BINNENLAND Beslag op het salaris van gewoon dienstplichtigen UYLENSPIEGHEl J PUROL '4! Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 Januari 1940 Derde Blad No. 24477 tot-opruiming wordt bevorderd egrooting van financiën IJsberichten GEMENGD NIEUWS Vrachtauto door dieseltrein gegrepen Mogelijk tot het volle bedrag Principieele kwestie voor den Haagschen president. In den -9C Ijsvermaak erlr- wer lis t JRSCHOTTEN VAN HET RIJK OP VERLAAGDEN RENTEVOET. minister van blnnenlandsche zaken :r i aan de gemeentebesturen een aan- en ving gericht betreffende krotoprui- 'ai waaraan het volgende ls ontleend: leromstandigheld dat nog vele, voor on inbaarverklaring in aanmerking ko- e woningen worden bewoond, geeft egeerlng aanleiding een beroep op de ïntebesturen te doen, om te komen en meer volledige uitvoering van de igwet op dit punt, waardoor tevens de :elegenheid zal worden vergroot Woningwet toch eischt, dat woningen, ïssngeschlkt zijn ter bewoning en niet het aanbrengen van verbeteringen in 'S mbaren staat kunnen worden ge- t.t, onbewoonbaar worden verklaard, vatelt te dien aanzien aan de gemeenten '■'lelangrljke en verantwoordelijke taak regeering erkent de moeilijkheden inancieelen aard. die wanneer nieuw - ter vervanging van de onbewoonbaar ■Kaarde woningen noodzakelijk is, vele ■"enten belemmeren of beletten, hun overeenkomstig de wet ter hand te n. einde die moeilijkheden te onder en is de regeering bereid tijdelijk xtra-hulpverleening. heeft vooreerst besloten tot tijdelijke erklng van het personeel der Rljksln- ie voor de volkshuisvesting, ten einde .„emeéntebesturen van voorlichting te m en door samenwerking van rijk en w enten den achterstand in de onbe- baarverklaring in te halen, t dusverre worden, ingeval van krot- „inung, voorschotten verleend tegen een Ml voet, die overeenkomt met dien. welke andere Woningwetvoorschotten wordt '"xlerd, terwijl daarenboven bij den van huurwoningen, Jaarlljksche bij - Q?n kunnen worden verstrekt tot ten ste f. 50 (voor groote gezinnen tot ten riste f.75) en bij den bouw van eigen I In gen ten plattelande, krachtens de Ialre van 25 Juli 1927, bijdragen Ineens ten hoogste f.600 ivoor groote gezln- f.900). Van deze bijdragen moeten de ■enten de helft dragen. 2rhans is de Regeering bereid, tijde- i voorschotten voor dit doel beschik- ar te stellen, tegen een rentevoet, lke l'/i pet. minder bedraagt dan die —or de overige Woningwetvoorschot- gevorderd. Het bedrag der voor- ïotten. op dezen voet verleend, wordt rhoogd met 1 pet. ter bestrijding van bijzondere kosten, van Rijkswege te aken. Voorschotten voor den bouw .n huurwoningen worden verleend ider voorwaarde, dat het bouwvoor- hot wordt afgelost in 50 jaren met lijkblijvende annuïteit: voorschotten verband met krotopruiming ten plat- iande onder de aflossingsvoorwaarde, ■noemd in de circulaire van 25 Juli '27. Is gevolg van de verlaging van den .evoet voor dit bijzondere doel, welke ik staat; met 'n bijdrage van ruim f. 0.50 vk. per woning (voor een woning met 00 stlclitingskosten, grond inbegr.i, zul- de gewone bijdragen jaarl. bijdra- in geval van huurwoningen en bijdra- a fonds perdu in geval van eigen vio len zoo zij al niet geheel kunnen den gemist, in vele gevallen wellicht tot belangrijk lager bedrag kunnen worden iggebracht, waardoor de kosten voor de leenten zullen worden verminderd, nals tot dusverre zullen de bijdragen, jkelijk door Rijk en gemeente te dragen slechts worden beschikbaar gesteld, voor ver de gezinsinkomsten der betrokkenen cs noodig makerij oorts is de Regeering bereid, in geval krotopruiming ten plattelande, volgens circulaire van 25 Juli 1927, het gemeen- ik doel van de bijdrage a fonds perdu, ien een uitgave Ineens voor de gemeente aezwarend is, als voorschot te verstrek- tegen den rentevoet van Woningwet- rschotten voor den bouw van woningen r valide arbeiders, af te lossen in 30 \TSTE STAATSLEENING TER SPRAKE ilijkens het Voorloopig verslag van de ste Kamer over het ontwerp van wet tot :tstclling van de rijksbegrooting van anclën voor 1940 duchtten eenlge leden, ir mate de oorlogstoestand voortduurt verdere verarming en verlaging van levensstandaard In alle lagen der atschappij Deze leden, bepleiten, gelet op de sterke jging van de volstrekt noodzakelijke uit- ven en op de sterke daling van volksver- igen en volksinkomen, dat zooveel moge- de hand worde gehouden aan dekking belastinggelden van de jaarlijks te- seerer.de uitgaven. Sommige leden wa- van oordeel, dat inzonderheid de druk. lke de indirecte heffingen op de bevol- ïg leggen, dient te worden verlicht. Verscheidene leden achtten het noodza- lijk, dat weldra bijzondere maatregelen .rden getroffen, ten einde den belasting- uk, waaraan de groote gezinnen bloot- lan, althans eenigermate te verlichten. Verscheidene leden spraken hun leed zen uit over de mislukking van de uit- tte der laatste staatsleening, al hadden k zij cte leeningsvoorwaarden niet in alle ■zichten gelukkig geacht. Gaarne zouden zij vernemen, welke ootel institutioneele beleggers niet heb- n ingeschreven. Andere leden spraken de hoop uit. dat de schrijvers op de 4 pct.-leening, Ingeval rlang mocht worden overgegaan tot een •dwongen leening, het bedrag, waarvoor 1 hebben ingeschreven, in aftrek zullen MARKER BRUILOFTSFEEST OP HET IJS. Morgenmiddag zullen de bewoners van Marken een oud gebruik in eere herstellen. Er zal dan op het ijs een Marker bruiloft worden geënsceneerd, waaraan bijna zestig paren zullen deelnemen. Dit is sedert 1917 niet meer voorgekomen. Wel hebben de Markers bij de viering van de geboorte van Prinses Beatrix een brui loftsfeest in elkaar gezet, doch het ijs ont brak. Waar de traditie van het ijs thans uitstekend ls, hoopt men Vrijdag velen uit den omtrek op Marken te ontvangen. In de Kerkbuurt wordt de stoet in de oorspronkelijke ouderwetsche kleurige costuums opgesteld. Daarna trekken de bijna zestig paren op naar het ijs in de haven, waar het bruiloftsfeest gevierd wordt en een grdot feestmaal zal worden aangericht. VEEL WAKKEN OP HET IJSSELMEER. In verband met de ongevallen, welke gedurende de laatste dagen op het IJssel- meer zijn voorgekomen, wordt van bevoegde zijde gewaarschuwd, dat de schaatsenrij ders op het IJsselmeer zeer voorzichtig moeten zijn. Er komen in het ijs veel wak ken voor, vooral op plaatsen waar pieren zijn en waar riviertjes in het meer stroomen. VEERDIENSTEN. De veerdienst van Kop van 't Land vaart voor zoover mogelijk in verband met het ijs normaal van 6—20 uur. Buiten deze tij den worden geen auto's vervoerd. Het motorveer Werkendam-Hardinxveld heeft gistermiddag in verband met het vele drijfijs op de Merwede. den dienst ge staakt. DE PRINS IN HET WESTLAND. Prins Bernhard heeft heden namens H M. de Koningin, eenige legeronderdeelen in het Westland geïnspecteerd. mogen brengen op hun verplicht quotum in die gedwongen leening. Enkele leden toonden zich niet geheel gerust over de politiek van de Nederfand- sche bank ten aanzien van de positie van onzen gulden in verband met den slechten stand onzer betalingsbalans. Immers, onze goudvoorraad vermindert, de geldmarkt wordt krapper en het ls de vraag, of door een en ander de rentestand niet zal wor den verhoogd. Verscheidene leden verklaarden met te leurstelling kennis te hebben genomen van het bescheid der regeering op den aandrang, in de Tweede Kamer geoefend om over te gaan tot opheffing van het bankgeheim. MR. DR. ANTONIE BARON RÖELL. Dinsdag 16 Januari hoopt mr. dr. Antonie baron Röell zijn zilveren jubileum te her denken als Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. MINISTER BOLKESTEIN ONGESTELD. Naar wij vernemen is de heer G. Bolke- stein, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, sedert eenigen tijd onge steld, zoodat hij zijn werkzaamheden ten departemente niet kan vervullen. Hbld. Chauffeur om het leven gekomen. ONGELUK OP OVERWEG TE HOEVELAKEN. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op den ombewaakten spoorwegovergang aan de Stouteniburgerlaan onder Hoeve laken een met mals geladen vrachtauto van de firma Van Galen en Vos te Nijtoerk, door den dieseltrein, welke om 18.40 uur uit Amersfoort met bestemming Arnihem was vertrokken, gegrepen. De chauffeur van den vrachtwagen 'kwam bij het ongeluk om het leven. Het dieselrijtuig werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De wagenivoerder kreeg lichte verwondingen aan het gelaat door wegspringend glas. Van de lading mals kwam een gedeelte in het dieselrijtuig terecht. De beschadiging van den trein was van dien aard. dat het rijtuig in het station Barneveld op dood sjxior moest worden ge zet. De reizigers werden met den volgenden trein in de richting Ede verder gebracht. In beide richtingen ondervond het ver keer tusschen Amersfoort—Arnhem en AmersfoortAipeldoorn vertraging. „DJAMBI' -BEMANNING NAAR NEDERLAND GESTUURD. United Press meldt uit Seattle (staat Washington. Vereenigde Staten): De federale regeering heeft de uitwijzing gelast van achttien leden van de beman ning van het Hollandsche stoomschip „Djambi", die het schip in October verlie ten toen het een oorlogstoelage geweigerd werd. Zij zullen naar New York gebracht worden en daar op een schip, dat naar Nederland vaart, worden geplaatst. POSITIE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Binnenkort onderhandelingen te 's Gravenhage. Naar de „Msb." verneemt zullen op 23 Januari a.s. te 's Gravenhage onderhande lingen gevoerd worden tusschen een Neder- landsche en een Duitsche regeerings- delegatie. waarbij de algeheele positie van de Nederlandsche werklieden in Duitschland dus zoowel van de daar te lande ge vestigde als van de grensarbeiders ter sprake zal komen. TERAARDEBESTELLING F. K. J. HERINGA. Onder groote belangstelling werd gister middag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk over schot van den heer F. K. J. Heringa, oud raadadviseur van het departement van economische zaken, ter aarde besteld. Onder de velen, die den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, bevonden zich vele vrienden en bekenden uit de tal rijke functies, die den heer Heringa had bekleed. In de aula is gesproken door de heeren Waller, uit Utrecht (als vriend), Hudig (schoonzoon van den overledene), prof. van Iterson (namens commissarissen der Hevea- fabrieken) en C. V. A. Aaxsse (als vriend). MOTORRIJDER DOOR SLIPPENDE AUTO GEGREPEN. Op den Brediusweg te Bussum had een ernstige aanrijding plaats tengevolge van de gladheid. Op dat moment, dat een motor rijder linksaf de Paulus Potterlaan wilde inrijden, naderde uit tegenovergestelde rich ting een auto, bestuurd door een officier. Deze remde om den motorrijder gelegenheid te geven den rijweg in te slaan, doch door de gladheid slipte de auto en vloog tegen den motor op. De motorrijder kwam onder de auto en bleef liggen. Een spoedig aanwezige genees heer liet den motorrijder naar de St. Gerar- duSrMajellastichting overbrengen. De man had een llnkerbovenbeenfractuur, een rech- tersleutelbeenfractuur en een hersenschud ding opgeloofien. DE LANDING VAN EEN NEDERLANDSCH VLIEGTUIG IN BELGIË. Het Nederlandsche militaire vliegtuig, dat eergisteren een landing bij Wilmars- donck (België) moest maken, is gisteren naar Nederland teruggekeerd. BRAND TE VLAARDINGEN. In fabriek van geoliede goederen. Vanochtend tegen half zeven is brand ontdekt in Se fabriek van geoliede goede ren van de firma D. Lange te Vlaardlngen. De brand werd ontdekt door een agent van politie, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde, welke met groot materiaal uit rukte. Het drie verdiepingen hooge fabrieks pand, dat uit verschillende afdeelingen be staat. is gelegen op den hoek Stations straatZomerstraat. De brand woedde fel in de 10 bij 8 M. groote naaikamer, waarin zich dertig machines en een groote voor raad geoliede goederen bevonden, zoodat het vuur hier gretig voedsel vond. Deze zaal stond dan ook spoedig van voor tot achter in vlammen en het vuur breidde zich snel uit tot den daarboven gelegen zolder, waar een partij rubber-laarzen ge borgen was. Aan de buitenzijde was ech ter van de vlammen weinig te zien. Alleen ontwikkelde zich een geweldige rookmassa. De brandweer tastte het vuur met drie stralen aan en wel twee aan de voor- en één aan de achterzijde. Na een uur was gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. De naaikamer en de zolder zijn totaal uitgebrand. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in broeiing van het geoliede goed. BUITENLANDSCH GEMENGD, ONTPLOFFING IN EEN MIJN. In een mijngang te Bartley (Virginia V. St.) is een ploeg van 85 mijnwerkers op gesloten na een ontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn van de Pont Creek Pocahontas Coal Company. Er werden 2 man gedood Een reddingsploeg ls in de mijn afgedaald om te trachten de plaats van het ongeluk te bereiken. Er zijn aanwijzingen, dat de overige man nen nog in leven zijn. EXPRESTREIN PARIJS—BAZEL IN BOTSING. De expres-trein Parijs—Bazel ls bij het passeeren van het station Biel in botsing gekomen met een locomotief. Drie personen werden ernstig en vijf minder ernstig ge wond; Van den trein, die over tijd was,, werden verschillende wagons beschadigd. (United Press). Door de mobilisatie zijn tal van toe standen geschapen, waarmee men voor dien nauwelijks rekening hield en het is ook niet te verwonderen, dat in deze tijden een of andere leemte in de wet ontdekt wordt. Zoo klaagde eenigen tijd geleden een gemobiliseerde, een gehoon dienst plichtig sergeant-majoor, erover, dat, nu hij geroepen was voor de beveiliging van onze grenzen en hij zijn gezin en zaak in den steek moest laten, een crediteur, juist één dag voor de uitbe taling van zijn jaarwedde, op deze jaarwedde beslag had gelegd, zoodat de sergeant-majoor geen cent uitbetaald kreeg en zich slechts tot het burger lijk armbestuur kon wenden. De gewone ambtenaren, alsmede beroeps militairen en leden van het reserveperso- neel, hebben tenminste nog de zekerheid, dat beslag slechts op een deel van hun sa laris mogelijk is. zoodat zij nog iets over houden, doch deze regeling geldt ten aan zien van gewoon dienstplichtigen niet? Blijkbaar heeft men bij de tot. standkoming van de betreffende wetten deze gewoon dienstplichtigen verwaarloosd, omdat bij hen het salaris in normale tijden nauwe lijks in aanmerking voor beclap kwam. Bij de mobilisatie is de zaak echter geheel an ders komen te liggen Tal van gemobili- seerden staan thans bloot aan -de moge lijkheid, dat oude vorderingen, welke zij uit hun loopende zaak betalen, plotseling worden opgeëischt en dat op de vergoeding, welke zij van het rijk voor hun diensten als landsverdedigers genieten, voor hon derd procent beslag wordt gelegd. Zulk een regeling wordt in de alge meen© overtuiging onbillijk geacht en om hierin tegemoet te zien, heeft de Staat ingegrepen. Niet door een wets wijziging, doch voorloopig en dit be- teekent een veel snellere weg door geheele of gedeeltelijke opheffing van dit beslag in kort geding bij den pre sident van de Haagsche rechtbank te vragen. 4, Gistermiddag werden ln deze zaak voor den vice-president, mr. A. N. Kühn de pleidooien gehouden. Voor den Staat trad op jhr. mr. P. Th. Six, die een korte uiteenzetting gaf van de wettelijke bepalingen, welke deze materie beheerschen. De regeling is momenteel zóó, dat volgens de ambtenarenwet derden be slag op het salaris van ambtenaren on der den Staat mogelijk is, dooh beperkt is tot één vierde, voor de eerste f. 2000 en tot één derde van hetgeen het salaris dit bedrag te boven gaat. Van deze regeling profiteeren ook de beroepsmilitairen, alsmede de leden van het reserve-personeel, doch niet zooals in het onderhavige geval de gewoon dienstplichtigen. Pleiter deed in dit verband een kleinen historischen greep. Voor de invoering van de ambtenaren wet regelde de wet van 1815 deze materie. In het algemeen was onder haar werking géén beslag onder den Staat mogelijk. Uit zonderingen moesten in speciale gevallen worden genoemd. Bij de invoering van de ambtenarenwet is het juist andersom ge worden. Derdenbeslag onder den Staat was toen in het algemeen mogelijk gewor den. doch uitzonderingen hierop, waarbij dus het beslag uitgeschakeld of beperkt werd. moesten in speciale wetten worden geregeld Dit herbergde .'de mogelijkheid van onbillijkheden ten aanzien van cate gorieën, die vroeger beschermd waren en waarvan men zou kunnen vermoeden, ze in de toekomst bij uitdrukkelijke wetsbe paling te beschermen. Echter is onder de nieuwe regeling ook nog altijd de „algemeene veiligheidsklep" van art. 479a wetb. van burgerl. rechtsvor dering aanwezig, in welk artikel in het derde'lid wordt gezegd: Om redenen van openbaar belang kan de staat of het openbare lichaam in kort ge ding voor den president onmiddellijke op heffing van het derden-beslag vorderen." C>p dit artikel baseerde pleiter zijn vor dering en hij lichtte toe, waarom hier van „openbaar belang" sprake is. Onder de huidige situatie is er niet de minste aanleiding om, wat betreft de be- slagmogelijkheld, het dienstplichtig per soneel bij het beroepspersoneel achter te stellen. Integendeel, zij toch komen thans veel eerder voor de situatie te staan, dat loopende schulden plotseling niet kunnen worden afbetaald. Het prestige van onder officieren lijdt er onder, wanneer zij geen traktement krijgen en wel om twee rede nen: 1. kan dit tot ongewenschte situaties lei den, zooals leenen van minderen e.d.; 2. ieder die in 's rijks dienst ls moet kun nen rekenen op een zeker bestaansmini mum. Dat is niet alleen het belang van de functlonnarissen zelf, maar nog meer in het belang van den Staat, die op de plichts getrouwheid van zijn ambtenaren moet kunnen rekenen. De rechter is vrij in het vaststellen van de grens der beperking. Wel heeft de Staat allereerst geheele opheffing van het beslag gevorderd, doch dat achtte pleiter niet geheel billijk. Rechtvaardig is om denzelf den maatstaf aan te leggen, als bij de an dere militairen, dus het beslag te beper ken tot één vierde voor de eerste f. 2000 en tot één derde voor de rest. Mr.H. P van Heyst trad op voor den gedaagde, die het beslag heeft gelegd. Al lereerst verzette pleiter zich tegen den eisch tot algeheele opheffing van het be slag. Het is toch zeker ook een openbaar belang, dat crediteuren een zekerheid heb ben voor hun vorderingen. De wetgever geeft zelf in een reeks van verfijnde en gespecialiseerde wetsbepalingen een ver scheidenheid van beslagsmogelijkheden en daarbij is ook derden-beslag onder den Staat. Er bestaat volgens pleiter geen en kele grond voor algeheele opheffing van het beslag, doch mr Van Heyst gaf toe. dat het billijk is, dal een gezagsdrager niet van alle inkomsten verstoken blijft Deze debiteur is evenwel iemand, die zich jaren lang aan alle verhaalspogtngen heeft ont trokken en pleiter wist, toen hij dit beslag legde, niet eens in welk militair verband China is onbetwistbaar het land van de wijsheid. De tijdschriften bij mijn kapper wemelen van de diepzinnigheén, door lang geleden overleden Chineesche wijsgeeren geuit en de onwijsheid van het Westen tegenover de wijsheid van het Oosten kan niet duidelijker worden gekenschetst dan door te memoreeren, dat de Chineezen al ik-wéét-niet hóéveel eeuwen eerder het buskruit hebben uitgevonden dan wij, blan ke slimmerds maar het slechts gebruikten om er voetzoekers en vuurpijlen mee te laten knallen, in plaats van er elkander mee aan stukken te rijten. Die hoog- cultureele toepassing er van hebben zij op hun beurt aan het Westen te danken. Ik geloof niet, dat het tóeval is, dat hier de zon onder gaat En nu lees ik in Lin Yutang's voortref felijke boek over China, „Mijn land en mijn volk", dat u bepiald zoo tusschen het lezen over den oorlog ter zee en de legerberich- ten van het Westfront en uit Finland ln ter hand moet nemen, iets over eten. „Indien er iets is. dat wij ernstig op nemen", aldus Yutang, „dan is het noch de godsdienst, nóch de geleerdheid, maar het eten. Wij juichen „eten" toe al een der weinige genoegens van het menschelijk leven", en dan: „Alleen in een wereld, waarin beschaafde menschen informeeren naar de gezondheid van de keukenmeid, in plaats van over het weer te praten, kan de kookkunst zich ont wikkelen. Van geen spijs wordt werkelijk genoten, indien men er niet met groote belangstelling op vooruit loopt, er over praat, haar nuttigt en er daarna zijn oordeel over zegt. Predikanten moesten niet bang zijn van den kansel het slecht toebereiden van een runderlapje af te keuren en ge leerden moesten verhandelingen over de kookkunst schrijven, evenals Chineesche geleerden dit doen". Stelt u déar onze Westersche wereld es tegenover. Hoe converseeren w ij over het eten? Hoogstens gillen wij naar de keuken, ter wijl wij jas en hoed aan den kapstok hangen: „Wat schaft de pot vandaag?" Waarop een stem terug roept: „Boerenkool met wórst". Of: „Snert met krab en kluif". En als wij na tafel iets over het eten zeg gen, dan is het hoogstens: „Het griesje smaakte wat aangebrand", of: „Ik heb toch liever die aardappels van Jansen Wanneer gij, zooals lk beroepshalve heb gedaan, lieve lezeres, beste lezer, dit alles overpeinst, gelooft gij dan niet, dat élle rampen, die onze beschaving bedreigen, de oorlog incluis, voortvloeien uit ons ontstél- lend gebrek aan gehechtheid aan lekker eten, aan ons onvermogen om van het eten een féést te maken, in plaats van iets, dat wij zoo spoedig mogelijk achter den rug moeten hebben, omdat wij de bioscoop nog willen halen en omdat de krant inmiddels op de vloermat Is neergeploft? Want indien één ding onvereenigbaar is met lekker eten, ja, zelfs met genóeg eten, dan is het wel de oorlog, die gepaard gaat met distributiekaarten en het naar den zeebodem jagen van de kostelijkste spijzen en kookt u maar eens geraffineerd ln een veldkeuken. Daar zou zélfs onze Chinees- honoris-causa, Vestdijk's liefste vriend, de fameuze auteur van „Honderd avonturen met den pollepel", kortom: de dichter-smul- paap Werumeus Buning, geen kans toe zien... Wanneer men van Genève een kóókschool zou hebben gemaakt, ja dan Maar Lin Yutang kan hóóg springen of laag, ik lust tóch geen bedorven eieren en jonge hondjes. Zelfs al breng lk door dezen onbeschaafden afkeer van het lekkerste lek kers uit de Chineesche keuken den wereld vrede in chronisch gevaar geeft ruwe huid verzacht - geneest 5934 (fsgez. Med.) deze debiteur tot den Staat stond. Pleiter had daarom beslag op het gehèele salaris van den betrokkene gelegd. Indien dit voor wettelijke bepalingen onmogelijk zou zijn, zou dit wel blijken. De sergeant-majoor heeft op het beslag niet gereageerd, be halve door ingezonden stukken in dagbla den waarbij hij zijn ontstemming daarover te kennen gaf. Overleg tusschen debiteur en crediteur zou deze onaangename situa tie hebben kunnen voorkomen, doch de de biteur Jiet nooit iets van zich hooren. Plei ter zeide daarna een en ander over den aard van de schuld, waarvoor beslag ge legd was. Onder valsche voorwendsels had de debiteur een dokter f 3500 uit den zak geklopt, welke som eenigen tijd later bij het faillissement van den debiteur spoor loos verdwenen bleek te zijn. Nu heeft de dokter eindelijk een kans gekregen om iets var. die f 3500 terug te zien en daarom had hij beslag iaten leggen. De debiteur liet niets van zich hooren, maar de Staat heeft den beslaglegger rauwelijks met een actie overvallen. De Staat had hetzelfde kunnen bereiken door zich met den beslaglegger in verbinding te stellen, die zeer zeker be reid is een gedeelte van het beslag te laten vallen Om deze redenen achtte pleiter ge daagde niet voor de kosten van dit geding aansprakelijk. Wat de persoon van den sergeant-ma joor en diens verleden betreft, deze zijn voor diens prestige veel schadelijker dan het feit, dat hij niet over zijn traktement kan beschikken Pleiter verzocht den pre sident tenslotte de vordering tot algeheele opheffing van het beslag al te wijzen en bij beperking van het beslag den eischer in de kosten te veroordeelen Mr. Six repliceerde hierna nog, dat het niet om de persoon van den sergeant-ma joor ging. maar om het geval in het alge meen Het gaat nie' om den functionna'is, maar om de functie Er zijn tallooze ge vallen als dit en de Staat heeft dit ge ding als een proefproces bedoeld. De president zal Maandag 15 Januari uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9