Een roman van Napoleon LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Januari 1940 Laatste oorlogsnieuws Buitenland Het geteisterde Turkije Treinbotsing in Japan Is het manuscript van „Clisson en Eugénie" in Polen, gedurende den laaisten oorlog verloren gegaan Nieuwjaarwensch van Engelschen koning aan president van Frankrijk Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken Hoe laat wordt de hoofdbus gelicht? BEURSO VERZICHT Buslichtingen aan het station te Leiden MARKT BERKIITIN^^ SPAANSCHE BESTELLINGEN IN ENGELAND. Generaal Franco heeft voor meer dan zes mlllloen pond sterling bij twee Britschc firma's besteld. De „Daily Sketch" berioht te dien aan zien. dat de helft van dit bedrag zal worden besteed voor 700 locomotieven voor de Spaansohe spoorwegen. De levering is ver deeld over vijf jaar. De bestellingen zijn over vier firma's verdeeld, waaronder een Italiaansche en twee Engeische, die fabrie ken in Spanje hebben. NIEUWE AMERIKAANSCHE SLAGSCHEPEN. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de nieuwe Amerlkaansche slagschepen van 35.000 ton, welke thans op stapel staan, bewapend zullen worden met negen kanon nen van 40 cü. De kosten van deze sche pen worden geraamd op 60 tot 70 millioen dollar. Het zusterschip van de ..North Carolina", die het eerst begin van dit jaar van stapel zal loopen. de Washington", welke te Phi ladelphia wordt gebouwd, zal vermoedelijk In September van dit jaar van stapel loopen. DE JODENWIJK VAN JERUZALEM WEER BEWOOND. De Jodenwijk van Jeruzalem, welke in de laatste jaren in verband met de ongeregeld heden verlaten was," heeft het oude schil derachtige aanzien herkregen. Men ziet weer de bevolking met de bekende groote hoeden en kaftans op straat. Dit is een sprekend .bewijs voor de verbetering van de betrekkingen tusschen Joden en Arabieren. DRIE MENSCHEN DOOR GAS VERGIFTIGING OMGEKOMEN. Tengevolge van het ontsnappen van lichtgas uit de hoofdbuis onder een straat in Fulham (Londen) zijn drie personen om het leven gekomen terwijl vijf anderen met gasvergftlglng in een ziekenhuis zijn ppgenomen. Brand of ontploffingen hebben zich niet voorgedaan. De slachtoffers wer den bewusteloos uit een drietal hulzen ge haald. WEDEROM MUNITIE TERUGGEVONDEN. Te Clarnagh in het Noord-Iersche graaf schap Armagh is ongeveer twee en een halve ton munitie gevonden, welke uit het arsenaal te Dublin was gestolen. Men heeft thans 23 ton van de gestolen 28 ton terug gevonden. GRAAF CSAKY MET VACANTIE. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky, nog deze week uit Boedapest zal vertrekken om eenigen tijd vacantle door te brengen in Italië, waarschijnlijk te San Remo. De correspondent van de „Times" te Boedapest voegt hieraan toe, dat Csaky waarschijnlijk met de hooge Italiaansche autoriteiten de Italiaansche-Hongaarsrhe betrekkingen wil bespreken In vei band met den oorlog cn net tot stand komen van eer. gemeenschappelijke grens tusschen Hongarije en de sovjet-unie. Gistermiddag zijn in Turkije tengevolge van een aardbeving te Yozgad en omgeving 184 huizen ingestort. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van verliezen aan mensciienlevens. De overstroomingen te Ballkesir. Ismldt en Adabazar hebben 336 hulzen doen in storten. 300 werden door het water mee gesleurd en 662 zijn onbewoonbaar ge worden. Talrijke bruggen zijn ingestort. Het Britache Roode Kruis heeft aan de zusterorganisatie in Turkije een bedrag van duizend pond sterling doen toekomen tot leniging van den nood in de door aard- cehokken en watersnood geteisterde ge bieden. United Press meldt: Officieel wordt thans medegedeeld, dat van de zestienduizend inwoners van Kemalpasha er vijfduizend bij de overstrooming om het leven zijn geko men. Verreweg het grootste deel van de stad staat onder water, terwijl het wassende water thans de geheele Bur- sa-vallei bedreigt. Ook het Apoleon- meer is thans overstroomd. ELF DOODEN. In de Japansahe provincie Saitama ten Westen van Tokio bij Tokorozawa is een personentrein tegen een goederentrein ge botst. Tot nu toe werden elf dooden en twaalf zwaar gewonden geborgen, doch ver moedelijk zal het aantal slachtoffers nog hooger zijn. MISS MITFORD HUISWAARTS. Miss Unity Mitford, een Engeische. doch nationaal-socialiate, een goede vriendin van Hitier. keert naar Engeland terug. Zij is gisteravond te Calais aangekomen. Miss Mitford heeft een ernstige wonde aan het hoofd, zoo voegt Reuter hieraan toe en zij loopt moeilijk. Volgens United Press zou te Muenchen een aanslag op haar he<bben plaats gehad tijdens een wandeling. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Westelijke front geringe actie van artillerie en verkenningsafdeelingen, grens controle- en verkenningsvluchten. Bij een poging de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden drie Britsohe Vickers- Wellington bombardementsvliegtuigen van het modernste type door Duitsche Messer- schmitt-vliegtuigen neergeschoten, Aan Duitsche zijde wei-den geen verliezen geleden. Het Fransohe iegerbericht van hedenmor gen luidt: „Er valt niets te vermeiden". POLEN'S POLITIEK. De Poolsche minister-president, generaal Sikorski. heeft door middel van d'e Fran- sche radio medegedeeld, dat de politiek van de Poolsche regeering in de toekomst zal rusten op de volgende beginselen: Volledig breken met het denkbeeld van een regeering, welke geen acht slaat op de openbare meening en de regesringsfuncties moeten worden vervuld door de personen, die het best geschikt zijn. Een regeerings- kliek wordt niet langer geduld.- BOMMEN OP FINLAND. Het Deensche dagblad „Politiken" ver neemt, dat sinds Zaterdag j.l. In totaal vierhonderdtwintig bommen geworpen zijn Vasa, Hangoe en Abo en wel tweehonderd dertig op Vasa, honderd op Hangoe en negentig op Abo. Te Vasa werden veertig burgers gedood of gewond, te Abo werden er vier gedood en twintig gewond, terwijl nadere cijfers over Hangoe nog ontbreken. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGELEGD. United Press meldt: Bij Raeren, op Belgisch grondgebied bij de Duitsche grens, is een Britsoh vliegtuig, dat door een Duitsch eskader werd achter volgd, brandend neergestort. Twee van de drie inzittenden liepen lichte verwon dingen op. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de president der Fransche republiek van den koning van Engeland een tele gram ontvangen, waarin koning George van Engeland zijn beste wenschen uit spreekt voor het welzijn van de president en van het Fransche volk. „Met het grootste vertrouwen, zegt de koning o.m. in zijn telegram, verwacht ik het bereiken van een gemeenschappelijke overwinning, die onze respectieve landen in staat zal stellen, te genieten van de zegeningen van een vrede, die niet meer verstoord zal worden door herhaalde be dreigingen met geweld van de zijde van hen. die hun buren zoo duidelijk blijk heb ben gegeven van hun afkeer van iederen anderen vrede dan dien van onderwerping en verdrukking". President Lebrun heeft geantwoord met een telegram, waarin hij aan zijn nieuw- jaarswenschen o.a. het volgende toevoegt: „Tot den strijd geroepen door hun ge lijke opvatting van eer en menschelijke waardigheid, hun gelijken eerbied voor het gegeven woord en hun gelijke liefde voor de vrijheid, zijn Frankrijk en het verbon den Engeland met zijn dominions van een zelfde vastbeslotenheid, een einde te ma ken aan de misdadige agressies, die zooveel onschuldige volken in rouw en slavernij gedompeld hebben en ik heb de vaste over tuiging. dat hun pogingen, onvermoeid voortgezet tot de gemeenschappelijke over winning. Europa een vreedzame en vrije toekomst zullen verzekeren". ALPHEN. In het St. Elisabethgesticht te Lei den slaag<je voor het staatsdiploma ver pleegster onze vroegere plaatsgenoote zus ter Rita, bij onze piaatsgenooten beter be kend als mej. J. Vreeswijk. HAZERSWOUDE. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep heeft in de bovenzaal van het oude Raadhuis haar vergadering gehouden, onder leiding van haar voorzitter, den heer M. Jansen, die na het zingen van Gez, 160 4 het samen zijn met gebed en het lezen van Jesaja 40 opent, waarin spr. wijst op de groote te genstelling van heden, waarin veel gezon gen is van: „Vrede op Aarde", terwijl op vele plaatsen de oorlog is ontketend. Niet temin blijft voor den christen de Enge lenzang zijn waardevolle beteekenis hou den, ondanks het rumoer der wereld. Daarna hield de heer L. Plaisier een in leiding over enkele artikelen van het C. H. Beginselprogram en bespreekt de sa menstelling van het kabinet de Geer. waarin hii geen bezwaar vindt in de te genwoordige samenstelling, óók niet op grond van het beginselprogram der C.H.U. De heer B. Habermuhl gaf daarop een duidelijk bultenlandsch politiek maand overzicht, waarin ook het oorlogsmonster groote aandacht vraagt, waarna mej. G. Buitenhuis nog een voordracht ten beste gaf. met als titel: „Laatste eer" en „Ik wensch." Hierop volgde sluiting. De collecte, welke in de Ned, Herv. Kerk gehouden is voor de kas van Chris telijke Belangen, heeft opgebracht f 17.37, terwijl die voor de Inwendige Zending f. 54.77 bedroeg. (Van een bijzonderen medewerker). Dat Napoleon Bonaparte schrijverstalent had. was allang een erkend feit. Daarvan getuigen zijn particuliere en zijn politieke brieven, de krantenartikelen, die hij ln den „Mor.iteur" schreef, zijn militaire manifes ten vooral de beroemde „Bulletin de la Grande Armée" en de oproepen aan de troepen, die bij alle beknoptheid van een geweldig meesleepende kracht zijn. Alleen over den omvang van zijn talent kon nog twijfel bestaan. Maar nu is het aan de Na poleontische wetenschap, die nooit rust (en dit terecht, omdat ln de persoon en den levensloop van Bonaparte altijd nog ge noeg duistere plekken zijn) gelukt, ook aan de meest volledige biografie over Napoleon een nieuw hoofdstuk toe te voegen: Napo leon als romancier! Deze roman heet „Clisson en Eugénie". Het onderwerp is een eigen bittere liefdes ervaring van Napoleon, waarvan hij zich bevrijdde door het neer te schrijven. Het is niet de eerste keer, dat de romanschets van Napoleon, waarmee Dard zich onlangs in de „Revue des Deux Mondes" bezighield, aan de openbaarheid prijs gegeven wordt: tien jaar geleden heeft een Poolsch ge schiedkundige „Clisson en Eugénie" gepu bliceerd, maar slechts in een zeer beperkte oplaag. Destijds werd er weinig notitie van de publicatie genomen. Nu heeft een ac- tueele gebeurtenis opnieuw de aandacht op dit ontwerp van een roman gevestigd; het manuscript bevond zich namelijk met an dere geschriften van Napoleon in het bezit van den Poolschen staat, en nu, na de ver woesting van Warschau, vraagt men zich met bezorgdheid af, wat er van deze ma nuscripten is geworden. En nog een om standigheid werkt mee. om de belangstel- lig voor den roman van Napoleon te ver- grooten: we zijn nu beter op de hoogte van de persoon der heldin, aan wie juist in de laatste jaren verscheidene geschiedkundi gen hun aandacht gewijd hebben. Want deze Eugénie, die den dapperen Clisson zooveel verdriet doet. is geen ander dan Déslrée Clary, die later met Bernadotte huwde en koningin van Zweden werd. Ze stierf in Stockholm in i860, omringd door kinderen en kleinkinderen. Zoo viel haar een gelukkiger lot ten deel, dan wanneer ze Napoleon's vrouw zou zijn geworden. In het begin van het jaar 1794 komt Na poleon, van kapitein tot brigade-generaal bevorderd, na de herovering van Toulon, naar Marseille. Daar introduceert zijn broer Joseph; die als oorlogScommissaris in deze stad woont, hem in het huis van de rijke familie Clary. Joseph is zelf met de oudste dochter verloofd. Voor de 16-jarige jongste. Désirée. die heel mooi en zacht van aard ls. vat Napoleon zelf al gauw vuur en vlam. Uit mededeelingen van mannen, die later zijn vertrouwen hadden, weten we, dat Dé sirée Clary Napoleon's eerste groote liefde ls geweest. Zijn liefde wordt beantwoord, en daar de generaal van 25 jaar nog een groote carrière voor zich schijnt te hebben, duldt de familie Clary, die practisch denkt, zooals de meesten in Marseille, zijn hof makerij. Dan komt er door de revolutie van den 9den Thermidor (27 Juli 1794) en den val van Robespièrre een plotseling einde aan deze liefdesidylle. Napoleon, een be schermeling van Robespierre, wordt gevan gen genomen. Nu wil de familie Clary van een verbintenis van Désirée met Bonaparte niets meer weten. Ze vindt (Joseph is begin Augustus met Julie getrouwd), dat ze aan één Bonaparte genoeg heeft Als Na poleon in het voorjaar van 1795 uit de ge vangenschap naar Marseille terugkeert, ziet hij zich weliswaar nog door Désirée be mind. maar door de familie Clary duide lijk afgewezen. Zal het hem lukken den tegenstand van de familie te overwinnen? Misschien als hij verder opklimt? Maar dat gebeurt voorloopig niet. Integendeel, zijn carrière schijnt het hoogtepunt bereikt te hebben: Napoleon krijgt zijn pensioen. Als hongerlijder, die ook de meest bescheiden betrekking zou aannemen, leeft hij in Pa rijs in een kleine herberg. Nu heeft hij voor de Clary's voorgoed afgedaan. Désirée mag niet eens meer zijn brieven beantwoorden. In dezen triesten gemoedstoestand gaat Napoleon achter zijn tafel zitten en schrijft zijn roman. Zelfs bij de strengste beoordeeling van dit litteraire product, met onderdrukking van alle suggestie, die er van den naam van den auteur uitgaat, moet men er wel het schitterendste bewijs ln zien van een groot schrijverstalent. Het ls een autobiografi sche roman vol sentimentaliteit, een ty pisch product uit dezen overgevoeligen tijd. Maar de stijl is bijzonder, de taal verzorgd en krachtig, er spreekt een meer dan mid delmatige begaafdheid uit voor de zieLs- analyse, voor de ontleding der teerste ge voelens. Het doet denken aan Henrl Stendhal. Clisson, een jonge held, vat liefde op voor Eugénie en trouwt met haar. Bij de schildering van Clisson (een psychologisch zelfportret) lijkt één plaats ons bijzonder interessant, omdat het antwoord geeft op een dikwijls gestelde vraag, namelijk deze, of Napoleon er nooit aan gedacht had, dat er ook nog een andere taak op een heer- scher rust dan ooriog voeren en verwoes ting zaaien. Er staat ergens ln den A>man: ,,Le talent de nourlr des hommes, de les élever, de les rendre heureux, veut bien celui de les détrulre" (Het talent om den menschen voedsel te verschaffen, hen op te voeden, hen gelukkig te maken, is meer waard dan dat om hen te vernietigen). Waarom Napoleon ondanks dit Inzicht zijn weg van vernietiging bleef volgen? Omdat hij niét anders kon, omdat zijn dadendrang hem tot oorlogvoeren aandreef, omdat de domineerende trek van zijn karakter de oorlogzuchtige was, omdat elk van zijn po litieke ontwerpen noodgedwongen op het plan voor een veldtocht uitliep. Clisson behaalt de eene overwinning na de andere. En als hij merkt, dat Eugénie zich bezorgd over hem maakt, omdat hij gewond wordt stuurt hij een jongen offi cier naar haar toe, om haar gerust te stel len. Een jong officier, die nog op zijn eer sten grooten hartstocht wacht en „qui cherche a placer son coeur", om het aar dige beeld van den schrijver te gebruiken. En hij „plaatst" zijn hart zoo gunstig, dat de zegevierende Clisson daarvan de dupe wordt. Wie denkt daarbij niet aan het lot van den bedrogen echtgenoot, dat Napo leon niet heel lang daarna zelf door zijn Joséphlne ten deel viel?.... Nu, Clisson, kind van een weekhartiger tijd, dan die van Napoleon, verkiest den dood, als dit ongeluk hem getroffen heeft maar niet al vorens nog een afscheidsbrief aan zijn vrouw te hebben gezonden, die echter eer der door Rousseau dan door Stendhal zou kunnen zijn geschreven. Deze brief ls vol echte poëzie en begint met de woorden: „Vaarwel, geliefde uit mijn mooisten tijd. Aan de spits van zijn ruiters gaat Clisson in den dood. Dat Napoleon dezen roman zelf niet voor heelemaal waardeloos heeft gehouden, blijkt daaruit, dat hij hem bewaard heeft. Het manuscript bevond zich onder de pa pieren, die Napoleon na Waterloo, aan zijn oom, kardinaal Tesch, in bewaring gegeven had, en die na den dood van den keizer langs vele omwegen in Polen kwamen. Óf Napoleon er bij het schrijven van dezen roman aan dacht, zich geheel aan de lite ratuur te wijden, kan men niet vaststellen Maar het zou heel goed mogelijk zijn. Hij meende immers destijds, de uniform voor altijd te hebben uitgetrokken. En het. zoo juist besproken werk rechtvaardigt de mee ning, dat hij een schrijver van beteekenis zou zijn geworden. Ook een onsterfelijk schrijver? De weg, dien hij weer betrad, loen de inkt op het papier nauwelijks droog geworden was, maakte hem onster felijk. Dat was de weg. welken zijn karakter hem dwong te volgen en welken het nood lot voor hem bestemd had. (Nadruk verboden). handeld. Kleine omzetten vielen te registreer® ln de Staalaandeelen cn Anaconda's De belegglngsmarkt was kalm. Nederlandsche Staatspapieren werden op onregelmatige wijze genoteerd, waarbij slechts kleine veranderingen vielen op te merken Van de bultenlandsche be leggingen was de Young Leening prijshoudend. De 3 3 4 p obllgatiën Frankrijk 1839. kwam leta luier ln de markt. WISSELKOERSEN. Londen 7.413/4 (7.42 1/4: Berlijn 75.37V4 (75.40iParijs 4.20'/2 (4.20 3/4); Brussel 31.60 (31.6214); Zwitserland 42.12 (42 14); Kopenhagen 36.25 (38.25); Stockholm 44.75 44.75)Oslo 42.65 '42.671i); New York 1.8711/16 (1.87 3/4); Lire bankpapier 6.15 16.20). Prolongatie 2d/<; Part. disc. 21/8; Dag geld 1. Registermarken 17 3/8; Handels Sperr- manken 6Vi; Reismarken 44; Bankpapier 217/8; Duitsch zilver 23 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Pietje Haantjes en Arend Klein - horst Antje Kersbergen en Cornells Johan nes Sollie. Geboren: Wilhelmina, D. van O. Barnhoorn en G. de Wit. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. Voois. geb. Knoester. Z. J. C. M. Mol. geb. Haagen. Z. Overleden: W. M. G. Bakker.D. 3 j. L. v. d. Togt, M. 73 J. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding ln de richting van: Amsterdam Rotterdam 2.40a 1) 15.05 2) 2.40a 1) 15.40 8.15 3) 16.00 2) 6.40 2) 16.00 2) 8.55 4) 17.20 9.45 19.10 2) 10.20 18.35 10.20 19.40 11.15 19.10 11.15 20.45 2) 12.05 20.45 2) 13.15 2) 22.20b 22.20b 14.15 2) 23.45 2) 22.35 2) 23.45 AMSTERDAM. 3 Januari. Bij alle onzekerheid op financieel en econo misch gebied, ls het een bemoedigend ver schijnsel. dat tal van maatschappijen in het achter ons liggende jaar behoorlijke, of, in verscheidene gevallen, zelfs zeer bevredigende resultaten hebben kunnen behalen. Eenige vennootschappen hebben bereids de winstcij fers over het afgeloopen jaar gepubliceerd en daaruit bleek, dat de gang van zaken zeker niet te wenschen overliet. Wat de Nederland sche lndustrieele- en handelsvennootschappen betreft, zoo dient iedere onderneming, vanzelf sprekend. op zichzelf te worden beoordeeld, daar de eene maatschappij van de tegenwoor dige abnormale omstandigheden groote na- deelen ondervindt en de andere daarentegen hiervan profijt trekt. Vele ondernemingen, welke in Nederlandsch- Indië haar arbeidsveld hebben, hebben haar winstkansen sedert het uitbreken van den oor log grooter zien worden en hoewel er verschei dene factoren zijn. welke een juiste winstcal culatie niet gemakkelijk maken, kan toch wel worden vastgesteld, dat althans eenige cate gorieën cultuurmaatschappijen ln een betere situatie zijn komen te verkeeren. Ondanks den ongunst der tijden, geeft dit toch hoop voor de toekomst. Waar de politiek echter in ieder opzicht roet in het eten kan gooien, houdt men zich ten opzichte van de effectenbeurs nog altijd op een afstand. Dat er echter op diverse lichtpunten valt te wijzen, ls waarschijnlijk een der oor zaken, dat de markt, een groot weerstands vermogen aan den dag legt Amerika blijft een element van onberekenbaarheid. De algemeene conjunctuurontwikkeling aldaar is. afgaande op hetgeen dienaangaande vernomen wordt, no? altijd gunstig, maar het. koersverlooü van Wallstreet is even onzeker als het de laatste maanden geweest ls. Gisteren viel te New-York een goede stemming waar te nemen maar van ^en koersverbetering van beteekenis was geen sorakp en de omzetten waren klein. Het aantal verhandelde aandeelen bedroeg niet meer dan 580.000. De middagbeurs. Het meest kenmerkende verschijnsel van de effectenbeurs was vandaag een groot gebrek aan affaire en in dit opzicht heeft het nieuwe jaar dus nog niet veel verandering gebracht. Dat de markt overigens een goed weerstands vermogen he$ft. bleek wel hieruit, dat ondanks de kleine omzetten de koersen over het alge meen goed gehandhaafd konden blijven en geen neiging tot afbrokkelen aan den dag legden; integendeel was de stemming over het alge meen genomen prijshoudend. Koninklijken, die gisteren onder beurstijd regelmatig naai- beneden liepen en aldus een verlies van een goede zestal punten te boeken kregen, verkeerden heden in herstel en kon den het nadeelige verschil, dat gisteren moest worden opgeteekend. voor een flink gedeelte achterhalen. Reeds dadelijk bij de opening werd op een lichtelijk verhoogd peil gehandeld en daarna kon nog een verdere verbetering worden geconstateerd. De affaire was niet om vangrijk. doch er was in het toonaangevende Petroleum aandeel toch geregeld iets te doen. Met den handel in de overige rubrieken was het poover gesteld. De Suikerwaarden waren prijs houdend en H.V.A.'s kwamen ten opzichte van den vorigen slotkoers eenige procenten hooger te liggen, doch slechts te hooi en te gras werden transacties afgesloten. Vorstenlanden waren goed prijshoudend, de incourante soorten trokken nauwelijks attentie. De affaire ln Rubberfondsen was van zeer geringen omvang. Amsterdam Rub bers waren prijshoudend, maar in doorsnee zoo goed als onveranderd en onder beurstijd bijna geheel onbewogen. Voor diverse minder oncou rante soorten kwamen iets lagere noteeringen te voorschijn. De Tabaksmarkt was zeer stil. de Sumatra aandeelen werden meerendeels iets lager genoteerd, daar tegenover heel klein aan bod bijna geen kooplust bestond. Scheepvaartpapieren bewogen zich op den achtergrond. Scheepvaartunies en Koninklijke Booten waren overigens goed prijshoudend. Op de af deeling der Industrieelen werden de Phi- lipsaandeelen eenige procenten hooger ingezet cn na kleine schommelingen bleef de koerswinst gemakkelijk gehandhaafd. Unilevers waren prijs houdend en vrijwel onveranderd en hetzelfde kon dienen van AKU's. Voor Amerlkaansche waarden was de belang stelling niet groot. In navolging van Wallstreet werd echter op een lichtelijk verhoogd peil ge 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen op Maandag, en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.05 6.30 le bestelling 5.00 16.00 2) 13.40 2e bestelling 20.15 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2) Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- slultenden trein. 3) Alleen op Maandag. 4) Niet op Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.55 Werkkd.: 4.55 Werkd.: 5.35 13.15 11.15 16.10 13.15 12.15 17.00 16.10 17.30 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 5.35 Oegstgeest. Werkdagen: 4.10 12.05 17.20 Zon- en feestd.: 4.10 BUS STATIONSPLEIN EN PERBON. De buslichtmfen aan het Station ge schieden ongeveer 10 a 15 minnten nè de hierboven vermelde lichtingen ten Postkantore. AMSTERDAM. 3 Jan. Veemarkt. Aangevoerd 135 vette kalveren le kw. 94—100. 2e kw. 80—92. 3e kw. 6778 per K.G. levend gewicht. 81 nuch tere kalveren 712 per stuk. 110 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7276. zware varkens 7276. vette varkens 7276 et. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. HAZERSWOUDE. 2 Januari. - Aangevoerd 3220 eieren. Pro-s kipeieren f. 4.404.85; eend eieren f. 3.85 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 2 Jan. Eierveiling ..Het Wapen van Veur". Aangevoerd 15.774 kipeieren, prijs f.4,105.20: 265 eendeieren, f. 3.504.00; 114 kippen 5090 ct.; 9 eenden 50 ct.; 21 ko nijnen f. 1.503.20. KOUDEKERK A. D. RIJN. 2 Jan.. E.VJCJt. Aangevoerd 1500 kipeieren. 28 p. boter. Prijs kipeieren f4.354.90; boter 7073 ct.; kaas 28—29 ct.; kippen f. 0.95—1.00; konijnen f.190. NIEUW-VENNEP. 2 Januari. - Aangevoerd 3000 kipeieren, prijs f4.304.60; 1210 hen eieren. f. 3.704.20 per 100. RIJNSBURG, 2 Januari. Groentenveiling - Aardappelen 7085 ct.; kroten 5565 ct.: waschpeen f. 1.20—1.90; uien 4560 ct.; roode kool f. 3.204.20; gele kool f. 2.60—3.20; groene kool f. 2.70—3.55; knolselderie A f. 4.50—7.00; idem B f. 2.60—3.40: andijvie 40—60 ct. RIJNSBURG. 2 Januari. Bloemenveiling. - Copland 20—23: Krelage 19—24; Sonja 14—20: Witte Due 10—13; Due de Berlin 10—12; King of the Yellow 14—17; Red Star 10—13: Moore 1822; Narcissen Elias 1215; Paperwhite 24— 28; Hyacinthen: Bismarck f. 2.80—4.20; L'in- nocence f. 2.40—6.80: Gemengd f. 2.20—4.10 WOERDEN 3 Jan. Aanvoer 50 oar tij en kaas. Met rijksmerk le kw. 29—31. 2e kw. 27—28. Handel matig. ZOETERWOUDE. 2 Jan. Aangevoerd 1200 eieren. Kipeierer. 4.10—4.40. kuikeneieren 3.90—4 pei 100 stuks. Kaas 30 ct. per pond. Kippen 0.90. hanen 0.95. duiven 0.14, konijnen 1.50 ^per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3