IDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 13 Januari 1940 ERK- EN SCH00LNIEUWS iWk 8 8 8 8 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten SPORT De Friesche elfstedentocht VRAGENRUBRIEK IVCIZIVLEM /TUKKIN cl Kampioenschap Noord Holland in hef schoonrijden Nieuw wereldrecord 100 yards schoolslag RECHTZAKEN Voor Dammers WA m ÉP pi 8 jü Wa ii Ut m m n si Hf Hl Ui Hf 8 8 m 8 8 Ét II 8 8 8 t§ 8 Wé Ut 8 11 8 8 8 fff 8 Hf Iff W4 m ÜP PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 14 JANUARI. reiden Hooglandsche Kerk: voorm. lOVé u. igddlenst, ds. M. J. Punselie. Geref. Gem. (Steenschuur)voorm. 10 en m. 5 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: voorm. 10% uur, ds. W. Mes- van Sneek. Jglise Wallonne: pas de service, ivang. Luth. Gem.: voorm. 10% uur, ds. Mak- iknam. 5% uur (jeugddienst) ds. W. J. Kopi- n van Amsterdam. Jeref. Kerk in H. V. (Patrimonium): nam. tur, ds. Kroon. tem. Geref. Gem.: voorm. 10% uur, ds. Mis- blom Beyer. lozekruisersgenootschap (Z.W.. Singel 106): dennam. 71/j uur dienst; Zondagvoorm. 10% r, de heer L. v. d. Hulst. Ter. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): v.m. 4 uur. ds. K. Terpstra van Utrecht. /ri)e Kath. Kerk (VreewiJkstr. 19): voorm. 4 uur, Gez. Mis. Ieref. Kerk (Zulderkerk)voorm. 10 uur <H. ondm. en nam. 5 uur(H. A. en Dankz.) ds. ersinga. Ieref. Kerk (Heerengracht): voorm. 10 u. (H. en nam. 5 uur (Dankz. en Doopsbed.) dr. sterlnk. ieref. Kerk (Oude Vest) voorm. 10 uur (H. A.) nam. 5 uur (Dankz.) ds. Weggemans. Ieref. Kerk Morschweg (Evangelisatiegeb.) n. 5 uur (Dankzegging) ds. R. C. Harder. .alsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: voorm. pur ds. H. van der Linde en nam. 6 uur ds. Alkema. (ed. erv. Kerk: voorm. 10 uur ds. IJ. Alkema n. 6 uur ds. H. v. d. Linde. ieref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. oppersen. Jhr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Kletsen van Boskoop. )oopsgezinde Kerk: voorm. 10 uur ds. R. C. Lange. fillegom Ned. Prot. Bond: voorm. 10 uur, R. H. Oldeman van Haarlem. XatwUk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 u. n. 6 uur ds. Timmer van Bedum. ieref. Gem. (Remisestraat): voorm. 10 uur en n. 5 uur, leesdienst. eimuiden - Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 ididaat van Leeuwen van Hilversum, ieref. Kerk: voorm. half 10 en nam. half 3. Aalders. isse Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 en nam. ur ds. J. Th. van Veenen: ieref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. P. Broekstra van Oegstgeest. Jhr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Ponsteln. ieref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 4 uur, lees- ClSt. •ud-Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 4 uur J. van 't Hoog van Utrecht, fed. Prot. Bond: voorm. 10i/4 u. ds. J. Luchies ipredlker. bs ieuwveen Ned. Herv. Kerk: nam. half 7, W. de Lange, van Woerden. ieref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. half 7, Speelman. vangelisatievoorm. half 10 de heer A. van .erpenzeel, namidd. geen dienst. oorden Ned. Herv. Kerk: nam. half twee, J. de Vree van RJjnzaterwoude. r.eref. Kerk: voorm. 9% u. en nam. 6% uur, dienst. oordwyk-Binnen Ned. Herv. Kerk: v.m. - uur ds. Spliethof, res. veldpred.; nam. 7 uur W. W. Siddré >er. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur, :H. B. Visser. ioordwyk aan Zee Ned. Herv. Kerk: v.m. uur ds. N. J. Cupédo; nam. 5 uur (Jeugdd.), Spliethof (veldpr.). Ier. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Bouma. ieref. Kerk (H. V.)voorm. 10 uur ds. K. H. >on. Oegstgeest Geref. Kerk: voorm. 10 urn* (H. en nam. 5% uur (H. A. en Dankz.), ds. nga. )ude-Wetering Ned. Herv. Kerk: voorm. uur. ds. Geerling. Ieref. Kerk: voorm. 9% uur leesdienst: nam. uur ds. van den Bos. lom. Kerk: voorm. 10 uur, ds. C. B. Heyn. CUnsaterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. f- uur, ds. de Vree. :!hr. Geref. Kerk: voorm. 9% en nam. 6 uur, •.dienst, tynsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 u. A. D. Meeter van Watergraafsmeer; nam. 5 ,,van Niftrik. Werkzaalvoorm. 9.30 uur ds. van Niftrik; n.m. ur de heer De Hoop. fier. Kerk (Rapenburg)voorm. 9.30 uur ds. r.t; nam. 6 uur ds. van der Loo. 4er. Kerk Voorhouterweg voorm. 9.30 uur van der Loo; nam. 6 uur ds. Post. É!hr. Ger. Kerk: voorm. 9.30 uur en nam. 5 u. idienst. 'er Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. 9% uur, sdienst; nam. 6% uur de heer Prinsen vari ^sterdam. ieref. Kerk: voorm. 9% uur en nam. 6% uur, Warner. -alkenburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. Veldkamp; nam. 6.30 uur de heer Siderius Katwijk. eref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. jering van Katwijk a. Zee. 'doorschoten Ned. Herv. Gem.: voorm. 10 u. 'c nam. 5 uur ds. H. P. Fortgens. eref. Kerk; voorm. tien uur (Bed. H. A.) en i. vijf uur (Dankz.) ds. J. C. Houtzagers. Wassenaar Geref. Kerk (Hulpkerk Prince- rJtn) voorm. 10 uur (H. A.) ds. Feringa; nam. i ur (H. A. en Dankz.) prof. dr. J. H. Bavinck. ieref. Kerk (Bloemcamplaan)voorm. 10 u. ^orb. H. Avondm.) prof. dr. J. H. Bavinck; ci. 5 uur ds. Feringa. ■"jpoubrugge Ned. Prot. Bond: nam. 7 uur f C. B. Heyn van Oude-Wetering. evenhoven Ned. Herv. Kerk: voorm. 9% ds. van Harten. ieref. Kerk: voorm. 9% uur en nam. 6% urn- de Ruig. MARKTEN EINDIGDEN UITERMATE STIL DEZE WEEK. Het koude weer heeft niet nagelaten een nadeeligen invloed op den veehandel uit te oefenen. Niet alleen was op de eindmarkien een aanmerkelijk minder bezoek, doch boven dien ontbrak bij de aanwezigen ook nog de ware kooplust. Toch waren de aanvoeren behoorlijk ruim en het ligt voor de hand. dat het onder deze om standigheden moeilijk handelen was en men, om nog iets te kunnen verkoopen er met de prijzen al gauw iets onder door moest. In het bijzonder op de slachtveeafdeelingen was de handel uiterst traag en de slagers bleken weinig noodig te hebben, daar het publiek bij de huidige koude naar bepaalde artikelen vraagt en de eigenlijke vleeschverkoop aanmer kelijk daalt. Er was dus op de Vrijdagmarkten vooral in het slachtvee een flauwe handel, te meer daar voor het leger ook niet veel werd gekocht, doch wij vernamen, dat volgende week .weer meer wordt afgenomen. Voor het blik waren de aan- koopen in verband met minder aanbod van dit soort vee, ook minder, doch er werd gekocht wat er was, tegen prijzen van gemiddeld 48 tot 50 cent per kg. geslacht. Hooger gaat men blijk baar niet voor dit doel. Op de gebruiksveeafdeelingen was ook de handel stiller, doch wat goed van soort was bleef goed op prfjs. overigens flauwer. Vette kalveren wel iets luier, doch nog on veranderd duur. Nuchtere kalveren echter wer den vlug verkocht en eerder wat duurder. Ook de handel in wolvee had een redelijk vlot verloop, tenminste wat de slachtschapen en lam meren betreft. Voor de magere weideschapen was weinig kooplust en de prijzen daardoor gedrukt. De vette varkensmarkt sloot by een redeiyk aanbod gister te Leeuwarden, redeiyk, doch de pryzen waren even minder dan de vorige week. De omzetten van geslachte varkerts waren in de afgeloopen week ook zeer miniem, met iets dalende pryzen. SCHAATSENRIJDEN. (Buiten verantwourdeiykheia dei Redactie; Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NED. HERV. KERK. leroepen: Te 's-Gravenhage (vac.-wyien A. te Winkel). G. Gerbrandv te Leeuwarden; s-Gravenhage (vac.-S. v. Dorp» K. v. d Pol Wierrden; te Apeldoorn (vac.-J. C. H. Ro- n). A. Dönszelmann te Amersfoort, tedankt. Voor Zwolle (vac.-A H. Scholte), R. v. d. Broek te Enschedé, langenomen: Naar Aartswoud-Hoogwoud, H. ïb te Westzaan. GEREF. KERKEN, lenoemd: alshulppred. te Hoogeveen, A. G. nig Jr.. cand. te Kampen; als idem te Rot- dam-Z. (voor den arbeid onder de Chineezen) M. v. Minnen, cand. te Bergen (N.-H.). CHR. GEREF. KERK. leroepen: Te Middelharnis, N. de Jong te ,3ravenhage-West. RIJN- EN SCH1EKADE-MISÈRE. Het plan tot verbetering van de Rijn- en Schiekade ligt reeds sedert eerüge jaren kant en klaar op het Bureau Gemeentewerken. Men deelde my daar mede. dat een verbetering van het wegdek-alleen niet mogebjk is met het oog op beschadiging van buizen en kabels in den grond. Alleen e^n algeheele vernieuwing heeft reden van bestaan. Eenige Jaren geleden heeft de Gemeente den bewoners verzocht van de helft hunner voortuintjes afstand te doen, doch de meeste eigenaren waren daartoe niet bereid, tenzij een vergoeding daarvoor werd betaald. De Gemeente, die zich op het standpunt stelt, dat, willen de bewoners een beteren weg hebben, zij hiertoe zelf ook een offer dienen te brengen, is biykbaar in afwachting van een gewijzigde houding dezer bewoners. Men kan hierover den ken hoe men wil, vast staat, dat de vernieu wing der Ryn- en Schiekade voor de Gemeente een groote uitgaaf beteekent. De verschillende schryvers over den slechten toestand der Ryn- en Schiekade, welke door niemand tfordt ont kend en ook te bevoegder plaatse terdege be kend is. zullen hun verwachting eerst dan zien verwezenlijkt, wanneer Gemeente en bewoners tot overeenstemming zullen zyn gekomen. Tot zoolang biyft het by lapmiddelen. J. A. RIEDEL, Ryn- en Schiekade 44. BEGRAFENIS DS. J. NIERSTRASZ. Onder belangstelling uit breeden kring is gistermiddag op „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen ds. J. Nler- strasz, indertijd em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Leiderdorp. Te voren leidde ds. S. J. de Hoest, Ned. Herv. predikant te Menaldum en schoon zoon van den overledene aan het sterfhuis een rouwdienst, waarbij hij enkele Schrift gedeelten uit 1 Cor. 15, Ps. 103 en Joh. 14 Onder hen die op den doodenakker van hun belangstelling blijk gaven zagen wij de heeren mr. F. Nierstrasz. oud-raadsheer in het Hoog Gerechtshof in Ned. Indië, maj. J. G. M. v. d. Plas, dr. J. P. de Bie, em. pre dikant te 's-Gravenhage en een deputatie van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leiderdorp, waar de overledene tal van ja- ren predikant is geweest. In de aula voerde allereerst dr. G. J. Streeder, Ned. Herv. predikant te Leider dorp het woord, die den overledene teeken- de als een harden werker die in allen een voud zyn weg ging en die den arbeid ver richtte in vertrouwen op God. De vruchten van zijn arbeid zijn echter in Leiderdorp tot openbaring gekomen, want op initiatief van de oud-catechisanten van ds. Nier strasz is het bedehuis gerestaureerd en kwam een nieuwe school tot stand. De ge meente van Leiderdorp en de kerkelijke colleges aldaar zullen de nagedachtenis van ds. Nierstrasz in hooge eere houden. Spr. besloot zijn toespraak met den tekst waarover ds. Nierstrasz in 1921 afscheid preekte, n.l. Openb. 3 11. Ds. C. Sundermeijer, Ned. Herv. predi kant te Gorinchem sprak een persoonlijk woord, waarin hij den overledene teekende als zijn geestelijken vader aan wien hij veel te danken heeft gehad. Ds. P. J. Moolenaar. Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage, las hierna uit 2 Cor. 4 en 5 en Openb. 21 enkele gedeel ten en wees er op dat ds. Nierstrasz een man was van beginsel en rotsvaste over tuiging. Gods genade viel over zijn sterf bed en spr. mocht uit zijn mond enkele dagen voor zijn sterven vernemen dat hij begeerig was om wat de apostel noemt overkleed te worden. Ds. Molenaar besloot zijn toespraak met de woorden van Gez. 271. Nadat de kist onder orgelspel was uitge dragen heeft een zoon aan de geopende groeve voor de betoonde belangstelling dank gezegd. REEDS DUIZEND INSCHRIJVINGEN. Het centraal bestuur voor den Elfsteden tocht heeft gisteravond besloten in ieder geval de route zoo vast te stellen, dat de tocht eerst naar het Noorden zal gaan cn vervolgens via Franekcr en Harlingen naar het Zuiden. Zooals de zaken thans staan, zal niet over de Dokkumer Ee worden gereden, doch via Oudkork en Rlnsumageest naar Dokkum. Hier keert men terug en frraneker zal worden bereikt langs Barthelhiem. Van Franeker gaat de reis naar Harlingen, ver der naar Bolsward, Workum, Hindeloopen en Stavoren. De route via Ileeg naar IJlst zal ditmaal niet worden genomen, doch wel het traject door het Gaastcrland, door de bosschen dus, want via Balk, Sloten en het Slotermeer zullen de deelnemers IJlst kunnen bereiken. Van IJlst gaat het naar Sneek en vandaar naar Leeuwarden, het eindpunt. Overal is op deze route prachtig ijs, dat heb ben de inspectietochten van verschillende leden van het centraal bestuur wel bewezen. Alleen te Harlingen en te Sneek zullen de ijzers moeten worden afgebonden, maar veel zullen de rijders niet behoeven te wandelen. Gisteravond waren, naar wy vernamen, reeds duizend inschryvingen binnengekomen, nl. 400 deelnemers aan den wedstrijd en ruim 600 toe risten. WEDSTRIJDEN TE HOOFDDORP. Op de mooie baan op het gemeenteiyk con coursterrein te Hoofddorp werd gistermiddag het kampioenschap voor Noord-Holland in het schoonrijden verreden. Het aantal deelnemers en belangstellenden was byzonder groot. Het werd een mooie sportdag, waaraan een heerlijk winterzonnetje medewerkte. De uitslagen luidden als volgt: Dames:' 1. Mevr. LoggersBoontjes uit Hui zen, kampioene van Noprd-Holland; 2. mevr. J. LeeuwenKooy, Alkmaar; 3. mej. G. Koster, Berkhout.; 4. mevr. T. de Boo—Groenveld; 5. mej. A. Schenk te Schagen: 6. mej. C. Rootjes te Nieuwe Niedorp. Heeren: 1. J. Cuperus uit Alkmaar, kampioen van Noord-Holland; 2. H. Wesseloo uit Den Helder; 3. A. Bakker uit Bussum; 4. F. G. van Balen, N.-Holland; 5. C. Meeuwig, Hoofddorp; 6. J. Amoureus. Paren: 1. J. Couperus, Alkmaar, met mevr. J. LeeuwenKooy; 2. A. Bakker. BuSsum, met mej. Rootjes uit Nieuwe Niedorp; 3. H. Wes seloo. Den Helder, met mevr. A. Westenberg- De Zwaan. Almelo; 4. C. Meeuwig. Hoofddorp, met mej. De Waal; 5. J. C. Klerk met mevr. Loggers—Boontjes uit Huizen; 6. J. Amoureus en mej. G. Koster, uit Berkhout. WEDSTRIjbEN TE NIEUWE NIEDORP. Gisteren zyn te Nieuwe Niedorp onder auspi ciën van den K.N.S.B. wedstrijden in het hard rijden op de schaats gehouden, georganiseerd door de vereeniging „Volks- en Ijsvermaak". De uitslagen lulden: 500 meter: 1. Roos (Amsterdam) 49.2 secf, 2. Schenk (Anna Paulowna) 51,6 sec.; 3. Bossoin (Amsterdam) 53,4 sec. 5000 meter: 1. Roos (Amsterdam) 9 min. 34 sec.; 2. Strijbis (Harenkarspel) 9 min. 39,6 sec.; 3. Bossom (Amsterdam) 9 jnin. 44.2 sec. Eindklassement: 1. Roos (Amsterdam): 2. Bossom (A'dam); 3. Strybis (Harenkarspel). BOND VAN CHR. GEREF. JONGELINGS- VEREENIGINGEN. Te Boskoop en te Rijnsaterwoude zijn Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen opge richt die tot den bond zijn toegetreden. ZWEMMEN. ALIE STIJL VERBETERT HET RECORD MET 2.6 SEC. Nederland heeft er een wereldrecordhoud ster by gekregen en tegelijkertyd is er één afgegaan. Gisteravond heeft Alie Stijl, lid van de Meeuwen, nameiyk in het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam het wereld record over 100 yards schoolslag, dat sedert 14 Augustus van het vorig jaar ten name stond van Doortje Heeselaars met een tyd van 1 min. 15,6 sec., gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2,6 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13 sec. Deze zoo schitterend geslaagde recordpoging is Wel wat onverwacht gekomen. Insiders wis ten, dat Alie Styl, die dezer dagen overschry- ving van het bondsbestuur heeft gekregen van Z.I.A.N. naar de Meeuwen, zich oefende op den schoolslag. Behalve over voldoende snelheid, bleek zy ook over veel uithoudingsvermogen en kracht te beschikken, weshalve zy wilde trachten de 100 yards geheel in vlinderslag af te leggen. De nieuwe wereldrecordhoudster is in dezen opzet volkomen geslaagd, zy zwom de eerste twee banen in keurigen. volkomen correcten styl en lileld bovendien uitstekend baan, terwijl zy de keerpunten goed nam. De recordpoging vond plaats volgens het nieuwe reglement van de F.I.N.A. Te Doetinchem is nl. een bepaling aan genomen, dat in zwembaden, gebouwd volgens metrieke afmetingen en waarby dus op yards afstanden het eindpunt niet aan den bassin- wand is. geen lat meer mag worden neerge laten, doch een touw over het wat-er moet wor den gespannen. Als tyd wordt genomen het moment, waarop de zwemmer of zwemster met het voorhoofd de denkbeeldige loodlyn van touw en wateroppervlakte passeert, iets wat by den vlinderslag niet van belang ontbloot is. om dat daarbij het lichaam met een. ruk naar voren kan worden gegooid. En zoo geschiedde het ook by de recordpoging van Alle Styl. Toen zy drie banen (75 meter) had gezwommen, was het reeds duidelyk, dat het wereldrecord van Doortje Heeselaars verbeterd zou worden. De vraag was alleen met hoeveel seconden. Op de vierde baan. een afstand van 16.44 meter, wist zy nog met een fllnken spurt te eindigen, zoo dat voorzitter-kamprechter Dogger, onmiddel lijk kon constateeren, dat het wereldrecord aan- zienUjk verbeterd was. De drie tydwaarnemers, mevr. TriebeisKoens, en de heeren Van der Velden Sr. en Evers noteerden resp. 1 min. 13 sec.. 1 min. 13 sec. en 1 min. 13.1 sec., zoodat het nieuwe wereldrecord op 1 min. 13 sec. kwam te staan. De geschiedenis van het wereldrecord over 100 yards schoolslag is maar kort. Het record werd eerst in 1939 op de ïyst van de FI.N.A. ge plaatst. waarby de Amerikaansche Jean Dillatd het eerst haar naam op de schoone bladzyde kon boeken. Zy vestigde het wereldrecord te H. J. B. te L. Gelegenheid moet worden gegeven tot bezichtiging van het huls. P. H. te L. Ingevolge artikel 68 der Ar beidswet zal een afbeidsiyst moeten worden opgehangen. H. B. te L. Wasschen van witte wollen trui. Hiervoor schynen tegenwoordig aparte middelen in den handel te zyn. Informeert U eens by den drogist. Mevr. S. v. d. W. te L. Betreffende het droog staan van de door U ingemaakte sny- boonen kunnen wy de oorzaak niet constatee ren. Hebt U de boonen wel voldoende aange stampt tydens het inmaken? G. J. W. te O. Het bureau voor militaire zaken is gevestigd op Stille Ryn 3. Het is geopend eiken werkdag van 9—12.30 en van 1.303 urn en Zaterdag van 9—12.30 uur. A. J. K. te O. Grondys is ys, dat na vor ming op den bodem van het water aan de oppervlakte komt. Over de oorzaak van het ont staan is men het niet geheel eens. Een zeer aannemeiyke verklaring is de volgende. Stroo mingen en golvingen in het water veroorzaken onderkoeling, d.i. water beneden de tempera tuur van het vriespunt. Komt dit water in aan raking met vaste lichamen, dan bevriest het. Hiertoe leent zich de bodem van het water goed. Is het water eenmaal bevroren, dan komt het ijs. door het kleiner soorteiyke gewicht boven dryven. A. B. P. te L. De verduisteringsoefeningen zyn door ons vele malen aangekondigd, het laatst aan den vooravond der oefening, dus Woensdagavond. De praktyk heeft ook wel be wezen, dat weinig Leidenaars van de oefening onkundig waren. BRANDSTICHTERS VEROORDEELD. Tot vijf en twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft een 36-jarigem schilder en een 32-jarigen koop man, wegens opzettelijke brandstichting en medeplichtigheid hieraan veroordeeld tot respectievelijk vijf en twee Jaar gevange nisstraf. Beide verdachten hadden in begin Augus tus J.l. een particulieren rechercheur, den heer K„ voorgesteld, zijn woning in brand ie steken, teneinde de verzekeringsgelden te kunnen Innen. De heer K. had met hen een plan de campagne opgemaakt, doch inmiddels tevens de politie en assurantie- maatschappij gewaarschuwd. Op 31 Augus tus j.l. werd door de beide verdachten het huis in brand gestoken en de politie, die van hetgeen gebeuren ging op de hoogte was. kon beide mannen arresteeren. Mede door het groote gevaar dat het vuur voor de aangrenzende perceelen had opgeleverd, eischte de officier van Justitie, tijdens de rechtszitting op 29 December j.l een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaar tegen den brandstichter, den schilder P. van B„ en een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar tegen zijn medeplichtige, den koopman J. G. van Z. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Soestdykschekade 162, 's Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. WEDSTRIJDPROBLEMEN. Probleem no. 4294, klasse A. Zwart 8 sch. op: 1, 9, 10, 12, 15, 17, 18 en 26. Zwart. 1 2 8 4 6 46 47 48 49 60 Wit. Wit 8 sch. op: 23. 24. 27. 28. 32. 33, 34 en 37. Probleem no. 4295, klasse B. Zwart 12 sch. op: 3, 8, 11. 14, 19. 23, 24, 25» 27, 30. 32 en 36. Zwart. ,.In de wachtkamer zit een meneer uit Schotland, die den directeur graag wou spreken. Hier is zijn kaartje. Detroit, op 15 April met een tyd van 1 min. 16,6 sec. Toen deze feiten in Nederland bekend werden, was Doortje Heeselaars zoo actief on- middellyk een poging te doen het record van de Amerikaansche te verbeteren, een poging, welke met succes bekroond werd. Er ging in Aug. van het vorig jaar te Rotterdam een seconde af. En nu bracht Alie Styl het op 1 min. 13 sec., een zeer byzondere prestatie, waarby wy echter niet den induk kregen, dat het record hier lang op zal staan. Maar belangrijker is het feit, dat men in Zwembondkrlngen Alie Styl, mits zy haar oefeningen daarop inricht, in staat acht het wereldrecord over 100 meter schoolslag te verbeteren. Dit wereldrecord staat sedert 13 Maart 1936 op naam van de Duitsche zwemster. Hanril Holzner met 1 min. 20 sec., gevestigd te Plauen. Indien men den tyd van Alle Styl over 100 yards (91,44 meter) omrekent over 100 meter en men aanneemt, dat zy dezelfde snelheid van de laatste baan zou kunnen behouden, iets waar toe zy in staat mag worden geacht, dan komt men over 100 meter tot een tyd van 1 min. 19,8 sec., dus 0.4 sec. sneller dan het wereld record van Hannl Hoelzner. BILJARTEN. EXCELSIOR (LISSE)—VRIENDENKRING. In het clublokaal van „Excelsior" te Lisse had voor de competitie van den Haarlemschen Bond de wedstryd Excelsior Il^Vrlendenkrlng II uit Haarlem plaats. Ook in dezen returnwedstryd wisten de Ex celsior-reserves te zegevieren. De resultaten waren als volgt: party pnt. brt. h.s. gem. G. v. Eyk, Exselsior ..140 116 49 16 2.37 H. v. Rutgers. Vr.kring 125 125 49 14 2,55 Th. Duivenvoorden 121 121 40 18 3,02 P. de Groot, reserve ..120 117 40 15 2,92 H. Hoogkamer 68 68 40 10 1,70 A. Byster 117 95 40 12 2,37 Th. van der Lans 48 48 36 7 1,33 Y. Doves 113 72 36 12 2.— EkceLsior II. Lisse, 3 gewonnen party en; Vriendenkring II, Haarlem, 1 gewonnen party. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „DE UIL". De uitslagen van de voor de onderlinge win tercompetitie gespeelde Wedstryden sin: G. Marinus—J. van den Berg 0—1; J. J. Bol W. Verleur 1—0* J. BrauckmanG. J. Staa- lenhoef G. van den BergMej. Marinus 10: E. WiedykD Okma F. van den Berg—C. W. v. d. Ploeg 0—1; J. Elzlnga—H. Gogoll 0—1; H. GogollH. H. Hulsman 1—0. pp 8 8 för'- WIL op: 34. 35. 38, 39, 41/45, 48. 40 Wit 12 sch. en 50. Probleem no. 4296, klasse C. Zwart 9 sch. op: 3, 5, 7, 8, 10, 12, 14, 17 en 20. Zwart. 'Wk '4M WM' W4 vm\ V///M 46 47 48 49 60 WIL Wit 9 sch. op: 19. 21. 23, 28, 29, 33, 37, 39 en 42. In probleem no. 4294 is de laatste zet van zwart 13—18. Wit heeft een gedwongen zet 23 19, 33—29 of 3429. Door welke van deze drie zetten kan wit nu op winst spelen speculeerende op een foutzet van zwart? Oplossingen ontvangen van: D. Vergunst, Lisse; J. D. v. Berkel Jzn„ Alphen; A. v. <L Brink, Rijnsburg; P. de Kwaasteniet, A. M. v. d. Werf. Chr. C. Boogerd, Lisse; J. v. d. Voort, Sassenheim; J. A. Lammens. J. Arnoldus, Leiden; A. C. Klinkenberg (veldpost); J. Knoppert, Noordwykerhout; A. Wynhout, Lisserdyk-Abbe- nes, allen voor klasse A; A. A. Smal, J. Sladek, Lelden; A. A. Bauer, Alphen, voor klasse O; J. Paauw, J. Folmer. P. Bougeois. Leiden. P. J. Nieboer en P. H. Fluiter (veldpost). C. J. Baart- man. Haarlemmermeer; J. H. Bosch, Leiden voor klasse B. Correspondentie J. P. te Leiden. Dat pro bleem is door u goed opgelost. Dit motief (het z.g. vierkantje van v. d. Meer) is moeiiyk te be werken. De overblyvende schijven waren in dezen stand onmisbaar. De eindstand is voor wit gewonnen. Oplossing probleem no. 4282, klasse A. Stand zwart 6 sch. op: 6, 12, 13, 15. 22, 23 Wit 9 sch. op: 11, 20, 24, 26, 32, 33» 35, 36 enWi3t 20—14, 32—28. 14—9. 33—28. 28x37. 36x7. Zwart: 6x17. 23x32. 14x4, 8x48, 48x31. Oplossing partystand no. 4283, klasse B. Wit: 39—34, 45x34, 43—39. 39—34. 27—21, 38— 33. 31x2. Zwart: 29x40. 24—29, 29x40. 40x29, 26x17, 29x27. Een damslag uit de pr£\ctyk. De eindstand is gewonnen. De oorspronkêiyke stand was als volgt: Zwart sch. op: 8. 12, 16. 18, 19, 23. 26 en 29. Wit sch op: 27. 31, 32, 34. 36, 37. 38 en 43. Oplossing partystand no. 4284, klasse C. Zwart sch. op: 7. 8, 9, 11, 13. 16. 17, 19. 23 en 26. Wit sch. op: 27. 28. 31. 34. 35, 37, 38. 41, 42. 46 en 48. Wit: 28—22, 34—29. 38—33, 37—32. 48—43, 41x1. Zwart: 17x28. 23x34. 28x39. 26x28, 39x37. Deze eindslag is eveneens van practische waarde. Enkele inzenders worden verzocht het juiste huisnummer te adresseeren. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11