzetten toont, dat anderzijds de economische situatie er ver re van bevredigend moet zijn. De koude winter is voor Duitschland militair noch economisch een meevaller en de groote tegenslagen, die Rusland in zijn Finsche „expeditie" ondervindt, schijnen bovendien een spaak in het wiel der Russische leve ranties aan Duitschland te hebben gesto ken Het is werkelijk haast onbegrijpelijk en het is diep bedroevend, dat een volk als het Dultsche. dat steeds heeft prat gegaan op een der hoogste levensstandaarden in de wereld, zich thans gedwongen ziet, dien standaard zoo drastisch te verlagen, dat het als nagenoeg geRauperiseerd moet worden beschouwd. Duitschland is niet het eenige land, dat die welvaartsrichting-omlaag inslaat. Ook Engeland staat voor zware tijden, al zal de verlaging van den levensstandaard aldaar in omvang niet te vergelijken zijn met die van het Duitsche volk. Niettemin heeft Chamberlain in zijn jongste ernstig-ge- stemde rede de bevolking voor oogen ge houden. dat ook daar de tering omlaag moet worden gedrukt, omdat nog veel ernstiger tijden te wachten zijn. Ook in Engeland zal de Invoer tot het noodzake lijke worden beperkt teneinde deviezen en schepen te sparen en zal de bevolking het vsrbmik dienen in te krimpen, opdat den Staat alle niet gebruikte koopkracht toe- vloeie. Hoewel in Engeland de economische concentratie nog niet zoo intensief is als bij onze Oosterburen, ontwaren wij ook daar een steeds toenemende regeerings- inmenging in het bedrijfsleven ten aanzien van productie, distributie, prijs- en loon regeling. Van voor Engeland bijzonder be lang is de tot stand gekomen concentratie ln de scheepvaart, waardoor het mogelijk zal worden, de beschikbare scheepsruimte op zoo economisch mogelijke wijze te ge bruiken. En dan te denken, dat er ten onzent lieden zijn. die zich met bittere verwijten kanten tegen verbrulksbeperking en sparen, die slechts in verbruikstoeneming en vlug geren geldomloop uitkomst zien voor de Nederlandsche welvaart. Het zijn de ver blinden, die niet willen of durven zien, dat ook Nederland's levensstandaard op een veel te hoog niveau ligt en drastisch moet worden verlaagd. Wij kunnen niet voort durend boven onzen stand blijven leven: de rekening van onze niet te verantwoor den uitgaven zal eens in de een of anderen vorm moeten worden gepresenteerd. Het is daarom zoo dringend noodig, dat meer VOO-lichting omtrent den waren aard onzer economische en financieele situatie van re- geeringszijde worde verspreid, opdat waan ideeën als bovengemelde verhinderd wor den hun noodlottige uitwerking tevernch- ten Het moet den loon en salarisstrekkenden duidelijk worden gemaakt, dat zij tegen het belang der natie als geheel werken, indien zij verlangen, dat elke stijging in de kosten van levensonderhoud door een evenredige loon- en salarisverhooging moet worden gevolgd. Het moet, zooals dr. F. H. Fente- ner van Vlissingen terecht in zijn Nieuw- iaarsrede opmerkte, den industrieel voor oogen worden gehouden, dat hij van groote bekrompenheid blijk geeft, wanneer hij elke verhooging van den kostprijs terstond op den consument tracht te verhalen. Allen zor.der uitzondering: loontrekkenden, ka pitalisten. ondernemers, verbruikers, zullen hun offer moeten brengen in het belang der gemeenschap en er moet met nadruk op worden gewezen, dat het nastreven van kleine groepsbelangen ten nadeele van het publiek in deze tijden in zekeren zin een aanslag'is op de veiligheid van den Staat Onze Staatskaspositie heeft Inmiddels blijkens de jongste gegevens een verdere verbetering ondergaan, als gevolg van de storting op de (mislukte) consolldatle- leening. Die verbetering is echter grooten- deels schijnbaar, omdat zij ten koste gaat van de saldi der Rijksfondsen, die immers voor ca. f. 200 inlllloen (inplaats van de hun oorspronkelijk toebedeelde 60 millloen) hebben moeten opnemen, zoodat zij bij een volgende emissie zwaar gehandicapt zullen zijn. Niettemin valt het verloop der obligatiemarkt nogal mee: de nieuwe lee ning is, mede uit hoofde van het feit, dat zij thans grootendeels in vaste handen zit en uit hoofde van de belastingfacilliteiten en van het feit, dat de obligaties kunnen worden aangewend voor inschrijving op een volgende leening, tot boven pari ge stegen, terwijl de andere leeningen goed gesteund blijken. Ook de geldmarkt blijft voorlooplg nog vrij ruim, waarbij de vrees voor langdurige beleggingen natuurlijk een rol speelt. In dit verband mag opgemerkt worden, dat onze banken wederom een moeilijken tijd doormaken. De ietwat ge stegen rente kan de lusteloosheid ln haar andere afdeelingen niet goed maken. Zoo hoort men dan ook helaas reeds van ont slag van personeel, vooral bij de interna tionaal georiënteerde bedrijven. Het is te vreezen, dat Amsterdam als kapitaalmarkt indien dan al niet als gevolg van de Men- delssohn-débficle, dan toch als gevolg van den oorlog meer en meer zijn internatio naal karakter zal verliezen. New York zal de winnaar zijn. Het beroep tegen de surséance van Men delssohn Co. is een doode musch geble ken. Toen de trustees aankondigden, dat buiten liquidatieaccoord nog iets meer zou worden aangeboden (waarin dat meerdere bestaat, blijft nog een raadsel) gaven de opposanten hun verzet op, zoodat men nu van een geleidelijke afwikkeling van zaken verzekerd kan zijn. Ook dc groote wolfirma Fuhrmann Co. heeft nu haar lVi jaar surséance verkregen. Ook hier zou een fail- lessement onnoodige schokken hebben te weeggebracht en de crediteuren slechts hebben geschaad. (Nadruk verboden.) 6036 (Inge z Me dj KALENDERS. De Fa. Katz, kunsthandel. Dieren, zond ons wederom haar fraaien maandkalender met reproducties naar oude meesters. N.V. „GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM". Commissarissen en directie van bovenge noemde N.V. hebben de volgende voorloopige gegevens verstrekt over de bedrijfsultkomsten van het achter ons liggende Jaar en over den internen toestand der vennootschap. De in vorige Jaren bereikte vermindering van lasten, speciaal de renteverlaging der hypothe caire schulden, kwam ln het afgeloopen jaar ten volle tot uitdrukking. De totale jaariyksche rentelast der te onzen laste loopende hypo theek- en obligatieschuld ad f. 16.355,652 be draagt f. 667.482. zijnde pijn. 4%. Het stemt tot voldoening, dat de huuront- vangst over 1939 ad f. 1.708.000 plus minus f. 18.500 meer bedraagt dan over 1938, waar van f3300 door uitbreiding van het hulzenbezit en f. 15.200 als gevolg van betere bezetting. Niettegenstaande voor handhaving van vol doend onderhoud de uiterste zorg werd gedra gen en ook aan verbeteringen en verbouwingen een flink bedrag werd besteed, ten einde den verhuur blijvend te stlmuleeren, zijn de exploi tatiekosten minder dan over 1938. De verkoop der bouwterreinen te Leiden ging ook het afgeloopen Jaar tegen gunstige prijzen regelmatig door; in totaal werd voor een be drag van f. 150.500 verkocht. Nog enkel ter reinen zijn bouwrijp gemaakt, waarvan het grootste gedeelte reeds is verkocht, doch waar van de overdracht eerst in dit jaar zal plaats hebben. De handel in onroerend goed was niet leven dig. Ofschoon het niet mogelijk is thans reeds het Juiste resultaat over het achter ons liggend jaar mede te deelen .toont een voorloopige be cijfering aan. dat het exploitatiesaldo ruim f 400.000 zal bedragen. (Exploitatiesaldo 1938 f. 334.000). Na afschrijving en re-serveering ligt het in ons voornemen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1939 een dividend uit te keeren van 5%, zoowel over de preferente als over de gewone aandeelen. Rett. Lloyd KOT A INTEN. uitreis. 12 Jan. van Port Said. JavaNew-York Lijn JAPARA. 11 Jan. van Kaapstad naar Boston WELTEVREDEN 12 Jan. van New-York te Belawan PA- LEMBANG, 12 Jan. van New-York te Ba tavia. VOOR ZONDAG 14 JANUARL Hilversum I, 1875 en 414,4 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO. 5.30 VARA, 6.30 VPRO. 8,0012,00 AVRO. 8.55 Gram.muziek 9.00 Berichten 9.05 Tuinbouwhalfuur 9.35 Gra- mofoonmuzlek 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 10.00 Berichten 10.01 VARA orkest 10.40 Declamatie en gram.muziek 11.00 VARA-kinderkoor „De Merels" 11.30 Ro- sian-orkest 12.00 Cyclus ..Onze Weermacht" 12.25 Grammuziek 12.45 Berichten ANP., gram.muziek 1.00 Zang en orgel 1.30 Cau serie „Een gesproken mailbrief" 1.50 Neder landsche liedjes (opn.) 1.55 Declamatie 2.002.27 Boekenhalfuur 2.30 Inleiding. Hier na: Leden van het Omroeporkest en solist 3.40 Gram.muziek 4.20 AVRO-Dansorkest 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars 5.30 Schaaknieuws 5.36 Voor de kinderen 6.00 Causerie „Skieën in Neder land" 6.20 Sportnieuws ANP 6.25 Schaak nieuws 6.30 Lezing ..Koppervreugd in Ja nuari" 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst 8.00 Be richten ANP., mededeelingen 8.20 Verkorte operette „Ein Walzertraum" 9.20 Radiotoo- neel 9.55 AVRO-Amusementsorkest, solist en Scheltus' vocaal kwintet „Mol en Kruis" 11.00 Berichten ANP., gram.muziek 11.3012.00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum II, 301,5 M. 8.30 KRO., 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Na af loop Orgelconcert 12.15 Lezing „De 8oclëtelt van Maria (Paters Marlsten) en de Missiën" 12.35 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP I.00 Boekbespreking 1.20 KRO-Melodlsten en solisten 2.00 Godsdienstonderricht 2.30 KRO-Kamerorkest en solist (3.153.35 Gram. muziek) 4.10 Gram.muziek 4.15 Ziekenlof 4.55 Gram.muziek 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.20 Geref. Kerkdienst. Na afloop: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten 7.50 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP., me dedeelingen 8 15 KRO-Melodlsten en de Ko ninklijke Militaire Kapel 9.00 Prijsvraag- luisterspel 9.20 Gram.muziek 9.30 Vervolg concert 10.00 Rococo-octet 10.30 Berichten ANP 10.40 Epiloog 11.00—11.30 ..De ge loofsbronnen: H. Schrift en overlevering", le zing (Esperanto). Engeland. 391 en 449 M. (Na 6.20 nam. ook 342 M.) 11.45 Planovoordracht 12.20 En- field Central-orkest 1.05 Declamatie 1.20 Berichten 1.30 BBC-Salonorkest 2.05 Or gelspel 2.35 Voor tulnliefhebbers 2.50 Halle orkest en soliste 3.50 Landbouwcauserie 4.20 Berichten 4.35 Boekbespreking 4.55 Verstrekt Variété-orkest 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten 6.35 Causerie „Men of the Hour" -r 6.65 Tango-orkest 7.20 De Ka mermuziekspelers 7.55 Orgelspel 8.15 Kerk dienst 9.00 Liefdadigheidsoproep 9.05 Zang 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel 10.20 Programa gewijd aan Vincent Youmans 11.05 Epiloog 11.15 BBC-orkest 12.00 De ..Ro mantic Rhythmists" 12.20—12.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Zang 12.35 Viool voordracht 1.05 Zang 1.35 Pianovoor dracht 2.00 Gram.muziek 2.05 en 2.30 Pa rijs Strijktrio 2.50 Rose Cornaz en haar gitaar-ensemble 3.35 Zang, viool en harp 4.20 Zang 4.35 Chansons 4.50 Radiotooneel 5.50 Symphonieconcert 7.60 Populair pro gramma 8.20 Radiotooneel 9.05 „Le Sire de Vergy". operett e— 11.05 Piano, viool en cello 12.05—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). Keulen. 456 M. 5.20 Havenconcert 7.30 Gram.muziek 8.50 Populair programma 9.35 Volksliederen 10.20 Vroolijk programma 12.00 Omroeporkest en solist 1.15 Muzi kaal tusschenspel 1.35 Populair concert 2.45 Gram.muziek 3.20 Verzoekconcert 7.35 12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 9.20 Gra- mofoonmuzlek 10.20 Zang en orgel 12.05 eD 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Los Com- paneros-orkest 1.50—2.20 en 2.50 Gram. muziek 4.20 Pro Nova-kwartet 5.05 Radio tooneel 6.35 Prot Arte-kwartet en solist 7.20 en 7.45 Gram.muziek 8.20 Gevarieerd programma 10.30—12.20 Gram.muziek. 484 M.: 9.20 Gramjnuziek 9.50 Radlomis II.20 Gram.muziek 11.35 Belgisch program ma 12.35 Gram.muziek 12.50 José Schny- ders' orkest 1.50—2.10 en 2.50 Gram.muziek 3.05 Pro Arte-kwartet 3.30 Gram.muziek 3.50 Viool voordracht 4.20 Zang en piano 6.05 Gram.muziek 5.20 Omroepdansorkest 6.50 Militair concert 7.15 en 735 Gram. muziek 8.20 Voor soldaten 8.50 Radio- Radio-orkest en solisten 10.30 Omroepdans orkest en soliste 11.20—12.20 Gram.muziek. (Van onzen Londenschen corespondent) Dinsdag a.s. ga lk naar het Lagerhuis. Sinds den historischen Zondagochtend zit ting van 3 September ben ik daar niet meer geweest. Er valt in het Lagerhuis niets meer te beleven. De partijen hebben voor den duur van den oorlog een soort wapenstilstand gesloten en al wordt er zoo nu en dan nog wel Wat plichtmatig ge kibbeld en een enkele aardige redevoering afgestoken, het ware plezier is er toch af. Maar thans wordt het anders. Voor Dins dag is ons eindelijk weer eens een stukje politiek drama beloofd en dat zal ik 'zeker niet missen. De schemerachtige vergader zaal zal stampvol zijn en wanneer er even voor vier een korte, elegant gekleede fi guur van de hoekplaats op de derde rij van de regeerlngsbanken op staat, zal er een ademlooze stilte over de gespannen wachtende volksvergadering vallen. Waar om durf ik dit alles met zooveel vertrouwen voorspellen9 Omdat ik het tafereel dat zich zal gaan afspelen reeds verschillende ma len heb meegemaakt. Omdat ik aanwezig was toen Hoare en Eden successievelijk van die befaamde hoekplaats op de derde rij van de regeeringsbanken zijn opgestaan om hun zwanenzang te zingen. Omdat ik heb geleerd dat de stemming en het aspect van het Lagerhuis zelden dramatischer ls, dan wanneer een demissionnalr minis ter zijn afscheidsrede houdt. De spanning zal dezen keer des te groo- ter zijn omdat verwacht wordt, dat Hore- Bellsha in zijn afscheidsrede licht zal brengen ln een mysterie, dat de politieke gemoederen hier nu al verschillende dagen ln rep en roer heeft gebracht, maar waar voor nog steeds geen voldoende verklaring ls verkregen. Waarom is de populaire minister van oorlog plotseling aan den dijk gezet ten gunste van een man die weinig aanspraak op dezen zoo hoogst belangrijken post schijnt te maken? Waarom ontslaat de pre mier een collega voor wiens werk en pres taties hij. naar hij zegt, den hoogsten eer bied heeft? Waarom wordt de man die ln één adem genoemd wordt met zijn be roemde voorgangers op het Ministerie van Oorlog, Cardwell en Haldane. zonder eeni ge waarschuwing, op zij gezet? Waarom Ut ontslag wanneer de premier ln zijn af scheidsbrief aan den demissionnairen mi nister zelf zegt dat hij 't met het door hem gevoerde beleid geheel eens is? Dit zijn vragen die door heel Engeland besproken worden. Alleen Chamberlain en Hore— Belisha. de twee hoofdpersonen in dit po litieke drama, zullen er een antwoord op kunnen geven en daarom wacht men nu zoo gespannen op de zitting van Dinsdag. MEN GIST. Intusschen ontbreekt het natuurlijk niet aan gissingen en veronderstellingen om trent de reden van Hore-Belisha's ontslag. Iedereen heeft zijn eigen theorie. De minis ter zou ontslagen zij n op aandrang van een groep generaals, die zich niet met zijn democratische hervormingen van het le ger kon vereenigen. Hij zou uit zijn post zijn geïntrigeerd door Invloeden achter de politieke schermen op grond van ras- en standveroordeelen. Hij zou zich bij het le ger onmogelijk hebben gemaakt door een hooggeplaatst officier in het bijzijn van ondergeschikten een reprimande toe te dienen, daardoor de militaire discipline ln gevaar brengend. Hij zou een acuut mee- ningsverschil met zijn opperbevelhebbers hebben gekregen over den staat van de Engelsche verdedigingswerken ln Frank rijk. HIJ ou oneenlgheld met zijn collega's in het kabinet hebben over zijn elsch voor de vorming van een superministerie voor de coördinatie van alle drie takken van defensie met hemzelf aan het hoofd. HIJ zou tengevolge van zijn ambitieus en auto cratisch temperament onhandelbaar ln den omgang zijn geworden, etc. etc. Men zou zich misschien kunnen afvragen waarom Engeland zich zoo druk maakt over dit geval, waarom het ontslag van Hore-Belisha zoo mogelijk nog meer op schudding heeft veroorzaakt dan het ont slag van Eden twee jaar geleden. Want men maakt er zich Inderdaad zeer druk over. spreekt zelfs van een politieke crisis van den eersten rang. Het antwoord 1' van tweeërlei aard. De eerste en voornaamste reden voor het ru moer, dat Hore-Belisha's ontslag heeft veroorzaakt ls, dat men ln dit geval de hand van een groep reactlonnairen meent te ontdekken, of nog erger zelfs, van een militaire kliek, welke het civiel gezag de wet tracht voor te schrijven. Dat deze meening hoe ongegrond zij ook mag blij ken te zijn heeft kunnen postvatten, la volkomen begrijpelijk. Hore-Belisha was namelijk een vooruitstrevend man die ver schillende belangrijke democratische her vormingen in het Engelsche leger heeft aangebracht. Hij begon dadelijk na zijn intrede als minister van oorlog schoon maak te houden onder zijn generaals en velen hunner door jongeren te vervangen. Dat heeft vanzelfsprekend in de betrof fen kringen eenlg kwaad bloed moeten zetten, hoezeer de publieke opinie zijn In grijpen ook op prijs stelde. Hij heeft voorts een drastische verandering gebracht in het stelsel van promotie en den stelrege. neer gelegd dat zij, die voor het officierscorps in aanmerking wenschen te komen, eerst een tijd als gewoon soldaat moeten dienen. Ook dat was natuurlijk voor een sectie yan Engeland's traditioneele en aristocratische militaire hiërarchie een bittere pil. Hore-Belisha liet zich daardoor echter niet uit het veld slaan en ging onverstoord door met zijn hervormingen. Hij was er op uit een nieuwen democratischen geest in het leger te brengen, zooals die ln het Fransche leger heerscht. Hij had uit eigen ervaring (in den grooten oorlog diende hij aan het front) geleerd dat men met knoo- pen poetsen en parades geen veldslagen wint en dat diclpllne vereenlgbaar is met een kameraadschappelljken omgang tus- schen soldaten en officieren. Met den op zet den maatschappelljken afstand tus- schen soldaten en officieren te verkleinen schafte hij tal van privileges af. Hij maakte er b.v. een eind aan, dat een officier een soldaat kon verbieden zich in het zelfde restaurant op te houden en verhoogde de soldij van de gewone soldaten. Het waren alle hervormingen die door de publieke opinie met groote instemming werden ont vangen maar die vanzelfsprekend in zeke re kringen van het leger op verzet moesten stuiten. Vandaar de nu in breeden kring uitgesproken verdenkingen, dat de voor uitstrevende minister van oorlog is opge offerd aan een reactlonnalre militaire kliek Deze verdenking wordt nc,.. aangewakkerd door de sociale positie van zijn opvolger. Hore-Belish de joodsche ex-advocaat en ex-journalist wordt vervangen door Oliver Stanley, zoon van Lord Derby, stamhouder van één van Engeland's oudste huizen, en schoonzoon van Lord Londonderry. Geen wonder dus dat groote deelen van het pu- biek de vooi de hand liggende conclusies trekken dat Hore-Belisha's aftreden een overwinning van de Groote Heeren „n Heactionnairen op de Democratie en het Gewone Volk beteekent. Zooals meer voor komt met voor de hand liggende conclu sies ls zij waarschijnlijk ten eenenmale ongegrond. Maar men begrijpt nu ln ieder geval waarom het geval Belisha zooveel opzien heeft gebaard en waarom het moge lijkerwijs nog een polltieken nasleep zou kunnen hebben. Het volk meent, te recht of ten onrechte, dat de goede naam van Engeland's democratie er bij op het spel staat. NOG EEN VERKLARING. De tweede verklaring voor de opschud ding die door dit geval ls verwekt ls van geheel anderen aard. ZIJ moet gezocht worden bij depers. De pers heeft het geval opgeblazen zooals nooit tevoren. Voor den o-mevooroordeelden waarnemer is het amusant te zien hoe dit proces ln zijn werk gaat, hoe hier publieke opinine op groote schaal In Fleet Street wordt gefabriceerd. Vrijdagavond werd het offlcleele commu niqué omtrent de ministerwisseling bekend gemaakt. Zaterdagochtend lazen wij de enorme koppen ir de populaire bladen en dachten: „Tjonge, tjonge, het ls toch ei genlijk wel belangrijker dan we dachten toen het gisteren bekend werd". Zondag ochtend lazen wij nog grooter koppen en daaronder kolommen vol veronderstellin gen, verdachtmakingen en elschen om op heldering. Wij hadden moeite om niet te mes te gaan doen en schande te roepen. Zoo effectief werkt een grootsch opgezette perscampagne. Door het zien van de vet gedrukte opschriften alleen al schijnt het onderwerp van al deze drukinkt plotseling veel belangrijker te worden dan het ln het eigen onafhankelijk oordeel oorspron kelijk scheen. De publieke opinie, die zonder den stimulans zou zijn gebleven, ls daardoor ln beweging gezet. Chamberlain, pas op uw tellen! (Nadruk verboden.) Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 concert 9.30 Berichten 9.50 Orarots orkest en het pianoduo Hans Bund 10» Politiek overzicht) 11.20 Berichten tot 13.20 Nechtconcert. VOOR MAANDAG 15 JANUARI. Hilversum I, 1875 en 414.4 M - Ak programma, verzorgd door de VARA, 10.20 voorm. VPRO 8.00 Berichten gram.muziek 10.00 Morgenwijding -. Declamatie 10.40 Planovoordracht -. Declamatie 11.30 Gram.muziek - 1;^ gelspel en zang 12.45 Berichten ANP, muziek 1.001.45 De Ramblers 201 Groningen Orkestvereenlglng en solisten 3.05 Declamatie 3.30 Soltstenconcert Voor de kinderen 5.00 Gram.muziek - 6.30 Orgelspel 6.30 Het Royal All-sta en solisten 7.00 VARA-Kalender 7:4 mofoonmuziek 7.10 Lezing ,,De Weerbv van ons volk" 7.30 VARA-orkest - haling SOS-berlchten 8.03 Berichte; 8.15 De Stem des Volks Rotterdam ten en het Utrechtsch Stedelijk orkest Schaakoverzicht 9.15 Roslan-orkest Declamatie 10.10 VARA-orkest en 1 11.00 Berichten ANP 11.10 Orgelspel": —12.00 Grammuziek. Hilversum II, 301.5 M. NCRV-UIU 8.00 Berichten ANP 8.05 Schrlttlezinj tatle 8.30 Gram.muziek (9.30—9.45 1 wenschen) 10.30 Morgendienst lij lectuur 11.30 Gram.muziek 12.00 Bt 12.15 Gram.muziek (Om 12.30 Berichte 12.40 Ensemble v. d. Horst en Graan 2.00 Voor de scholen 2.35255 muziek 3.00 Causerie over kamer-plu 3.40 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing Grammuziek 5.15 Voor de kinderen Quatre-malns en gram.muziek 7.00 ten 7.15 Godsdienstige causerie 7» mofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, llng SOS-berlchten 8.15 Nederlandse!) phonie-orkeet en een vocaal ensemble 1 pauze. Gram.muziek en lezing over het Lied) 10.00 Berichten ANP., actueel 10.30 Vervolg concert 11.00 Gram Ca 11.50—12.00 Schriftlezing. Engeland, 391 en 449 M. (Na 6.20 m 342 M.) 12.20 BBC-Northern-orkest Eddie Carroll en zijn dansorkest 1,20 ten 1.30 Lichte muziek 1.502.20 voordracht en zang 3.20 Orgelspel BBC-Theater-oi'kest 4.20 Berichten Ftlmpraatje 4.50 Het Romany-Dansort 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Viool en plano Berichten 6.35 Radiotooneel 8.551 7.30 Mededeelingen 7.40 Berichten Intermezzo 8.00 Discussie 8.20 Rev gramma 9.20 Berichten 9.35 Caui 9.55 BBC-orkest 10.25 Programma, aan Duke Ellington (met gram.muziek) Gevarieerd programma 11.30 Variété Holst-Strykkwartet 12.20—12.36 Berlcb Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Planovoo 12.20 Raymond Legrand en zijn jazzo; I.05 Gltaarsoll 1,35 Zang 2,00 muziek 2.05 en 2 30 Vioolvoordracht Orgelconcert *- 3.50 Muzikale causerie Radiotooneel 4.50 Zang 5.20 Cham 5.35 Ensemble ,.Ars Rediviva" 6.35 voordracht 7.20 Lichte muziek 7.50 tooneel 9.05 Orkestconcert en soliste Zang 11.05 Radiotooneel 9.05 Orkesli en soliste 10.20 Zang 11.05 Radiotoo II.35 Zang 12.0512.20 Raymond Legt zijn jazzorkest. Keulen, 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's c 7.40 Gram.muziek 9.309 50 Planovoo 10.50 Grammuziek 11.20 Nartel kest en solisten 1.15 Muzikaal tusscher. 1.35 Populair concert 3.20 Gevarieei Samma 4.50 Folkloristisch programma et Folkwang-strIJkkwartet 5.45 Grt ziek 6.30 Otto Dobrlndt's orkest 7.3 mofoonmuziek 9.5012.20 Zie Deut» sender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.30 muziek (gr.pl.) 12.50 en 1.30 Omra 1.50—2.20, 5.15, 6.00, 6.50 en 7.20 Gra ziek 8.20 Voor soldaten 8.60 De K monle" „Apollon" van Berchem 9.20 orkest en solisten 10.3011.20 Daas (gr.pl.). 484 M.: 12.20 Grammuziek 12.50 planosoll 1.05 en 1.30 Omroepdanso: 1.502.20 Grammuziek 5.20 Radio-ot 5.50 Planovoordracht 6.15 Radlo-( 6.35 Zang 7.05 Orgelspel 8.20 daten 8.50 Omroepsymphonle-orkest liste (met toelichting) 10.05 Gram.m 10.3011.20 Omroepdansorkest en sollstt Deutschlandsender. 1571 M. 7.31 tooneel 8.20 Berlljnsch Phllharmoni kest 9.20 Berichten 9.50 Gramr.J 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Het klelnorkest 11.20 Berichten. Hierna t Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zondag 14 Januari. le Programma: lederen dag van S A.V.R.O., VARA enz. 8e Programma: lederen dag van 8 K.R.O.. N.CR.V. enz 3e Programma; 8.30 R. Danmark Brussel Fr 9.50 Keulen 10.05 Deuts 10.20 Brussel VI. 11.20 R. Danmark Brussel VI. (Berichten) 2.20 Deutal 2.50 Brussel VI. 3.20 Keulen (4.20 Ben 6.35 Deutschls. 5.50 Parijs Radio R. Danmark 8.35 Brussel VI (10.20 10.30 Deutschl-s. (11.20 Ber). 4e Programma: 8.30 Brussel VI. (8(1 10.25 Engeland 11.50 Keulen (Be 1.00—1.09 Schevenlngen Haven (Ber.) Brussel Fr. 1.20 Engeland (Ber.) Parijs R (Berichten) 2.05 Engeland R. Danmark 4.20 Engeland (BerlchU 4.35 Brussel Fr. 5.45 Boedapest 620 land (Berichten) 6.35 Brussel VI. Engeland 7.20 Keulen (Berichten) Deutschl.s. 8.50 Keulen 9.20 Engels: richten) 9.35 Boedapest 10.20 Bric (Berichten) 11.15 Engeland. Maandag 15 Januari. le Programma: lederen dag van 8 A.VR.O.. V.A.R.A enz 8e Programma: lederen dag van 8 K.R.O N.C.R.V enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 8.20 1 (Berichten) 9 20 Keulen (Berichten)- Deutschl.s. 10.10 Diversen 1120 (11.50 Berlchteni 12.20 Brussel VI. (u 2.20 Deutschl.s. 4.20 Keulen (BW 4.30 Parijs Radio 5.10 R. Danmark Brussel Fr. 6.20 Beromünster 6.35 Fr. 6.50 Brussel VI. 7.20 R. Dal® 8.20 Deuschl.s. 9.20 Keulen (BerlcW 9.30 Beromünster 9.50 Boedapest - rijs Radio - 10.50 Deutschl.s. 111.20 Be; 4e Programma: 8.00 Brussel VI. (8.45 a™ 920 Engeland 11.20 R. Danmark 1 geland 1.20 Ber.) 1.50 Parijs Radio 2.20 R. Danmark 3.50 Engeland (4201 5.00-5.Ö9 Schevenlngen (Ber.) 5.20 B°t 5.50 Engeland (6.20 Ber.) 6.35 Pari? 7.05 Brussel Fr. - 7.20 Keulen (Ber) R. Danmark 8.50 Keulen 9.20 tx> (Ber.) 9.36 Brussel VI. (10.20 Ber.) - Diversen 11.30 Engeland WjjzigingeD voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 14