BINNENLAND UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 Januari 1940 Derde Blad No< 24475 De verbinding Amsterdam-Het Gooi SANOSTOL AKKER TJES 80sfe Jaargang De beslrijding van onder het het miltvuur vee Distributie van boonen begint 19 Januari In den GEMENGD NIEUWS Huis leeggeplunderd te Hengelo Rheumatische pijnen KRACHTIGE MAATREGELEN VAN DE OVERHEID. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de sterke verbreiding van het miltvuur onder het vee, is men tot de conclusie gekomen, dat de verwerking van niet-ontlijmd been dermeel in mengvoeders gevaar kan opleve ren voor miltvuur. Gebleken is, dat in de mlneralenmengsels, bereid door de Utrechtsche krachtvoeder- fabriek „De Adelaar" te De Bilt, beender meel in plaats van ontlijmd beendermeel voorkomt. In verband hiermede werd op last van den Inspecteur voor de Volksgezondheid te Amersfoort, dr. Sj. Douma, in deze fabriek een onderzoek ingesteld, waarbij een partij mineralenmengsels in beslag werd genomen en voor onderzoek naar den Veeartsenijkundigen Dienst te Utrecht werd opgezonden. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat de Regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en de veehouderij bij besluit van 5 Januari j.l. heeft bepaald, dat aan erkende distribuanten van mineralen- mengsels en mengvoeder tot nader order niet wordt toegestaan van genoemde krachtvoederlabriek mineralenmengsels te betrekken. In de fabriek „De Adelaar" ls, in afwijking van de door de overheid vastgestelde meng- voorschriften beendermeel gebruikt in plaats van ontlijmd beendermeel. Mineralen op zichzelf kunnen nooit gevaar voor miltvuur opleveren. Dit geldt ook voor ontlijmd been dermeel, dat zóó hoog verhit wordt, dat alle sporen gedood zijn. Ook andere mineralen kunnen geen sporen bevatten. Anders staat het evenwel met beender meel, dus niet-ontlijmd beendermeel. De door de overheid tegen „De Adelaar" genomen maatregelen, het intrekken van de vergunning tot het afleveren van mineralen mengsels en mengvoeder, is geschied, omdat de fabrikant in strijd met de voorschriften heeft gehandeld. In de circulaire, welke de regeeringscom missaris voor den Akkerbouw en de Veehou derij aan de distribuanten heeft gezonden, wijst de Regeeringscommissaris nog op het volgende: „Daar slechts mineralenmengsels, samen gesteld overeenkomstig de voorschriften van het Rijksbureau mogen worden verwerkt, dient u de sinds 27 November 1939 van ge noemde fabriek betrokken mineralenmeng sels alsmede het mengvoeder, waarin die mineralenmengsels zijn verwerkt, af te zon deren en ter beschikking van de regeering te houden. Voorts dient u, ingeval u mine ralenmengsels, afkomstig van „De Adelaar" na 27 November 1939 hebt doorverkocht, de koopers daarvan met het bovenstaande in kennis te stellen, onder de mededeeling, dat de daarin opgelegde verplichtingen ook voor hen gelden. Den distribuanten wordt in deze circulaire tevens verzocht een schriftelijke opgave van bovenbedoelde koopers benevens de ver kochte hoeveelheden ten spoedigste te ver strekken aan het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening ln Oorlogstijd, afd. Veevoeder distributie, Lange Voorhout 10, 'sGraven- hage. De plaatselijke politie te De Bilt heeft opdracht gekregen controle uit te oefenen op de fabriek, opda tgeen mine ralen-mengsels deze fabriek meer ver laten. »/i POND BOONEN OF CAPUCIJNERS OF ERWTEN PER MAAND. Officieel wordt thans bevestigd dat de distributie van boonen (waaronder ook vallen bruine en witte boonen), grauwe erwten en capucijners op 19 Januari zal aanvangen. Het rantsoen bedraagt, gelijk reeds door ons werd aangekondigd, slechts 'It pond boonen of capucijners of grau we erwten voor ongeveer een maand, namelijk van 19 Januari tot en met 15 Februari. Voorts wordt meegedeeld, dat tege lijkertijd met den aanvang van de boonendistributie de distributie van groene en splitenvten beëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consumenten weer hersteld wordt. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplage). DE TENTOONSTELLING IDEAAL WONEN. Faillissementaanvrage te wachten. De nationale tentoonstelling Ideaal Wo nen, welke ind en zomer te 's Hertogen bosch is gehouden, is geen succes geworden Ze leverde een tekort van een kleine f. 40.000 op. De voornaamste schuldeischers verscheidene leveranciers hebben hun rekeningen slechts voor een klein deel be taald gekregen hebben thans besloten het iaillisement aan te vragen. „N.R.Crt.". DE O. 22 OP 20 JANUARI TE WATER. De Nederlandsche onderzeeboot O. 22, in aanbouw op de werf der N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde", zal Zaterdag, 20 Januari as. te water worden gelaten De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenoote van den hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst, J. C. van Pappelendam. F. K. J. HERINGA, t In 67-jarigen ouderdom is te 's-Graven- hage overleden de heer F. K. J. Heringa, oud-raadadviseur van het departement van economische zaken. De heer Heringa werd 12 December 1872 te Losser geboren. Hij werd opgeleid als marine-officier en was van 1893 tot 1900 als zoodanig aan de Koninklijke Marine verbonden. In 1900 verkreeg hij eervol ont slag uit den zeedienst en aanvaardde hij een positie in de suikercultuur in Ned.- Indië, vanwaar hij als administrateur eener suikerfabriek in 1911 repatrieerde. Hier te lande was de heer Heringa voor verschillende ondernemingen werkzaam. In 1913 werd hij naar Zuid-Amerika uit gezonden en in 1918 was hij weder hier te lande om zijn socialen arbeid ln den oor logstijd voort te zetten als directeur van een rijksbureau. De uitbreiding van het crisiswerk door concentratie leidde er toe, dat hij in 1921 met den rang van admini strateur werd benoemd tot chef van de af- deeling handel en nijverheid van het toen malige departement van arbeid, handel en nijverheid, welke functie hij tot 1932 bleef vervullen. Verder was de thans ontslapene regeeringscommissaris bij binnen- en bui- tenlandsche maatschappijen en instellin gen. In 1932 werd hij benoemd tot raad adviseur aan het departement van econo mische zaken. De heer Heringa was verder voorzitter van den raad van beheer der stichting economisch instituut voor den midden stand. Hij was ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. DE EXTRA-TOESLAG VOOR DEN BOTEREXPORT NAAR ENGELAND. Op vragen van den heer Algera, betref fende de extra-toeslagregellng voor den boterexport naar Engeland gedurende het tijdvak van 812 September 1939, met name of het waar is, dat de Nederland sche zuivelcentrale slechts mededeeling heeft gedaan aan een beperkt aantal ex porteurs en niet aan alle, en dat de rege ling slechts voor eerstgenoemde exporteurs heeft gegolden, heeft de minister van eco nomische zaken voor wat het laatste be treft, bevestigend geantwoord. Het betrof hier een uitzonderlijken maat regel, welke op korten termijn diende te worden getroffen, ten einde een anders te verwachten belangrijke daling van de com- missle-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit practLsche overwegin gen is derhalve aan een beperkt aantal ex porteurs, n.l. de dertien grootste, gelegen heid gegeven in het tijdvak van 8 t/m 11 September boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderhavige toeslagregeling gold, hebben van de niet ingeschakelde exporteurs drie exporteurs eveneens een beperkt quantum boter naar Engeland uitgevoerd. De minister heeft besloten, ook aan deze exporteurs alsnog den extra-toeslag te doen toekennen. VEREENIGING VAN BURGERWACHTEN. De voorzitter van de Nederlandsche ver- eeniging van burgerwachten, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal op 1 Februari a.s„ na een vierjarige ambtsvervulling, deze functie nederleggen. Den heer Den Tex, die tevens burge meester is van Bloemendaal, heeft dit be sluit genomen op grond van de overweging, dat in de tegenwoordige omstandigheden, nu zooveel nieuwe maatregelen zeer veel werk medebrengen, beide functies voor hem onvereenigbaar zijn. AMELAND GEÏSOLEERD. De met postboot „Lauwerszee" die Zaterdag vijftien passagiers en de post van Vrijdag op weg van Holwerd naar Nes in het ijs was vastgeloopen, doch Zondag Nes wist te bereiken, kon gisteren door den lagen waterstand en den ijsgang de Wad den niet bevaren. Ameland zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aange zien de vorst thans met krachtigen wind gepaard gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn. Voor al voor de militaire verlofgangers en de zeelieden is deze toestand hoogst onprettig. De eilandbewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K.L.M., die de Amelanders uit hun isolement zou kunnen verlossen. EEN LEGENDARISCHE SOLDAAT. Er is dezer dagen op Loosdrecht een sol daat geweest die zonder te weten wie hij voor had, Prinses Juliana gevraagd heeft een baantje met hem te rijden, aldus het „Vaderland". De vriendelijke uitnoodiging werd even vriendelijk afgeslagen. Het ver haal is van mond tot mond gegaan, en zoo is de soldaat een soort legendarische figuur geworden. Niemand weet echter wie hij is en waar hij is, maar het voorval is gebeurd, want enkele menschen hebben het gezien. Een van de belangrijkste hoofdverkeers wegen in ons land, n.l. de verbinding Am sterdamHet Gooi, zal afdoende worden verbeterd, zoo meldt ons de A.N.W.B. De gemeente Amsterdam zal met rijks- steun een nieuw weggedeelte aanleggen tusschen het onlangs in bedrijf genomen Amstelstation en de Duivendrechtsche brug, terwijl het aansluitende gedeelte Dui vendrechtsche brugHartveldsche brug zal worden verbeterd, een en ander op zooda nige schaal, dat een aan hooge eischen be antwoordende uitvalsweg wordt verkregen. Van de Hartveldsche brug tot km. 5.470, dat is iets buiten de bebouwde kom van Diemen, is de verbetering van den rijksweg in uitvoering; hier komen twee gescheiden rijbanen voor snelverkeer met een parallel weg voor plaatselijk- en wlelrijdersverkeer. Helaas kan men in dit weggedeelte niet aan een gelijkvloersche kruising ontkomen, n.l. bij de ophaalbrug over de Weesper Trek vaart (km. 4,930) welke binnenkort voor het verkeer zal worden opengesteld. In het verdere weggedeelte was het mo gelijk voor het snelverkeer alle gelijkvloer sche kruisingen te vermijden; ook het be ginsel van de gesoheiden rijbanen kon hier worden doorgevoerd, behalve op het weg- vak, waarin de brug over het Merwedeka- naal is gelegen. Ondanks opbreken van de trambaan aldaar, is hier geen grootere breedte te verkrijgen dan 12 M. Zonder zeer hooge kosten zijn de brug en de toeleidende viaducten niet zoodanig te verbeteren, dat de noodige breedte wordt verkregen voor twee gescheiden rijbanen met een midden berm. De beide banen voor het snelverkeer krijgen de normale breedte van 6,25 m. met 2 kantstrooken van 0.50 m. Zij worden ge soheiden door een middenberm, waarvan de normale breedte van 4.50 m. ln het bebouw de deel van Naarden-Bussum (Meersteeg tot Crailo) wegens gebrek aan ruimte moest worden teruggebracht tot 1.50 M. Daardoor is het niet mogelijk hier een beplanting aan te brengen, die fungeert als scherm tegen de verblindende verlichting, maar dit is geen bezwaar, omdat het de bedoeling is den ge- heelen weg te verlichten, zoodat hier met kleine lichten kan (en moet) worden ge reden. Naast de autobanen worden doorloopende parkeeerstrooken aangebracht, waarvan de normale breedte van 2.50 M. in de bebou wing wordt teruggebracht tot 1.50 m., ter wijl deze op enkele plaatsen waar geen vol doende ruimte is, zullen ontbreken. Ten behoeve van het gewone verkeer en van het locale verkeer worden ter weers zijden parallelwegen aangebracht ter breedte van 5 a 5.50 M. In verband met het drukke verkeer, dat hierop te verwachten is, vooral ln het bebouwde deel, zal hierop uit sluitend verkeer in één richting zijn toe gestaan. Om aan de hierdoor ontstane bezwaren voc- het locale verkeer tegemoet te komen, zullen op verschillende plaatsen de paral lelwegen onderling worden verbonden door tunnel met beperkte hoogte (voor perso nenauto's) onder den hoofdweg. Voor het rijwielverkeer wordt aan de Noordzijde een rijwielpad aangelegd van 4 m. breed voor verkeer in beide richtingen; op enkele plaatsen wordt dit onderbroken en zal de parallelweg tevens moeten dienen voor het rijwielverkeer. Waar dit in de be bouwde streken noodig is, wordt ook aan de Zuidzijde een rijwielpad aangelegd, dat dan een breedte krijgt van 2 m. Voor de voetgangers wordt waar noodig gezorgd door aanleg van voetpaden ter breedte van 2 m. Het ls begrijpelijk, dat de ombouw van een bestaanden weg voor gemengd verkeer tot autosnelweg binnen de beschikbare be perkte ruimte bouw van verschillende in teressante kunstwerken noodzakelijk maakt. Bij Jan Tabak bijv. zal de bestaande weg over een paar honderd meter moeten zak ken en zullen de beide autobanen onder den Brediusweg worden doorgevoerd. De paral lelwegen kruisen dezen a- niveau Voor de rijwielpaden, welke ter weerszijden van de parallelwegen liggen is hier geen plaats. Deze worden hier onder de parallelwegen aangelegd. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het dikwijls buitengewoon drukke rij wielverkeer niet den eveneens heel drukken Brediusweg a niveau kruist. Op het thans zoo <*evaarlijke kruispunt met den Hilversumsohen weg, km. 26,5 zal de nieuwe weg hieroverheen worden gevoerd en zullen hieronder tunnels worden ge maakt ten behoeve van de langs den hoofd weg gelegen rijwielpaden. De kosten van de geheele verbetering, be rekend op de voor-oorlogsche prijzen, zul len rond 8 millioen bedragen en het ligt in de bedoeling dit werk thans in den kortst mogelijken tijd te voltooien. Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met haar foto er op! Want dat is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en D! Sanostol, noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor U! De „familieverpakking" van f. 2.75 is 21 j X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger „Het lekkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA 5857 (Ingez. Med.) DE DIEVEN MOETEN VERSCHEIDENE MALEN ZIJN TERUGGEKOMEN. Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben onbevoegden zich de laatste dagen toegang verschaft tot de woning van mr. R. Fr. aan de Deldenerstraat te Hengelo (Overijseli. Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis zijn zij binnen gekomen. Zij schijnen op hun gemak te werk te zijn gegaan. Alle kamers zijn aan een grondig onderzoek onderworpen en wat van hun gading was. hebben de dieven meegenomen. Een pak kleeren stond klaar om te worden gehaald. De inbraak werd gistermiddag ont dekt, toen een leverancier van de fa milie zich naar den achterkant van het huis begaf, om te zien, of de bewoners terug waren. Hij zag de uitgesneden ruit en toen hij naar binnen keek, ont dekte hij, dat alles overhoop was ge haald. De man waarschuwde de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning. Alle kasten waren doorzocht en grootendeels leeggehaald. Ook voorwer pen van grooten omvang, zooals een radio-toestel, een stofzuiger, dekens, beddegoed, schilderijen van bijzondere waarde, een fiets, enz. waren verdwe nen. Alles wijst er op, dat de inbrekers verscheidene keeren een bezoek aan het huis hebben gebracht. De sleutel van de achterdeur hebben ze meege nomen en zoo konden zij zich telkens toegang verschaffen. Men heeft even wel geen spoor van opzettelijke vernie ling kunnen vinden. Wat de heeren niet konden gebruiken, hebben zij rustig la ten staan. De linnenkasten zijn leegge plunderd. De politie waarschuwde onmiddellijk den bewoner. Hij is terstond teruggekeerd, doch hij kon nog niet precies opgeven, wat er zoo al vermist wordt. Vast staat evenwel, dat het gestolene een groote waarde ver tegenwoordigt. BOERDERIJBRAND TE BREDA. Gisteravond om kwart over acht is brand uitgebroken in de groote boerderij toebe- hoorende aan de wed. Bielars en verhuurd aan den landbouwer Verlijsen, aan de Mo lengracht te Breda. In enkele minuten stond de geheele schuur, welke was gevuld met den oogst van dit jaar en een groote hoeveelheid hooi, in lichte laaie. Dank zij de hulp van toegeschoten militairen konden 24 stuks vee in veiligheid worden gebracht. Twee paarden echter konden niet meer worden gered. Zij kwamen in de vlammen om. Tengevolge van den gunstlgen wind en het krachtig ingrijpen van de brandweer kon het woonhuis met stal en een bijschuur worden behouden. De zeer groote landbouw- schuur brandde tot den grond af. De oor zaak van den brand is onbekend; verzeke ring dekt de schade. VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Te Ressen is de 70-jarige landbouwer Evers Zaterdag van den hooizolder op zijn boerderij op de deel gevallen. De man werd zwaar gewond en is thans aan de gevolgen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Zeven dooden en achttien gewonden. Op den avond van den zesden Januari is tijdens slecht weer en mist een trein met verlofgangers, welke ln de buurt van Orly (Frankrijk) met geringe snelheid reed, aangereden door een trein met andere ver lofgangers, welke volgde. Er zijn zeven dooden en achttien gewonden te betreuren. De mist is klam en dicht, wie buiten komt uit zijn warme huis, heeft het gevoel alsof men hem zóó dat hij uit het bad stapt een natten kouden handdoek om slaat. Elke straatlantaarn heeft een gouden aureool, maar ik durf er slechts even naar te kijken, want het trottoir is spiegelglad, zoodat ik zorgvuldig die plekjes zoek om mijn voet op te zetten, waarop de liefde rijke hand der buren asch heeft gestrooid. Zoo schuifel ik naar de bushalte, waar een oude heer apathisch converseert met een even oude dame, „Bereidt U maar voor op et allerergste, zee de dokter tege me vrouw", hoor ik hem met een grafstem vertellen op het oogen- blik van mijn nadering. „Zoo heb ik er af- geloope winter drie verloren, zee-die. Ja, ja, dat was een hééle schrik...." „Tjé-tjé", beeft de oude dame terug, en ik verwacht al half dat zij nu zal vragen of meneer toen nog is doodgegaan. Maar ze vraagt niets. Met ongeduld heeft ze ge wacht op de kans om te vertellen hoe na zij aan het graf is toegeweest: „Toen ik longe-ontstekmg had. had ik een dag- en een nachtzuster, en wat dat oploopt! Maar ik kon niet zonder óppas, hè?" „Allicht niet", beaamt de ander weer. „Bij m ij n bed moest gedurig iemand „En wat ik zegge wou, ik kreeg an één stuk lucht uit een flesch, vanwege asdat ik gevaar liep te stikke „Dat had ik óók", verzekert meneer ijverig. „Als ze die flesch weghaalde, dacht ik, dat ik zóó ging, dan hapte ik as een visch op het „Ik had het an allebei me longe, da's natuurlijk érg gevaarlijk „Anders ikke! An allebei de kanten ware ze angedaan, de dokter wilde me nog naar et ziekenhuis hebbe, maar dat wou me vrouw niet, want d'r eige zuster is in et ziekehuis gestorve. Die had et an d'r lever, ziet U?" „Heb ik óók gehad", haast mevrouw zich te onthullen. „Ik zag zoo geel as safraan en me man had me dochter al gewaarschuwd, dat het elk oogenblik kon afloope „Nee", zucht meneer weer, „Me lever is gelukkig bést, maar me hart! Dat slaat af en toe over. Zoo maar vezéls.Staat het inééns kepleet stil. U begrijpt, as et es een keer niet opnieuw begint „Da's onze lééftijd", aldus mevrouw. „Ik heb et soms zóó benauwd, dan is et net, asof een reuze-hand me hart „Nou, U mag nog blij wezeMt eigeste broer heeft een maagzweer, die kart geen stuk ete meer in-houwe „O, maar dat kenne anders bést zenuwe weze, die slaan soms op de maag en dan heet dat maar ineens een maagzweer Ik voel me bepaald minder lekker, dan toen ik van huis ging. Maar onwillekeurig blijf ik luisteren naar deze bemoedigende gedachtenwlsseling. Meneer is thans verontwaardigd: „Zenuwe? Ken iemand dan bloed op- geve uit ze maag van de zenuwe? Me broer „Me zuster zaliger. „Ik hoor de busluistert meneer. En dan zegt mevrouw opgewekt, en mijn kin zakt tot op mijn das van ontstelde ver bazing: „Wat de tijd toch nog vliegt, hè, as je effe gezellig staat te prate "AKKERTJES" werken nier al leen pijnstillend maar se ver- wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. - helpen direct! 5856 (Ingez. Med.) AANSLAG OP DEN BOULDER-DAM BERAAMD? Uit Washington wordt gemeld: Het fede rale recherchebureau heeft een complot ontdekt, dat zich ten doel stelde den Boul- derdam in de lucht te laten vliegen. De Boulderdam voorziet een deel in het Wes ten der Vereenigde Staten, o.m. Los Ange les. van electrischen stroom. Volgens wel ingelichte kringen zou het complot ge smeed zijn door agitatoren, die in loon dienst staan van een internationale revo- lutionnaire organisatie, met het doel de vliegtuigfabrieken in Californië stil te leg gen. De federale autoriteiten hebben alle aljihfheidsmaatregelen genomen. AANSLAG TE LONDERRT. (▼steravond is van de straat af een bom geworpen in het hoofdbureau der speciale politie van Ulster te Londonderry (Ier land). Twaalf politiebeambten bevonden zich op het oogenblik van den aanslag in het gebouw doch er zijn geen gewonden. DALADIER HEEFT EEN ONGEVAL. Hij hervatte reeds zijn werkzaamheden. De Fransche minister-president Daladier heeft gistermiddag een ongeval van niet ernstigen aard gehad. De dokters hebben vastgesteld, dat de middelvoetsbeentjes van een der voeten gebroken zijn. Zij zijn gezet en de toestand van den premier is bevredigend. Later meldt Havas nog: Na door de dok ters behandeld te zijn, heeft Daladier zich naar het departement van oorlog begeven, waar hij zijn werkzaamheden onverwijld heeft hervat. SCHOUWBURG INGESTORT. Te Taiue. nabij Povoalanhoso (Portugal) is een geimproviseerde schouwburg, waarin de katholieke arbeidersjeugd een voorstel ling gaf, ingestort. 150 kinderen werden gewopd doch »i^ ernstig.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9