STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 December 1939 UIT DE BONTE WAERELD Binnenland De mijnontploffing Huisduinen te N ed erlandsch-Dui t sch betalingsverkeer SPORT Buitenland De aardbeving in Turkije Ernstig spoorwegongeluk te Napels MA1KT LEJDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 14.801.77 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 1350.62 aan den Gemeente-ontvanger. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. 50 jaar werkzaam aan het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Men schrijft ons: De 2e Januari is voor onzen stadgenoot, den heer J. Kikkert een gedenkdag, die steeds zeldzamer voorkomt. Het zal dan 50 jaar geleden zijn, dat hij zijn werkzaam heden als assistent bij het Woordenboek der Nederlandsche Taal aanving. Te merkwaar diger wordt dit jubileum door het feit, dat hij niet als Jongmaatje zijn intrede heeft gedaan, doch reeds in het bezit was van de acte van onderwijzer. Een bijzondere betee- kenls krijgt het echter voor al degenen, die voor en na aan het Woordenboek zijn ver bonden geweest en ook voor de gebruikers, al zullen die zijn hand niet gauw herken nen door het hooge peil waartoe hij zijn werk heeft weten op te voeren. Naast een nimmer falende nauwkeurigheid staar- een helder oordeel, veelzijdige kennis en onver moeide speurzin en de heer Kikkert is dan ook al gauw de vraagbaak van allen ge worden. De huldiging vanwege zijn mede werkers vindt plaats Woensdag 3 Januari te 3 uur in ..De Vergulde Turk". Tegen 4 uur is ook voor anderen gelegenheid hem de hand te drukken. UITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond vond in de met groen en bloemen versierde Centrale Ontspannings zaal van ..Endegeest" een uitvoering plaats, welke werd aangeboden door het patiënten- zangkoor onder leiding van zuster v. d. Voort met pianobegeleiding van zuster Willemsteyn. Muzikale medewerking werd verder verleend door den heer Bram Bruin (orgel en piano). Na de pauze werd opgevoerd het Kerst spel „Christus geboorte te Betlehem" door zuster Bakker en patiënten o.l.v. zuster den Boer. Dit Kerstspel werd met groote aan dacht gevolgd. Aan de medewerkenden werden bloemen aangeboden. Metaalnijverheid: Bankwerkers 57. blikbe- werkers 18. burgersmeden 18. electriciens 13. gasfitters 7. gasmetermakers 1. instrumentma kers 1, isoleerders 2, kettingsmeden 10. klin kers 6. koperslagers 3. lasschers 5. loodgieters 35, machinisten 10, metaalboorders 4, metaal- slijpers 1. monteurs 13. polijsters 2. ponsers 4. rijtuigschilders 1. rijwielherstellers 15. scheeps timmerlieden 4, scheepsschilders 1. stokers 20, tegenhouders 8. verw.-monteurs 2. hulp-verw- monteurs 2, voorslaanders 6. voorwarmers 1. vuurwerkers 5, wagenmakers 3. ijzerwerkers 30. zandvormers 3. zilversmeden 2. ong. arbeiders 34. - Totaal 347. Papier, enz.: Boekbinders 7 - Totaal 7. Textielnijverheid: Hekelaars 14. katoendruk kers 14. kluwers 2. luikers 3. plaatsnijders 3. spinners 26. spoolers 5. staaldraaddraaiers 2. sterkers 2. strijkers 5. wevers 29. wolbewerkers 25. ong. textielarb. 54. plaatswerkers 7. -To taal 191. Voedings-Genotmiddelen: Bakkers 64. siga renmakers 9. sigarenstrippers 3. slagers 28. suikerwerkers 10, wijnkooperskncchten 9. zul- j velbereiders 5, ong. fabr.arb 28 - Totaal 156. Landbouwbedrijven: Bloemisten 41. landarbei ders 35. tuinlieden 29. warmoeziers 8. ong land arbeiders 8. - Totaal 121. Handel: Etaleurs 4. lompensorteerders 15. ma- sazljnknecht.en 48. reizigers, colporteurs 27. win kelbedienden 18 - Totaal 112. Verkeerswezen: Emballeurs 2. chauffeurs 74. rxp.-knechten 14. koetsiers 8. kellners 41. koks 3. loopknechten 23, schippers 58. spoor- en nampers. 21, transportarbeiders 39. wakers 1. - Totaal 284. Verz.- en bankwezen: Incasseerdei's 12. - To taal 12 Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 3. kantoorper soneel 32. musici 4. overheidspersoneel 5. tee kenaars 2. werkmeesters 9. - Totaal 55. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 347 - Totaal 347. Huiselijke diensten: Huispersoneel 9. ver plegers 1. - Totaal 10. Pers. (geen handarb. zonder voorkeur van Ber 30. - Totaal 30. A.V.O. 5. - Totaal 5. Vrouwen: Analysten 3. Kapsters (leerl.) 1, mangelsters 1. strijksters 1. naaisters 4. winkel juffrouwen 14. serveersters 1. kantoorbedienden 36. verpleegsters 2. bedrijfsleidsters 1. onder wijzeressen 1. ass. en huishoudsters 9. kinder juffrouwen 5, dagmeisjes 5. dienstboden 4. werksters 40. fabr.-arbeidsters 2. A.V.O. 2. - Totaal 132. Algemeen totaal 3034 29 December 1938 4400 30 December 1937 5094 Benevens 15 ged. werkloozen, 14 In werkver schaffing en 571 vorstwerkloozen. DE WERKLOOSHEID. BU den GemeentelUten Dienst voor Sociale Zalcen, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden Don derdag J.l. ah werlczoekenden Ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenlabrlelcserbelders 81 - Totaal 81. Boekdrukkerij: Boekdrukkers 14, fotografen 5, letterzetters 24, steendrukkers 3. - Totaal 48. Bouwbedrijven: Baggerlleden 1, behangers 32, betonvlcchters 15. betonwerkers 24. glazenma kers 1. gtazenwasschers 11, granietwerkers 12. grondwerkers 88. helers 1. metselaars 114. op perlieden 79. schilders 225. sloopers 11, steen houwers 7. hulp-straatmakers 6. straatmakers 14, stucadoors 48, timmerlieden 140, uitvoerders 9, voegers 21, ong. bouwvakarb. 17. - Totaal 376. Chem. Nijverheid: Lab.bedienden 2. vuur werkmakers 1, zeepfabr.arb. 4. - Totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 52, kistenma kers 6. kuipers 3. lijstenmakers 4, meubelstof feerders 10. meubelmakers 24, polltoerders 2, ong. fabr.arbeiders 46. - Totaal 147. Kleeding: Beddenmakers 3. bleekers 7, kap pers 3, kleermakers 50 - Totaal 83. Leder, enz.: Schoenmakers 5. - Totaal 5. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: A. van Borselen en Co., Hooigracht 64, Lolden Handel ln verfwaren. Overleden Vennoot: A. van Borselen. dd. 24 Dec. 1939. Versieyen en Knuttel, Rhljngeester- straatweg 16, Oegstgeest. Effectenbedrijf, bemiddeling bij verstrekken van hypothe caire geldlecningen, enz. Overleden Ven noot: A. J. Knuttel, Oegstgeest, dd. 21 Dec. 1939. GROOTE SCHADE. In aansluiting op hetgeen elders ls ver meld nog het volgende: Bij een bezoek kregen wij den indruk, alsof Huisduinen aan een bombardement had bloot gestaan. De mijn was niet tegen een ver in de zee uitstekende pier, doch tegen de dijkglooiing, vlak voor zeebad ..Hulsduinen'' ontploft. Van het fraaie hotel, annex paviljoen, waren nagenoeg alle ruiten verbrijzeld en de gevel beschadigd. Het dak is op verschillende punten beschadigd. De kleinere ramen kunnen zooveel mogelijk hersteld worden. De schade aan het hotel (het bedrijf gaat door!> wordt op minstens vier vijfduizend gulden geschat. Hierbij ls niet gerekend de schade toegebracht aan de villa's van de N.V. Zeebad „Hulsduinen", welke villa's zoo wel van binnen als van buiten tot een ruïne zijn geworden. De ruiten zijn met sponningen en al Ingedrukt, de deuren zijn uit hun verband geslagen of gespleten, pla- londs kwamen naar beneden, vaste wasch- tafels werden van de muren gerukt. Van deze vijf hulzen aan den boulevard, waarvan er vier bewoond zijn, is letterlijk geen ruit heel gebleven. De bewoners moesten elders, oa. ln hotel „Dennenheuvel" onderdak zoeken. De militaire autoriteiten hebben de hui zen onder bewaking gesteld om te voorko men. dat er van de eigendommen der ge vluchte bewoners iets ontvreemd zal worden. Van een aantal pas gebouwde huizen, ge legen achter hotel „Zeebad" zijn eveneens alle ruiten gesprongen, terwijl ook aan dc daken, deuren en plafonds groote schade werd aangebracht. Van „Dennenheuvel" 4s een aantal ruiten vernield. De schade bedraagt hier slechts f. 100. AI zijn de meeste bewoners tegen molest- risico verzekerd, de schade aan de gebroken ruiten vallen hier niet onder zoodat deze mijnontploffing voor vele Inwoners groote schade beteekent. Het dorp biedt, vooral aan den zeekant en in de breede straat, welke vanaf den boulevard het dorp Inloopt, een troosteloozen aanblik, waartoe de gure storm welke gepaard gaat met natte sneeuw en hagel, het zijne bijdraagt. Van persoonlijke ongelukken vernamen wij niet, hetgeen wonderlijk genoemd mag worden, daar de bewoners van de huizen :ian den zeekant de brokstukken glas in hun bedden kregen. Toen de 78-jarige P. O., wonende aan de Hooglandsche Kertogracht, gisternamid dag omstreeks 5 uur een pijp rookte, kwa men er vonken in een bed; waardoor dit in brand geraakt. Het bed ls uitgebrand, doch de bewoners konden het vuur verder met emmers water blusschen. De brandweer be hoefde geen dienst te doen. DE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Niettegenstaande de felle koude activi teit van patrouilles tusschen Moezel en Saar. De activiteit ln de lucht, waarvan gisteren melding ls gemaakt, is geen aan leiding geweest tot luchtgevechten. Het Duitsche legerbericht van hedenoch tend luidt: Aan het Westelijk front heerscht rust, de luchtmaoht zette niettegenstaande het slechte weer de verkenningsvluchten bo ven Oroot-Brlttannlë en Frankrijk voort. DE EERSTE BRITSCHE GESNEUVELDE IN FRANKRIJK. De eerste Britschc soldaat, die aan het front in Frankrijk ls gesneuveld, is de kor poraal Thomas Priday. De „Daily Herald" bericht, dat hl) op 9 December is gevallen tijdens een verkenningstocht van een pa trouille naar het Duitsche front. In het Fransche dorp, waarheen het stoffelijk overschot werd gebracht, werd de militaire eer bewezen door een detache ment van een Fransch keurcorps, te za- men met Britsche soldaten. De Fransche generaal, die het bevel voerde ln dezen sector, heeft persoonlijk eer bewezen aan dezen eersten Britschen soldaat, die „vooi* Frankrijk" is gevallen. DE „TACOMA" MOET VERTREKKEN OF WORDT GEÏNTERNEERD. Uit Montevideo wordt gemeld, dat het Duitsche tankschip „Tacoma", bevel heeft gekregen binnen 24 uur de haven te ver laten, aangezien het schip anders ge ïnterneerd zal worden. DE HANDEL MET DUITSCHLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat de Mexicaansche regeering van de geallieer den toestemming heeft gekregen de goe deren, welke zij voor den oorlog in Duitsch land heeft gekocht, en welke alleen be stemd zijn voor de petroleumindustrie, in te voeren. De minister van buitenlandsche zaken van Chili, Ortega en de Duitsche ambas sadeur te Santiago de Ohllt hebben giste ren een overeenkomst onderteekend, waar bij het handels- en verrekeningsverdrag tusschen beide landen wordt verlengd tot 31 December 1940. VLIEGERS MOGEN TERUGKEEREN. De Duitsche vliegers, die te Kopervik door een Deensoh sohip uit een neerge vallen vliegtuig aan land zijn gebracht, zullen, aangezien zij als schipbreukelingen worden beschouwd, binnenkort naar Duitschland terugkeeren. Hun vliegtuig was door meer dan honderd kogels doorboord. NIEUWE VLIEGVELDEN IN LITHAUEN. De Ltthausche minister van de verkeers middelen ls voornemens in bijna alle voor namere plaatsen een vliegveld te laten aanleggen, naar men zegt tot bevordering van de burgerluchtvaart. Het is evenwel zeer goed mogelijk, dat deze vliegvelden worden aangelegd overeenkomstig het ver drag met de sovjet-unie. ENGELAND ROEPT NIEUWE LICHTINGEN OP. Volgens de „Daily Mail" en dc „Daily Express" zullen ln het begin van het ko mende jaar nieuwe lichtingen onder de wapenen worden geroepen, RUSSISCHE VERSTERKINGEN. Volgens de laatste berichten uit Finland verwacht men een hernieuwde druk van de Russen op de Mannerheimllnle. Uit Stock holm wordt vernomen, dat de Russen een versterking van 150.000 man uit Siberië en den Kaukasus hebben ontvangen. FInsche soldaten, die te Harstad ln Noorwegen zijn aangekomen, verklaren, dat de Russen on geveer 120 000 man hebben bij Petsamo, waarbij sterk gemotoriseerde troepen. Se dert het begin van den strijd zijn hier dui zenden Russen gesneuveld, doch tot nu toe beschikken de Russen nog over sterke re serves. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Helsinki schrijft, dat behalve de Finsche afdeeling, welke de spoorlijn van Moermansk heeft vernield, verscheidene andere groepen ter sterkte van 100 tot 200 man achter de Russische linies opereeren. Hij voegt hieraan toe, dat naar schatting 10.00C Russen door de Finnen zijn afgesne den van hun bases. De bevelhebber van de Finsche troepen ln het Noorden, generaal Wallenius, heeft een aanzienlijke macht verzameld om de Russen, die oprukken naar Kemljaervi, te gen te houden. DE ZWEEDSCHE HULP. Tot nu toe is ln Zweden 5.800.000 kronen bijeengebracht voor Finland. Men is overgegaan tot beperkingen. Teneinde steenkool te sparen zal de warmte in de kamers niet hooger dan 18 graden mogen zijn en zal slechts twee keer per week heet water worden verstrekt. STREVEN NAAR EEN SOEPELE TOEPASSING. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men den tekst van een op 21 December j.l. te Berlijn tusschen Nederland en Duitsch land gesloten tweede overeenkomst nopens het verdrag over het Nederlandsch-Duitsch betalingsverkeer van 18 December 1937, welk verdrag bij de op 13 September 1938 te Wiesbaden gesloten eerste desbetreffende overeenkomst tot 31 December 1939 werd verlengd. De overeenkomst heeft drie artikelen: Artikel 1. De bepalingen van het Neder- landsch-Duitsche verdrag over het beta lingsverkeer van 18 December 1937 blijven nog tot en met 31 December 1940 van kracht. Artikel 2. In den loop van het eerste kwartaal 1940 zullen onderhandelingen over de versoepeling van het betalingsverkeer filaats vinden. Moohten deze onderhande- Ingen tot geen overeenstemming leiden, dan treedt het verdrag over het betalingsverkeer van 18 December 1937 op 31 Maart 1940 bui ten werking, voor zoover dc regeerlngscom- missies niet iets anders overeenkomen. Artikel 3. Deze overeenkomst moet be krachtigd worden. Zij treedt op den vijftien den dag na de uitwisseling der bekrachti gingsoorkonden, welke zoo spoedig moge lijk te 's-Gravenhage zal plaats vinden. In werking. Bij notawisseling ls overeengekomen, dat de tweede overeenkomst nopens het Neder- landsch-Duitsche verdrag over het beta lingsverkeer van 1 Januari 1940 af voorloo- plg wordt toegepast, wanneer zij niet vol gens artikel 3 van de overeenkomst op 1 Januari 1940 in werking treedt. MET ZIJN FIETS GESUPT. Man te Rotterdam aan de gevolgen overleden. De 57-jarige C. W. Romer uit de Van den Meydestraat te Rotterdam, is gisteravond op den hoek van den Heemraadsingel en de Mathenesserlaan aldaar met zijn flets ge slipt en gevallen. Hij liep een ernstige hoofdwond op en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN- SIR JOHN SIMON. De Engelsche minister van financiën, sir John Simon heeft een nieuwjaarsbood schap gericht tot de kiezers in zijn district In Yorkshire. Hl] zegt hierin te weten hoe men naar den vrede verlangt. Maar de oorlog is Engeland opgedrongen, omdat de regeerders van Duitschland besloten voort te gaan met hun agressie. Alles wat na dien is geschied, ook de monsterlijke inval in Finland, heeft bewezen, dat het gevoel van het land juist was en dat een einde moet worden gemaakt, aam wat Chamber lain noemde „kwade dingen". Dit zal groote offers kosten doch er is iets in de geest van vrije mannen en vrouwen waar van de nationaal-soclalistische phllosophie niet droomt en deze geest te zamen met den wil tot offeren moeten blijven bestaan De minister hoopt, dat voor een volgend nieuwjaar komt, het bewijs hiervan zal zijn geleverd. VERGADERING DER VEREENIGING VAKOPLEIDING. De Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden hield haar goedbezochte Jaarvergadering in Am sterdam, onder voorzitterschap van den heer lr. J. M. Steffelaar te 's-Gravenhage en in tegenwoordigheid van de heeren W. H. Cool en G. A. Groote Haar, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. In het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden, de heeren R. C. van Ree en S. van Ottcrloo te Almelo. De heer M. Worp te Delft werd wederom aangewezen als lid der commissie van redactie van het maandblad. Vervolgens hield de heer J. Lohman Jr., ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen te Amsterdam, een causerie over de nieuw ste stations en de spoorwegwerken in Am sterdam-Oost. Na de lunch werd onder zijn leiding een excursie naar deze werken ge houden. Met een thee in een der wacht kamers van het nieuwe Amstelstatlon werd de dag besloten. WATERPOLO. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Voor de competitie van den G,Z. lering had in „de Overdekte'' te Gouda een wedstrijd plaats tusschen het le zevental van de Z. en Poloclub „Boskoop"' en Waddinxveen I met als resultaat een gelijk spel (44). DIEFSTAL TE GEMERT. Te Gemert hebben in den afgeloopen nacht inbrekers hun slag geslagen in het kantoor van de coöperatieve stoomzuivel- fabriek. Zij slaagden er in het kantoor van den directeur binnen tc dringen en daar een bedrag van f. 6000 buit te maken. Men is er tihans in geslaagd een primi tieve verbinding tot stand te brengen met verscheidene plaatsen ln het door de aard beving geteisterde gebied. Van alle zijden komen verzoeken om hulp binnen. De over levenden hebben veel te jijden van de felle koude en de ongekend hevige sneeuwstor men. Alle hoop om de slachtoffers, welke nog onder de puinen liggen, te redden, moet worden oreegeven; veelal branden de puln- hoopen nog. De reddlngiscolonnes worden ernstig ge hinderd door de sneeuwstormen en de be vroren wegen, de rails van de spoorwegen zijn vertogen, bruggen vernield en de tele foonlijnen gebroken. Het geteisterde gebied heeft een opper vlakte van 150.000 vierkante kilometer. De opperbevelhebber van de Britsche troe pen in Eppte. generaal-majoor Wilson, heeft twintig groote legertenten naar Tur kije gezonden en hij heeft namens de Brit sche troepen hier 100 pond sterling voor de slachtoffers aan toegevoegd. Het Amerikaaneohe Roode Kruis heeft telegrafisch een bedrag van 10.000 dollar overgemaakt tot hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. KOUDE IN ITALIË. De koude ln Noord-Italië heeft zich ver der uitgebreid, vooral in omgeving van Venetië. De grootste koude is gemeten in Fuslne, waar het 27 graden heeft gevroren. In Milaan zelf, waar gisteravond een lichte sneeuwstorm woedde, heeft het 7 graden gevroren. In de de lagune van Venetië wordt de scheepvaart ernstig gehinderd door Ijsgang. Stefani meldt uit Napels, dat de heuvels langs de golf van Napels met sneeuw zijn bedekt en ook de Vesuvius is in een sneeuwkleed gehuld. Vandaag is te Rome sneeuw gevallen. Het is verscheidene jaren geleden, dat het in de Italiaansche hoofdstad heeft ge sneeuwd. TE RIJSSEL. In den afgeloopen nacht is de telefoon centrale van Ryssel i Frankrijk) door brand vernield. Alle maatregelen zijn genomen om de lijnen zoo spoedig mogelijk te her- stellea „BESCHERMENGEL VAN DE LIEFDE". Een „vereeniging ter bescherming van huwbare dochters" laat- tegenwoordig van zich spreken, die haar hoofdzetel In Phila delphia heeft. Ze: heeft zich ten doel ge steld op haar manier voor een solide gezins basis te zorgen, door de flirt te bestrijden. Het Ls dus een soort Amerikaansche zede- lijkhelds-vereenlging, die hier een groote werkzaamheid ontplooit, om een typisch Amerikaansch begrip, zooals dat woord „flirt" omschrijft, te vernietigen. „De flirt is over het algemeen niet zoo onschuldig, als men altijd denkt", staat ln de statuten van de vereeniging. „Hij ondermijnt het verantwoordelijkheidsgevoel bij de jonge generatie en probeert op luchthartige wijze twee begrijpen te scheiden, die samenhoo- ren: liefde en gezin". De leden van het gezelschap letten pre cies op, of een jonge man een jong meisje voor tijdverdrijf of voor genoegen het hof maakt. Wordt er vastgesteld dat het hier een gevaarlijk geval van flirt betreft, dan wordt de vrouwenjager eerst schriftelijk gewaarschuwd en op het onverantwoorde lijke van zijn daad gewezen. Slaat hij de waarschuwing in den wind, dan krijgt hij een afstraffing die hij niet vlug vergeet, 's Avonds loopt een dronken man op straat tegen hem aan, en geeft hem een stomp. Hij verweert zich en in minder dan geen tijd komen uit een zijstraat een paar flin ke mannen, die beweren, dat hij den dron ken man het eerst geslagen heeft en hem dan vreeselijk aframmelen. In twijfelachtige gevallen stuurt men den l jongen, die zich op het pad der liefde be geven had, eerst een brief, waarin uitvoe rig besproken wordt, welk een afschuwelij ke daad een flirt zonder emstlgen onder grond is. Tenslotte staat er dan: „Lieve jonge vriend of je moet trouwen, of het meisje direct met rust laten". Overigens worden ook kokette jonge meisjes, die met ernstige candidaten een spelletje spelen, schriftelijk gewaarschuwd en tot verbetering aangemaand. Ieder verliefd gedoe in het openbaar is volgens de regels van de vereeniging streng verboden. In de archieven worden daarop betrekking hebbende rechtsoordeelen ijve rig verzameld bijvoorbeeld de uitspraak van een rechter in Los Angeles, die een jongen man tot 50 dollar boete veroordeelde omdat hij een meisje in het openbaar on stuimig en ergerniswekkend gekust had. De werkzaamheden van deze moreele vereeniging zijn echter niet alleen nega tief. Als men bemerkt heeft, dat een jonge man het werkelijk goed met een meisje meent, maar door financleele moeilijkheid of familiekwesties niet kan trouwen, dan probeeren de georganiseerde beschermen gelen van de ware liefde, het huwelijk tot stand te brengen door met de ouders te praten of door den huwelijkscandldaat aan een betrekking te helpen. Maar een verliefd paartje vindt het niet altijd even aangenaam, dat een vereeni ging van welmeenende lieden zich luid- j ruchtig met hun zaken bemoeit. TWINTIG DOODEN. Op het station Torre Annunziata bij Napel* de sneltrein uit Sicilië op een vollen personentrein jpcloopen. De meeste reizigers in dezen trein waren soldaten. Beide treinen werden vrijwel geheel vernield. Tot nu toe werden twintig dooden en een honderdtal ge wonden uit de puinen gebaald. BRANDEN BIJ DE MURINSULANER PETROLEUM-MAATSCHAPPIJ. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn de gebouwen van de Murinsulaner Petroleummaatschappij tusschen de dor pen Peklenics en Selnica. nabij de Hon- gaarsch-Zuid-Slavische grens door brand vernield. De brandweer is er evenwel in geslaagd den brand tot de gebouwen te beperken, zoodat de bronnen gespaard zijn gebleven. Als oorzaak van den brand wordt opge geven, dat een waker olie in een vat heeft gedaan om zich te warmen en daarna is ingeslapen. Het Duitsche Nieuwsbureau verklaart, dat bij het onderzoek het vermoeden is ge rezen, dat agenten van den Britschen ge heimen dienst hier de hand in hebben ge had. De Murinsulaner Petroleummaat schappij bestaat sedert 1925 en is sedert 1938 in Zwitsersche handen. De maat schappij onderhandelde juist met een Duitsche maatschappij, welke op aangren zende terreinen naar olie zoekt, over een vergaande samenwerking. LEIDEN. 29 Dec, Groentenveiling enz. Witte kool f. 1.603 40; roode kool f3.204.80: Savoye kool f. 3.604.70; Groene kool f. 3.104.90; boe renkool f.69; prei f.61010.50; kroten f. 1.70 —3.20: kroten, gekookt f.58; uien f 0.60—2.70: peen f. 2.4010.70; spruiten f. 8—24; andijvie f. 11—20; sla f. 14—18; Nero f. 5.60—10; witloof f.3—22; alles per 100 K.G.; bloemkool f. 7.90 9.80: knolselderie f. 25.80 per 100 stuks; pie terselie f. 3.404.60; selderie f. 2.705.10 per 100 bos. Aan de Turfmarkt deze week geen nieuwe aanvoer, Prijs lange turf f.9—10 per 1000 stuks. Botermarkt. Aangevoerd 265 KG. Fabrleks- boter prima f. 1.68; boerenboter prima f. 1.60 1.65 per KG. Handel goed. HOOFDDORP. 28 Dec. Rogge 8.75—9.25. Che valier Gerst 9.159.65, Wintergerst 8.759.25, Haver 7.758.25, Duiveboonen 11.7512.25, Paardeboonen 1010.50, Groene erwten 9.85— 10.85. Vale erwten 1617. Gele Mosterd 3035, Kanariezaad 11—12. Karwijzaad 3536, Blauw-* maanzaad 37.5038.50. Koolzaad 1315. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 Deo. Knolsel derie f. 3.75—5.50 per 100; waspeen f.1—1.55; kioten 3050 et. per kist van 20 KG roode kool f. 2.305.50; gele kool f. 2.604; groene kool f. 2.10—2.80: spruitkool f.1821: uien f.2—2.50 per 100 KG.; andijvie 45—63 ct. per kist van 6 K.G. LEIDSCHENDAM. 29 Dec. Boerenkool 24—30; andijvie per KG. 1517; prei f. 5.106.20; sel derie f. 3.50—3.90. LEIDERDORP. 29 Dec. Kipeieren f. 4.90—5.30 per 100; boter 7374 ct. per pond: kaas 28 38 ct. p. pond; kippen f.0.45—1.20 per stuk; hanen f. 0.75—1.20 per stuk; eenden 3585 ct. per stuk; konijnen f. 0.45—2.80 per stuk, RIJNSBURG. 29 Dec, Bloemenveiling. Copland 22—28; Krelage 19-A2; Sonja 18—25; Pierson 20—24; King of the Yellow 14—22; Witte due 12—15: Due de Berlin 14—18; Albion 44—50; Narcissen Elias 18—25; Paperwhite 2832; Hya cinthen: L'Innoncence f. 4.308.20; Bismarck f. 3.20—11.20. TER-AAR. 29 Dec. Centrale Veiling. Andijvie 50 ct. per kist; prei f. 6.907.50; spruitkool f.14 —21.20; groene savoye f. 3.40; witlof f. 9.40—15.20 per 100 KG.; kioten f. 3.40; selderie f. 4—4.35 p. 100 bos. ZOETERMEER, 29 Dec. Eierveiling. Aange voerd 12.000 stuks. Prijs kipeieren f. 4.25—6.25; kleine kipeleren f. 3.604 per 100. UTRECHT. 30 Dec. Totaal aangevoerd 2530 stuks vee, waaronder 350 stuks runderen. Stie ren 27—31 ct. per pond; handel gedrukt, iets lagere prijzen; Slachtkoeien 2de soort 29—35. id. 3de soort 24—28 ct. per pond; handel kalm. prijzen terugloopend: Vaarzen f 150—240 p st;. Melkkoeien 170—260; Kalf koeien 170—270; Vare- koeien 119—190 p. st. Handel kalm. prijzen vrijwel onveranderd. 130 magere kalveren f. 40—95 p. st. Handel matig prijzen gelijk. 675 nuchtere kalveren f. 5—10.50 p. st. Handel redelijk, prijzen lager 265 magere varkens f» 20—38; Schrammen f. 15—20; 630 biggen f. 6—14 Hendel redelijk prijzen iets oploopend. 110 magere schapen f. 16—21 per stuk; handel kalm. prijzen lager. 240 zuiglammeren f. 9—16 per stuk; hgndel kalm. prijzen lager. Kleinhandel: boter 250 KG f. 1.80 per KG.; Kaas 135 KG. 60—80 ct. p. KG.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3