MKsums Nieuws uit de Filmwereld tJö Mannen der Duisternis Boulogne, een van Frankrijks belangrijkste zeehavens LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Januari 1940 Vierde Blad No. 24472 80ste Jaargang •baden in den Winter! A.s. afscheid van den heer Chr. Müller De historische film „Juarez" '(Van onzen Parijschen correspondent). Meer dan ooit wordt in oorlogstijd bewe zen. hoe uitermate belangrijk het bezit van vrije zeehavens voor een land is. Een vrije zeehaven, dat beteekent de mogelijkheid goederen van overzee het land in te voe ren. dat beteekent een veilige landings plaats voor hulptroepen van bevriende mo gendheden, dat beteekent in vele gevallen ook een uiterst belangrijk centrum voor de ravitailleering van het land; met voed zame en kostelijke producten uit de zee. Niet elke haven vervult deze drie belang rijke functies in gelijke mate en weinige slechts zullen in dit opzicht met Boulogne- sur-Mer, Frankrijk's wijde poort op het Kanaal, waar wij een dag lang door aller vriendelijkste civiele en militaire autoritei ten werden rondgeleid, kunnen wedijveren. Zeer zeker bestaan er in Frankrijk havens, die belangrijker zijn door het in- en uitko mend tonnenaantal. andere, die als ma rinebasis grootere militaire waarde hebben, doch weinige zijn er, die zoo harmonisch veelzijdig zijn als Boulogne-sur-Mer, de eeuwenoude havenstad aan het Kanaal met het roemrijke verleden. Van dat verleden spreken nog heel wat oude monumenten: de prachtige stadsmu ren. die in ongeschonden staat de oude stad omringen, het zware massieve kasteel, waar in de 12de eeuw Godfried van Bouil lon zijn kruistochtplannen uitwerkte en vanwaar hij uittrok met zijn ridders ter verovering van het H. Land, een kasteel, dat bijna tien eeuwen getrotseerd heeft en zoo hecht nog op zijn grondvesten staat, dat de marinecommandant van tegenwoor dig er zijn hoofdkwartier heeft ingericht. En ginds in dat huis even buiten de stads muren heeft Napoleon vertoefd, toen hij zijn ongelukkige expeditie tegen Engeland voorbereidde, terwijl op een heuvel buiten de stad op de plaats, waar Napoleon's ex- peditieleger kampeerde, een 53 M. hooge marmeren zuil aan het feit herinnert, dat hier in het kamp van Boulogne Frankrijks keizer het Legioen van Eer instelde en voor de eerste maal op de borst van zijn solda ten spelde. Het- keizersbeeld in Romeinsche imperatorsdracht op den top keert Enge land, den erfvijand, den rug toe, maar wonderlijk zijn de grillen van het lot: nu staan op dezelfde vlakte, waar een 130 jaar geleden Frankrijk's troepen tot een vijan delijke expeditie naar Engeland geconcen treerd werden, de linnen tenten van de Engelsche luchtmacht en spelen jongens van de R.AJ. een stevige partij voetbal. Nog meer sporen van een roemrijk verle den vindt men er in de omliggende dorpjes, waar men in den Noormannentijd zich verschanste in de kerken, stevige minia tuurburchten, bedehuis en vesting tegelij kertijd. Sindsdien is Boulogne's bevolking even ondernemend en even dapper gebleven en van deze twee eigenschappen kregen we een bewijs, toen wij van een hooggelegen pleintje naast een oud kapelletje het heele panorama van Boulogne-sur-Mer en om geving voor ons zagen liggen. Dat eeuwen oude kapelletje. Onze-Lieve-Vrouw-ter-Zee toegewijd, bracht ons een bewijs voor den nooit versagenden moed der Bouloneesche zeebevolking, want daar hingen dicht op een tegen alle muren van af de zoldering tot den grond, tegen de pilaren, in rijen zelfs afhangend van de zolderbalken ontel bare naïeve parelkransen, alle met gelijk luidend opschrift, waarin slechts de naam en de datum verschilden: „Ter nagedach tenis aan N. N., in zee verdwenen?" De na men van honderden zeelieden, wier licha men nooit onder een grafzerk zouden rus ten en die hier een symbolische rustplaats hadden gevonden, stonden hier in de om lijsting der kransen geschreven, maar nooit heeft dit de Bouloneesche visschersbevol- king afgehouden van het beroep hunner vaderen, zij hebben doorgezet en het re sultaat van dezen onverflauwden onderne mingslust zagen wij in de verte voor ons: Boulogne's havencomplex. In geen enkel opzicht kan deze haven vergeleken worden met een onzer Holland- 5660 sche zeehavens. Boulogne heeft doodeen voudig een stuk van de zee in beslag ge nomen om de groote trans-Atlantische zee schepen een veilige ligplaats te verzekeren. Een geweldige dijk van meer dan drie kilometer lengte loopt van af de kust boogvormig de zee in. de woelige golfslag brekend, zoodat achter zijn beschermende rug de Oceaanreuzen rustig het anker kun nen uitgooien en over eenige jaren zal die rust nog grooter zijn, daar van af de an dere zijde een andere meer dan 2 K.M. lange dijk in aanbouw is, zoodat de reede slechts door een 450 M. breede toegang met de open zee in verbinding zal staan. Die prachtige ruime en veilige ligplaats voor de schepen heeft tengevolg gehad, dat lang zamerhand Boulogne zich opgewerkt heeft tot Frankrijk's tweede passagiershaven, niet alleen voor reizigers naar en van En geland maar ook voor trans-Atlantische toeristen. Zoo zijn b.v. de schepen van de Holland-Amerika-lijn en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. trouwe be zoekers van Boulogne en van de 600.000 reizigers, die in het jaar 1937 te Boulogne ontscheepten of aan boord gingen, waren 25.000 trans-atlantische touristen. Tot nu toe onderhouden deze Oceaanreuzen door middel van veerbooten de verbinding met den wal. doch ook hierin zal binnen niet al te langen tijd verbetering komen, daar dwars door de reede heen kaden gebouwd worden, waardoor de reizigers van de boot direct in den trein kunnen stappen. Boulogne is echter niet alleen passagiers haven. doch eveneens een zeer belangrijke handelshaven en voor sommige goederen zelfs de voornaamste van Frankrijk. Vier kilometer kaden begrenzen de binnenha vens en 70 kranen heffen er haar stalen grijparmen omhoog. Ultra-moderne instal laties, die ook zeer snel bunkeren mogelijk maken, verschillende kilometers pijpleiding voor den toevoer van vloeibare brandstof reduceeren den wachttijd voor schepen tot een minimum. In ruime loodsen en opslag plaatsen kunnen duizenden tonnen koop waar worden opgestapeld, spoorwegrails ziet men overal langs de kaden loopen, zoodat eventueel het vrachtgoed onmiddellijk in de treinen geladen kan worden terwijl spoedeischende bestellingen of reizigers, die haast hebben, van af het nabij gelegen vliegveld door de lucht naar Parijs en ver der vervoerd kunnen worden. Een der be langrijkste havens van Frankrijk voor pas sagiers- en goederenvervoer is Boulogne ontegenzeggelijk de voornaamste visschers- haven van het land en zelfs van het vaste land van Europa, In Engeland slechts over vleugeld door Grimsby. Honderd vier groote trawlers vormen, ongerekend de kleinere visschersvaartuigen, Boulogne's vloot, die door meer dan 4000 matrozen bemand wordt en jaarlijks wordt hier meer dan 85.000 ton visch aan wal gebracht, een waarde vertegenwoordigend van 200 mil- lioen francs. In een onmetelijke vischhal wordt dagelijks bij opbod de aangevoerde vangst verkocht, een merkwaardige visch- beurs met koersen en noteeringen, met even veel lawaaierige beweging als een ge wone effectenbeurs. Tien sneltreinen per dag zorgen voor een snelvervoer naar de voornaamste steden van Frankrijk, naar Patijs, het centrum, naar de steden in het Oosten, naar die in het uiterste Zuiden zelfs. Zoo was Boulogne in vredestijd. En nu gedurende den oorlog? Het is de trots van dit dappere stadje, dat niettegenstaande duizend moeilijkheden Boulogne's activiteit niet verminderd is, integendeel zelfs in me nig opzicht koortsachtig gestegen is. Niet tegenstaande de 55 grootste en modernste trawlers door de militaire autoriteiten ge- requlreerd zijn, niettegenstaande de be manningen voor een groot deel gemobili seerd werden, zijn sinds het begin van den oorlog 5 mlllioen K.G. haring aan wal ge bracht tegen 4 millloen K.G. in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. En uit de allerlaatste cijfers, die, welke over de eerste 14 dagen van December loopen, blijkt, dat in deze periode de haringver koop opgebracht heeft 16.977.619 fr. en die van de overige zeevisch 907.513 fr., tegen respectieveling 3.722.052 fr. en 2.639 313 fr. gedurende de zelfde weken van 1938. Wat het overzeesche verkeer betreft, dit is, niet tegenstaande mijnen- en duikbootengevaar ongeveer normaal gebleven en heeft zelfs een nieuwe activiteit gekregen door de tal rijke schepen, die van uit Engeland de voorraden voor het Engelsche leger aan voeren. Tot nu toe hebben we één functie van een haven nog niet besproken en wel de militaire. In vredestijd is Boulogne geen marinebasis, al wordt de reede beschermd door versterkingswerken, die practisch de nadering van de haven door vijandelijke oorlogsschepen onmogelijk maken. „U moogt gerust vertellen, wat u hier gezien hebt," verzekerde ons de plaatselijke com mandant, terwijl hij ons rondleidde tus- schen de kazematten, waaruit hoog boven onze hoofden de dreigende loopen uitsta ken van het zware geschut, dat zijn pro jectielen tot 25 K.M. ver kan slingeren. En wanneer we bedenken, dat het Kanaal hier slechts 37 K.M. breed is en met alle waarschijnlijkheid het vermoeden uiten, dat aan den overkant het Engelsche geschut een evenredig deel bestrijkt, dan lijkt ons de verzekering der aanwezige militairen, dat geen schip zonder toestemming der ge allieerde mogendheden door het Kanaal kan varen, volkomen gerechtvaardigd. Tot nu toe heeft dat geschut zijn zware bas stem nog niet laten hooren, maar wel heb ben de anti-luchtvaartkanonnen der En- gelschen, die aan den voet van het fort Boulogne tegen luchtgevaar beschermen, een paar keer nijdig geblaft, toen Duitsche verkenningsvliegtuigen een onbescheiden kijkje trachtten te nemen. Naast deze landsverdediging beschikt Boulogne eveneens over een actieve maritieme ver dediging. Wij schreven reeds, dat 55 mo derne trawlers gerequireerd waren, waar door Boulogne een zeer belangrijke basis geworden is voor de Fransche marine. Den 25sten Augustus, toen de eerste gemobili seerde reservisten daar aankwamen, was de geheele activiteit van Boulogne slechts gericht op vredelievende bezigheden en alles, wat ln militair opzicht daar gedaan is, dateert slechts van dezen datum. Door de talrijke in Boulogne's haven aanwezige visschersvloot stond te voren vast, welk aandeel deze havenplaats in de maritieme verdediging van Franfeljk zou hebben: het gevaarlijke werk van de mijnenruimers. Ontzettend zwaar is het werk, schijnbaar zonder glorie, mijlen en mijlen worden af gelegd zonder dat een mijn gezien wordt, zonder dat een schot gelost wordt tot plot seling een dergelijk gevaarlijk moordtuig tegen de kiel stoot en het schip met man en muis vergaat. Ontroering lag er in de stem van den commandant dier mijnen- vegersflottille, toen hij ons over zijn jon- Badzo-baden niet alleen tegen wintervoeten, maar óók tegen rhcumatiek, verkoudheden en andere winter- kwalcn! Eén pak BADZO 20 ct.) is voldoende voor 3 k 4 voetbaden. Voordeeliger, en tevens voor kuipbaden: 3 K.G.-pakken 1 45 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO. U moet e» in geen geval mee blijven loopen, maar een "AKKERTJE" nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdreven "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden \vorm met het "AKKER"-merk. /Let U daarop vooral en laat U toch geen waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuiversr 5657 dnsez Med.i Ungez. Meel.) geus sprak. Enkele maanden geleden slechts trokken zij uit ter vischvangst, nu vegen zij het Kanaal schoon, maken zij den weg vrij voor de handelsschepen en de booten van hun kameraden, die te oud of te jong zijn om dat zeer zware werk aan boord der mijnenvegers te verrichten. Het spreekt van zelf, dat we het ook kregen over de in den laatsten tijd zoo veel besproken magnetische mijnen, die op slot van zaken geen Duitsche uitvinding zijn. Slechts het leggen van deze mijnen door middel van vliegtui gen, omdat de rceden en de havens te goed tegen duikbooten en mijnenleg- gers verdedigd zijn, is iets nieuws. Het spreekt van zelf, dat men een oogen- blik verrast was door deze nieuwe me thode van mijnenleggen, doch zoo verzekerde ons de commandant met den meesten nadruk het middel om magnetische mijnen onschadelijk te maken, is uitgevonden. Waaruit dat middel bestaat? Het belang der lands verdediging laat niet toe dit nader toe te lichten, doch het bestaat, daaraan kan geen twijfel bestaan. En dat het afdoende is even zeker. Bovendien moet volgens dezen expert op maritiem gebied het gevaar der magneti sche mijnen niet overdreven ryorden. Op de eerste plaats is het magnetische veld door stalen schepen opgewekt, niet buitenge woon groot en op 25 a 30 M afstand oefent het geen invloed op een magnetische mijn uit. Vervolgens moet men niet uit het oog verliezen, dat de kiel van een stalen schip heusch wel een stootje verdragen kan en dat een mijn ofwel er tegen ofwel er vlak bij moet ontploffen om schade toe te bren gen. En dat ..vlakbij" moet in den meest letterlijken zin opgevat worden: door el- ken meter verderen afstand wordt de kracht van de ontploffing aanzienlijk ver minderd. Met dit bezoek aan deze kleine, maar ro- buste oorlogsvloot, want de met kanonnen en dieptebommen gewapende trawlers zijn bij de oorlogsmarine ingedeeld, was onze rondwandeling door Boulogne-sur-Mer be ëindigd. En terwijl we tijdens den langen terugtocht naar Parijs nog eens overdach ten, wat we dezen dag gezien hadden, kwamen we tot het besluit, dat overal, maar dan ook overal in Frankrijk gewerkt wordt met onverflauwde energie en met bewon- derenswaardigen moed de dagelijksche vreedzame arbeid verricht wordt, terwijl zonder veel vertoon kalm en rustig, maar grimmig-vastberaden leger en marine hun zware taak vervullen. (Nadruk verboden). ALS GODSDIENSTONDERWIJZER TE BODEGRAVEN. De heer Chr. Müller. Zondagavond a.s. hoopt de heer Chr. Müller afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Bodegraven na een diensttijd als godsdienstonderwijzer van 52 Jaar, waarvan 37 jaar werden doorgebracht in Bodegraven. De heer Müller, die in 1862 te Hazers- woude geboren werd, behaalde in 1886 het diploma voor godsdienstonderwijs en werd in dit Doleantiejaar aanstonds al te werk gesteld voor de cathechisaties onder de jeugd van de overgebleven Hervormden in Leiderdorp en Zevenhoven. In 1887 benoemde het Classicaal Bestuur, doende wat des kerkeraads was, hem tot godsdienstonderwijzer te Zevenhoven, waar hij tot 1901 bleef. Toen werd hij werkzaam gesteld in Voorst, om vervolgens reeds in 1903 de benoeming naar Bodegraven te aanvaarden. Daar werkte hij op de meest vruchtbare wijze samen achtereenvolgens met de pre dikanten Verhoeff, Hellemans. van Dorp, Kyftenbelt. Leenmans, Pott, Kruishoop en Klüsener, maar wist zich bovendien in de gemeente een dusdanige plaats te verwer ven, dat men hem slechts noode ziet heen gaan. Hoe sterk die band was, is wel gebleken in October '37, toen de heer Müller zijn gouden jubileum vierde en overstelpt werd door huldeblijken en vriendschapsbetuigin gen. Korten tijd daarna werd hij echter ernstig ziek, moest geruimen tijd zijn dienstwerk onderbreken en kon daarna niet meer allen arbeid van catechisaties, huis bezoek, preeken op zich nemen. Toch bleef hij bijna iedere week een dienst waarne men in het lokaal te Nieuwerbrug en was hij dagelijks op pad. Helaas kon het zoo niet voortduren en hoewel de heer Müller niets liever wilde dan tot het eind van zijn leven doorwerken, moest hij ontslag vra gen, dat hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Tot zijn opvolger werdvoor- loopig benoemd de heer A. J. Dekker, vroe ger voorganger van de Herv. Evangelisatie te Oudshoorn. Mij. Nederland: JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, uitreis. 4 Jan. van Suez. Java—New-York Lijn KOTA RADJA, 4 Jan. van Sabang naai' New-York PHRONTIS, 3 Jan. van New York naar Java. PALEM- BANG, 4 Jan. van New York te Belawan. Java-New York Lijn: PALEMBANG, 4 Jan. T. New York te Belawan. Java-Pacific Lijn: JAGERSFONTEIN. 2 Jan. van Balik Pappan n. Manilla. KLIPFON TEIN, 3 Jan. van Cebu te Macassar. Naar het spannende boek van Edgar Wallace werd de „thriller" „Vier mannen der duisternis" vervaardigd. In deze film speelt ook Anna Lee een hoofdrol, die men hierboven in een der scènes afgebeeld ziet. Het betreft hier het opwindende verhaal .van 4 mannen, die samenwerken om een internationaal spionnagecomplot te doen mislukken. Hugh Sinclair. Griffith Jones. Francis L. Sullivan en Frank Lawton zijn de vier mannen en zij slagen er in hun vaderland te behoeden voor de sinistere bedoelingen van een vreemde mogendheid. De historische film Juarez, die hier deze week vertoond wordt, bestaat uit drie epi sodes. De eerste beschrijft de wijze, waar door Napoleon III. Keizer van Frankrijk het prachtige land, dat Mexico heet, onder zijn heerschappij zocht te stellen. De twee de verhaalt het tragische lot van het kei zerpaar Maximiliaan en Carlota. Het derde en laatste gedeelte behelst den levensloop van Benito Pablo Juarez. In armoede geboren uit ongeletterde Za- potec-Indiaansche ouders, volgde Juarez weldra zijn grootsche loopbaan: de „Abra ham Lincoln van Mexico" te worden, zoo doende het onderdrukte volk, dat hij zoo goed kende, te bevrijden het aldus het recht op vrijheid te hergeven. Toen Lode- wijk Napoleon in 1864 Maximiliaan van Habsburg naar Mexico zond om zijn ma rionetten-staat te regeeren, bemerkte men spoedig, dat de „gouden aartshertog", een man was, die eveneens oprecht het welzijn van zijn onderdanen op het oog had. Voor sommigen hunner leek hij Quetzalcoatl de god. die bij zonsopgang was weggezeild en beloofd had terug te keeren maar voor den onverbiddelijken Juarez beli chaamde Maximiliaan vreemde agressie, alléén-heerschappij ongeacht met wel ke goede voornemens Maximiliaan ook be zield was om zijn volk opnieuw onder een vreemd juk te brengen. Daarom gaf hij zich niet gewonnen, Juarez streed voor een beginsel, „democratie" geheeten, in welks overwinning hij geloofde. Juarez was een staatsman, wiens goede eigenschappen in later tijd soms over het hoofd gezien werden als gevolg van het ongelukkige lot, Maximiliaan beschoren. Tegen den achtergrond van een dreigend conflict, een wereld-gebeuren, dat zich voor onze oogen afspeelt, de strijd van een Hierboven Bette Davis als Keizerin Charlotte van Mexico, komt hulp smeeken bij Napoleon III (Claude Rains) en Keizerin Eugénie (Gale Sondergaard)een der scènes uit de film „Juarez." volk en zijn worsteling om de democratie, is de film „Juarez" vervaardigd, waarin Paul Muni, de groote karakterspeler te Hollywood, en Bette Davis, 's werelds be roemde tragedienne de hoofdrollen vertol ken. ..Juarez" is een boodschap aan alle vrij heidslievende volkeren ter wereld!

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13