LAATSTE BERICHTEN ftlDStH DAGBLAD - Eenle Blad Donderdag II Januari 1940 Het laatste oorlogsnieuws Binnenland De benzine-distributie Duurtetoeslag kaslrekkers Buitenland De kruiser „Exeter" De verliezen der Russen gezonken Italiaansch protest te Berlijn. (IN/T EN LEUTEREN, On «ie telefoonnummers Directie en Vclministratie 25041 Keclaetie No. 21507 SPORT /CHEEP/ MJ E'JEWCENr1 BEURSO VERZICHT MAIKT k iiiitmEN^J Naar wij vernemen is het vrijwel zeker, dat in de eerste helft van Fe bruari met de benzinedistributie een aanvang zal worden gemaakt. ET PRINSELIJKE GEZIN WEER IN DE RESIDENTIE. ÜHet Prinselijke gezin is gisteren van H>asbdijk teruggekeerd en heeft zijn intrek ''•nomen in het Paleis Noordeinde. ft HET IJS IN ONZE OMGEVING. TPe rout LeidenZoetermeerRotterdam •wat de route van Leiden uit over Zoeter- Er naar Rotterdam betreft, deelt onze sspondent te Zoetermeer mede, dat gisteren o.a. is afgelegd via Meerbur- E'rwetering onder Zoeterwoude, vervolgens I, Nieuwe Vaart af. de Molenvaart onder ompwijk, dan de Noord Aa en de Leid- -he Wallewatering tot Zoetermeer. Van Zoetermeer kan men via verschil- nde polderslooten naar Bleiswijk gaan, /nkele malen, ook onder Zoetermeer, over vooten afstand afbindenl vanwaar dan a de Rotte en de Rottemeren naar Rot- rdam gereden kan worden. Omtrent het ijs op de Rotte en de Rotte- eren kunnen wij mededeelen, dat het ijs ooi is. r Wanneer men van Bleiswijk uit over Ze- tnhuizen en Nieuwerkerk a.d. IJsel naar otterdam wil rijden, dan zij medegedeeld, informaties er op wijzen, dat het gan- he traject over ZevenhulzenNieuwer- erkRotterdam goed is. aVan Nieuwerkerk kan men ook natuur- 1k naar Gouda ombuigen, om zoo Bode- "Vaven te bereiken en via Zwammerdam k reeds door ons vermelde route via de lassen en de meren te maken, om dan op et Kagermeer uit te komen. Naar men weet, vindt men daar overal "ltstekend ijs, sir lu M I: De minister van sociale zaken heeft een iirculaire tot de gemeente-besturen ge richt, waarin hij zegt. dat hij heeft be- eloten er zijn goedkeuring aan te hechten, dat ten aanzien van kastrekkers de duurte- ijslag van 5 pet. zóó wordt geïnterpreteerd, la. 'erst wordt uitgerekend, welk bedrag an steun (met Inbegrip van brandstoffen- nijslag en duurtebijslag) zou worden ge- ■loten. Indien geen kasuitkeering plaats -ond. Het verschil tusschen dit uitgerekende bedrag en het bedrag der kasuitkeering mag dan als duurtebijslag worden versterkt De minister iaat twee voorbeelden volgen: a. In een bepaald geval zou aan steun met Inbegrip van brandstoffenbijslag nogen worden uitgekeerd f. 10. Hierbij komt duurtebijslag a 5 pet. is f. 0.50, totale uit voering f. 10.50. Zou in dit geval de kasuit keering f. 10.20 zijn, dan, dan mag f. 0.30 rasbijslag in den vorm van duurtebijslag worden gegeven. r b. De steunuitkeering bedraagt f 15. De kasuitkeering f. 12. De steunuitkeering wordt eerst vermeerderd met 5 pet., zoodat deze wordt f. 15.75. Van deze f. 15.75 wordt de ritasuitkeering in haar geheel afgetrokken, >roodat rest f. 3.75 Dit bedrag mag dan bij wijze van gecombineerden kas- en duurte- bijdrag worden uitkeerd. t Voor het overige blijft de inhoud van de circulaire van 19 December j.l. geheel van •kracht. Ofschoon de minister wel het bezwaar ,onder oogen heeft gezien, dat het verleenen van terugwerkende kracht van deze regeling ,aan de gemeentelijke administratie bijzon dere werkzaamheden bezorgt, ziet hij zich ;op billijkheidsoverwegingen toch genoopt om een beroep op de gemeentebesturen te doen om haar van 19 December 1.1. af te doen Ingaan. ii 4® DE VERJAARDAG VAN PRINSES IE c /|t BEATRIX. In verband met den verjaardag van Prin- i;»es Beatrix op 31 Januari wordt ons van officdeele zijde verzocht mede te deelcn. dat het Prinselijk paar het op prijs zal stel den, indien een feestelijke herdenking van dezen dag. in verhand met de tijdsomstan digheden. dit jaar achterwege blijft. 'POSTVLUCHT VAN SCHIERMONNIKOOG EN AMELAND. t a Dr. ir. Da mme vliegt mee. Vanochtend om ©li uur Is de D.C. 2. ..Xema" met gezagvoerder Parmentier van Schiphol opgestegen voor het maken van i, een nieuwe postvlucht naar de door het ijs geïsoleerde Waddeneilanden Schiermon nikoog en Ameland. De post werd in Eelde f- aan boord genomen. De tocht wordt medegemaakt door den directeur-generaal der P.TT. dr. ir. M H Damme die hiermede vari zijn persoonlijke belangstelling in deze bijzondere postver binding blijk gaf. DE BESTRIJDING VAN HET MILTVUUR. EEN FOKKERLAAN IN HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben besloten, een laan in het zgn. Planetenkwartier den naam te geven van Arvthonv Fokkerlaan als een posthume hulde aan den beroemden vliegtuigbouwer, die in Haarlem is geboren Invoer van gevaarlijke producten zal verboden worden. Men meldt ons uit 's Gravenhage, dat er grond is voor de verwachting, dat tengevolge van de maatregelen die van regeeringswege zijn genomen en nog genomen zullen worden, de gevallen van miltvuur binnen afzienbaren tijd wederom tot het normale aantal, dat jaarlijks voorkomt, zullen zijn terugge bracht. De veeartsenij kundige dienst is in samen werking met het Bureau voor Voedselvoor ziening in oorlogstijd, bezig de verdachte mengvoedses d.z dezulke waaronder het verdachte beendermeel is vermengd, te blok- keeren. Deze voorraden zullen niet in con sumptie worden gebracht, tenzij in zooda nige mate gesteriliseerd, dat eventueel aan wezige ziektekiemen met zekerheid zijn ge dood, terwijl het product toch nog zonder eenig gevaar als veevoeder zal kunnen wor den gebruikt. Hierdoor wordt vernietiging van veevoeder voorkomen, hetgeen op eco nomische gronden, vooral in dezen tijd van voedselschaarschte, van belang is. Aangezien de in Nederland gevestigde destructoren, die onder controle staan van de Veterinaire Inspectie van de Volksge zondheid tevens directie van den Veeartse- nijkundigen Dienst, werken volgens rijks voorschriften, terwijl de eindproducten bo vendien regelmatig op afwezigheid van ziektekiemen worden onderzocht, is het uit gesloten, dat van hieruit besmetting zou kunnen zijn ontstaan. Overigens zijn er alle aanwijzingen, dat uit het 'buitenland ingevoerd been dermeel de bron van de huidige infectie is. Door den minister van Economische Zaken zal worden bevorderd, dat op grond van de bepalingen der Veewet, eerstdaags een Koninklijk Besluit in de Staatscourant zal verschijnen, waarbij de invoer van met name te noemen producten van dierlijken oorsprong, die gevaar kunnen opleveren besmettelijke veeziekten naar ons land over te bren gen, verboden wordt of slechts zal wor den toegestaan onder nader aan te ge ven voorwaarden, die zooveel mogelijk bedoelde overbrenging zullen voorko men. De bestaande koninklijke beslui ten worden daarbij ingetrokken en ver- eenigd tot een nieuw besluit van wij dere strekking dan voorheen. DE ONTPLOFFING IN EEN AMERIKAANSCHE STEENKOOLMIJN. Het aantal mijnwerkers, dat tengevolge van de ontploffing in de steenkoolmijn van Bartley (V. St.) is ingesloten, bedraagt 94 en niet 85. zooals eerst werd gemeld. Te middernacht waren acht reddingscolonnes bezig met het reddingswerk, doch zij waren nog 750 meter van de plaats des onheils verwijderd. GRLMMIGE KOUDE IN JOEGOSLAVIË. Als gevolg van de zware sneeuwstormen zijn tal van steden in het Zuiden van Ser vië volkomen van het verkeer afgesneden. In geheel Joegoslavië heerscht barre koude. VLIEGTUIGEN BRENGEN HULP IN GETEISTERDE GEBIEDEN VAN TURKIJE. In het door de aardbeving geteisterde ge bied van Turkije heeft men gisteren voor het eerst van tien vliegtuigen gebruik ge maakt om de door de sneeuwmassa's vol ledig van de buitenwereld afgesloten be woners der dorpen in het kustgebied van Ordoe van het noodige te voorzien. De machines lieten boven de dorpen, wel ker bevolking twee weken lang geen hulp had kunnen krijgen, levensmiddelen en medicamenten vallen. DE BOTERNOTEERING. De cammisaienoteering voor Nëderiand- i sdhe boter !s heden vastgesteld op 82 cent per kg. OPENING VAN HET ZWEEDSCHE PARLEMENT. Vanochtend is de gewone zitting van het Zweedsche parlement op plechtige wijze geopend. Koning Gustaaf verklaarde in zijn troon rede, dat de kwestie van de veiligheid des lands op den voorgrond staat. Deze nood zaak drukt ook zijn stempel op de begroo ting. De betrekkingen van Zweden met de bui- tenlandsche mogendheden, zoo vervolgde de koning, zijn goed. In zijn voortdurend en ernstig streven, de zelfstandigheid en neutraliteit van Zweden nadrukkelijk te handhaven, alsook zijn vriendschappelijke betrekkingen te behouden, rekende hij op de daadwerkelijke steun van het geheele volk. Het feit. dat Finland in een gewapend conflict gewikkeld is. heeft diepen indruk op het Zweedsche volk gemaakt. De wil, Finland bij te staan, is ondubbelzinnig tot uiting gekomen. Zweden voelt zijn verplich ting, Finland alle materieele en humani taire hulp te verleenen, die het, rekening houdende met zijn eigen mogelijkheden, kan geven. De Noorsche samenwerking, zoo ging de koning voort, alsmede de samenwerking met de overige neutrale staten, ligt hem steeds na aan het hart. Deze samenwer king heeft een wezenlijke taak in het waar nemen der gemeenschappelijke belangen der neutralen. Hij hoopt, dat zij ook een factor in dienst van den algemeenen vrede kan worden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het Argentijnsche avondblad Pampero" deelt mede, dat volgens „betrouwbare eigen berichten" de Engelsche kruiser „Exeter", die bij het zeegevecht in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan door het pant serschip „Admiral Graf Spee" volkomen on klaar geschoten was, en het gevecht moest staken, op tachtig mijl van Bahia Blanca gezonken zou zijn. Het sohip bevond zich op weg naar de Malvinas eilanden. De gewon den, dooden en overgebleven leden der be manning zouden zijn overgenomen door den Franschen kruiser „Dunkerque" en gebracht zijn naar de Faikland-eilanden. Deze berichten, zoo vervolgt genoemd blad, dekten zich ook met de mededeellngen van artsen en verplegers die ter hulpverlee ning naar de Falkland eilanden gezonden waren, maar de aanwezigheid van den kruiser „Exeter" niet hadden kunnen vast stellen. Volgens particuliere inlichtingen uit deze kringen zou het aantal dooden en gewonden van den Britschen kruiser aanzienlijk hoo- ger zijn dan officieel werd toegegeven. Met het oog op de zwijgzaamheid van de Britsche admiraliteit vraagt het blad: „Waar is de Exeter?" iWij geven dit onbevestigde bericht on der het grootste voorbehoud. Red. L. D.). DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer- maoht maakt bekend: In het grensgebied ten zuiden van Saar- bruecken werd een vijandelijke uitval door een afdeeling ter sterkte van een compagnie in een terstond geopenden tegenuitval af geslagen. De tegenstander verloor dooden en gevangenen. Bij grensbewakings- en verkennings vluchten aan het Westelijk front ontston den verscheidene luchtgevechten. Hierbij werden twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Een Duitsch vliegtuig werd bij de achtervolging van een vijand in de buurt van Colmar vernield doordat het in aan raking kwam met den grond. Bij een hernieuwde poging om vliegvel den aan de Duitsche kust met bommen aan te vallen, werden negen Britsche bombar dementstoestellen van het type Bristol- Blenheim in de Duitsche Bocht door vier Duitsche vliegtuigen tegengehouden. In het verloop van den strijd werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten, en werd een an der zoo zwaar beschadigd, dat het vermoe delijk zijn thuisbasis niet meer bereikt heelt. De Duitsche vliegtuigen keerden uit dit gevecht tegen een meer dan dubbel zoo sterken tegenstander zonder verliezen terug. Het Fransche legerberioht van heden ochtend luidt: Gedurende den nacht niets te melden. Op 10 Januari zijn twee vijandelijke vliegtui gen binnen onze linies omlaag geschoten. EEN BLAUWBOEK VERWACHT. De .Daily Telegraph" verwacht, dat een blauwboek zai worden gepubliceerd over de Franeoh-Britsche onderhandelingen met de sovjet-unie. Vermoedelijk zal dit blauwboek de volgende week verschijnen. RUSSISCHE SPIONNEN IN FINLAND. Onder de agenten van den Russischen geheimen dienst, die met parachutes achter de Finsche linie6 omlaag springem bevin den zich ook vrouwen. Onlangs zijn een aantal van deze agenten gearrsteerd; het waren zoowel Russische ah Finsche com munisten, sommigen gekleed ln burger, an deren in Finsche uniformen. Een van de vrouwen, die gevangen genomen werden, sprak slechts weinig Finsch. De Russische luchtmacht legt thans ge ïmproviseerde vliegvelden aan naar het voorbeeld van de Finnen. Zij laten n.l. met sneeuwbermen omzoomde velden onder wa ter loopen. waardoor een bevroren vlakte wordt verkregen. THEE EN MELK VOOR ARBEIDERS. Ongeveer 300.000 Duitsche arbeiders, die tijdens hun dagelijksche werk aan bijzon dere sterke hitte zijn blootgesteld, zullen dagelijks een liter Rusasche thee verkrijgen. De minister van levensmiddelenvooraiening heeft den hiervoor in aanmerking ko mende bedrijven mijnen, steengroeven en ijzer- en metaalondernemmgen de noodige hoeveelheid thee voor dit doeleinde ter beschikking gesteld. Ook de uitreiking van volle melk aan arbeiders die in bedrij ven werken waar veel rook hangt, valt on der deze uit hygiënisch oogpunt noodig ge achte maatregelen. De correspondent van de National Ti- dende te Berlijn bericht, dat gisteren de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Atto- llco, officieele stappen heeft gedaan bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken inzake het aanhouden van Italiaan sche zendingen wapens en vlegtuigen, be stemd voor Finland. Vermoedelijk zullen deze zendingen, welke ten Noorden van de Brenner werden aangehouden, naar Italië teruggezonden worden. Dezelfde correspondent bericht van wel ingelichte zijde te hebben vernomen, dat geen Duitsche officieren naar de sovjet unie zijn gezonden. Duitschland wil in het Finsch-Russische conflict neutraal blijven en wil geen van beide oorlogvoerenden op eenigerlei wijze militaire hulp verleenen. DUITSCHE M1JNENLEGGERS SLAAGS MET BRITSCHE VLIEGTUIGEN. De „Berlingske Tldende" bericht, dat op ongeveer vier mijl uit de Deensche kust. buiten de territoriale wateren voor Ringk- joesing twee Duitsche mijnenleggers slaags zijn geweest met drie of vier Britsche vlieg tuigen. Na een kwartier zijn de vliegtuigen weggevlogen. Een Zweedsch oorlogscorrespondent in Finland heeft gemeld, dat de Russen sedert het uitbreken van de vijandelijk heden 50.000 man aan gesneuvelden hebben verloren, terwijl ook 50.000 ge wond zouden zijn. Hij voegt hieraan toe, dat de Russen wel degelijk hun elitetroepen in het vuur heb ben gebracht, de 44ste divisie, welke bij Suomussalmi is vernietigd, werd als een model-divisie beschouwd en nam een eersite plaats in bij de parade op het Roode Plein te Moskou bij de herdenking van de Octo- ber-revblutie. „Svenska Dagbladet" schrijft de zwak heid van de sovjet-russdsche luchtmacht toe aan de onkunde van de Russische vliegers, die snel demoraliseeren, alsmede aan de slechte kwaliteit van de brandstof, welke de Russen gebruiken. Bovendien zijn de sovjet- Russisehe mecaniciens niet handig in het aanpassen van de toestellen aan de weers omstandigheden Verder wordt gemeld, dat generaal Vino- gradof, de commandant vande 44ste divisie tijdens den slag bij Suomussalmi is verdwe nen. De waarde van het materieel, dat voor de Finnen is buitgemaakt, wordt op een half miilioen franc geraamd. De Finsche radio heeft gezegd, dat het Finsche leger alleen den strijd kan voort zetten, wanneer het goed is uitgerust. Reeds heeft men in het geheele land groote hoe veelheden kleeren en gereedschappen voor het leger verzameld en deze actie wordt voortgezet. Thans is bepaald, dat alle staatsinstellingen, hierbij inbegrepen de scholen, alle materieel, dat zij niet strikt noodig hebben en wat het leger kan gebrui ken, moeten afstaan. Ook wordt een beroep gedaan op de particulieren om het leger kleedlngstukken, dekens, gereedschap als bijlen, houweelen, zagen e.d. ter beschik king te stellen. Zij die deze artikelen niet kosteloos kunnen afstaan, zooals hande laren, zullen van den staat vergoeding krij gen. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De begaafde Fransche Pianiste Lélia Gousseau (winnares van den Grand Prix Albert Roussel 1939), die verleden jaar ook met haar optreden in onze stad met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zulk een succes behaalde, zal op Maandag 15 Januari a.s. een piano-recital geven in de groote Stadsgehoorzaal, waarop zij de so nate met de marche funèbre van Chopin, Souvenir, Feux Follets en Mazeppa van Liszt ten gehoore zal brengen, terwijl na de pauze het geheel gewijd zal zijn aan Fran sche werken. NIEUWE UITGAVEN. Uitgekomen is bij W. J. Ort te den Haag onder den titel „De Waarheid marcheert" een zeer Duitsch-gezind werkje over den huldigen oorlog van de hand van Werner Picht. (2 lijnen) ternationalen politieken toestand geen verwo»» dering behoeft te baren. De vooruitzichten wor den in verband met de hernieuwde geruchten omtrent een poging van president Roosevelt tot bemiddeling van den vrede, eenigszins verward geacht. Maar, al blijft de oorlog voortduren, dan nóg is men niet bepaald optimistisch, aan gezien men meer en meer er van overtuigd is. dat het verlies van den normalen handel met de oorlogvoerende staten zoowel in Europa als in Azië slechts voor een deel door oorlogsbestellingen kan worden goed gemaakt. Een gunstig verschijnsel is de omstandigheid, dat de productie in de staalnijverheid der Ver. Staten zich tegenwoordig goed blijft handha ven. Volgens het vakblad „Iron Age" wordt de staalopbrengst deze week onveranderd op 86% der capaciteit geraamd. Het blad maakt echter gewag van het feit, dat de achterstand in de onuitgevoerde orders is verminderd. De afleve ringen zijn op het oogenblik ongeveer tweemaal zoo groot als de nieuw binnenkomende orders. De zoo juist gepubliceerde gegevens van de U. S. SteeL Corporation omtrent den afzet van staalproducten gedurende December 1.1. weer spiegelen duidelijk de gunstige verhoudingen in de staalnijverheid. De afleveringen stegen van 1.271.000 ton in November j.l. tot 1.304.000 ton over de afgeloo- pen maand, hetgeen het grootste cijfer is sedert Mei 1937. De totale afleveringen over 1939 be droegen 10.651.000 ton tegen 6.626.000 ton in 1939 en 10.835.000 ton in 1936. De middagbeurs. De effectenbeurs schijnt zich niet te kunnen ontworstelen aan den toestand van indolentie, waarin zij reeds eenigen tijd verkeert. Het be leggende publiek gevoelt er niets voor om ook maar het minste te ondernemen en de handel draagt een kwijnend karakter, daar slechts transacties tot uitvoering worden gebracht, welke verband houden met het gewone maat schappelijke leven. Het pleit echter voor het weerstandsvermogen van de markt, dat het koerspeil onder dergelijke omstandigheden zoo goed gehandhaafd kan blijven. Amerika geeft evenmin aanleiding tot. inspiratie. De handel in Amerikaansche waarden is bijna geheel tot stilstand gekomen. De Staalaandeelen en Anaconda's, die doorgaans nog wel eenige be weging veroorzaken, trekken den laatsten tijd nauwelijks belangstelling en ook heden ging er in deze fondsen zoo goed als niets om. De koer sen waren bijna onveranderd en onder beurs- tijd zoo goed als bewegingsloos. Alleen werd de aandacht getrokken door Standard Brands, die in een open hoek werden verhandeld, hetgeen slechts zelden voorkomt en daarbij vrij groote omzetten te zien gaven, tenminste voor een fonds, dat doorgaans verwaarloosd is. Daarbij kon een kleine koersverbetering worden waar genomen. Op de locale markt was weinig te doen. Zelfs in Koninklijken ging maar zeer weinig om. De koers verschilde vrijwel niet bij die van gisteren en onder beurstijd werden slechts onbeteeke- nende schommelingen meegemaakt. De handel droeg bovendien nog vóór een groot gedeelte een beroepskarakter. Voor Scheepvaartpapieren waren de Iileine sporen van belangstelling, die gisteren te bemerken waren, thans weer geheel verdwenen. Bij gebrek aan animo zakten de koersen een kleinigheid in. Op de Suikerafdee- ling was het niet beter gesteld. HVA's bleven gemakkelijk op peil. maar hiermede was alles gezegd. De incourante soorten waren geheel uit het gezichtsveld verdwenen. Van de Rubber fondsen viel weinig te vermelden. Amsterdam Rubbers konden zich ruimschoots handhaven. Van de toonaangevende Rubberaandeelen wer den slechts enkele stukken verhandeld. De incourante soorten waren over het alge meen goed prijshoudend, doch de vraag naar slechts weinig materiaal was dan ook toereikend om een verbetering te voorschijn te roepen. In- dustrieelen waren bijna geheel verwaarloosd en bewogen zfch op onregelmatige wijze, waarbij de koersen maar weinig verschilden b\J die van gisteren. De Tabaksafdeeling was zeer stil en nauwelijks veranderd. Op de beleggingsafdeeling bestond voor de Nederjandsche staatspapieren een prijshoudende stemming. Er bestond eenige vraag en daarte genover was bijna geen aanbod. Ook de overige Nederlandsche eerste-rangs beleggingsobjecten waren goed van toon. In buitenlandsche waar den was bijna niets te doen. VOETBAL. Wedstrijden afgelast Alle wedstrijden, welke voor de competitie van den Koninklijken Nederlandsche voet balbond op Zondag 14 Januari werden vast gesteld, zijn afgelast. SCHAATSENRIJDEN. MERENTOCHT IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Voor a.s. Zondag is door den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier een tocht uitgeschreven over 55 K.M. De route is als volgt: Aalsmeer (start), West- einder plassen, Lelmuiden. Oude Wetering, Braassemermeer, Wijde A, Rijpwetering, Kop- poel. Oude Kaag. Spijkerboor. De Kaag en terug naar Aalsmeer. Het startbureau is Zondag gevestigd in de ..Oude Veiling", Marktstraat Aalsmeer, terwijl de start om 9 uur plaats vindt. Mij. Nederland SINGKEP. 10 Jan. van Amst. te Batavia SIMALOER. uitr., 9 Jan. te Soerabaya MARNIX VAN ST. ALDEGON- DE, 10 Jan. van Batavia te Genua. Rott Lloyd BENGALEN, thuisr.. pass. 9 Jan. Perim DEMPO. thuisr pass 9 Jan. Point de Galle SITOEBONDO. thuisr.. pass. 9 Jan. Point de Galle. AMSTERDAM. 11 Januari. Gedurende de laatste dagen blijft de stem ming op de New-Yorksche beurs lusteloos. De omzetten bewegen zich op een laag niveau, al hoewel het nieuws uit het bedrijfsleven gunstig blijft. De markt trekt zich echter van de berichten uit de zakenwereld weinig aan. Het ontbreekt eenvoudig bi) het publiek aan voldoende ver trouwen. hetgeen onder de heerschende onze kere omstandigheden ten opzichte van den ln- WISSELKOERSEN. Londen 7.40'/, (7.41'/t); Berlijn 75.20 (75.20); Parijs 4.20 (4.20V,); Brussel 31.52 (31.52); Zwitserland 42.04 (42.07): Kopenhagen 36.22'/- (36.25); Stockholm 44.67'/, (44.72'/,): Oslo 42.60 (42.65); New-York 1.87 3/8 (1.87'/,) Lire Bankpapier 6.6. Prolongare 2"/,; Part. disc. 17/8; Dag geld 1. Regis te rmakiken 16; Handels Sperrmar- ken 6 3/8; Reismarken 43; Bankpapier 20 1/8; Duitsch zilver 21'/,. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 10 Januari. Groentenveiling enz. - Roode kool f. 4.405.60: savoye kool f. 4.906.10; groene kool f.2—4,60; Boerenkool f.6—9; kroten f. 2,103,90; kroten, gekook, f.5—8; uien f.1— 3,20; peen f.3—6,10; spruiten f.5—23; andijvie f.18—25; witloof f. 5—17 per 100 KG.; knolsel- derie f. 1.505,50 per 100 stuks; Selderie f. 4.40 —5,50 per 100 bos. GOUDA, 11 Januari. Ter veemarkt aange voerd tot-aal 546 stuks, waarvan 16 slachtvar- kens; vette van 3334 ct. per pond, levend met 20 korting; 291 magere varkens, prijs f.2545: 149 biggen, f.12—16; 81 nuchtere kalveren, f.5 11; 3 schapen f. 1828; 6 bokken en geiten, f.26, alles per stuk; handel redelijk. - Alge- meene markt: Aangevoerd 92 partijen kaas. 1ste kwal. met rijksmerk f.3133. 2de kwal. f.29— 30; handel goed; crisisaftrek 19,2. Aangevoerd 229 ponden boter: goeboter van 8085 ct. per pond; weiboter 75—80 ct. per pond: handel vlug. Aangevoerd 58.000 eieren. Prijs kipeieren f. 4,755,00; kleine kipeieren f. 4,004.25; eend- eieren f.4—4.25 per 100; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aangevoerd 128.000 kipeieren. Prijzen: 56/58 KG. f. 3.50—3.80: 58 60 f. 3.80—4.10; 60 62 KG. f. 4.10—4.20; 62 70 KG. f. 4.20—4.80; bruine 58 70 f. 3.85-4.90. alles per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. 10 Jan. Was- peen f. 1.201.60; kroten 4065 ct per kist van 20 KG.; roode kool f.45.60; gele kool f.3— 3.80; groene kool f:3,104,70; uien f. 2,503.50 per 100 KG.: andijvie 8589 ct.; boerenkool 48 —52 ct. per kist van 6 KG. RIJNSBURG. 10 Januari. Groentenveiling. - Aardappelen 6080 ct.; kroten 60—70 ct.; waschpeen f. 1.10—1.40; uien 40—60 ct.; roode kool f 3.505.00; gele kool f2.503.20; gvo^e kool f. 2.80—4.00; boerenkool f. 5.50—7.00; knol- selderle A f 3.50—5.00; idem B f.2—3; andijvie f. 0,70—1.10. RIJNSBURG. 10 Januari. Bloemenveiling Copland 12—16; Rose Copland 16—21; Krelage 1420; Sonja 13—18; Pierson 12—14; Moore 10—13; Gele Prins 20—23: King of the Yelnw 1013; Due de Berlin 1012; Narcissen: He'tes 14—16; Paperwhlte 20—24: Golden Spur 10-13; Victoria 16-20; H^acinthen Wit f. 1.40—te; Truien f. 1.20--3 te- r i 4n_2 an Ge mengd f. 1.20- -5.00 VOORSCHOTEN. 10 Januari. Vrije Veiling. - Kipeieren f. 4,90—5.40 per 100; kuikeneieren f. 3,40-4.30 per 100. VOORSCHOTEN, 10 Januari. Veiling VP.V. Kipeieren f. 4.80—5,30 per 100.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3