Ons Kort Verhaal let afscheid van burgemeester M. J. E. Kwint BENDER Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Januari 1940 Vierde Blad Ne. 24479 VI55CHERIJ-BERKHTEN ^ITf» Van de gemeente Koudekerk aan den Rijn pHannborg Pianochord— De waaghals g Foto v. Vliet. termiddag nam burgemeester Kwint onder groote belangstelling afscheid als zoodanig, in -band met ztjn benoeming tot burgemeester der gemeente Baarder. Barwoutswaarder en etveld - Hierboven de burgemeester en diens echlgenoote met het Secretarie-personeel. In de Raadsvergadering van Koude- erk aan den Rijn, heeft burgemeester wint gistermiddag als zoodanig af- tïieid genomen. Aanwezig waren alle leden, alsmede et geheele gemeente-personeel en de eeren Colijn burgemeester van Alphen in den Rijn, Warnaar, burgemeester in Haaerswoude, Brug, burgemeester an Leiderdorp en Mumsen, burge- ieester van Woubrugge. Voorts de ge- leente-sccretaris van Hazerswoude de eer B. den Braver en de heer Stijkel, ir. van de Gemeentebedrijven van oskoop. a voorlezing der ingekomen stukken, d op voorstel van B. en W. in verband de vacature van gemeente-secretaris, staan wegens vertrek van den burge- ,'ster. zih.st. tot waarnemend secretaris oemd de heer G. J. Corts, gemeente vanger, zulks met ingang van 15 Ja- ri a s. De voorzitter wenschte den heer ts geluk waarna deze de vereisohte en aflegde. ierna volgde het afscheid van den bur gmeester, wegens zijn benoeming tot gemeester der gemeenten Waarder, tveld en Barwoutswaarder. ie voorzitter sprak de afscheidsrede waaraan wij het volgende ontleenen: REDE VAN BURGEMEESTER KWINT. Ipr. merkte o.a op, dat het niet een- idig is na een tijdperk van 15 jaren over a.s. vertrek te spreken. Een tijdperk den aanvang af. getypeerd door na- logsweeën, een tijdperk niét van toene- nden bloei, doch wel dank zij uiw steun, ik zij uw groote vertrouwen, een tijd- •k van dankbaren arbeid, van de meest gelijke mogelijkheden, met de minst gelijke uitgaven. >e zoo veel besproken crisis en de steeds nemende moeilijkheden hebben een rke rem gevormd, op al onze goede nnen die nog te verwezenlijken zouden 1, waarop spr. nader inging. ■an den meermalen herhaalden wensch i mijn vrouw en mi] om gelijk, de een- digste burger dezer gemeente, ook hier kunnen wonen, heeft uw Raad om ver diende redenen gemeend niet te kun- (1 voldoen. Gij zult, indien gij de notu- raadpleegt, kunnen gelooven, dat zulks voor een goed deel deed besluiten po gen te doen om het burgemeestersschap ers voort te zetten. Uw afwijzende hou- g in dit opzicht was gedeeltelijk het ge- -g van de laat ik het eerlijk zeggen achelijke hooge prijzen, die de grond- snaren voor hun eigendommen meen- 'ji te mogen vragen. Daarom stond het 'r mij vast. dat. zoodra de beslissing der eering omtrent het aanleggen van een .gveld bekend was. er hier zoo spoedig gelijk stappen zouden moeten worden aan tot het gereedmaken van een uit- idingsplan, omdat zulks in de toekomst groei dezer gemeente zou kunnen be geren. Een groot deel van mijn werken jjenken was uit den akrd der zaak gewijd 3 de groote en moeilijke vraag wat wij den te doen voor hen, die geen arbeid den vinden Hoe aantrekkelijk zulks was! het bleek niet de dankbaarste k. Zoo gaarne had ik ook nog verwe- lijkt gezien mijn idiaal om hier een '®rt en speelterrein te hebben. Ik wil bij afscheid gewag maken van een bijzon- is aardig initiatief een verzoek n.l. van aantal Jongens aan mij gerioht, om /fT hen een speelterrein beschikbaar te i Jen. Ik had mij voorgesteld deze zaak sprake te brengen, indien en zoodra volkswoningbouwplan tot uitvoering worden gebracht. Even tipte ik deze lerwerpen aan, om te doen uitkomen er hier nog genoeg te doen was. pr. richtte vervolgens waardeerende irden tot de wethouders en droeg in vol [trouwen het loco-burgemeesterschap ■'i den heer Slegtenhorst over. .«'oorts dankte spr. den Raad hartelijk -r de zeer aangename samenwerking en r het groote in hem geschonken ver- uwen, alsmede het gemeenteperso- 1 m het bijzonder den heer Corts zijn medewerkers, den politieman den r r Dalebout. dokter Vlaanderen, den reentewerkman van Doorn,, den ge- enteopzichter. het brugpersoneel, hoofd i den Luchtbeschermingsdienst en het >fd der O. L. school, den Rijksveldwach- 1 en den bewaarder van het gemeente- s en zijn familie. Speciaal noemde spr. ook de Burgerwacht als hulporgaan voor de plaatselijke politie en het Fanfarekorps, met welker beider inwendige organisatie spr zich dikwijls heeft bezig gehouden Spr. eindigde met de beste wenschen voor Koudekerk a. d. Rijn en hoopte har telijk, dat God haar zijn zegen in de toe komst rijkelijk zal schenken. Vervolgens was het woord aan wethouder Slegtenhorst. REDE VAN WETHOUDER SLEGTENHORST Deze wees er o.a. op, dat bij de burge meesters installatie van den heer Kwint het vertrouwen werd uitgesproken, dat men van hem veel goeds kon verwachten. De belangen der gemeente, werden door U krachtig aangevat. Spr. achtte zich thans gelukkig, de ba lans te mogen opmaken. Het blijke uit de opsomming van werken, welke onder Uw bestuur werden uitgevoerd. In Februari 1925 werd het besluit geno men tot aanleg van een paardenpad en aansluiting aan het waterleidingnet van de Lage Waard. In 1926 werd de Dorpsstraat herbestraat en wegverbetering bevorderd bij den Gnep- hoek. In 1927 wist ge de wijken Hondswijk en Hooge Waard gedeeltelijk van electrisch licht te voorzien en de bestrating van Boe- renschouw tot de Steenfabriek van Leeu wen-Boer. terwijl in 1930 het overige deel tot de Oostelijke grens der gemeente, volgde. In 1928 en 1929. na moelzamen arbeid en krachtig doorzettingsvermogen (voortdu rend onder vuur genomen door eenige Rijn- oeverbewoners van beide kanten i kon de bouw van een aan alle eischen vol doende brug over den Rijn worden begon nen en voortgezet, zelfs met opheffing van tol, een brug, tot groot gerief voor beide gemeenten en in het algemeen belang, waafop wij met zekeren trots en onze naburen met jaloerschheid neerzien. In 1931 vond de bouw plaats van twee brugwachterswoningen, welke aan den eisch van burgerwoningen-voldoen en met de brug een prachtig geheel vormen. Voorts wrd in 1932 de Lage Waard geëlectrificeerd en het gedeelte Lage Rijndijk vanaf Rijn hoeve tot Weltevreden en in 1933 werd ook de Hooge Waard met doortrekking van den kabel vervolmaakt. 1933 was het jaar, waarin met groote ingenomenheid van alle ingezetenen, (uit gezonderd enkele dwarskijkersi de hand gelegd werd op Bijdorp, waarin, naar wij hopen, in verre toekomst het bestuur der gemeente, zetelt. Onproductieve gemeentegebouwen werden verkocht en in 1934 werd het overige ge deelte van den Lagen Rijndijk bestaat en de Oude-Bouw- en Woningverordening, na deze studie en langdurige voorbereiding gemoderniseerd, welke, wanneer hier meer animo tot nieuwbouw komt, aan alle be hoorlijke eischen zal blijken te voldoen. Ook in 1935 werd de toren, welke volledig herstel behoefde, gerestaureerd, en dat aloude bouwwerk overgedragen, onder bepaalde voorwaarden, aan de Kerkvoogdij der Ne- derlandsch-Hervormde Kerk, en met het intusschen gerestaureerde Kerkgebouw, weer een schoon geheel vormde. In 1936 voegde de Regeering aan Uw be stuurstaak als Burgemeester, de admini stratieve taak van Gemeente-secretaris toe, in welk jaar U het zeer belangrijke besluit nam. voortaan met een levensgezellinne den moeizamen tocht des levens voort te zetten. Verkeer en veiligheid waren voor U twee belangrijke factoren, vandaar, dat wat het laatste betreft, de oude en verouderde brandspuit aan den kant werd gezet en een nieuw en modern apparaat werd aange schaft hetwelk bij nauwkeurige behandeling en goed onderhoud, een zekere veiligheid biedt tegen: „Brandgevaar". Tenslotte me moreerde spr. de bestrating van den Lage Waardscheweg en het verbeteren en moder- niseeren van de secretarie. Gij laat niet een gemeente achter met een onoverkomelijke schuldenlast, als dat wel bij andere burgemeesters het geval is, maar door de snelle en flinke aflossingen, welke ge steeds bevorderde en voorstond is deze niet bezwaarlijk voor de toekomst. Spr. dankte tenslotte den burgemeester is door zijn voor namen eenvoud en beschaafd toon- karakter nog steeds de meest gewilde kleine piano. Prijzen van t 360.- af Hoofle- woard 90 A'dam - Roktardam - Arnhem - Breda 6066 llngez Med Lalden door J. P. BALJÉ. Het stond voor een ieder, die Kobus - - - Barentsen kende, vast, dat hij wis en zeker i fens ongeschreven wetten den waaghalzen remmen stopte en een uitgebreide vocabu laire aan scheldwoorden over hem uitstort te Was hij op de fiets, dan jakkerde hij tusschen alle verkeer door en ontsnapte dagelijks enkele malen aan een zekeren dood met die dosis geluk, die blijkbaar vol- toegemeten wordt, Kobus ging naar zee. En de buren schud den deelnemend het hoofd, toen ze dat be sluit van zijn moeder vernamen. „Enfin", zeiden ze onder elkaar „dan krijgt hij ten minste een eerlijk zeemansgraf". Want Kobus had zich door zijn kwajongensstre ken, die aan baldadigheid grensden, niet bepaald bemind gemaakt bij de ordelijke leden van de maatschappij. De kapiteins, waar hij bij voer. hadden heel wat met hem te stellen. Zóö'n licht matroos hadden ze nog zelden meege maakt. Ze stonden doodsangsten uit, als ze hem op onverantwoordelijk-nonchalante wijze in het want zagen klauteren, maar aan den anderen kant hadden ze bewon dering voor den durfal, want er was geen baantje zoo gevaarlijk, of Kobus voerde het uit. Toch scheen de zee niet zijn element te zijn, want toen hij op zijn derde reis bij stormweer van de „bak" was geslagen, waar hij op dat moment heelemaal niets te ma ken had. en met een aantal gebroken rib ben in het zeemanshospitaal van Bahia Blanca opgenomen moest worden, gaf hij er den brui aan. Na zijn herstel stelde de consul hem op transport naar Nederland en keek Kobus uit naar een ander baantje. Die baantjes lagen echter niet opge schept en daarom besloot Kobus het in den vreemde te zoeken. Als blinde passagier wist hij. onder treinen hangend. Frankrijk te bereiken, en toen hij daar kwam. brak juist een oorlog uit. Hij wist dienst te ne men in een vreemdelingenlegioen. En Kobus Barentsen zou zichzelf niet geweest zijn als hij zich ook daar niet onderscheiden had door zijn onvergelijke lijke roekeloosheid, die geen durf meer ge noemd kon worden. Hij was steeds de een vroegen dood zou sterven, want een grootere waaghals dan hij moest nog ge boren worden. In zijn jeugd zei de heele buurt al, dat hij nog eens ongelukkig aan zijn einde zou komen, want er bestond geen sleeperswa gen, geen vrachtauto, geen tram, waar hij niet aangehangen had en in groote vaart weer afgesprongen was. maar een ver stuikte pols was bij diè waaghalzerijen het ergste geweest, wat hem overkomen was. Als er ijs lag, was hij de eerste, die pro beerde, of het hem al dragen kon; niet alleen in de stadsvijvers, waar het hem hoogstens een paar natte voeten kon kos ten, maar ook op het gevaarlijke kanaal. Daar was hij dan ook een keer prompt „kopje onder" gegaan en slechts met de grootste moeite was het gelukt hem tus schen de ijsschotsen vandaan te visschen. Het had hem een stevige longontsteking bezorgd en zijn naaste buren hadden wijs- glimlachencj verklaard, dat zij het altijd wel gezegd hadden, dat die Kobus op zoo'n manier nooit een „blijvertje" kon zijn. Maar Kobus dacht er anders over, en kwam de crisis, alsmede koortsen van meer dan 40 graden te boven. De buren schudden het hoofd over zooveel brutaliteit, maar wisten te voorspellen, dat het alleen maar uitstel van executie zou beteekenen. En Kobus liet niets na, om de voorspel ling van zijn buren waar te maken. Waar er maar een gelegenheid was om zijn bra- vour te toonen, deed hij het. Hij ging zwemmen in de breede rivier bij „afgaand" water, lette er niet op, of de badman toe terde, tot hij geen adem meer had, maar zwom naar de roode lichtboei, die de scheepvaart tot baken diende, rustte daar een kwartiertje op uit en zette dan den terugtocht in Het kostte hem alleen een eerste, om zich als vrijwilliger op te geven feilen uitbrander en een klinkenden draai voor hachelijke ondernemingen, werd vijf - om z'n ooren van den badman. Z'n groot- keer gewond, waarvan twee maal zoo ern- net altijd wel geweten, dat die roekelooze ste genoegen vond hij er in, precies voor j stig. dat alleen een wonder en zijn onge- Kobus nog eens ongelukkig aan zijn eind een hardiijdende auto langs den weg over looflijke taaiheid hem het leven er deed zou komen. te steken en hij had nooit meer schik, dan afbrengen, en toen hij den dienst verliet, .Auteursrecht voorbehouden) wanneer de hevig verschrikte chauffeur sierde een rijtje militaire onderscheidingen met een afschuwelijk geknars van zijn I zijn borst. I (Nadruk verboden). uitvoerig voor zijn menigvuldigen arbeid in een reeks van jaren in het belang der ge meente verricht, en wenschte hem Gods besten zegen toe. Dan werd het woord gevoerd door den heer de Jong als oudste raadslid en mede namens den Chr. Besturenbond, terwijl de heer van Egmond waardeerende woorden sprak als voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur en de afd. van „Het Groene Kruis." Hierna richt de gemeente-ontvanger, de heer Corts. zich namens het geheele ge meente-personeel tot den Burgemeester: REDE VAN DEN HEER CORTS. Deze wees er o.a. op hoe er hechte ban den zijn ontstaan, welke thans losgemaakt moeten worden, doch moeilijk te verbreken zijn. Wij hebben elkander leeren waardee- ren en' verstaan en daarom stemt het ons met des te meer weemoed, dat Gij gemeend hebt. Uw werkkracht aan een andere ge meente te moeten geven. Wij achten het ons een voorrecht, onder Uwe leiding hier werkzaam te mogen zijn en denken dankbaar terug aan hetgeen wij al die jaren van U hebben mogen leeren, mede ook dank zij Uw groote wetskennis en helder inzicht van zaken. Wij hebben U als Chef hoogelijk leeren waardeeren en zijn U erkentelijk voor de groote welwillendheid en voorkomendheid, waarmede Gij ons steeds tegemoet trad. Ook richtte spr. hartelijke woorden van afscheid tot mevr. Kwint, die zich in zoo korten tijd in zoo ruime mate be mind heeft weten te maken. Tenslotte bood spr. den heer Kwint een stoffelijk blijk van waardeering en hoogachting aan. Dan werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den heer W. A. van den Dool als plaatselijk leider van den B. V.L. en als voorzitter van de Oranje-Ver- eeniging en hoofd van de O. L. school; door burgemeester Colijn van Alphen aan den Rijn, namens den Kring van Burge meesters en Secretarissen van de Rijn streek, door burgemeester Warnaar van Hazerswoude; door burgemeester Brug van Leiderdorp als voorzitter van den Kring van Burgerwachten; door den gemeente veldwachter Dalebout voor de ondervon den steun en waardeering en door den heer H. van den Berg als voorzitter van het fanfarekorps „Kunst na Arbeid." De Burgemeester dankte allen voor hun waardeerende woorden, ook mede namens zijn echtgenoote. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Hierna werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid om persoonlijk van den burgemeester afscheid te nemen. Wij merkten o.a. op ds. v. Binsbergen. Herv. predikant en echtgenoote; ds. Ham pers Geref. predikant en echtgenoote; de hoofden en het personeel van verschillen de scholen, het bestuur der muziekver., de Burgerwacht, kerkeraad van de Ned. Herv. en Geref. Kerk, Koudekerk's Gemengd Koor, den Chr. Nat. Werkmansbond, de schoolbesturen en vele gemeentenaren. Er heerschte een recht hartelijke sfeer! Die medailles bezorgden hem in het vaderland wèl een zekere bewondering, maar geen baantje. Totdat het hem einde lijk lukte, zich als glazenwasscher te ver huren. Als men Kobus boven op zijn ladder be zig zag, hield men het hart vast. Dat doet men altijd als men een gewonen glazenwas scher bezig ziet met zijn halsbrekende toe ren. Maar Kobus was geen gewone glazen wasscher. Als hij gedaan had als al zijn andere collega's, wat voldoende is een nor maal mensch kippenvel te bezorgen, zou hem het baantje te emotieloos zijn geweest. Kobus hield het midden tusschen een gla zenwasscher en een geveltoerist. Natuurlijk kwam het geen moment in zijn hoofd op. wanneer hij een ruit had gereinigd en hij naar de volgende moest, netjes zijn ladder af te dalen en diè voor de volgende ruit te plaatsen. Dat deden zijn collega's immers ook alleen in uiterste noodzaak. Maar voor Kobus bestond geen uiterste noodzaak. Iedere uitstekende steen was voor hem vol doende om er zijn voet op te zetten en een andere uitstekende steen te zoeken, waar hij een hand of een paar vingers om kon klemmen. Met zijn andere hand draaide hij dan zijn ladder naar zijn doel en vaak floot hij ondertusschen nog een deuntje. „Nou", wisten zijn kennissen elkaar te vertellen, „dat is het einde van Kobus Barentsen. Er is tenslotte aan alles een grens en Kobus zal als glazenwasscher sterven". Zijn buren, zijn vrienden en zijn kennis sen kregen gelijk. Kobus stierf op jongen leeftijd. Kobus blies als glazen wasscher den laatsten adem uit! De voor spellingen kwamen uit, want Kobus was zesentwintig jaar, toen Magere Hein hem in zijn knokige vingers kreeg. Kobus had juist zijn equilibristische toe ren aan den gevel van een groot kantoor gebouw beëindigd en hij was zijn ladder afgedaald nadat het laatste raam was schoongemaakt. Hij liep op zijn wagen toe met zijn emmer in de hand, toen hij strui kelde over een losgeraakten veter van zijn schoen. Hij viel en kwam zoo ongelukkig terecht, dat de haak, waaraan hij zijn emmer ophing, hem juist in den slaap drong. Zesentwintig jaar was de waaghals, toen hij overleed. Als glazenwasscher Toen zijn kennissen het vernamen knik ten ze alwetend met het hoofd. Ze hadden NTEUWS UIT ÜMUTDEN. (Van onzen correspondent) Weekoverzicht. Zoo langzamerhand zijn wij van de feestdagen uitgerust en is alles in de vaart wat daarvoor in aanmerking komt. Een paar booten zijn nog maar van voor de Kerstdagen binnen, nl. de Maria. IJM. 95 en de Claesje. RO 48. zoodat er op het oogenbllk al weer een goede twintig booten in de vaart zijn. waarvan er gisteren maar één binnen was. n.l. de Viking Bank. Er kan dus spoedig wat meer visch verwacht wor den en dat wordt meer dan tijd. want wat wij tot nu toe ln het nieuwe jaar gehad hebben, is een bitter beetje. De handel klaagt steen en been. en het is vooral de straathandel, die er nu heelemaal uitligt. Maar hoe krijgen we het anders? De omstandigheden zijn nu eenmaal van dien aard. dat we zoo maar niet een dertig of veertig opgelegde booten naar zee kunnen zenden als er eens zooveel beschikbaar moch ten zijn. Het eenige middel om den binnenland- schen handel ruimer te voorzien is invoer uit Scandinavië, maar daar schijnt men een beteren afnemer te hebben dan ons land. Wat er hier uit het Noorden op de markt komt. is niet van zulken omvang, dat de gezinnen met schrale beurzen aan de beurt komen. Want alles ls natuurlijk zoo duur. dat visch een luxe-artikel geworden is en dit voorloopig ook wel zal blijven. Met de haring staat het even anders. Er is deze week een groote part-ij haring uit Noor wegen ingevoerd, zoodat de rookerijen weer wat hebben kunnen koopen. Als deze consignatie- zending voor den importeur loonend is geweest als de zending ten minste voor zijn rekening was zal er wel meer geïmporteerd worden, want haring is nog altijd een gewild artikel. Rechtstreeks uit zee kwamen er deze week nog 1875 kisten, waarvan 1370 van de Viking Bank, IJM. 183, dus dank zij deze verrassende vangst ongeveer f. 12.000 besomde. Er kwamen deze week slechts zes trawlers aan de markt en de besommingen waren ruim voldoende. Op de Viking Bank volgde de Ber gen. IJM. 16. met circa f. 7700, wat ook nog een mooie reis genoemd mag worden. De Knik ker. IJM. 4. was de laagste, maar f4880 is voor deze tusschenboot nog niet slecht. Van een verbetering van den aanvoer door het in de vaart brengen van trawlloggers zien wij voor loopig nog niets komen. De hooge premie, die voor molestrisico betaald moet worden, schijnt een sta-in-den-weg te zijn. DE TRErLVISSCHERIJ. Geheel in overeenstemming met de ver wachtingen kwam er de afgeloopen week zeer weinig visch aan de markt. De vraag was zeer goed en de prijzen waren buiten gewoon hoog. De fijnvischsoorten tot f. 2. per kg. en de kleine schol van f. 15.— tot f. 30.per kist. De enkele loggers en kotters, die aan de markt, kwamen, profiteerden van de gunstige markt. Een kotter uit Den Helder besomde in een weekreis f. 2100.De stoomtreilers maak ten het eveneens goed. Er kwamen nog enkele partijen haring aan de markt, doch deze z\jn niet meer zoo groot als in het laatst van Decem ber. Het schijnt met de haringvangst af te loe pen. De prijs bedroeg van f. 8.tot f. 10— per kist. De Denen schijnen de visscherij, niettegen staande de vele gevaren op eigen kusten, inten siever uit te oefenen dan de Hollanders. Regel matig worden nog ladingen per auto uit Dene marken aangevoerd en de afgeloopen week kwamen er weer eenige snorrevaadkotters te IJmuiden aan de markt. Deze scheepjes be- somden van f. 1300 tot f. 2000.—. De onderhandelingen over de gages op motor - treilloggers hebben geen resultaat opgeleverd. Van reederszijde bestaat er weinig animo om te gaan varen, niettegenstaande de regeering de faciliteitenregeling voorloopig voor onbepaal- den tijd verlengd heeft. De toestand is echer te onzeker. Het uitrusten van een treiler gaat met groote kosten gepaard; alle benoodigdheden zijn intusschen aanmerkelijk in prijs gestegen en dit zal in de toekomst nog erger worden. De molestverzekering vraagt groote bedragen. De besommingen zijn op het oogenbllk wel gun stig, doch de groote vraag zal zijn. hoe het prijsverloop'zal zfjn, wanneer meerdere schepen in de vaart komen. De export ligt op het oogenblik geheel stil. Dit houdt wel in de eerste plaats verband met de geringe aanvoeren, doch bij grootere aan brengsten zou de uitvoer toch maar zeer beperkt kunnen zijn. Frankrijk heeft de geheele invoer van alle visch voorloopig verboden. Engeland daarentegen kan wel wat visch gebruiken, wat blijkt uit de Belgische treilers, die hun vangsten regelmatig daar landen. Dc contingenteering, die thans opgeheven is. zou bij grootere aan voeren weer ingevoerd kunnen worden en dit zou vanzelfsprekend een directe steun voor de markt van IJmuiden beteekenen. Het ziet er naar uit, dat dit voorjaar de motorloggervloot niet aan de visscherij zal deel nemen. De kleine aanvoeren hebben een zeer ongun- stigen invloed op den toest and in den binnen- landschen vischhandel De Nederlandsche Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf heeft den minister-president en de minis ters en Economische Zaken en Sociale Zaken telegrafisch in kennis gesteld van den noodtoe stand in den vischhandel. De organisatie heeft aan de Ministers dringend verzocht om hulp te verleenen. Het hoofdbestuur heeft een onder houd aangevraagd om de zaak te bespreken. KlIN/T ENLETTEREN. NIEUWE UITGAVEN. In de derde reeks van „Waakzaamheid ver scheen het derde nummer. „Documenten-oorlog door Max Nord Het boekje vat de mededeelm- gen samen, gedaan in de diverse witboeken, die over den huidigen oorlog en tijdens het ontstaan ervan znn uitgegeven door de oorlogvoerende landen. Eveneens wordt hierin betrokken de verhouding van Engeland tot Bfitsch-Indie. Het werkje werd uitgegeven door Ntjgh en Ditmar te Rotterdam. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelde een reeks statistische beschouwingen samen naar publicaties, die door het bureau gedaan werden ln het derde kwartaal van 1939. Aan dit boekje. Statistische Sprokkelingen genaamd, wordt een lijst toegevoegd van de publicaties, in bovenstaande periode verschenen. Een aantal overzichtelijke grafieken verduidelijkt den tekst De inhoud behandelt hoofdzakelijk de industrie werkloosheid, handel, economie en onderwijs. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Gezelschap Saalborn-Parser. Op de derde voorstelling (21, 22 en 23 Jan.) waarop de Kunstkring Het Schouw spel zal optreden het gezelschap Saalborn- Parser. Gegeven wordt „Als het je tijd is...." tooneelspel in 11 tafereelen naar den roman van Lawrence Watkin. Evenals vorige malen zijn op de boven- rangen weer voor de militairen plaatsen beschikbaar gesteld tegen den luttele prijs van f. 0.25.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13