BINNENLAND Brug-misère te Oude-Wetering UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Januari 1940 Derde Blad No. 24470 80ste Jaargang Een burgemeester ging verhuizen De nieuwe zes onderzeebootjagers Het incident te Venlo Wijziging der Vestigingswet in werking getreden Gelukkig was de smart van korten duur Voor Jong en Oud In den 4C Dagbladreclame is niet te vervangen Met zijn gezin op een boerenkar. GELDROP IN VLAGGENTOOI. Zaterdag zijn de burgemeester van Gel drop, het oud-Tweede-Kamerlid, de heer H. v. d. Putt en zijn gezin op oud-Brabantsche wijze uit Eindhoven, waar hij tot dan toe woonachtig was, „gehaald". De Geldropsche vereeniging van gemeente-personeel had het Initiatief hiertoe genomen en de „haalpartij" is een éclatant succes geworden, aldus de „Msb." Des morgens 10 uur vertrokken vier boerenkarren met een twintigtal leden van bet gemeentepersoncel in hoeren dracht van Geldrop onder groote be langstelling naar Eindhoven, waar de stoet nadat zich onderweg nog drie karren hadden aangesloten omstreeks 12 uur onder de vroolijke tonen van twee accordeons arriveerde. Hier werden de karren vol huisraad geladen en met de origineel versierde „strikkar" voorop, waarin de burgemeester en mevrouw hadden plaats genomen, werd de tocht naar Geldrop aanvaard. De kinderen van den burgemeester hadden op de andere karren plaats genomen. Het was een vroolijke fleurige stoet. De dochter en zoon van oud-burgemeester Fleskens, het Eerste-Kamerlld, zorgden met hun accordeons voor een vroolijk stuk mu ziek en bij het begin van de woningen van Geldrop, ter hoogte van het Heike, werd de stoet opgewacht door de even eens in hoerendracht gestoken Geldrop sche harmonie. Zoo werd het een stijl volle glorierijke intocht in Geldrop. Ondanks de bitter koude wes er een over- groote belangsteling. Overal wapperden de vlaggen en stonden rijen menschen langs den weg, die zich successievelijk achter aan sloten. Toen dan ook de nieuwe magistraats woning op den Heuvel bereikt was. was de geheele Heuvel vol belangstelenden die zich verdrongen om het afladen gade te slaan. De burgemeester heeft van de stoep van zijn nieuw tehuis de aanwezigen toege sproken in een humoristische rede. dar rtij echter den nadruk erop leggende, dat hij wel degelijk ook den ernstigen ondergrond aanvoelde die achter dit mooie gebeuren lag. HU verklaarde dan ook gaarne zich met zijn heele gezin in dienst der Geldropsche gemeenschap te zullen stellen. Nadat het afladen had plaats gehad, ver- eenigden de „halers" zich met den burge meester en zUn zoon aan een gezamenlUken maaltijd in het verenigingslokaal. Hier werden hartelUke woorden van dank gespro ken aan alle medewerkenden, vooral aan de Geldropsche harmonie, de boeren van Riel en Putten, die hun karren, paarden en tijd beschikbaar stelden voor dit gebeuren, de meisjes van Zesgehuchten voor het versieren der zg „strikkar" en den „geestelijk advi seur". die het bestuur der vereeniging ln alles wat het Jongere geslacht niet meer In details bekend was omtrent deze folklore, met raad en daad terzijde gestaan had. en tenslotte de leden der vereeniging. De burgemeester sloot zich bij deze dank woorden van den voorzitter der vereeniging van gemeentepersoneel aan, waarna deze mooie feestelijke gebeurtenis mét een gezel lig samenzün werd besloten. De afmetingen van de zes onderzee bootjagers, die Zaterdag j.l. vanwege het departement van defensie zijn aan besteed, hebben de volgende maten: lengte 65 meter, breedte 6.8 meter en diepgang 2 meter. Het standaard de- placement is 395 ton en de maximum snelheid 24 mijl; de booten worden be wapend met mitrailleurs van 40 mil limeter en dieptebommen. ENGELAND LAAT INFORMATIES INWINNEN. United Press meldt uit Londen: Naar verluidt heeft de ambassade van de Vereenigde Staten te BerlUn op verzoek van de Britsche regeering inlichtingen gevraagd over de verblijfplaats van de twee Britsche officieren Best en Stevens, die aan de Ne- derlandsche grens nabij Venlo ontvoerd werden, doch de kwestie om hun loslating te verkrijgen, wordt aan de Nederlandsche regeering overgelaten. De resultaten van de stappen van de Amerlkaansche ambassade werden tot dusverre nog niet bekend ge maakt. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. BU KoninklUk besluit is: aan mr. dr. Ch. M. A. Byleveld, op zUn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag ver leend als voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, onder dank betuiging van de door hem aan de admi nistratieve rechtspraak bewezen diensten, en is ln zUn plaats benoemd tot voorzit ter mr. dr. E. J. Beumer. thans onder-' voorzitter. Naar wU van officieele zijde vernemen, is de wet strekkende tot wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 met in gang van 1 Januari JJ. ln werking getre den. Dit brengt met zich mede, dat de kamers van koophandel en fabrieken dan bevoegd zUn in enkele gevallen, welke verband houden met de huidige mobilisa tie. een bijzondere vergunning te verlee- nen. Zulk een bijzondere vergunning kan worden verleend: a. Tot voorzetting van een bedrijf in dien in verband met buitengewone op komst In werkelijken militairen dienst van den ondernemer of beheerder een waar nemend beheerder optreedt, alsmede in geval van wijziging in den persoon van den waarnemend beheerder. b. Tot voortzetting van het ln de be treffende inrichting uitgeoefende bedrijf bij terugkeer uit werkelijken dienst van den onder a. bedoelden ondernemer of be heerder. c. Tot vestiging van een Inrichting, in dien het betreft het wederom doen aan vangen, binnen dezelfde gemeente endoor denzelfden ondernemer, na zijn terugkeer uit werkelijken dienst, van de bedrijfsuit oefening, gestaakt in verband met zijn buitengewone opkomst in werkelijken dienst. Betrokkene behoeft in deze gevallen niet aan de vestlgingseischen te voldoen. NEDERLANDERS IN VREEMDEN KRIJGSDIENST. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van Justitie gevraagd: Is het den minister bekend dat ten kan tore van den heer G. Key, consul van Fin land te Amsterdam, maar van Nederland sche nationaliteit, aan Nederlanders de ge legenheid wordt geboden om in vreemden krijgsdienst te treden zonder verlof der Ko ningin, of zooals het in het aanmeldings formulier staat, om als vrijwilliger in het Finsche leger deel te nemen ln het militaire conflict tusschen Finland en Rusland? Is het den minister tevens bekend dat door genoemden consul gratis gelegenheid wordt gegeven tot het reizen naar het bui tenland zonder het vereischte paspoort? Is het den minister voorts bekend dat voor dit treden in vreemden krijgsdienst op het Finsche consulaat te Amsterdam ook inlichtingen worden gevraagd, die betrek king hebben op de militaire opleiding, rang en positie van de betreffende personen ln de Nederlandsche weermacht? Is de minister van meening dat het op treden van voornoemden Nederlander ln strijd is met de wet? Is de minister van meening dat een der gelijke handelswijze een eenzijdige bevor dering is van de belangen van een der par tijen in het conflict tusschen de Finsche regeering te Helsinki en de Sovjet-Unie? Indien de voorgaande twee vragen geheel of gedeeltelijk in bevestigenden zin moeten worden beantwoord, is de minister dan voor nemens aan deze en dergelijke handelingen een eind te maken, en zoo ja, op welke wijze? Het is twee dagen lang misère ge weest met de oude spoorbrug over de Ringvaart te Onde-Wetering. Wat toch was het geval? Drie jaar geleden om precies te zijn: drie jaar en drie dagen sukkelde het laatste Haarlemmermeerspoortje door den donkeren Oudejaarsnacht over de ijzeren spoorbrug, die daarna ophield spoorbrug te zijn en in eigendom overging van de Ned. Spoorwegen aan de provincie Noord- Holland. Op aandrang van meerdere plaatselijke belanghebbenden, waarbij o.a. de direc teur der Muskator-veevoederfabrlek, de heer Rijsdijk een leidende rol speelde, werd de spoorbrug getransformeerd ln een gewone brug, waarvan vooral het rijver- keer profiteerde, doch ook voetgangers dankbaar gebruik maakten om de overzijde van de Ringvaart te bereiken. Voordien werd deze verbinding onderhouden door een pont, welker veerman bij die gelegen heid tot brugwachter promoveerde. De burgemeester der gemeente Alke made kreeg van den Provincialen Water staat in Noord-Holland vergunning om de brug te exploiteeren, hetgeen mogelijk bleek doordat tal van particulieren voor dit doel gaarne een bijdrage offerden, ter wijl ook de gemeentebesturen van Haar lemmermeer en Alkemade in de kosten deelden. De Oude-Weteringers liepen en reden rustig over de brug, als ware zij er altijd geweest en na het gereed komen van den provincialen weg LeldenOude-Wetering in den loop van het beëindigde jaar, maakten ook vele anderen dankbaar gebruik van deze uitstekende verbinding, welke verre verkieslijk was boven de bestaande route, welke spot met het begrip „snelverkeer." De brug al was zij dan ook smal voorzag in een steeds toenemende be hoefte. DE MISÈRE BEGINT. De misère, waarvan wij in den aanhef spraken, vond haar oorsprong in het door ons gemelde besluit van den gemeente raad van Alkemade van Donderdag J.l., waarbij bepaald werd de subsidiepost van de begrooting te schrappen en de brug definitief voor het rijverkeer te sluiten, hetgeen de consequentie in zich droeg, dat de nieuw-aangelegde weg LeidenOude- Wetering pas dan weer aansluiting zou geven op het provinciaal wegennet van Noord-Holland, wanneer de geprojecteer de nieuwe brug met den bouw waarvan nog moet worden begonnen! gereed zou zijn. Uitvoering gevende aan dit raads besluit, verscheen ln den zeer laten avond van 31 December J.l. burgemeester Peek ter plaatse en gelastte de brug open te draaien. Het werd „MISÈRE OUVERTE." In dezen stand werd de brug verzegeld en bovendien werden aan beide zijden ter Voor deze hekken vond de nieuwe weg LeidenOude Wetering gedurende twee dagen een roemloos en ontijdig einde. Sinds gistermiddag halfvijf zijn ze weer verdwenen en vergemakkelijkt de oude spoorbrug weer den gang naar de overzijde van de Ringvaart. afsluiting van de opritten de bekende rood-witte versperringshekken geplaatst. Inmiddels was het raadsbesluit ter ken nis gekomen van de Ingezetenen, waartoe wij gemakshalve ook den meergenoemden heer Rijsdijk en den eveneens rechtstreeks belanghebbenden directeur van de bekende autobus-onderneming Maarse en Kroon, den heer Maarse, zullen rekenen. „MET EEN PRAATJE." Deze heeren stelden zich onmiddellijk in verbinding met burgemeester Peek en toen dit ondrehoud niet tot het door hen gewenschte resultaat leidde even eens met de hoofdingenieurs van den Prov. Waterstaat ln Zuid- en Noord-Hol land, met den burgemeester van Haarlem mermeer en met den Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder. Alle vier instanties zegden haar volledige medewerking toe, teneinde de wederopenstelling van de brug voor het rijverkeer binnen den kortst mo gelijken tijd te verwezenlijken. Zelfs verkregen belde heeren, zooals zij ons persoonlijk verklaarden, de machtiging om, wat de Prov Waterstaten betrof, de versperringen uit den weg te ruimen en zoo rijpte het plan om gistermiddag, ge lijk eens Floris Vos, de hindernis stormen derhand te nemen en de verbinding tus schen beide oevers te herstellen. EEN VREEDZAME OPLOSSING. Gelukkig is het zoover niet geko men. Nadat nogmaals overleg was ge pleegd tusschen den burgemeester en den Prov. Waterstaat van Noord-Hol land, besloot eerstgenoemde, voorloo- pig voor den tijd van 14 dagen, de brug wederom voor het rijverkeer open te stellen, onder voorbehoud, dat het loon voor den brugwachter onmiddel lijk werd gedeponeerd en in afwach ting van de totstandkoming van een regeling voor de verdere exploitatie van de brug. Om halfvijf is daarna op last van den burgemeester de brug dicht ge draaid, waarna de heer Rijsdijk de afsluithekken heeft doen verwijderen. Zoo eindigde deze. vanzelfsprekend in Oude-Wetering druk besproken kwestie HOE HET VERDER ZAL GAAN. Vanzelfsprekend hebben wij den heer Rijsdijk de vraag gesteld, hoe het nu ver der gaan zal. Deze antwoordde ons, de jaarlijiksche exploitatiekosten op plm. f. 2500 te begrooten. De Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder heeft zich bereid verklaard de exploitatie na 16 Januari as ter hand te nemen, mits dit bedrag tevo ren was gegarandeerd. Het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer draagt hierin f.500 bij, enkele belanghebbenden zegden reeds f. 600 toe, zoodat nog een bedrag van f. 1400 ontbreekt. Morgenavond wordt m café v. d. Bos een vergadering van belanghebbenden ge houden, waarin de vraag besproken zal worden, hoe deze gelden bijeen te krij gen.. elschen Hoest en Verkoudheid op de borst dadelijk goede verzor ging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen heb ben en oorzaak zijn dat men ge- ruimen tijd het bed moet houden. Wacht dus niet. maar neem In zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdij siroop. welke de voortgang stuit. Abdijsiroop heeft een dubbele wer king. want zij bevat kruiden- extracten en de beste hoestbe- dwlngendestof ..codeineDaardoor sltjmoplossend en hoeststlllend. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et- f 1.50. f 2.10. f 20. Alom verkrijgbaar 5552 (Ingez. Med.) EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt Dinsdagavond 9 Januari bijeen voor het afdeelingsonderzoek van enkele wetsontwerpen, o.m. dat, waarbij een buitengewoon crediet van honderd duizend gulden wordt aangevraagd op de begrooting van economische zaken voor 1939. Op Woensdag 10 Januari zal de Eerste Kamer een aanvang maken met de begroo ting van economische zaken voor 1940 en van landbouw-crisisfonds. Na de behande ling daarvan zal de Kamer in de afdeelin- gen onderzoeken de begrootingen van onder wijs, kunsten en wetenschappen en van waterstaat voor 1940. DE HEER D. A. P. KONING OVERLEDEN. In 77-jarigen ouderdom is overleden de heer D. A. P. Koning, oud-directeur van het marine-etablissement te Soerabaja. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in die van Oranje Nassau. De crematie zal Vrijdag a.s. geschieden na aankomst van den trein van 11.40 uur te Westerveld. MINISTER DE MAN OVER „O. EN O." IN BELGIË. Gisteravond omstreeks kwart voor tien arriveerde in Den Haag de Belgische mi nister De Man, die zich in ons land op de hoogte komt stellen van het O. en O.-werk. Met zijn ambtgenoot van de landsverdedi ging heeft minister De Man de leiding ge nomen van het overeenkomstige werk in België, daar werk-Elisabeth genoemd naar de Koningin-Moeder. Eenigen tijd nadat de Nederlandsche soldatenkrant „De Wacht" is verschenen, n.l. sedert een maand, heeft België even eens een soldatenblad. Dit verschijnt in de twee talen en wordt geredigeerd door ge- mobiliseerden. De kosten van het blad. dat gratis wordt verstrekt, worden geheel be streden uit de opbrengst der advertenties. Minister De Man vertrekt heden weer naar België. P. T. T. 25 JAAR STAATSBEDRIJF. Evenals andere Jaren werd gisteren een bijeenkomst van P.T.T.-ambtenaren gehouden, ditmaal in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Deze bijeenkomst had een zeer bijzon der karakter, doordat het feit werd her dacht, dat 25 Jaar geleden door toepas sing van de bedrijvenwet de P.T.T.-dien- sten den vorm van staatsbedrijf kregen. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen, met den secre taris-generaal, mr dr. K. J. Frederiks, den minister van justitie, mr. P. S. Gerbrandy, als voorzitter van den radioraad. vele le den van dien raad. verscheidene leden van den postraad. enz. De directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft aan het begin van dezen middag een uitvoerige uiteenzetting over verleden, heden en toekomst van het bedrijf gegeven. Hiema overhandigde minister Van Boeyen met enkele toepasselijke woorden eenige onderscheidingen Tot slot van den middag werden enkele bedrijfsfilms vertoond. Op eens, terwijl wij allefnaal vroolijk door de straat gingen, winkeltje kijkend hier, hoedje afnemend daar, begon het te plen zen. Waarlijk regen was er het woord niet voor. Het klaterde op de parapluies en het asfalt blies terstond belletjes. En op eens was de straat léég en wij, met z'n allen, stonden in een portiek. Het was een keurig portiek, van een corsettenwinkel. Alleen was het niet ge bouwd als onderdak voor vluchtelingen. En zeker niet voor véértien vluchtelingen. Ik heb ze getèld, ja. Ik zélf werd gemangeld in het midden. Een meisje met een hoeden doos sloeg tegen mijn linker scheenbeen en heelemaal voorop stond een dame met een krijgshaftig regenscherm. Dat had zij nóódig, want zij stak drie-kwart uit het portiek en zou dus zónder regenscherm ook voor drie-kwart dóór-geplensd zijn. En dat is even erg als een vólle portie. Nat is nat. Nu was het bitter, dat deze parapluie het water, dat zij buiten öpving, in stralen doorgaf naar het portiek. Het liep op mijn linker schouder en maakte daar een don- ker-doorweekt plekje. Een tweede straal vulde den rand van een bolhoed. Den heer, die er ónder toefde, kon ik niet zien. Wél aanschouwde ik, hoe deze heer, toen hij in de lucht keek, het opgespaarde hemel water uit zijn bolhoed-gootje een dame in het gezicht wierp. „AJasses!" zei de dame. De schuldige heer meende, dat zij het wéér bedoelde en hij beaamde hartstochtelijk: „Zegt u dat wél „Nou mot u niet brutaal worre óók nog", vond de dame. Ik had óók al gedacht, dat zij geen dame was, maar het is natuurlijk altijd prettig zooiets zéker te weten. „Als mevrouw vóór mij d'r parapluie...", polste de heer en hij goot zijn bolhoed af. „Pardon?", vroeg de parapluie. „Het loopt ln stralen in m'n nek kloeg de heer kribbig. „En wat dan nóg", zei de dame, die geen dame was en zij poogde zich af te drogen met een zakdoekje van naar schatting vier vierkante centimeters. Ik rook lelietjes van dalen, hetgeen een goede afwisseling was op de geuren van nat bont, die ln het portiek hingen als kleffe nevels. „Als u de parapluie es wat naar vóren hield!" stelde een postbode voor. „Ik dacht, dat de post overal op tijd moest weze zei het zakdoekje. „Zekers!" beaamde de postbode vroolijk. „Maar mag ik me pakkie niet dragen in m'n vrijen tijd?" Dat mócht-le, vonden we allemaal. En stlekum waren we het er óók over eens, dat de dame, die geen dame was, uit den toon van ons portiek viel en dat de dame, die wél een dame was, d'r parapluie bést een pietsie anders zou kunnen houden als ze maar wilde. Achterin, onzichtbaar, ving een donkere stem aan: „De Finnen. Gelukkig hield het plenzen op ééns op. Soms is de natuur niet tegen ons, doch vóór ons. En terwijl wij, zonder groeten, uit elkan der gingen, peinsde ik, dat de internatio nale toestand ons niet al te zeer behoeft te verwonderen. Zoo lang als wij elkaar zóó slecht verdragen in een portiek.... NIEUWE STADHUISVLEUGEL TE UTRECHT IN GEBRUIK GENOMEN. In tegenwoordigheid van het voltallige college van B. en W., vele raadsleden, af- deelingshoofden en secretarie-personeel, als mede verscheidene genoodigden werd gis termiddag te Utrecht de nieuwe vleugel van het stadhuis, grenzend aan de Ganzenmarkt op eenigszins plechtige wijze geopend. Ver schillende toespraken werden gehouden. Namens het secretariepersoneel werd een fraai gebrandschilderd raam aangeboden, ontworpen door den Utrechtschen kunste naar Broos. De plechtigheid werd opgeluisterd met gezang van een dubbel mannen-kwartet, be staande uit leden van het secretarieperso neel. AMSTERDAMSCHE GEMEENTETRAM BESTAAT 40 JAAR. Te Amsterdam is gisteren in het admi nistratiegebouw aan de Nassaukade een druk bezochte receptie gehouden ter gele genheid van het 40-jarig bestaan der Am- sterdamsche gemeentetram. De administra teur, de heer J J. C. Groothof, is, in verband met dit Jubileum, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, ter wijl de eere-medallle verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver is toege kend aan den heer H. Krol, chef van de afdeeling wagenmakerij, en in brons aan den heer Beudeker, conducteur bij de ge meentetram. DISTRIBUTIE-KAARTEN VOOR MILI TAIREN, DIE ACHTERBLIJVEN VAN VERLOF. Blijkens ëen mededeeling van den minis ter van economische zaken kunnen mili tairen, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en derge lijke gevallen achterblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt na het beëindigen van het tijds bestek gedurende hetwelk verlof is ver leend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, geldig voor ze ven dagen, te doen toekomen. Tegen inle vering van deze kaart wordt op een distri butiekantoor een rantsoenboekje verstrekt, hetgeen bons bevat ter verkrijging van in distributie gebrachte goederen, ln een hoeveelheid benoodigd voor één week. NIEUWJAARSWENSCH VAN HET ZEVENDE REGIMENT VOOR AMSTERDAM. Gistermorgen heeft de burgemeester van Amsterdam, op het stadhuis de Nieuw- Jaarswenschen in ontvangst genomen van de Amsterdamsche militairen die gelegerd zijn in het 7e regiment te Amersfoort. Op origlneele wijze zijn deze felicitaties over gebracht. Met toestemming der militaire autoriteiten was de bekende wielrenner Piet van Nek om 9 uur uit Amersfoort ge start. Hij had een eikenhouten koker bij zich waarin een fraaie oorkonde was ge stoken. Op deze oorkonde welke dr. De Vlugt om 12 uur van Piet van Nek in ontvangst nam, stonden de wenschen voor den bur gemeester en de burgerij van Amsterdam vermeld, terwijl de militairen hoopten, dat zij spoedig naar hun stad zouden kunnen terugkeeren. Men was erkentelijk voor de bijzondere zorgen, welke de hoofdstad aan zijn gemobiliseerde inwoners besteedt. De burgemeester dankte voor dit bewijs van saamhoorigheidsgevoel. Vervolgens keerde Van Nek per fiets naar Amersfoort terug. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen zal morgen niet plaats hebben. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Amsterdam aangekomen 3110 schepen met een bruto inhoud van 18.916.268 kub. meter, tegen resp. 3464 en 22.107.592 in 1938.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9