BINNENLAND UYLENSPIEGHELJ Akkertje LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 Januari 1940 Derde Blad No. 24476 Chamberlain wil internationale financieele samenwerking na den oorlog As iDsfe Jaargang De mijnontploffing te Huisduinen Schiermonnikoog en Ameland uit hun isolement verlost Uitvaart Graaf van Aldenburg Bentinck Doorzetten het parool In den /CUECP/ AAI TJIISCCNt^ Hoofdpijn 'n Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten Wie is aansprakelijk voor de schade? 5NTELOOS VOORSCHOT VAN I. 7000 AAN DE N.V. ZEEBAD HUISDUINEN. JDe raad der gemeente Den Helder be- r >ot gisteravond om aan de N.V. Zeebad (pisduinen, welker hotel en villa's te Huls- tiinen door de mijnontploffing op 30 De- rmber jJ. groote schade opliepen, een nteloo: voorschot te verleenen van 1 7000 om deze schade te doen herstellen. ÓDe N.V. Zeebad Huisduinen, aan wie de meente Den Helder in den loop der Ja- n reeds voor meer dan een ton aan lee- ngen verstrekte, waarvan al sinds Jaren rente en aflossing wegens de slechte drijfsultkomsten niet meer betaald kon prrden, was niet ln staat de geleden schade lf te bekostigen. Alleen de glas-schade r loopt al f. 1150. Daar de gemeente bo- ndlen aansprakelijk is voor de 5'/i rente m dc aandeelhouders der N.V., welke i:ntc dc gemeente al sinds jaren betaalt t. 3500 i>er jaar. was het indirect een ismeentebelang, dat de N.V. zoo spoedig ogelijk in staat gesteld werd haar bedrijf bort te zetten. 'In den raad werd deze wenschelijkheid "gezien, doch men vroeg zich af, wat er «beunen moet, als een dergelijke ontplof- ng zich nog eens voordoet. 'Men vroeg voorts, waarom het bedrag jjnteloos te leenen en niet ook andere ge ef fenen te Huisduinen tegemoet geko- Lien. De heer Bot was van meening, dat het rplodecrcn van de mijnen tegen dijk en leren voorkomen kan worden en hij "enschte bij de overheid aan te dringen op tiaatregelen daartoe. Hij wees er op, dat 'jen groot gedeelte van Den Helder vlak C;gen den dijk aanligt en dat ook ln an- ere wijken dergelijke schade door tegen Jen dijk explodeerende mijnen kan worden •angenaht. ÏDe heer Ran stelde een collecte voor, in -avolglng van Texel, waar uit particuliere itjdragen de schade, toegebracht door de lij non! plof f ing te Oudeschild. grootendeels ersteld kon worden, dank zij het particu- er initiatief. j De burgemeester voelde niets voor c een collecte. Liever zag hij, dat de be lastingbetalers voor de schade zouden opkomen. Hij wees er op, dat drijvende mijnen, althans de Nederlandsche mij- I nen, niet behooren te ontploffen. Deze mijnen waren Nederlandsche, zooals uit de bewijsstukken, die bij B. en W. ter tafel aanwezig waren, blijkt en naar spr.'s meening is dan ook de staat 1 aansprakelijk voor de schade. Juist, omdat de gemeente bij de N.V. Zeebad Huisduinen financieel geïnteresseerd is, stellen B. en W. voor dit renteloos voor schot van f. 7000 te geven, ofschoon het college er niet enthousiast voor is. Het college is dan ook voornemens zich tot het Rijk te wenden met het verzoek maatregelen te treffen, waardoor voor komen wordt, dat ontploffingen als deze zich herhalen, juist, omdat een groot gedeelte van Den Helder in de onmiddellijke nabijheid van den dijk ligt. Het gaat niet aan de burgerij voor eventueele schade te laten opkomen. Aan andere inwoners van Huisduinen Werd totaal f. 1300 schade toegebracht, f. 600 van deze schade kan door de betrok kenen zelf betaald worden en het college heeft zich daarom tot het fonds voor bijzondere nooden gewend, om ir. dezen tegemoet te komen. Spr. heeft hoop, dat een en ander tot een bevredigende oplossing komt. Zonder hoofdelijke stemming besloot tenslotte de raad het gevraagde credlet te verleenen. DE MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN BIJ DE JEUGDWERKLOOZEN. Omtrent het bezoek van den minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, aan eenlge instellingen ten behoeve van de jeugdwerkloozen te Eindhoven en 's-Herto- genbosch. vernemen wij nog het volgende. Te Eindhoven, waar de minister des ochtends vertoefde, werd een langdurig be zoek aan de jeugdregistratle gebracht. Een korte bespreking met B. en W. ging hieraan vooraf. De minister liet zich op het bureau van de jeugdregistratie voorlichten door mr. Werner, directeur van den sociaal-economi- sohen dienst aldaar, en door enkele andere heeren, die inlichtingen verschaften om trent de werking van het stelsel der jeugd registratie ter plaatse. De geheele nlet- schoolgaande jeugd van 14 tot 21 jaar te Eindhoven wordt practisch door deze jeugdregistratie bereikt. Opvallend is het dat van de zijde der werkgevers zeer groote medewerking wordt verleend en dat het overgroote deel van hen alleen aan die Jongelui plaatsing verleent die bij de jeugdregistratie staan ingeschreven. Door het werk van het bureau der Jeugdregistra tie is tevens bereikt dat zeer velen deelne men aan allerlei werkzaamheden, welke voor de jonge werkloozen wdrden georgani seerd. Tijdens het bezoek van den minister waren verschillende jongelui op het bureau aanwezig zoodat de minister zich practisch kon vergewissen hoe deze organisatie functionneert. In den namiddag bracht de minister een langdurig bezoek aan de centrale werk plaats voor jeugdwerkloozen in Den Bosch, waar hij door B. en W. werd voorgelicht. Deze werkplaats, waar zeer vele jonge werk loozen een arbeidsveld hebben gevonden, bestaat uit drie af deelingen: metaalbewer king, timmeren en schilderen. Ook hier valt te constateeren dat in toenemende mate de werkgevers gebruik maken van de diensten van hen, die door deelneming aan de cen trale werkplaats hebben bewezen dat zij in tijden van werkloosheid hun vakkennis hebben willen vermeerderen. VREEMD VLIEGTUIG IN DEN OMTREK VAN DEN HAAG. De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend in de vroegte is in den omtrek van Den Haag een vreemd vlieg tuig, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, onder vuur genomen en verjaagd. K.L.M.-vliegtuig kon uitstekend landen. VERPLEEGSTER EN ECHTGENOOT VAN ZIEKE NAAR AMELAND GEBRACHT. Het KJLM.-vliegtuig „Xema", dat gister morgen om kwart over elf met Parmentler als gezagvoerder, van Schiphol was ver trokken om Schiermonnikoog en Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog vóór vier uur des middags in de hoofdstedelijke luchthaven teruggekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de landingsmogelijkheid op de beide Wadden eilanden. In den zomer laat deze vaak zeer te wenschen over door het vele drijfzand, waarop het landen voor een vliegtuig niet mogelijk Is. Thans echter leverde een lan ding niet de minste moeilijkheid op. Het strand was een wijde, vlakke baan, welke een buitengewoon fraaien aanblik bood. Parmentier had dan ook slechts oponthoud om dc post uit en in te laden, hetgeen uiteraard slechts weinig tijd in beslag nam. In Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleeg ster en de echtgenoot, van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na één uur steeg de „Xema" op met in totaal 300 Kg vracht en pakketpost. Het toestel bereikte twintig minuten la ter Schiermonnikoog, waar het op het Zuid-Westelijke gedeelte landde. Na kor ten tijd vertrok het om enkele minuten na tweeèn Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van bei<je eilanden naar Eelde terug, van welk vliegveld om kwart over drie de terugreis werd aan vaard Indien de vorst blijft aanhouden is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat morgen wederom een vliegtuig naar de beide Wad deneilanden zal vertrekken. AMERICAN BLEND 5868 ungez. MedJ Op plechtige wijze is gistermiddag het stoffelijk overschot van Godard John George Charles graaf van Aldenburg Ben tinck, die in November 1818 gastvrijheid verleende aan keizer Wilhelm, toen deze zich door de ln DuitscMand opkomende revolutie genoopt zag de, ylucht naar ons land te nemen, in het'familiegraf op de oude begraafplaats te Amerqngen bijgezet. In de galerij van het kasteel Amerongen werd een rouwdienst gehouden onder lei ding van ds. W. Barbas, Ned. Herv. predi kant te Hengelo, die een zoon is van den vroegeren predikant te Doorn, onder wiens gehoor de ex-keizer zich zoo vele malen heeft bevonden. De echtgenoote van den ex-keizer, Prin ses Hermine. had ten sterfhuize bloemen gebracht zoomede een brief van den ex- kelzer waarin deze zijn deelneming had betuigd en haa medegedeeld dat hij wegens verkoudheid de kamer moest houden en derhalve tot zijn leedwezen verhinderd was de teraardebestelling bij te wonen. Als vertegenwoordiger van den ex-keizer bij de uitvaart trad oberst-leutnant Von Dommes op. terwijl een groote krans met witte violen en tulpen en met een lint waarop de letters W. en H„ de gevoelens van sympathie van de bewoners van huize Doorn vertolkte. Deze krans had bij de baar de eere-plaats verkregen en daarnevens waren er nog on geveer zeventig bloemstukken van familie, vrienden en relaties van den overleden graaf. De ordeteekenen van den ontslapene waren op een blauw kussen gedeponeerd en diens zwaard van de Johanniter-orde was op de kist gelegd. Op het orgel bracht de heer A. Bos een fantasie uit psalm 103 ten gehoore. Tijdens den rouwdienst werden verder de gezangen 83. 22 en 269 gezongen. Ds. Barbas hield zijn toespraak naar aanleiding van Johan nes 3 vers 16. Na den dienst begaf de rouwstoet zich naar de ongeveei een kwartier van het kasteel af gelegen begraafplaats, welke af stand te voet door de familieleden en vrienden werd afgelegd. Voorop ging de opperjager in uniform, terwijl pachters de baar droegen. Tot de belangstellenden behoorden de comlssarissen der Koningin in de provin cies Zuid-Holland en Utrecht, resp. jhr. van Karnebeek en jhr. Bosch ridder van Rosenthal, staatsraad mr. Kan en eenige burgemeesters. Jhr H. van den Bosch schetste de ver dienste van graaf Bentinck voor de ge meente Amerongen en zelde dat Ameron gen veel aan den ontslapene had te danken die ook voor spreker persoonlijk een ge trouw medewerker is geweest. De oudste zoon, graaf Carlos Bentinck dankte voor de laatste eer, aan wijlen zijn vader bewezen. COMITÉ VAN WAAKZAAMHEID OPGEHEVEN. Nieuw comité zaJ ook de communisten buitensluiten. r Op een in December gehouden algemeene vergadering van het comité van waak zaamheid, is het voorstel van het bestuur, strekkende om de leden der Communisti sche Partij Nederland uit het comité te ver wijderen. verworpen. Het bestuur meende, dat deze stemming geenszins in overeen stemming was met de overtuiging van de overgroote meerderheid der leden en heeft daarom een nieuwe vergadering uitgeschre ven. Op deze ledenvergadering van het comité van waakzaamheid, dezer dagen te Utrecht gehouden, onder presidium van mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, zijn de voorstellen van het bestuur ongewijzigd en met een In het Mansion House heeft minister president Chamberlain gisteren zijn eerste rede gehouden in de aangekondigde serie. Hij zeide o.m.: „Sedert de oorlog verklaard werd, zijn mijn gedachten en handelingen slechts op een doel gericht geweestalles te doen wat den oorlog tot een goed einde zou kunnen brengen. Aan dit doel maak ik al het an dere ondergeschikt. Dit nieuwe jaar. dat waarschijnlijk rijk aan historische gebeurtenissen zal zijn, is rustig begonnen, doch het is de rust van de stilte vóór den storm. Tot dusver is er geen algemeen treffen geweest. Doch wij weten niét hoe lang dit nog zal duren." Op zee zien wij het duidelijkst het ver loop der vijandelijkheden in de eerste vier maanden van den oorlog, en ik geloof, dat wij kunnen zeggen, dat het resultaat niet onbevredigend is." Sprekend over den strijd in Finland zeide Chamberlain: „De Finnen kunnen er zeker van zijn, dat ons antwoord op de te Genève aangenomen resolutie niet slechts een for maliteit zal zijn." Voortgaande zelde de minister-president: „Wij moeten wel opmerken, hoe snel de kwade dingen, waarover ik gesproken heb, zich zouden verspreiden, tenzij er paal en perk aan wordt gesteld. Thans is het de beurt van Finland, te worden aangevallen door een mogendheid, waarmede Duitsch- land een onzalig pact heeft gesloten. Fin land vecht thans tegen de macht van on nadenkend geweld, zooals wij zelf." In het verdere verloop van zijn rede, welke bijna een uur duurde, wees Cham berlain op de krachtsinspanning zoowel te land als ter zee en in de lucht, welke Groot-Brittannië zich getroostte, om den toestand het hoofd te bieden. Finlands schitterende successen vervul len ons met bewondering voor zijn held haftigheid. Na woorden van medegevoel te hebben gewijd aan de aardbevings- en overstroo- mingsrampen in Turkije, vervolgde spre ker: Niets zou meer de taak van een vreed- zamen wederopbouw vergemakkelijken dan uitbreiding van de Brit.schFransche fi nancieele en economische samenwerking tot andere naties in Europa en misschien de geheele wereld. Chamberlain vervolgde: De mobilisatie van het menschenmaterlaal voor militaire doeleinden ln dit land geschiedt reeds op uitgebreide schaal. Ik ben er zeker van, dat ons volk één is in den vasten wil, den oorlog te winnen, doch niet zoo zeker, dat het begrijpt, waarvoor het gesteld is. Wij moeten het stellen zonder vele dingen die wij zeer zullen missen. Steeds meer men- schen schakelen wij ln in de productie van oorlogsmateriaal. Ik zeg niet, zoo vervolgde de premier, dat wij het toppunt hebben bereikt van onze eischen aan de rijkere klassen, doch haar levensstandaard is reeds merkbaar lager geworden. Ik wil niet zeggen, dat er geen loons- verhoogingen moeten zijn, doch het zou een fout zijn, de loonen te verbinden met de kosten van levensonderhoud. Wij moeten sparen, wij moeten den in voer controleeren, wij moeten het stellen zonder onnoodige artikelen. Wij aarzelen niet, iets aan de rantsoeneeringslijst toe te voegen wanneer de noodzakelijkheid hiervan zich opdringt. De Duitschers moeten, n&ar Chamber lain verder zeide, beseffen, dat de verant woordelijkheid voor het voortduren van de zen oorlog en al het lijden, dat het komen de jaar nog met zich mee zou kunnen brengen, bjj hen ligt. evenals bij de tyran- nen, die boven hen staan. De premier besloot met de woordenwy worden gesteund door de volken van het imperium, door de macht en de vastbera denheid van onzen grooten en moedigen bondgenoot Frankrijk en door de morëele goedkeuring van allen, die beseffen, dat het lot der beschaving verbonden is met ons succes. Tegen zulk een combinatie zul len de machten van het kwade vergeefs vechten. zeer groote meerderheid van stemmen aangenomen. Deze voorstellen luiden als volgt 1. Het comité van waakzaamheid wordt opgeheven. 2. Opgericht wordt een comité van in- tellectueelen tot verdediging van de gees telijke vryheld op den navolgenden grond slag: „Nederlandsche intellectueelen, in ver gadering bijeen, besluiten, lettende op de gevaren, die de geestelijke vryheid bedrei gen en van de onmisbaarheid dier vrijheid diep doordrongen, een comité op te richten, dat zich richt tegen elke bedreiging van die vryheid, van welke zyde zy ook mocht komen". 3. Het lidmaatschap is onvereenlgbaar met dat van de Nationaal Socialistische Beweging en dat van de Communistische Partij Nederland. Door de aanneming van deze voorstellen is de voortzetting van het werk. dat Waak zaamheid in de jaren van zyn bestaan heeft verricht, verzekerd. In de constitueerende vergadering van het nieuwe comité Is het demissionnair be stuur van het comité van waakzaamheid (op twee leden nal als voorlooplg bestuur herkozen. Het bestaat uit prof. dr. H. J. Pos, voorzitter, mr. A. N. Kotting, secreta ris, en mr. J. Baert, dr. Menno ter Braak, ds. J J. Buskes, mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, mej. dra. A. Kersbergen, dr. J. F. Niermeyer. prof. dr. C. J S. Olivier, dr. K. F. Proost, prof. dr. J. Romein en mevr. A. E. J. de Vries-Bruins. Dit voorloopige bestuur verkreeg nog machtiging van de vergadering om candidaat-leden, wier ge zindheid niet loyaal geacht wordt, af te wijzen. N-R.Crt. FABRIEKS- EN HUISBRAND TURF. De minister van economische zaken heeft ten aanzien van de turf productie voor de campagne 1940 de volgende regelingen ge troffen. De totale productie van de handgestoken fabrieksturf zal ten hoogste 30.000 dagwer ken mogen bedragen. Als basisjaren zullen weer gelden 1937 en 1938. De verveners mogen 110 pCt. producee- ren van hun gemiddelde productie in deze jaren, d.l. 10 pCt. meer dan ln de cam pagne 1939. De bestaande toeslagregeling blijft onge- wyzigd. Voor het graven van splittingturf kan een extra toeslag worden gegeven van ten hoogste f. 10 per dagwerk. De productieregeling voor machinale huisbvandturf wordt ongewyzigd gehand haafd, zoodat de totale productie ten hoog ste 44.000 stobben baggerturf en 288.000 duizendtallen persturf mag bedragen en de verveners 90 pCt. van hun gemiddelde productie in de basisjaren 1934 en 1936 mogen produceeren. Het productierecht van baggerturf kan evenwel niet meer voor dat van persturf worden geruild. Zoowel voor fabrieksturf als voor huls- brandturf geldt daarenboven, dat de mi nister van economische zaken by uitzon dering in bijzondere gevallen toewyzingen voor de productie kan geven in afwyking van deze regelingen. NIEUW LID DER EERSTE KAMER. Als opvolger van het overleden lid van de Eerste Kamer, L. F. J. M. van Voorst tot Voorst, heeft het centraal stembureau tot lid van dit college benoemd verklaard den heer H. C. Nykamp te Enschedé. DE VEEVOEDERDISTRIBUTIE. De minister van economische zaken heeft een drietal comimsseis van advies voor de veevoederdistrtbutie ingesteld, waarin ver. schillende vertegenwoordigers van handels- en industriekringen zitting hebben ge nomen. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Te Utrecht vergaderde het bestuur der vakgroep A.T.O./Van Gend Loos-perso neel met het dagelijkseh bestuur van den bond. Als gevolg van de bespreking van een rapport der salaris-commissie werd beslo ten opnieuw stappen te doen, teneinde voor de ambtenaren ln dat bedrijf tot een salarisregeling te geraken en deze by de collectieve arbeidsovereenkomst te doen op nemen. De stand van zaken in de loom positie van het personeel gaf redenen om de loopende acties terzake loonsverhooging aan te vullen en verdere stappen vast te stellen. Tevens werd besloten om het 10-jarig bestaan dezer vakgroep, welke in dien tyd tot een ledental van meer dan duizend steeg op de a.s. jaarvergadering te Ny- megen op Tweeden Paaschdag feesteiyk te herdenken en deze viering in filmopnamen vast te leggen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het „Vad." verneemt, heeft de directie van de N.V. Unileiver aam de leger- autoriteiten een tweetal carnitines voor het Nederlandsche Leger aangeboden. De can- tinee zullen 26 M. lang en 12 M. breed zijn en elk plaats bieden aan 200 pensonem. Door de legerleiding zal nog nader bepaald wor den. waar deze cantines geplaatst zullen worden. Het gewone congres van de SJJA.F zal dit jaar niet worden gehouden. Voor de ln de plaats daarvan te houden vergade ring vam den partijraad heeft het party- bestuur, blijkens bericht in de s.d. arbei derspers, Zaterdag 13 en Zondag 14 April vastgesteld. My. Nederland AAGTEKERK, thuisr.. 8 Jan. van Batavia. JavaNew-York Ltyn BENNEKOM. 9 Jan. van Batavia naar New-York. Java-Pacific Lgn MADOERA, 7 Jan. van Los Angeles naar Z.-Afrika. JavaNew-York Lgn JAVA. 9 Jan. van New York naar Java. Rott. Lloyd MARKEN, uitr., 7 Jan van Ant werpen. Er stapt een juffrouw in de bus met een héél grooten koffer. Zoo'n ouderwetsche die op de flanken buikig uitbuilt; breede rie men met koperen gespen houden de bultige uitwassen met moeite in bedwang. Met be hulp van een beleefden heer sleurt de juf frouw den koffer tot midden in de bus; een seconde later stoot een minder beleefde heer er zyn scheenbeen bont en blauw aan en vloekt, dat de bus er van rilt. En ik bedenk, hoe de gastvrouw te moede zal zyn, die aanstonds haar logée zoo'n koffer het tuinpad op ziet sleuren. Dat kan geen logeeren meer heeten. dat is verhui zen. Dat is zich vestigen. Dat is kolonisee- ren. Terzijde moge ik opmerken, dat de koffer van myn tante Frederika nog een pietsje grooter is. Zulke koffers schrééuwen het uit: „Wy gaan vooreerst nog niet weg! Eiken keer, dat men ons beleefdheidshalve toe voegt: „Gut, biyf nog een paar dagen!", antwoorden we: graag, het is dat jullie zoo aanhoudt maar we dérangceren toch niet?" Nee, natuurlyk niet! Maar ondertus- schen Van tante Frederika gaat het verhaal maar ik heb het, eeriykheldshalve zy het vermeld, óók wel eens van andere tantes gehoord dat zy eens een echtpaar ln de wltebroodsweken met haar komst ver raste. Na twee maanden gooide de bruid schuchter een balletje op en zong-sprak aan het ontbyt: „Tantetje-lief. niet. dat ik onbescheiden wil zyn, maar kan óóm U wel zoo lang missen?" Het balletje viel iets of wat verkeerd, want tante antwoordde ontroerd: „Kindje dat vind ik nou écht attent van julie! Ik zal hem direct opbellen, dat hy den trein van twee-uur-zestien neemt, dan wil Henk hem zeker wel even van het sta tion halen, hé?" Sommige menschen om weer in de bus te stappen probeeren hun logé s te reglementeeren. Zij hangen pampieren „voorschriften van het huls" op: „Vrouweiyken logé's wordt vriendeUjk verzocht haar bedden op te maken en te assisteeren by kleine huishoudeiyke bezig heden". Ik staar naar den koffer en overweeg thuis óók zooiets boven de logeerbedden te prikken. Alleen zou ik niet weten, waarom de vrouweiyke logé's niet alle bedden zou den opmaken en de vaat niet gehéél voor haar rekening zouden nemen. Voor wat hóórt wat, zou ik zoo zeggen. Als tegen-prestatie zou aan de gebruiks- aanwyzing kunnen worden toegevoegd: „Het is niet verplicht voortdurend met de gastvrouw en den gastheer te converseeren. WIJ zien graag lezende logé's, want we hooren ze liever niet". En ik herinner my een bordje in de lo geerkamer bij vrienden, lang geleden: „Men wordt beleefd verzocht niet aan de radio te draaien en niet in den gemakke- ïyken stoel van den heer des huizes te gaan zitten". De bus zoemt voort over den' gladden weg, de juffrouw kykt achterom, of haar koffer er nog staat. En met een grafstem zegt myn buurman, die myn verstolen blikken naar het gevaarte heeft opge merkt: .Logé's en visch, biyven maar drie dagen frlsch". „Zegt U dat wél, beaam ik. En onze oogen blikken in elkander met écht man'iyk zelfbeklag en solidariteitsge voel alsof die koffer met z'n juffrouw op weg waren naar óns huis.... Neem 5890 (ïng-es. MedJ ONDANKS GLADDE WEGEN FLINKE AANVOEREN. De oploopende slachteveeprijzen hadden de veehandelaren er toe gebracht om de activiteit zoo hoog mogelijk op te voeren, hetgeen men kon afleiden aan de flinke aanvoeren, die er op de beginmarkten dezer week toch nog weer waren. Het ligt voor de hand. dat de boer thuis ook zijn vraagprijzen iets strakker had aangehaald en er ook werkelijk een duurdere inkoop plaats had. Dit had tot gevolg, hoogere vraagprijzen op de markten in het algemeen en de handel had daardoor een stroever verloop. Maandag te Rotterdam en Amsterdam hielden de prijzen zich echter goed staande, doch op de Dinsdagmarkten verliep de handel over de ge heele linie aanmerkelijk trager en liepen de prijzen even terug. Van nadeelig belang was hierbij, dat er voor het leger nog zeer beperkte kwantums werden gekocht en zooals ons werd medegedeeld, zal er ook in de latere dagen van deze week nog in beperkte mate voor het leger slachtvee worden aangekocht. Men diene daar dus rekening mede te houden. Voor het blik werd ook wel iets minder ge kocht. doch dit vindt zijn oorzaak ln het feit, dat er niet zooveel van deze soorten worden aan gevoerd en men wil blijkbaar niet hooger met de prijzen gaan dan 25 cent per pond geslacht. Intusschen Is er heel wat overtollig minder waardig vee door deze aankoopen opgeruimd. Aan de gebruiksvee-afdeelingen was het aan bod over de geheele linie toch flink te noemen en verliep de handel eenigszins sleepend. dbch voor de goede soorten bleven de prijzen vast. Overigens en ook voor het^ jonge fokvee, iets flauwer. De vette kalveren werden bij iets trager han del toch nog weer duur verkocht. We noteerden althans dezelfde prijzen. Nuchtere kalveren gineen vlug van de hand en tot iets hoogere prijzen. Evenzoo had de wolveehandel een vlot verloop en gingen de priizen iets omhoog. In het bit zonder oude. vette schaoen werden flink duurder verkocht Ho? vetter dp kwaliteit, hoe hooeer de priizen. We zagen enkele derge lijke hokken voor f. 20 oer stuk verkooo°n. Beste lammeren liepen tot even f.20 per stuk. De vette varkenshandel viel begin dezer week niet mee. De handel had een lui verloop, terwijl de prijzen eerder flauwer waren.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9