STADSNIEUWS Rond het vierde kabinet Pierlot LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Januari 1940 Overzicht Vheumatiek K Mijnhardtjes Diplomatieke actie blijft op den voorgrond Weinig enthousiasme RECHTZAKEN Morgenavond partiëele verduisteringsoefening Dagbladreclame is niet te vervangen FAILLISSEMENTEN ^MJN/T IMITTEPCN^J Oiize telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Ondergronds worden nog geregeld proefballons opgelaten over de mogelijk heid van vredi tusschen Duitschland en de Westersche groote mogendheden. Waar de -nag men daaraan echter hoegenaamd niet toekennen. Opnieuw wordt van Duit sche zijde zelfs daartegen gewaarschuwd. In een semi-officieele nrededeellng wor den de in het buitenland aan Duitschland toegéschreven vredesdenkbeelden als een manoeuvre gekenmerkt van de westelijke mogendheden, dienende om de eigen zwak te te verbergen. Deze propaganda, zoo vervolgt de nrede deellng. zal er niets aan veranderen, dat Duitschland nog slechts één doel en cén wil kent: het' Duitsche volk voor eens en altijd te bevrijdeh vstn den aanvals- en vernletlglngswensch der westelijke mogend heden. Garvln brengt in de ..Observer" de over tuiging tot uitdrukking, dat dit jaar de beslissing zal. vallen over ^het. definitieve resultaat van den oorlog, om het even of deze in 1940 inderdaad zal eindigen of niet. Na te hebben nagegaan, over welke alter natieven Duitschland voor een eventueele actie tegen de geallieerden de beschikking heeft, zegt Garvin: De eenige werkelijke hoop van de Nazi-terreur is. Engeland rechtstreeks een slag toe te brengen ter zee en in de lucht. De beslissende vuur proef voor de bepaling van het lot der ge- heele beschaving zal uitgevochten moeten worden door dit land en geen ander. Of de Nazi's moeten ln de komende zes of zeven maanden het ergste tegen deze natie en dit rijk wagen, Of hun regiem moet fa- Ten. Als er in den volgenden herfst geen vooruitzicht op een overwinning bestaat, zal het Duitsche volk geen nieuwen oor logswinter doormaken. (Van onzen Brusselschen correspondent). Feitelijk is niets veranderd met het nieuwe kabinet Pierlot! „Er is nooit een stommer crisis geweest, schrijft de socialistische „Peuple". Zij be antwoordde aan geen enkele politieke nood wendigheid. Zij maakt aan geen enkele regeeringsmoeilijkheid een einde, want de heer Pierlot zou wel naïef zijn, indien hij thans ging gelooven. dat de kritiek zal ver minderen. omdat de nieuwe regeering nog slechts veertien leden telt in plaats van achttien". We zien dat de voornaamste posten door de oude garde bezet blijven. Voorzoover dat Defensie en Buitenlandsche Zaken betreft, is men daar over het algemeen zeer mee ingenomen. In binnert- en buitenland zal men daardoor begrijpen dat. met de heeren Denis en Spaak aan het hoofd van deze beide departementen, in de buitenlandsche politiek en in legerzaken geen wijzigingen komen. Maar hoe zit het met die andere departementen? Heeft de Katholieke rech terzijde den heer Pierlot niet verweten dat er niet voldoende ploeggeest in zijn mini sterie zat en dat hij met zijn finaricieele plannen te veel in socialistisch vaarwater verzeilde? En toch staat de heer Pierlot weer aan het hoofd van de driepartijenre- geering. Ook de heer Gutt blijft op zijn post als Minister van Fianciën. Vijf ministers zijn verdwenen, één nieuwe is gearriveerd en voor het overige hebben behalve op de belangrijkste posten, de Katholieke, socialisten en liberalen aardig chassé-croisé gespeeld, waarover men voor al in de liberale pers niet bijster te spre ken is. Eén van hun sterke mannen, de heer Devèze moest plaats maken voor den liberalen Vlaming Van der Poorten die zijn portefeuille van Openbare Werken aan den nieuweling, den socialist Matagne geeft. Deze laatste houdt zich ten minste bij zijn leest. Deze senator was verbonden aan de Arbeidshoogeschool te Charleroi en Civiel-ingenieur. De Vlamingen die het her haaldelijk aan den stok hadden met den heer: Devèze, zullen hem, met de volkstel ling van 1940 in het zicht niet ongaarne zien vertrekken. Overigens beantwoordt ook dit kabinet niet aan hun verwachtingen. Van de 14. Ministers zijn er slechts 4 Vlamingen en één z.g. „geopraphische Vlaming" de heer Soudan, die van Justitie naar Onder wijs verhuist, terwijl de heer Janson zijn oude plaats aan Justitie terugkrijgt. De liberalen, zien dus weer de gewenschte Óriderwijsportefeuille aan hun neus voor bijgaan. Trouwens in hun pers kan men weinig enthousiasme voor de oud-nieuwe 'combinatie ontdekken, Men betreurt niet alleen dat de heer Devèze wegging, maar de liberale Gazette vraagt zich zelfs af of gen rekent men al op den min of meer na- bijen val van het nieuwe kabinet Pierlot, „le cabinet de l'impuissance" (het kabinet WEDSTRIJD DER LEIDSCHE IJSCLUB. Schoonrijden voor paren. Het is een geslaagde wedstrijd geworden, welke de Leidsche IJsclub Zaterdagmiddag had georganiseerd. De thermometer mocht dan heel den middag enkele graden boven het vriespunt wijzen, waardoor het ijs tegen het laatst wat zacht begon te worden, aan de stemming kon dat niets af doen. En die „.w cauuic.b va*. J lllljJUlOJrtilGC (11CL INtlUHlUL J 4. der machteloosheid 1. De liberalen en ookgoede stemming was er gelukkig van den aanvang af paren aan het schoonrijden zoowel als bij het publiek, dat omstreeks twee uur niet zoo heel talrijk was, maar geleidelijk vrij sterk in aantal is toegenomen. Er was, onder lei ding van den heer J. G. A. Janssen, die met mevrouw Lammens en den heer S. J. Koop- mans de jury vormde, een goede baan uit gezet, waarop door de meeste deelnemende paren dikwijls uitstekend werk te zien is gegeven. Er werd bovendien vlot voortgang gemaakt, zoodat de kijkers nauwelijks tijd vonden om zelf een baantje te maken, ter wijl de spanning steeg toen na een korte puaze werd medegedeeld dat de volgende zes paren waren aangewezen voor den eind strijd: mej. R. Kranenburg (Oegstgeest) en de heer Ph. Boot (Sassenheim),mevr. De Groot-Feitkamp (Leiden) en de heer Planjer (Leiden), mej. Lucas (Leiden) en de heer sommige socialistische bladen zijn er niet over te spreken dat de heer Sap aan het hoofd van Economische Zaken bleef voornaamste geschilpunt in de afgeloopen maanden terwijl de Brusselsche „Indé- pendance beige" met leedwezen constateert dat de heer Sap die het zijn politieken te genstanders in het Kabinet niet altijd ge makkelijk zou maken met hem samen te werken, en niet in staat was er een „em- bryon de politique économique" op na te houden, tot „straf" nog den dienst voor bevoorrading erbij krijgt. Het orgaan van Minister Sap, de Katho lieke Vlaamsche Standaard komt weliswaar met een aantal eischen voor de Vlaamsche zaak. in ruil voor hun geringe vertegen woordiging in het kabinet, maar laat ver der een wat optimistischer toon hooren. Al Neem dan De ontmoeting -tusschen-Csaky en graaf Ciano schijnt een volslagen overeenkomst te hebben opgeleyerd in (Jieivzin. dat Italië Hongarije iedereh steun heeft toegezegd, zoo de Sovjets een aanval op Hongarije, den nieuwen bUufman. :aoudem doen. Ver der schijnt Itaiië, -hoezeer overigens de Hongaarsche revisionistische eischen ten aanzien van Roemenië billijkend, toch niet te gaan, overtuigd dat frontmaken tegen voortschrijden van het bolsjewisme mo menteel geheel op den voorgrond moet staan. Zooals bekend, toont Roemenië zich nog weinig toeschietelijk om eenig gebied af te staan. Koning Carol heeft dat bij zijn bezoek aan Mussolini nog eens duidelijkf- naar voren gebracht. A 1 Na een godsdienstoefening en een mlr litaire parade, ontving de kwiing de plaatj selijke autoriteiten en deze zich voor een nieuw kabinet reser- gers van de Russische en Duitsche minder-4 t schrijft dit blad, in veel krin- heden. Dé koning legde opnieuw den.Ttadruk op het Roemeensche karakter van Bessarabië en betoogde, dat niemand voortaan meer een gebied zal kunnen schenden, dat Roe- meensch is en dit voor altijd zal blijven. Men gelooft te Boekarest dat de vriend schap tusschen Italië en Hongarije een be langrijke factor is voer het behoud van den status quo en neutraliteit ln den Bal kan en in economische kringen is men overtuigd dat Rusland hè» juiste gevaar, gelegen in het bedreigen van Italië's vrien den, op zijn juiste waarde begint te schat ten. Een andere veelbeteekenende factor voor Roemenië is de afsluiting van het RussischBulgaarsche handels- en scheep vaartverdrag. Mogelijk kan veel onder druk van de Russische eischen tot moeilijkheden leiden, ln het bijzonder, daai Italië de Bulgaar sche zaak goedgunstig gezind is. Het feit dat zoo spoedig een cooimercieele overeen komst bereikt werd, heeft den indruk achter gelaten, dat er tenminste voor de naaste toekomst geen Russische bedreiging te duchten zal-zijn. In politieke en .mili taire kringen heeft hét bericht dat Rusland aan de Oostelijke en Nbordelljkë grenzen van Roemenië contingenten troepen terug getrokken heeft, groote voldoening gewekt. De echte xijn niet rond, maar hartvormig. wat men aan de „oude" regeering Pierlot xh van Helvert (Leiden), mej Berkhouwer moet verwijten: nnerluke verdeeldheid. (Lelden) en de heer Stallinga (Leiden), oprichting van iiuttelooze, kostelijke nleu- mevr. Hehnlpman (Leiderdorp! en de hier we diensten en departementen, besluite- 1 - -• loosheid, meer, vindt 3, - - ---> "V" mevr. nennipman iL.eiaerciorpen ae neer ten en departementen, besluite- j q verhoogt (Leiderdorp) en mevr. M. Key onlogische maatregelen en wat al en de heer Jac. Key (Oegstgeest)'. Was er idt voor een groot deel, zijn oor- vóórdien bij herhaling groot verschil te i net. lfwaarl ner ministerleele m- „nn ..haj... sprong ln het kwaad der ministerleele ln flatie. Dat alles behoort nu tot de „histo rie". Töt de „historie" behoort het Ministerie voor Nationale Voorlichting, een doorn ln het oog voor de conservatieven. En met HAAGSCHE POLITIERECHTER. Alweer: de automaat, In een sigarenwinkel te Alphen had de politie een vruchtenautomaat in beslag ge nomen, omdat hiermede hazardspel werd bedreven. De winkelier stond nu terecht en hij betoogde, dat het apparaat defect was. De officier vond dad geen verzachtende omstandigheid en wees er op. dat reeds langen tijd tegen de vruchtenautomaten een strijd wordt gevoerd. Spr. vorderde f. 25.— boete subs. 5 dagen hechtenis en verbeurd venklaren van de automaat. De politierechter veroordeelde tot f. 20 su'bs. 20 dagen, doch de automaat zal wor den vernietigd. ontdekken in stijl "en rijëapaciteltën der diverse deelnemers, ln de fihale werd dat zoo gering, dat wij waarlijk de jury niet hebben benijd, toen zij uiteindelijk tot een beslissing komen moest. Misschien dat men dit departement verdwijnt ook Minister j hêt èr vrij algë'meen över e"êns was."dat de Wauters, tegelijk men den heer Marck. eerste prijs diende te worden toegewezen Christen-democraat. Dit waarschijnlijk ter aan mevr. De Groot en den heer Planjer, wille van de partij-symmetrie en als nasleepdoch wie er verder voor de prijzen in aan- van de ongelukkige zaak van het „Crédit merking kwamen. was voor alle toeschou- Anversois". De Christen-democraten moe- wers een raadsel, waaromtrent men nauwe- De „Völkische Beobachter" wijdt een hoofdartikel aan de hulp van de geallieer den aan Finland. Hierin wordt gezegd, dat Engeland en Frankrijk onder verwijzing naar artikel 16 van het handvest van den Volkenbond. Scandinavië voor hun karretje probeeren te spannen en in een toestand pogen te dringen, welke niet vereenigbaar is met de neutraliteit. Het risico, dat de Scandina vische landen loopen, is zeer groot, aan gezien de Britsche blokkade-oorlog ten doel heeft, allen toevoer van grondstoffen voor Duitschland af te snijden Het voornaam ste Zweedsche ertsgebied en de voornaam ste Noorsche ertshaven Narvik, zouden binnen de zone voor den doorvoer voor wapenen komen te liggen. De Duitsche economische belangen staan dus op het 5805 ingez Mea.' ten het nu met slechts één vertegenwoor diger In het kabinet doen en nog wel met een Waal. den heer Delfosse, hoewel zij hun aanhang voor vier vijfden in het Vlaam sche land vinden. De conservatieve Katholieken ln dit kabi net, dat uit vijf katholieken, vier socialisten drie liberalen en twee technici bestaat, werden allen gehandhaafd. De conserva tieve heer Duesberg die zijn Onderwijspor- tefeuille aan den socialist Soudan moest afstaan, zetelde als „technicus". De conservatieve Antwerpsche „Métro- pole" vraagt zich af, waarin dit Ministerie al gooide zij wat ballast uit, van het vorige verschilt. Het blad vreest dat het land ook verder zal lijden onder een onsamenhan gende partijpolitiek, terwijl de heer Pierlot tot dusverre nog niet getoond heeft de situatie te beheerschen. Men heeft in Bel gië nog niet den weg van de normale naar de oorlogseconomie gevonden en zelfs nog de oude begrootmgen, voor den oorlog op gesteld, bij het Parlement durven indienen Het is alsof een eigenaar op het oogenblik dat zijn huis in brand staat, zegt dat hij als naar gewoonte moet beginnen zUn par ketvloeren in de was te zetten, aldus de Métropole. Het blad eischt een strenge be- zuinigingspolitiek. terwijl anderzijds de socialistische „Peuple" er nog eens op wijst, dat ondanks de pogingen die de re actie zal aanwenden, niet aan het kader der sociale wetten mag getornd worden. De problemen zijn dezelfde gebleven, de menschen en dc partijverhoudingen ook. Zal het vierde Kabinet-Pierlot onder deze omstandigheden een lang leven hebben? Gezien de koele ontvangst die het geniet, meenen wij het moeten betwijfelen. IEDER WERKE MEDE'. Voor de stadgenooten, woonachtig benoorden del ijn Galgewater, Morsch- Rijnsburger-, Mare- en Heerensingel, Oude Rijn, derhalve omvattende het Morschkwartier, de Transvaalbuurt, Stationsweg met zijstraten, Rijnsbur- gerweg met zijstraten, de wijken ter weerszijden van de Haarlemmertrek vaart, de Marnixstraat met geheele omgeving en het Kooikwartier tot en met den Lagen Rijndijk, herin neren wij er nogmaals aan, dat zij morgenavond tusschen halfne- gen en 10 uur in verband met de luchtbeschermingsoefening hebben te waken tegen lichtuitstraling uit hun woningen, terwijl zij zich bovendien behoudens dringende noodzaak tus schen 9 en 10 uur in dit stadsdeel even min op straat mogen bevinden. Ten behoeve van het doorgaande ver- op spel, want zonder twijfel Is het de bedoe-1 keer dat voor een behoorlijke lichtafscher- ling van Engeland hie- een etappe-gebied mlng dient te ZOrgen. zullen langs den in te richten, waarvan het doel gemakke- stations- en Rijnsburgerweg richtlampen lijk te herkennen valt worden geplaatst. Parkeeren van auto's De „Völkische Beobachter" verklaart vor- j jangS dgze straten is verboden, der, dat 't voor Zweden en Noorwegen niet Wie tusschen 9 en 10 uur de stad per noodzakelijk is zien op dezen weg te la- trein wil verlaten, zal verstandig doen er ten dringen Het systeem van den Volken bond was gebaseerd op veronderstellingen, welke niet meer bestaan, zoodat geen sprake meer kan zijn van jen nakomen van verplichtingen Wanneer de Westelijke mogendheden Finland werkelijk willen hel pen, dan bestaan andere middelen, dan kleine staten in levensgevaar te brengen. De houding van Engeland en Frankrijk toont evenwel duidelijk, dat het doel van deze Finsche actie juist i,s de neutrale landen van het Noorden in gevaar te bren gen en dat men vooral te Londen geheel in het plan van den oorlog werkt, n.l. an deren de rekening voor Engeland te laten betalen. zich rekenschap van te geven, dat In dit tijdperk door het verduisterde gebied geen stadstrams zullen rijden, zoodat het aanbe veling verdient zich iets vroeger dan ge woonlijk van huis te begeven, Vanzelfsprekend is de verduisterde zone eveneens onder het voorbehoud van dringende redenen ook voor niet in dit gebied woonachtige personen afgesloten Donderdagavond gedurende dezelfde uren is de verduisteringsbeurt aan de be woners der eigenlijke binnenstad, be grensd door de singels. HET 126-JARIG BESTAAN VAN 4 R. I. Morgenochtend om 11 uur zal het 4 reg. infanterie In verband met het 126-jarig bestaan een défilé houden voor het Ge meentehuis te Katwijk. Des middags zal door de militairen een wedloop worden ge houden en des avonds zal een fakkelop tocht plaats vinden. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door dén bewaker van den Leidschen Nachtveiligheidsdienst ontdekt, dat inge broken was in het perceel Rijnsburgerweg nio. 43a, bewoond door prof. dr. F. W. A. K. Het bleek, dat de bewoners uitetedig waren. De inforeikers hadden zich door verbreking van een ruit aan .de achter?,ij de van de woning toegang verschaft. Uit het onder zoek is gebleken, dat eenige spaarbankboek jes en sieraden worden vermist. WAARSCHUWING. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Er wordt gecolporteerd met de „Plet Hein Kalender", waarbij wordt voorgegeven, dat deze wordt verkocht ten bate van Ontwik keling en Ontspanning voor de gemobili seerde Nederlandsche Weermacht. Deze verkoop gaat evenwel uit van een particuliere handelsonderneming en staat ln geenerlel verband met den arbeid voor Ontwikkeling en Ontspanning voor mili tairen, uitgaande van het Algemeen Hoofdkwartier. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het aantal ingeschrevenen. Voor den cursus 1939—1940 zijn tot aan het begin der Kerstvacantie de volgende aantallen studenten ingeschreven, waarbij dc cijfers over dezelfde periode in het studiejaar 1938—1939 tusschen haakjes ge plaatst zijn. Godgeleerdheid 115 (118) Rechtsgeleerdheid 312 (391) Geneeskunde 706 (757) Wis- en Natuurkunde 283 (345) Letteren en Wijsbegeerte 190 228) Vereenigde Faculteiten der Rechten en Letteren 177 231 Voor de eerste maal inge schreven 552 (580i Vrouwelijke studenten 535 545) Totaal aantal Ingeschrevenen 1783 2070) Prof. dr. W H. Keesom alhier is be noemd tot lid van de Kon. Vlaamsche Akademie van Wetenschappen. Letteren en Schoone Kunsten. De politie heeft aangehouden ter zake van diefstal van een japon en medeplichtig heid daaraan ten nadieele van een groot winkelbedrijf, de 20-jarige diensitlbode J. v. L. en haar 47-ja.rige moeder. lijks poogde te gissen Toen de voorzitter der IJsclub, de heer J. W. Henny, den uitslag bekend maakte, bleek de eerste prijs inder daad ten deel te zijn gevallen aan de favo rieten mevr. De Groot en den heer Planjer, terwijl de grootere eenheid van het op el kaar ingestelde echtpaar Key wel een der voornaamste redenen zal zijn geweest dat zij beslag legden op den tweeden prijs. Op de derde plaats kwamen: mej. Kranenburg en de heer Boot. Buiten de prijzen vielen: 4. mej. Lucas en de heer van Helvert: 5. mej. Berkhouwer en de heer Stallinga; 6i mevr. Hennipman en de heer Verhoogt. De heer Henny heeft in zijn speechje nog darik gezegd aan de Jury, daarbij aan mevr. Lammens een blijk van herinnering over handigende en de hoop uitgesproken dat dc paren, die elkaar Zaterdagmiddag hebben bekampt, opnieuw tot de deelnemers zullen behooren. indien de Leidsche IJsclub dezer1- winter nog eens weer een dergelijken wed. (strijd zou kunnen uitschrijven. SOCIALE ZONDAG „KATHOLIEK LEIDEN." HAAGSCHE RECHTBANK. Omver gereden benzinepomp. Een inwoner van Iftsse was op familie bezoek gegaan te BodegravenHij keerde des avonds laat met zijn auto terug. Te Den Haag had hij benzine noodig, doch inplaats van te tanken,, reed hij de benzinepomp omver. Voor dat feit moest verdachte terecht staan, waarbij hij zich beriep op het feit, dat de pomp op een ongunstige plaats stond. De officier had tegen verdachte f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis geëiseht De Rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte conform dezen elsch veroordeeld. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. De procureur-generaaj bij don Hoogen Raad heeft heden geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van mr. M. M. Roet van Tonningen, die door het Haag- sche gerechtshof wegens beleedlgiing van den minister van justitie in een artikel over de zaak Oas in het Nationaal Dagblad Is veroordeeld tot een geldboete van f. 100 De Hooge Raad zal op 15 Januari arrest wijzen. In de week van 2 t/m. 6 Januari werden ln Nederland 46 faillissementen uitgesproken. Dr. A. A. Olierook over de Katholieken en de Bellamy-beweging. In de aula der R.-K. HB.S. hield de Vereeniglng „Katholiek Leiden" gistermor gen haar socialen Zondag voor de be- stuurderen der aangesloten sociale veree- nigingen, die in grooten getale waren op gekomen. Na een Mis met algemeene com munie ln de kapel en een gemeenschappe lijk ontbijt, opende de voorzitter van „Kath. Leiden", de heer W. J. Kriek de bijeenkomst met den Christelijken groét en een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den inleider van den morgen, dr: A. A. Olierook, alsmede tot rector Benie- feld, den door den bisschop van Haarlem nieuw benoemden geestelijk adviseur der vereeniging. Als het onderwerp der rede, welke heden zal worden uitgesproken, al dus spr., niet reeds was vastgesteld, dan zou spr. na de uitlatingen van een lid van den Leidschen gemeenteraad In een der laatste vergaderingen, als onderwerp heb ben gekozen; „De waarde van het groote gezin." De bespreking van dat onderwerp zal, zoo vervolgde spr., niet lang op zich lafpn Hjacht.PD Dr. Olierook, die hierna het woord ver kreeg, begon zijn betoog met de opmer king. dat onder de heelmeesters, die in den loop der tijden aan het ziekbed der maatschappij het serum voor de genezing meenden gevonden te hebben, wij ook aan treffen de beweging van de Internationale vereeniging Bellamy. Spr. zal die beweging bezien in het ilcht van godsdienst en ze den, omdat die beweging het godsdienste- Üjk en zedelijk element er bij heeft be trokken. In 1868 trok de Amerikaan Edward Bel lamy de wereld in. Op zijn reizen door Europa werd hij. zoo "bij zelde, meer ge troffen door de ellendige economische toe standen dan door de pracht van kathe dralen en paleizen. Terug in zijn land, schreef Bellamy een tweetal boeken „Loo king Backward" (In het jaar 2000) en „Ge lijkheid voor allen", waarin hij zijn leer uiteenzette. Hoewel wij, aldus spr. grooten eerbied moeten hebben voor dezen socialen moe digen mensch en vele sympathieke stel regels in zijn leer, kunnen wij katholieken deze leer en wel om de hoofdzaken, niet aanvaarden. Spr. schetste uitvoerig de samenleving zooals Bellamy deze als ideaal had gesteld en wel gebaseerd op de volgende voornaam ste richtlijnen: Afschaffing van het privaat-bezit als productie-middel; afschaffing van het winstsysteem; alles wordt eigendom van den staat; de burgers ontvangen geen loon, doch allen een even groot crediet bij de staatsmagazijnen ongeacht presta tie of persoonlijkheid Bellamy wenschte dus een geheel nieu we gemeenschap Ook de Katholieken wen- schen een nieuwe gemeenschap, doch opge bouwd volgens de pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en .Quadragesimo An no". Een nieuwe gemeenschap, waarin har monie zal bestaan tusschen persoonlijk en gemeenschapsbelang, waarin bovendien als norm van het rechtvaardig loon, niet al leen de behoefte doch ook de prestatie zal zijn gesteld en het privaat-eigendom, vol gens onze Christelijke beginselen erken ning vindt. Bellamy komt ten opzichte van dc mis daad tot dc conclusie, dat onder het re giem van zijn systeem de misdaad geen reden van bestaan meer zal hebben en dus vanzelf zal verdwijnen, daar iedereen 2-1T- - NIEUWE uitgaven. d het secretariaat der Nederlandsche Maat- séliappU ter bevordering der Pharmacic is een artikel samengesteld, dat een uitvoerige crltiek levert op de beschouwingen over de geneesmid delvoorziening door .den arts M. A. J. Jansma. Orootendeels worden deze punten van crltiek naar waarde getoetst ln eenige bladzijden van repliek, die de heer Jansma ln dit werkje op het eerste artikel volgen laat. Een naschrift sluit den weg tot verdere polemiek af. (2 lijnen) immers meer dan genoeg voor zijn levens onderhoud heeft en na zijn 45ste levens jaar gepensionneerd een goed verzorgden ouden dag tegemoet gaat. Tegen deze opvatting, aldus spr.. heb ben wij ernstige bezwaren, welke misschien nog zwaarder wegen dan het bezwaar tegen de afschaffing van het privaat-bezit. WIJ zoeken, zoo vervolgt spr., de oorzaken van zonde en misdaad dieper n.l. ln den mensch zelf. En daar vinden we een oor zaak. die door sociale hervormingen alléén niet weggenomen kan worden. Wij laten zoowel „Rerum Novarum" als „Quadrage simo Anno" hebben daarop gewezen de sociale hervorming liever voorafgaan door een hervorming van de menschen zelf en die moet komen van Gods genade. De con clusie voor den Katholiek is dus, dat geen Katholiek het ideaal van Bellamy kan aanvaarden. Aan het slot van zijn rede waarschuwde spr. ook aanhangers van het Bellamy-1 ideaal voor het communisme, dat ln de Bellamy-beweging een vruchtbaren bodem voor celvorming vindt. Na beantwoording van vele vragen door den spreker dankte de voorzitter dr. Olie rook voor zijn rede en werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Hedenmorgen te 5 uur is de brand weer uitgerulkit naar het perceel Jan Li evens- straat 15. bewoond door den 37-jarigen I. V-. los werkman, waar eenige kussens in een stoel in brand waren geraakt, vermoedelijk doordat gisteravond vuur van een sigaret In de kussens was gevallen. Het vuurtje werd met eenige emmers water gebluscht. De heer H. S. E. van Benten alhier Is werkzaam gesteld t»r gemeente-secretarie van Leiderdorp. Zaterdagmiddag te kwart voor vier is de 46-jarige mej. J. D.K. op den Heeren singel op het ijs gevallen, tengevolge waar van zij den linkerpols brak De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Zieken huis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn ln de afgeloopen week opgenomen: Dinsdag 2 Jan47 volw. personen Woensdag 3 Jan49 Donderdag 4 Jan50 Vrijdag 5 Jan51 Zaterdag 6 Jan51 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2