Het ijs in de Omgeving Gemeenteraad van Wassenaar "LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 11 Januari 1940 AKKERTJE KERK- EN SCHOOLNIEUWS Allerwegen wordt veel gereden I LUCHTVAART iï Honderdste Oceaanvlucht van de Pan American Airways Zenuwachtig FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK ate Sp Natuurlijk is ook gisteren weer door Telen van het ijs geprofiteerd, temeer, omdat thans weer alle door ons ge noemde route's te maken zijn. Wij wijzen er nog eens extra op. dat de Rijn tusschen Leiden en Alphen nog vol komen onberijdbaar is, -zoodat een tocht 1 snaar Gouda eerst bij Gouwsluis over Zwam- merlam en Bodegraven kan worden aan- gevangen. Natuurlijk zou men ook Alphen kunnen 'bereiken langs de reeds door ons aange- 30 geven route over de meren, hetgeen echter 8.t een groote omweg beteekent. 1U1 De route Gouda—Rotterdam is, naar wij hedenmorgen bij informatie vernamen r. goed te berijden. ■n i Men moet opstappen bij de Julianasluis, rijd. over de Ringvaart naar Nieuwerkerk en vervolgens wijst de weg naar Rotterdam „jjZich vanzelf. Lngl Uit Valkenburg vernemen wij, dat door de IJsclub Valkenburg thans dc baan van de n grens Katwijk tot de grens Voorschoten geheel gereed gemaakt is, zoodat het ijs voor „doortrekkers" weer betrouwbaar is. 's Avonds is een deel van de baan achter het dorp verlicht, waarvan een dankbaar xk gebruik gemaakt wordt. Hedenmiddag hadden te Valkenburg de eerste wedstrij- dfden in het hardrijden plaats, r c De veerpont te Valkenburg heeft thans den dienst gestaakt. 0 ALPHEN. De gisteravond op de verlichte ijsbaan 's Molenaars gehouden ringrijderij voor "•paren had tot uitslag: le pr. A. Wiegman t® en echtgenoote; 2e pr. J. W. Zaad en echt- "'genoote; 3e pr. P. Sneeuw en mej. de Jong; Gt 4e pr. W. Costerus en mej. Bouthoorn. m In den Hoorn werd een wedstrijd ring- rijden op schaatsen gehouden voor paren, le pr S. Blom; 2e pr. Verhulst. uit at BOSKOOP ten Uitgeschreven door de ijsciub „Boskoop" had gistermiddag op de baan van de Vaar- wetering een hardrijderij plaats voor man- nen bover. den leeftijd van 35 jaar. Er waren 32 deelnemers. Gereden werd levensmiddelen. j|| De prijswinnaars waren als volgt: •■I le pr. N. Paling; 2e pr. A. van der Willik; i(k 3e pr. A. Voskuilen; 4e pr. Jac. Oostrum; '4' 5e pr. A. Spa en 6e pr. B. J, van den Nieu- oii wendijk. I Voorts werd aan elke deelnemer een pond spek uitgereikt. Vele tochten werden op de schaats ge- maakt, vooral hedenmorgen was het een war» uittocht naar de markt te Gouda. Het Ijs in de Gouwe, heeft zich vastgezet. oh De zware ijsscholen zijn aangevroren. De S« scheepvaart ligt dan ook geheel stil. hazerswoude. ,n:De Hazerswoudsche ijsciub hield een „Af- an valwedstrijd", waaraan door 41 personen vat werd deelgenomen. lstc pr. de heer D. van Staveren; 2e de heer Abr. Dorsman; 3e de heer J. Timmer man. 4e de heer J. Harkes. hillegom. Er wordt weer zeer druk gebruik gemaakt van het ijs op alle slooten in onze ge meente. De ijsbaan is zeer goed terwijl eveneens uitmunten de Leidsche Trekvaart, de Lange Sloot en de Nieuwe Haven. Ook op het kanaal (Ringvaart) wordt druk geschaatst. Er wordt echter daruk gemalen en het ijs komt eenigszins hol te liggen. Men zij dus gewaarschuwd! Door de Ver. Hillegom Vooruit werden gistermiddag wedstrijden gehouden voor jongens van 12 tot 14 jaar in het hardrij- al den. De animo voor deze wedstrijden was ,a' zeer groot, le pr. Wim Uitendaal, 2e K. p> Seijsener, 3e J. Geerts, 4e Theo Frederiks, [Eu 5e B. v. d. Lans. Bovendien werden door het bestuur 8 troostprijzen uitgedeeld en ontvingen alle verdere deelnemende jon gens nog een tractatie, welke zeer op prijs werd gesteld. i KATWIJK AAN DEN RIJN. Het ijs is thans op het buitenwater over al berijdbaar en de binnenvaarten hebben nu geen aftrek meer. Thans kan men van uit Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk aan Zee, Katwijk Rijn bereiken, 's Avonds heerscht een buitengewone druk te op de baan in het dorp. Door een goede verlichting aan beide oevers is het des avonds een fantastisch gezicht, de talrijke ijsllefhcbbers daar te zien rijden over de geheele breedte van den Rijn. Ook tien tallen gemobiliseerden maken hiervan een dankbaar gebruik. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. (j, Op den Rijn is ten W. van de Koude- nkerksclie brug een hardrijderij op de e. schaats gehouden, uitgeschreven door de nu IJslrereeniging. Er was veel belangstelling sa' uitslag: le pr. L. Dorrepaal Gz., 2e R. v. Harskamp Lz„ 3e J. Bijleveld, 4e H. v. Veg- ten, 5e H. v. Driel. •I LEIDSCHENDAM. Door de plaatselijke Usvereeniging wa ren gistermiddag op de Molenvaart alhier wedstrijden georganiseerd in ringsteken op schaatsen. Het aantal deelnemers was 19 paren. De uitslag was: 1. P. Knynenburg en A. van Veen. 2. Overdevest en mej. Overdevest 3. T. Bakker en H. van Vliet, 4. Th. Remmerswaal en mej. A. Marwijk. Na afloop had in café van Rijn aan de Stompwijkscheweg de prijsultdeeling plaats. ji< LEIMUIDEN. Door de ijsciub Nut en Vermaak werd een ijsfeest voor kinderen gehouden, welke be stonden uit hardrijden voor jongens en turfrapen en balletje rijden voor meisjes, Be uitslagen waren: Turfrapen voor meisjes van 810 jaar: lc p'- Tine Witvliet. 2e Truus Kolijn, 3e Gre Luurtsema. Balletje rijden voor meisjes van 10—12 jaar: le pr Cor Willemsteijn. 2e Lena van der Voort, 3e Sophie Zandvliet. Hardrijden voor meisjes van 1214 jaar: le pr. Dit Kolijn, 2e Bep van Berkel, 3e Tine Beuk. Turfrapen voor jongens van 810 jaar: le pr. Leen de Rijk Hzn., 2e Ben Wolken, 3e Jo Strobbe. Hardrijden voor jongens van 1012 jaar: le pr. Cor Beuk, 2e Jan Wolken, 3e Jan Kuijpers. Hardrij den voor jongens van 1214 jaar: le pr. Dirk Kraan, 2e Gerrit Wolken, 3e Joh. de Graaf. OEGSTGEEST. Het lts in onze gemeente is thans zóó goed en sterk, dat bijna overal kan wor den gereden. Op het groote water volge men uitsluitend de door de IJsclub aange legde banen. In het Oegstgeesterkanaal is het ijs aanmerkelijk mooier dan verleden week en is nu weer een doortocht van uit Rijnsburg e.o. naar Warmond mogelijk. OUDE-WETERING. De uitslag van de nationale hardrijderij, uitgeschreven door de ijsolub „Ijsvermaak zij ons doel" luidt als volgt: 1. Bakker te Zaandam; 2. L. Heljstek, te Sloten: 3. W. Meijer. De wedstrijd kenmerkte zich door tal van uitermate spannende ritten, waarbij cracks als Klaassen, Schippers en Teil in de voorronden werden uitgeschakeld. Na af loop van den wedstrijd, die door de groote deelname 34 bekende rijders hadden in geschreven in de duisternis moest wor den beëindigd, had de prijsuitreiking plaats in paviljoen ..De Brasem". De baan is verlicht, zoodat thans iede- ren avond van de ijssport kan worden ge noten. SASSENHEIM. Door de K. J. C. werden gisteren voor de leden ijswedstrijden gehouden met den vol genden uitslag: Kruisvaarders: 1. Koos Hoogervorst, 2. Gerard Hooijmans, 3. Jac. Haver, 4. Ant. Berg. 5. Theo v. d. Mey. St. Jansknapen: 1. C. v. d. Lans, 2. C. Waasdorp, 3. N. Wes- seling, 4. Schrama. 5. J. v Beek, 6. Fr. Hooymans, 7. P. Reeuwijk, 8. M. v. d. Vlugt. VOORHOUT. Door 24 Gezellen is een wedstrijd gehou den. Uitslag: 1. J. Bergman; 2. A. v Kam pen Jzn.; 3. H. C. Oostdam Jzn.; 4. Nol v. d. Vlugt. Het ijs in de Haarlemmertrekvaart en Leidschevaart is van veel beter kwaliteit dan verleden week. Bij de bruggen is het nog oppassen! VOORSCHOTEN. Op de Vinkensloot heeft gistermiddag j wederom een wedstrijd plaats gehad in hardrijden op schaatsen. Aan deze wed strijden mochten alleen meedoen leden uit een behoeftig gezin of een plaatsver vanger, die voor een dergelijk gezin reed. De heeren H. C. Eigeman, J. Kooijman en Th. Kooijman. die"deze wedstrijden hebben georganiseerd, hadden kans gezien voor alle deelnemers een prijsje beschikbaar te kunnen stellen, dat dit keer bestond uit le vensmiddelen. De deelnemers waren over de organisatie best te spreken en willen gaarne alle schenkers van de prijzen dank zeggen! WADDINXVEEN Gistermidag had op de baan van de IJs club „Nooit Gedacht" een hardrijderij voor werkloozen plaats. Er waren 28 deelnemers, le pr. C. van Tol; 2e Z. Minnee; 3e L. v d. Flier; 4e J. v. d. Zijden; 5e N. Rupke. Alle deelnemers kregen nog extra 2 wittebroo- den. De hardrijderij van de ijsolub „Nooitge- dachit", de gisteravond plaats vond, had 23 deelnemers. De uitslag luidt: 1. H. Dulle- meyer; 2. G. de Knikker: 3. B. Olie; 4. H. Hofwegen; 5. A. Roelevink; 6. A. Zwanen burg. WOUBRUGGE. Op de door particulieren aangelegde ijs baan nabij de brug werden voor de jeugd wedstrijden gehouden, waaraan velen deel namen. Deze baan wordt door de welwil lende medewerking van naastwonenden des avonds verlicht Blijft de vorst aan houden dan zal de ijsciub wel in actie komen. ZEVENHOVEN. De ijsciub De Vooruitgang organiseerde gistermiddag op de Ringvaart in het Noordeinde een hardrijderij op de schaats, gecombineerd met prikslede voor behoefti- gen bestaande uit levensmiddelen en brandstoffen. Er waren 28 deelnemers. Uit slag: T. Vonk, le pr., A. van Stein 2e. P. Domburg 3e. L. Vork 4e pr. ZOETERWOUDE. De uitslag van de gistermiddag op Meer burg georganiseerde wedstrijd door de Zoe- terwoudsche IJsclub. (Aantal deelnemers 26) was: le pr. C. van Veen. 2e P. den El zen; 3e H. Versteeg; 4e W. G. de Jong Pzn. DE DRIE MERENTOCHT. Gisteravond is besloten dat de deelname voor militairen aan den „Drie-Merentocht" op morgen, gratis zal zijn. In Rijnzater- woude kon men zich voor den tocht opge ven in café de Boer. Nader vernemen wij, dat de afrit zal moeten geschieden tus schen 10 en 11 uur. De afstand bedraagt bij nadere controle zeker 60 K.M. Er heb ben zich reeds vele deelnemers opgegeven, naar schatting al eenige honderden. De route is buitengewoon mooi. HET GALGEWATER. Het Galgewater is van ongeveer ter hoogte van houthandel Noordman weer te berijden, onder het reeds gisteren door ons gesignaleerde voorbehoud, dat tankschepen tusschen Noordman en de Vink gisteren de vaargeul hebben opengebroken, zoodat daar mede ten sterkste rekening gehouden moet worden. Zoo is op één punt de strook be trouwbaar ijs slechts enkele meters breed, waardoor men de grootste voorzichtigheid in acht moet nemen. Langs de kanten is het ijs tusschen de Vink en de Haagsche Schouw betrouwbaar i vanmiddag werden daar wed strijden gehouden i en zoo kan men vervol gens thans ook naar Valkenburg rijden, waarvoor wij in deze rubriek onder die ge meente verwijzen. „Doortrekkers" kunnen dus thans over Katwijk Rijn. Rijnsburg en Oegstgeest het Kagcrmeer bereiken. Eind December 1939 maakte de Pan American Airways haar 100ste vlucht over den Oceaan. Wegens een kleine averij op de Bermuda-eilan den kwam het toestel met een kleine vertraging aan. De eerste vlucht vond plaats op den twintigsten Mei 1939, den twaalfden verjaardag van Lind bergh's viucht Sindsdien werden door de Clipper booten meer dan 1900 passagiers en ruim 40 ton post tusschen Europa en Amerika ver voerd. Gedurende deze vluchten hebben de vier enorme vliegtuigen te zamen bijna 650.000 K.M. afgelegd. De oorlog heeft zoowel liet post als het pas sagiersvervoer aanmerkelijk doen stijgen, voor namelijk door het verminderde vervoer per schip. De bijna 2000 vervoerde passagiers konden practisch allen op tijd arriveeren. Slechts 5.7 procent van de vliegtuigen had een kleine ver traging Getracht zal worden binnenkort tot zes retour vluchten per week to komen. OPLEIDING VOOR M BREVET WORDT BESPOEDIGD. Alle leerlingen worden bij Ypenburg geconcentreerd. Aan den minister van defensie zijn voorstel len gedaan, om dc vliegopleiding voor het M- brevet, die. zooals bekend, op het vliegveld Ypenburg door de Nationale Luchtvaart School wordt verzorgd, belangrijk te bespoedigen. Door de mobilisatie zijn vele vliegleerlingen van het Pokkerfonds en het Luchtverdedigings fonds onder de wapenen geroepen en over het geheele land verspreid, zoodat deze slechts ge durende hun 14-daagsch verlof een enkele vliegles kunnen nemen. Ook degenen, die nog niet onder de wapenen zijn, ondervinden het bezwaar, dat uitsluitend op Ypenburg vlieg instructie mag worden gegeven, zoodat de op leiding stagneert. Het zou nu in de bedoeling liggen, om de vliegleerlingen dezer beide fondsen, die voor het vliegbewijs A resp. het M-brevet worden opgeleid, voor zoover zij onder de wapenen zijn, te legeren niet ver van Ypenburg, opdat zij eiken geschikten vliegdag kunnen gebruiken om hun vliegopleiding te voltooien, waarna zij door het Rijk als M-vlicger worden overgenomen. Degenen, die dienstplichtig. doch nog niet onder de wapenen zijn. zullen er op moeten rekenen, vervroegd onder de wapenen te wor den geroepen met hetzelfde doel. Tenslotte zul len zij. die niet dienstplichtig zijn. zich tegen over het Luchtverdedigingsfonds moeten ver binden er genoegen mee te nemen tot den wer- kelijken dienst te worden opgeroepen, om op bovenbedoelde wijze eveneens met spoed hun vliegopleiding te kunnen voltooien. Ofschoon het. oorspronkelijk het plan is ge weest deze vliegleerlingen te legeren in het in ternaat der N.L.S. op Ypenburg. heeft men er van militaire zijde op aangedrongen hen in zuiver militair verband t# .legeren, hetgeen hun militaire opleiding ten goede zal komen. „N.R.Crt." Begrooting aangenomen Woningbouw ter sprake Slechte begraafplaatsen Bedrijfstaricven. Neem *n 5926 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7 uur, ds. J. R. van Oordt van Zeist. Lisse Oud-Geref. Gem.: Hedennam. 7 uur. de heer Vijverberg van.Rhenen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hellouw. J. v. d. Heuvel te Poortvliet: te Waaxens-Brantgum (toez.), J. Kalma te Hoogebeintum; te Wierden (.als hulp- pred.), W. J. Kolkert, cand. te Harderwijk, Aangenomen: Naar Emmer-Erfscheiderveen, J. L. v. d. Berg. cand. en hulppred. te Haren. Bedankt: Voor Arnhe m(vac.-Loos). G. Ger- brandy te Leeuwarden; voor Arnhem (vac.-wij- len Roscam Abbing), J. J. Poldervaart te Vrie- zenveen. Benoemd tot hulppred. te Deume, J. C. Elen- baas, em.-pred. te Ginneken. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Serooskerke (W.), M. W. J. C. Kluis te Diemen. Surséance^van betaling: Definitief is surséance van betaling verleend aan M. Verdegaal. bloembollenkweeker, te Noordwijkerhout. voor den lijd van jaar. Bewindvoerder is mr. F. Donker Curtius. Den Haag. Uitgesproken A. van den Nieuwendijk. Voorhout. Jacoba v. Belerenlaan No. 150 R.-c.: mr. A. J. Paulus; cur:*, mr. W. B. H. A. Heskcs, Leiden. A. G. Schuurmans. leerling kraan-machinist, Haarlemmermeer, Spieringerweg 1025. R.-c.: mr. E. J. W. Top; cur.: mr. J. E. Goudsmit. t« Hoofddorp. M. v. H. to L. U kunt inlichtingen omtrent inklaring enz. inwinnen aan het station. Weetgraag te L. 1. U is niet wettelijk ver plicht in haar onderhoud te voorzien. 2. Voor sollicitatie en inlichtingen wende u zich tot den hoofdcommissaris van politie al daar. P. J. H. te L. Een driekaart van troefboer gaat altijd boven een driekaart van een anderen boer. Een driekaart van bijvoorbeeld hartenvrouw gaat weer boven een driekaart van troefboer. GEVAAR OP HET BRAASSEMERMEER Uit Oude-Wetering wordt ons heden gemeld, dat een zeer groot wak is ont staan op het Braassemcrmcer tusschen de Noorderhaven en de jachthaven van Zeegers, zoodat doortrekkers niet meer dwars over het meer kunnen overste ken. Men houde hier dringend rekening mede, teneinde ongelukken te voorko men! Het wak is te groot om te worden afgezet, Gistermorgen vergaderde de Raad van Wassenaar onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig waren de heeren D. T. Ruys (wethouder i en de heeren mr. de Grooth en A. Boichel, allen wegens ziekte De Burgemeester opende met een nieuw jaarsrede. Hij wenschte allen een voorspoe dig 1940 en ook aan hunne gezinnen. H.M. de Koningin door haar Adventrede. het Prinselijk Paar door Zijne Kerstviering hebben op Koninklijke wijze er toe bijge dragen om den overgang van het Oude jaar naar het Nieuwe gemakkelijk en vol belof ten te maken. Spreker besloot met als zijn stellige over tuiging uit te spreken, dat allen met elkan der hun best zullen doen, onze mooie woon plaats zoo goed en zoo waardig mogelijk te besturen, opdat zij mogen bijdragen tot de vervulling van den grootsten wensch als gemeentelijke overheid: een gezegend en voorspoedig 1940 voor Wassenaar en al zijn ingezetenen. De heer van Duuren bracht namens den Raad dank over voor het gesprokene en wenschte het college van B. en W. weder- keerig een voorpoedig 1940 toe daarbij den wensch uitsprekende dat dit College in samenwerking met den Raad veel zal mo gen doen in het belang der gemeente. Ingekomen was een verzoekschrift van den heer H. J. Kimman'betreffende aan sluiting aan de rioleering van de woningen aan den Oud-Wassenaarsche weg en dem ping van de watering tusschen Stoeplaan en Oud Wassenaarscheweg. Dit stuk werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Eveneens werd een verzoekschrift van bewoners van Park de Kieviet inzake lucht bescherming in handen van B. en W. ge steld om advies. Van de commissie ad hoe uit den Raad tot onderzoek van de begrooting dienst 1940 is een rapport ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat de Commissie zich met het ontwerp zeer wel kan vereenigen. De Commissie noemt het een verheugende omstandigheid, dat ondanks de toegeno men uitgaven de begrooting een batig slot aanwijst van f. 160.000, De Commissie meent echter te moeten ontraden, geen ingrijpende wijzigingen der gemeentebedrijven te mogen adviseeren. Verder werden door de Commissie nog enkele punten aangeduid. Allereerst meent deze. dat toestand, waarin de begraaf plaatsen in deze gemeente zich bevinden, zeer ver blijft beneden dien welke in Was senaar zouden mogen worden verwacht Voorts oppert de Commissie het denk beeld of er aan de Wassenaarsche Slag niet een goedkoopere gelegenheid zou zijn te scheppen voor het onder toezicht nemen van een zwembad. Ook over den door de H.- T.M. geëxploiteerde autobusdienst was de commissie niet te spreken. Zij vraagt, of het gemeentebestuur het niet zou kunnen aansturen op een dusdanig gewijzigd tra ject dat de Ingezetenen er meer van zouden kunnen profiteeren. Hierop komen de begrootingen 1940 aan de orde. Mr. van Haaren opende de algemeene be schouwingen met er op te wijzen dat de taak van den Raad hier licht is door de uitzonderlijke positie dezer gemeente. De ingrijpende voorstellen tot tariefver laging kwamen eerst Vrijdag in sprekers bezit, zoodat hij hierover niet kan oordeelen of de middenstand hiervan veel baat zal hebben. De heer Boender, komt tot de ontdek king dat de gemeente kerngezond is trots de nieuwe lasten van crisismaatregelen, schuilloopgraven enz. Hij vraagt strenger toezicht op het ver bod van het loopen in uniform van politieke groepen en wil het colporteeren door die groepen sterk beperkt zien. Wat de volksgezondheid betreft, vraagt spreker of de tijd nog niet gekomen is om over te gaan tot de gemeentelijke school- tandverzorging:. Spr. komt in den loop van dit jaar met dit voorstel terug. Aan de armenzorg kleven hier nog groote fouten. Hier in Wassenaar zijn we op den goeden weg wat betreft de steunregeling, men doet alles om de menschen aan werk te helpen en objecten te zooken. Verschil lende krotwoningen zijn nog steeds be woond ondanks onbewoonbaarverklaring, doch de menschen vinden geen andere woningen. Spreker dringt dan ook aan op het bouwen van arbeiderswoningen, zoodat hieraan geen tekort komt. Bij de Katholieke en Wassenaarsche Bouwvereeniging staat zeker een 100-tal op de lijst voor een wo ning. Hij hoopt dat het College het bouwen van deze woningen zal bevorderen. De heer Duyveman merkt met groote vol doening op dat groote bedragen zijn uitge trokken voor den brandweerdienst en lucht bescherming. Het feit dat het bedrag voor de werkloozen f. 20.000.— lager is en dat van de werkverschaffing f. 60.000,hoo- ger is zeer verheugend. Wat betreft de be- drijfstarieven hoopt spreker gezien de onzekere tijdsomstandigheden, dat deze nog niet meer zullen worden verlaagd als het voorstel aangeeft. De heer van Duuren prijst de mooie resultaten van de begrooting, doch het overschot wordt gevormd door de bedrijven. Belasting moet zijn een heffing naar draag kracht. Bij de tarieven is de eenheidsprijs voor het gebruik in groote landhuizen min de; dan die van de middenstandswoningen. Dit acht hij niet billijk, alhoewel hij blij is met de verlaging van de tarieven. De heer van der Vis, merkt op dat parti culiere bouwers bjj een grondprijs van f. 6.nimmer arbeiderswoningen loonend kunnen bouwen. Wat betreft de bouwpo- litie is het bij drukte onmogelijk al het werk te doen door één ambtenaar. Gaarne zou spreker hierbij een tweeden ambtenaar zien toegevoegd bij tijden van drukte, b.v. van de afdeeling gemeentewerken. Spreker is van meening dat in de com missie geen architect ambtenaar moet zit ten die reeds een goed salaris verdient, waar hier in Wassenaar genoeg bekwame architecten te vinden zijn voor zulk een De heer Breedvelt brengt dank aan allen die aan deze begrooting hebben medege werkt. welke zulke goede resultaten laat zien. We zullen moeten trachten steeds een sluitende begrooting te verkrijgen. Subsidie aanvragen moeten niet steeds toegestaan worden. De begraafplaatsen zijn een delicaat on derwerp. Wij weten dat dit in het College vai B. en W. in studie is. De inwendige organisatie op het Gemeentehuis zal noodig herzien moeten worden, vooral bij bouw en woningtoezicht. Verder beklaagt spreker zich dat de ver ordening slaande op het parkeeren langs den openbaren weg niet wordt nageleefd. Spreker verzoekt hierop een scherpe con trole. De heer van Bemmelen acht het hier ge volgde systeem tot tewerkstelling van werk loozen niet juist werkend. Ook zou hij liever zien dat arbeidscontractanten in vasten dienst werden aangesteld, opdat zij dan ook voor periodieke verhoogingen in aanmer king zouden komen Den brandstoffentoeslag ad f. 0.50 per week acht hij onvoldoende. Ook zou hij de werkloozen willen zien tegemoetgekomen in ziekteverzekering. De heer Hendriks wil den aanleg van een algemeene begraafplaats als een productief werkobject beschouwd zien. Door den Burgemeester werden de ver schillende sprekers hierop beantwoord. De sociale zorgen rusten hoofdzakelijk op de schouders van Wethouder van Moorsel. die deze met toewijding verzorgt. Hij wil even wel ook de ambtenaren betrekken bij dezen dank en verheugt zich dat Wassenaar een ambtenarencorps bezit dat zijn taak ver staat. onder leiding van den Secretaris en voorts speciaal aan de ambtenaren ter secretarie, die in de eerste dagen van de mobilisatie dag en nacht werkzaam waren geweest. Voor het rapport van de begrootingscom- missie brengt spreker den heeren dank. Wat betreft de kwestie van de begraafplaats, deze hangt samen met het uitbreidingsplan. De kwestie over den autobusdienst van de H.T.M. is in onderhandeling. Zeer zeker is de financieele positie van de gemeente Wassenaar zeer gunstig. De woningbouw is inderdaad onbevredigend doch voorstellen zullen worden ingediend voor den bouw van 56 arbeiderswoningen. Terecht wat de heer van der Vis zegt. de grondprijs is hoog. De gezinsreductie bij de bedrijfstarieven zal moeten wachten, tot eenigszins bekend zal zijn welke bedragen hiermede gemoeid zullen zijn. De belangstelling voor den middenstand ontbreekt bij het college geenszins, de be drijfstarieven ondergaan inderdaad bijna geen wijziging doch zijn reeds zeer laag te noemen. Voorts brengt hij dank aan de Commissie voor werkverschaffing. Deze heeft vele goede gedachten naar voren ge bracht ten goede van de werkloozen gezin nen in Wassenaar. Het voorstel van den heer Boender voor de schooltandverzorging zal hij zich in den loop van het jaar kunnen besparen, daar dit reeds in de eerste helft van het jaar in bespreking zal komen. Hierop geeft de voorzitter het woord aan Wethouder van Moorsel. Deze zegt dat de zorg voor de werkloozen in deze gemeente aan de spits staat. De regeling is echter altijd voor eritiek vatbaar. Gaarne wil hij met de commissie overwegen tot verbete ring van de sociale zorgen Hierop wordt door vele leden in tweede instantie het woord gevoerd. Zonder hoofdelijke stemming wordt ver volgens de gemeentebegrooting goedgekeurd. Besloten wordt op voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming tot verhuur van een perceel grond aan den heer W. van Jaarsveld; aan het R.K. Lyceum voor Meis jes te 'sGravenhage een subsidie te verlee- nen over 1937 per leerling uit deze ge meente die de school heeft bezocht ten be drage van f. 2,27 voor de afdeeling Mid delbaar Onderwijs en f. 2.53 per leerling voor de afd. Voorbereidend Hooger Onderwijs. De verordening betreffende den gemeen telijken geneeskundigen dienst en gezonds- heidsdienst wordt op voorstel van B. en W. gewijzigd Voor de scholen voor het gewoon lager onderwijs wordt vervolgens per leerling een bedrag beschikbaar gesteld ad f. 16.87 en voor het uitgebreid lager onderwijs f. 34.18 per leerling. Verder werd een subsidie toegekend aan de commissie tot ontwikkeling en ont spanning van gemobiliseerden ten bedrage van f. 825. Aan de orde was vervolgens een voorstel van B. en W. tot aankoop van bouwgrond aan de van Zuylen van Nijveltstraat. Na een kleine toelichting van den Direc teur van Gemeentewerken, wordt dit voor stel in beraad gehouden tot de eerstvol gende vergadering. Alvorens over te gaan tot behandeling van het voorstel bedrijfstarieven werd de vergadering geschorst en ging over in eene met gesloten deuren. Na heropening worden de bedrijfstarie ven behandel. Vele sprekers voeren hier over het woord, waarna het voorstel van Burgemeester en Wethouders tenslotte zonder hoofdelijke steming werd aange- De prijs per meter verder wordt dan 10 cent. nomen. Dit houdt voornamelijk in: de prijs van electrische stroom zal worden verlaagd van 9 tot 8 cent per K.W.U.; de prijs van dubbeltarief wordt van f. 0.20 verlaagd tot f. 0.18 per K.W.U. Het drinkwatertarief wordt geleverd tegen f. 0.35 per Mj of tegen een vastrechttarief voor dit laatste tarief betaalt men 20 cent per vertrek, welke grooter zijn dan 5,75 M» Gebouwen met meer dan 30 vertrekken, komen voor niet meer dan 30 vertrekken in aanmerking. De gastarieven of tegen den prijs van 9 cent per kub meter of tegen een vast rechttarief zijnde 20 cent per vertrek, bo vendien 5 cent per kub meter geleverd gas. De prijs van muntgas wordt vastgesteld op 10 ct. per kub. M. De brug over de Zijlwatering, gelegen in den Rijndijk te Valkenburg (Z.H.), wordt z.hst. in beheer en onderhoud overgedra gen aan de gemeente Valkenburg (Z.H.), tegen een vergoeding aan die gemeente ten bedrage van f. 1500. In verband met de verhooging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud wordt besloten aan allen, die volgens deze regeling werkloozensteun genieten, een duurtebijslag van 5°/o der nettosteunuitkee- ringen, met inbegrip van den brandstoffen- bijslag, verstrekt, zulks met ingang van een door B. en W. vast te stellen datum. Na eenige bespreking werd vervolgens z.h.st. besloten aan den directeur van den gemeentenlijken geneeskundigen dienst een vergoeding toe te kennen ad f. 900 per jaar ter bestrijding van de door dezen te maken kosten van onderhoud van een auto, inclu sief belastingen benzine cn olicverbrulfc enz. Tot onderwijzeres aan de O.L. school No. 1 werd vervolgens met alg. st. benoemd mei. H Jacobs te Wassenaar. Hierop volgde sluiting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7