Heldenmoed der Finnen Militairen op glad ijs Roosevelt's begrooting ingediend De Leidenaars op de schaats VRIJDAG 5 JANUARI 1940 No. 24472 De strijd in het Westen HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen front-wijziging van beteekenis Een aanzienlijk tekort Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Engeland vordert alle schepen LEIDSCH DAGBLAD miM PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zij n Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdiplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque» en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd StJJU per 3 maanden f. 2.33 per week t.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj rm United Press meldt uit Finsche bron: De militaire autoriteiten bevestigen, dat de Finnen op vier verschillende plaatsen op Russisch grondgebied zijn doorgedron gen. ZIJ gaven niet aan, waar deze plaat sen zich precies bevinden, doch verklaar den, dat zij ver uit elkaar liggen van de IJszee tot het Ladoga-meer. Evenmin ga ven zij aan, of Finsche patrouilles dan wel legerafdeellngen op sovjet-gebied zijn aan gekomen. De Finnen hebben gisternacht den Rus sen een zeer onaangename verrassing be zorgd. Zij hebben namelijk electrische schijnwerpers in het veld gebracht, waar door zij plotseling de Russische bewegingen welke ten doel hebben in de flank van de Finsche strijdkrachten te komen door over het ijs van de bevroren meren te trekken, In het volle licht zetten. Onmiddellijk openden ze vervolgens het vuur op de verraste Russische colonnes. In vele gevallen werd het Ijs door de gra naten versplinterd, zoodat tal van sovjet manschappen in het ijskoude water vie len. Indertijd, toen de meren nog open lagen, werden de Russen door die tallooze water vlakten ten zeerste in hun bewegingen be lemmerd Hun hoop, dat bij de strenge vorst deze hinderpaal verdwenen zou zijn, heb ben de Finnen in den nacht afdoende ver nietigd. Een ander voorbeeld van de vindingrijk heid der Finnen is het gebruik, dat zij ma ken van de veroverde Russische tanks. Met slechts weinig moeite hebben zij hiervan kleine vestingen gemaakt. De tanks wor den ten deele in den grond gegraven en de Russen worden nu dikwerf bestookt door de kanonnen en zware mitrailleurs uit hun eigen tanks en dikwijls ook met hun eigen munitie. De Russen nemen blijkbaar wraak door gebruik te maken van explosieve kogels in geweren en machinegeweren, hetgeen bij internationale conventie is verboden. Neutrale waarnemers hebben tal van ge vallen geconstateerd, waarin Finsche sol daten gewond zijn door explosieve kogels. Overigens heeft men ook kogels van dit soort gevonden. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het legerbericht der Finnen luidt als volgt: Te land: met uitzondering van het ge bruikelijke geschutvuur en het optreden van patrouilles van weerszijden zijn de dag van 3 Januari en de ochtend van den vierden betrekkelijk rustig geweest op de Karelische landengte. Aan de Oostgrens, ten Noorden van het Ladogameer, is de toestand ongewijzigd. Te Aittojoki tracht de vijand een strate gisch steunpunt te heroveren, waarvan de Finnen zich meester hebben gemaakt. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. In den sector van Kuhmo is een vijan delijke aanval, die gesteund werd door artillerie en tanks,, afgeslagen. Te Suomussalmi is gisteren de zuivering van het terrein voortgezet; 169 Russen werden gevangen genomen. Te Raate, ten Oosten van Suomussalmi. duren de ge vechten voort. Ter zee: Een vijandelijke sleepboot is gisteravond afgedreven in de buurt van het fort Kolvisto. Batterijen van het fort openden het vuur en de bemanning van het schip vluchtte over het ijs. Een Finsche patrouille maakte zich meester van de sleepboot, maar deze zonk in den loop van den nacht. Bij het Ladoga-meer hebben sovjet troepen twee Finsche forten en een dorp gebombardeerd. Finsche kustbatterijen con centreerden haar vuur op de vijandelijke stellingen. In de lucht: Op 3 Januari heeft de Rus sische luchtmacht de streken van Abo en Hangö gebombardeerd en zekere punten !n het Noorden van Finland. Een Russisch vliegtuig werd neergehaald. De materieele schade was onbeteekenend en men gelooft niet, dat er slachtoffers zijn gevallen, STAALTJES VAN FINSCHEN HELDENMOED. Uit Helsinki wordt aan liet Fransche Havas-bureau gemeld: Op de Karelische landengte was een kleine Finsche fortificatie geblokkeerd door drie sovjet-Russische tanks, die alle uit gangen onder controle hadden. De Finnen bezaten slechts twee antltankkanonnen en spoedig verschenen nog drie Russische tanks, ter ondersteuning van de eerste en om te trachten de fortificatie meester te worden. De veldtelefoon der Finnen was afgesneden. Een soldaat zag kans. om uit de sterkte te komen en de draden te her stellen, waarop de bevelvoerende officier de Finsche artillerie zoo nauwkeurige aan wijzingen wist te geven, dat vijf der Rus sische tanks vernield werden. De zesde werd onschadelijk gemaakt door een sol daat uit de fortificatie met behulp vaneen handgranaat. Op een ander punt van de landengte slaagden Finsche soldaten er in een achter de Russische linies rustend rood detache ment te verrassen. Zij vernietigden een deel van het detachement en vonden op den Russischen bevelvoerenden officier het plan voor een aanval, die den volgenden morgen zou hebben moeten worden inge zet. Zij konden de Finsche artillerie waar schuwen, die bij haar nadering de Russi sche tanks vernielde, welke den aanval van den volgenden dag hadden moeten steunen. In de streek van Suomussalmi hebben de Finnen de kas van een sovjet-Russisch regiment gevonden, waarin zich 92.000 Finsche marken bevonden, dit is een op merkelijk feit. In begin November hebben de Russen, naar bekend, is, verscheidene millioenen Finsche marken opgekocht. On getwijfeld hoopten zij met dit geld hun in- koopen in Finland te betalen. Men herinnert er eveneens aan, dat de sovjets op dezelfde wijze opgetreden zijn in Polen, waar zij belangrijke hoeveelheden zlotys opkochten. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN ZWEDEN. De voorzitter van het Finsche comité in Zweden, prof. Winblom, beschuldigt de Zweedsche communisten, een intensieve sovjet-propaganda te voeren in Noord- Zweden. Deze beschuldiging wordt bevestigd door Foto Van Vliet. Op de baan van de Leidsche IJsclub zijn hedenmorgen wedstrijden in het hardrijden voor infanteristen gehouden. Aangezien er eenige honderden deelnemers waren, startten er niet minder dan 15 rijders tegelijk over een baan van ongeveer 500 meter, maar niettemin namen de wedstrijden eenige uren in beslag. De winnaars waren: 1. I. Boon (I min. 18/10 seconde). 2. K. Zadelhof (1 min. 2 sec.). 3. A. Robertson (1 min. 2 8/10 sec.) 4. Korporaal W. van Ommen (1 min. 3 8/10 sec.) 5. C. M. Vlaan deren (1 min. 4 2/10 sec.) een hooggeplaatste Zweedsche politie-auto- ritelt, die verklaarde, dat de geheele com munistische partij, die in Noord-Zweden opereert, slechts een uitgebreide spionnage- organisatie ten gunste van Rusland is. Volgens rapporten der politie hebben de Zweedsche communisten Moskou in kennis gesteld van alle transporten, die voor Fin land waren bestemd. Nu het weer de laatste 24 uur eenigszins is verbeterd, hebben de geallieerde lucht strijdkrachten vier verkenningsvluchten op langen afstand boven Duitschland gemaakt waarbij zij ongeveer 250 mijl boven het land doordrongen en talrijke foto's namen. Voorts zijn verkenningsvluchten gemaakt boven de Siegfriedlinie. Ook de Duitsche luchtmacht is actief ge weest met lange-afstandsvluchten boven Oost-Frankrijk, die zich uitstrekten tot bijna aan het gebied van Parijs. Op den grond hebben alleen patrouilles en verkenningseenheden geopereerd aan het geheele front. In de beboschte Vogezen heeft een Fransche patrouille twee Duit sche detachementen verrast en uiteenge jaagd. Elk dezer detachementen was tus- schen 50 en 100 man groot. De Duitschers leden zware verliezen. Een andere Fransche patrouille ten Westen van de Vogezen drong eenige kilometers diep de Duitsche linies in. Het Belgische ministerie voor de lands verdediging deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben op zeer groote hoogte gevlogen boven de provin cies Limburg en Antwerpen. Op verschei dene plaatsen heeft het luchtafweerge schut het vuur geopend. De openstelling van de openbare ijsbaan aan den Zoeterwoudsche Singel en van enkele andere Singelgedeelten heeft gistermiddag heel wat groote en kleine Leide naars op de smalle ijzers gebracht. Het ijs was voortreffelijk en het weer ideaal, zoo dat er volop genoten is van de zoo bij uitstek gezonde schaatsensport. Onze foto laat zien, dat het gisteren vroeg in den midag op den Zoeterwoudsche Singel reeds aardig druk was. Hedenmorgen is ook het gedeelte tusschen de Jan van Houtbrug en de Koepoortsbrug voor het publiek opengesteld. In de overige Singelgrachten is het Us nog steeds niet betrouwbaar!!! Uit den aard der zaak trokken ook vele Leidenaars naar buiten. Daarvoor zie men elders in dit Blad. Roosevelt heeft in het Congres de begroo ting ingediend, welke voorziet in uitgaven" tot een bedrag van 8424 millioen dollar, waaronder begrepen een belangrijke ver hoogde raming der uitgaven voor de lands verdediging, terwijl aan den anderen kant alle andere categorieën van uitgaven zwaar besnoeid zijn. Het totaal der geraamde uit gaven beteekent een vermindering van 675 millioen dollar ten opzichte van het jaar, dat Juni 1940 eindigt. Roosevelt heeft de normale ontvangsten geraamd op 5548 millioen, d.w.z. een verhoo ging van 382 millioen. In aanmerking ne mende de terugvloeiing van het kapitaal- overschot van de regeeringsondernemingen, waarvan het totaal geraamd wordt op 700 millioen, blijft een geraamd tekort over van 2176 millioen. tegen 3933 millioen over het voorgaande jaar. De president heeft veranderingen aanbe volen in de belastingheffing, welke naar schatting 460 millioen zouden opbrengen, waardoor het geraamde tekort in 1941 terug gebracht zou worden tot 1716 millioen. Roosevelt heeft de volgende geraamde uit gaven voorgesteld: landsverdediging 1800 millioen, werkverschaffingsprogramma's 1300 millioen, landbouwprogramma's 900 millioen, openbare werken en beleggingen 1100 millioen, pensioenen 1200 millioen, rente op de openbare schuld 1100 millioen, kosten der regeeringsdepartementen 1 mil liard. Ten aanzien van de uitgaven voor de landsverdediging zeide Roosevelt nog „deze ramingen vormen de uitgaven, die noodig zijn om de normale defensieve voorberei dingen te ontwikkelen en te handhaven. Ook omvatten zij In verband met den wereld toestand de buitengewone uitgaven, noodig voor de departementen van oorlog, marine en justitie, de kustwacht en het Panama kanaal". De begrooting van het departement van oorlog bevat een verhooging van 14 millioen dollar en bedraagt 746 millioen dollar. Deze verhooging komt voort uit de noodzakelijk heid der versterking van de defensie van het Panama-kanaal, vergrooting der bestellin gen van oorlogstuig en uitbreiding van het personeel van leger en luchtmacht. De be grooting van het departement van marine vertegenwoordigt een stijging met bijna 188 millioen vergeleken met die van het voor afgaande Jaar en bedraagt in totaal 904". millioen. De stijging is vooral veroorzaakt door den bouw van nieuwe schepen en ook door uitbreiding van marine-personeel en marine-luchtmacht. Het departement van marine zal 224 nieuwe vliegtuigen koopen en op stapel zetten 2 pantserschepen, een vliegtuig-moederschip, twee kruisers, twee torpedobootjagers, zes duikbooten en vijf hulpsehepen. Behalve deze gewone uitgaven verwacht Roosevelt buitengewone uitgaven voor de landsverdediging tot een totaal van ruim 302 millioen dollar, welke uitgaven noodig zijn voor de vlootpatrouilleering in de neutrallteitszone, de bestrijding der spionnage en de verzekering der kustbewa king. Voorts heeft Roosevelt ter bekrachtiging de volgende benoemingen naar den Senaat gezonden: Murphy, de minister van justitie, tot rechter in het Hooggerechtshof, Breckin ridge Long. vroeger ambassadeur in Rome tot adjunctstaatssecretaris, John Cudany, gezant ir. Ierland, tot ambassadeur in Brus sel, Robert Scotten, raadsheer der ambas sade in Madrid, tot gezant in de Domini- caansche republiek en James Cromwell tot gezant in Canada. BINNENLAND. Te Amerongen is, 82 jaar oud, overleden G. J. G. Ch. graal van Aldenburg Ben- tinck. (Binnenland, 3e Blad). Vliegongeluk bij Pernis; de invlieger Cop pers om het leven gekomen. (Ie Blad). Brand bij Vroom en Dreesmann op do Korte Prinsengracht te Amsterdam. (3e Blad). Waarom nog geen distributie van erwten en boonen? (3e Blad). Gemeente-ontvanger van Velsen wegens fraude gearresteerd. (Laatste Berich ten, le Blad). De heer M. J. E. Kwint, burgemeester van Koudekerk, is benoemd tot burgemees ter van Waarder c.a. (Laatste Berich ten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Verdeelde markt - Onregelmatige koersbeweging - Konink lijke vast - Amerikanen iets lager - Ne- derlandsche Beleggingen vast. BUITENLAND. Heldenmoed der Finnen, (le Blad). Rond de hulp aan Finland en Duitschland's houding. (3e Blad). Roosevelt heeft zijn begrooting ingediend. (le Blad). Nevelig tot helder of lichtbe- wolkt. Droog weer. Meest zwakke Oostelijke wind. Iets minder vorst des nachts. In het Noorden en midden des namiddags om het vriespunt. In het Zuiden: Des na middags boven het vriespunt. Het Britsche ministerie voor de scheep vaart heeft een mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt: Op 4 Januari heeft Sir John Gilmour, de minister voor de scheepvaart, er de ver-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1