BALASCHERM STADSNIEUWS L O E B De 126ste verjaardag van 4 Regiment Infanterie LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 9 Januari 1940y Overzicht Terugkeerende vorst veroorzaakte spiegelgladde straten Viering te Katwijk en te Noordwijk Radio-toespraak van Leslie Burgin Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Uit Europa's Zuid-Oosten Een algemeene val- en glijpartij HET verduisteringsmateriaal n 12 cent Men verwacht, dat de invoeren dras tischer zullen worden beperkt, behalve van goederen, welke voor het levens onderhoud van het volk noodzakelijk zijn, evenals voor de handhaving van den uitvoerhandel en voor de oorlog voering. De distributie zal wellicht worden uitgebreid tot andere goederen dan levensmiddelen, zooals kleeding, welke misschien zal worden gestan daardiseerd om invoeren op uitgebrei de schaal te voorkomen. De beperking van het verbruik is de beste methode om den druk op de scheep vaart te verminderen en binnenlandse he inflatie te voorkomen. Een ander probleem, dat wordt overwo gen. is de opneming van meer dan een millioen werkloozen in de nationale krachtsinspanning. Tusschen de regeering en leider van Labour worden besprekingen gevoerd over deze kwestie en zij voelen, dat de beste manier is tot overeenkomsten te komen met de verschillende industrieën omtrent de opneming van" de werkloozen. In Frankrijk heeft men het denkbeeld ge opperd, dat vele werkloozen naar Frankrijk zouden kunnen worden gezonden om de Fransche industrie te helpen, welke door de mobilisatie gebrek aaii werkkrachten heeft. Men gelooft echter, dat een betere methode zou bestaan in het zenden van meer Britsche troepen naar Frankrijk en daardoor de Fransche autoriteiten in staat te stellen oudere soldaten te demobilisee- ren. Tengevolge van de plannen van de re geering zullen binnenkort groote aantal len vrouwen worden gevraagd voor tewerk stelling in de industrie en de regeering streeft er naar de recruteering zóó te or- ganiseeren, dat er zoo weinig mogelijk wrij ving ontstaat met de arbeidersorganisaties. De Britsche minister voor de bevoorra ding heeft gisteravond voor de Fransche radiozenders een toespraak gehouden, waar in hij zelde te weten, dat het Britsche expe- ditieleger nog niet zeer belangrijk is, doch dat de luisteraars wisten, dat het slechts de voorhoede was. Het aantal naar Frankrijk gezonden Britsche soldaten neemt van dag tot dag toe. Gij ziet colonne op colonne vol gen. De Duitschers zullen er misschien meer zien dan ze zouden wensohen. Dat onze vijanden niet alleen onze mannen tellen, dat zij denken aan de hoedanigheid van onze kanonnen en gemotoriseerde voertui gen. dat zij zich rekenschap geven van de vastberadenheid der mannen! Men heeft ons een totalitairen oorlog beloofd, wij heb ben de uitdaging aangenomen en brengen onze geheele kraoht, energie, financieele re serves in den strijd. Wij hebben met enthou siasme vernamen, dat Frankrijk en Enge land bezig zijn hun hulpbronnen bijeen te brengen. Het is niet gemakkelijk den om vang van de hulpbronnen van mijn land te meten, aldus de minister. Waar ter wereld kunt gij hulpbronnen vinden, waarvan het belang van den rijkdom, verscheidenheid en hechtheid vergeleken kunnen worden met die van de Britsche hulpbronnen? In de wereld der bewapening heeft de Britsche industrie zich getransformeerd en zij werkt thans dag en nacht op volle kracht, ten einde in staat te zijn te voldoen aan de ge weldige eischen van den oorlog met Duitsch- land. De inspanning van den oorlog beperkt zich in Groot-Brittannië niet tot materieel gebied, er is een ontembare geest bij de En- gelschen. Trots en bereid weerstand te bie den. bezield met een volkomen toewijding voor het land. den koning, de gewoonten en vrijheid. Wij brengen dus aan onze gemeen schappelijke zaak een industrie, welke met al haar krachten zal werken aan de tenuit voerlegging van een door onze leiders uit gewerkt plan. De samenwerking van onze beide landen begint haar uitwerking te doen zien. Mijne vrienden, ik ben evenals gij onwrik baar overtuigd, dat wij de overwinning zul len behalen. Wij strijden aan uw zijde, en hoe de hevigheid moge zijn, waarmede de vijand tegen ons losbreekt, wij zullen ge trouw blijven aan uw devies en met u her halen: „on ne passé pas". De algemeene Indruk in politieke kringen is, dat het lot van het kabinet beslist is. De pers uit voor het eerst den naam van gene raal Ugaki, die grooten steun van het leger heeft. De koortsachtige activiteit van de voornaamste personen uit het politieke le ven wijst op den ernst van den toestand. Tairikoe Sjimboen. welke te Sjanghai ver schijnt, schrijft omtrent het streven naar een nieuwe centrale regeering van Ohlna onder leiding van Wang Tsjing-wei, dat laatstgenoemde spoedig besprekingen met de hoofden van de regeeringen te Nanking en te Peking zal voeren, welke besprekingen waarschijnlijk te Nanking zullen worden gehouden. Er zou reeds een nieuwe centrale politieke, raad worden gevormd. Deze stap is, volgens andere inlichtingen van Japansche herkomst, het logisch gevolg van de verleden week gehouden bespreking van Wang Tsjing-wei met de Japansche in stanties te Nanking, waarbij de evenwijdig heid van de inzichten en doeleinden van beide regeeringen op den grondslag van de door Konoje afgelegde verklaring is vast gesteld. Nadat van officieele zijde te Tokio deze gang van zaken was goedgekeurd, hebben de Japanners het aan Wang Tsjing-wei overgelaten de bijzonderheden te regelen, voor zoover deze op China betrekking heb ben. CHURCHILL IN FRANKRIJK. Churchill, de Britsche minister van ma rine. is gistermorgen in gezelschap van generaal Ironside, den chef van den impe rialen staf. in het Britsche hoofdkwartier van het leger in Frankj'ijk aangekomen. Ook de Fransche generaals Gamelin en Georges begaven zich daarheen, waarna men gezamenlijk aanzat aan een door Lord Gort. den commandant van het Britsche expeditieleger. aangeboden lunch. Gamelin heeft bij deze gelegenheid aan de generaals Gort en Ironside de versierse len van het grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. Natuurlijk wordt over de ontmoeting tus schen Csaky en Ciano nog heel wat nage praat. De Hongaarsche commentaren kun nen aldus worden samengevat: 1. De gedachiterawlsselingen zijn gevoerd in een sfeer van groote hartelijkheid. 2. De Itaiiaansdh-Hongaareche vriend schap wordt steeds nauwer en hechiter. 3. De belangen van beide landen in het Zuid-Oosten zijn volkomen identiek. 4 De richtlijnen der buitenlandsche poli tiek van beide landen zijn evenwijdig. 5. De bedde landen willen vrede en recht vaardigheid. 6. De beide landen neimeii een gelijke houding aan ten aanzien van den huldigen Europeesehen oorlog. 7. Italië en Hongarije wenschen een sterk Zuid-Sla vië. 8. Noch Italië, noch Hongarije zullen eenigerlei militaire actie beginnen in het Donau'bekken en op den Balkan, zoolang hun vitale belangen niet worden geschonden 9. Geen der beide landen staat gunstig tegenover de vorming van een Zuid-Ooste lijk blak. 10. De Italiaansch-Hongaarsche eensge zindheid vormt het hechtste bolwerk voor den Europeeschen vrede en is tegen nie mand genobt. Gayda dekt dit volkomen in de Giornale d'I'taüia, waar hij schrijft: „Ieder wordt er van op de hoogte ge bracht. dat Hongarije aan den kant der Italiaansche politiek staat in zijn oriëntee ringen en methoden, evenals Italië aan Hongaarscihen kant staat in de speciale problemen, die Hongarije heeft gesteld. Italië en Hongarije zijn er tegen gekant, dat de oorlog zich uitbreidt naar Zuid-Oost- Europa en de Middellandsche Zee. Maar, het ligt voor de hand. dat het voornemen van Hongarije om zijn problemen langs vreedzamen weg tot oplossing te brengen, geen voorwendsel kan worden voor andere betrokken mogendheden om zich te ont trekken aan een oprechte bestudeering en een redelijke oplossing der nog hangende problemen. Het is goed er aan te berinneren, dat Europa een zeer verwarden tijd beleeft en dat men een noodlottige dwaling zou be gaan door te trachten, gevallen, die nog vreedzaam geregeld kunnen worden door maatregelen van rechtvaardigheid, daaraan te onttrekken". De Zwitsersche „Bund" publiseert een bericht uit Rome, waarbij aan de Italiaan sche regeering de wenseh wordt toege schreven, dat tusschen Italië, Hongarije en Joego-Slavië een defensief pact tot stand komt. Zulk een pact zou Italië het eenige middel bieden om Hongarije, In geval dit door Rusland bedreigd zou worden, te hulp te komen, daar een doortocht van Itali aansche troepen door Duitsch gebied in zulk een geval natuurlijk uitgesloten zou zijn. in verband met het samengaan van Duitschland en de sovjet-unie. -GJ- United Press meldt nog uit Rome: Het is waarschijnlijk dat spoedig de Roemeensche premier Gafencu Italië zal bezoeken. Er liepen geruchten volgens welke Csaky naar Italië terug zou keeren, nadat hij met den rijksregent en het parlement zou heb ben gesproken in Boedapest. Er zou dan een kort formeel communiqué worden ge publiceerd omtrent de overeenstemming die tusschen Ciano en Csaky bereikt is. In bevoegde kringen verwacht men dat een belangrijke verklaring zal worden ge- plubiceerd nadat Csaky met rijksregent Horthy geconfereerd zal hebben over een soort van ItaliaanschHongaarsche over eenkomst. In Boedapest gaan geruchten over een militair bondgenootschap, hoewel dit beschouwd wordt als een tamelijk sen- sationeele wijze om uit te drukken, dat Italië bereid is Hongarije tegen Rusland te steunen indien de sovjets-unie zou pogen lange dezen weg het communisme dieper Europa in te brengen. Of een dergelijke Italiaansche hulp den vorm zou aannemen van de hulp destijds verleend aan generaal Franco in den Spaanschen burgeroorlog of dat een oorlogsverklaring in optima forma het gevolg zou zijn. was nog niet duidelijk. Eenparig is men echter van meening dat een eventueel te verleenen hulp zou ge schieden officieel en zonder omwegen. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat Ciano tot Csaky gezegd zou hebben: ..U kunt er zeker van zijn, dat Italië nooit zal toestaan dat Hongarije een zelfde noodlot zou treffen als Finland". In bevoegde kringen neemt men aan dat Gafencu zoowel met Mussolini als met Ciano besprekingen zal voeren, indien hij naar Italië komt. In deze kringen verwacht men Gafencu's komst nog voor het einde der maand. In Italiaansche kringen acht men Csaky verzekering aan Ciano dat het Hongarije's wensch is, den vrede en status quo in Zuid- Oost-Europa te handhaven en dat daarom voorloopig de Hongaarsche eischen inzake Transsylvanie van de baan zijn, een zeer gunstige aanleiding om tot een definitieve toenadering tusschen Hongarije en Roe menië te komen. Italië wil zijn uiterste best doen om deze toenadering in de hand te werken, daar het een onderdeel is van de Italiaansche politiek het conflict te localiseeren. Ook de redevoering van koning Carol te Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabie. acht men door zijn gematigdheid in staat een beter begrijpen tusschen Hongarije en Roemenië te bewerkstelligen, hetgeen in 'Italiaansche kringen beschouwd wordt als een hoeksteen voor het gebouw van den vrede op den Balkan en in het donaubek- ken. President Roosevelt heeft het woord ge voerd aan het diner van de democratische partij en bij die gelegenheid verklaard: de bevolking der Vereenigde Staten erkent van daag twee feiten: het eerste is dat de wereld buiten ons halfrond er werkelijk slecht aan toe is. Dit is niet een zaak van pessimisme of optimisme, doch een kwestie van re alisme. Het is een feit, zoo groot, dat weinig menschen de betèekenis ervan begrijpen. Het is een feit, zoo groot in zijn uitwerking voor de toekomst der wereld, dat al onze kleine partij-gedoe beschamend is in het licht daarvan. Het tweede feit is. dat wij in het binnen land in onze eigen economische welvaart en veiligheid van onze lndividueele burgers er sterk op vooruit zijn gegaan. De les van gisteravond: Strooi zand Overeenkomstig de verwachtingen van de weerprofeten in De Bildt tegen over wier voorspellingen wij na de ave- rechtsche uitkomsten van de voorgaan de dagen eerlijk gezegd eenigszins sceptisch gestemd waren is gister middag de vorst teruggekeerd, maar het was allerminst een „blijde incom- ste". want het ging gepaard met een algemeene glij- en valpartij, zooals we gelukkig maar weinig in onze stad heb ben aanschouwd. Tegen vijf uur in den middag daalde het kwik in den thermometer beneden het nulpunt en tegelijkertijd begon het regen water, dat den geheelen dag in een drui- lerigen motregen was gevallen, op de stra ten op te vriezen, waardoor deze met een spiegelgladde ijskorst bedekt werden. Eerst viel er een kruideniersjongen, die juist van zijn fiets wilde springen en met een onderuit gleed; de voorbijgangers lach ten om het malle gezicht daar Ineens dien jongen op de straat te zien liggen! Maar de lach verstijfde als het ware op hun kaken: plotseling hoe het zoo in eens mogelijk was begreep niemand werd de straat spiegelglad onder hun voe ten en slechts met de allergrootste moeite slaagde men erin zich op de been te hou den. Men hield zich vast aan de venster banken en deurknoppen van de huizen, welke men passeerde: in de buitenwijken klampte men zich angstvallig vast aan de tuinhekjes en meer bejaarde personen ble ven hulpeloos staan kijken, totdat een ge dienstige arm hun een stevlgen steun bood. Vooral in straten, waar het wegdek eenigs zins bolvormig is gelegd, tuimelden tien tallen voetgangers ter aarde. Wielrijders trachtten, voorzichtig manoeuvreerend. het midden van den rijweg te houden; begon nen zij eenmaal te glijden dan was er geen houden meer aan en hun glijpartij eindigde eerst, wanneer een boom of trottoirband massieven tegenstand bood. Ook de auto mobilisten hadden het zwaar te verant woorden; met een slakkengangetje kropen de wagens over den weg; wanneer twee auto's elkander passeerden, trachtten belde bestuurders eveneens zooveel mogelijk het midden van den weg te houden, hetgeen uit den aard der zaak niet altijd mogelijk bleek in de mate als beiden wel wenschten in verband met de gladheid van den weg. En het resultaat was dan ook niet zelden, dat beide auto's, zonder elkander te heb ben aangeraakt, wanneer ze elkander bijna genaderd waren, naar weerszijden van den weg afgleden en eerst in den berm van den weg tot stilstand kwamen, waarna moei zame pogingen in het werk werden gesteld om weer het midden van den rijweg te be reiken. Wij hebben zoo het idee, dat van daag in Nederland de auto-reparateurs heel wat deuken uit spatborden moeten kloppen! Intusschen heeft het gebeurde van gisteravond weer eens duidelijk geleerd van hoeveel belang het is, wanneer de burgers onmiddellijk bij voorkomende gladheid zand of asch voor hun huizen strooien. Zij, die dit gistermiddag direct de den, werden als weinig minder dan weldoeners der menschheid beschouwd; een dergelijke zand- of aschplaats was als een oase in de woestijn, als een rustplaats, waar men nieuwe krachten verzamelde om in den meest letterlij ken zin op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. hoeveel moeite en in spanning dat onder deze wel zeer ab normale omstandigheden ook kostte. Wij willen niet nalaten deze gelegen heid te benutten om er bij onze mede- Leidenaars nog eens op aan te dringen om ingeval van gladheid de trottoirs en stoepen voor de woningen onmid dellijk met zand of asch te bestrooien; men bewijst er zijn medcmensch, die op dat oogenblik op straat vertoeft, in derdaad een weldaad mede! Vanzelfsprekend werd van gemeentewege direct om vijf uur een aanvang gemaakt met het strooien van zand op de wegen, terwijl de brugwachters eveneens ln de omgeving hunner bruggen de leuze „Zand erover" ln toepassing brachtten. Maar ook hier kwam een pechduivel om den hoek kijken; de straten waren zóó glad, dat het zand er nauwelijks vat op had en de vrij krachtige wind het telkens weer wegblies. Daarbij kwam nog. dat het hevig ijzelde, zoodat het zand. dat bleef liggen, na ver loop van eenigen tijfa door een nieuwe Ijs laag bedekt werd en dus zijn nuttig werk niet meer kon uitoefenen. Vier auto's van Gemeentewerken hebben van gistermiddag 5 uur af tot hedenmorgen 8 uur toe de stad in alle richtingen doorkruist om over al zand. gemengd met kali-zouten te strooien en na laatstgenoemd tijdstip werd deze arbeid nog door 2 auto's voortgezet. Zooals steeds bereikten ons ook nu weer eenige klachten over gladde straten, die pas laat in den avond met zand zouden zijn bestrooid. Het moge waar zijn. maar men blijve vooral onder dergelijke omstan digheden redelijk in zijn verlangens en eischen en bedenke, dat niet overal gelijk tijdig hulp kan worden geboden! der trams, zoowel op het stadsnet als op de buitenlijnen, groote onregelmatigheid ontstond. De voedingsdraden waren door een ijshuid omgeven en gaven geen stroom meer af, zoodat de reis veelal met horten en stooten verliep. De gladheid heeft natuurlijk ook weer eenige ongelukken veroorzaakt, doch geluk kig zijn ze in onze stad niet van ernstigen aard. Op het Rapenburg ter hoogte van de Groenhazengracht, gleed een autobus van den dienst op Stompwijk af naar den wa terkant, doch bleef met dg voorwielen op het ijs hangen. Persoonlijke ongevallen kwamen hierbij niet voor Op de Botermarkt slipte een 17-jarig winkelmeisje met haar rijwiel, waarbij zij het rechteronderbeen brak en door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht; terwijl in de Balistraat een 16-jarige jongen hetzelfde lot onderging. HU klaagde over pijn in de heup en is ter onderzoek naar hetzelfde ziekenhuis overgebracht. DE IJSBAAN WEER OPEN. De baan van de Leidsche IJsclub is hedenmorgen weer opengesteld. In ver band met de verduisteringsoefening zal de baan hedenavond gesloten zijn; de leden kunnen dan evenwel rijden op de tennis banen van „De Krogt" te Oegstgeest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V., in liquidatie, hoofdzaak: Alkmaar, Leiden. Het bijkantoor te Leiden is overgebracht naar het filiaal te Lelden van de Amsterdamsche Bank N.V., Rapenburg 39. LICHTDICHT 200 c.M. breed, per M2. VOCHTWEREND WONINGINRICHTING Breestraat 161 Telef. 26727 5845 (luges, tied.) VEERTIG JAAR OUDERLING. Onder zeer veel belangstelling heeft de heer C. Bloot Sr. alhier het feit herdacht, dat hij vóór veertig Jaar als ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente gekozen werd. In wijk II had zich een commissie gevormd, die den heer Bloot op den dag van zijn Jubileum uit erkentelijkheid namens de bezoekers der godsdienstoefeningen een geschenk onder couvert aanbood. Ook de kerkeraad der Ned. Herv Gem. heeft den heer Bloot uit erkentelijkheid voor het werk. dat hij in het belang der Ned. Herv. Gem. in die jaren gedaan heeft een geschenk onder couvert aangeboden. Ie Geslaagd is voor het practijkdiploma in boekhouden, gehouden vanwege de Vereeni- ging van Leeraren de heer J. Steen alhier. ,0 x O Beide burgerijen bieden twee diepe trommen aan. i» lil TE KATWIJK. In de trouwzaal van het Gemeentehuis te Katwijk werden gistermiddag om 5 uur aan het 4e regiment infanterie ter gelegen heid van zijn 126-jarig bestaan door de Katwijksche burgerij twee diepe trommen aangeboden. Aanwezig waren burgemeester mr. W. J. Woldrlngh v. d. Hoop. overste H. D. Buur man, majoor J. Malllnckrodt, kapitein-ad judant Wagtendonk en een dertiental offi cieren; voorts wethouder J. Dubbeldam, waarn. gem.-secretaris J. C. Tieleman, mevr. J. J. BootMontagne, inspecteur van politie mr. B. Warmoltz en de directeur der Gemeentewerken ir. J. H. de Bruyn De burgemeester wenschte den militairen autoriteiten hartelijk geluk met het 126-ja- rig bestaan van het 4de Reg. Inf. De burgerij heeft haar medeleven willen toonen, vooral ln dezen tijd, nu zoo velen hun gezinnen hebben moeten verlaten om hun dienst te verrichten in het belang van het land. Spr. hoopte, dat dit parade-trom mels zullen blijven en dat zij nooit in oorlog gevoerd zullen worden. Dat zij uw regiment, overste Buurman, vele jaren als feestelijke tooi mogen sieren, dat zal ons groote vol doening zijn. Hierna bood de burgemeester aan den overste de beide diepe trommen aan. Overste Buurman bracht de burgerij dank voor dit geschenk. Na afloop van deze aanbieding werd door twee trommelslagers een flinke roffel ge- TE NOORDWIJK. kozen woorden namens de officieren een zit paar prachtige klaroenen voor het regiment rif aan. De regimentscommandant dankte ma- pi jOor van Lokhorst voor het prachtige ge schenk, waarna de militaire taptoe aan- Vi ving. De taptoe stond onder leiding van den sergeant Zuiddam van de Kon. Mil. Kapel. Het voortreffelijk uitgevoerde programma werd aandachtig beluisterd. Na afloop dezer taptoe werd een muzikale wandeling ge- N< houden door enkele straten van Noordwijk, waaraan behalve het muziekcorps ook de tamboers, hoornblazers en trompetters deel- namen. De wedloop, welke hedenmiddag door de or militairen zou worden gehouden, ls uitge steld. Vanavond om 8 uur zal door 300 fak- ve keidragers een lichtstoet gehouden worden, hr Vertrokken wordt van het St. Willlbrord cl. gymnasium te Katwijk aan den Rijn, langs m, het Gemeentehuis naar Katwijk aan Zee. jc HET VERLOOP VAN HEDEN. Hedenmorgen te ongeveer kwart over ne- 12 gen ls het geheele regiment uit Noordwijk 311 vertrokken voor het défilé te Katwijk. Na tuurlijk werd ook het regimentsvaandel ',h meegevoerd. Daar alle afdeelingen volledig 12 vertegenwoordigd waren, duurde het voor- ;t< bijtrekken van den grooten stoet ongeveer een half uur a drie kwartier. Het vertrek ri( geschiedde onder zeer groote belangstelling van het publiek. De politie zorgde voor een uitstekende afzetting en regelde het ver keer. EEN SCHITTEREND DEFILE. Een schitterend militair schouwspel heeft >1 hedenmorgen te Katwijk plaats gehad, n.l. hei defile voor het Gemeentehuis van het ni jubileerende regiment. n Van het gemeentehuls wapperden de te ?r j nu tZa n Ian Gemeentehuis Oranjevlag en de vlag van Katwijk. :h te Noordwijk heeft burgemeester van den Mortel in tegenwoordigheid der beide wet houders en den gemeente-secretaris gister avond namens de burgerij van Noordwijk ter gelegenheid van het 126-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie a,an den regiments-commandant overste Buurman een tweetal trommen voor het regiment aangeboden. Deze plechtigheid werd bijge woond door tal van officieren en enkele ge- noodigden. Burgemeester v. d. Mortel sprak allereerst zijn spijt uit, dat hij wegens ongesteldheid niet tegenwoordig kon zijn bij de straks te houden taptoe en het morgen plaats heb bende défilé. Spr. had zich reeds eenigen tijd verheugd het feest van het regiment mede te kunnen maken, doch de mensch wikt en God beschikt. De burgerij van Noordwijk, vervolgde spr., had gemeend dezen feestdag van het regi ment niet ongemerkt voorbij te moeten la ten gaan. Ons was ter oore gekomen, dat het regiment een tweetal trommen noodig had en men besloot deze het regiment aan te bieden. Met eenige toepasselijke woorden biedt spreker alsdan namens de burgerij.de twee trommen aan, daarbij den wensch uit sprekend, dat deze trommen nog vele jaren zuilen geslagen worden in vrede, doch niet tot oproep aan oorlog. Overste Buurman dankte den burge meester voor het mooie geschenk der bur gerij. Hierna was deze plechtigheid afgeloo- pen en begaf men zich naar het Linden- plein, alwaar de militaire taptoe zou plaats hebben. Van gemeentewege was hier een podium opgesteld en het Llndenplein langs de boomen met touwen afgesloten. De be langstelling van de burgerij en de militai ren was overweldigend. Allereerst had echter een tweede plechtig heid plaats. Op het podium bood majoor van De° ij zei was ook oorzaak, dat in den loop Lokhorst aan overste Buurman in welge- Op het vluchtheuveltje voor het Oude ic Tolhuis verzamelden zich de divisie-com- ie mandant voor de stelling Holland Kolonel vo W. F. K. Blschoff van Heemskerck en kapi- tein-adjudant van Wijk. de burgemeester van Katwijk mr. W. J. Woldrlngh v. d. Hoop en echtgenoote. veldprediker v. d. Staay, aalmoezenier de Boer en eenige officieren. 'e Verder merkten wij op den loco-burge- _a meester van Noordwijk, den heer van Alke- made met wethouder Vogelaar en den ge- meentesecretaris den heer Ike Ook was de commissie van het „Oude Vierde" aanwezig. Tegen 11 uur werd uit de verte militaire ;r muziek gehoord, ten teeken dat het Vierde *c Regiment ln aantocht was. De Inspecteur van Politie te Katwijk mr. s Warmoltsz had de noodige maatregelen ge troffen, om het publiek op een afstand te houden. Van gemeentewege waren door geheel Katwijk de gladde wegen dik met zand be strooid. Daar naderden de troepen. Voo. 'P de muziek met de prachtige, ten geschenke li gegeven, diepe trommen. Daarop )lc c c ?e paard overste H. D. Buurman en kapitein- Je adjudant Wagtendonk, Het militaire saluut re werd gebracht bij het passeeren van het ve vaandel. De muziek stelde zich op bij het Tolhuis bi en speelde onafgebroken door, tot de laat- di ste man voorbij getrokken was. Overste Buurman stapte van zijn paard m en voegde zich bij de aanwezige mlltaire en burgerlijke autoriteiten. In martiale hou- ding trok hierop de schier eindelooze stoet df van militairen voorbij, hetgeen een schitte- aI renden aanblik bood Na afloop werd aan de autoriteiten ln het te Gemeentehuis te Katwijk koffie aangebo- "c den. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2