LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 3 Januari 1940 Overzicht Nu de Donau bevroren is Het Amerikaansche Congres Verspreide berichten Italië en de Sovjets Het nieuwe Stadhuis RECHTZAKEN Laatste Berichten Binnenland Gladde wegen verwacht ESTLANDS SCHIP VERMIST. In Estlandsche scheepvaartkringen heerscht ongerustheid over het 1173 ton groote Est landsche s.s. „Mina" waarvan men sedert 11 December niets gehoord heeft. Het schip voer met een bemanning van 17 koppen op de Noordzee. Men acht het waarschijnlijk, dat het op een mijn geloopen is. DE „WINDHUK" MAG NIET UIT SANTOS VERTREKKEN. Het Duitsche stoomschip „Windhuk" mag niet de haven van Santos i Brazilië i verlaten wegens een verzoek van de Dreyfus Com pany uit Londen, gebaseerd op de weigering 27 balen wol, tot een gewicht van 63 ton, welke voor den oorlog te Port Elisabeth waren ingeladen, te lossen. De „Windhuk" heeft 450 ton olie ingeno men en is voor vertrek gereed. De agent van Dreyfus te Santos heeft, naar verluidt, bericht ontvangen, dat alle scheepvaartdocumenten, noodig om den gezaghebber van de „Windhuk" te dwingen de lading te Santos te lossen, per luchtpost zijn toegezonden uit Londen en morgen kunnen worden verwacht. United Press meldt: De Donau is voor alle Roemeensche scheepvaartmaatschappijen gedurende den winter gesloten. Deze maatregel zal de Duit sche belangen in ernstige mate raken, hoe wel zij tengevolge van de koude niet als een verrassing kwam. De Roemeensche scheep vaartmaatschappijen hebben haar schepen voor den winter opgelegd en men gelooft niet. dat de Duitsche maatschappijen haar schepen zullen riskeeren. nu groote ijs massa s de rivier vullen, welke beloven ge durende de volgende paar dagen een com pacte massa te worden. Het ijs is vaak zoo dik. dat de handel tusschen Roemenië en Bulgarije 's winters met sleden gevoerd wordt. Naar verluidt is Duitschland zeer achter met de olietransporten uit Roemenië, daar gedurende December slechts 30.000 ton over de Donau geïmporteerd werd, tegen 71.000 ton gedurende j.l. September. Om een of andere mysterieuze reden is er over den onlangs door het vroegere Polen loopenden geopenden spoorweg nog geen olie vervoerd. Morgen zal. gelijk bekend, de zitting van het Amerikaansche congres worden geopend met de gebruikelijke rede van president Roosevelt. Men is algemeen van oordeel, dat de zit ting van het congres in het teeken van de „presidentsverkiezing 1940" zal staan en de voornaamste kwestie zal de begrooting zijn. President Roosevelt zal een begrooting in dienen. welke niet in evenwicht is. doch een tekort heeft van drie milliard dollar heeft. De vergadering heeft dus te kiezen tusschen drie mogelijkheden, n.i. de verhooging van de wettelijke toegestane schuld, welke op het oogenblik 45 milliard bedraagt, nieuwe belastingen toestaan, of bezuinigen. Het schijnt, dat de republikeinen heftig de liberale politiek van Cordell Huil willen aanvallen. De regeering wil deze politiek evenwel krachtig verdedigen. Het congres zal zich ook bezig houden met de uitwerking van de neutraliteitswet, welke in de vorige zitting is aangenomen, de Pan-Amerikaansche betrekkingen en het vraagstuk van de neutraliteitszone van 300 mijl en de hulp aan Finland. Men veronderstelt, dat de zitting vooral zal dienen om de politieke oriëntatie van de beide groote partijen vast te stellen, in ver band met de komende presidentsverkiezin gen. AMERIKAANSCH PROTEST TEGEN INBESLAGNEMING VAN POST. De regeering der Vereenigde Staten heeft formeel bij de Britsche regeering gepro testeerd tegen het in beslag nemen van voor Duitschland bestemde Amerikaansche post. In het protest wordt gezegd, dat „de Ameri kaansche regeering niet kan erkennen, dat de Britsche autoriteiten het recht zouden hebben, maatregelen te nemen ten aanzien van Amerikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neutrale schepen in volle zee, of censuur uit te oefenen op Amerikaansche post aan boord van schepen, die onvrijwillig Engelsche havens zijn bin- nengeloopen". De protestnota noemt, vier speciale ge vallen. waarbij de Britsche autoriteiten ongeveer 1250 zakken pakketpost en brief post op Amerikaansche of andere neutrale schepen in beslag hebben genomen. DE WIJZIGING IN DE BELGISCHE REGEERING. De wijziging in de Belgische regeering, welke wordt verwacht, zal vermoedelijk een feit worden na de stemming over de belas tingwetten op 5 of 6 Januari a.s. Het aan tal ministers zal van 18 worden terugge bracht op 14 of 12. Het is vrijwel zeker, dat de ministers zonder portefeuille Janson en de Man. alsmede de minister voor het ver keerswezen Mc rek en de minister voor de voorlichting Wouters, zullen aftreden. Het departement van nationale voorlichting zal geheel verdwijnen. Het is vandaag net drie maanden ge leden, dat er een knoop van mijn jas af is vind je ook niet, dat we dat feestelijk moeten herdenken? Momenteel is het speciaal Italië's hou ding. die de aandacht vraagt, vooral nu steeds duidelijker naar voren komt, dat Italië zich keert tegen het opdringende bolsjewisme. „Het roode leger komt tot aan de Kar- pathen. doch het Italiaansche leger zal niet toestaan dat het zal probeeren Zui delijker door te dringen," schrijft het Ita liaansche tijdschrift voor de buitenland- liaansche tijdschrift voor de buitenlandsche politiek „Relazioni intemazionali," welk blad verder uiteenzet dat Italië een dui delijke politiek zal voeren in dit opzicht, Italië is altijd trouw gebleven aan de ge volgde anti-bolsjewistische politiek en het heeft nooit geaarzeld in te grijpen wan neer het communistische gevaar zich dreig de voor te doen. Rusland ls thans bezig aan een lange en duistere militaire actie in Finland, doch de bolsjewistische pro paganda in het Zuidoosten van Europa doet voorzien dat toekomstige plannen van Moskou zich bezig houden met de Donau- landen en de Balkanlanden. Het is dui delijk dat Italië zich niet afzijdig kan hou den in een dergelijk geval, want de drie Middellandsche zee-schier-eilanden. het Italiaansche. het Spaansche en dat wat gevormd wordt door de Donau en Balkan- wereld zijn verbonden door een gemeen schap van lot en cultuur, die afkomstig is van hun zee. Wanneer het bolsjewisme zich zou doen gelden op een van deze schiereilanden, zouden zij alle drie be dreigd worden Daarom heeft de Groote Fascistische raad op 7 December verklaard dat alles wat in de Donaulanden en óp den Balkan gebeurt Italië aangaat, gege ven de gemeenschappelijke territoriale en maritieme grenzen die zijn uitgebreid na de vereeniging van Albanië met Italië. Ita lië wenscht orde en vrede ln rechtvaar- IN DEN LOOP VAN 1940 GELEIDELIJK IN GEBRUIK. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling de verschillende gemeentediensten in den loop van dit jaar geleidelijk naar het nieuwe Stadihuis over te brengen. Als eerste zal de Dienst van Gemeente werken er zijn intrek nemen. Men hoopt in het begin van Mei met deze verhuizing te beginnen. FEESTVERGADERING LEIDSCHE BURGERWACHT. Huldiging van de heeren J. H. v. Staveren en J. Brouwer. In een buitengewone algemeene vergade ring der Leidsche Burgerwacht, zijn gister avond in het Burgerwachthuis de heeren J. H. van Staveren en J. Brouwer gehuldigd door middel van de uitreiking van het Kruis van Verdienste van den Ned. Bond van Vrij willige Burgerwachten. De voorzitter der Leidsche Burgerwacht, overste mr. F. J. J. Trapman, voerde bij deze plechtige gelegenheid het woord en heette de vele aanwezigen welkom. Spr. wees er op, dat de Leidsche Burgerwacht zonder de hee ren van Staveren en Brouwer een onbe staanbare instelling genoemd moet worden. Zoowel op financieel, organisatorisch, ad ministratief als amusementsgebied werd nimmer tevergeefs een beroep op hen ge daan. Het verheugde spr. dit kruis te kunnen toekennen, omdat hier met recht sprake ls van een „kruis van verdienste". Het wordt hun uitgereikt, voor de verdiensten, die zij werkelijk verricht hebben. Hierop verzocht spr. den commandant der Leidsche Burgerwacht, overste van Mens, de kruisen te willen overhandigen. Deze gaf hieraan gevolg, niet dan nadat ook hij de belde heeren gehuldigd had De comman dant wees er op, dat hij verleden jaar den heer van Staveren reedr de medaille van bijzondere toewijding had mogen uitreiken Thans besloot het bestuur van den Bond het Kruis van Verdienste toe te kennen, het geen spr. bijzonder verheugde. Onder har telijke gelukwenschen speldde de comman dant de onderscheiding den heer van Sta veren op de borst. Zich richtend tot den heer Brouwer, her innerde spreker er aan, dat deze het pen ningmeesterschap van 1918 af behartigd heeft; altijd was al zijn werk even correct in orde bevonden. Spr. heeft de beslissing van het Bondsbestuur van harte toege juicht, de heer Brouwer heeft het kruis ten volle verdiend. Nadat de commandant ook den heer Brouwer met de onderscheiding had getooid overhandigde mr. Trapman de bij de krui sen behoorende diploma's. Hierop speelde een orkestje onder leiding van den heer Plu. dat dezen avond muzi kale medewerking verleende het „Lang zul len zij leven". De echtgenooten der gehuldigden ontvin gen uit handen van den commandant een fraaie bloemenhulde, als bewijs van dank voor het feit, dat zij hun mannen zoo veel en zoo lang aan de Burgerwacht afstonden. Deze „bloemen van verdienste" werden na tuurlijk gaarne aanvaard. De heeren van Staveren en Brouwer dankten tenslotte zeer onder den indruk voor de toegekende onderscheiding, waarbij de eerste een deel van de hulde toezwaaide aan den Commandant der Burgerwacht, die daarvan de ziel is en blijft. Hiermede was het officieele samenzijn beëindigd, waarop men nog langen tijd ge zellig bijeen bleef. Gistermiddag Ls de 10-jarige S. P. O in de Ringsloot met het hoofd op het ijs gevallen De E.H.D.. welke werd ontboden vreesde een hersenschudding'en adviseerde den ouders den huisdokter te raadplegen. Grltp, Kou, P»i 11. helpen hierbij altijd aan poeder of cachet van MIJnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 cc. Cachets.genaamd..Mi)nhardtjes"2st. 1 Oct. DoosSOct 5549 (Ingea Mea.t digheid, als voorwaarde voor een nieuw Europa. In diplomatieke kringen wordt gemeld, dat er onlangs bij de onderhandelingen tusschen Boedapest, Belgrado en Rome een overeenkomst is bereikt, waarbij Italië beloofd heeft, om Hongarije met alle be schikbare middelen te helpen, indien er getracht mocht worden, de Hongaarsche grenzen te schenden. Joego-Slaviè zou, zoo wordt gemeld, er in hebben toegestemd, dat de Italiaansche troepen in dat geval door Joego-Slavië zouden mogen trekken, teneinde Honga rije bij te staan. Officieel is van dit laatste echter nog niets bekend evenmin als van een ge rucht. dat von Papen benoemd zou wor den tot Duitsch gezant te Rome, hetgeen van Fransche zijde in omloop is gebracht. Behalve de Italiaansche heeft ook de Britsche gezant Moskou verlaten. Naar van betrouwbare zijde verder ver nomen wordt, heeft Molotof tijdens het afscheidsbezoek, hetwelk Seeds alvorens naar Londen te vertrekken aan hem bracht Engeland beschuldigd van wijdverspreide anti-sovjet activiteit en verklaard, dat hieraan een einde moest komen, wilde men het slechter worden van de betrek kingen tusschen Engeland en Rusland, een halt toeroepen. Molotof zou, naar verluidt, speciaal ge zinspeeld hebben op den Britschen steun aan Finland en den Britschen steun bij het royeeren van Rusland uit den Vol kenbond. Molotof zou er bitter op hebben gezin- speeld, dat het initiatief voor een verbete ring van de atmosfeer van de zijde van Engeland moest komen. O. EN O. Dat Leiden het goed meent met de hier gelegerde militairen blijkt wel uit de vele giften, welke tot nog toe voor O. en O. zijn binnengekomen. Een bedrag van f. 1500 is reeds over schreden en nog steeds komen er giften binnen. Het is wellicht gewenscht te vermelden, dat het gironummer is geworden 9200 ten name van de Amsterdamsche Bank. bij kantoor Leiden, onder vermelding: „Ont spanning Militairen." KAPELAAN SCHRAMA GAAT HEEN. Benoemd tot directeur van het Diocesaan Missiebureau. Kapelaan H. B. J. Schrama, die reeds meer dan 6 Jaren kapelaan der St. Petrusparochie is, ls, zooals wij gisteren reeds met een enkel woord meldden, benoemd tot directeur van het Diocesaan Missiebureau, te Katwijk aan den Rijn en gaat Leiden derhalve verlaten. Het bericht van het heengaan van dezen ijverigen priester, die zich vooral bij zijn arbeid onder de minder bedeelden zeer be mind heeft gemaakt, zal bij de St. Petrus parochianen met teleurstelling worden ver nomen. Kapelaan Schrama was bovendien vice- praeses der St. Jozefgezelen vereeniging, waar men hem, die als een vader voor de gezellen was. noode zal zien vertrekken. Kapelaan H. C. A. P. van Drunen, sedert 1935 kapelaan te Boskoop, is door den iflsschop van Haarlem, benoemd tot opvol ger van kapelaan Schrama HET ST. SALVATORHOFJE JUBILEERT. Drie eeuwen zorg voor ouden van dagen. Het St. Salvatorhofje, bij de Leidenaars vooral ook om zijn ligging aan de Steen straat, welbekend, het eerste Katholieke hofje, na de hervorming door den priester PauweLs Claesz, van Velden, ook de Goede, gesticht, viert thans het 300-jarig bestaan. Een stichtingsherdenking van stellig een der oudste Katholieke instellingen te Lel den. Een bestaansherdenking van drie eeuwen liefdadigheid, van drie eeuwen zorg voor ouden van dagen. Hedenmorgen werd de viering kerkelijk Ingezet met een H. Mis van dankbaarheid in de Hartebrugkerk, de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, in welke parochie het jubileerende hofje gelegen is. De H. Mis werd opgedragen door pastoor R. F. M. Smitz van de Parochie. Deken A. Homulle en pastoor Th. M. Beukers had den plaats genomen op het priesterkoor. Burgemeester mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, de gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, bestuur en regenten van het St. Salvatorhofje, alsmede enkele de putaties van andere hofjes en Katholieke instellingen, woonden de H. Mis bij. Tijdens de H. Mis zong de heer A. Cas- t^lein zeer verdienstelijk de bariton-soli „Ecce Panis Angelorum", „Ave Maria" en het „Panis Angelicus." Na dezen kerkelijken inzet recipieerden bestuur en regenten in een der zalen van „In den Vergulden Turk", welke receptie zeer druk werd bezocht. Het zaaltje had men met bloemen en palmen een gezellig aanzien gegeven en achter de bestuurs tafel stond daar te midden van enkele bloemstukken, het schilderij van den stich ter van het St. Salvatorhofje. Velen waren gekomen om het bestuur van het hofje, met dit 3e Eeuwfeest te compllmenteeren. Onder hen merkten wij o.m. op onzen bur gemeester, vergezeld door den gemeente secretaris, deken A. Homulle, pastoor O. L. V. Hemelvaart en St. Joseph, pastoor Th. M. Beukers der St Petrus parochie, pastoor Ign. Smeets, St. Leonarduskerk Haagweg, pastoor R. Smitz van de Har- tebrugparochie, prof. mr. H. A. Idema, voorz der Ver. „Oud Leiden", de heeren Th. Wilmer. Th. M. W. Bergers namens de R.-K. Raadsfractie, de kerkbesturen der verschillende parochies en afgevaardigden van de Leidsche Vereeniging van Welda digheid. de St. Vincentiusvereeniging. van het bestuur R.-K. Wees- en Oude Lieden huls en van de besturen van diverse Leid sche Hofjes. De heer mr'. A J. Sormani, regent van het St. Salvatorhofje, opende de feeste lijke bijeenkomst en gaf een uitvoerige be schouwing van de geschiedenis van het St. Salvatorhofje. waarbij spr. er op wees, dat alhoewel de 3e Januari niet de eigen lijke stichtingsdag van het hofje is, men gemeend heeft het 3e eeuwfeest op dezen dag, den sterfdag van den stichter, te moe ten herdenken. Na over de geschiedenis van het hofje te hebben uitgeweid, richtte spr. zich tot de dames bewoonsters van het hofje, die aan den anderen kant van de groene tafel hadden plaats genomen. Na enkele woor den van waardeering en gelukwenschen gesproken te hebben, overhandigde mr. Sormani aan alle dames als feestgave een enveloppe met inhoud. Deken A. Homulle zeide verheugd te zijn over dit zeer bijzonder jubileum. De zege ningen welke van dit hofje in de afgeloo- pen 3 eeuwen zijn uitgegaan, zijn groot en vele, zoo zeiae spr. en daarom past hier een dankwoord, een woord van dank aan de dames uit het hofje, aan de regenten en hun families, aan den stichter van het hofje. De burgemeester uitte hierna zijn geluk- wensch en wees er op hoe de hofjes in Leiden een zeer nuttige rol spelen. Wij zouden in Leiden de hofjes niet graag wil len missen, aldus spr. Zij zijn een attractie voor de vreemdelingen die onze stad be zoeken en gelukkig ook een attractie voor diegenen die deze hofjes bewonen, im mers de besturen van de hofjes kunnen hun taak veel beter verrichten dan een gemeentebestuur zulks over de hofjes ge zamenlijk zou kunnen doen. Een van de dames las hierna namens haar medebewoonsters 'n berijmden geluk- wensch voor, waarna de heer Sormani allen dankte voor de betoonde belangstelling en deze herdenkingsbijeenkomst sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: H. C. Heemskerk. Vreewijkstraat 26, Leiden. Aannemer van bouwkundige en waterbouwkundige wer ken. Eigenaar: H. C. Heemskerk, Leiden. Wijzigingen: H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn Sr. Oude Vest 17, Leiden. Aan nemers van bouwkundige en waterbouw kundige werken. Bovengenoemde vennoot schap onder firma is met ingang van 1 Januari 1940 ontbonden Carrier-huis, Levendaal 76. Lelden. Fabri catie van bakfietsen. Vennooten: H. Huis man (Huwelljksche voorwaarden). Versieyen en Knuttel. Rhijngeesterstraat- weg 16, Oegstgeest. Effectenbedrijf enz. Bovengenoemd bedrijf wordt voortgezet door F. Verseyen, als eenig eigenaar. LEIDSCHE IJSCLUB. Naar wij vernemen zal de baan van de Leidsche IJsclub nabii het station ook hedenavond geopend zijn. Morgenmiddag organiseert C.G.W. op het Rapenburg voor haar leden schaats wedstrijden. Het bestuur der Leidsche IJs club en van de Studentenijsclub hebben eenige prijzen beschikbaar gesteld. De cursus op psychologisch gebied, welke dr. Stokvis in November J.l. ln het Leidsche Volkshuis hield, was een zoodanig succes, dat het verzoek tot hem gericht werd ook in 1940 een psychologisch onder werp te willen Inleiden Hij koos daartoe het in dezen tijd zoo belangrijke onderwerp: „De psychologie der massa, reactie van individu en massa in paniek". GEMEENTE-SECRETARIS VAN AMSTENRADE STAAT TERECHT. Wegens verduistering van ongeveer zevenduizend gulden. Het gerechtshof te Den Bosch behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen J. H. L„ oud-gemeenite-secretarLs van Arnsten- rade. verdacht van het feit, dat hij, in zijn kwaliteit van administrateur van het kerk bestuur van de RK. parochiekerk te Am- stenrade. een bedrag van f. 6.889.25 heeft verduisterd De verduistering geschiedde tusschen 1 Januari 1929 en 19 Juli 1939. In eerste instantie stond L. terecht voor de rechtbank te Maastricht. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van twee Jaar. De rechtbank veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf Tegen dit vonnis hadden zoowel de offi cier van justitie als de verdachte hooger beroep aangeteekend. L„ die een volledige bekentenis aflegde en berouw toonde over zijn misdrijf, riep de clementie in van het Hof. Ongelukkige speculaties hadden hem tot deze verduiste ring gebracht. Getuigen werden niet gehoord. De advocaat-generaal eischte tegen den verdachte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger vroeg, den verdachte te veroordeelen tot een gevange nisstraf, gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht en hem voorts een voorwaar delijke gevangenisstraf op te leggen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Diefstal in kweekerijen. Samen met zijn broer was een inwoner van Leiden bij verschillende kweekerijen op bezoek geweest, waar hij diefstallen pleegde. Hij werd echter betrapt door de politie toen hij in het bezit was van een hoeveelheid rozen. Die had hij gestolen op een kweekerij. voor welk feit hij door de rechtbank werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Nu in hooger beroep gaf de verdachte, die thans in militairen dienst is, de feiten wel toe, doch vroeg vermindering van de straf. Daar had de proc. generaal wel ooren naar. zulks omdat verdachte nog een blanco strafblad heeft, en ook de militaire dienst een goeden invloed kan hebben. Daar om vorderde de Proc. Generaal nu een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Oneerlijke mededinging. „De firma H. is door onze vereeniging uit gesloten voor de leveringen", aldus schreef een Leidsche grossier aan een firma te Maastricht. Het gevolg was geweest dat de firma H. een aanklacht indiende wegens oneerlijke mededinging. Nu bleek dat in een vergadering van de vereeniging „Dibavo" te Leiden besproken was de omstandigheid dat de fa. H. aan z.g. bokszaken leverde. De winkeliers en grossiers waren daarover zeer ontstemd en het advies werd aan de leden gegeven niet meer van de fa. H. te koopen. „Dus was er géén besluit tot uitsluiting" zoo stelde de president van het Hof vast en de verdachte moest dat toegeven. De oud-secretaris van „Dibavo" J. M. van R„ onderstreepte dat men ernstige bezwaren had tegen de firma van H. Verdachte zei dat hij op verzoek van de fa. te Maastricht de inlichtingen had gege ven; hij had geen enkelen opzet om zich te bevoordeelen. want de betreffende fa. was reeds klant bij hem. De proc. generaal zag geen termen om in de opgelegde straf van f.50.— subs. 50 d. wijziging te brengen. De verdediger pleitte vrijspraak. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het hek op den dam. De landarbeider S. te Benthuizen had op zijn land een hek geplaatst. Zijn buurman had echter bezwaren tegen dat hek, hetgeen hij duidelijk deed uitko- me, door zijn knecht opdracht te geven het hek aan stukken te hakken, aan welke opdracht grif werd voldaan. Nu betoogde verdachte dat S. geen recht had daar het hek te plaatsen, hetgeen in een civiele kwestie door de rechtbank was onderstreept. Maar de vernieling was in elk geval niet toegestaan, en daarvoor eischte de officier f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform dezen elsch. De kennis van den bij-kok. Een inwoner van Warmond had kennis gekregen aan een bij-kok in de milltaife keuken. Die kennismaking had er toe ge leid, dat de bij-kok aan de vrouw van zijn kennis een 30 kilo aardappelen verschafte. Die aardappelen waren van het rijk Be halve de aardappelen, was later nog haver en margarine gevolgd. En nu stond de In woner van Warmond terecht wegens heling. De officier vond het een heel onbehoor lijk spel, en vorderde een maand gevange nisstraf. De politierechter was ook van oor deel dat onder de huidige omstandigheden alleen een onvoorwaardelijke straf noodig is, en de medewerkende burgers aan mili taire diefstallen dienen streng gestraft te worden, zoodat de maand gevangenisstraf werd opgelegd. De gehuurde fiets. Voor 70 cent per week had een inwoner van Oegstgeest een flets gehuurd bij J. in die gemeente. Maar met de betalingen ging het niet erg vlot, en toen een onderzoek werd inge steld, kwam uit, dat de fiets intusschen was verkocht voor f. 3.50. Voor die verduistering moest de man te recht staan, doch hij liet verstek gaan. De officier wees op den ernst van het feit, en vorderde twee maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt meldt, dat ten gevolge van den lichten regen of motregen, die plaatselijk wordt verwacht, het wegdek hier en daar opnieuw zeer glad zal worden, vooral in het Noorden. Men rijde dus voorzichtig. Bruusk remmen ls zeer gevaarlijk. DECHINEESCHE LLERSTOEL AAN DE INDOLOGISCHE FACULTEIT TE UTRECHT. In de plaats van prof. Thos. T. H. Fergu son, aan wlen om gezondheidsredenen eer vol ontslag is verleend, is door het college van curatoren van het fonds ten behoeve van Indoiogisohe studiën aan de rijksuni versiteit te Utrecht tot bijzonder hooglee raar in de Chineasöhe taal en letterkunde benoemd prof. Jos. C. M. Mullie. hooglee raar in het Ohineesch aan het theologisch seminarium te Leuven. HET IJS IN DE OMGEVING. Uit Benthuizen wordt ons gemeld, dat het ijs in die gemeente vertrouwd is. De banen zijn mooi. Ook naar de omliggende gemeenten iZoeterwoude - Zoetermeer - Hazerswoude en Boskoop) is het ijs ver trouwd. De Ringvaart te Zevenhoven kan goed bereden worden. Via Nleüwveen kan men riiden naar Ter Aar. Nieuwkoop en Noor den. Eveneens is de Kromme Mijdrecht -en zijtak van de Amstel te berijden, naar het Woerdensohe Verlaat. Op verschillende sldoten in de omgeving van Rijnsburg wordt thans volop gereden, doch het buitenwater is absoluut onbe trouwbaar De zgn Ondiepe Rijn is berijd baar in de richting Noordiwijk en daar wordt reeds een druk gebruik van gemaakt. FRINS BERNHARD TE GORINCHEM. Hedenmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het garnizoen Gorin- chem. Nadat hij door burgemeester Ridder van Rappard was verwelkomd, heeft hij de troepen geïnspecteerd, die daarna voor den Prins en militaire en burgerlijke autoritei ten hebben gedefileerd. De Prins had vóór den middag een be zoek gebracht aan Vuren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2