Stilstand aan het Finsche front Luchtgevecht bij de Duitsche Bocht Hulpbrigade V. D. 980ste Jaargang DONDERDAG 11 JANUARI 1940 No. 24477 Aan de Mannerheim-linie HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 5e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Reorganisatie van het sovjetleger Rust Beide partijen eigenen zich het succes toe Verspreide berichten Inlijving dienstplichtigen lichting 1939 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordemJspIein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Po*tcheque> en Girodienst no. 57055 Pottbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd fljn: per 3 maanden (.3.1$ per week f.0.H Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj in Aan het Finsche front blijft het thans rustig. Zelfs het Finsche communiqué meldt ,j weinig bijzonderheden. Het zegt o.a. nog: Aan het Oostelijk front, ten Noorden van „het Ladogameer. hebben de Finsche troe- ?pen een vijandelijk bataljon uiteengedre- ven. De Sovjet-troepen lieten tweehonderd a5dooden op het slagveld achter en veertig gevangenen. Een vijandelijke aanval te Buhtinan- ™maeri werd afgeslagen. Te Suomussalml hebben de Finsche troe la pen naar den kant van Raate de Russische grens bereikt en het terrein tot de grens 1 gezuiverd. Dit is het vierde punt, waarop xjde vijand op Russisch gebied is teruggedre ven. Overigens is van het front niets belang rijks te melden. De activiteit van patrouil les wordt met succes voortgezet. a De correspondent van de „Daily Tele graph" te Helsinki deelt mede, dat de Finsche troepen op verscheidene plaatsen de grens van de Sovjet-Unie hebben be reikt. Zij zullen zich hier verschansen en niet op Russisch gebied voortrukken. Het oppercommando van de Finnen wil op deze wijze te kennen geven, dat Finland een zuivere verdedigingsoorlog voert. Bovendien izou het moeilijker worden de troepen van "j, voorraden te voorzien en zou men het voordeel verliezen op eigen terrein te strij den. Men verwacht, dat de huidige adempauze het voorspel is van een nieuwen aanval "van de Russen, die, naar men verwacht, in ongeveer twee maanden hun troepen gere- organlseerd zullen hebben. BIJ SALLA. De United Press-correspondent Webb jl Millar deelt medé dat volgens berichten uit het, noorden een belangrijk deel der Rus- j sische troepenmacht bij Salla klaarblijke- lijk ls omsingeld en is afgesneden van de wegen, waarlangs zij hun voedsel moeten betrekken. Russische vliegtuigen hebben gepoogd voedselpakketten te laten vallen, maar die vallen vaak binnen het bereik der Finnen. De Russen durven geen vuren te ont steken des nacht uit vrees voor aanvallen van patrouilles. Op het oogenblik houden de Russen stand maar zij zullen het tegen r-.;den honger en de kou moeten afleggen. r. ERVARINGEN VAN EEN BELGISCHEN PR? GENERAAL. Een van de militaire medewerkers van J de Brusselsche courant le Soir heeft een onderhoud gehad met den zoo pas uit Fin land teruggekeerden Belgischen gepension- neerden generaal Badoux, die gedurende negen maanden een van de voornaamste organisatoren is geweest van de Manner- heimlinie in de landengte van Karelië. Generaal Badoux. in 1879 in een dorpje in de provincie Luxemburg geboren, maakte sinds 1903 als officier deel uit van het Belgische corps genietroepen. Na den slag aan den IJzer schonk koning Albert den toenmaliger. kapitein-commandant Badoux het ridderkruis van de Leopolds orde. In 1934 werd hij tot generaal be noemd Vijf April 1939 vertrok hij naar Finiand als technisch adviseur van gene raal Mannerheim. De generaal verklaarde o.a.: Ik heb Franschen en Engelschen zien vechten, ik commandeerde aan de Ijzer de besten van de beroemde „mannen van dc genie", doch toen ik het werk zag van den Finschen soldaat, stond ik verbaasd. Badoux zeide voorts, dat in de hoogst moderne onderkomens, die in de Manner- heimlinie zijn gebouwd, de waarnemer on trefbaar is. Hij ziet en wordt niet gezien, hij schiet door een opening, die een gra naat niet kan treffen. De Finsche mitral- leurschutter laat de Russen naderen en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt een ware menscher.siachting. Wat de Finsche communiqué's meedee- len omtrent de verliezen van de Rusen, is geenszins overdreven. De kleine anti-tankkanonnen van 37 mm bewijzen eveneens zeer goede diensten. Ook over de skidetachementen en de toewijding van de Lotta's raakte generaal Badoux niet uitgesproken. Wat de waarde van de Sovjet-troepen betreft, moest de generaal bekennen, dat zij op hem den indruk van waar menschen- vee hadden gemaakt. Zelfs de gegradu eerden zijn ongeletterd. Ik sprak o.m. met een luitenant, die een volslagen analpha- beet was. „Deze armoedig gekleede man nen komen uit verafgelegen streken van Rusland, zonder te weten waarom en voor wien zij moeten vechten. Hun materiaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedienen". Op de vraag of de 400.000 Finsche sol daten den strijd zouden kunnen volhouden tegen het leger van een staat met 180 mii- lioen inwoners, antwoordde generaal Ba doux: „Ik heb voorgesteld op alle fronten het aantal troepen in de voorlinie te be perken door het gebruik van snelvuurwa pens. Deze laatste arriveeren thans, even als de munitie in onvoldoende hoeveelheid. De moreele steur., aan Finland verleend, is vrijwel universeel, maar zulks is niet voldoende om de overwinning te behalen". AFGEVAARDIGDE VAN LABOUR NAAR FINLAND AANGEWEZEN. Drie leden van den Engelschen natio- nalen arbeidersraad, t.w. Gitrine, secretaris van het vakvereenigingscongres, Noel Ba ker. parlementslid, en John Downie, ver tegenwoordiger van de coöperatieve unie, zijn aangewezen om ingevolge de uitnoo- diging van de Finsche vakvereenigings- en arbeidersbeweging een bezoek aan Fin land te brengen. Deze missie, die zoo spoe dig mogelijk zal vertrekken, zal zich ook in verbinding stellen met de vakvereeni- gingen en arbeidersbewegingen in Dene marken, Zweden en Noorwegen. Uit Moskou wordt 'gemeld, dat Kagano witsj van zijn functie als volkscommissaris voor den vliegtuigbouw ontheven is. Tevens De United Press-correspondent Deuel bij het Finsche leger op den Isthmus meldt: De zware sneeuwval heeft den strijd ver hinderd en behalve wat artillerievuur van geringe beteekenis hadden er geen opera- ties^ plaats. Den geheelen dag viel de sneeuw en bedekte de trechters, ontstaan door het bombardement der laatste dagen, met een wit kleed, waarin de granaat trechters slechts kleine golvingen werden en waaronder de roodbruine boomstammen lagen verscholen Activiteit in de lucht was ten eenenmale onmogelijk maar bij tus- schenpoozen dreunde zwaar artillerievuur. Ik bezocht een Finsche batterij van 107 mM. om te zien. hoe het zoogenaamde Nenonen- systeem werkte, genoemd naar den gene- raai, die dit vuur-systeem heeft ontworpen. Een dertigtal manschappen die geen dienst hadden, hadden het zich gemakkelijk ge maakt in een ondergrondsehe schuilplaats. De telefoon ratelde en de commandeerende officier ging naar het bureau, waar andere officieren zich bogen over een kaart, be dekt met geometrische teekens, waar zij het een of ander instrument overheen be wogen. Er waren lijntjes in gegrift en won derlijke teekens. Door de telefoon kwamen orders, die door een officier in het kort werden verklaard. „Ze hebben een paai' kanonnen noodig". zei hij ei\ gaf daarna bevel tot alarm, hetgeen geschiedde door op een knop te drukken. Wij gingen naar buiten en zagen in het wit gekleede ge stalten naar hun posten rennen. Kort daarna weerklonk het bosch van kanon schoten. Spoedig daarop antwoordden de Russen en we keerden naar de schuilplaats terug totdat het voorbij was. De mannen die de kanonnen bedienen zijn gemakkelijk en veilig gehuisvest. Het groote vertrek waarin zij wonen heeft een groot tornuis en er is een pomp voor drink water De britsen staan in twee lange rijen langs den doorgang geschaard maar zij zijn ruim en gemakkelijk. Nergens zag ik de sporen van het Russische artillerievuur. Terwij] de Finsche artillerie de Russen tracht te beletten zich in te graven heb ben de Finnen dat alreeds gedaan en zij versterken de Mannerheimlinie uur na uur, dag aan dag. Het Finsche leger, dat eigen lijk onder den grond leeft, werkt in een ploegenstelsel teneinde de linies te verster ken of nieuwe verdedigingsmiddelen te construeeren. Deze kunnen niet worden be schreven. maar zij maken op indrukwek kende wijze gebruik van de terreingesteld- held. die op zich zelf al een enorme hin derpaal is voor een leger, dat hier binnen trekt en op moet rukken tegen vastberaden verdedigers, die veilig zijn achter de prik keldraadversperringen, de tankvallen en de mitrailleursnesten. Het eten in het Finsche leger is goed en wanneer de mannen geen dienst hebben slapen zij betrekkelijk veilig en zelfs warm in de sneeuwstormen en bij een tempera tuur van dertig graden onder nul. Zelfs de paarden slapen onder den grond. Ze zijn weliswaar klein maar sterk en zij worden goed gevoed. Gisteren heeft zich een luchtgevecht af gespeeld in de Duitsohe Bocht. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuw ste type hebben boven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwer pers van het type Bristol-Blenheim ont moet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen ver anderden de Engelschen hun koers terstond in Westelijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwerpers neer geschoten. De Duitsche vliegers keerden alle behouden naar huis terug. De Engelschen geven volgend bericht: Britsche luchtmacht heeft gedurende een ptrouillevlucht over bases van vijandelijke marinevliegtufgen het eiland Sylt gebom bardeerd. Een formatie Britsche vliegtuigen heeft tijdens een verkenningsvlucht op de uitreis boven de Noordzee een aantal vijandelijke gevechtsvliegtuigen ontmoet. Er ontspon zioh een gevecht, dat ongeveer een half uur duurde. Waargenomen werd, dat een Mes- serschmitt in zee stortte, en voorts is reeds bekend, dat een andere een noodlanding in Denemarken heeft moeten maken en daar is geïnterneerd. Een van onze vliegtuigen ging verloren, doch de overige hebben, na den vijand te hebben verdreven, den tocht tot de oostelijke grens van het te verkennen gebied voortgezet en zijn daarna behouden teruggekeerd. Naar aanleiding van de berichten over sohade aan Deensch eigendom bij de grens, verklaart het ministerie van luchtvaart, dat, indien de Britsohe luchtmacht daarvoor verantwoordelijk zou zijn, de Deensche re geering volledige schadevergoeding zou ontvangen. (Hoewel er geen dooden of ge wonden zijn, zou de schade groot zijn). Kort na middernacht werd te Londen vernomen, dat de aanval op Britsche ver kenningsvliegtuigen was ten uitvoer gelegd door eenige der snelste Duitsche gevechts vliegtuigen van een der meest moderne typen. Het gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mijl uit de Engelsche kust. De Britsche vliegtuigen hebben de uitdaging van hun snellere tegenstanders aangenomen en een geconcentreerd vuur gericht op verscheidene vliegtuigen. Zelfs de hevigste aanvallen in gesloten formatie werden door de Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Bij den eersten aanval werd een Britsch vliegtuig getroffen. Het toestel geraakte daardoor achter. Een tweede aanval werd direct op dit vliegtuig ingezet. Men heeft het in zee zien vallen. I Enkele minuten later sloeg een vijandelijk gevechtsvliegtuig met groote snelheid te water. Groote zuilen van water en schuim spatten in het rond. Verscheidene Britsche schutters hadden vuur gegeven op het vijandelijke gevechts vliegtuig, dat zich uit zijn duikvlucht her stelde aleer over te gaan tot een nieuwen aanval, toen de bestuurder waarschijnlijk door het Britsche vuur werd getroffen. Min stens twee andere Messerschmidts werden eveneens door de Britsche schutters getrof fen, doch er is niet gezien, dat zij zijn te pletter geslagen. Men vermoedt, dat het een dezer bescha digde vliegtuigen is geweest, dat later in Denemarken een noodlanding heeft moeten maken. De overige Britsche vliegtuigen hebben de verkenningen nog 130 mijl verder weg voortgezet en zijn toen veilig kop hun basis teruggekeerd. Zij vertoonen sporen van de hevige geveohtsactle, waaraan zij hebben deelgenomen. De Press Association heeft in officieele kringen vernomen, dat berichten, volgens welke de Britsche luchtmacht gisteren de Duitsche luchtvaartbases op Sylt zou heb ben gebombardeerd en volgens welke Brit sche bommenwerpers en Duitsche jacht vliegtuigen gedurende verscheidene uren zouden hebben gestreden, geheel ongegrond zijn. De eenige actie van de Britsche lucht macht bij Sylt werd in den nacht gemeld in een communiqué, waarin werd gezegd, dat vliegtuigen van de Britsche luchtmacht patrouillevluchten hadden gemaakt boven de bases van de Duitsche watervliegtuigen en bommen hadden geworpen bij het eiland Sylt. Deze aanval werd uitgevoerd gister ochtend vroeg. Tengevolge van de duisternis kon het resulaat van het optreden der Brit sche bommenwerpers niet nauwkeurig wor den vastgesteld. Ook berichten, volgens welke de Hinden- burgdam, welke het eiland Sylt verbond met het vasteland, gebombardeerd zou zijn, worden te Londen niet bevestigd. Zooals meerdere fabrieken hier ter stede heeft ook de firma Vroom en Dreesmann alhier een hulpbrigade uit haar personeel gevormd, welke deze firma in geval van brand- of luchtgevaar direct ter beschikking staat. Deze is uitgerust in overleg met de Vereeniging voor Luchtbescherming alhier. - Hierbij zij vermeld, dat V. en D. o.a ook een belangrijk deel van haar kelders als schuilplaats voor aanwezige klanten en personeel heeft gereserveerd. zijn de beide ondercommissarissen voor dezelfde afdeeiing door twee andere ver vangen Over Kaganowitsj werd slechts medegedeeld, dat hij een nieuwen werk kring zal krijgen. In zijn plaats is als volkscommissaris be noemd Sjapoerin. Het feit, dat Kaganowitsj van zijn functie is ontheven, komt geheel onverwacht en schijnt in verband te staan met het falen der Russische luchtmacht aan het Finsche front. Naar uit goede bron vernomen wordt, is in de Sovjet-Unie een aantal arrestaties verricht wegens het luisteren naar Finsche radio-uitzendingen in de Russische taal De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat thans in Finland het eerste Britsche oorlogsmateriaal aankomt. Commissaris David Camb, van het Leger des Heils heeft tegenover Press Association verklaard, dat tien ton levensmiddelen en vijftien ton kleeren.bestemd tot hulp verleening aan Finland, tijdens een bom bardement door Russische vliegers, die een trein vernielden, verloren zijn gegaan. Een officier van het Leger des Heils werd ge dood, drie anderen gewond. DUITSCH VLIEGTUIG IN BELGIË GELAND. Een verdwaald Duitsch vliegtuig heeft wegens benzine-gebrek een noodlanding moeten maken te Mechelen a/d Maas. Het toestel heeft hierbij een boom geraakt. De beide officieren, die zich aan boord bevon den, zijn echter niet gewond. Het vliegtuig en de bemanning zullen worden geïnter neerd. DE FRANSCHE COMMUNISTISCHE KAMERLEDEN.' Heden zal de Fransche minister Chau- temps een wetsontwerp Indienen, dat be oogt alle afgevaardigden, die de ontbonden communistische partij niet gedesavoueerd De regeeringspersdienst meldt: De inlijving van de dienstplichtigen van de lichting 1939, bestem<^oor het 3e regiment genietroepen, 2e ploeg, is bepaald op 12 Februari 1940. De dienstplichtigen van de lichting 1939, bestemd voor opleiding tot paar- denverzorger (hieronder niet begrepen de verzorgers van het remontedepot) en tot paardenoppasser, 4e ploeg, worden nader bestemd voor de regimenten veld artillerie. De inlijving van deze perso nen is, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, bepaald op 17 Juni 1940. Dienstplichtigen van de hiervoor vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner schap of 'wegens persoonlijke onmisbaar heid. dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. ge schiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrij stelling, dan moet de aanvraag door of van wege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den mi nister van defensie, bij voorkeur door tus- schenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in stuniebe langen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening op uiterst beperkte schaal zal worden ver leend BINNENLAND. Beslaglegging op salaris van gewoon dienst plichtigen (3e Blad). Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg te Hoevelaken (Gemengd, 3e Blad) Langs elf Friesche steden (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Prijshoudende markt - Nauwelijks gewijzigde koersen - Ameri kanen vrijwel onveranderd - Nederland- sche beleggingen prijshoudend. BUITENLAND. Rust aan de fronten (le Blad). Vlieggevecht boven de Duitsche Bocht (le Blad). De verliezen ter zee (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE B1.AD. Zwakke tot matige, meest Ooste lijke wind. Helder tot Iichtbewolkt. Droog weer. Des nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. hebben van het Kamer-lidmaatschap ver vallen te verklaren. Waarschijnlijk zal de vice-voorzitter van den ministerraad de onmiddellijke behandeling er van vragen. BEPERKING REIZIGERS VERVOER IN DUITSCHLAND. De correspondent der „N.R.Crt." te Ber lijn telefoneerde gisteravond: Er wordt hier een belangrijke beperking an het reizigersverkeer op de spoorwegen aangekondigd Deze dient om locomotie ven. wagens en personeel beschikbaar te krijgen voor het vervoer van kolen naar de groote steden, dal gelijk bekend, door de - vorst aanzienlijk is gestremd. Reizigers wordei. verzocht eerst te informeeren in dien zij een of ander doel wenschen te be reiken Door dezen maatregel wordt het verkeer van verlofgangers niet getroffen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1