Nederland in een ijsbaan veranderd Voor hen, die lijden URODONAL Ongelukken in de omgeving LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 9 Januari 1941 mum /TllKKtM Regen en vorst veroorzaken ontelbare val- en glijpartijen Ongelukken te Haarlem en Anna Paulowna. WEERBERICHT. SPORT Nederland-België op 21 April OFFKIEELE KENNISGEVING AGENDA Tengevolge van de gladheid Dagblad reclame is niet te vervangen Zooals net weerbericht van gistermorgen reeds voorspelde is in den loop van giste ren de temperatuur over een groot gedeelte van ons land belangrijk gedaald. Reeds dit alleen zou, gezien den voorafgaanden neer slag, gladheid hebben veroorzaakt. Toen echter tijdens deze temperatuursdaling wederom regen begon te vallen, verander den ln zeer snel tempo de wegen in ijs banen. met alle onaangename gevolgen van dien. Vóór de temperatuursdaling was de warme bovenlucht verzadigd van water damp. Bij de plotselinge afkoeling ont stond de regen, die onmiddellijk na aanraking met den kouden grond be- Voor fietsers was het al spoedig een waagstuk, door te rijden De meesten stap ten dan ook af en trachtten loopende hun doel te bereiken. Ook dit echter ging niet zonder de noodige moeilijkheden gepaard. In de zonderlingste houdingen glibberden de voetgangers over den weg en van brug- hellingen af. Het autoverkeer was genoodzaakt, op vele plaatsen stapvoets te rijden. Aanvan kelijk was het tramverkeer de eenige nor maal loopende vervoersmogelijkheid, maar al spoedig ontstond ook hierin vertraging door het vastvriezen van wissels en het af zetten van ijzel op de draden. ONTELBARE KLEINE ONGEVALLEN. Meerendeels leidden deze omstandig heden tot onschuldige valpartijen; op an dere punten echter hadden ongevallen van min of meer ernstigen aard plaats. In Amsterdam rukten de wagens van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst Barometerstand. Gistermiddag 2 uur; 768. Hedenmiddag 2 uur: 780. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De groei van het gebied van hoogen lucht druk ln de Baltlsche staten heeft nog geen einde genomen. De luchtdruk is er thans tot zeer hooge waarden gestegen en de tempera tuur tot beneden 30 graden gedaald. In Roe menië is de luchtdruk slechts weinig lager dan in de Baltische staten en komen temperaturen nabij —20 graden voor. Het geheele Oosten maakt thans deel uit van den continentalen Russischen en Slberischen winterantieycloon, die zich over het geheele Westen tot waarschijnlijk reeds over de Brit- sche eilanden, althans over Engeland en Schot land, uitstrekt. Vermoedelijk zal de Westelijke uitbreiding in Zuidwestelijke richting doorgaan tot de Pyreneeën en het Westelijk Mlddelland- sche zeegebied. Een scherpe tegenstelling met dit gebied van koude over het vasteland vormen de hooge temperaturen op den oceaan. De strooming van warme lucht langs den Zuidoost- en Oostrand van de oceaandepressie brengt tot hoog ln het Noorden en tot diep ln de Poolzee temperaturen boven het vriespunt. Beerenelland en Spits bergen melden temperaturen van plus 3 en plus 2 graden en in het Zuidwesten van IJsland en op de Paroer kan men spreken van Rivlera- temperaturen. De randstorlngen blijven ver in het Westen en brengen zoowel op de Azoren als op IJsland zware regens en kort durende stormen. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: betrokken, krachtig, O. wind. temp. —6 gr. C.. min. —5 gr. C., neerslag 1 m.M. Vlissingen: betrokken, matig. O. wind. temp. 3 gr. C.. min. 3 gr. C.. neerslag 3 m.M. De Bilt: zwaarbewolkt, matig. O.N.O. wind. temp —6 gr. C., min. —6 gr. C., neerslag 1 m.M. Groningen: betrokken, krachtig. O. wind. temp. —7 gr. C., min. —7 gr. C. Maastricht: betrokken, matig. N.O. wind. temp. —3 gr. C., min. —3 gr. C., neerslag 2 m.M. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: —6 gr. C. (21 gr. P.). 9 uur voorm.: 6 gr. C. (21 gr. F.). 12 uur 'smidd.: —3 gr. C. (27 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK A. ZEE Voor Woensdag Voorm. te 3 uur 05 min.; nam. te 3 u. 29 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 4.37 nam. tot 7.36 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. S Januari: op 7 uur 29; onder 16 uur 34. tusschen een en negen uur 46 maal uit. De meeste van de slachtoffers konden naar huis vervoerd worden, enkelen moesten met een hersenschudding of beenbreuken in een ziekenhuis worden opgenomen. In Den Haag waren tusschen vijf en zeven uur alle ziekenauto's, twintig in ge tal. ononderbroken op weg om slachtoffers van de gladheid op te halen. Doktoren werkten er onder hoogspanning aan het zetten van gebroken ledematen. In het Gooi was de toestand na korten tijd bedenkelijk. De weg AmsterdamLaren was een ijsbaan, waarop de auto's aanvan kelijk met een slakkengang voortkropen. De Gooische bussen hielden het nog lang uit, maar ook daaraan kwam tegen vijf uur een einde. De chauffeurs achtten het niet geraden, verder te gaan. De weg was be zaaid met forensen-auto's, die schots en scheef over den weg stonden. Bij den .terugkeer van den grooten fo- rensepstroom tusschen vijf en zes uur werd de toestand hachelijk. De rijksweg tus schen de behangselfabriek en Diemen leek één groote parkeerplaats. Het duurde voor vele forensen anderhalf uur, voor zij het Gooi bereikten. Sommigen waren zoo ver standig om terug te keeren en via de stad naar het Centraal Station te rijden. Niet alleen bij de groote steden, ook bui ten was de invallende vost oorzaak van vele onaangenaamheden Het wegverkeer in Zuid- en Oost-Gelder land werd volkomen ontwricht. Men telt in den omtrek van Nijmegen nog zeer veel macadamwegen. De sneeuw, die de vorige week hier overvloedig gevallen is, was tot een harde massa vastgereden en toen gis terochtend vroeg de dooi intrad en het bovendien begon te regenen, werden deze wegen spoedig met een watervlak bedekt. De vorst maakte hier een spiegelglad weg dek van. Vooral in de Betuwe en in het land van Maas en Waal was een hoogst gevaarlijke toestand ontstaan en op de Waal- en Rijn dijken was verkeer practisch geheel on mogelijk. Het aantal van den weg geraakte auto's, die geen schijn van kans meer had den op den beganen weg te komen, was legio Het autobusverkeer, dat hier in uit gestrekte streken het eenige communica tiemiddel is, werd volslagen gestremd. Nog erger was het met de verbindingen naar de over-Betuwsche dorpen, waarop een uurdienst gereden wordt. Hier kwamen sommige bussen zelfs vele uren te faat. Van aansluiting op verbindingen naar den Achterhoek en de Graafschap, was natuur lijk heelemaal geen sprake meer. Dat was zuiver afhankelijk van het toeval. Het verkeer van de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.), van de Ned. Spoor wegen over den Afsluitdijk moest gister middag worden gestaakt. Ook de West-Friesche Auto-Car Onder neming (W.A.C.O.) heeft in verband met de gladde wegen de autodiensten op West- Friesland stopgezet. Om half vijf vertrok ken de laatste bussen van Hoorn. De dien sten op Amsterdam waren reeds tegen den middag gestaakt. WINKELPUI VERNIELD. In Haarlem reed om half drie een Brock- waybus tegen de pui van een winkel in de Leidschestraat. De gevel werd geheel ver nield en de auto drong een eind den win kel binnen. Persoonlijke ongelukken vie len evenwel niet te betreuren. Op de Oude Groenmarkt kwam een ser geant, die zijn verlofdagen in Haarlem doorbracht te vallen en brak zijn sleutel been. Een vreemd avontuur beleefde een melk handelaar. Toen hij met zijn motorbakfiets op de Richard Holkade reed, slipte hij, gleed over den berm en belandde, nog steeds op het zadel zittend, met zijn voer tuig op het ijs van de Gouwwetering. Ge lukkig was dit sterk genoeg om „het ge val" te torsen. Omstanders brachten een en ander op den wal. Een zwaar beladen vrachtauto uit Assen delft reed op de Jan Gijzenbrug door een der leuningen, maar bleef gelukkig met een der wielen boven het ijs hangen. Op den Rotterdamschen weg te Rijswijk zijn verschillende auto's op elkaar gereden. Een personenauto, bestuurd door A. K. uit Overschie, slipte en vernielde eenige langs dien weg staande hekken. De auto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken vielen ook hier niet te betreuren. DAME ERNSTIG GEWOND TE ANNA-PAULOWNA. Kort na elkaar zijn omstreeks twee uur nabij de brug over het Balgzandkajiaal te Anna Paulowna twee ongelukken gebeurd. Even over de brug, in de bocht van de Lelystraat, reed een personenauto door de gladheid tegen een verkeersbord. Het voer tuig maakte vervolgens een slag om en botste met het achterste gedeelte tegen een hek, dat vernield werd. Daarna stortte de wagen van den hoogen berm en bleef beneden naast het Balgkanaal liggen. In de auto werd niemand gewond. Eenige oogenblikken daarna wilde de be stuurster van een auto uit Wieringen en kele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg tegen een muurtje, waarvan een klein gedeelte voor in de auto drong. De eenige inzittende, mevrouw Scholts uit Den Oever, geraakte bekneld tusschen stuur en zetel. Zij liep een hoofdwonde op en brak een been en enkele ribben. Zij werd naar het Marine-hospitaal te Den Helder vervoerd. VOETBAL. IN MEI OF JUNI NAAR NOORWEGEN. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft, naar de Sportkroniek" meldt, aan het verzoek van den om den in Nederland te spelen wedstrijd NederlandBelgië één week vroeger te spelen dan oorspronkelijk vastgesteld, voldaan, zoodat de datum voor dezen wedstrijd, die in Amsterdam plaats vindt, bepaald is op 21 April. Van den Luxemburgschen Voetbalbond is bericht ingekomen, dat de wedstrijd Luxem burg—Nederland zal worden gespeeld op 12 Mei. Besloten ls den aan Noorwegen toegezegden return-wedstrijd in Mei of begin Juni te spe len onder voorbehoud van het recht om daar van op korten termijn af te zien. indien dc om standigheden daartoe aanleiding geven. Het bestuur besloot eenstemmig om geen in terland- of semi-interland-wedstrijden te spe len tegen vertegenwoordigende elftallen van bonden uit in oorlog zijnde landen. Voorts is besloten dc helft van het netto-aan deel van den K.N.V.B. van de recette van den op 10 December j.l. tc Rotterdam gespeelden jubileum wedstrijd NederlandBelgië af te dra gen aan het Algemeen Steuncomité 1939 en de andere helft tc voegen by het K.N.V.B.-fonds voor steun in bijzondere gevallen. Het tc ver- deelen bedrag bedraagt ongeveer f. 10.500. SCHAATSENRIJDEN. DEZE WEEK NOG ELFSTEDENTOCHT? In het Noorden heeft het gisteren vrijwel den geheelen dag gevroren. In die omstandigheden heeft het bestuur van de Friesche Elfsteden- verecniging gisteren het vraagstuk van het organiseeren van den beroemden Elfsteden tocht opnieuw onder de oogen gezien. Doch evenmin als Vrijdag kon men er thans toe be sluiten een datum er voor vast te stellen, zulks met het oog op de huidige ijs- en weersom standigheden. Mocht evenwel de vorst aanhouden, dan is er kans. dat de tocht nog deze -week kan wor den georganiseerd. Maar te voren moet dan het ijs op verscheidene plaatsen nog heel wat sterker worden. DORPENTOCHT IN GRONINGEN. De ..Noorder Ijsbond" heeft gisteren een pres- tatierit over een afstand van 144 K.M. en een toeristentocht over 72 K.M. georganiseerd, waar voor in totaal zeshonderd deelnemers hadden ingeschreven. Het gladde wegdek was echter oorzaak, dat tweehonderd rijders niet op tijd gistermorgen om zeven uur aan den start te Winsum (Gr.) konden verschijnen. Aan den prestatietocht namen 120 rijders deel. Het trajecten liep van Winsum over Groningen. Appingedam. Onderderdam, Uithuizen. Zout kamp naar Winsum. Eerste werd G. Duiker te Groningen, die daarmede in het bezit kwam van de ..gouden schaats", welke het gemeentebestuur van Win sum beschikbaar had gesteld. Op hem volgden J. Vos te Garshuizen en J. Korst te Bedum. Het trio legde den afstand af in 7 uur 41 minuten. Voor den toeristentocht verschenen 280 in schrijvers aan den start, ten deele moesten zij hetzelfde traject afleggen, nl. Winsum. Gro ningen. Appingedam. Onderdendam, Winsum. R. F. Blauw uit Groningen werd eerste in den tijd van 4 uur 17 min.; 2 en 3 H. Lamberts te Sappemeer en K. Hommers te Overschild, bei den in denzelfden tijd als de winnaar. BOKSEN. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Sanders behoudt zijn titel. De gisteravond te Rotterdam in De Doelen gehouden kampioenwedstrijd in het middenge wicht tusschen den titelhouder L. Sanders (70,8 KG) en Hens Dekkers (71 KG) heeft in zoo verre een verrassing gebracht, dat Sanders, die toch in langen tijd niet in den ring is geweest, zeer goed in vorm was. De eerste vijf ronden gingen vrijwel gelijk op, maar toen nam San ders definitief de leiding. Hij ving den aanvaller steeds goed op en was ook door voortreffelijke dekking zeer moeilijk te raken. Viel Sanders door zijn tempo en agressiviteit op. Dekkers daarentegen miste het enthousiasme, dat hij in andere gevechten heeft getoond. Alleen in de laatste twee ronden kwam dat te voorschijn, maar het openbaarde zich in veel duwèn, waarop de scheidsrechter telkens in greep. De uitslag was voor niemand onverwacht. BRUINE BOONEN EN ANDERE PEULVRUCHTEN. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Bruine en witte boonen, capucijners en grauwe erwten zullen vanaf 19 Januari a .s. tegen inwisseling van een bon met een later bekend te maken nummer beschik baar worden gesteld. Men zal een half pond van een dezer peulvruchten kunnen krijgen en er tot 15 Februari mee moeten doen. Vanaf dienzelfden datum zal de verkoop van groene erwten en spliterwten geheel vrij zijn. H. H winkeliers zullen hun eerste toe wijzing op 12 Januari a s. ontvangen. De Minister van Economische Zaken raadt hun aan hun voorraden zoo spoedig mo gelijk te bestellen, aangezien door deze vorstperiode tramsport-moeilijkheden te verwachten zijn. Heeren grossiers zullen op aanvraag bij de Vereeniging de Koren beurs nog deze week van vooriaden wor den voorzien. Ook zij zullen goed doen haast te maken. De Directeur, P. ROOSENBURG. Lelden. 9 Januari 1940 5864 Sanders was overtuigend winnaar en bleef dus kampioen in het middengewicht. Het tweede kampioenschap was dat in het bantamgewlcht. De titelhouder Eversteijn (53,3 KG.) uit Rotterdam leverde een vry woest ge vecht met M. de Vries (53,5 KG) uit Amster dam. Hoewel de Amsterdammer moedig party gaf gedurende de twaalf ronden, welke het ge vecht duurde, moest hy toch het onderspit del ven. Evensteyn werd winnaar op punten en be hield dus zyn titel. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. Voor de competitie werden de volgende uit slagen verkregen: B. Teegelaar. P. v. Cl. 445 445 22 47 19.31 B, de Hoo. T.O.G. 225 176 22 29 8.00 G. M. Teegelaar 145 145 20 44 7.25 W. Karstens 150 85 20 13 4.25 v. d. Helden 100 59 23 13 2.56 V. Ryzen 115 115 23 15 5.00 v. d. Heiden, res120 53 15 15 3.53 C. Pauw 100 100 15 17 6,66 P. van Cleef 4 punten. T.O.G. 4 punten. C. Winkel. D.O.S. 115 47 37 6 1,27 G. Hagen. T.OP. I 95 95 37 12 2.56 85 85 45 9 1,88 85 85 45 9 1.88 80 58 39 10 1.46 85 85 39 10 2,17 40 40 35 6 1.14 R. v. G.. res 65 61 35 9 1.74 D.O.S. 4 punten. T.O.P. I 4 punten. J. Wassink. T.O.G. 11 65 75 45 8 1,66 Steenbergen. P. v. Cl. 60 60 45 8 1,33 J. v. Klaveren 75 75 38 10 1.97 C. de Bock 50 40 38 6 1.05 40 40 55 4 0.72 50 36 55 3 0,65 60 60 39 10 1.53 C. v. Valderen, ree. 60 57 39 6 1.46 T.O.G. II 6 punten, P. v Cleef 2 punten. A. Keyzer. O.M.P. 80 80 40 13 2.00 v. Rijzen. TOG. I, res. 185 1,59 40 12 3.97 70 70 39 11 1.75 115 82 39 8 2.10 70 61 28 15 2,17 75 75 28 10 2.67 95 63 32 8 1,94 110 110 32 25 3.43 O.M.P. 4 punten, T.O.G. I 4 punten. L. Verhoeven, B.O.S I 90 90 33 13 2,72 2.69 Keereweer, T.O.P. II 100 89 33 18 W. Dool 80 70 38 21 1.84 65 65 28 7 1.71 Woensdag. Evang. Chr. Gcm.: Samenkomst te 8 uur na: Oegstgeest: Gem. Gods: Samenkomst 8 uur nam. Donderdag. Amicitla: Ledenvergadering Ned. Roode Kr afd. Leiden, uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Soliste L Krauss. 8 1/4 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur naj „Juarez, bevrijder van Mexico". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zc dag 27 en 811 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur na; „Marthe Richard de Spionne". Woensdag en Zaterdag tc 2 uur 30 na Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 t Trianon -Theater, Breestraat 31: 8 uur nt „4 mannen der duisternis". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8 u Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 uur na: „Bruigom ln angst". Zondag te 4 en 8 uur nam., Woensdag Zaterdag ook 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straatlederen werkó 2 en 8 uur nam., „De roode Pimpernel". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling cï uur nam. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)„Drie zende jockey's". DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch OpvoedkuiK Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dir dag der maand consultatiebureau voor onti waardlgen 7—8 uur nam. 's Donderdags WiJkgebouw „Bethesda" (Ho? straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoi listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve G neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenü tegen dlphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. voor Praeventieve Gen« kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4- uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 en met Vrijdag 12 Januari a.s. waargenon door de apotheken: G. B. de Mets Lamme schansweg 4. tl. 23553 en Van Dricsum. Mi 110. tel. 20406. Welk deel van Uw organisme ook door rheumatische pijnen word! ge kweld, de genezing kan nief definitief zi|n, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van het kwaad aontost, nl. het urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexvrol-cachets, die de pijnen stillen en aoet daarna een kuur met Urodonol, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bmatrljdt rhaumallak 5855 (Inzez. Med Dubbeldeman 70 45 36 9 1,80 De Jong, res. 65 65 36 9 1,80 Leyendekkers 70 48 19 7 2.52 R. V. G. Sr55 55 19 8 2,89 B.O.S. I 2 punten, T.O.P. II 6 punten. (Bulten vcrantwoordelljkheia der Redactie). Cople vaD de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De gladheid heeft ook ln onze omgeving verschillende ongelukken veroorzaakt. Zoo zijn te Wassenaar op de buitenwegen, zooals de Rijksstraatweg, de Katwijkscheweg enz. vele auto's van rechte spoor afge weken en in den kant van den weg terecht gekomen. Een enkele auto kwam zelfs ge deeltelijk in een langs den weg liggende sloot. Bollenschuur gedeeltelijk ingedrukt. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf reed een tractor met een zwaar beladen oplegger van de firma van der Schuyt uit de richting Den Haag op der. Rijksstraat weg, richting Leiden Nabij den Ouden Deljl stond op den weg een militair die met een rood-wit-blauwe vlag zwaaide als teeken om te stoppen. De chauffeur van de tractor die blijkbaar nog niet bemerkt had dat de weg één gladde ijsmassa was geworden, trapte op zijn rem met het gevolg dat hij gevaarlijk begon te glijden De verbinding met den oplegger brak hierbij af; deze ging een vijftiental meter door een kwam daarna tot stilstand. De tractor, van zijn last bevrijd, kwam met zijn neus tegen den voorgevel van de bol lenschuur van gebr. O. terecht, drukte hier van een gdeelte in en zette zijn draai ver der voort zoodat deze achter de oplegger in tegenovergestelde richting tot stilstand kwam. De tractor werd van voren bescha digd. terwijl de chauffeur wonderlijk ge noeg, niet het minste letsel had bekomen. On rii' 'wï .pi. v ai auto's nabij dit punt gestrand. Een en an der trok natuurlijk veel bekijks. De tractor zou volgens ooggetuigen met een snelheid van hoogstens 35 K.M. hebben gereden. Ver zekering dekt de schade. Bij het viaduct Klinkenberg te Sassen- heim waar de op- en afrit van den nieuwen Rijksweg is kwamen vele auto's in den kant van den weg terecht of dwars over den weg te staan. Een drietal wagens werd zwaar beschadigd. Nabij „Bernardus" versperde een treller met aanhangwagen gerulmen tijd het ver keer Ook de tram ondervond last van de gladheid. Zoo kwam de tram die omstreeks 6 uur uit Haarlem moest arrlveeren, eerst te half acht te Sassenheim aan. Nabij Beresteijn te Voorschoten gleed een auto van het wegdek van den Leldscheweg op de tramrails via de afscheiding en nabij de R.K. Kerk gleed een auto een tuin in. De N.Z.H.T.M. ondervond van de ijzel ook veel last; van een geregelden dienst was geen sprake. Te Alphen viel mej. W. K. uit de Bloem- straat met haar fiets in de Dr. Lovinklaan Zij bleef liggen met aan den rechterkant van haar hoofd een diepe hoofdwonde. Na dat zij in het politiebureau was binnenge dragen, verleende men de eerste hulp, waar na zij per auto naar huis werd vervoerd. Eveneens viel een heer in de Wilhelmina- straat; hij bekwam ook een diepe hoofd wonde en werd door dr. M. verbonden. De gladheid van den weg veroorzaakte te Alphen een ware stagnatie voor het auto- bussenverkeer aan de Lage Zijde. Ook vele personen- en vrachtauto's bleven langs den rijweg staan. LEVENSGEVAARLIJK Geachte Redactie, Langs dezen weg wilde ik de aandacht van bevoegde instanties vestigen op den voor-h: torlschen toestand, waarin de Ryn-en-Sch) kade verkeert. Zondag j.l. was ik hiervan s bijna het slachtoffer geworden, toen ik c mijn wagen, waarin zich nog 4 personen t vonden, genoemden weg opreed en plotseL naar den waterkant weggleed. Dat er nl? ergers gebeurd is, is alleen te danken aan t feit, dat ik, dezen weg kennende, op iets d? gelijks al min of meer voorbereid was. Niet genstaande dit. zag ik me toch genoodzaakt c wagen aan den hulzenkant te parkeeren, h- geen met veel moeite gepaard ging» en verc te gaan loopen. Tijdens deze gedwongen w& deling hebben wij ons nuttig gemaakt do andere automobilisten, die in dezelfde moeilij heden geraakt waren, te helpen. Nu weet wel. dat een en ander voor een groot deel rekening van de gladheid van den weg gescli ven kan worden en men heeft dan ook d volgenden dag getracht door het strooien zand e.d. het gevaar eenigszins te verminder? Di t. is ongetwijfeld sympathiek. me overigens geen oplossing, want de Rij;j en-Schiekade ls niet alleen bij gladhe, maar bij alle weersgesteldheden de t vaarlfjkste weg van onze stad. Men kan t dagelijks opmerken, hoe wielrijders zich sleet door acrobatische toeren van een „frisch" t» weten te redden, terwijl de toestand bij ave: niet meer te beschrijven ls. Wij hoorden o ook van bewoners van dezen weg. dat het a* tal kleine ongelukken en verkeersstrubbelinc dagelijks legio is. Oorzaak is o.a. het naar c waterkant afhellende wegdek, het vaak opeengehoopte grint en last not least de zac te berm. Bovendien is de weg voor het atf verkeer in beide richtingen te smal. De mofl ste oplossing zou ongetwijfeld het oprulrr- van de voortuintjes der huizen zijn, maar informatie bleek me. dat de bewoners een zoek van de Gemeente in deze richting hadc afgewezen motto: „de Gemeente doet voor niets, wij evenmin!" Echter, als dc 0 meente niet in staat ls. met de bewoners 1 overeenstemming te komen, zou ze toch alv kunnen beginnen met het verwijderen van boomen, die dezen weg trachten te versleren, het achteruitplaatsen van de lantaarnpalen, geen van beide gevallen zou m.i. aan i; stadsschoon afbreuk gedaan worden. Voorts een verhooging van den weg aan den waterMj en een behoorlijke bestrating veel verbeteren Daar ik er van overtuigd ben. dat iedf Leldenaar dezen weg een schande voor o» stad vindt, durf ik hopen, dat het. bovcni noemde geen droomwensch zal blijven, mfl' integendeel de aandacht van de bevoegde stanties zal hebben. Of moet ook hier eerst een aantal ongclukk' de verbetering voorafgaan? 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6