In Finland heerscht thans betrekkelijke rust De strijd ter zee Onderzoek naar de Duitsche mentaliteit WOENSDAG 10 JANUARI 1940 No. 24476 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN JOsfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gevaar voor de Russen bij Salla De Dunbar Castle op een mijn geloopen Slechts eenige slachtoffers. Duitsche luchtaanval op schepen Bommen op Deensch eiland. Wijziging bij het Engelsche luchfcommando. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Tegen gemopper LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zi)n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordeindapFein Telefoonnummer* voor Directie en AdminUtratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0!8 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Aan het Finsche front schijnt de strijd momenteel in hoofdzaak te rusten. Naar echter verluidt, is de toestand van het 12.000 man sterke Russische leger in den sector Salla wanhopig, doordat het door de Finnen omsingeld wordt. Men verwacht, dat capitulatie van het Russische legercorps niet lang zal kunnen uitblijven. Over de nederlaag der 3e Russische divi sie wordt nog nader gemeld: De Russen streden dapper gedurende twee dagen. Van de 18.000 man, welke de divisie telde, hebben de Finnen slechts 2000 gevangen genomen. Deze zagen, dat alle tegenstand nutteloos was en stuurden on derhandelaars om zich vervolgens ln groe pen over te geven. De rest van de divisie werd ofwel gedood, of ls verspreid in de moerassige bosschen, zonder levensmidde len. Deze vluchtelingen zijn gedoemd om van honger en koude om te komen De opeenvolgende vernietiging van twee Russische divisies ln dit gebied maakt niet alleen voor langen tijd een Russlschen aanval op den spoorweg Kajaani-Oulu-Tor- nea-Haparanda onmogelijk, doch maakt ook een bres in de Russische linie. De buit van de Finnen neemt nog steeds toe. De Russische divisie voerde behalve het normale materieel nog een groote hoe veelheid reservematerieel mee. Zoo hebben de Finnen 75 mitrailleurs gevonden, nog dik in het wapenvet gezet en in kisten ver pakt en ook een gedemonteerd vliegtuig. De artillerie, welke de Finnen hebben buitgemaakt, bestaat uit 70 stukken veld geschut, 16 stukken zwaar geschut en 14 anti-tank-kanonnen De luchtdoelmitrailleurs met vier loopen, waarvan er 16 werden bult gemaakt, kos ten zeker vijf mlllioen Fransche francs per stuk. Van groot belang wordt ook geacht, dat 47 keukenwagens werden buit gemaakt. Volgens berichten, welke van welinge lichte zijde zijn ontvangen, ls de spoorlijn van Leningrad naar Moermansk op ver scheiden plaatsen vernield. Finsche pa trouilles hebben ook de benzinevoorraden langs dezen spoorweg in brand gestoken. Indien het al mogelijk zou zijn de spoor lijn te herstellen, dan zal het toch niet ge makkelijk zijn de benzinevoorraden spoedig aan te vullen. Dit is een groote hindernis voor de Rus sen, wier leger sterk gemotoriseerd is. Het benzinegebrulk ls in de koude tot veertig graden beneden het vriespunt zeer groot, aangezien de chauffeurs de motoren des nachts door moeten laten draaien, omdat het anders des ochtends niet mogelijk ls de motoren op gang te krijgen. Volgens den correspondent aan het front in Finland van het Zweedsche dagblad „Nya Allehanda" hebben de Finnen aan het einde van de vorige maand een ge pantserde slede buit gemaakt die be schouwd wordt als het geheime wapen van Stalin tegen Finland. De Russen hoopten, dat dit wapen de zelfde uitwerking teweeg zou brengen als het optreden der tanks ln den vorigen we reldoorlog. De gepantserde slede, die den vorm heeft van een torpedo, ls voorzien van een schroef en gewapend met een ka non. Zij is reeds bij het Ladogameer opge treden en kan een snelheid halen van 160 K.M. per uur. De slede heeft het voordeel boven de tank dat een ophooping van sneeuw niet gevreesd behoeft te worden. Daar staat echter tegenover, dat de bestuurder onder het vuur der mitrailleurs gewoonlijk zoo nerveus wordt, dat hij zijn koelbloedigheid verliest en onhandig manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Finnen, dat zij in staat zijn. dit nieuwe wapen het hoofd te bieden. Finland's president Kallio heeft een nieuwen oproep gericht tot de wereld te gen de bombardementen der Russen op de burgerbevolking Hij zegt: ..Rusland stelt er zich niet mede tevreden, oorlog te voe ren tegen ons leger op de gebruikelijke wijze, maar het zendt vliegtuigen achter het front om onze hulzen en burgers te vernietigen. Dat is een ongelooflijk optreden van den kant van een staat, die op zich genomen heeft de internationale beginselen van de oorlogvoering te erkennen. Deze meedoogenloosheid heeft den geest van ons volk niet gebroken, ofschoon de vijand ongeveer honderd plaatsen, onder welke de meeste onzer steden, gebombar deerd heeft." „Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bommen neergeworpen zijn en machine- De Dunbar Castle (10.000 ton) van de Union Castle lijn, is gistermiddag aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen De Dunbar Castle was op weg van Kaap stad en had aan boord ongeveer 48 passa giers, 8 eerste klas passagiers, 31 toeristen, en 9 kinderen. De bemanning bestond uit ongeveer 150 koppen. De Dunbar Castle werd in 1930 te Glasgow gebouwd. Het schip had accomodatie voor 200 passagiers eerste klasse, 260 derde klasse en verder ruimte voor ongeveer 100 tus- schendekspassagiers. De passagiers die in twee reddingbooten van het schip rondzwalkten werden opge pikt door een motorbarkas van de kust wacht, welke hen aan wal heeft gebracht. Voor zoover bekend werden alle passagiers gered. Wel waren eenige gewond, doch niet ernstig. Zij zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Ook de bemanning is op 2 na door andere schepen gered. De geredden zeggen, dat toen zij zich van de Dunbar Castle verwijderden, dit schip snel zonk Binnen een half uur is het schip ondergegaan Een der geredden zeide „wij waren zoowat klaar met de lunch, toen een hevige ontploffing het schip van voor tot achter deed schudden Alle lichten gingen onmiddellijk uit Binnen 15 minuten waren allen echter in de booten. Volgens een lid der bemanning was de gezagvoerder Couston van het schip dood voor de deur van zijn hut aangetroffen, welke hij naar het schijnt had probeeren te bereiken toen de brug Instortte. De eerste officier, Robertson, die het bevel overnam, was de laatste die het schip verliet. Een opvarende zei. dat ze hem aan boord van een der reddingbooten hadden moeten trekken Volgens en ander was de voor- ir""t bli de ontploffing vrijwel weggeslagen. De passagiers waren vol hulde en lof over de bedrevenheid moed en discipline der bemanning. Een der geredde passagiers zeide, dat een zeeman, die zelf aan het hoofd gewond was, een zuigeling in een van de booten heeft verzorgd. Dit kindje was een van de twee welke nog niet konden loopen. Tot de gewonden behoort de kwartier meester, een Scandinaviër, Larsen geheeten, die bewusteloos was, toen hij van het schip werd gehaald. De geredden zeiden, dat alle booten met moeite konden worden neer gelaten met het oog op de sterke zuiging van het water. De lijken van den gezagvoerder, een ma gazijnmeester van de machinekamer en een matroos zijn aan land gebracht in een haven aan de Zuidoostkust. De koks behoorden tot degenen, die het meest onder de ontploffing te lijden hebben gehad daar vet en olie overal rondspatten en onmiddellijk vlam vatten. Toen zij aan dek gerend kwamen, vertoonden hun kiee- ren brandgaten Sommigen hunner waren nogal erg getroffen. De bemanning harerzijds heeft hulde ge bracht aan de kalmte en het flinke gedrag van de pasagiers. in het bijzonder aan de moeders met jonge kinderen. Een lid der bemanning zei: 2 meisjes van drie en vijf jaar die met haar moeder met mij in de zelfde reddingboot waren, hebben zich bui tengewoon gedragen. ENGELSCH TANKSCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Britsche tankschip Liberty (8485 ton) is tijdens het weekeinde in de Noordzee ge zonken Naar men gelooft tengevolge van het stooten op een mijn. Men vreest, dat twintig man. waaronder de kapitein, om het leven gekomen zijn. Achttien overlevenden zijn gisteren uit Frankrijk in een K-anaal haven aangekomen. Een der reddingbooten was omgeslagen. FRANSCH PATROUILLEVAARTUIG VERGAAN. Naar bekend geworden is. is het Fransche patrouillevaartuig Barsac (1049 ton) Zater dag tijdens een zwaren storm ter hoogte van Vigo aan den grond geloopen. Het schip moet als volkomen verloren worden be schouwd. Men gelooft, dat omstreeks 10 op varenden om het leven gekomen zijn. 45 overlevenden zijn door een Spaansch vaar tuig te Vigo aan land gezet. geweren zijn gebruikt, is het aantal slacht- oflers betrekkelijk gering. Dat ls te danken aan vele redenen, o.a. aan het feit, dat wij er ln geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaatregelen te organiseeren. In één maand zijn 234 burgers gedood, 269 gewond en 210 licht gekwetst. Onge veer- 170 vijandelijke vliegtuigen met de bemanning zijn reeds neergehaald en onze weerstandskracht neemt snel toe, dank zij de vele luchtafweerwapens. die wij op den vijand buitgemaakt hebben." Tijdens een ontvangst van vertegenwoor digers van de bultenlandsche pers heeft minister-president Ryti een uiteenzetting gegeven van den economischen toestand van het land. Voor den oorlog was de economische toe stand van Finland zeer welvarend, doch op het oogenblik is deze zeer moeilijk ten gevolge van het gebrek aan arbeiders door de mobilisatie en door de moeilijkheid om werk te verschaffen aan allen, die uit de Industriecentra zijn geëvacueerd. De huidige gebeurtenissen elschen van Finland een krachtige economische poging, waarop het als vreedzaam land niet voor bereid was. zoodat het veel In het buiten land moet koopen. Finland heeft er evenwel steeds een eer in gesteld zijn verplichtingen na te komen, welke het door den oorlog moet aanvaar den. Uit Amerika is thans reeds een half mll lioen dollar naar Finland overgemaakt. Onder de gearriveerde vrijwilligers ls ook prins Ferdinand von und zu Liechten stein. Twee Fransche ambulances zijn in Stock holm gearriveerd. Zij zullen spoedig naar Finland vertrekken. De twee chauffeuses zijn mej. Henriette Mendelsohn en mevr. Rhea Wikman, de laatste een Finsche. die echter sedert het uitbreken van den oorlog voor het Fransche Roode Kruis werkzaam was. De twee vrouwen hebben een speciale boodschap van generaal Weygand voor veldmaarschalk Mannerheim bij zich. WEINIG SUCCES. Van Duitsche zü'de wordt gemeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben een verkenningsvlucht naar de Oostkust van Engeland en Schotland ondernomen. Daar bij zijn verscheidene gewapem'patrouille vaartuigen en koopvaardijschepen, die door deze vaartuigen geconvoieerd werden, aangevallen en vernield Alle vliegtuigen zijn onbeschadigd terug gekeerd. Hierover zegt het Britsche ministerie van luchtvaart: Vijandelijke vliegtuigen nebben onder dekking van den mist met bommen en machinegeweervuur aanvallen gedaan op twee koopvaardijschepen buiten de Oost kust van Schotland en op twee andere koopvaarders verder naar het Zuiden. De tot dusverre ontvangen berichten melden, dat geen ernstige schade is veroorzaakt en dat slechts één man licht werd gewond Een vijfde schip werd aangevallen door twee Heinkelmachines. Een aantal bom men werd neergeworpen en het schip be kwam schade. Gevechtsvliegtuigen werden de lucht in gezonden, maar tengevolge van het slechte zicht werd geen contact tot stand gebracht. Bij hun aanvallen op de scheepvaart voor de Oostkust hebben de Duitsche vlieg tuigen ook vijf Finsche visscherssmakken voor de Schotsche Oostkust met machine geweren beschoten. Niemand der opva renden werd echter gewond en de bootjes konden veilig thuiskomen. Het schijnt, dat een stoomschip de aan dacht van de visschersvaartuigen heeft af geleid en dat de vliegtuigen daarop koers zetten in de richting van dit schip. Later werd dien kant uit het geluid van ontplof fende bommen gehoord. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld. dat vijandelijke vliegtuigen sedert het uitbreken van den oorlog slechts drie maal een Britsch oorlogsschip met bom men hebben kunnen treffen Deze drie door Duitsche bommen getroffen oorlogsbo dems zijn de „Iron Duke", die als oefen schip dienst doet, de torpedojagei „Mo hawk" en de kruiser „Southampton". In het geval van de „Iron Duke" en dat van de „Mohawk" troffen de,bommen niet rechtstreeks doel, doch vielen zij wel zoo dichtbij, dat de bomsplinters schade kon den aanrichten. Er wordetop gewezen, dat het vliegkampschip „Ark Royal" zelfs niet beschadigd is. In talrijke duels met Duit sche vliegtuigen, zoo besluit men, hebben de Britsche oorlogsschepen steeds gezege vierd. Sb Over den aanval op het lichtschip wordt nog nader gemeld: Men gelooft, dat een man, een officier doodelijk getroffen is. De Duitschers richt ten bij tusschenpoozen gedurende een half uur machinegeweervuur op het schip. Twee en dertig man werden gewond, eenigep ernstig De laatsten zijn naar een zieken huis gebracht. Het lichtschip was juist buitengewoon vol. daar het manschappen aan boord had ter aflossing van de bemanning van andere lichtschepen. I UIT VLIEGTUIG VAN ONBEKENDE NATIONALITEIT. Officieel wordt uit Kopenhagen mede gedeeld, dat een vliegtuig van onbeken de nationaliteit twee bommen heeft laten vallen op het Deensche eiland Romoe, voor de Zuidwestkust van Denemarken. Het vliegtuig kwam uit Zuidwestelijke richting en verdween later naar zee. Gisteravond is in Engeland volgende officieele mededeellng gedaan: De toeneming der sterkte van het leger in Frankrijk heeft noodzakelijkerwijze eeni ge wijziging met zich meegebracht in de organisatie der noodige luchtstrijdkrach ten, terwijl dit tevens het beste middel was om de noodige coördinatie met en steun aan het leger te geven. In November j.l. werd deze aangelegen heid geheel overzien in het licht van de practische ervaring bij de uitoefening van controle over de R A F. bij den steun van het leger in Frankrijk. Als resultaat hiervan werden de volgende aanbevelingen goedgekeurd door het oor logskabinet. in begin December: „Er moet een commando over de Royal Air Force, dat alle eenheden der R.A.F. in Frankrijk zal omvatten gevormd worden. Het nieuwe commando zal genoemd wor den: Britsche luchtmacht in Frankrijk, en zal onder bevel staan van één luchtvaart- officier als opperbevelhebber. De luchtvaartofficier-opperbevelhebber zal dan tevens verantwoordelijk zijn voor het ln overleg met de betrokken opperbe velhebbers van het leger verzekeren van den meest doeltreffenden steun van de Britsche luchtstrijdkrachten aan het Brit sche expeditieleger en de Fransche legers aan het Westelijke front. Te zamen met den opperbevelhebber van de Fransche luchtstrijdkrachten zal hij tevens verantwoordelijk zijn voor de coör dinatie der operaties van de R.A.F. in Frankrijk met die van de Fransche lucht strijdkrachten". Deze regeling brengt geen wijziging met zich mede van het principe, dat het ver band tusschen het leger en de R.A.F. ls ge baseerd op de analogie der bestaande be trekkingen tusschen de marine en het kustcommando der R.A.F. en zal de nauw ste samenwerking verzekeren tusschen de strijdende troepen en luchtmacht. Luchtmaarschalk A. S. Barratt is aange steld tot opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Hij zal binnenkort zijn functie aanvaarden. Luchtmaarschalk Barratt is van begin 1936 tot het uitbreken van den oorlog com mandant geweest van den staf van het opleidingsinstituut voor de koninklijke luchtstrijdkrachten. Verleden jaar werd hij benoemd tot commandant der luchtstrijd krachten in Indië, doch in stede van zijn functie te aanvaarden, werd hij de voor naamste verbindingsofficier der koninklijke luchtstrijdkrachten in Frankrijk bij het Fransche leger en de luchtmacht. BINNENLAND. Het vergaan van het motorschip „Truida" (2e Blad). Na de mijnontploffing te Huisduinen (Bin nenland, 3e Blad). Ernstige autobotsing bij Monnikendam (Gemengd, 3e Blad). Twee slachtoffers van kolendampvergifti ging te Roermond (Laatste Berichten, le Blad). Het ijs in de omgeving; in het algemeen nog beter dan verleden week (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Lustelooze markt - Hier en daar iets lager koersen - Scheepvaartaandcelen prijshoudend - Amerikanen ongeanimeerd - Beleggin gen kalm. BUITENLAND. Chamberlain zegt: alle actie is op den oorlog gericht (3e Blad). Hoe de Finnen den Moermansk-spoorweg beschadigden (3e Blad). Communistische incidenten in de Fransche Kamer (2e Blad). Weer eenige schepen slachtoffers van mijnen (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Meest matige tot zwakke Ooste lijke tot Zuidoostelijke wind. Hel der tot lichtbewolkt. Droog weer. Des nachts strenge, overdag ma tige tot lichte vorst. United Press meldt: Naar verluidt, hebben 'de plaatselijke lei ders der nationaal-socialistische partij en de blokwachten van een aantal der belang rijkste steden in Duitschland opdracht ge kregen, nauwgezette rapporten uit te bren gen aan het hoofdkwartier der partij in zake de mentaliteit der bevolking ten op zichte van den oorlog. Er wordt aan her innerd. dat Hitler bij den aanvang van den oorlog de chefs der nat. soc. beweging verantwoordelijk heeft gesteld voor de handhaving van het moreel in de onder hun bevel staande districten, terwijl hij verklaarde, dat hij niet wenschte te hoo- ren, dat deze er in eenig deel van Duitsch land op achteruit ging. Teneinde deze rap porten te kunnen samenstellen hebben de z.g.n blokwachten zij. die namens de partij verantwoordelijk zijn voor een klein aantal woningen instructie ontvangen om bij hun blokleiders nauwkeurige in lichtingen te verstrekken in zake den juis- ten staat der meeningen en gevoelens in de woningen, die onder hun toezicht staan. De eigenaars van levensmiddelenwinkels, die leden van de nat. soc beweging zijn, hebben opdracht nauwkeurig te letten op de reacties der huisvrouwen, wanneer hun wordt verteld, dat bepaalde levensmiddelen schaarsch worden of niet meer te verkrij gen zijn. Naar verluidt, hebben vele win keliers instructies ontvangen om ln hun winkels geen politieke discussies meer toe te staan en een waakzaam oog te houden op klanten, die in het bijzonder mopperen Dit gemopper van huisvrouwen in plaatse lijke kruidenierswinkels tijdens het doen der marktinkoopen is de laatste paar maanden ten zeerste toegenomen, zooals door vele neutrale buitenlanders in Ber lijn woonachtig, werd geconstateerd. In het bijzonder heeft men bezwaren tegen het invoeren der kleedingdistributiekaarten, waardoor de vrouwen per jaar slechts zes paar kousen zullen kunnen krijgen. Ook in de armere districten, waar men bij den aankoop van kolen soms urenlang moet wachten in een barre koude, wordt de stemming er niet beter op. De eigenaars van kleine restaurants hebben opdracht ontvangen zoo weinig mogelijk politieke gesprekken toe te staan en bezoekers, die bijzonder luid spreken, wanneer de Duit sche radio de nieuwsberichten uitgeeft, den toegang te ontzeggen. Zij moeten er ook voor zorgdragen dat de luidsprekers dus danig staan opgesteld, dat elke bezoeker ze duidelijk kan hooren. De nazi-leiders pro beeren ook tegen te gaan. dat de radio in enkele restaurants wordt afgezet, wanneer de nieuwsberichten beginnen, hetgeen naar men aanneemt meer en meer een gewoonte wordt, zy zün gewaarschuwd dat hun ver gunning zal worden ingetrokken Indien kwaad opzet aanwezig is Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In alle Duitsche bedryven, waar de tien- urige werkdag bestaat, worden cantines ingericht, waar de arbeiders eens per dag tegen betaling van 20 tot 40 pfennig een wannen maaltyd kunnen gebruiken Op het oogenblik zyn er reeds 6750 van deze can tines voor ongeveer 4 200 000 arbeiders Be dryven van kleineren omvang richten een gezamenlyke cantine in By medische con trole is gebleken, dat de gezondheidstoe stand in fabrieken, waar warme maaltyden worden verstrekt, veel beter is.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1